Admitere 2011

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Oana93 » Wed Aug 11, 2010 6:05 pm

AndreiV wrote:Buna, as avea si eu cateva intrebari. Intru acuma in clasa a 12-a si sunt la Uman, am inceput sa invat biologie din iunie,invat deja de o luna jumatate. M-am hotarat sa ma duc la medicina vara trecuta dar am inceput sa invat acuma deoarece in clasa a 11-a m-am pregatit pentru alte examene (gen cae,ecdl,toefl..).Acum ca am terminat cu toate astea am inceput sa invat pentru facultate de la zero, de la definitia biologiei :) si acum sunt aproape de sfarsitul cartii.Credeti ca am timp destul pana anul viitor sa stapanesc materia foarte bine?


Stai linistit ca ai timp. Cum zicea si Kitty, depinde de la caz la caz. Multa bafta si ne vedem la anul! :mrgreen:

User avatar
denyel0123
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Jul 26, 2010 6:12 pm

Re:

Postby denyel0123 » Wed Aug 11, 2010 7:55 pm

Im wrote:
AndreiV wrote:m-am pregatit pentru alte examene (gen cae,ecdl,toefl..).

Nu stiu ce e cae dar nu pomeni de ecdl ca e ca si cum ceri expres sa râda lumea de tine. :)




Cambridge ESOL: Certificate in Advanced English (CAE
UMF CAROL DAVILA FMAM-ASISTENTA MEDICALA AN I 2011-2012

AndreiV
Posts: 3
Joined: Mon Jan 04, 2010 5:05 pm

Re: Admitere 2011

Postby AndreiV » Thu Aug 12, 2010 10:19 am

:)). Intradevar ECDL-ul e foarte usor.Eu zic ca apuc sa invat ca mai am destul timp, poate mai iau si ceva meditatii.Nu stiu daca vom fi colegi deoarece eu sunt din Cluj si aici voi aplica, ma gandesc ca majoritatea dati in Bucuresti. :)

User avatar
kitty2705
elder
elder
Posts: 638
Joined: Sun Jun 27, 2010 7:43 pm

Re: Admitere 2011

Postby kitty2705 » Thu Aug 12, 2010 12:36 pm

AndreiV wrote::)). Intradevar ECDL-ul e foarte usor.Eu zic ca apuc sa invat ca mai am destul timp, poate mai iau si ceva meditatii.Nu stiu daca vom fi colegi deoarece eu sunt din Cluj si aici voi aplica, ma gandesc ca majoritatea dati in Bucuresti. :)

Bafta :) vom fi colegi imaginari :D
Starin at the world through my rearview/ Go on baby scream to God, he can't hear you/ I can feel your heart beatin fast cause it's time to die/ Gettin high, watchin time fly, ya know/and we'll be

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Oana93 » Thu Aug 12, 2010 12:52 pm

AndreiV wrote::)). Intradevar ECDL-ul e foarte usor.Eu zic ca apuc sa invat ca mai am destul timp, poate mai iau si ceva meditatii.Nu stiu daca vom fi colegi deoarece eu sunt din Cluj si aici voi aplica, ma gandesc ca majoritatea dati in Bucuresti. :)


macar vom avea ceva in comun :mrgreen: vom fi studenti in anul I la MG :devil:

Good luck!

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Sun Aug 15, 2010 9:48 am

stie cineva cand se da al doilea examen pt alte specialitati? stiu ca au ramas locuri. .... la secretariat nu pot suna acum...poate ma ajuta cineva:D ms
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
>Ash<
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Feb 06, 2010 9:27 pm
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby >Ash< » Thu Aug 26, 2010 12:53 pm

Buna tuturor!

Si eu am trecut clasa a XII-a si de jumatate de an, sau poate mai mult, m-am hotarat sa dau la medicina. Vreau sa vin aici, la Bucuresti si sper din tot sufletul sa intru la buget, caci nu am parinti doctori sau alti sponsori prea mari. :lol:

M-am apucat si eu de recapitulat si de invatat la biologie, insa am intrerupt programul pentru ca am plecat intr-o minivacanta si abia maine o sa ma reintalnesc cu cartile mele de bio. Abia astept sa ma pun din nou cu burta pe carte si sincer sunt usor amuzata de entuziasmul meu. Dar profit la maxim.
Trebuie sa profit de faptul ca momentan stau prin Bucuresti sa imi cumpar si cartile alea la fizica, mai ales ca trebuie sa ma puc pe invatat. Sincer, problema mea cu admiterea nu este biologia, pentru ca materia asta chiar imi place si merge foarte bine cu invatatul, fizica este cea care imi pune probleme. Am avut de ales intre chimie si fizica si am ales asta, pentru ca am sanse mai mari sa inteleg ceva si sa fac treaba buna.

Am vazut ca voi vorbeati de atlase si compedii. Eu una am cartea de bio de care spun si ei pe site, plus un manual din ala foarte vechi, pe care mi l-a imprumutat proful de bio si culegerile de subiecte din 2008. Am inteles ca sunt mai ok, in comparatie cu cele din 2009, au mai putine greseli. Si eu am dat peste cateva, insa deocamdata sunt doar la partea cu invatatul.

Va las aici id-ul meu pentru ca vreau sa va cunosc si sa vorbim mai multe. dreams_in_paris@rocketmail.com
Spor la invatat!
In nothing do men more nearly approach the gods than in giving health to men. (Cicero)

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Thu Aug 26, 2010 1:30 pm

din punctul meu de vedere manualul pe care il recomanda ei este suficient. si eu am compendiu si alte manuale vechi dar nu am invatat din ele. motivul este ca la examen ei nu cauta sa vada cat stii tu, ei vor ca u sa stii manualul si atat. cifrele din manual, denumirile din manual, desenele etc. faptul ca inveti si din alt manual este f posibil sa te bulverseze, pt ca vei da peste cifre sau informatii care se bat cap in cap.
din nou, asta e parerea mea, eu am dat anul asta si am intrat f bine invatand exact ce imi cer ei. partea nasoala e fizica eu acolo am gresit, spe deosebire de bio unde am gresit 2,pt ca iti dau numai teorie. tr sa tocesti mult si bine manualul de fizica, toate chichitele alea insuportabile. eu stiu multe probleme si chestii de logica la fizica, dar nu a fost nimic de genu :wink: am avut noroc cu bio, m-a salvat . succes :allright:
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
>Ash<
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Feb 06, 2010 9:27 pm
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby >Ash< » Thu Aug 26, 2010 1:45 pm

Merci frumos pentru sfaturi. Si daca tot te-am prins aici vreau sa te intreb daca tu ai reusit sa faci rost de manualele de fizica de care spuneu ei pe site, sau merge si altceva. Si inca o chestie, daca stau foarte prost la capitolul fizica, imi va fi greu sa invat singura? Eu am multa ambitie si unde nu inteleg cred ca pot apela si la profa mea, nu as vrea sa fac meditatii de nici o culoare:))
In nothing do men more nearly approach the gods than in giving health to men. (Cicero)

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Thu Aug 26, 2010 2:08 pm

eu am avut nevoie , dand la MD, doar de fizica cls 10 , pe care am luat-o de la biblioteca scolii. am facut meditatie la fizica doar, ironie:D, dar acum ma gandesc ca mi-a folosit la bac...si doar atat. sincer , meditatiile la fizica nu te ajuta, d.p. meu de vedere, pt admitere, pt ca la fel cum am zis si inainte s-a dat teorie la greu, nimic din ce am facut la meditatie nu m-a ajutat sa rezolv macar o grila, tot ce am facut a fost pe munca mea individuala. dar daca dai bacul la fizica, meditatiile te pot ajuta. acum depinde de tine. bafta!
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Thu Aug 26, 2010 2:12 pm

a si la bio nu am facut meditatii si nu cred ca cineva are nevoie de meditatii la bio. am avut amici care faceau din sept meditatie la bio cu profi din liceu si nu au luat note mai mari. depinde de tine, cum ti-am zis. sfatul meu este sa te axezi pe manualul recomandat , sa il stii cu punct si virgula, desenele sa le intelegi, sa iti faci un "mecanism" sa poti retine toate cifrele si cel mult sa iti iei un atlas scolar mai simplu, poate chiar ai unul, peste care sa te uiti daca ti se pare tie ca nu intelegi desenul din carte. multi zic ca la bio unele chestii nu au logica, mie personal mi s-a parut ca au, asa ca incearca sa gasesti niste conexiuni intre ele. sper sa se aplice principiul si la facultate :lol: ... bafta
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
>Ash<
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Feb 06, 2010 9:27 pm
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby >Ash< » Thu Aug 26, 2010 3:58 pm

Merci frumos pentru raspunsurile tale. Intodeuna mai gasesc cate o chichita care sa imi dea mici indoieli, dar scap repede de ele. :)))
Sa speram ca va fi totul bine, revin cu intrebari daca e nevoie :D
In nothing do men more nearly approach the gods than in giving health to men. (Cicero)

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Sat Sep 04, 2010 3:54 pm

am scanat cartea de fizica de gherbanovschi. dar nu stiu cum sa o pun.... :) deci daca stie cineva sa imi zica si v-o postez aici pe forum.
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Sat Sep 04, 2010 4:33 pm

http://www.girlshare.ro/1553083.4
GHERBANOVSCHI termo+electricitate. Pt. MD si MG
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Tue Sep 07, 2010 10:53 am

eu nu prea pricep de ce dati la fizica..
chimia e mai usoara si cred ca o sa ajute mai mult in fac..
zic eu..


deci.. de ce dati la fizica si nu la chimie?

evy
Posts: 1
Joined: Tue Sep 07, 2010 2:04 pm

Re: Admitere 2011

Postby evy » Tue Sep 07, 2010 2:19 pm

buna..sunt in clasa a 11-a si vreau sa dau la medicina...am intrat pe pagina universitatii si am vazut ca la disciplina chimie se recomanda un manual de clasa a 11-a cu autorii Elena Alexandrescu, Viorica Zaharia, Mariana Nedelcu...apoi se recomanda un manual de clasa a 10-a, dar nu se specifica autorii, doar paginile de unde trebuie sa inveti..presupun ca sunt aceiasi, nu-i asa?

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Tue Sep 07, 2010 3:01 pm

Fae wrote:eu nu prea pricep de ce dati la fizica..
chimia e mai usoara si cred ca o sa ajute mai mult in fac..
zic eu..


deci.. de ce dati la fizica si nu la chimie?

eu am dat la fizica pt ca am avut putin tp la dispozitie. daca as fi stiut din cls a 11a ca dau la md ma apucam de chimie
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Tue Sep 07, 2010 4:02 pm

nu intelege gresit, apreciem fizicienii, (mie nu-mi place de nicio culoare) dar in anul 1 am vazut ca se face biochimie, nu de alta..

si apoi cam stop cu chimia din cate am inteles , poate ma insel

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Tue Sep 07, 2010 7:46 pm

pai da si cu fizica la fel :lol: intr-un sem se face biofizica si in celalalt biochimie. si atat.
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2011

Postby ex_nunc » Tue Sep 07, 2010 8:01 pm

[quote="evy"]buna..sunt in clasa a 11-a si vreau sa dau la medicina...am intrat pe pagina universitatii si am vazut ca la disciplina chimie se recomanda un manual de clasa a 11-a cu autorii Elena Alexandrescu, Viorica Zaharia, Mariana Nedelcu...apoi se recomanda un manual de clasa a 10-a, dar nu se specifica autorii, doar paginile de unde trebuie sa inveti..presupun ca sunt aceiasi, nu-i asa?


nop.nu sunt aceiasi autori.e o carte mult mai slabuta decat cea de-a 11-a dar are notiuni de baza
uite am gasit aici manualul :allright:


http://www.librariileonline.ro/carte/ch ... cu--i15024

spor la invatat :D

User avatar
tish
senior
senior
Posts: 136
Joined: Sat May 08, 2010 11:43 am

Re: Admitere 2011

Postby tish » Tue Sep 07, 2010 8:19 pm

si oricum pe cei care vor da in 2011 admiterea ii sfatuiesc sa dea la chimie. eu mi-am cam luat teapa cu fizica...a fost doar teorie. dar am trecut cu bine :)
MD anul II
Hakuna Matata! What a wonderful phrase
Hakuna Matata! Ain't no passing craze

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2011

Postby ex_nunc » Tue Sep 07, 2010 8:52 pm

tish wrote:si oricum pe cei care vor da in 2011 admiterea ii sfatuiesc sa dea la chimie. eu mi-am cam luat teapa cu fizica...a fost doar teorie. dar am trecut cu bine :)



si la chimie au fost doar 2 pb simpleee,maxim 3.in rest teoria a facut diferenta :)

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Wed Sep 08, 2010 8:40 am

prin urmare, bio sa bagam la greu ca e 60% :D

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Wed Sep 08, 2010 9:33 am

altceva, eu nu am nicio culegere veche cu grile de la mg, aveti idee de unde cumpar pana apare culegerea noua? de la fac sau ma uit pe forum?de asemenea, daca ati putea sa ma ajutati in sensul asta cu un pdf ceva as fi recunoscatoare.

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2011

Postby ex_nunc » Wed Sep 08, 2010 10:51 am

Fae wrote:altceva, eu nu am nicio culegere veche cu grile de la mg, aveti idee de unde cumpar pana apare culegerea noua? de la fac sau ma uit pe forum?de asemenea, daca ati putea sa ma ajutati in sensul asta cu un pdf ceva as fi recunoscatoare.




culegeri de teste...la facultate gasesti 100% din 2010,2009.eu ti-as recomanda sa incerci sa faci rost de culegerea din 2008.are mai putine greseli si e facuta pe manual exact ca la admitere.astea mai noi iti mananca nervii :twisted: ..oricum,sunt si pe forum anunturi si cred ca e mai rentabil asa fiindca sunt mai ieftine si n-are rost sa dai 50 ron pe una noua deoarece se schimba total de la an la an..spor :D

User avatar
ex_nunc
junior
junior
Posts: 86
Joined: Thu Jan 29, 2009 7:48 pm

Re: Admitere 2011

Postby ex_nunc » Wed Sep 08, 2010 10:55 am

Fae wrote:prin urmare, bio sa bagam la greu ca e 60% :D



bio intr-adevar te salveaza daca faci cam tot.ideea este ca majoritatea se bazeaza pe bio,multi tocesc prea mult(adevarul e ca manualul pt admitere :hate: te cam 'imbie' sa faci asta) si ca urmare se cam iau peste 55 de pct la bio.chimia face diferenta la punctajele peste 80 de pct,de ex :lol: acolo e mai complicat si nu merge tot la fel.trebuie sa mai si intelegi cat de cat :D

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Wed Sep 08, 2010 11:28 am

eu nu cred in tocit, am memorie vizuala foarte buna si ma bazez pe ea, si-asa am capu` plin de planse la bio, dar ms pt sfatul cu chimia :D

User avatar
patentu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Jan 08, 2010 6:47 pm

Re: Admitere 2011

Postby patentu » Thu Sep 09, 2010 7:17 am

chimia de admitere nu prea are nici o legatura cu biochimia din primul an. daca nu ai habar de chimie iti va fi ff greu dar si daca stii tot o materie imposibila ramane cu muulti restantieri :mog:

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Thu Sep 09, 2010 8:51 am

patentu wrote:dar si daca stii tot o materie imposibila ramane cu muulti restantieri :mog:



deci chimia e o materie imposibila sau biochimia? sau in general sunt multi restantieri la chimie?

:D

Cristina1887
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Wed Oct 15, 2008 7:45 pm

Re: Admitere 2011

Postby Cristina1887 » Tue Sep 14, 2010 10:44 am

irina2410 wrote:multumesc mult pt raspunsuri si incurajari! :D

problema mea este cu chimia... nu ma pricep deloc la probleme, nu le inteleg, nu nimic... cu biologia nu-i bai, am invatat materia, ma descurc destul de bine


Invata teoria la chimie in primul rand. Cand am dat eu(2006) cred ca am avut doar 2 probleme foaaarte simple, mult mai simple decat cele din cartea de teste. Ma asteptam la mai multe probleme si mai grele, in schimb a fost foarte multa teorie.

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2011

Postby Doddy » Tue Sep 14, 2010 11:42 pm

Fae wrote:deci chimia e o materie imposibila sau biochimia? sau in general sunt multi restantieri la chimie?

:D

Nu exista chimie la facultate, ci doar biochimie.
In opinia mea, chimia (pe care o pregatesti pentru admitere) este ok si relativ usoara (cel putin pana la un anumit punct).
Tot in opinia mea, biochimia (care se face in anul 1 de facultate), este cea mai nesuferita materie. Nu este imposibila, insa este enorm de invatat, iar detaliile utile (care unele folosesc in anul 2... si probabil si mai incolo), sunt umbrite de chestii "egzistentiale" precum structura plana a nu-stiu-carei substante, reactii (cu formule plane, evident), intre substante lungi ca trenul (chestii in opinia mea nefolositoare). Am observat ca profii tind sa puna accentul pe structuri si pe reactii, si foarte putin pe implicari clinice, etc. Si da, sunt foarte multi restantieri la biochimie...
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Wed Sep 15, 2010 8:45 am

eram preciiiiisaaa ...

mama ei de chimie .
fizica ceva in fac? biofizica?nu?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2011

Postby Doddy » Wed Sep 15, 2010 10:20 am

Mda, biofizica...
Asta e al doilea mare bau-bau din anul 1. Se face doar un semestru, iar materia in sine este destul de interesanta, si este bine sa invatati la ea, deoarece va fi mult mai usor de inteles anumite fenomene la alte materii (biocel, fizio...). Insa examenul este greu si se pica destul de mult (si la restanta pica foarte multi).

Acuma ca sa fiu sincer... anul 1 este naspa (cel putin mie asa mi s-a parut). In mare parte, se fac materii naspa (biochimie, biofizica, genetica... etc.). Ideea este sa nu te descurajezi... anul 2 este mult mai frumos (si mai usor), se fac materii mult mai misto (si mai apropiate de medicina).
Sincer sa fiu, nu mi-a placut deloc anul 1, insa in anul 2 m-am simtit foarte bine (sper sa fie si mai bine in 3).
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

Nikki
Posts: 3
Joined: Wed Aug 12, 2009 12:29 am

Re: Admitere 2011

Postby Nikki » Wed Sep 15, 2010 5:38 pm

Sper sa postez bine aici.
Eu cum sunt in clasa a 12 si as vrea sa-mi cumpar cartea de teste pt admitere.din cate am inteles se gaseste la poarta facultatii....
Insa este din 2010 sau 2011?
si am vazut ca scria cineva ca nu este prea rentabil sa o cumperi noua....imi puteti da si mie un link de la vreun topic, unde ma poate ajuta cineva?

User avatar
Fae
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 01, 2010 3:17 pm

Re: Admitere 2011

Postby Fae » Thu Sep 16, 2010 9:20 am

era o vorba "sunt grei primii 3 ani pana treci in anul 2"


:allright:
in rest, spor la invatat people !

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby holliday » Thu Sep 16, 2010 10:28 am

Fae wrote:era o vorba "sunt grei primii 3 ani pana treci in anul 2"


:allright:
in rest, spor la invatat people !

eh, la altii sunt mai perseverenti si la ei sunt mai dificili primii 6 ani, pana treci de anul 3.
sau in cazul unora ce dau admiterea, primii 3 ani pana intra la cu plata.

alexa ozdemir
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Fri Jul 04, 2008 11:45 am

Re: Admitere 2011

Postby alexa ozdemir » Thu Sep 16, 2010 11:14 am

buna :)
daca e cineva interesat de culegerile de grile(bio si chimie) 2010,astept pm :)

citzulica
Posts: 2
Joined: Thu Sep 16, 2010 1:55 pm

Re: Admitere 2011

Postby citzulica » Thu Sep 16, 2010 1:58 pm

Buna ! Sunt in clasa a XII-a, si vreau sa ma duc la MD in Bucuresti. Am o nelamurire, admiterea e la fel cu cea de la MG? Cel putin, tematica e la fel la chimie si biologie.. nu?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Oana93 » Fri Sep 17, 2010 2:02 pm

citzulica wrote:Buna ! Sunt in clasa a XII-a, si vreau sa ma duc la MD in Bucuresti. Am o nelamurire, admiterea e la fel cu cea de la MG? Cel putin, tematica e la fel la chimie si biologie.. nu?


pai... cam da:) nu stiu sigur, te vor lamuri cei de la MD :P

User avatar
raluca.l
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu May 13, 2010 7:45 pm

Re: Admitere 2011

Postby raluca.l » Fri Sep 17, 2010 4:45 pm

citzulica wrote:Buna ! Sunt in clasa a XII-a, si vreau sa ma duc la MD in Bucuresti. Am o nelamurire, admiterea e la fel cu cea de la MG? Cel putin, tematica e la fel la chimie si biologie.. nu?


Buna!
1. Intra pe site si vezi exact manualele dupa care trb sa te pregatesti.
2. Biologia este absolut aceeasi.
3. Chimie se poate spune ca e mai putina, dar pentru a intelege capitolele respective trb sa stii in principiu toata chimia organica, clasele 10-11.
4. In rest, tot 100 grile, 60 biologie, 40 chimie.

Succes!


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests