Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Calico » Mon Sep 12, 2011 2:41 pm

Alexandra1827 wrote:Ce de persoane dragute pe forumul acesta. In loc sa se gaseasca persoane care au un sfat bun de oferit unor viitori studenti se gasesc numai malitiosi.. pacat de varsta voastra

De, ce sa-i faci... Batranetul din ziua de azi... :)

Pai eu ti-am dat de fapt un sfat, Alexandra, dar era codificat.
Sa ti-l traduc: nu mai lua in seama barfe din astea gen "la Cluj se favorizeaza ungurii", "profa cutare are ciuda pe blonde", "la medicina nu iau note mari decat pilosii"... sunt frustrari de-ale celor care nu vor sa accepte ca ei sunt responsabili in cea mai mare parte pentru esecul lor si incearca sa gaseasca explicatii alternative.

Daca tot vrei sa te "documentezi" inainte sa alegi facultatea si intrebi cat mai multa lume, fii selectiva si cand auzi pe cineva ca-ti vine cu texte din astea, sa-ti sune clopotelul de alarma.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Mon Sep 12, 2011 4:12 pm

poate sa ii sune si clopotul de la catedrala din köln, ea isi pastreaza parerile formate din discutii cu niste oameni care au vazut facultati de medicina doar la televizor.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Mon Sep 12, 2011 4:27 pm

LIKE :lol:
Foarte bine sintetizat :allright:
things can only get better

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Jerome » Wed Sep 14, 2011 3:24 pm

Io as alege Harvard.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re:

Postby Festina » Fri Nov 18, 2011 3:40 am

Im wrote:Reactie tipica de pitzi de la coada vacii. :)

La Cluj chiar trebuie sa faci eforturi sa auzi maghiara, vorbitorii fiind 10% din populatie.

Ce probleme îsi pot face unii, uai domne vorbeau aia limbi straine de fata cu mine, ce naaaspa, ce afront ! :roll:

Tare!De-acord cu Im...Pentru alexandra,NU DA LA CONSTANTA!!!!ORICE ALTCEVA DAR NU ASTA!!!DU-TE LA GALATI!!!Pe bune acum,treaba aia ca ai avea marea aproape sau ca e oras linistit sau e aproape de casa sunt doar niste tampenii...de altfel eu mi-am pus la signature esentialul lui Im.Bineinteles ca reprosezi ca nimeni nu iti da sfaturi,insa eu sunt mai mult ca sigur ca parintii tai te sustin,asa ca tot ce trebuie sa faci tu este sa inveti manualele de admitere si sa faci grilele si daca ai punctaj bun primesti si camin...Medicina din constanta e cea mai penibila minciuna!nu te lua dupa parinti nu ii asculta!Parintii oricum sunt mult prea indobitociti de TV.Im stie ce vorbeste!De altfel,Oana pe forumul ssmb combatea facultele din mures/cluj din acelasi motiv ca si aici:ungurii.Draga Oana,aici se vorbeste despre facultate,nu despre etnii si nationalitati...Nu pot intelege un singur lucru:Cum doamne-iarta-ma au ajuns serialele de televiziune sa le spele in asa hal creierele fetelor de liceu si nu numai,incat toata lumea doreste sa devina doftor.Si nu orice doftor:baietii se viseaza ca house/gagicu lu gray iar fetitele se viseaza gray/celelalte actrite purtatoare de halat alb.Sincer va anunt ca scrubs este mai realist:toata lumea din orice facultate si din orice spital si aici vreau sa subliniez ORICE SPITAL SI FACULTATE,este dezinteresata total de voi...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Re:

Postby Jerome » Fri Nov 18, 2011 9:49 am

mariangeo1991 wrote:Parintii oricum sunt mult prea indobitociti de TV.


cat respect pentru parinti, ma emotioneaza.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Re:

Postby Festina » Fri Nov 18, 2011 6:21 pm

Jerome wrote:
mariangeo1991 wrote:Parintii oricum sunt mult prea indobitociti de TV.


cat respect pentru parinti, ma emotioneaza.

Ma bucur ca nu m-ai ironizat din pricina faptului ca nu respect fetele...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Fri Nov 18, 2011 8:29 pm

Fetele ar trebui sa faca 2 lucruri

Pediatrie
Mancare
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Calico » Sat Nov 19, 2011 1:09 am

Sunt de acord.
Pediatria e una dintre cele mai grele specialitati, daca nu cea mai grea.
Nu poate fi lasata pe mana voastra.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Sat Nov 19, 2011 2:05 am

Corect, si va rugam nu uitati de neonat si puericultura, si alea-s grele, croite special pentru voi.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Calico » Sat Nov 19, 2011 2:18 am

Bine, bine, ramaneti voi cu chirurgiile si mestereala. Mai o injuratura, mai un ciocan, indreptat un os, deh, treaba de barbat.

deeaburn
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 07, 2011 10:43 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby deeaburn » Sat Nov 19, 2011 7:23 pm

kooksee wrote:Fetele ar trebui sa faca 2 lucruri

Pediatrie
Mancare


Ghebosule, mai ramanea sa spui si al treilea lucru despre noi.. si anume: 69 :)) (la mintea ta, ghebosule, m-as astepta)

on: exemple de femei care exceleaza, ii intrec cu detasare in anumite domenii pe barbati, iti gasesc o mie ;) asa ca ciocu mic

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sat Nov 19, 2011 9:35 pm

deeaburn wrote:
kooksee wrote:Fetele ar trebui sa faca 2 lucruri

Pediatrie
Mancare


Ghebosule, mai ramanea sa spui si al treilea lucru despre noi.. si anume: 69 :)) (la mintea ta, ghebosule, m-as astepta)

on: exemple de femei care exceleaza, ii intrec cu detasare in anumite domenii pe barbati, iti gasesc o mie ;) asa ca ciocu mic

Gheboasa esti si tu dar cu gheburile in fata...(anatomic vorbind).Si sa nu uit,domeniile in care femeile ii intrec cu detasare pe barbati sunt:pediatrie si gatit.Intre timp,am aflat ca femeile incearca sa convinga barbatii sa faca 69 si sa renunte la 68 din pricina efortului considerabil depus de stimabilele reprezentante ale sexului frumos.
Stiu ca mesajul era adresat lui kooksee dar e prea amuzant...:))
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

deeaburn
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 07, 2011 10:43 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby deeaburn » Sat Nov 19, 2011 10:26 pm

mariangeo1991 wrote:
deeaburn wrote:
kooksee wrote:Fetele ar trebui sa faca 2 lucruri

Pediatrie
Mancare


Ghebosule, mai ramanea sa spui si al treilea lucru despre noi.. si anume: 69 :)) (la mintea ta, ghebosule, m-as astepta)

on: exemple de femei care exceleaza, ii intrec cu detasare in anumite domenii pe barbati, iti gasesc o mie ;) asa ca ciocu mic

Gheboasa esti si tu dar cu gheburile in fata...(anatomic vorbind).Si sa nu uit,domeniile in care femeile ii intrec cu detasare pe barbati sunt:pediatrie si gatit.Intre timp,am aflat ca femeile incearca sa convinga barbatii sa faca 69 si sa renunte la 68 din pricina efortului considerabil depus de stimabilele reprezentante ale sexului frumos.
Stiu ca mesajul era adresat lui kooksee dar e prea amuzant...:))


Ca sa fiu mai exacta, draga domnule, noi femeile stim sa facem 70 de lucruri; cartofi prajiti si 69. Multumit?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sat Nov 19, 2011 10:31 pm

Ca sa fiu mai exacta, draga domnule, noi femeile stim sa facem 70 de lucruri; cartofi prajiti si 69. Multumit?[/quote]
Cartofii prajiti si 68.Sunt 69 de lucruri.E mult mai la moda 68-ul.moda e instaurata de barbati...Dar ceea ce ai scris mai sus suna putin cam din alt registru...credeam ca macar voi,femeile,puteti avea un alt limbaj decat noi,nesimtitii de masculi misogini...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

deeaburn
junior
junior
Posts: 40
Joined: Mon Nov 07, 2011 10:43 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby deeaburn » Sat Nov 19, 2011 11:16 pm

Desi nu sunt genul.. ti-am dat un raspuns pe masura afirmatiei tale ;)

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Nov 20, 2011 10:02 am

deeaburn wrote:Desi nu sunt genul.. ti-am dat un raspuns pe masura afirmatiei tale ;)

tu te pui la mintea barbatilor?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Nov 20, 2011 6:20 pm

On topic.1Umf Carol Davila,2umf iuliu hatieganu cluj,3umf targu mures
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sun Dec 04, 2011 12:54 am

Mersi de sfat mariangeo. O sa ma abtin de la comentariile cu privire la misoginism. Oricum m-am hotarat sa dau la Bucuresti. Am vreo 2 colegi in clasa care dau la Constanta si care au o parere foarte buna despre acea facultate. Oricate discutii in contradictoriu as avea in aceasta privinta, e degeaba..asta e.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby începătorul » Sun Dec 04, 2011 1:58 am

mareane, frate, dar tu la ce facultate ești? Sau vorbeşti în necunoştinţă de cauză ca alt neurochirurg notoriu....

alexandra, ai făcut o alegere bună, baftă la admitere!
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 04, 2011 6:17 am

începătorul wrote:mareane, frate, dar tu la ce facultate ești? Sau vorbeşti în necunoştinţă de cauză ca alt neurochirurg notoriu....

alexandra, ai făcut o alegere bună, baftă la admitere!

Am fost un an la constanta...la medicina generala...Nu prea vorbesc in necunostinta de cauza...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 04, 2011 6:33 am

Alexandra1827 wrote:Mersi de sfat mariangeo. O sa ma abtin de la comentariile cu privire la misoginism. Oricum m-am hotarat sa dau la Bucuresti. Am vreo 2 colegi in clasa care dau la Constanta si care au o parere foarte buna despre acea facultate. Oricate discutii in contradictoriu as avea in aceasta privinta, e degeaba..asta e.

Doooh logic ca cei 2 colegi de clasa care DAU la Constanta au o parere foarte buna de facultatea la care dau examen de admitere (Numai la biologie,din acelasi manual de bio la fel ca si bucurestiul numai ca e o editie a lui mai veche,aceeasi autori coperta albastra).Constanta e doar o mica ograda si avantajele ca si student sunt nule.Eu sper ca acei 2 colegi sa iti spuna cum e la constanta si dupa ce vor trece de primul an...Eu am renuntat dupa primul an pentru ca nu imi mai permiteam.(abonament ratc 50 de ron pe luna cu tot cu reducere de la facultate,trebuia sa platesc refacerile de colocvii si absentele in cazul in care voiam sa recuperez mai exact 60 de ron lp-ul si 60 de ron colocviul plus camin).Fiind asa o mica ograda,Constanta isi permite (avand numai un prof si un conf/materie,si toate catedrele cam au configuratia asta) sa faca destul de multe giumbuslucuri...mai exact,chiar daca vei fi la fara taxa,vor avea ei grija sa platesti taxa la facultate intr-un fel sau altul(cu chitanta sau fara).
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Jerome » Sun Dec 04, 2011 1:46 pm

Alexandra1827 wrote:Am vreo 2 colegi in clasa care dau la Constanta si care au o parere foarte buna despre acea facultate.

:shock:

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sun Dec 04, 2011 2:07 pm

Eu sunt la UMF Tg Mures si aici se platesc tot 60 ron/absenta de la lp (lp de 3 ore), 40 ron cel de 2 ore (20 ron/ora). Re-ul, re-re-ul costa tot 60 de ron. Nu stiu la Bucuresti cat sunt taxele, dar banuiesc ca tot pe acolo, asa ca nu prea vad avantajul din acest punct de vedere. Si oricum, cat sa absentezi nemotivat ca sa platesti o caruta de bani ? :D In 5 ani jumatate (acum sunt anul 6) am platit o singura data o absenta la lp si un singur re. Atat. Cat despre transport, in primii 2 ani exista doar reducere pt cei cu abonamente (eu nu am avut nevoie, locuiesc aproape de spital si facultate). In anul 3 s-a introdus studcardul, cu care se face abonament gratuit pe aproape toate liniile din Tg Mures. In Bucuresti nu stiu cum sta treaba, posibil sa fie mai ieftin abonamentul si atunci ar mai fi un punct in plus. Cat despre partea academica, nu ma pronunt pt C-ta, nu cunosc. Dar mi se pare ciudata afirmatia ca, la buget fiind, tot vei achita niste taxe pana la urma (vorbesc de C-ta aici) si ca motivul mutarii sunt tocmai aceste taxe imense, cand si in alte centre e fix la fel.
things can only get better

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 04, 2011 3:13 pm

ametist713 wrote:Eu sunt la UMF Tg Mures si aici se platesc tot 60 ron/absenta de la lp (lp de 3 ore), 40 ron cel de 2 ore (20 ron/ora). Re-ul, re-re-ul costa tot 60 de ron. Nu stiu la Bucuresti cat sunt taxele, dar banuiesc ca tot pe acolo, asa ca nu prea vad avantajul din acest punct de vedere. Si oricum, cat sa absentezi nemotivat ca sa platesti o caruta de bani ? :D In 5 ani jumatate (acum sunt anul 6) am platit o singura data o absenta la lp si un singur re. Atat. Cat despre transport, in primii 2 ani exista doar reducere pt cei cu abonamente (eu nu am avut nevoie, locuiesc aproape de spital si facultate). In anul 3 s-a introdus studcardul, cu care se face abonament gratuit pe aproape toate liniile din Tg Mures. In Bucuresti nu stiu cum sta treaba, posibil sa fie mai ieftin abonamentul si atunci ar mai fi un punct in plus. Cat despre partea academica, nu ma pronunt pt C-ta, nu cunosc. Dar mi se pare ciudata afirmatia ca, la buget fiind, tot vei achita niste taxe pana la urma (vorbesc de C-ta aici) si ca motivul mutarii sunt tocmai aceste taxe imense, cand si in alte centre e fix la fel.

Repet:Nu e totul pe chitanta!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Sun Dec 04, 2011 3:43 pm

cum sa dai bani fara chitanta?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

morrena
junior
junior
Posts: 45
Joined: Wed Dec 07, 2011 12:56 am

Re: Re:

Postby morrena » Thu Dec 08, 2011 12:59 am

Jerome wrote:
mariangeo1991 wrote:Parintii oricum sunt mult prea indobitociti de TV.


cat respect pentru parinti, ma emotioneaza.


:)))))
ex morena, non clona (nu va bateti capul), user vechi, plictisit, nu pun probleme:) just relax

morrena
junior
junior
Posts: 45
Joined: Wed Dec 07, 2011 12:56 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby morrena » Thu Dec 08, 2011 1:02 am

pe vremea mea, fac de med de la cta, era cea mai proasta, se intra cel mai usor.
ex morena, non clona (nu va bateti capul), user vechi, plictisit, nu pun probleme:) just relax

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby holliday » Thu Dec 08, 2011 1:08 am

morrena wrote:pe vremea mea, fac de med de la cta, era cea mai proasta, se intra cel mai usor.

si acum e cam tot in stadiul ala. (oricum, nu esti prea batrana, ca facultatea Ovidius a deschis sectia de moase in 2004)

morrena
junior
junior
Posts: 45
Joined: Wed Dec 07, 2011 12:56 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby morrena » Thu Dec 08, 2011 1:26 am

la facultatea asta ai invatat tu meserie?
ex morena, non clona (nu va bateti capul), user vechi, plictisit, nu pun probleme:) just relax

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby holliday » Thu Dec 08, 2011 1:34 am

morrena wrote:la facultatea asta ai invatat tu meserie?

nu, eu am invatat meserie la cea mai buna facultate de medicina din tara. (nu la aia care are nici macar o steluta - Bucuresti)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Calico » Thu Dec 08, 2011 1:36 am

Esti o reclama vie.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Thu Dec 08, 2011 2:15 am

morrena wrote:pe vremea mea, fac de med de la cta, era cea mai proasta, se intra cel mai usor.

Acum se intra si mai usor...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Fri Dec 09, 2011 8:16 pm

@ mariangeo1991
Colegii mei si in general persoane care dau la Constanta, imi spun ca dupa un semestru la Bucuresti o sa vreau sa ma transfer pt ca e mult prea greu.. Eu imi asum insa riscul asta. Pe tine deci doar partea financiara te-a facut sa te transferi la Bucuresti? Nu e scump si la Bucuresti? Ai dat vreo diferenta ceva la transfer?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Fri Dec 09, 2011 9:40 pm

Alexandra1827 wrote:@ mariangeo1991
Colegii mei si in general persoane care dau la Constanta, imi spun ca dupa un semestru la Bucuresti o sa vreau sa ma transfer pt ca e mult prea greu.. Eu imi asum insa riscul asta. Pe tine deci doar partea financiara te-a facut sa te transferi la Bucuresti? Nu e scump si la Bucuresti? Ai dat vreo diferenta ceva la transfer?

Am dat admitere din nou si apoi mi-am echivalat cu greu anumite materii si am dat si diferente si nu numai din materii ce nu se fac in cta,ci si din materii ce se fac la ambele faculte numai ca davila nu le recunostea(pe buna dreptate).
Si da este mai greu in comparatie cu Cta unde nu se face nimic...Adica la Bucuresti am simtit ca sunt intr-o facultate de medicina...si nu este greu daca inveti intr-un mod constant...oricat de ciudat ar parea,Bucale e mai ieftin decat Cta...Concurenta este destul de mare in Bucuresti,media conteaza pentru a fi in top 400,metode de copy/paste sunt peste tot,insa numai prin echilibru si constantza poti invata si apoi valorifica cunostintele astfel dobandite,pentru a-i invinge pe cei care copiaza la examene,sau pe cei care iau examenele prin alte metode decat cea legala.Daca vrei un colectiv ok,profi ok,nu e bine sa alegi cta...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Fri Dec 09, 2011 10:51 pm

Destul de complicat deci.. :? Cred ca e destul de greu ca dupa un an dupa ce nu muncesti deloc la chimie spre exemplu, sa dai din nou admitere, oricum felicitari ca te-ai descurcat. Eu ma gandeam ca treaba cu transferul e mult mai usoara, in niciun caz ca implica o noua admitere.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Fri Dec 09, 2011 11:45 pm

Alexandra1827 wrote:Destul de complicat deci.. :? Cred ca e destul de greu ca dupa un an dupa ce nu muncesti deloc la chimie spre exemplu, sa dai din nou admitere, oricum felicitari ca te-ai descurcat. Eu ma gandeam ca treaba cu transferul e mult mai usoara, in niciun caz ca implica o noua admitere.

In mod normal nu implica...dar cine a spus ca faculta si decanul din cta sunt normali?Constanta nu mi-a aprobat transferul,intr-un final am reusit sa-mi scot diploma de bac de la ei motivand ca trebuie sa ma angajez si era deja 10 iulie...Si atunci m-am hotarat sa dau admiterea din nou cand am vazut ca cei din cta nu voiau sa ma lase sa plec chiar daca eram integralist...(de fapt voiau sa ma lase sa plec dar banii ce-i cheltuiam cu ei nu aveau chitantza)asa ca a trebuit sa caut o noua solutie...am dat iarasi admiterea...si am dat diferente...sa nu mai spun ca sportul nu mi s-a echivalat si nici engleza (la dracu) si le-am avut ca diferente pe langa alte materii...
Nu ai nimic de muncit la chimie,e foarte logica...la biochimie e mai nasol...de altfel nu prea are mare legatura chimia de admitere cu biochimia...Sunt doar 10 pagini de teorie si formule din liceu care iti folosesc la biochimie in anul 1...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Sat Dec 10, 2011 3:45 am

mi se parea de belea sa dai diferente la sport. ce te-a pus sa faci?
:)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sat Dec 10, 2011 10:16 am

kooksee wrote:mi se parea de belea sa dai diferente la sport. ce te-a pus sa faci?
:)

I-am dus adeverinta de la medicul de familie ca as fi inapt de sport si m-a pus sa joc sah(nu aveam habar ca se joaca la davila)...Oponentul meu era un student care nu venise la sport tot anul si-l avea pe toamna...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Jerome » Sat Dec 10, 2011 11:37 am

mariangeo1991 wrote: m-a pus sa joc sah(nu aveam habar ca se joaca la davila).

oi, ce fain! Cand eram io studenta, nu era.
M-au pus sa joc hambal si io nu stiam cum sa fug mai abitir de mingea aia. Pana la urma tot m-a nimerit una, drept in fata. Ce pot sa zic, iubesc hambalul...
Dupa alt accident, cand mi s-a indoit un deget in directia in care nu era anatomic sa se indoaie..., mi-au dat scutire si m-au mutat la aerobic... Acolo sa vezi circ nene! Daca vreti sa va distrati bine, mergeti la sfarsit de semestru cand au alea de la aerobic "spectacol". Ceva mai penibil NU EXISTA!
Am regretat hambalul.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests