Admitere 2011

Voi ce intrati lasati orice speranta
greeny
junior
junior
Posts: 67
Joined: Fri Nov 19, 2010 3:58 pm

Re: Admitere 2011

Postby greeny » Thu Feb 10, 2011 8:39 pm

Dmndash wrote:poate ma introduc ca musca in lapte
dar oricum ai lua-o 7 pagini pe saptamana este foarte putin
poate am si alt punct de reper acum (eheee cursuri intregi intr-o noapte) dar nici sa "lalai" atat de mult un capitol nu e bine
inteleg.bacu scoala teme somn etc.dar decat sa citesti 1-2 pagini pe zi mai bine te pui intr-o seara/zi/week-end si citesti mai mult o data.sa-ti formezi o parere destul de unitara despre ce scrie acolo
eventual ca sa nu iti pierzi antrenamentul pt materie faci teste in fiecare zi in timpul pe care l-ai fi alocat citirii acelei pagini...


Scuze, nu am vazut mesajul pana acum. Stai linistit(a), nu te bagi ca musca in lapte, e un forum si daca nu voiam opiniile altora, nu le ceream. :)
Cele 7-8 pag le invat intr-o repriza in weekend, n-as avea nervii sa ma chinui cu cate o pag pe zi. Intre timp, am mai adaugat o sedinta de invatat in timpul saptamanii.
Mersi pentru sfaturi!

mspavlov wrote:greeny nu vrei sa adaugi pe yahoo Mess. ms.pavlov? :mrgreen:


S-a facut!

Mihaela.T wrote:Am auzit o barfa. Cei de la Bucuresti vor sa schimbe numarul de grile, sa fie 120. Am vazut ca inca nu au publicat metodologia. Voi stiti ceva?


Sper ca maresc si timpul, daca maresc nr de grile.
Poate ai auzit si vreo barfa sau poate a auzit altcineva dc se mai intra si anul asta cu mentiuni de la nationala? :D

User avatar
>Ash<
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Sat Feb 06, 2010 9:27 pm
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby >Ash< » Sun Feb 13, 2011 6:47 pm

Intrebare pt cei ce dau anul asta. Voi cum stati cu invatatul , cam pe unde sunteti? si cu grilele?
Si inca ceva, stie cineva ceva de ziua portilor deschise??? De la inceputul anului ma tot interesez.
In nothing do men more nearly approach the gods than in giving health to men. (Cicero)

User avatar
alin.olaru
junior
junior
Posts: 25
Joined: Fri Jan 07, 2011 9:56 am
Location: Bucureşti, Romania
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby alin.olaru » Sun Feb 13, 2011 8:27 pm

Având în vedere că în facultate intră mostly cine are chef, nu ştiu dacă e neapărat nevoie de o zi a porţilor deschise. Făceţi-vă timp într-una din zile şi veniţi pe acolo.
Truly they lie, they talk utter nonsense...

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2011

Postby Neal » Sun Feb 13, 2011 11:09 pm

Şi eu sunt interesat de o zi a porţilor deschise.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2011

Postby Chingachgook » Sun Feb 13, 2011 11:10 pm

ce sperati voi sa vedeti in acea zi a portilor deschise?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2011

Postby Neal » Sun Feb 13, 2011 11:20 pm

Ce vede un student in fiecare zi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Admitere 2011

Postby Chingachgook » Sun Feb 13, 2011 11:26 pm

pai du-te intr-o zi de dimineata pe acolo

poti sa asisti la un curs si cu putin noroc si la un lp
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Dmndash » Sun Feb 13, 2011 11:44 pm

Neal wrote:Ce vede un student in fiecare zi.

exact ce deja nu mai vrem noi sa vedem :lol:

acum serios, pentru cei din orase indepartate, nu se merita. Mare lucru vezi niste sali, un amfiteatru, un bar :lol: , in cel mai bun caz un laborator de anatomie (Desi doar asa sa casti gura cand nu e vreo serie pe acolo. Asistentii repereaza imediat personajele in plus).
Daca asisti la curs n-o sa intelegi mai nimic oricum. Iar daca mai asisti si cu un profesor....neinteresant sa zicem..o sa pleci dezamagit
Toate la timpul lor. O sa aveti timp sa admirati facultatea destui ani in viitorul vostru :lol:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
furcu
junior
junior
Posts: 44
Joined: Fri Sep 03, 2010 9:20 am
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby furcu » Sat Feb 19, 2011 5:25 am

C. Andrei wrote:Nu am nimic impotriva dar sa fie 100 anatomie si 20 chim;
Oricum nu cred ca se va schimba, e asa de ani buni.

prectic ce inveti tu pt admitere numai anatomie nu e...
Dr. House: Vezi, din cauza bastonului toată lumea presupune că sunt pacient.
Dr. Wilson: Şi atunci de ce nu îţi pui halat alb, ca noi toţi?
Dr. House: Nu vreau să creadă că sunt doctor

User avatar
Neal
senior
senior
Posts: 205
Joined: Mon Jun 21, 2010 12:37 pm

Re: Admitere 2011

Postby Neal » Sat Feb 19, 2011 7:08 pm

nu e anatomie? dar ce e? un şampon pina colada?

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Dmndash » Sat Feb 19, 2011 11:48 pm

pai vad ca e la moda acum sa spuneti ca invatati la "Anatomie"
nu stiu, eu una am invatat la Biologie pentru admitere :wink:
si nu e anatomie ca o sa regasiti fragmente din mai multe materii bagate in cartea aceea....fiziologie, biofizica, foarte putina anato... :allright:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Tullulah
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 24, 2011 10:34 pm

Re: Admitere 2011

Postby Tullulah » Fri Feb 25, 2011 5:40 pm

Buna!Eu vreau sa dau la Kineto si ma intrebam daca se merge pe aceesi tematica la bio si chimie sau trebuie sa invat dupa alte manuale?:D .Tot 60 de intrebari sunt la bio si 40 la chimie sau difera cu ceva?Mai este cineva care a dat sau doreste sa dea la kineto?

User avatar
irina2410
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 02, 2010 10:45 am
Location: bucharest

Re: Admitere 2011

Postby irina2410 » Fri Feb 25, 2011 5:53 pm

:!: :!: :!: simulare examen admitere: 21 mai 2011 (http://simulare.ssmb.ro/)

la biologie cam pe unde sunteti cu invatatul? :mrgreen:
"Some men are alive simply because it is against the law to kill them" Edward W. Howe

User avatar
alin.olaru
junior
junior
Posts: 25
Joined: Fri Jan 07, 2011 9:56 am
Location: Bucureşti, Romania
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby alin.olaru » Sat Feb 26, 2011 11:25 am

Tullulah wrote:Buna!Eu vreau sa dau la Kineto si ma intrebam daca se merge pe aceesi tematica la bio si chimie sau trebuie sa invat dupa alte manuale?:D .Tot 60 de intrebari sunt la bio si 40 la chimie sau difera cu ceva?Mai este cineva care a dat sau doreste sa dea la kineto?


Daca te referi la specializarea de Balneofiziokinetoterapie, aceasta este la FMAM (Facultatea de Moaşe şi Asistenţă Medicală), are o durată de 3 ani, iar la admitere ai 60 de întrebări, 40 bio şi 20 fizică/chimie.

Tematica o găseşti aici: http://umf.ro/index.php/en/admission/ad ... icala.html
Truly they lie, they talk utter nonsense...

Tullulah
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 24, 2011 10:34 pm

Re: Admitere 2011

Postby Tullulah » Sat Feb 26, 2011 4:56 pm

defapt ma refer la medicina recuperatorie din cadrul facultatii carol davila..stiu ca se face si la ANEFS kinetoterapie,dar mai bine nu :D.

Tullulah
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 24, 2011 10:34 pm

Re: Admitere 2011

Postby Tullulah » Sat Feb 26, 2011 4:58 pm

sau cum scrie pe site ''Recuperare Medicala''

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Oana93 » Sat Feb 26, 2011 6:21 pm

Tullulah wrote:sau cum scrie pe site ''Recuperare Medicala''


Recuperarea Medicala e in cadrul facultatii de MG, din cate imi dau seama.

Deci sunt 60 grile de biologie, 40 de chimie, iar tematica o gasesti aici:

http://www.umf.ro/index.php/ro/admitere ... icina.html

Tullulah
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 24, 2011 10:34 pm

Re: Admitere 2011

Postby Tullulah » Sat Feb 26, 2011 7:56 pm

Mersi mult! Tot 6 ani se fac si aici cu 5 rez sau difera cu ceva? :D

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Oana93 » Sun Feb 27, 2011 9:04 am

MG are 6 ani... din care 3 ani pre-clinici si 3 clinici. Apoi urmeaza rezidentiatul de 4-6 ani in functie de specializare (cred, nu stiu sigur).

P.S. La admitere poti alege intre chimie si fizica, am uitat sa zic :)

Tullulah
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 24, 2011 10:34 pm

Re: Admitere 2011

Postby Tullulah » Sun Feb 27, 2011 1:48 pm

De asta stiam :D ..va multumesc mult pentru detalii..din martie ma apuc de invatat :peace:

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Admitere 2011

Postby Phat Skidz » Wed Mar 02, 2011 12:29 pm

2 ani preclinici.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Sun Mar 06, 2011 7:51 pm

Stiti ceva despre culegerea de bio si despre metodologie? Nu e pusa pe la avizier? Pe site nu e.

C. Andrei
junior
junior
Posts: 44
Joined: Thu Jan 20, 2011 1:47 pm
Location: București

Re: Admitere 2011

Postby C. Andrei » Sun Mar 06, 2011 8:26 pm

Culegerea nu a aparut inca;
iar metodologia a aparut :) http://www.umf.ro/



http://www.umf.ro/index.php/ro/admitere ... atica.html

Mihaela.T
junior
junior
Posts: 71
Joined: Sat Oct 23, 2010 2:06 pm

Re: Admitere 2011

Postby Mihaela.T » Sun Mar 06, 2011 8:59 pm

Mc. Dar aia e tematica :P Metodologia e hartiuta in care sunt date detaliile.Trebuia sa apara la Informatii. Eu nu o vad.:D

mamaluluca
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu May 06, 2010 3:39 pm

Re: Admitere 2011

Postby mamaluluca » Thu Mar 17, 2011 7:27 pm

a aparut culegerea de biologie -costa 32 lei -se gaseste la poarta facultatii -

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Admitere 2011

Postby Kay Scarpetta » Sat Mar 19, 2011 5:31 pm

Doar 32 lei? Cum aşa? Cea din 2010 a costat 51... Ori are mai puţine teste?

Cea de chimie a apărut? Dacă nu, ştiţi când apare?

ioana_caterina
Posts: 2
Joined: Sat Mar 19, 2011 8:10 pm

Re: Admitere 2011

Postby ioana_caterina » Sat Mar 19, 2011 8:25 pm

hei, as avea si eu o intrebare :?: . de ce atlas avem nevoie in facultate? Am auzit ca netter-ul in engleza e cel mai bun, dar as vrea sa aud si parerile voastre :D :D

User avatar
alin.olaru
junior
junior
Posts: 25
Joined: Fri Jan 07, 2011 9:56 am
Location: Bucureşti, Romania
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby alin.olaru » Sat Mar 19, 2011 9:11 pm

Atlasul cel mai bun este cel care simţi tu că te ajută cel mai bine. Netter-ul este excelent, dar are doar poze, deci oricum îţi va trebui şi o sursă de informaţie (de regula Ranga, dar şi culegerile dr. Lupu sunt foarte bune în acest sens). Gray's Anatomy for Students este şi el relativ ok, conţine şi text, descrieri, imaginile nu sunt la fel de frumoase sau complete ca în Netter, dar multe din ele sunt mai uşor de digerat din punct de vedere didactic. Eu pe acestea două le folosesc, personal.

Important este mai întâi să intri, apoi vei vedea ce atlas vei vrea să îţi cumperi, după ce îţi mai recomandă şi profesorii şi/sau colegii. Baftă!

Notă: Este de ajuns să îţi postezi întrebarea într-un singur loc, vei primi un răspuns.
Truly they lie, they talk utter nonsense...

User avatar
irina2410
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 02, 2010 10:45 am
Location: bucharest

Re: Admitere 2011

Postby irina2410 » Sat Mar 19, 2011 9:31 pm

Kay Scarpetta wrote:Doar 32 lei? Cum aşa? Cea din 2010 a costat 51... Ori are mai puţine teste?

Cea de chimie a apărut? Dacă nu, ştiţi când apare?


cea de biologie de anul acesta e vizibil mai subtire decat cele din anii trecuti, dar e ok.

cea de chimie a aparut acum ceva timp. o am p-aia din 2009, am inteles ca nu e mare diferenta intre ele.


bafta cu invatatu'! :onfire:
"Some men are alive simply because it is against the law to kill them" Edward W. Howe

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Admitere 2011

Postby Kay Scarpetta » Sat Mar 19, 2011 10:03 pm

irina2410 wrote:cea de biologie de anul acesta e vizibil mai subtire decat cele din anii trecuti, dar e ok.

cea de chimie a aparut acum ceva timp. o am p-aia din 2009, am inteles ca nu e mare diferenta intre ele.


Aha; de cea din 2009 de chimie aş putea să fac rost, dar nu mă grăbesc prea mult, că nu dau admitere anul ăsta, ci la anul... totuşi, aş dori-o pe cea care a apărut anul acesta, ca să mă mai antrenez până apare cea din 2012. :roll: Ştii cumva şi cât costă cea de chimie? Sunt din provincie şi o să rog un prieten medicinist să mi le cumpere pe amândouă de la facultate.

User avatar
irina2410
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Jul 02, 2010 10:45 am
Location: bucharest

Re: Admitere 2011

Postby irina2410 » Sat Mar 19, 2011 10:29 pm

habar n-am, dar cred ca este pana in 50 ron
"Some men are alive simply because it is against the law to kill them" Edward W. Howe

cristiana_elena
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Nov 06, 2010 11:08 pm

Re: Admitere 2011

Postby cristiana_elena » Sat Mar 19, 2011 10:52 pm

eu mi-am luat culegerea de chimie acum o luna si ceva.....si cand am fost sa o iau,nenea ala mi-a spus ca am venit la timp pt ca mai are doar una....acum nu stiu daca s-au mai editat altele sau nu...
"Ask most surgeons why they became surgeons and they usually tell you the same thing. The high, the rush, the thrill of cutting someone open and saving their life."

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Admitere 2011

Postby Kay Scarpetta » Sat Mar 19, 2011 11:53 pm

cristiana_elena wrote:eu mi-am luat culegerea de chimie acum o luna si ceva.....si cand am fost sa o iau,nenea ala mi-a spus ca am venit la timp pt ca mai are doar una....acum nu stiu daca s-au mai editat altele sau nu...


Din câte am înţeles de la cei care au dat admiterea în anii trecuţi, se vor mai pune în vânzare culegeri. Până la urmă, e în interesul lor, nu?

User avatar
denyel0123
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Jul 26, 2010 6:12 pm

Re: Admitere 2011

Postby denyel0123 » Sun Mar 20, 2011 8:58 am

Kay Scarpetta wrote:
cristiana_elena wrote:eu mi-am luat culegerea de chimie acum o luna si ceva.....si cand am fost sa o iau,nenea ala mi-a spus ca am venit la timp pt ca mai are doar una....acum nu stiu daca s-au mai editat altele sau nu...


Din câte am înţeles de la cei care au dat admiterea în anii trecuţi, se vor mai pune în vânzare culegeri. Până la urmă, e în interesul lor, nu?


In caz ca te intereseaza culegerea de chimie din 2010,o voi vinde eu in vara,starea culegerii este perfecta.
UMF CAROL DAVILA FMAM-ASISTENTA MEDICALA AN I 2011-2012

cristiana_elena
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Nov 06, 2010 11:08 pm

Re: Admitere 2011

Postby cristiana_elena » Sun Mar 20, 2011 5:38 pm

Kay Scarpetta wrote:
cristiana_elena wrote:eu mi-am luat culegerea de chimie acum o luna si ceva.....si cand am fost sa o iau,nenea ala mi-a spus ca am venit la timp pt ca mai are doar una....acum nu stiu daca s-au mai editat altele sau nu...


Din câte am înţeles de la cei care au dat admiterea în anii trecuţi, se vor mai pune în vânzare culegeri. Până la urmă, e în interesul lor, nu?


cam asa e....si mai ales daca s-a vandut repede, mi se pare normal sa mai editeze....acum ramane de vazut:-?
"Ask most surgeons why they became surgeons and they usually tell you the same thing. The high, the rush, the thrill of cutting someone open and saving their life."

AnthOnyA-
Posts: 4
Joined: Tue Feb 22, 2011 3:30 pm

Re: Admitere 2011

Postby AnthOnyA- » Wed Mar 23, 2011 7:03 pm

Am o mica-mare problemuta.. am cartea cu subiecte orientative la medicina generala anul 2011 iar cea de chimie o sa incerc sa o cumpar, insa am inceput sa rezolv din intrebari si am o intrebare, se vor extrage din carte 60 de intrebari(bio) si 40(chimie) din subiectele acestea orientative sau vor fi altele? Si inca o nelamurire, am inteles ca sistemul este ca la scoala de soferi, deci fiecare va avea alt test cu variante de raspuns gen : raspuns corect; raspund mai tarziu si etc etc ?!?!

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Admitere 2011

Postby Kay Scarpetta » Wed Mar 23, 2011 10:08 pm

AnthOnyA- wrote: deci fiecare va avea alt test cu variante de raspuns gen : raspuns corect; raspund mai tarziu si etc etc ?!?!


Aşa ceva n-am auzit :shock: . La şcoala de şoferi, parcă e sistem computerizat, aici, dai examen clasic, pe foi tipizate pentru răspunsurile la întrebările de tip grilă. Întrebările sunt de tip complement simplu, adică 5 variante, din care una singură corectă şi complement multiplu, adică 4 variante, din care pot fi corecte: 1,2,3 - care înseamnă că pui A, 1 şi 3 - B, 2 şi 4 - C, numai 4 - D şi toate 4 corecte - E. Mă întreb cum de n-ai observat chestia asta dacă zici că ai cartea cu subiecte.

AnthOnyA- wrote:se vor extrage din carte 60 de intrebari(bio) si 40(chimie) din subiectele acestea orientative sau vor fi altele?


E posibil să, dar nu înseamnă că toate vor fi de acolo. Aşa mi s-a spus şi mie, că n-am dat examenul de admitere.

În încheiere, nu-mi prea place să zic "succes"... mai bine zic "învaţă cât de mult posibil", că nu au niciun rost urările de bine dacă nu pui burta pe carte :green:

AnthOnyA-
Posts: 4
Joined: Tue Feb 22, 2011 3:30 pm

Re: Admitere 2011

Postby AnthOnyA- » Thu Mar 24, 2011 10:46 pm

Kay Scarpetta wrote:
AnthOnyA- wrote: deci fiecare va avea alt test cu variante de raspuns gen : raspuns corect; raspund mai tarziu si etc etc ?!?!


Aşa ceva n-am auzit :shock: . La şcoala de şoferi, parcă e sistem computerizat, aici, dai examen clasic, pe foi tipizate pentru răspunsurile la întrebările de tip grilă. Întrebările sunt de tip complement simplu, adică 5 variante, din care una singură corectă şi complement multiplu, adică 4 variante, din care pot fi corecte: 1,2,3 - care înseamnă că pui A, 1 şi 3 - B, 2 şi 4 - C, numai 4 - D şi toate 4 corecte - E. Mă întreb cum de n-ai observat chestia asta dacă zici că ai cartea cu subiecte.

AnthOnyA- wrote:se vor extrage din carte 60 de intrebari(bio) si 40(chimie) din subiectele acestea orientative sau vor fi altele?


E posibil să, dar nu înseamnă că toate vor fi de acolo. Aşa mi s-a spus şi mie, că n-am dat examenul de admitere.

În încheiere, nu-mi prea place să zic "succes"... mai bine zic "învaţă cât de mult posibil", că nu au niciun rost urările de bine dacă nu pui burta pe carte :green:



da, exact asta zic :D asa sunt si la scoala de soferi ptr complement grupat :), oricum multumesc ptr raspuns:)!

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Admitere 2011

Postby Dmndash » Fri Mar 25, 2011 12:31 am

nu se extrag din carte intrebarile..bine acum nu e ca si cand cartea are o mie de pagini si pot fi foarte variate intrebarile
da...vor semana, dar fix din carte nu (daca vorbim de admiterea la umf bucuresti. la iasi, fix din carte)
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

Kay Scarpetta
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Nov 21, 2010 11:10 am

Re: Admitere 2011

Postby Kay Scarpetta » Sun Mar 27, 2011 9:58 am

Am şi eu o întrebare: culegerea de chimie este structurată pe capitole sau conţine numai teste din toată materia?


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests