ADMITERE 2012

Voi ce intrati lasati orice speranta
Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Bjorne » Tue Aug 14, 2012 11:41 pm

Wow !
Ma pufneste rasu-plansu cand vad asa ceva.

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: ADMITERE 2012

Postby tudyy » Wed Aug 15, 2012 10:38 pm

bianca03 wrote:iertati-ma ca indraznesc sa va adresez o intrebare fix acum, in plina cearta :D dar de subiectele la fizica de anul acesta ce stiti(voi care ati dat admiterea acum)? cam cat la suta teorie si cate probleme?


La md nu se dau probleme. La mg nu stiu, nu ma introduc.

Subiectele de anul asta nu au fost grele dar foarte ciudate, mie asa mi s-au parut. (nu ma intreba ce inseamna ciudate :D ). De exemplu, erau formulate destul de ambiguu, cert e ca daca nu esti atent/a (ca mine) gresesti imediat. In rest... destul de simplu. Nu se dau probleme de calcul numeric, ceea ce inseamna ca la unele intrebari trebuie sa scri vreo doua formule pe foaie ca sa afli raspunsul. Anul asta mai mult din termodinamica s-a dat.

bianca03
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:29 am

Re: ADMITERE 2012

Postby bianca03 » Wed Aug 15, 2012 11:43 pm

tudyy wrote:
bianca03 wrote:iertati-ma ca indraznesc sa va adresez o intrebare fix acum, in plina cearta :D dar de subiectele la fizica de anul acesta ce stiti(voi care ati dat admiterea acum)? cam cat la suta teorie si cate probleme?



De MG era vorba. Si ma interesa amanuntul asta ca sa stiu daca se merita sau nu sa ma meditez la fizica.

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Jerome » Wed Aug 15, 2012 11:49 pm

bianca03 wrote:daca se merita sau nu
haide ma, voi toti sunteti facuti la shtantza?
veniti de la aceeasi scoala? Una la care se merita, evident.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Wed Aug 15, 2012 11:54 pm

pariu ca nu a inteles ce ai cu ea

acuma vine revoltata ca ea a pus doar o intrebare si nu se astepta sa fie tratata chiar asa

de aia romanii se mananca intre ei
etc etc
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lizzie
junior
junior
Posts: 60
Joined: Sun Dec 04, 2011 5:33 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Lizzie » Thu Aug 16, 2012 7:15 pm

bianca03 wrote:
tudyy wrote:
bianca03 wrote:iertati-ma ca indraznesc sa va adresez o intrebare fix acum, in plina cearta :D dar de subiectele la fizica de anul acesta ce stiti(voi care ati dat admiterea acum)? cam cat la suta teorie si cate probleme?



De MG era vorba. Si ma interesa amanuntul asta ca sa stiu daca se merita sau nu sa ma meditez la fizica.


4-5 probleme, nu foarte grele din punct de vedere al rationamentului, trebuie sa stii bine fenomenul si 1-2 formule de baza. Fara calcule prea complicate. In rest teorie, invatat manualele.

bianca03
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:29 am

Re: ADMITERE 2012

Postby bianca03 » Fri Aug 17, 2012 4:39 pm

Multumesc, Lizzie. Jerome, am pus acea intrebare deoarece chiar nu cred ca se merita sa faci meditatii daca ti se da doar TEORIE. Imi pare rau daca ti-am cerut, indirect, sa-ti "bati capul" cu mine si sa te cobori atat mult la nivelul meu ca sa-mi dai un raspuns concret :)

User avatar
Jerome
elite
elite
Posts: 5383
Joined: Mon Sep 12, 2011 6:55 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Jerome » Fri Aug 17, 2012 5:36 pm

incredibil! :|

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby drops » Fri Aug 17, 2012 9:36 pm

Deci chiar a intrat toata lumea care a luat peste 50? Ma rog, bafta noilor studenti dar facultatea nu se va apropia niciodata de nivelul celor din vest daca nu se face o selectie reala la admitere. Penibil ca de obicei, nici nu ma asteptam la altceva de la UMF. Cei care chiar au invatat au dreptate sa fie suparati.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioana_c » Sat Aug 18, 2012 9:42 am

drops...acum asta e si oricum la facultate o vom lua de la 0 si nu va conta cine e la taxa si cine la buget.Singura chestie care mi se pare cam aiurea este ca nu s-a zis de la inceput ca cine are peste 50 de puncte si nu se incadreaza in cei 400 de la buget intra automat la taxa.S-a asteptat din partea facultatii sa se faca toata porcaria asta cu ministerul pentru a suplimenta locurile..asta inseamna ca si pe viitor daca cineva nu ia un examen si se duce in gura mare la prof el ii va mari nota pentru a scapa de elevul respectiv.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby începătorul » Sat Aug 18, 2012 11:09 am

ioana_c wrote: Singura chestie care mi se pare cam aiurea este ca nu s-a zis de la inceput ca cine are peste 50 de puncte si nu se incadreaza in cei 400 de la buget intra automat la taxa.S-a asteptat din partea facultatii sa se faca toata porcaria asta cu ministerul pentru a suplimenta locurile..asta inseamna ca si pe viitor daca cineva nu ia un examen si se duce in gura mare la prof el ii va mari nota pentru a scapa de elevul respectiv.


Păi vrei mereu ca cineva să-ţi puncteze evidentul? :shock: În legătură cu al doilea paragraf, stai relax, acum eşti la facultate, nu la liceu.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

drops
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Thu Nov 08, 2007 10:14 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby drops » Sat Aug 18, 2012 4:15 pm

ioana_c wrote:drops...acum asta e si oricum la facultate o vom lua de la 0 si nu va conta cine e la taxa si cine la buget.Singura chestie care mi se pare cam aiurea este ca nu s-a zis de la inceput ca cine are peste 50 de puncte si nu se incadreaza in cei 400 de la buget intra automat la taxa.S-a asteptat din partea facultatii sa se faca toata porcaria asta cu ministerul pentru a suplimenta locurile..asta inseamna ca si pe viitor daca cineva nu ia un examen si se duce in gura mare la prof el ii va mari nota pentru a scapa de elevul respectiv.



Cred ca UMF-ul are acum posibilitatea sa scolarizeze maxim 400 de studenti pe an. O sa vedeti cand va calcati in picioare la anato sa vedeti cadavrul sau cand va inghesuiti 7 la un pacient mai tarziu. Din fericire se si chiuleste mult la LP-uri ca daca nu ar fi jale;

XaphanDeumos
senior
senior
Posts: 116
Joined: Sat Jan 16, 2010 5:11 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby XaphanDeumos » Sat Aug 18, 2012 8:57 pm

ioana_c wrote:Singura chestie care mi se pare cam aiurea este ca nu s-a zis de la inceput ca cine are peste 50 de puncte si nu se incadreaza in cei 400 de la buget intra automat la taxa.

:lol: seriously? E de la sine inteles ca primii 400 intra la buget, iar restul nu intra "automat" la taxa, ci pot alege optiunea de taxa(daca nu ma insel inclusiv pe listele cu punctaje, in dreptul celor care se afla sub linia de buget, scrie: "optiune taxa"). Nu iti baga nimeni pe gat taxa, esti liber sa decizi daca vrei s-o platesti sau nu.
Greşeala oamenilor a fost că niciodată nu s-au priceput să se uite lângă ei. Li s-a părut că dacă fericirea există, ea trebuie să fie inaccesibilă sau, oricum, foarte greu de atins. Dincolo de orizonturile lor.

User avatar
Lore16
junior
junior
Posts: 62
Joined: Mon Jun 11, 2012 10:16 am
Location: Ploiesti

Re: ADMITERE 2012

Postby Lore16 » Sat Aug 18, 2012 10:53 pm

Jerome wrote:incredibil! :|

Nu a inteles :lol:
Avem timp pentru toate...
Sa dormim,sa alergam ,sa gresim,sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu..

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Alexandra1827 » Mon Aug 20, 2012 5:38 pm

In legatura cu bursele, stie cineva ceva clar?

User avatar
Alfa_omega
senior
senior
Posts: 264
Joined: Fri Jun 27, 2008 3:32 pm
Location: Bucuresti

Re: ADMITERE 2012

Postby Alfa_omega » Mon Aug 20, 2012 6:08 pm

Alexandra1827 wrote:In legatura cu bursele, stie cineva ceva clar?


Dupa cum s-a mai spus in alte topicuri...se dau aproximativ 8x-90 de burse pe an. De exemplu, in generatia mea ultima medie de admitere ptr bursa fusese 94.
Ca sa-ti dai seama ca esti prost, trebuie totusi sa-ti mearga mintea...

sena
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 6:27 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby sena » Mon Aug 20, 2012 7:15 pm

Alfa_omega wrote:
Alexandra1827 wrote:In legatura cu bursele, stie cineva ceva clar?


Dupa cum s-a mai spus in alte topicuri...se dau aproximativ 8x-90 de burse pe an. De exemplu, in generatia mea ultima medie de admitere ptr bursa fusese 94.



si in cele 80-90 de burse intra si cele ale olimpicilor?

relle
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 8:15 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby relle » Wed Aug 22, 2012 2:17 pm

drops wrote:
ioana_c wrote:drops...acum asta e si oricum la facultate o vom lua de la 0 si nu va conta cine e la taxa si cine la buget.Singura chestie care mi se pare cam aiurea este ca nu s-a zis de la inceput ca cine are peste 50 de puncte si nu se incadreaza in cei 400 de la buget intra automat la taxa.S-a asteptat din partea facultatii sa se faca toata porcaria asta cu ministerul pentru a suplimenta locurile..asta inseamna ca si pe viitor daca cineva nu ia un examen si se duce in gura mare la prof el ii va mari nota pentru a scapa de elevul respectiv.



Cred ca UMF-ul are acum posibilitatea sa scolarizeze maxim 400 de studenti pe an. O sa vedeti cand va calcati in picioare la anato sa vedeti cadavrul sau cand va inghesuiti 7 la un pacient mai tarziu. Din fericire se si chiuleste mult la LP-uri ca daca nu ar fi jale;


Eh te rog sa stii ca in anul meu sunt nici 800 de oameni, dar mereu ne-am inghesuit la cadavru pt ca asistenta noastra avea 3 grupe de cate 10 studenti si desi am intrat in stadiul de medicina clinica, sunt 8-9 in grupa.
In concluzie, oricum e aglomerat (desi s-au mai lasat cativa)

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioanaBB » Wed Aug 22, 2012 9:04 pm

sena wrote:
Alfa_omega wrote:
Alexandra1827 wrote:In legatura cu bursele, stie cineva ceva clar?


Dupa cum s-a mai spus in alte topicuri...se dau aproximativ 8x-90 de burse pe an. De exemplu, in generatia mea ultima medie de admitere ptr bursa fusese 94.



si in cele 80-90 de burse intra si cele ale olimpicilor?


Si care e treaba cu bursele astea, aflam la inceputul anului daca am luat? Sau e prea tarziu atunci?

ioanaBB
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Aug 22, 2012 8:10 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioanaBB » Wed Aug 22, 2012 9:07 pm

Am aflat cu stupoare ca au intrat toti care au avut peste 50 de puncte. Mi se pare o nedreptate nu fata de cei care au intrat la buget pt ca ei oricum nu platesc nimic, ci pentru cei care au intrat la taxa cu 77,76,75... puncte. E clar ca cei care au peste 70 de puncte au invatat mai mult decat unul care are 50 de puncte. Am mai auzit la mine in sala pe unii care au pus raspunsuri la nimereala si au luat 50 si ceva de puncte. Chiar nu mi se pare drept sa intrii la medicina la nimereala si dintr-un noroc chior. Sper sa se faca dreptate in timpul anului si sa se observe diferenta..

relle
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 8:15 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby relle » Thu Aug 23, 2012 2:15 pm

ioanaBB wrote:Am aflat cu stupoare ca au intrat toti care au avut peste 50 de puncte. Mi se pare o nedreptate nu fata de cei care au intrat la buget pt ca ei oricum nu platesc nimic, ci pentru cei care au intrat la taxa cu 77,76,75... puncte. E clar ca cei care au peste 70 de puncte au invatat mai mult decat unul care are 50 de puncte. Am mai auzit la mine in sala pe unii care au pus raspunsuri la nimereala si au luat 50 si ceva de puncte. Chiar nu mi se pare drept sa intrii la medicina la nimereala si dintr-un noroc chior. Sper sa se faca dreptate in timpul anului si sa se observe diferenta..


La mine in an s-a intrat si cu 34.
"Dreptate" nu se face, isi face singur fiecare. Daca inveti, bine, daca nu, iarasi bine, pici la taxa (sau ramai la taxa) sau repeti anul (sau te prelungesti cu re-reuri pana iti ies pe ochi si pe urechi).
Fiecare isi vede de ale lui. Nu va mai preocupati atat de mult de ceilalti.

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Thu Aug 23, 2012 3:57 pm

relle wrote:
ioanaBB wrote:Am aflat cu stupoare ca au intrat toti care au avut peste 50 de puncte. Mi se pare o nedreptate nu fata de cei care au intrat la buget pt ca ei oricum nu platesc nimic, ci pentru cei care au intrat la taxa cu 77,76,75... puncte. E clar ca cei care au peste 70 de puncte au invatat mai mult decat unul care are 50 de puncte. Am mai auzit la mine in sala pe unii care au pus raspunsuri la nimereala si au luat 50 si ceva de puncte. Chiar nu mi se pare drept sa intrii la medicina la nimereala si dintr-un noroc chior. Sper sa se faca dreptate in timpul anului si sa se observe diferenta..


La mine in an s-a intrat si cu 34.
"Dreptate" nu se face, isi face singur fiecare. Daca inveti, bine, daca nu, iarasi bine, pici la taxa (sau ramai la taxa) sau repeti anul (sau te prelungesti cu re-reuri pana iti ies pe ochi si pe urechi).
Fiecare isi vede de ale lui. Nu va mai preocupati atat de mult de ceilalti.

Cum cu 34 ?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Cactus » Thu Aug 23, 2012 4:45 pm

gene_seng wrote:
relle wrote:
ioanaBB wrote:Am aflat cu stupoare ca au intrat toti care au avut peste 50 de puncte. Mi se pare o nedreptate nu fata de cei care au intrat la buget pt ca ei oricum nu platesc nimic, ci pentru cei care au intrat la taxa cu 77,76,75... puncte. E clar ca cei care au peste 70 de puncte au invatat mai mult decat unul care are 50 de puncte. Am mai auzit la mine in sala pe unii care au pus raspunsuri la nimereala si au luat 50 si ceva de puncte. Chiar nu mi se pare drept sa intrii la medicina la nimereala si dintr-un noroc chior. Sper sa se faca dreptate in timpul anului si sa se observe diferenta..


La mine in an s-a intrat si cu 34.
"Dreptate" nu se face, isi face singur fiecare. Daca inveti, bine, daca nu, iarasi bine, pici la taxa (sau ramai la taxa) sau repeti anul (sau te prelungesti cu re-reuri pana iti ies pe ochi si pe urechi).
Fiecare isi vede de ale lui. Nu va mai preocupati atat de mult de ceilalti.

Cum cu 34 ?

cu 34 de puncte. banuiesc ca relle este anul 5 sau 6. s-a mai schimbat treaba de atunci. si in facultate e acelasi lucru cand se face topul. ala care e primul sub linia de taxa nu inseamna ca e mai prost ca ala de deasupra liniei sau cu mult mai destept decat aia cu medie mai mica. O sa vedeti cand o sa faceti stagii si notele se dau ca la balamuc la fiecare spital.
Pt ioana BB- tu inveti pt tine la medicina, nu ca sa te compari cu colegii tai. si stai linistita, nu-ti face facultatea de medicina "dreptate".

User avatar
escu93
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Sun Aug 05, 2012 12:24 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby escu93 » Thu Aug 23, 2012 6:50 pm

ioanaBB,ce-ar fi daca intr-o zi,guvernul o sa hotarasca ca in cazul in care termini medicina la buget trebuie sa semnezi contract de prestari servicii in tara,10 ani.de ce parintii celor care au intrat la taxa trebuie sa plateasca taxa odraslelor si din impozite scolarizarea ta iar tu,dupa 6-10 ani sa pleci in strainatate.din banii ,,buruienilor'' s-ar putea sa beneficiezi si tu in masura in care se folosesc pentru dotare.cei cu 50 de pct. o sa fie colegii tai.sanse mai mari sa te afirmi.

relle
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Aug 13, 2012 8:15 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby relle » Sat Aug 25, 2012 8:41 pm

gene_seng wrote:
relle wrote:
ioanaBB wrote:Am aflat cu stupoare ca au intrat toti care au avut peste 50 de puncte. Mi se pare o nedreptate nu fata de cei care au intrat la buget pt ca ei oricum nu platesc nimic, ci pentru cei care au intrat la taxa cu 77,76,75... puncte. E clar ca cei care au peste 70 de puncte au invatat mai mult decat unul care are 50 de puncte. Am mai auzit la mine in sala pe unii care au pus raspunsuri la nimereala si au luat 50 si ceva de puncte. Chiar nu mi se pare drept sa intrii la medicina la nimereala si dintr-un noroc chior. Sper sa se faca dreptate in timpul anului si sa se observe diferenta..


La mine in an s-a intrat si cu 34.
"Dreptate" nu se face, isi face singur fiecare. Daca inveti, bine, daca nu, iarasi bine, pici la taxa (sau ramai la taxa) sau repeti anul (sau te prelungesti cu re-reuri pana iti ies pe ochi si pe urechi).
Fiecare isi vede de ale lui. Nu va mai preocupati atat de mult de ceilalti.

Cum cu 34 ?


Uite asa, cu 34 de puncte.
Inainte de 2010 inca se intra asa.

Da, sunt anul 5 cum a mentionat cineva mai sus.
Oricum chestiile astea sunt asa de irelevante.
O sa vedeti si o sa-mi dati dreptate.

Nu va mai bateti capul cu ele.
Ati intrat, felicitari! Mai bine relaxati-va pana incepe scoala.

User avatar
alexneagu
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Wed Nov 02, 2011 3:21 pm
Contact:

Re: ADMITERE 2012

Postby alexneagu » Sat Aug 25, 2012 10:31 pm

relle wrote:Nu va mai bateti capul cu ele.
Ati intrat, felicitari! Mai bine relaxati-va pana incepe scoala.


bine le mai zici :)
My level of maturity depends on who i'm with.

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby ioana_c » Sun Aug 26, 2012 10:47 am

Dar de ce toata lumea zice ca asta e un lucru irelevant?Este chiar asa de greu sa obtii o nota de buget in facultate?

Cactus
senior
senior
Posts: 285
Joined: Wed Sep 08, 2010 2:13 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Cactus » Sun Aug 26, 2012 1:53 pm

ioana_c wrote:Dar de ce toata lumea zice ca asta e un lucru irelevant?Este chiar asa de greu sa obtii o nota de buget in facultate?

este irelevant cat ai luat la admitere. ce faci in facultate nu are legatura cu cat ai luat la admitere. volumul de informatii este muuuult mai mare, materii mult mai grele si stilul de evaluare e altfel decat la liceu. te intrebi daca e greu sa obtii o nota de buget. e relativ. depinde cat de tare tragi, cat timp consideri ca trebuie sa acorzi invatatului. trebuie sa inveti din timpul anului, nu doar in sesiune. cam asta e baza. in rest, cat poate fiecare.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests