ADMITERE 2012

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby mirela93 » Mon Jun 11, 2012 9:51 am

adelinazamfir wrote:Mirela93 : Asa ziceam si eu cand imi dadeam teste acasa, luam note mari, totul bine pana cand am ajuns la simulare. Modestia se dobandeste cand iti dai seama ca si tu poti gresi, si tu poti avea o zi proasta sau, in fine, nimeni nu e prefect. Si daca iei vreodata o nota mica la un examen ce faci? Renunti? Cunosc un medic foarte bun caruia i-a murit un pacient pentru ca a pus un diagnostic gresit. Omul acesta practica si acum medicina si a salvat foarte multe vieti (e din orasul meu acest medic).
Inca nici nu am intrat noi la facultate, pana sa primim o diploma mai sunt multi ani in care sa ne demonstram abilitatile. Mai presus de toate sa fim oameni...





a fi om, doar un alt cliseu care nu-si avea rostul...acum depinde si cat de sincera ai fost cu tine insati la acele teste de acasa... ca o daduram pe cunostinte, cunosc si eu muulte persoane care luau note fabuloase acasa ,iar la simulare au dovedit ceea ce stiau de fapt. nu trebuie sa ne motivam lenea sau inabilitatea de a invata; ideea este sa nu ceri niciodata de la tine mai mult decat poti duce
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

adelinazamfir
junior
junior
Posts: 36
Joined: Sat Feb 11, 2012 8:29 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby adelinazamfir » Mon Jun 11, 2012 10:23 am

Tot ce te rog e sa nu judeci asa de repede si rece oamenii pana nu ii cunosti cu adevarat. Nu de alta dar a fost destul de usturator ce ai spus. Am intalnit la simulare pe multi pentru care admiterea asta e a doua incercare si care vor foarte mult sa devina medici cumsecade.
Daca pentru tine a fi om este un cliseu inseamna ca ai auzit asta des. Asa cum si pentru un om beat sa i se spuna ca bea mult e un cliseu, poate chiar ar trebui sa te mai gandesti la asta.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby Dmndash » Mon Jun 11, 2012 10:29 am

In afara de portofelu parintilor vostri (Daca esti la cu taxa sau la fara taxa) si de rude (vai vai ce destept e ala micu a intrat la medicina ptiu ptiu) nimanui nu-i pasa de nota voastra de admitere. Nu are nicio relevanta. Nu e nicio garantie pentru cum o sa te descurci in facultate. Sunt oameni care au intrat cu nota mare si apoi au ajuns la cu taxa, care au intrat la cu taxa si au trecut la fara taxa, ba chiar care au ajuns de la taxa la bursa.
Si nu....logica de "n-a fost in stare sa invete nici macar o carte de bio, cum o sa se descurce la facultate" nu merge. Nu poti sa compari capacitatea de invatare in liceu cu cea din facultate. Cartea de anatomie din primu semestru o sa fie dubla fata de cartea de admitere.
Nici nu ati intrat si deja discutati filosofic despre cum o sa fie in facultate si sesiune. Mai era unu pe aici care deja stia ca ajunge neurochirurg :lol: .
Momentan, important e sa intrati. Evident, intra si foarte multi prosti. Dar rolul admiterii nu e sa lase doar 100 de studenti sa intre. Rolul facultatii era sa lase mai putin sa iasa, dar asta e cu totul alta discutie care nu va priveste pe voi, candidati, sau pe noi studentii.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Bjorne » Mon Jun 11, 2012 1:08 pm

Uite ce zice un baiat, Im:



Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Mon Jun 11, 2012 2:54 pm

mirela93 wrote:
adelinazamfir wrote:Mirela93 : Asa ziceam si eu cand imi dadeam teste acasa, luam note mari, totul bine pana cand am ajuns la simulare. Modestia se dobandeste cand iti dai seama ca si tu poti gresi, si tu poti avea o zi proasta sau, in fine, nimeni nu e prefect. Si daca iei vreodata o nota mica la un examen ce faci? Renunti? Cunosc un medic foarte bun caruia i-a murit un pacient pentru ca a pus un diagnostic gresit. Omul acesta practica si acum medicina si a salvat foarte multe vieti (e din orasul meu acest medic).
Inca nici nu am intrat noi la facultate, pana sa primim o diploma mai sunt multi ani in care sa ne demonstram abilitatile. Mai presus de toate sa fim oameni...





a fi om, doar un alt cliseu care nu-si avea rostul...acum depinde si cat de sincera ai fost cu tine insati la acele teste de acasa... ca o daduram pe cunostinte, cunosc si eu muulte persoane care luau note fabuloase acasa ,iar la simulare au dovedit ceea ce stiau de fapt. nu trebuie sa ne motivam lenea sau inabilitatea de a invata; ideea este sa nu ceri niciodata de la tine mai mult decat poti duce

Mirela draga mea,tuturor ne place Badea! De altfel, felicitari pt nota la simulare! Dar pe bune,ai nevoie de sex urgent! Eu stiu ca te-au afectat serialele medicale in tandem cu Mircea Badea,insa incearca sa te linistesti! Nu au fost in stare sa ia nici 8? Bucura-te! Inseamna concurenta mai mica pt tine in facultate! e o atitudine de copilandru sa vii aici pe forum si sa incepi sa strigi: eu sunt desteapta,ceilalti sunt prosti! Poate ca esti, mai Mirela, o capacitate mondiala insa nu crezi ca ar trebui sa te laude alte persoane?
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby mirela93 » Mon Jun 11, 2012 4:46 pm

nu imi place mircea badea, apropo...si era doar o opinie...totusi fara ironii ce nu-si au rostul...nu ma cunosti
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Mon Jun 11, 2012 6:18 pm

mirela93 wrote:nu imi place mircea badea, apropo...si era doar o opinie...totusi fara ironii ce nu-si au rostul...nu ma cunosti

nici nu vreau sa te cunosc! Nimeni nu vrea sa te cunoasca se pare!<esti neeeeefeeeeericita> Relax draga mea! Nici profesorii universitari nu au atitudinea ta! Ai opinii? fa-ti blog,si da-te in stamba!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
dana111444
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Apr 17, 2012 10:57 am

Re: ADMITERE 2012

Postby dana111444 » Mon Jun 11, 2012 7:15 pm

mariangeo1991 wrote:
mirela93 wrote:nu imi place mircea badea, apropo...si era doar o opinie...totusi fara ironii ce nu-si au rostul...nu ma cunosti

nici nu vreau sa te cunosc! Nimeni nu vrea sa te cunoasca se pare!<esti neeeeefeeeeericita> Relax draga mea! Nici profesorii universitari nu au atitudinea ta! Ai opinii? fa-ti blog,si da-te in stamba!



Big like!

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: ADMITERE 2012

Postby steph. » Mon Jun 11, 2012 8:23 pm

mirela93 wrote:nu imi place mircea badea, apropo...si era doar o opinie...totusi fara ironii ce nu-si au rostul...nu ma cunosti

Nici tu nu ii cunosti pe "unii care nu au fost in stare sa obtina un punctaj onorabil la simulare,si nu numai...isi pun in cap sa devina medici", si totusi ai sarit sa ii judeci.

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby mirela93 » Mon Jun 11, 2012 8:51 pm

Comentariul meu se referea la altceva.Intelectul nu era inclus,dar fiecare intelege ce vrea...
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Mon Jun 11, 2012 9:12 pm

dana111444 wrote:In general doar cei care invata intra iar ceilalti clacheaza oricum dupa un semestru sau un an de facultate.


clacheaza pe dracu, eu nu am vazut pe nimeni renuntand in 6 ani de facultate ca nu mai facea fata.

ce an esti?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

lucas_dsc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Mar 22, 2012 12:01 am

Re: ADMITERE 2012

Postby lucas_dsc » Mon Jun 11, 2012 11:10 pm

Quote:
alcoolii nu se prea topesc, se evapora, deci etanolul si glicerina pica, si nici de otet topit nu prea am auzit. aminoacizii au puncte de topire ridicate => b. glicina. (cred)

E prea mult ridicol...Cica alcolii nu se topesc...otetul nu se topeste... tare de tot... Cand e in stare lichida,e topit!Stari:gazoasa,lichida,solida. Mai exista si plasma dar aici intru in alte chestii ce nu-s de competenta mea(ex:focul e plasma).
Nu sunt eu lup moralist,dar ma deprima sa vad ca avem asemenea candidati...
Cine a pus intrebarea e tare...tare de tot...pfuuuu

Scuze ca intruu si eu asa mai pe langa subiect, dar cum n-am mai intrat de mult pe forum se pare ca numai acuma am ocazia sa-i raspund lu' marEan..
Te implor din tot sufletul (sa zicem...) sa ma ierti, deoarece vad ca postul meu, in care ii prezentam unei persoane "logica" pe care nu o gasea in rezolvarea unui ***** de intrebare de bac, te-a facut sa mergi atat de departe incat sa declari ca vei renunta la cariera ta de forumist stralucit in sectiunea pre med a imed.ro. Vai, dar ce prost ma simt ca te-am facut sa spui un asemenea lucru, sa spui ca acela va fi ultimul tau post(desi am mai numarat cateva dupa aceea, deci cuvantul tau de mistocar a fost incalcat), te rog inca o data sa ma ierti.
Si acum sa-ti prezint si umila mea scuza pentru motivul unei asa orori pe care am avut indrazneala sa o fac: sa-l supar pe marEan.
Era o zi frumoasa de aprilie, cand deodata, inimaginabil si pe neasteptate am vazut si eu ocazia de a lasa un post pe forumul ala misto, in sectiunea in care vorbesc viitorii studenti( sti tu, aia in care ziceai ca nu mai scrii, ca e prea penibila); am inceput sa tastez raspunsul pe care il credeam eu bun, asteptand cu nerabdare doza de "hormonul fericirii" pe care o primesti dupe ce apesi pe "submit"..un fel de orgasm forumistic al unui forumist mai virgin de forumuri...
Cuprins de emotia viitorului orgasm, mai uiti detaliile stiintifice atat de importante pentru marEan..ce sa faci se mai intampla...
Acum, ca sa stii si tu, ca multa vreme a trecut de cand tu bacu' l-ai dat, in intrebarile de bac, alea tip grila, nu e prea important felul in care gandesti, important e sa pui litera corecta, asa ca am zis sa ii ofer persoanei care a cerut ajutorul, o doza din logica pe care o folosesc multi candidati la examenul de bac: cand te intreaba care chestie se topeste mai tarziu, te gandesti la fiecare substanta in ce stare de agregare e in conditii normale(etanol, glicerina, otet-lichide; aminoacizi-solizi), iti imaginezi ca le pui la incalzit, si iti dai seama ca lichidele vor fierbe si se vor evapora(shoc shoc shoc si groaza), ca n-au cum sa se topeasca daca sunt lichide => erau topite dinainte sa le pui la incalzit => punctele lor de topire sunt scazute; si iti dai seama ca aminoacizii, care sunt solizi in conditii normale, se vor topi la o temperatura mai mare decat lichidele.
Scuze daca e cam pe lung, da' am luat-o asa sa inteleaga tot marEanu'... Nu cred ca era cazul sa sari tu cu morala, cand logica pe care persoana o cauta a fost oferita; da' na, poate asa esti tu, mai mistocar, si e naspa sa vezi asta la un viitor medic.
A...sa nu uit
oanad wrote:
Hei da cineva la Constanta la med? Pe forumul de acolo poti sa vorbesti cu vreo 3 persoane,ca-n rest nimic.Oare nu da nimeni acolo?

Retardatii dau acolo!


Din cate am citit pe forum, se pare ca si tu ai dat acolo(chiar daca ulterior te-ai mutat), deci trage tu concluziile...
...poate nu te-ai prins :rightblinky: de acolo rezulta ca si tu esti retardat :D am zis sa fie clar ca poate nu te prinzi cine stie...
eu nu te cunosc, nu am cum sa verific daca esti sau nu esti retardat, dar cum tu ai spus-o, eu nu pot decat sa te cred pe cuvant, si cred din tot sufletul ca esti un om sincer.
Scuzati de roman, nu se va mai repeta :D

lucas_dsc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Mar 22, 2012 12:01 am

Re: ADMITERE 2012

Postby lucas_dsc » Mon Jun 11, 2012 11:14 pm

Moama ce orgasm am avut cand am apasat pe submit...e tare frate ce sa mai...la fel de bine ca prima oara :o

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby Dmndash » Mon Jun 11, 2012 11:33 pm

Forumu asta e mai "interesant" ca o telenovela indiana ieftina :lol: :lol:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Bjorne » Tue Jun 12, 2012 12:02 am

Lol ce-a tinut minte sa intre.

Recunosc ca n-am citit tot postu ala.
nu stiu ce-ai vrut sa demonstrezi cu el, dar drama n-are loc aici.

face misto ca sa-ti bagi mintile in cap si sa nu aberezi in halu asta.

lucrurile sunt simple:

invata. invata. invata.


Hai bafta si sper sa nu ne mai citim.

birdie
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Tue Nov 15, 2011 11:59 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birdie » Tue Jun 12, 2012 12:43 am

birdie wrote:Manual pentru cls. a XI-a, C1 filiera teoretica, profil real - are cineva?

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Tue Jun 12, 2012 1:08 am

lucas_dsc wrote:
Quote:
alcoolii nu se prea topesc, se evapora, deci etanolul si glicerina pica, si nici de otet topit nu prea am auzit. aminoacizii au puncte de topire ridicate => b. glicina. (cred)

E prea mult ridicol...Cica alcolii nu se topesc...otetul nu se topeste... tare de tot... Cand e in stare lichida,e topit!Stari:gazoasa,lichida,solida. Mai exista si plasma dar aici intru in alte chestii ce nu-s de competenta mea(ex:focul e plasma).
Nu sunt eu lup moralist,dar ma deprima sa vad ca avem asemenea candidati...
Cine a pus intrebarea e tare...tare de tot...pfuuuu

Scuze ca intruu si eu asa mai pe langa subiect, dar cum n-am mai intrat de mult pe forum se pare ca numai acuma am ocazia sa-i raspund lu' marEan..
Te implor din tot sufletul (sa zicem...) sa ma ierti, deoarece vad ca postul meu, in care ii prezentam unei persoane "logica" pe care nu o gasea in rezolvarea unui ***** de intrebare de bac, te-a facut sa mergi atat de departe incat sa declari ca vei renunta la cariera ta de forumist stralucit in sectiunea pre med a imed.ro. Vai, dar ce prost ma simt ca te-am facut sa spui un asemenea lucru, sa spui ca acela va fi ultimul tau post(desi am mai numarat cateva dupa aceea, deci cuvantul tau de mistocar a fost incalcat), te rog inca o data sa ma ierti.
Si acum sa-ti prezint si umila mea scuza pentru motivul unei asa orori pe care am avut indrazneala sa o fac: sa-l supar pe marEan.
Era o zi frumoasa de aprilie, cand deodata, inimaginabil si pe neasteptate am vazut si eu ocazia de a lasa un post pe forumul ala misto, in sectiunea in care vorbesc viitorii studenti( sti tu, aia in care ziceai ca nu mai scrii, ca e prea penibila); am inceput sa tastez raspunsul pe care il credeam eu bun, asteptand cu nerabdare doza de "hormonul fericirii" pe care o primesti dupe ce apesi pe "submit"..un fel de orgasm forumistic al unui forumist mai virgin de forumuri...
Cuprins de emotia viitorului orgasm, mai uiti detaliile stiintifice atat de importante pentru marEan..ce sa faci se mai intampla...
Acum, ca sa stii si tu, ca multa vreme a trecut de cand tu bacu' l-ai dat, in intrebarile de bac, alea tip grila, nu e prea important felul in care gandesti, important e sa pui litera corecta, asa ca am zis sa ii ofer persoanei care a cerut ajutorul, o doza din logica pe care o folosesc multi candidati la examenul de bac: cand te intreaba care chestie se topeste mai tarziu, te gandesti la fiecare substanta in ce stare de agregare e in conditii normale(etanol, glicerina, otet-lichide; aminoacizi-solizi), iti imaginezi ca le pui la incalzit, si iti dai seama ca lichidele vor fierbe si se vor evapora(shoc shoc shoc si groaza), ca n-au cum sa se topeasca daca sunt lichide => erau topite dinainte sa le pui la incalzit => punctele lor de topire sunt scazute; si iti dai seama ca aminoacizii, care sunt solizi in conditii normale, se vor topi la o temperatura mai mare decat lichidele.
Scuze daca e cam pe lung, da' am luat-o asa sa inteleaga tot marEanu'... Nu cred ca era cazul sa sari tu cu morala, cand logica pe care persoana o cauta a fost oferita; da' na, poate asa esti tu, mai mistocar, si e naspa sa vezi asta la un viitor medic.
A...sa nu uit
oanad wrote:
Hei da cineva la Constanta la med? Pe forumul de acolo poti sa vorbesti cu vreo 3 persoane,ca-n rest nimic.Oare nu da nimeni acolo?

Retardatii dau acolo!


Din cate am citit pe forum, se pare ca si tu ai dat acolo(chiar daca ulterior te-ai mutat), deci trage tu concluziile...
...poate nu te-ai prins :rightblinky: de acolo rezulta ca si tu esti retardat :D am zis sa fie clar ca poate nu te prinzi cine stie...
eu nu te cunosc, nu am cum sa verific daca esti sau nu esti retardat, dar cum tu ai spus-o, eu nu pot decat sa te cred pe cuvant, si cred din tot sufletul ca esti un om sincer.
Scuzati de roman, nu se va mai repeta :D

Ma bucur ca am nascut asemenea interes pentru tine! Eu iti urez succes la admitere! http://umf.ro/index.php/ro/admitere/adm ... -2012.html
Si Mirelei si tie!
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Tue Jun 12, 2012 1:10 am

birdie wrote:
birdie wrote:Manual pentru cls. a XI-a, C1 filiera teoretica, profil real - are cineva?

http://www.librarie.net/carti/60938/Chi ... ca-Zaharia pret 22 lei plus transport (max 20 lei) ajunge in 4-5 zile(depinde cat de prompt ti se ia comanda).
Eu am vandut-o!
http://www.librarie.net/carti/44829/Chi ... Tarabasanu clasa a 10-a,18 lei
http://www.librarie.net/carti/68585/BIO ... ciu-Bogdan 27 lei
http://www.librarie.net/carti/21704/Ana ... Voiculescu 31 lei
Ultima carte este pt cei ce au nevoie de mai multe informatii ca sa inteleaga(eu cum sunt retardat am avut nevoie).
Sper ca postul asta sa nu mai fie clasat de Dmndash la categoria telenovele(pe buna dreptate),sper sa ajute pe cineva!
Edit: http://www.librarie.net/carti/60951/Chi ... exandrescu
Aceasta carte de chimie este un plus pt intelegerea anumitor mecanisme de reactii chimice.Compendiul de anatomie si aceasta carte de chimie plus netul inlocuiesc profii de pregatiri cu conditia sa fie parcurse si citite logic.Cartea de chimie organica are teoria explicata mai frumos si multe dintre probleme sunt grile de la Davila. Nu este inca tardiv,se poate invata daca se sta intre 3-5 ore zilnic la randament maxim.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
dana111444
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Apr 17, 2012 10:57 am

Re: ADMITERE 2012

Postby dana111444 » Tue Jun 12, 2012 9:56 am

kooksee wrote:
dana111444 wrote:In general doar cei care invata intra iar ceilalti clacheaza oricum dupa un semestru sau un an de facultate.


clacheaza pe dracu, eu nu am vazut pe nimeni renuntand in 6 ani de facultate ca nu mai facea fata.

ce an esti?

Anul 4. Dar nu sunt la Bucuresti si ceea ce am spus chiar se intampla. Dintr-o serie de 120 de oameni termina jumate sau putin peste jumate la unele universitati din tara

birjovanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jun 12, 2012 4:58 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birjovanu » Tue Jun 12, 2012 5:09 pm

Salutare!
Stie cineva cum sunt subiectele pentru admiterea la medicina in Brasov?Ca nu am gasit nimic din anii anteriori.
Eu am ambele manuale (Corint si Sigma) iar cel dupa care se da admiterea la Brasov mi se pare foarte sumar fata de Corint.Credeti ca notiunile din manualul Sigma sunt suficiente pentru pentru a lua nota mare la admitere?Eu personal incerc sa invat din ambele manuale in paralel pentru a nu avea notiuni lipsa...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: ADMITERE 2012

Postby Alfa_omega » Wed Jun 13, 2012 8:30 am

birjovanu wrote:Salutare!
Stie cineva cum sunt subiectele pentru admiterea la medicina in Brasov?Ca nu am gasit nimic din anii anteriori.
Eu am ambele manuale (Corint si Sigma) iar cel dupa care se da admiterea la Brasov mi se pare foarte sumar fata de Corint.Credeti ca notiunile din manualul Sigma sunt suficiente pentru pentru a lua nota mare la admitere?Eu personal incerc sa invat din ambele manuale in paralel pentru a nu avea notiuni lipsa...


Daca se cere doar manualul de Sigma pentru admiterea de la Brasov, inseamna ca doar din el vor fi facute grilele => poti invata numai din el.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

birjovanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jun 12, 2012 4:58 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birjovanu » Wed Jun 13, 2012 10:50 am

Mie mi-ar fi usor sa invat numai din Sigma dar la fizionomie practic e cam 0 manualul ala,de exemplu la respiratie si excretie,pe langa faptul ca sunt foarte sumare lectiile,nici macar nu prezinta structura plamanului si a rinichiului,de asta imi e frica ca ar mai putea pica si notiuni in plus fata de ce este in manual.

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Bjorne » Wed Jun 13, 2012 1:53 pm

firstly : fiziologie nu fizionomie

ai cartea lor de teste ? daca faci tot ce-i acolo cu nota mare esti ca si admis.

ce te faceai daca aveai de invatat de pe 6 manuale numai la biologie cum e la tm ? :))

birjovanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jun 12, 2012 4:58 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birjovanu » Wed Jun 13, 2012 2:43 pm

Din cate am inteles de la universitate,nu scot carti de teste sau cel putin nu mai scot in prezent.Chestia e ca nu vreau sa ma duc nepregatit si sa am vreo surpriza la examen ca intalnesc notiuni de care nu am auzit sau pe care nu le-am intalnit in manual.Eu fac teste dupa cartea din 2011 de la Carol Davila care am gasit-o pe net dar nu ma ajuta prea mut pentru ca grilele sunt formulate dupa Corint iar eu m-am axat mai mult pe manualul Sigma,Corint-ul il folosesc doar ca sa completez notiunile lipsa sau care mi se par insuficient de bine prezentate in Sigma.

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: ADMITERE 2012

Postby tudyy » Wed Jun 13, 2012 2:51 pm

Am o colega care da la Brasov, si tot de pe manualul de la Sigma a invatat, plus ca ea avea o carte de teste luata de la o studenta de acolo.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioana_c » Wed Jun 13, 2012 3:02 pm

Din moment ce doar cartea de la Sigma este specificata in bibliografie,este de la sine inteles ca nu vor pica intrebari din alta carte.Invata manualul asta fosrte bine si nu cred ca vei avea probleme.

birjovanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jun 12, 2012 4:58 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birjovanu » Wed Jun 13, 2012 4:46 pm

Are cineva de aici un exemplu de test sau eventual subiecte din anii trecuti?Eram curios daca sa vad daca intrebarile sunt formulate exact dupa manual.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioana_c » Wed Jun 13, 2012 5:19 pm

Tin minte ca a intrebat cineva mai demult pe un forum de pe alt site dedicat admiterii la facultatea din Brasov si nu se dau subiectele sa le vada si ceilalti,asa cum se face la Carol Davila.Incearca sa vorbesti cu studenti din anii mai mari,care au dat deja admiterea sa-ti spuna ei cum a fost.

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Cactus » Thu Jun 14, 2012 8:13 am

Stiti cand incep inscrierile pt admitere si ce trebuie sa contina dosarul?

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 14, 2012 8:46 am

Am vazut pe site-ul umf carol davila urmatorul anunt :"7. După distribuirea grilelor de concurs, înainte de deschiderea plicurilor cu subiectele de concurs, se verifică de către supraveghetori corectitudinea datelor înscrise pe grila de concurs.
8. Concursul se desfășoară după sistem grilă și conține întrebări cu un singur răspuns corect.",In special a doua parte.Stiti cumva daca grilele de la umf au doar un singur raspuns corect?Adica s-a schimbat?
Daca am inteles eu gresit ,corectati-ma.
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: ADMITERE 2012

Postby Alfa_omega » Thu Jun 14, 2012 9:57 am

birjovanu wrote:Are cineva de aici un exemplu de test sau eventual subiecte din anii trecuti?Eram curios daca sa vad daca intrebarile sunt formulate exact dupa manual.


E putin probabil sa dea din alt manual, de vreme ce nu e specificat decat cel de la Sigma. Chiar nu conteaza daca unele lectii sunt foarte sumare dpdv fiziologic...de parca cel de la Corint e perfect.
Dar vezi sa inveti ca lumea manualul, inclusiv scheme, tabele, poze...nu numai textul propriu-zis.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: ADMITERE 2012

Postby steph. » Thu Jun 14, 2012 10:14 am

Lore16 wrote:8. Concursul se desfășoară după sistem grilă și conține întrebări cu un singur răspuns corect.",In special a doua parte.Stiti cumva daca grilele de la umf au doar un singur raspuns corect?Adica s-a schimbat?

Da, grilele au doar un raspuns corect, dar nu s-a schimbat nimic. Pentru ca la complement simplu alegi doar un raspuns corect (A, B, C, D, E), iar la complement grupat, alegi tot un singur raspuns corect, in functie de solutiile corecte de raspuns ( A - pentru solutiile 1, 2, 3 ; B - pentru solutiile 1, 3 ; C - pentru solutiile 2, 4 ; D - pentru solutia 4 ; E - daca toate solutiile sunt corecte sau toate sunt false ).

Iar pentru
Lore16 wrote:7. După distribuirea grilelor de concurs, înainte de deschiderea plicurilor cu subiectele de concurs, se verifică de către supraveghetori corectitudinea datelor înscrise pe grila de concurs.
nu inteleg care e intrebarea, dar o sa iti raspund ca probabil supraveghetorii verifica daca ti-ai scris corect numele, codul participantului pentru concurs, sau ce s-o mai scrie acolo, pe foaia ta pe care treci raspunsurile.

birjovanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jun 12, 2012 4:58 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birjovanu » Thu Jun 14, 2012 10:23 am

Sa speram ca asa va fi....totusi nu inteleg de ce nu dau si ei subiectele din anii trecuti sau macar niste modele de subiecte daca teste nu mai scot :roll:

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 14, 2012 11:04 am

Multumesc de raspuns steph.Cand am vazut un raspuns corect,am crezut ca s-a scos complementul grupat si de aceea am intrebat.Desi era putin probabil ptr ca in testele de bio din 2012 este si compl grupat.
Tu dai tot anul asta?sau esti deja acolo? :rightblinky:
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: ADMITERE 2012

Postby steph. » Thu Jun 14, 2012 11:09 am

Dau anul asta :)

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 14, 2012 11:20 am

steph. wrote:Dau anul asta :)


Multa bafta!si poate ne vedem acolo :)
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 14, 2012 11:21 am

Alfa_omega wrote:
birjovanu wrote:Are cineva de aici un exemplu de test sau eventual subiecte din anii trecuti?Eram curios daca sa vad daca intrebarile sunt formulate exact dupa manual.


E putin probabil sa dea din alt manual, de vreme ce nu e specificat decat cel de la Sigma. Chiar nu conteaza daca unele lectii sunt foarte sumare dpdv fiziologic...de parca cel de la Corint e perfect.
Dar vezi sa inveti ca lumea manualul, inclusiv scheme, tabele, poze...nu numai textul propriu-zis.


kjl;kjui;p
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 14, 2012 11:27 am

Lore16 wrote:
Alfa_omega wrote:
birjovanu wrote:Are cineva de aici un exemplu de test sau eventual subiecte din anii trecuti?Eram curios daca sa vad daca intrebarile sunt formulate exact dupa manual.


E putin probabil sa dea din alt manual, de vreme ce nu e specificat decat cel de la Sigma. Chiar nu conteaza daca unele lectii sunt foarte sumare dpdv fiziologic...de parca cel de la Corint e perfect.
Dar vezi sa inveti ca lumea manualul, inclusiv scheme, tabele, poze...nu numai textul propriu-zis.


Da,dar eu am mai gasit prin teste cateva intrebari care nu se regasesc in manualul de la Corint.Iar in testele din 2012 sunt cateva grile gresite.
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

birjovanu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Jun 12, 2012 4:58 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby birjovanu » Thu Jun 14, 2012 1:33 pm

Lore16 wrote:
Da,dar eu am mai gasit prin teste cateva intrebari care nu se regasesc in manualul de la Corint.Iar in testele din 2012 sunt cateva grile gresite.


Noi vorbeam despre admiterea la Brasov care se da dupa Sigma,la Bucuresti se da dupa Corint.

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 14, 2012 2:58 pm

birjovanu wrote:
Noi vorbeam despre admiterea la Brasov care se da dupa Sigma,la Bucuresti se da dupa Corint.


Scuze de neatentie :D
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests