Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 11, 2011 3:50 pm

Mi s-a parut fain ca se juca sah la ora de sport si chiar am inceput sa respect catedra pentru asta.In constanta sportul inseamna doar prezenta si acasa(foarte tare si asa) dar sahul e inexistent.
On topic:Alexandra,spune-le colegilor care vor sa dea la Cta sa se fereasca de mahala si ca mai bine ar fi sa invete si fizica/chimie ca nu le prinde rau,si ca niciodata nu vor face performanta de moment ce ei fug de admiterea de la Bucuresti.Ei nu dau la Cta ca e facultate buna,ci ei dau ca sa scrie admisi in dreptul lor,stiind ca examenul de admitere este mai simplu si concurenta mica.
Ca sa iti spun ceva ce m-a uimit:Am dat simularea admiterii in Bucuresti(initial voiam sa dau la Bucuresti apoi am fost fortat de imprejurari sa dau la cta,insa tot la bucuresti am ajuns intr-un final) si organizarea a fost ireprosabila.Nu s-a putut copia,s-a dat pe 8 numere(aceleasi intrebari,dar grilele amestecate) bagajele cu tot ce insemna electronic device la cuier,sala era verificata permanent de bluetooth sau infrared activat la telefon(mi-au rupt pana si eticheta de pe sticla de pe apa) si nici cu servetele nazale nu am avut voie(si eu aveam cele mai agresive alergii in perioada aceea).Nu am avut ce sa reprosez corectitudinii examenului,organizarii...Am dat admitere la Cta in acelasi an si cu toate ca era organizata de PROFESORI UNIVERSITARI a fost cea mai penibila si cea mai proasta gluma de examen ce am vazut-o vreodata(pana si bacu a fost mai corect decat admiterea):s-a copiat cu handsfree,eram ingramaditi ca la curs si nu s-a dat pe numere.Dupa ce am intrat la cta am comparat simularea admiterii din bucuresti organizata de niste studenti cu admiterea in sine organizata de insasi profii universitari ai facultei din c-ta si mi-am dat seama in ce m-am bagat...A trebuit sa imi iau toate examenele ca sa poata fi posibil transferul ca la sfarsit sa nu-mi dea drumul facultatea din C-ta pe motiv ca nu le convine sa mai piarda un loc la fara taxa ca ei primesc bani de la stat pentru mine...Am retras in sfarsit diploma de bac pe motiv ca trebuia sa ma angajez(spaga la secretara ca altfel nu vedeam eu diploma),mi-am facut alt dosar de admitere cu destinatia Bucuresti,am dat admiterea,am intrat la fara taxa ca apoi sa-mi echivalez materii(iarasi spaga Cta),apoi diferente la bucuresti.nu stiu daca ai observat,alexandra dar unde am scris cta am scris si spaga.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Harapu » Sun Dec 11, 2011 6:56 pm

Alexandra1827 wrote:La anul as vrea sa dau admitere la medicina, dar cum anul acesta a fost mare concurenta sunt derutata in privinta facultatii. Am citit ca la Bucuresti la "Carol Davila" la medicina generala erau 1517 candidati pe 300 si ceva de locuri la fara taxa. La televizor, am mai auzit ca si la Constanta este concurenta mare, desi nu as vrea sa dau admitere acolo, nu mi se pare facultatea buna. As mai lua in calcul Cluj-ul, care are cea mai buna facultate de medicina din tara, insa e o distanta destul de mare intre localitatea in care stau eu si acest oras. Mi s-a mai spus si de o facultate de medicina la Galati, iar ziua in care se da admiterea este diferita fata de celelalte facultati din tara. Problema e ca nu stiu cat de buna este facultatea, intrucat nu am auzit pana acum ceva de laudat despre ea.
Ma poate lamuri cineva?

Iasiul e foarte frumos, chirii mai mici camine mai misto, inalt nivel academic

Harapu
junior
junior
Posts: 66
Joined: Fri Nov 25, 2011 3:21 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Harapu » Sun Dec 11, 2011 7:04 pm

Alexandra1827 wrote:"O tin pe aia ca peste tot e la fel" pentru ca multe cunostinte (adulti, insa nu parintii mei) imi spun ca pana la urma si la Constanta invat medicina si pot deveni un bun medic. De asemenea mi se spune ca toata lumea se inghesuie la Bucuresti pentru ca e capitala, dar de fapt totul e pe pile.. Oricum eu nu cred ca e dracul atat de negru si am incredere ca as putea sa intru la Bucuresti. Doar vreau sa urmaresc si alte posibilitati si de aceea vreau sa stiu ce ofera Bucurestiul in plus.

Reinnoiesc recomandarea cu Iasiul. Ca sa poti invata medicina trebuie sa ai dela cine dar si un mediu placut de viata (6 ani totusi...). Mie unul Bucurestiul mi se pare zgomotos poluat, urat, oameni superficiali si . Coruptie ca peste tot poate ceva mai ridicata ca doar e capitala.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Jerome » Sun Dec 11, 2011 7:26 pm

Harapu wrote:
Alexandra1827 wrote:"O tin pe aia ca peste tot e la fel" pentru ca multe cunostinte (adulti, insa nu parintii mei) imi spun ca pana la urma si la Constanta invat medicina si pot deveni un bun medic. De asemenea mi se spune ca toata lumea se inghesuie la Bucuresti pentru ca e capitala, dar de fapt totul e pe pile.. Oricum eu nu cred ca e dracul atat de negru si am incredere ca as putea sa intru la Bucuresti. Doar vreau sa urmaresc si alte posibilitati si de aceea vreau sa stiu ce ofera Bucurestiul in plus.

Reinnoiesc recomandarea cu Iasiul. Ca sa poti invata medicina trebuie sa ai dela cine dar si un mediu placut de viata (6 ani totusi...). Mie unul Bucurestiul mi se pare zgomotos poluat, urat, oameni superficiali si . Coruptie ca peste tot poate ceva mai ridicata ca doar e capitala.

Ca orice om normal la cap, detestam Bucurestiul. M-am dus la Iasi sa rezolv ceva la IMF. Fraaaaaateeeee! M-au tinut aia 3 zile, toti imi ziceau DA, dar nimeni nu-mi semna nimic. Se tarau ca melcii peste nervii mei intinsi la maxim... Mi s-a facut un dor de Bucuresti de numa numa!

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby holliday » Sun Dec 11, 2011 7:31 pm

Lasand gluma la o parte, daca esti baiat, te duci ori la Cluj ori la Iasi la medicina. Depinde ce'ti place mai mult, femeile sau mancarea.
In Bucuresti si aerul conditionat e poluat.

In rest, decat Galati sau Constanta, mai bine Bucuresti.

Impresii personale, nu'mi sariti acum in cap.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Jerome » Sun Dec 11, 2011 7:33 pm

nu, da' poate vor unii sa te atinga... :D

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby holliday » Sun Dec 11, 2011 7:47 pm

Jerome wrote:nu, da' poate vor unii sa te atinga... :D

:) grija mare ca suntem pe sectiunea nepotrivita ca sa'ti dau replica ceruta. (poate ne atinge b3 cu cate un warn)
Nice try Jeromel :allright:

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sun Dec 11, 2011 8:41 pm

Asa, asa, sa nu mai vina nimeni la Mures, thanks Holli :D (sa am si io loc la meniu' zilei la leo)
things can only get better

LSD
Posts: 1
Joined: Thu Dec 15, 2011 6:42 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby LSD » Sat Dec 17, 2011 9:37 pm

oriunde ai merge daca nu vrei sa inveti nu vei iesi medic bun, asa cum ziceau si ceilalti conteaza enorm studiul individual. Nu te bate nimeni daca nu inveti. In medicina se invata toata viata si invatatul trebuie antrenat (mai ales daca nu esti obijnuit). Dar nu te astepta sa sta cineva langa tine sa te indemne sa iei cartea in mana. Nici in faculta nici in viata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Sat Dec 17, 2011 11:16 pm

da lsd
dar fara presiune nu invata decat extrem de putini.
si mediul concurential de la bucuresti nu se compara cu ala de la cluj, craiova sau constanta.

cu exceptia notabila a aradului, facultatile valoaroase sunt aranjate alfabetic.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sun Dec 18, 2011 12:38 am

Am aflat de o saptamana ca este posibil ca la admitere in 2012 la Bucuresti sa se scoata examenul la chimie sau sa ramana doar 20 de intrebari si sa se reintroduca toata materia la biologie, adica vechiul manual, care am inteles ca se cere la Constanta. Stie cineva ceva de acest lucru? Pentru mine una ar fi foarte rau, de un an si jumatate fac meditatii la chimie si daca s-ar scoate grilele la chimie practic ar fi timp si bani pierduti degeaba.. :?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 18, 2011 6:30 am

Alexandra1827 wrote:Am aflat de o saptamana ca este posibil ca la admitere in 2012 la Bucuresti sa se scoata examenul la chimie sau sa ramana doar 20 de intrebari si sa se reintroduca toata materia la biologie, adica vechiul manual, care am inteles ca se cere la Constanta. Stie cineva ceva de acest lucru? Pentru mine una ar fi foarte rau, de un an si jumatate fac meditatii la chimie si daca s-ar scoate grilele la chimie practic ar fi timp si bani pierduti degeaba.. :?

Un an si jumatate???UAU...Pentru 40 de intrebari oricum sunt bani aruncati degeaba...Pun pariu ca faci pregatire doar din comoditate si
ca daca te-ai fi apucat singura sa "redescoperi" chimia din manualele de liceu si cele de admitere ai fi stiut mai multa chimie in 3 luni de zile decat daca te-ai fi meditat 3 ani si jumatate.de altfel as fi inteles sa faci 1,2 luni de zile pregatire la chimie pentru ca sunt si chestii de nepatruns,timpul este limitat pentru ca dai bacul,profii de liceu sunt patetici(profa mea de chimie venea sa-si faca manichiura la cele 2 ore de chimie saptamanale) si daca fac ceva fac numai la pregatiri...insa un an jumate?nu vreau sa interpretezi ca te critic,dar sunt bani pierduti...Cea mai simpla solutie era urmatoarea:citeai si rezolvai exercitii si probleme de pe cartile de chimie pentru admitere si unde aveai intrebari, postai aici pe forum si crede-ma ca sigur primeai un raspuns...Asta bineinteles daca nu gaseai nimic in tot vastul internet...Pe deasupra mai sunt si grilele de la chimie...Daca esti la uman,tot nu inteleg de ce sa dai atatia bani...Eu am avut o problema in clasa a9-a si a10-a la chimie:cand veneam eu,nu venea profa si cand venea profa(1 data pe semestru) nu veneam eu...in a 11-a si a 12-a am avut manichiurista,asa ca in liceu nu prea am gustat eu chimie,insa chimia organica poate fi inteleasa mai bine cu ajutorul cartilor din clasele a7-a si a8-a...Adica vei intelege ce-i aia valenta ce-s aia orbitali,cum se formeaza legaturile covalente,etc...Cand aud pe cineva ca spune ca a facut pregatire o mie de ani la o materie imi amintesc de o colega de-a mea de liceu care a facut pregatire pentru bac din clasa a10-a pana in a12-a inclusiv(mate/romana/info/biologie),apoi dupa ce a iesit din proba scrisa de matematica o certa pe maica-sa ca nu-i soptise bine(razbunarea handsfree-ului)...
De unde ai auzit ca se vor scoate grilele/vor ramane 20 si manualul vechi de biologie?Exista ceva oficial?Ai citit undeva?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 18, 2011 6:35 am

Alexandra1827 wrote:Am aflat de o saptamana ca este posibil ca la admitere in 2012 la Bucuresti sa se scoata examenul la chimie sau sa ramana doar 20 de intrebari si sa se reintroduca toata materia la biologie, adica vechiul manual, care am inteles ca se cere la Constanta. Stie cineva ceva de acest lucru? Pentru mine una ar fi foarte rau, de un an si jumatate fac meditatii la chimie si daca s-ar scoate grilele la chimie practic ar fi timp si bani pierduti degeaba.. :?

La Constanta nu se cere vechiul manual,doar se dau grilele din el...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Sun Dec 18, 2011 6:47 am

mariane tata tu ai facut meditatii?

dupa examen toti descoperim ca sunt bani aruncati.
de ex stiu pe cineva care da ex anul asta. si desi persoana in cauza e de vreo 5 ori mai desteapat decat eram eu la 18 ani, meditatiile ii sunt necesare pentru etapizarea procesului de studiu. e greu la 17 -18 sa iti pui singuri scopuri si sa le urmaresti. mie personal mi se pare strigator la cer sa faci meditatii la biologie dar asta dupa ce am trecut prin facultate si mi-am facut o idee (atat cat am invatat :P) despre cum se abordeaza un examen.
ala la meditatii iti da un capitol de invatat, urmareste daca l-ai citit etc
de unul singur la 17-18 ani e mai greu. probabil problema e ca asa sunt/am fost invatati din liceu.
cand eram eu tanar in facultate am dat niste meditatii la chimie unuia. sigur a intrat, dar sincer rolul meu era sa il tin din scurt sa citeasca capitolele alea.
dar cu astia micii nu au cum sa te intelegi. toata lumea face, trebuie sa faca si ei.
sigur daca esti mai tolomac faci si un an jumate.

la alt nivel se fac meditatii si pentru usml.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sun Dec 18, 2011 10:48 am

Fac meditatie de anul trecut pentru ca am nevoie de un profesor bun care sa ma ghideze si sa ma puna la lucru. Altfel intelegi de la o profesoara care iti explica la meditatie anumite lucruri in legatura cu problemele nefacute. Spre exemplu in vara m-am apucat sa lucrez culegerea de chimie pentru admitere si am avut destule neclaritati in rezolvarea problemelor. Nu cred ca daca m-as fi dus la scoala la profesoara mea sa o intreb m-ar fi ajutat. Poate s-ar fi gandit sa ma duc la ea la meditatie. Chiar simt ca am evoluat de cand fac meditatii si sunt sigura pe mine la capitolul chimie. In schimb la biologie, imi pare rau ca nu m-am apucat sa invat dintr-a 11-a, pentru ca acum sunt cerinte destul de mari de la profesorii de la scoala, in special cei de matematica si romana. Sunt abia la sistemul nervos, ma tem ca sunt cam in urma..
Am aflat de la o profesoara , care are o cunostinta la Constanta la facultate, in cadrul angajatilor.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Kay Scarpetta » Sun Dec 18, 2011 11:43 am

Nici mie nu mi-ar conveni să se facă schimbarea pe care a menţionat-o Alexandra, fiindcă deja am terminat materia şi aş vrea să pot în continuare să aprofundez ceea ce am învăţat, nu să mă apuc de altceva. Btw, Alexandra, poţi să-mi spui de ce autori e scrisă acea carte şi de la ce editură e? Eventual, dacă ai un link, mi-ai fi de mare ajutor.

P.S.: Referitor la faza cu meditaţiile, consider că se poate şi fără, dacă eşti suficient de motivat.

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sun Dec 18, 2011 12:38 pm

Cartea e cea de la Carol Davila, culegerea groasa cu teste, pe anul 2011.

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Alexandra1827 » Sun Dec 18, 2011 12:39 pm

Kay Scarpetta wrote:Nici mie nu mi-ar conveni să se facă schimbarea pe care a menţionat-o Alexandra, fiindcă deja am terminat materia şi aş vrea să pot în continuare să aprofundez ceea ce am învăţat, nu să mă apuc de altceva. Btw, Alexandra, poţi să-mi spui de ce autori e scrisă acea carte şi de la ce editură e? Eventual, dacă ai un link, mi-ai fi de mare ajutor.

P.S.: Referitor la faza cu meditaţiile, consider că se poate şi fără, dacă eşti suficient de motivat.


Tu ai terminat materia si la bio? Am motive sa ma ingrijorez din moment ce sunt abia la sistemul nervos? :?

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Kay Scarpetta » Sun Dec 18, 2011 12:50 pm

Alexandra1827 wrote:sa se reintroduca toata materia la biologie, adica vechiul manual, care am inteles ca se cere la Constanta.


Nu, Alexandra, eu de cartea asta te întrebam dacă îi ştii autorii şi editura, nu de cartea de teste.

Da, am terminat materia la bio, dar pot să spun că am învăţat constant din clasa a 11-a, iar la chimie chiar de pe la sfârşitul clasei a 10-a, când am hotărât să dau la Medicină. Mi-a fost destul de uşor, fiindcă, aşa cum am mai spus, am fost extrem de motivată şi nu am avut nevoie de sprijinul unui profesor.

Eu cred că nu e cazul să te panichezi fiindcă eşti abia la sistemul nervos, pentru că materia ca atare o poţi termina şi-n 2 luni dacă te pui serios pe treabă. Apoi, vei avea timp să treci de mai multe ori prin ea şi să-ţi fixezi ceea ce ai învăţat, pentru că fără să repeţi, se uită foarte repede. Mă rog, ăsta e cazul meu, poate alţii au memorie fotografică şi se descurcă mai uşor :D

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby începătorul » Sun Dec 18, 2011 1:25 pm

Mi se pare exagerat să stai să înveţi la bio din clasa a 11-a şi la chimie din clasa a 10-a. Te înveţi cu un ritm lent de învăţat şi o să te sufoci în primul an.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Kay Scarpetta » Sun Dec 18, 2011 1:50 pm

Tot ce am făcut a fost să-mi pun la punct materia de chimie organică, respectiv, biologie din clasele a 10-a şi a 11-a. Mi s-a părut, şi încă mi se pare, firesc să pui accentul mai mult pe ceva care îţi trebuie, chiar dacă nu eşti clasa a 12-a. Rezultatul: acum îmi e mult mai uşor să înţeleg materia, mai ales la biologie, unde nu poţi învăţa la fel de logic ca la chimie.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 18, 2011 3:34 pm

Kay Scarpetta wrote:
Alexandra1827 wrote:sa se reintroduca toata materia la biologie, adica vechiul manual, care am inteles ca se cere la Constanta.


Nu, Alexandra, eu de cartea asta te întrebam dacă îi ştii autorii şi editura, nu de cartea de teste.

Da, am terminat materia la bio, dar pot să spun că am învăţat constant din clasa a 11-a, iar la chimie chiar de pe la sfârşitul clasei a 10-a, când am hotărât să dau la Medicină. Mi-a fost destul de uşor, fiindcă, aşa cum am mai spus, am fost extrem de motivată şi nu am avut nevoie de sprijinul unui profesor.

Eu cred că nu e cazul să te panichezi fiindcă eşti abia la sistemul nervos, pentru că materia ca atare o poţi termina şi-n 2 luni dacă te pui serios pe treabă. Apoi, vei avea timp să treci de mai multe ori prin ea şi să-ţi fixezi ceea ce ai învăţat, pentru că fără să repeţi, se uită foarte repede. Mă rog, ăsta e cazul meu, poate alţii au memorie fotografică şi se descurcă mai uşor :D

Kay Scarpetta wrote:Nici mie nu mi-ar conveni să se facă schimbarea pe care a menţionat-o Alexandra, fiindcă deja am terminat materia şi aş vrea să pot în continuare să aprofundez ceea ce am învăţat, nu să mă apuc de altceva. Btw, Alexandra, poţi să-mi spui de ce autori e scrisă acea carte şi de la ce editură e? Eventual, dacă ai un link, mi-ai fi de mare ajutor.

P.S.: Referitor la faza cu meditaţiile, consider că se poate şi fără, dacă eşti suficient de motivat.

http://www.librariaonline.ro/manuale_sc ... h-p1003187 iata-ti cartea de bio pt Constanta...(varianta veche de bio)
Cu aceasta carte vei avea ocazia sa aprofundezi foarte bine biologia...
Alexandra,nu ai motive sa te ingrijorezi daca esti la sistemul nervos,eu te-as sfatui sa faci o trecere prin toata materia(o citire atenta a intregii carti de bio pentru intelegere) apoi sa treci la faza de fixare a informatiei...In legatura cu meditatiile,singurul lucru cu care nu sunt de acord este durata lunga...
Kooksee,mi-as fi dorit la un moment dat sa fac pregatire insa nu am avut banii necesari...Mersul la pregatire mi se parea o chestie destul de burgheza...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Kay Scarpetta » Sun Dec 18, 2011 4:36 pm

Mulţumesc mult pentru link, mariangeo1991!

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Sun Dec 18, 2011 5:26 pm

Kay Scarpetta wrote:Mulţumesc mult pentru link, mariangeo1991!

Eu nu am gasit cartea de cumparat,eu am luat-o de la cineva,dar acum exista si compendiul de bio care e si mai stufos si mai mare de aceeasi autori...
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
ametist713
elder
elder
Posts: 897
Joined: Fri Jun 05, 2009 11:05 pm
Location: in my secret life

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby ametist713 » Sun Dec 18, 2011 7:32 pm

kooksee wrote:da lsd
dar fara presiune nu invata decat extrem de putini.
si mediul concurential de la bucuresti nu se compara cu ala de la cluj, craiova sau constanta.

cu exceptia notabila a aradului, facultatile valoaroase sunt aranjate alfabetic.

Multumesc. Am aflat si io in ceasu' al doishpelea ce facultate termin (al doilea loc din coada) :lol:
things can only get better

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Jerome » Mon Dec 19, 2011 10:10 am

kooksee wrote:mariane tata tu ai facut meditatii?

dupa examen toti descoperim ca sunt bani aruncati.
de ex stiu pe cineva care da ex anul asta. si desi persoana in cauza e de vreo 5 ori mai desteapat decat eram eu la 18 ani, meditatiile ii sunt necesare pentru etapizarea procesului de studiu. e greu la 17 -18 sa iti pui singuri scopuri si sa le urmaresti. mie personal mi se pare strigator la cer sa faci meditatii la biologie dar asta dupa ce am trecut prin facultate si mi-am facut o idee (atat cat am invatat :P) despre cum se abordeaza un examen.
ala la meditatii iti da un capitol de invatat, urmareste daca l-ai citit etc
de unul singur la 17-18 ani e mai greu. probabil problema e ca asa sunt/am fost invatati din liceu.
cand eram eu tanar in facultate am dat niste meditatii la chimie unuia. sigur a intrat, dar sincer rolul meu era sa il tin din scurt sa citeasca capitolele alea.
dar cu astia micii nu au cum sa te intelegi. toata lumea face, trebuie sa faca si ei.
sigur daca esti mai tolomac faci si un an jumate.

la alt nivel se fac meditatii si pentru usml.

USMLE, ca uslm e United States Munitions List...

jakeson13
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sat Dec 24, 2011 5:37 pm
Contact:

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby jakeson13 » Sat Dec 24, 2011 5:41 pm

Eu iti recomand facultatea "Carol Davila" din Bucuresti :) Cunosc personal multi medici buni care au absolvit acolo . Sa ai o zi buna !

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Anca1203 » Sat Jan 21, 2012 2:39 pm

Depinde pentru ce oras optezi.. mie una Bucurestiul mi se pare un punct de start foarte bun;)
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

User avatar
Moriarty
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jan 30, 2012 10:38 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Moriarty » Tue Jan 31, 2012 2:24 am

Nu-s in masura sa-mi dau cu parerea decat despre Cluj, so here it goes: e un mare caca.

Anii pre-clinici sunt un fel de caricatura nereusita a ceea ce (probabil) se face in Vest si evident, ti se reaminteste faptul ca e facultate europeana in fiecare zi a existentei tale mizerabile.
La anatomie exista maxim 2-3 cadavre la aproape 300 de oameni. Plus cateva schelete faramitate si cateva felii de creer tinute in galeata de prin anii 20, inainte de Cristos.
Fiziologia e predata de un fel de corcitura intre Becali si omul de Cro-Magnon, anume domnul profesor doctor medic specialist in dermato-venerologie inalt prea-sfintia sa Orasan, MD, B.S., M.S., Ph.D., Sc.D, BDSM XXX (cred ca alea sunt toate). Si atentie, e fiziologie clinica (!!!), adica nu inveti chestii inutile, ci doar acelea care iti vor permite un an mai tarziu sa faci legatura cu clinicul!!!!!!!!1111 Precum excursiile prea-sfintiei sale in Sri Lanka si in Mexic.
La microbiologie d-na profesor nu stie diferenta dintre 'pronume' si 'prenume'. 'Nuff said.
Si la biochimie ai ocazia sa analizezi spectrofotometric urina profei.

Anii clinici, nah, aici vine dezamagirea si iti f**e una in fata. Ca te-ai chinuit primii trei ani sa inveti toate alea cu gandul ca bah, poate daca ajung in spital sa vorbesc cu beteagu incep sa fac si io legaturile si noh, imi mai arata si mie vreunu cum ii aia cu ciroza hepatica si cu meduza, poate pun si io mana pe ceva, dar nu. Totul incepe cu semiologia, pe care ai toate sansele sa o faci la Medicala II. Unde pe langa faptul ca ti-ar fi scarba sa te caci, pe langa faptul ca asistentul de grupa e un mucos de rezident despre care poti sa juri ca ii tremura mainile ca unui alcoolic de fiecare data cand pune mana pe un pacient, pe langa faptul ca cursurile si suporturile de curs sunt dincolo de orizontu' absurdului (de ex. cand ti se spune ca atelectazia pulmonara ar fi acelasi lucru cu obstructia bronsica - si ca sa nu existe confuzie, ti se spune ca sunt aceeasi entitate patologica), pe langa toate astea catedra mai are si deliruri de inalte standarde pedagogice pe care le mentine de pe vremea lui Burebista, cu profesori insufletiti care isi dau silinta si sudoarea sa imprime viitoarei generatii principiile care i-au ghidat pe ei prin orele cele mai negre. Caldura si empatie, intelegere si onestitate, stiinta si constiinta!!!!!!! Astea sunt cuvintele care ii definesc!!!!!!111unu

Numarul de oameni de la care chiar ai ceva de invatat si care intr-adevar isi merita respectul, inconjurati fiind de un conglomerat de *****, ipocrizie, pseudeostiinta si pur si simplu rautate, e atat de mic ca e egal cu numarul deshtelor de care ai nevoie sa satisfaci o liceeanca fana Twilight.

Si ca toate sa mearga ca pe roate umful (a se citi 'umful', intr-un cuvant fara cratima) a realizat un clip de propaganda promovare, pe care pentru ca sunt bun si milostiv (asa m-a invatat la scoala) vi-l impartasesc:
UMF Iuliu Hatieganu - a complete higher education institution

Acum, daca cumva rezistati la intreg clipul fara sa simtiti nevoia sa le faceti alora o trepanatie in care ulterior sa va bagati corpii cavernosi, feel free to dislike it conform propriei constiinte. Pentru ca unu la mana, ceea ce arata acolo e realmente opusul realitatii si doi la mana, ca au dezactivat comenturile cand lumea a inceput sa reactioneze.

P.S. Nice to be here. Sort of. :P
Druggin' and hatin' and walkin' with Satan, I have been swallowed by sin.

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Tue Jan 31, 2012 2:36 am

Ca sa întelegi ce înseamna relativism si punere în perspectiva, ar trebui sa dai o tura prin alte orase.
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Chingachgook » Tue Jan 31, 2012 2:45 am

deci la bucuresti nu se intampla asa ceva
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Moriarty
junior
junior
Posts: 34
Joined: Mon Jan 30, 2012 10:38 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Moriarty » Tue Jan 31, 2012 2:45 am

Nu ma intelege gresit, nu am pretentii ca la alte facultati de medicina din tara ar fi mai bine, sunt destul de convins ca nu e. Ce ma deranjeaza pe mine e tocmai faptul ca dintre facultatile din tara UMF Cluj are cumva renumele ca ar fi printre cele mai bune. Si probabil ca e. Dar asta nu inseamna decat ca raportezi un ***** de armasar la un ***** de magar: e mai mare si mai stralucitor, dar tot ***** e. Cu atat mai mult cu cat prin faptul ca are renumele pe care il are (traditie, valoare si alte stari induse de psihodisleptice), are automat si pretentii de facultate jmechera, de dracu cine stie ce standarde inalte impuse studentilor/rezidentilor care nu sunt implinite sau respectate in primul rand de cadrele didactice, daramite de mucea care inca primeste saptamanal schnitzele si bani de cheltuiala de la mami.

So yeah.

Edit: bine ma oamenilor, da' CLIPUL! nu e cea mai oribila chestie vazuta in ultima faza a ritmului nictemeral?
Druggin' and hatin' and walkin' with Satan, I have been swallowed by sin.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Tue Jan 31, 2012 10:12 am

Moriarty wrote:Nu ma intelege gresit, nu am pretentii ca la alte facultati de medicina din tara ar fi mai bine, sunt destul de convins ca nu e. Ce ma deranjeaza pe mine e tocmai faptul ca dintre facultatile din tara UMF Cluj are cumva renumele ca ar fi printre cele mai bune. Si probabil ca e. Dar asta nu inseamna decat ca raportezi un ***** de armasar la un ***** de magar: e mai mare si mai stralucitor, dar tot ***** e. Cu atat mai mult cu cat prin faptul ca are renumele pe care il are (traditie, valoare si alte stari induse de psihodisleptice), are automat si pretentii de facultate jmechera, de dracu cine stie ce standarde inalte impuse studentilor/rezidentilor care nu sunt implinite sau respectate in primul rand de cadrele didactice, daramite de mucea care inca primeste saptamanal schnitzele si bani de cheltuiala de la mami.

So yeah.

Edit: bine ma oamenilor, da' CLIPUL! nu e cea mai oribila chestie vazuta in ultima faza a ritmului nictemeral?

Bine ai venit Moriarty, ma bucur sa vad pe cineva realist. Eu m-am saturat de oamenii care spun despre facultatea lor ca ar fi cea mai cea doar dintr-o forma putin mai twisted de "patriotism umfistic". Clipul este perfect pentru vestici...Vor veni la umf precum mustele la ***** de armasar/magar. Se stie de altfel ca "the foreign students" cotizeaza chit ca primesc sau nu chitanta. Mie imi place sa vad colegi straini ce nici macar nu stiu pic de engleza cum trec toate examenele.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Tue Jan 31, 2012 10:15 am

Kay Scarpetta wrote:Mulţumesc mult pentru link, mariangeo1991!

Am o hiper-oferta la cartea aia de biologie de cta! E trasa la xerox color! Pm pentru detalii.Taxele postale tu le platesti!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: Ce facultati de medicina din tara sunt bune?

Postby Festina » Tue Jan 31, 2012 10:23 am

Moriarty wrote:Nu-s in masura sa-mi dau cu parerea decat despre Cluj, so here it goes: e un mare caca.

Anii pre-clinici sunt un fel de caricatura nereusita a ceea ce (probabil) se face in Vest si evident, ti se reaminteste faptul ca e facultate europeana in fiecare zi a existentei tale mizerabile.
La anatomie exista maxim 2-3 cadavre la aproape 300 de oameni. Plus cateva schelete faramitate si cateva felii de creer tinute in galeata de prin anii 20, inainte de Cristos.
Fiziologia e predata de un fel de corcitura intre Becali si omul de Cro-Magnon, anume domnul profesor doctor medic specialist in dermato-venerologie inalt prea-sfintia sa Orasan, MD, B.S., M.S., Ph.D., Sc.D, BDSM XXX (cred ca alea sunt toate). Si atentie, e fiziologie clinica (!!!), adica nu inveti chestii inutile, ci doar acelea care iti vor permite un an mai tarziu sa faci legatura cu clinicul!!!!!!!!1111 Precum excursiile prea-sfintiei sale in Sri Lanka si in Mexic.
La microbiologie d-na profesor nu stie diferenta dintre 'pronume' si 'prenume'. 'Nuff said.
Si la biochimie ai ocazia sa analizezi spectrofotometric urina profei.

Anii clinici, nah, aici vine dezamagirea si iti f**e una in fata. Ca te-ai chinuit primii trei ani sa inveti toate alea cu gandul ca bah, poate daca ajung in spital sa vorbesc cu beteagu incep sa fac si io legaturile si noh, imi mai arata si mie vreunu cum ii aia cu ciroza hepatica si cu meduza, poate pun si io mana pe ceva, dar nu. Totul incepe cu semiologia, pe care ai toate sansele sa o faci la Medicala II. Unde pe langa faptul ca ti-ar fi scarba sa te caci, pe langa faptul ca asistentul de grupa e un mucos de rezident despre care poti sa juri ca ii tremura mainile ca unui alcoolic de fiecare data cand pune mana pe un pacient, pe langa faptul ca cursurile si suporturile de curs sunt dincolo de orizontu' absurdului (de ex. cand ti se spune ca atelectazia pulmonara ar fi acelasi lucru cu obstructia bronsica - si ca sa nu existe confuzie, ti se spune ca sunt aceeasi entitate patologica), pe langa toate astea catedra mai are si deliruri de inalte standarde pedagogice pe care le mentine de pe vremea lui Burebista, cu profesori insufletiti care isi dau silinta si sudoarea sa imprime viitoarei generatii principiile care i-au ghidat pe ei prin orele cele mai negre. Caldura si empatie, intelegere si onestitate, stiinta si constiinta!!!!!!! Astea sunt cuvintele care ii definesc!!!!!!111unu

Numarul de oameni de la care chiar ai ceva de invatat si care intr-adevar isi merita respectul, inconjurati fiind de un conglomerat de *****, ipocrizie, pseudeostiinta si pur si simplu rautate, e atat de mic ca e egal cu numarul deshtelor de care ai nevoie sa satisfaci o liceeanca fana Twilight.

Si ca toate sa mearga ca pe roate umful (a se citi 'umful', intr-un cuvant fara cratima) a realizat un clip de propaganda promovare, pe care pentru ca sunt bun si milostiv (asa m-a invatat la scoala) vi-l impartasesc:
UMF Iuliu Hatieganu - a complete higher education institution

Acum, daca cumva rezistati la intreg clipul fara sa simtiti nevoia sa le faceti alora o trepanatie in care ulterior sa va bagati corpii cavernosi, feel free to dislike it conform propriei constiinte. Pentru ca unu la mana, ceea ce arata acolo e realmente opusul realitatii si doi la mana, ca au dezactivat comenturile cand lumea a inceput sa reactioneze.

P.S. Nice to be here. Sort of. :P

Cat de tare-i postu asta!!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests