ADMITERE 2012

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Wed Jun 20, 2012 11:34 pm

tudyy wrote:
adavidoiu wrote:am si eu o nelamurire la o intrebare care s-a dat la simularea la mg (e complement multiplu)

CO2 are o presiune partiala de 47 mmHg in:
1. atriul drept
2. capilarele alveolare
3. aorta
4. venele pulmonare


Raspuns E. Nicio varianta de mai sus nu este corecta. CO2 are o presiune partiala de 46 mmHg in capilarele pulmonare.

Este adevarat ca, CO2 are o presiune partiala de 46mmHg in capilarele pulmonare,insa in sângele venos, se găseşte la o presiune de 47 mmHg.(NU STIU SIGUR DACA ESTE PARTIALA SAU NU)
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: ADMITERE 2012

Postby tudyy » Wed Jun 20, 2012 11:45 pm

Hmm. Unde ai gasit asta ca eu nu am gasit :D. Presiunea sangelui este de 10 mmHg in vene (si 0 la varsarea in atriu) deci nu vad cum CO2 ar avea 47mmHg in aceleasi vene. Chiar sunt curios unde ai gasit.

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Thu Jun 21, 2012 12:08 am

kooksee

facultatea mea nu are legatura cu medicina :P

grilele nu le poti rezolva numai cu manualele, sunt prea putine informatii. chiar si cu culegerile uneori e dificil. cel mai bine merge cu google.
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Thu Jun 21, 2012 12:27 am

TOATE grilele se pot rezolva numai cu manualul

si vorbesc in cunostinta de cauza
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 21, 2012 7:07 am

tudyy wrote:Hmm. Unde ai gasit asta ca eu nu am gasit :D. Presiunea sangelui este de 10 mmHg in vene (si 0 la varsarea in atriu) deci nu vad cum CO2 ar avea 47mmHg in aceleasi vene. Chiar sunt curios unde ai gasit.


Asa scrie in manual,dar am gasit intr-un document de pe net.(cea cu 47)
Iti trimit fragmentul pe pm.
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Thu Jun 21, 2012 9:45 am

se presupune ca la admitere grilele de la bio sa fie toate din carte, nu si de pe net,compediu etc. ar trebui cei care au dat simularea sa ii intrebe pe profi daca e 47 sau 46.
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Thu Jun 21, 2012 10:24 am

Dragi copii,in carte este 46,insa o panarama jegoasa (e si machidoanca) numita Vasilica Bausic, a scos si ea pe piata neste teste dintr-o carte de-a dansei. Aceasta dejectie umana face pregatire cu "neste baetzi" si fete si are o anumite influenta la alegerea subiectelor pt admitere. Cartea de Vasilica Bausic este cu totul alta si sunt multe diferente. De aceea,este posibil ca grilele de admitere sa nu le puteti regasi in cartea recomandata de facultate.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Thu Jun 21, 2012 10:24 am

Dragi copii,in carte este 46,insa o panarama jegoasa (e si machidoanca) numita Vasilica Bausic, a scos si ea pe piata neste teste dintr-o carte de-a dansei. Aceasta dejectie umana face pregatire cu "neste baetzi" si fete si are o anumite influenta la alegerea subiectelor pt admitere. Cartea de Vasilica Bausic este cu totul alta si sunt multe diferente. De aceea,este posibil ca grilele de admitere sa nu le puteti regasi in cartea recomandata de facultate.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
Ciprian_90
senior
senior
Posts: 323
Joined: Fri Jul 24, 2009 10:30 am
Location: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby Ciprian_90 » Thu Jun 21, 2012 10:28 am

Perfecta descrierea lui Bausic!

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 21, 2012 11:32 am

mariangeo1991 wrote:Dragi copii,in carte este 46,insa o panarama jegoasa (e si machidoanca) numita Vasilica Bausic, a scos si ea pe piata neste teste dintr-o carte de-a dansei. Aceasta dejectie umana face pregatire cu "neste baetzi" si fete si are o anumite influenta la alegerea subiectelor pt admitere. Cartea de Vasilica Bausic este cu totul alta si sunt multe diferente. De aceea,este posibil ca grilele de admitere sa nu le puteti regasi in cartea recomandata de facultate.


Aici ,mariangeo1991 ne-a impacat pe toti!!!! :D
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Cactus » Thu Jun 21, 2012 2:56 pm

mariangeo1991 wrote:Dragi copii,in carte este 46,insa o panarama jegoasa (e si machidoanca) numita Vasilica Bausic, a scos si ea pe piata neste teste dintr-o carte de-a dansei. Aceasta dejectie umana face pregatire cu "neste baetzi" si fete si are o anumite influenta la alegerea subiectelor pt admitere. Cartea de Vasilica Bausic este cu totul alta si sunt multe diferente. De aceea,este posibil ca grilele de admitere sa nu le puteti regasi in cartea recomandata de facultate.

nu prea inteleg care e problema cu machedonii. in rest de acord ca e o jegoasa.

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Thu Jun 21, 2012 7:23 pm

Cactus wrote:
mariangeo1991 wrote:Dragi copii,in carte este 46,insa o panarama jegoasa (e si machidoanca) numita Vasilica Bausic, a scos si ea pe piata neste teste dintr-o carte de-a dansei. Aceasta dejectie umana face pregatire cu "neste baetzi" si fete si are o anumite influenta la alegerea subiectelor pt admitere. Cartea de Vasilica Bausic este cu totul alta si sunt multe diferente. De aceea,este posibil ca grilele de admitere sa nu le puteti regasi in cartea recomandata de facultate.

nu prea inteleg care e problema cu machedonii. in rest de acord ca e o jegoasa.

Sunt rasist,scuza-ma! am intalnit si machidoni ok cu care sunt prieten,dar Bausic a luat tot ce era mai urat din comportamentul unui machedon(fite,bani,smecherie).Machedoni nu sunt doar Hagi si Becali.Reprezentanti de seama ar fi:Toma Caragiu,Sebastian Papaiani s.a.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: ADMITERE 2012

Postby darksunrise » Thu Jun 21, 2012 8:55 pm

elenadevil wrote:
grilele nu le poti rezolva numai cu manualele, sunt prea putine informatii. chiar si cu culegerile uneori e dificil. cel mai bine merge cu google.


inseamna ca nu l-ai citit cum trebuie.
99% din grile se pot rezolva cu manualele.
foarte rar mai e cate o problema la chimie care necesita un pic mai mult decat cartile pt admitere. insa asta e nesemnificativ.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: ADMITERE 2012

Postby darksunrise » Thu Jun 21, 2012 9:01 pm

tudyy wrote:Hmm. Unde ai gasit asta ca eu nu am gasit :D. Presiunea sangelui este de 10 mmHg in vene (si 0 la varsarea in atriu) deci nu vad cum CO2 ar avea 47mmHg in aceleasi vene. Chiar sunt curios unde ai gasit.


confunzi niste notiuni.

http://www.medicultau.com/bolile-sistem ... azoase.php

http://www.referat.ro/referate/Dizolvar ... 6822d.html

http://www.scribd.com/doc/26931077/Resp-3-fiziologie

nu-s cele mai bune surse dar asa sa-ti faci o idee.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Thu Jun 21, 2012 10:53 pm

ai incercat sa faci exercitiile de admitere decat cu cartile de chimie??!! si la tematica ei zic manuale orientative ( si alea sunt cele mai aprofundate :)) )
te rog sa imi rezolvi grilele de la simulare decat cu cartile pe care le recomanda ei ORIENTATIV, aa si sa imi zici si paginile de unde ai luat acele info
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 21, 2012 10:57 pm

Aveti ,intamplator, varianta care s-a dat anul trecut la stoma?
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Thu Jun 21, 2012 11:06 pm

Despre epifiza e adevarata urmatoarea afirmatie:
a. face parte din trunchiul cerebral
b. secreta melanina
c. nici una de mai sus
d. situata anterior de mezencefal
e. are conexiuni cu talamusul
(COMPLEMENT SIMPLU)
eu zic ca e C . e situata superior de mezencefal . secreta melatonina.
acum nu stiu sigur daca are legaturi si cu talamulusul ,inafara de epitalamus.
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Thu Jun 21, 2012 11:11 pm

elenadevil wrote:ai incercat sa faci exercitiile de admitere decat cu cartile de chimie??!! si la tematica ei zic manuale orientative ( si alea sunt cele mai aprofundate :)) )
te rog sa imi rezolvi grilele de la simulare decat cu cartile pe care le recomanda ei ORIENTATIV, aa si sa imi zici si paginile de unde ai luat acele info


ai niste probleme cu limba romana. datorita acestei cauze cred ca nu esti in stare sa inteelgi exact ce scrie in manualele alea si crezi (in mod eronat) ca trebuie info din alte surse. de multe ori la grile diferenta intre variante e subtila.

manualele sunt suficiente dar trebuie citite mai mult de o data
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Thu Jun 21, 2012 11:21 pm

de multe ori la grile diferenta intre variante e subtila.

manualele sunt suficiente dar trebuie citite mai mult de o data


Este foarte adevarat.Si in teste apar exact acele detalii pe care le consideri insignifiante si nu le acorzi foarte mare atentie.
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: ADMITERE 2012

Postby Alfa_omega » Thu Jun 21, 2012 11:38 pm

elenadevil wrote:ai incercat sa faci exercitiile de admitere decat cu cartile de chimie??!! si la tematica ei zic manuale orientative ( si alea sunt cele mai aprofundate :)) )
te rog sa imi rezolvi grilele de la simulare decat cu cartile pe care le recomanda ei ORIENTATIV, aa si sa imi zici si paginile de unde ai luat acele info


De principiu la admitere se va respecta tematica expusa pe site. Spre exemplu cand am dat eu admiterea, in culegerea de chimie multe probleme nu se puteau rezolva cu informatiile din manual, dar la admitere, pe langa faptul ca au fost doar 3-4 din 40(restul doar teorie), au fost usoare, fara sa necesite cine stie ce calcule, si se puteau face cu ce scria in manual.
Or fi orientative, dar ar cam trebui sa contina tot ce trebuie pentru examen(ideea e sa se respecte curricula expusa in ele).
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Thu Jun 21, 2012 11:47 pm

te legi acum de faptul cum ma exprim :P esti tare kooksee.
marcar rezolva din grile date la simulare decat cu manualele si nu te mai da mare si tare pe aici. de citit stai tu linistit ca le-am citit mai mult de o data.
cand citesti decat o data retii 20% asta ca sa sti si tu
de rezolvat le rezolv cu ,culegerea " chimie organica" de paraschiva arsene. si cred ca 70 % din cei care dau la medicina mai au si altceva decat manualele alea de chimie
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Thu Jun 21, 2012 11:51 pm

alfa_omega
ei zic manuale orientative.. si din ce am auzit anul trecut s-a dat foarte greu ca s-au inscris multi.
multi ziceau de chimie ,ca s-au dat intrebari cu niste reactii,substante de care nu au auzit . acum nush ....aaa scuze trebuie sa scriu NU STIU pt kooksee
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Fri Jun 22, 2012 12:42 am

elenadevil wrote:te legi acum de faptul cum ma exprim :P esti tare kooksee.
marcar rezolva din grile date la simulare decat cu manualele si nu te mai da mare si tare pe aici. de citit stai tu linistit ca le-am citit mai mult de o data.
cand citesti decat o data retii 20% asta ca sa sti si tu
de rezolvat le rezolv cu ,culegerea " chimie organica" de paraschiva arsene. si cred ca 70 % din cei care dau la medicina mai au si altceva decat manualele alea de chimie


vad ca nu a fost o scapare, tu chiar nu stii diferenta dintre "numai" si "decat"
sigur ca in aceste cazuri ai nevoie de materiale ajutatoare si ti se pare ca grilele depasesc manualul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: ADMITERE 2012

Postby Alfa_omega » Fri Jun 22, 2012 1:02 am

elenadevil wrote:alfa_omega
ei zic manuale orientative.. si din ce am auzit anul trecut s-a dat foarte greu ca s-au inscris multi.
multi ziceau de chimie ,ca s-au dat intrebari cu niste reactii,substante de care nu au auzit . acum nush ....aaa scuze trebuie sa scriu NU STIU pt kooksee


Depinde si de la ce persoane ai auzit chestia asta. Poate ca au dat mai greu, dar nu au cum sa dea in sensul depasirii informatiei din manuale. Ar fi fost mai ok daca scriau manuale "obligatorii", in loc de "orientative"...in felul acesta nu ar mai fi bagat pe nimeni in ceata.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

Chris.05
junior
junior
Posts: 82
Joined: Wed Jun 08, 2011 6:23 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Chris.05 » Fri Jun 22, 2012 2:19 pm

Normal la contestatii ar trebui sa raspunda cu manualele recomandate de ei.Nu cred ca ar da la examen ceva ce nu e in cartile alea.

adavidoiu
junior
junior
Posts: 34
Joined: Thu Mar 08, 2012 7:54 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby adavidoiu » Fri Jun 22, 2012 4:07 pm

au aparut informatiile de admitere pe siteul umf, inclusiv numarul de locuri la buget pentru fiecare specializare.
pentru cei care nu au linkul: http://umf.ro/index.php/ro/admitere/adm ... matii.html

lucas_dsc
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Mar 22, 2012 12:01 am

Re: ADMITERE 2012

Postby lucas_dsc » Fri Jun 22, 2012 8:10 pm

Locuri cu taxa nu mai sunt?

steph.
junior
junior
Posts: 52
Joined: Thu Jan 12, 2012 11:12 am

Re: ADMITERE 2012

Postby steph. » Fri Jun 22, 2012 8:26 pm

Conform reglementărilor legale în vigoare, UMF “Carol Davila” Bucureşti poate şcolariza, pentru anul universitar 2012-2013, studenţi în regim cu taxă, care au susţinut concurs de admitere, obţinând punctaj peste nota minimă 5.

Taxa de studiu stabilită de Senatul UMF “Carol Davila” pentru ciclul de studii universitare de licenţă pentru anul universitar 2012 – 2013 este de 6000 lei / an de studiu. Taxa de studiu anuală poate fi platită în 3 tranşe (prima tranşă - 50% din taxa anuală).

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Fri Jun 22, 2012 8:54 pm

Foarte putine locuri la buget..Anul trecut au fost 140 :?
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Fri Jun 22, 2012 10:19 pm

kooksee

iti doresc sa fi doctor bun in "litere" :)) eu cedez ca nu am sanse cu tine :P
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sat Jun 23, 2012 2:29 am

O decizie inteleapta

O sa fii o buna asistenta medicala
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Jerome » Sat Jun 23, 2012 10:24 am

elenadevil wrote:te legi acum de faptul cum ma exprim :P
viitor de aur tara noastra are...

User avatar
dana111444
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Apr 17, 2012 10:57 am

Re: ADMITERE 2012

Postby dana111444 » Sat Jun 23, 2012 11:26 am

elenadevil wrote:kooksee

iti doresc sa fi doctor bun in "litere" :)) eu cedez ca nu am sanse cu tine :P



:))

Pacat ca dumnealui e deja medic! Dar e simpatic modul cum te contrazici cu toata lumea si abia sti sa scrii corect :))

User avatar
Anca1203
senior
senior
Posts: 201
Joined: Sat Jan 14, 2012 1:21 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Anca1203 » Sun Jun 24, 2012 7:17 am

Elena, te contrazic. Si aici ma refer strict la culegerea de chimie, ca aia de biologie e vai de mama ei (din 800 de grile am gasit vreo 100 si ceva gresite).
La chimie am invatat "decat" manualele postate de ei si ma descurc la aproape toate problemele. Le-am ocolit pe alea in cascada si cele cu echivalenti-gram/concentratie normala care stiu ca nu intra in materie. In rest, nu prea sunt imposibile :)
,,Oameni sunt putini, restul e populatie".

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioana_c » Sun Jun 24, 2012 9:06 am

Ai dreptate Anca1203.Si eu rezolv grilele tot cu ajutorul materiei din manualele recomandate si ma descurc destul de bine.Sunt unele chestii in culegerea de chimie care nu mai intra in programa si pe care au uitat sa le scoata dar la admitere nu va fi nimic ce nu se regaseste in manuale.

User avatar
repede
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Sun Jun 24, 2012 7:51 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby repede » Sun Jun 24, 2012 7:54 pm

Buna!
Va rog, are cineva baremele la simulare MG 2012?

Multumesc!

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Mon Jun 25, 2012 7:51 pm

Am o intrebare:Suma ,pentru inscrierea la examen la UMF Carol Davila,poate fi platita la orice banca?Sau trebuie la banca din Bucuresti , sectorul 1 ,cum scrie pe site?
Multumesc si astept raspuns
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Mon Jun 25, 2012 8:12 pm

acolo e deschis contul

poti plati oriunde
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Mon Jun 25, 2012 8:15 pm

Multumesc kooksee :wink:
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
elenadevil
senior
senior
Posts: 241
Joined: Tue Apr 26, 2011 12:54 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby elenadevil » Mon Jun 25, 2012 9:21 pm

dana111444
nu se stie inca daca e doctor d-nul "kooksee" si ce fel de doctor . in fine .
eu am pus o intrebare legata de cursurile de la chimie si erau 2 optiuni: sa fie ignorata sau sa fie dat raspunsul nu.
nu raspuns de genul: ca ei s-au dus la curs si au dat bani si etc., raspunsul lui nu isi avea rostul.
el se leaga dupa cum scriu , in fine , de parca ma adresez unei persoane importante si conteaza cum ma exprim .


legat de manualele de chimie , ca asta e problema nr 1

e bine ca stiti sa rezovati decat cu manualele acele exercitii, dar aici intevine si pregatirea pe care o aveti din liceu , si meditatiile . eu nu am facut chimie in liceu si am invatat dupa manuale(care au fost baza) si dupa cartea de chimieorganica de la ed aramis (pt aprofundare), stiu decat teoria , probleme deloc(gramaj etc)dar e bine ca se dau decat vreo 4-5.
si inchei cu sub asta ca nu vreau sa se ajunga la jigniri inutile daca kooksee (si alte persoane)au ceva cu mine sa discutam in particular
EVERYBODY LIESEVERYBODY LIES
I CAN'T HEAR YOU OVER THE SOUND OF HOW AWESOME I AM


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 42 guests