ADMITERE 2012

Voi ce intrati lasati orice speranta
Ryan
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Aug 08, 2012 7:05 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Ryan » Sat Aug 11, 2012 8:52 pm

Lasand gluma la o parte,nu este vina nimanui ca nu am luat noi 90 de puncte,dar este aiurea din urmatoarea cauza:daca ai luat 60,tu nu ai ce pana mea sa mai faci acasa un an,pentru ca stii aproape toata materia,trebuia doar sa aprofundezi un pic,si nu ai nevoie de 12 luni pentru asta,sincer.De la 60,la 63 nu e mare *****,si merita sa stai un an acasa pentru asa ceva?Normal ca fiecare incearca sa gaseasca o solutie.

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 8:55 pm

sincer, mi se pare foarte amuzant cum gasiti voi nod in papura mereu....recunosc, aveti muuulta imaginatie



Nodu din papura e foarte bine argumentat.Nu e orice nod in papura ...
Pentru asa nod nu iti trebuie imaginatie ci un pic de brainz.
Last edited by gene_seng on Sat Aug 11, 2012 8:56 pm, edited 1 time in total.

Avraam
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:17 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Avraam » Sat Aug 11, 2012 8:56 pm

Ryan wrote:Lasand gluma la o parte,nu este vina nimanui ca nu am luat noi 90 de puncte,dar este aiurea din urmatoarea cauza:daca ai luat 60,tu nu ai ce pana mea sa mai faci acasa un an,pentru ca stii aproape toata materia,trebuia doar sa aprofundezi un pic,si nu ai nevoie de 12 luni pentru asta,sincer.De la 60,la 63 nu e mare *****,si merita sa stai un an acasa pentru asa ceva?Normal ca fiecare incearca sa gaseasca o solutie.



fie 60. nu crezi ca aia cu 59 ar incepe sa zica acelasi lucru? mai bine scot examenul cu totul.

Avraam
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Jul 24, 2012 8:17 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Avraam » Sat Aug 11, 2012 8:58 pm

Cactus wrote:
mirela93 wrote:
gene_seng wrote:"Sunt declaraţi admişi candidaţii al căror punctaj la examenul scris este egal sau superior aceluia corespunzator notei 5,00."
Nu exista nici o referire la nici un numar de locuri disponibile.[/quote

corelatia trebuia sa o faci tu....

Si care ar fi fost criteriul dupa care s-ar fi oprit la 63 de puncte? cat de frumos era scrisul pe cererea pt taxa?
Apropo, acuma medicina se numeste "bazata pe dovezi".


probabil ca n-au vrut sa dea mai multe locuri? asta, sau au fost pur si simplu fascinati de ocultismul numarului in speta (63).

Ryan
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Aug 08, 2012 7:05 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Ryan » Sat Aug 11, 2012 9:13 pm

Eu am spus aproximativ,normal ca si ceilalti vor acelasi lucru

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby mirela93 » Sat Aug 11, 2012 9:19 pm

gene_seng wrote:
sincer, mi se pare foarte amuzant cum gasiti voi nod in papura mereu....recunosc, aveti muuulta imaginatie



Nodu din papura e foarte bine argumentat.Nu e orice nod in papura ...
Pentru asa nod nu iti trebuie imaginatie ci un pic de brainz.



tupeul iti aduce in prim plan caracterul ....ce pot sa spun, mai bine aprofundeaza materia si nu mai sta la taclale pe forum
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 9:24 pm

mirela93 wrote:
gene_seng wrote:
sincer, mi se pare foarte amuzant cum gasiti voi nod in papura mereu....recunosc, aveti muuulta imaginatie



Nodu din papura e foarte bine argumentat.Nu e orice nod in papura ...
Pentru asa nod nu iti trebuie imaginatie ci un pic de brainz.



tupeul iti aduce in prim plan caracterul ....ce pot sa spun, mai bine aprofundeaza materia si nu mai sta la taclale pe forum

Tupeul ne este justificat.Cat de mizerie sa fii sa nu pui locuri la taxa ca sa nu stii pe ce locuri te bati sa fii lasat cu buza umflata ca ESTI ADMIS fara vreo mentiune pe site ...
Asta-i informare ?

Ryan
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Aug 08, 2012 7:05 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Ryan » Sat Aug 11, 2012 9:57 pm

Dar ce spuneti voi nu are rost,daca te informeaza acuma ca nu intri,nu e acelasi lucru?Informat sau nu,tot nu intrai.Eu recunosc am invatat putin,nu caut asemenea scuze,imi doresc doar sa imi dea sansa sa fac ce vreau si sa continui medicina,nu ma intereseaza punctajele,regulile facultatii si alte prostii.Sper sa fi invatat toti cate ceva din asta,daca ne dorim atat de mult nu renuntam,si ajungem la medicina:-??

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 10:00 pm

Ryan wrote:Dar ce spuneti voi nu are rost,daca te informeaza acuma ca nu intri,nu e acelasi lucru?Informat sau nu,tot nu intrai.Eu recunosc am invatat putin,nu caut asemenea scuze,imi doresc doar sa imi dea sansa sa fac ce vreau si sa continui medicina,nu ma intereseaza punctajele,regulile facultatii si alte prostii.Sper sa fi invatat toti cate ceva din asta,daca ne dorim atat de mult nu renuntam,si ajungem la medicina:-??

Nu,nu e acelasi lucru.Au fost candidati care si-au retras dosarele de la alte facultati pentru ca pe site-ul p"****SDSD-lii" scrie ca cei cu punctaj minim 50 sunt admisi.Pai ii distrugi lu' ala un an din viata ca esti ratat si nu specifici totu' clar pe site ?
Vine cateodata momentu sa iti mai ceri si drepturile nu doar sa stai sa pleci capul sa induri toate mizeriile mai marilor.

Ryan
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Aug 08, 2012 7:05 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Ryan » Sat Aug 11, 2012 10:12 pm

Daca si-au retras dosarul nu isi doresc medicina cu adevarat.Daca ai a2a optiune,inseamna ca nu vrei asta cu orice pret.;)

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 10:16 pm

Ryan wrote:Daca si-au retras dosarul nu isi doresc medicina cu adevarat.Daca ai a2a optiune,inseamna ca nu vrei asta cu orice pret.;)

Ideea era sa nu stai pe din afara un an de zile.Unii au mers la facultati ca sa nu piarda un an,facand altceva intre timp.Nu-i neaparat sa nu te duci la o alta facultate daca nu ai intrat aici ...

P.S : Daca nu ai nimic bun de zis nu mai fa comentarii astea asa moralizatoare ca imi pierzi vremea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sat Aug 11, 2012 10:18 pm

gene seng locurile sunt in ordinea mediilor.

eu zica ca daca nu intelegi un lucru atat de simplu mai bine te retragi. medicina e destul de solicitanta intelectual mai incolo. metodologia de concurs (nu examen) e foarte clara, nu e nimic de ghicit
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 10:20 pm

kooksee wrote:gene seng locurile sunt in ordinea mediilor.

eu zica ca daca nu intelegi un lucru atat de simplu mai bine te retragi. medicina e destul de solicitanta intelectual mai incolo. metodologia de concurs (nu examen) e foarte clara, nu e nimic de ghicit

E destul de mult de ghicit.Daca nu ai citit tot hai sa nu o dam in polemica asa degeaba ca amandoi pierdem timp aiurea ...

Ryan
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Aug 08, 2012 7:05 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Ryan » Sat Aug 11, 2012 10:21 pm

Dar nu trebuie sa te razbuni pe lume pentru incompetenta ta :)) e un forum,schimbam opinii,eu am spus ce cred,nu iti impun ideile mele.Oricum nu poti schimba nimic nici tu si nici eu,stai calm :D Apropo,stiai ca Davinci dormea 2 ore pe zi?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sat Aug 11, 2012 10:25 pm

gene_seng wrote:
kooksee wrote:gene seng locurile sunt in ordinea mediilor.

eu zica ca daca nu intelegi un lucru atat de simplu mai bine te retragi. medicina e destul de solicitanta intelectual mai incolo. metodologia de concurs (nu examen) e foarte clara, nu e nimic de ghicit

E destul de mult de ghicit.Daca nu ai citit tot hai sa nu o dam in polemica asa degeaba ca amandoi pierdem timp aiurea ...


tocmai ca am citit. e la fel ca la rezi si la multe alte examene. exact la fel.
si se intelege ce au inteles si ceilalti. daca nu sunt locuri cu plata se iau primele medii cu conditia trecerii pragului.
nu toti aia care au trecut pragul intra.
daca s-a ajuns la prag si inca mai sunrt locuri libere alea raman neocupate si se mai organizeaza un examen.

daca sunt locuri cu plata se merge in continuare cu nuanta ca de aici se retrag f multi (care nu isi permit) si limita se duce mult in jos.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 10:32 pm

kooksee wrote:
gene_seng wrote:
kooksee wrote:gene seng locurile sunt in ordinea mediilor.

eu zica ca daca nu intelegi un lucru atat de simplu mai bine te retragi. medicina e destul de solicitanta intelectual mai incolo. metodologia de concurs (nu examen) e foarte clara, nu e nimic de ghicit

E destul de mult de ghicit.Daca nu ai citit tot hai sa nu o dam in polemica asa degeaba ca amandoi pierdem timp aiurea ...


tocmai ca am citit. e la fel ca la rezi si la multe alte examene. exact la fel.
si se intelege ce au inteles si ceilalti. daca nu sunt locuri cu plata se iau primele medii cu conditia trecerii pragului.
nu toti aia care au trecut pragul intra.
daca s-a ajuns la prag si inca mai sunrt locuri libere alea raman neocupate si se mai organizeaza un examen.

daca sunt locuri cu plata se merge in continuare cu nuanta ca de aici se retrag f multi (care nu isi permit) si limita se duce mult in jos.

Exact exact ! mai putin partea cu informatu ...
Eu inteleg ca cei din rezidentiat stiau astea ca au mai trecut.Au fost multi care au venit de prin provincie si nu aveau de unde sa stie toate detaliile.Problema este ca afirmatia "Sunt declaraţi admişi candidaţii al căror punctaj la examenul scris este egal sau superior aceluia corespunzator notei 5,00" lasa mult de interpretat.
Alta problema e faptul ca nu s-au stiut nr de locuri de la taxa.Ar fi fost de bun simt sa fim informati sa stim pt ce ne luptam.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sat Aug 11, 2012 10:37 pm

nu lasa nimic de interpretat

ca erau afisate numarul de locuri.
numarul de locuri de la taxa varia in functie de cati vin de la alte facultati. asta la stoma ca la mg nu era cazul.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 10:42 pm

kooksee wrote:nu lasa nimic de interpretat

ca erau afisate numarul de locuri.
numarul de locuri de la taxa varia in functie de cati vin de la alte facultati. asta la stoma ca la mg nu era cazul.

Care numar de locuri ?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sat Aug 11, 2012 10:53 pm

la mg.


nu ai citit publicatia de concurs vad. lasa ca la anu o sa stii
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sat Aug 11, 2012 10:55 pm

kooksee wrote:la mg.


nu ai citit publicatia de concurs vad. lasa ca la anu o sa stii

La mg erau publicate nr de locuri DOAR LA BUGET.asta e o problema ...
Dupa ce scrii ambiguu pe site "Sunt declaraţi admişi candidaţii al căror punctaj la examenul scris este egal sau superior aceluia corespunzator notei 5,00" si nici nu spui clar nr de locuri de la taxa ii faci pe multi sa astepte in zadar pana pe 6 august sa vada nr de locuri la taxa.
Absolut jenant ...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sun Aug 12, 2012 12:32 am

la mg nu erau locuri cu plata decat pentru aia care erau la a 2a facultate sau etc

deci tu nu concurai pe locurile cu plata. nu e nimic jenant
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sun Aug 12, 2012 12:38 am

Despre ce vorbesc eu ...si la ce raspunzi tu...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sun Aug 12, 2012 12:47 am

la mg nu erau locuri DECAT la buget
si numarul ala il stiai
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sun Aug 12, 2012 12:52 am

kooksee wrote:la mg nu erau locuri DECAT la buget
si numarul ala il stiai

La medicina generala erau locuri SI LA BUGET SI LA TAXA...
Se stia doar de nr de locuri de la buget nu si de la taxa.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sun Aug 12, 2012 12:56 am

la taxa nu erau pentru voi. erau pentru aia cu a2-a facultate.
si aia nu se stiau cati vor fi.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sun Aug 12, 2012 1:00 am

kooksee wrote:la taxa nu erau pentru voi. erau pentru aia cu a2-a facultate.
si aia nu se stiau cati vor fi.

Sunt 374 de locuri la taxa in momentu de fata,pe langa cele 430 la buget.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sun Aug 12, 2012 1:13 am

ok, o tzii pe a ta.
acuma sunt 374. inainte nu avea cum sa se stie numarul asta pentru ca nu se stia cati absolventi de alte facultati se vor inscrie.

tu ai concurat pe alea 430. simple as that.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sun Aug 12, 2012 1:16 am

kooksee wrote:ok, o tzii pe a ta.
acuma sunt 374. inainte nu avea cum sa se stie numarul asta pentru ca nu se stia cati absolventi de alte facultati se vor inscrie.

tu ai concurat pe alea 430. simple as that.

Erau ingrijorati tare ca absolventii altor facultati(cu diplome) vor veni garla la medicina generala...

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby mirela93 » Sun Aug 12, 2012 8:33 am

kooksee wrote:ok, o tzii pe a ta.
acuma sunt 374. inainte nu avea cum sa se stie numarul asta pentru ca nu se stia cati absolventi de alte facultati se vor inscrie.

tu ai concurat pe alea 430. simple as that.



kooksee, iti admir, cu multa luare aminte, rabdarea....o mie de altare in fata ta :lol:
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
Festina
elder
elder
Posts: 1757
Joined: Wed Oct 19, 2011 8:19 am

Re: ADMITERE 2012

Postby Festina » Sun Aug 12, 2012 11:12 am

gene_seng wrote:
mirela93 wrote:
gene_seng wrote:sincer, mi se pare foarte amuzant cum gasiti voi nod in papura mereu....recunosc, aveti muuulta imaginatie



Nodu din papura e foarte bine argumentat.Nu e orice nod in papura ...
Pentru asa nod nu iti trebuie imaginatie ci un pic de brainz.


tupeul iti aduce in prim plan caracterul ....ce pot sa spun, mai bine aprofundeaza materia si nu mai sta la taclale pe forum

Tupeul ne este justificat.Cat de mizerie sa fii sa nu pui locuri la taxa ca sa nu stii pe ce locuri te bati sa fii lasat cu buza umflata ca ESTI ADMIS fara vreo mentiune pe site ...
Asta-i informare ?

Din nefericire,aceasta lipsa de informatii nu se termina dupa admitere, ci dainuie pe parcursul intregii facultati la niste cote ametitoare.De multe ori nu vei gasi laboratorul sau amfiteatrul si la examen,vei observa ca materia predata nu parcurge decat o mica parte din subiecte.Cozile la secretariat sunt interminabile,si informatiile pur si simplu nu ajung la tine ca student. Avizierele nu sunt mereu la zi si colegii omit anumite lucruri importante(intentionat sau neintentionat).Oricum,nu ai scuza in fata profului de examen.In general studentii care vor sa faca treaba,bat la usi si se intereseaza.
Nici in fata admiterii nu ai scuze,si informatiile sunt aproape zero si site-ul este o gluma.Cand am dat si eu admiterea pur si simplu nu am avut de unde sa ma informez si secretarele erau ocupate de cu totul altceva.Din pacate gene_seng lipsa informatiilor si datelor concrete la admitere sunt doar un mic preludiu la ce va sa vina in facultate.
Im wrote:Deci un studiu statistic improvizat de mine spune ca un candidat la (orice) va fi cu atât mai agitat si pretentios si penibil cu goana dupa criterii cu cât e mai de slaba calitate.

PS: Alergic la cadre didactice din UMF !

gene_seng
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Dec 05, 2011 5:42 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby gene_seng » Sun Aug 12, 2012 12:53 pm

Multumesc de info.
Ce sa zic ...

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: ADMITERE 2012

Postby tudyy » Sun Aug 12, 2012 4:51 pm

kooksee wrote:la taxa nu erau pentru voi. erau pentru aia cu a2-a facultate.
si aia nu se stiau cati vor fi.



Unde scria asta cu a doua facultate? inainte sa incepa examenu, nenea din sala ne-a spus ca sunt 90 de locuri la taxa (la MD) si ne-a urat succes. Cand s-au afisat listele cu rezultate, la urmatorii 90 dupa cei 130 de la buget scria mare ADMIS LA TAXA. Deci... nu erau doar pentru a doua facultate.

Cei de mai sus au dreptate in felul lor, pentru ca, intradevar, nu s-a anuntat nicaieri numarul de locuri cu taxa (nu conteaza cati veneau de la alte facultati... daca veneau 500,ce, intrau toti? sau faceau repede un numar in functie de cati au venit?). In anii trecuti s-a anuntat numarul de locuri cu taxa (in 2011 s-a specificat ca in limita a 48% din locurile bugetate iar in 2010 s-au specificat in tabelul cu locuri) ... anul asta NU s-a anuntat nimic, deci e vina universitatii pentru lipsa de informare.

Pe de alta parte, cum am mai spus, era datoria voastra sa va informati, pentru ca voi ati dat admiterea. Oricum, pe site s-au afisat informatiile pe la jumatea lu iunie? Ce? Voi atunci v-ati hotarat ca vreti la medicina? : )) sau daca stiati ca sunt 300 locuri cu taxa, nu tot nota aia o luati?

Bjorne
senior
senior
Posts: 462
Joined: Thu Mar 01, 2012 3:20 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Bjorne » Sun Aug 12, 2012 5:19 pm

Aici e vorba despre lipsa de responsabilitate si de o incercare patetica de a se disculpa.

Pentru orice om rational e clar ca dincolo de ceea ce au avut de demonstrat in sala de examen candidatii nu sunt indreptatiti sa foloseasca alte mijloace pentru a intra la medicina.

Ca ei aleg sa impinga coarda pe alte cai e numai ca sa aiba ce spune la intrebarea "de ce nu ai intrat?" si anume "pai nu au suplimentat aia locurile frate... O mizerie".

Ryan
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Aug 08, 2012 7:05 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Ryan » Sun Aug 12, 2012 5:32 pm

Corect Bjorne,uite un om pe placul meu.Asa si cei cu Bacul,dupa ce ca l-o dat usor,si cu minime cunostinte luai un 5-6,au inceput discutii,vina profesorilor,camerele,pixurile defecte etc etc etc.

alvin_med
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Tue Aug 07, 2012 2:59 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby alvin_med » Sun Aug 12, 2012 6:45 pm

Citesc toate comentariile unele chiar rautacioase si ma gandesc ca poate asa ati intrat si voi la facultate prin suplimentarea locurilor la taxa. Si in alti ani s-au afisat in clar numarul si tot s-au facut cereri. Cred ca a venit timpul ca informatiile dintr-o metodologie de concurs sa fie foarte clare si afisate cu cel putin 6 luni in avans asa cum chiar facultatea spune.
O zi buna

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ADMITERE 2012

Postby Chingachgook » Sun Aug 12, 2012 7:58 pm

tudyy wrote:
kooksee wrote:la taxa nu erau pentru voi. erau pentru aia cu a2-a facultate.
si aia nu se stiau cati vor fi.



Unde scria asta cu a doua facultate? inainte sa incepa examenu, nenea din sala ne-a spus ca sunt 90 de locuri la taxa (la MD) si ne-a urat succes. Cand s-au afisat listele cu rezultate, la urmatorii 90 dupa cei 130 de la buget scria mare ADMIS LA TAXA. Deci... nu erau doar pentru a doua facultate.

Cei de mai sus au dreptate in felul lor, pentru ca, intradevar, nu s-a anuntat nicaieri numarul de locuri cu taxa (nu conteaza cati veneau de la alte facultati... daca veneau 500,ce, intrau toti? sau faceau repede un numar in functie de cati au venit?). In anii trecuti s-a anuntat numarul de locuri cu taxa (in 2011 s-a specificat ca in limita a 48% din locurile bugetate iar in 2010 s-au specificat in tabelul cu locuri) ... anul asta NU s-a anuntat nimic, deci e vina universitatii pentru lipsa de informare.

Pe de alta parte, cum am mai spus, era datoria voastra sa va informati, pentru ca voi ati dat admiterea. Oricum, pe site s-au afisat informatiile pe la jumatea lu iunie? Ce? Voi atunci v-ati hotarat ca vreti la medicina? : )) sau daca stiati ca sunt 300 locuri cu taxa, nu tot nota aia o luati?


anul asta nu au fost locuri la taxa la mg DECAT pentru cei care erau la a 2a facultate. de aia nu scria nimic, ca nu erau.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Alexandra1827 » Sun Aug 12, 2012 9:45 pm

Stie cineva pana la ce nota se ofera bursa?

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby Neal » Sun Aug 12, 2012 9:46 pm

Pana pe ce data se poate depune diploma de bac?

User avatar
mirela93
junior
junior
Posts: 55
Joined: Tue May 01, 2012 8:31 pm

Re: ADMITERE 2012

Postby mirela93 » Sun Aug 12, 2012 10:00 pm

Alexandra1827 wrote:Stie cineva pana la ce nota se ofera bursa?



nu am informatii certe, insa fiindca m-a interesat si pe mine subiectul acesta,am aflat ca s-ar acorda in jur de 90 de burse...deci, pana undeva in jurul punctajului 91...(la MG)
"Medic, cineva spre care ne indreptam sperantele cand suntem bolnavi si cainii cand suntem sanatosi." Ambrose Bierce

User avatar
tudyy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sat Nov 12, 2011 4:37 pm
Location: Pitesti

Re: ADMITERE 2012

Postby tudyy » Sun Aug 12, 2012 11:48 pm

Neal wrote:Pana pe ce data se poate depune diploma de bac?



Mie mi-a spus cucoana de la secreteriat (MD) ca pe 26-27 septembrie sa aduc diploma de bac si sa-mi copiez orarul.


Kooksee: aaaaa, d-aia au fost atat de multe locuri la buget la mg. Noua ne-au scos 10 dar am avut locuri la taxa iar la mg au adaugat 45 si nu au mai scos locuri cu taxa la concurs.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests