Admitere 2011

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2011

Postby începătorul » Fri Jun 24, 2011 11:53 pm

Cu personalitatea asta reluctantă nu rezişti mai mult de o lună la medicină. E şi normal să te ia lumea de sus când lui adrian, aflat într-o situaţie asemănătoare i s-a explicat punctual ce să facă. (vezi capul paginii precedente)

În loc să extragi şi să-ţi fixezi informaţiile utile tu te-ai înhămat la o serie de conflicte inutile. Partea bună e c-o să-ţi găseşti cu brio un loc în ssmb.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

jeesh_teh_drama
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Mar 23, 2010 1:05 am

Re: Admitere 2011

Postby jeesh_teh_drama » Sat Jun 25, 2011 9:35 am

începătorul wrote:Păi ori ceri o adeverință de la liceu ori mergi la prima facultate, mituiești o secretară să te lase să faci o copie legalizată după ea. E musai să depui originalul prin septembrie pare-mi-se.

Cel mai bine e să mergi la secretariatul de la prima facultate și întrebi acolo ce și cum. Dar, din câte știu eu, cică ai plăti primul an la prima facultate și astfel candidezi în iulie pentru un loc bugetat la Davila. Într-un fel ieși si mai avantajat, un an de studiu la celelalte facultăți te duce la 3-4000 ron, în timp ce la medicină se apropie vertiginos de 8000 ron.

Referitor la ultima întrebare, statul îți dă dreptul la 6 ani bugetați, deci teoretic din anul 2 începând - dacă treci în top 400 poți beneficia de ani bugetați pana în anul 6 inclusiv.

Baftă la admitere!



daca nu ai terminat facultatea respectiva nu se pune ca si cum ai fi facut la buget. poti incepe 5 facultati la buget (pe rand) si iti poti lua 1 singura licenta cu anii de la buget.
Daca te lasi de facultate nu mai platesti nici un an.
Eu intreb ce acte trebuie sa aduci la dosar DUPA ce ai terminat o facultate, in cazul in care la secretariat doamnele de acolo te intrebau pe tine...."daca ai facut la buget doar 1 an sa te trec asa sau asa??... mai bine lasam necompletat si mai intrebi pe altii"
voi chiar sunteti studenti la medicina??
nu pe bune acum

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2011

Postby începătorul » Sat Jun 25, 2011 9:53 am

Măi, aduci adeverinţă că ai făcut primul an la buget, la Davila treci automat la taxă şi din anul următor dacă ai medie revii la buget. Nu contează dacă ai terminat sau nu facultatea, statul îţi oferă 6 ani bugetaţi dintre care ţi-ai consumat deja unul. În concluzie, primul an îl faci la taxă, restul de cinci la buget.

Este evident că nu mai suntem studenţi la medicină. Am venit de la Psihologie şi după un an ne-am îndreptat spre Politehnică. :lol:
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

jeesh_teh_drama
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Mar 23, 2010 1:05 am

Re: Admitere 2011

Postby jeesh_teh_drama » Sat Jun 25, 2011 10:10 am

i give up

merg la secretariat la davila sa vorbesc.

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Admitere 2011

Postby începătorul » Sat Jun 25, 2011 10:38 am

Eşti grea de cap.

Ai făcut facultatea de limbi străine, primul an la buget, următorii 2 la taxă. Ai terminat-o. Mai ai dreptul la 5 ani gratuiţi din partea statului. Deci mai departe poţi face 1 an master gratuit, 1 an doctorat gratuit pe facultatea de limbi stăine etc şi astfel termini un ciclu de studii.

Dacă terminai toţi anii la buget şi făceai master, doctorat îţi consumai un ciclu de studii complet şi intrai la taxă la medicină orice s-ar fi întâmplat. Înţelegi?

Tot ce trebuie să duci la înscriere e o adeverinţă să ateste că în anul I ai fost la buget şi în anii II şi III ai fost la taxă. Nu contează ce scrii la admitere fiindcă oricum eşti într-o bază de date naţională şi vei fi verificată pentru a exclude fraudele. Iar ăia vor vedea că ai consumat doar un an din banii statului şi îţi vor stabili un statut ulterior.

Cum am mai scris şi eu mai sus, fiindcă primul an l-ai făcut la buget la prima facultate, primul an la medicină îl vei face la taxă, iar restul de cinci la care ai dreptul vor fi gratuiţi. În al doilea rând, nu trebuie deocamdată să alergi după nimic, concetrează-te la admitere şi taxa o poţi plăti până în prima sesiune cum a adăugat pertinent darksunrise.

Sper că ai înţeles.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Admitere 2011

Postby darksunrise » Sat Jun 25, 2011 10:50 am

Las-o ca ai vazut ca nu vrea sa inteleaga.
Eu i-am zis sa se duca la secretariat sa intrebe, pt ca acolo primeste sigur toate informatiile.

Oarecum off topic: Cica e in discutii o lege conform careia universitatile de stat nu vor mai avea locuri cu taxa.. deci nu se stie ce va fi. Eu in locul vostru as invata pt admitere, si dup-aia cu actele vedeti voi ce si cum, intai sa treaca admiterea. La cum schimba astia legile de la an la an...

Multa bafta si nu mai fiti asa artzagosi ca nu va vrea nimeni raul pe aici.
Spor la invatat!
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Emil Zidaru
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Feb 28, 2011 8:37 pm

Salut! Adimtere.

Postby Emil Zidaru » Sat Jun 25, 2011 12:36 pm

Pentru admitere la medicina generala trebuie sa invat din mai multe manuale sau decat din cele anuntate pe site?
Am inteles ca ar mai exista si alte carti, care sunt acelea? (in afara de cele cu teste)

Emil Zidaru
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Feb 28, 2011 8:37 pm

Re: Salut! Adimtere.

Postby Emil Zidaru » Sat Jun 25, 2011 12:58 pm

Pentru manualul de chimie de clasa a11-a, am gasit pe situl de la librarie 3 manuale: C1, C2 si C3. Care este cel bun?

jeesh_teh_drama
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Tue Mar 23, 2010 1:05 am

Re: Admitere 2011

Postby jeesh_teh_drama » Sat Jun 25, 2011 1:20 pm

Scopul meu este sa evit cu orice pret plata taxei de pe primul an daca pot (ceea ce e posibil daca ai nota la admitere care trebuie, doar ca trebuie sa vorbesti cu un anumit profesor sa completezi o cerere, ceva... nu stiu exact de aceea intreb...nu ma mai faceti pe mine grea de cap daca voi nu intelegeti despre ce e vorba). Iar daca o luam pe sistemul ca daca ai facut primul an la buget atunci automat primul an la medicina il platesti, teoria voastra pica fiindca eu am facut ultimul an la buget la limbi straine.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Admitere 2011

Postby darksunrise » Sat Jun 25, 2011 1:38 pm

Cel mai bine e sa astepti sa vezi cum merge treaba la admitere.
Tin minte ca dupa admitere am depus o cerere de inscriere sau ceva la secretariat, moment in care te poti duce sa vbesti cu secretara si ii explici situatia.
Mai bine inveti acum, si vezi dupa examen cum sta treaba.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Salut! Adimtere.

Postby darksunrise » Sat Jun 25, 2011 2:16 pm

http://umf.ro/index.php/ro/admitere/adm ... a/505.html

Buna. Asta e Link-ul cu tematica, dai click pe fiecare materie si iti spune care e manualul care iti trebuie.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

Emil Zidaru
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Feb 28, 2011 8:37 pm

Re: Salut! Adimtere.

Postby Emil Zidaru » Sun Jun 26, 2011 2:12 pm

Tocmai ca nu spune daca e c1, c2 sau c3.
Eu nu am vazut...daca vede sau stie cineva sa-mi spuna si mie...

Multumesc!

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Salut! Adimtere.

Postby ioana_c » Sun Jun 26, 2011 5:45 pm

Eu stiu ca C1

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Admitere 2011

Postby ioana_c » Sun Jun 26, 2011 5:53 pm

As vrea sa va intreb si eu ceva in legatura cu facultatea de medicina.
De ce toata lumea spune ca este grea?Doar din cauza faptului ca nu te poti distra prea mult,e greu sa ai viata personala sau mai sunt si alte motive?
Cum imi pot da seama daca sunt buna pt facultatea asta si mai ales,daca voi face fata?

User avatar
Doddy
elder
elder
Posts: 546
Joined: Tue Sep 09, 2008 12:12 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2011

Postby Doddy » Sun Jun 26, 2011 9:09 pm

ioana_c wrote:As vrea sa va intreb si eu ceva in legatura cu facultatea de medicina.
De ce toata lumea spune ca este grea?Doar din cauza faptului ca nu te poti distra prea mult,e greu sa ai viata personala sau mai sunt si alte motive?
Cum imi pot da seama daca sunt buna pt facultatea asta si mai ales,daca voi face fata?


Te poti distra, ideea e sa ai un program bine pus la punct dupa care sa si inveti in timpul anului, sau sa te izolezi de lume in sesiune. Dar ai si timp liber de joaca / iesit cu prietenul / pierdut vremea / facut altceva. De un job nu prea ai timp, in schimb.

So, de ce ar fi grea medicina:
- spre deosebire de alte facultati, aici trebuie sa si inveti; problema e ca trebuie sa inveti pentru toate obiectele, nici unul nu este foarte usor (sau mai bine zis, nici un examen nu e foarte usor), iar unele materii sunt foarte plictisitoare si cu o utilitate discutabila; problema e ca uneori pentru alea trebuie sa te agiti cel mai mult
- facultatea este foarte dezorganizata din multe puncte de vedere; unele catedre nu dau bibliografia din care sa inveti pentru examen cum trebuie (adica O singura carte), la multe materii se preda prost la curs, la unele ai de unde invata, la altele nu; aici depinde de norocul pe care-l ai, insa nu ai cum sa nu nimeresti macar 2-3 epave pe an; in plus, noi studentii n facultate suntem destul de anonimi, nu sta nimeni sa ne indrume undeva, sa ne ajute cu ceva, pentru absolut orice trebuie umblat, interesat; un exemplu ar fi ca datele restantelor si maririlor se stabilesc cu cateva zile inainte de examenul propriu-zis, au fost cazuri cand datele a doua examene s-au suprapus...
- la medicina se merge destul de bine pe copiat si pe pile; o sa fie frustrant cand o sa vezi ca tu, eleva constiincioasa, iei 7-8 pe munca ta, si paralelul seriei ia 10 pentru ca a avut casca sau pentru ca stie pe cineva in facultate; asta nu ar conta, dar top400 si taxa bat la usa, nici eu nu imi imaginam in liceu ca voi ajunge in situatia sa mai fug dupa note
- este o facultate lunga... 6 ani sunt totusi 6 ani, sa vezi in anul 3 cand prietenii tai termina alte facultati, tu de-abia esti la jumate
- in Romania cel putin, nu o sa fii niciodata recompensata pe masura efortului depus; mai mult, cam orice altceva ai face, cel putin in prima faza vei castiga mai mult decat vei castiga ca medic; acum poate pare incurajator gandul ca "or sa se schimbe lucrurile", insa eu nu prea mai sper; cu plecatul in afara probabil va merge mereu, insa trebuie agitatie mare pana pleci; deci ori aici si sarac, ori acolo transpirat

In rest e nice la medicina, ti-am spus, timp liber ai (nu atat de mult ca cei de la ASE, dar nici sa nu iti imaginezi ca stai toata ziua cu cartea-n brate) numai sa stii sa ti-l organizezi! :)
Nu vad optiuni decat aceea de a spera,
Cand se inchid usile ca statia urmatoare e de partea mea

didix
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:02 pm

Re: Admitere 2011

Postby didix » Mon Jun 27, 2011 7:58 am

uuuu mai e cineva care a terminat FLLS si vrea la medicina :peace: ...credeam ca sunt singura care vrea sa-si iroseasca tineretea :lol:

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Admitere 2011

Postby ioana_c » Mon Jun 27, 2011 12:08 pm

Doddy wrote:Te poti distra, ideea e sa ai un program bine pus la punct dupa care sa si inveti in timpul anului, sau sa te izolezi de lume in sesiune. Dar ai si timp liber de joaca / iesit cu prietenul / pierdut vremea / facut altceva. De un job nu prea ai timp, in schimb.

So, de ce ar fi grea medicina:
- spre deosebire de alte facultati, aici trebuie sa si inveti; problema e ca trebuie sa inveti pentru toate obiectele, nici unul nu este foarte usor (sau mai bine zis, nici un examen nu e foarte usor), iar unele materii sunt foarte plictisitoare si cu o utilitate discutabila; problema e ca uneori pentru alea trebuie sa te agiti cel mai mult
- facultatea este foarte dezorganizata din multe puncte de vedere; unele catedre nu dau bibliografia din care sa inveti pentru examen cum trebuie (adica O singura carte), la multe materii se preda prost la curs, la unele ai de unde invata, la altele nu; aici depinde de norocul pe care-l ai, insa nu ai cum sa nu nimeresti macar 2-3 epave pe an; in plus, noi studentii n facultate suntem destul de anonimi, nu sta nimeni sa ne indrume undeva, sa ne ajute cu ceva, pentru absolut orice trebuie umblat, interesat; un exemplu ar fi ca datele restantelor si maririlor se stabilesc cu cateva zile inainte de examenul propriu-zis, au fost cazuri cand datele a doua examene s-au suprapus...
- la medicina se merge destul de bine pe copiat si pe pile; o sa fie frustrant cand o sa vezi ca tu, eleva constiincioasa, iei 7-8 pe munca ta, si paralelul seriei ia 10 pentru ca a avut casca sau pentru ca stie pe cineva in facultate; asta nu ar conta, dar top400 si taxa bat la usa, nici eu nu imi imaginam in liceu ca voi ajunge in situatia sa mai fug dupa note
- este o facultate lunga... 6 ani sunt totusi 6 ani, sa vezi in anul 3 cand prietenii tai termina alte facultati, tu de-abia esti la jumate
- in Romania cel putin, nu o sa fii niciodata recompensata pe masura efortului depus; mai mult, cam orice altceva ai face, cel putin in prima faza vei castiga mai mult decat vei castiga ca medic; acum poate pare incurajator gandul ca "or sa se schimbe lucrurile", insa eu nu prea mai sper; cu plecatul in afara probabil va merge mereu, insa trebuie agitatie mare pana pleci; deci ori aici si sarac, ori acolo transpirat

In rest e nice la medicina, ti-am spus, timp liber ai (nu atat de mult ca cei de la ASE, dar nici sa nu iti imaginezi ca stai toata ziua cu cartea-n brate) numai sa stii sa ti-l organizezi! :)



Ok,am inteles.Multumesc mult!

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Salut! Adimtere.

Postby Oana93 » Mon Jun 27, 2011 2:04 pm

C1 e :)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2011

Postby Calico » Mon Jun 27, 2011 6:46 pm

ioana_c wrote:As vrea sa va intreb si eu ceva in legatura cu facultatea de medicina.
De ce toata lumea spune ca este grea?
Prin traditie/preconceptie "facultatea de medicina e grea". Ceva de genul "femeile sunt proaste".
O propozitie placuta rudelor care se lauda ca "fata e la medicina. e facultate grea."
Singura chestie adevarata e ca e intr-adevar mai lunga, ceea ce nu e intotdeauna un lucru bun.

bianca03
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Jun 29, 2011 10:29 am

ADMITERE

Postby bianca03 » Wed Jun 29, 2011 10:37 am

Buna! Am si eu o intrebare: conteaza, in afara de admitere si BAC, si mediile IX-XII? daca da, in ce proportii? Stiam ca la Tg. Mures era 25% media IX-XII, 25% BAC-ul si 50% admiterea (daca imi amintesc bine, sper sa nu gresesc).In Bucuresti e la fel? imi poate raspunde cineva? multumesc frumos.

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: ADMITERE

Postby Kay Scarpetta » Wed Jun 29, 2011 2:47 pm

La UMFCD nu contează deloc mediile IX-XII.

Bacul intervine drept criteriu de departajare doar atunci când doi candidaţi au acelaşi punctaj cumulat la cele două probe de concurs şi acelaşi punctaj şi la biologie (după asta se face departajarea prima oară).

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: ADMITERE

Postby Lysthenon » Mon Jul 04, 2011 7:07 pm

bianca03 wrote:Buna! Am si eu o intrebare: conteaza, in afara de admitere si BAC, si mediile IX-XII? daca da, in ce proportii? Stiam ca la Tg. Mures era 25% media IX-XII, 25% BAC-ul si 50% admiterea (daca imi amintesc bine, sper sa nu gresesc).In Bucuresti e la fel? imi poate raspunde cineva? multumesc frumos.

Ai luat bacul? :D

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Mon Jul 04, 2011 9:08 pm

Pentru cei care au depus dosar de inscriere in anii trecuti: cam cat este de aglomerat? :? Eu am vreo 3.5h(in care intra si drumul de la/pana la gara) la dispozitie sa depun la biochimie si la medicina...si mi-e frica sa nu-mi ajunga timpul. Am vazut ca au fisa de preinscriere, teoretic cei cu fisa ar trebui sa stea mai putin.
De la Gara de Nord in cat timp se ajunge la fac medicina? Ma gandeam ca 30 min e ok.

User avatar
darksunrise
elder
elder
Posts: 903
Joined: Tue Feb 12, 2008 3:32 pm
Location: Fantasyland

Re: Admitere 2011

Postby darksunrise » Mon Jul 04, 2011 10:51 pm

E ok sa-ti aloci 30 de minute pt drumul de la gara la eroilor (presupun ca mergi cu metroul)
Biochimia nu stiu unde e, presupun ca te referi la zona universitate, de unde ajungi repede la gara cu metroul.
In mod clar la biochimie sunt mai putini inscrisi deci daca te duci intai la UMF sa te inscrii si apoi la biochimie ar trebui sa fie ok.
There is a fine line between fishing and just standing on the shore like an om mai putin dotat intelectual.

tudorel
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Fri Sep 24, 2010 10:30 pm

Re: Admitere 2011

Postby tudorel » Wed Jul 06, 2011 7:12 pm

va salut....nu stiu cat de eficienta e treaba cu preinscrierea...deoarece seria adeverintei de bac/diplomei(pt absolventi 2011) o poti afla tocmai luni (11 iulie)..cand se elibereaza, iar preinscrierile sunt doar pana duminica(10 iul)..daca lasi campul necompletat tot trebuie dactilografiata fisa la secretariat.

Valerys
Posts: 1
Joined: Sat Jul 09, 2011 3:36 pm

Re: Admitere 2011

Postby Valerys » Sat Jul 09, 2011 3:39 pm

Si eu am o problema cu preinscrierea. Am adeverinta si spre deosebire de diploma propriu-zisa nu are serie si numar, si nu stiu ce ar trebui sa scriu in aceste casute. M-am gandit ca la numar pot scrie numarul de eliberare, insa nu incape si data in rubrica respectiva.

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Sat Jul 09, 2011 5:33 pm

Eu nu inteleg unde trebuie specificat daca alegi si pentru taxa. Sau nu se specifica acum? Am vazut ca la profil propriu este "Fara taxa" si ma gandesc ca se refera la faptul ca nu optez pt taxa. Hm.. :?

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Oana93 » Mon Jul 11, 2011 5:13 pm

nici eu nu știu ce să înteleg din ”fără taxă”. oare intru direct la buget? =)) aș vrea eu

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Mon Jul 11, 2011 8:03 pm

"Fara taxa" cred ca se refera la faptul ca nu avem o alta facultate terminata si suntem inscrisi pt buget.
Ceva impresii de la inscrieri? :)

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Admitere 2011

Postby Kay Scarpetta » Mon Jul 11, 2011 11:17 pm

Mihaela.T wrote:"Fara taxa" cred ca se refera la faptul ca nu avem o alta facultate terminata si suntem inscrisi pt buget.


Hmm, dacă e ceva de bifat, atunci cred că mai degrabă se referă la opţiunea ta de a intra sau nu în triajul pentru taxă*, în cazul în care rezultatul tău este mai mic decât al celor 385 care au prins loc la buget.

___________________
*pentru asta trebuie să fi obţinut cel puţin 50 de puncte la examen (aşa s-a procedat anul trecut)

aditz
Posts: 1
Joined: Tue Jul 12, 2011 7:32 am

Re: Admitere 2011

Postby aditz » Tue Jul 12, 2011 7:38 am

Salutare.
In legatura cu inscrierea la admitere de acum...Am facut un an la buget la alta facultate, iar acum vreau sa candidez pe locurile de buget la medicina fiindca in caz ca o sa intru, platesc anul in partea cealalta.Cum trebuie sa fac la inscriere acum, birocratic vorbind? S-a mai inscris cineva ieri sau azi care sa fie cam in acelasi caz cu mine ?

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Tue Jul 12, 2011 9:32 am

Kay Scarpetta wrote:
Hmm, dacă e ceva de bifat, atunci cred că mai degrabă se referă la opţiunea ta de a intra sau nu în triajul pentru taxă*, în cazul în care rezultatul tău este mai mic decât al celor 385 care au prins loc la buget. [/i]


Initial, si eu m-am gandit la asta. Dar nu am vazut nicaieri in formular sau in chestionar o asemenea optiune. Presupun ca pt taxa se face o cerere separata dupa afisarea rezultatelor.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Dmndash » Tue Jul 12, 2011 5:23 pm

la noi era asa. bifai taxa/fara taxa pe cererea de inscriere.
La afisarea rezultatelor daca bifasesi "taxa" erai trecut in lista "canditati potentiali"
aveai apoi un timp limita pana cand trebuia sa confirmi la facultate ca da, esti dispus sa platesti taxa.
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

e.med
junior
junior
Posts: 50
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:02 pm

Re: Admitere 2011

Postby e.med » Wed Jul 13, 2011 8:24 pm

darksunrise wrote:E ok sa-ti aloci 30 de minute pt drumul de la gara la eroilor (presupun ca mergi cu metroul)
Biochimia nu stiu unde e, presupun ca te referi la zona universitate, de unde ajungi repede la gara cu metroul.
In mod clar la biochimie sunt mai putini inscrisi deci daca te duci intai la UMF sa te inscrii si apoi la biochimie ar trebui sa fie ok.


Facultatea de Biologie se afla langa Facultatea de Medicina Veterinara. E relativ aproape de UMF Carol Davila.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2011

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 6:34 am

e.med wrote:
darksunrise wrote:E ok sa-ti aloci 30 de minute pt drumul de la gara la eroilor (presupun ca mergi cu metroul)
Biochimia nu stiu unde e, presupun ca te referi la zona universitate, de unde ajungi repede la gara cu metroul.
In mod clar la biochimie sunt mai putini inscrisi deci daca te duci intai la UMF sa te inscrii si apoi la biochimie ar trebui sa fie ok.


Facultatea de Biologie se afla langa Facultatea de Medicina Veterinara. E relativ aproape de UMF Carol Davila.

La distanta de 10 minute cu "pe jos-ul"

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Admitere 2011

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 6:43 am

Si....sunteti pregatiti pentru admitere? :D

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Thu Jul 14, 2011 9:30 am

Da..am vazut si unde este Biologia. M-am inscris. Ma asteptam ca Medicina sa aiba o cladire mare si frumoasa; mi s-a parut destul de mica si cu niste decoratiuni interioare foarte kitchoase :lol: . Acum, sper sa vad decoratiunile alea 6 ani.
Succes la admitere!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2011

Postby Calico » Thu Jul 14, 2011 6:22 pm

N-o sa le vezi 6 ani, ca dupa anul 3 o sa stai doar prin spitale. De-aia si e asa mica.

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Thu Jul 14, 2011 6:59 pm

Stiam ca in ultimii ani se face clinic, dar credeam ca mai stai si prin facultate.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42587
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Admitere 2011

Postby Calico » Thu Jul 14, 2011 7:14 pm

Doar cand aveam stagii la SUUB.


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests