Admitere 2007

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Thu Jul 26, 2007 4:01 pm

40 pct....asta nu inseamna k tre sa dai din nou. ai intrat la taxa

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jul 26, 2007 4:02 pm

creca 70-80 o sa fie pt buget :lol:

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Jul 26, 2007 4:06 pm

e minum 50 de pcte pt taxa anu asta :cry:

"Universitatea de Medicina si Farmacie "Carol Davila" Bucuresti, va organiza si admitere in regim de studiu cu taxa, pentru toate cele patru facultati, cu conditia obtinerii unui punctaj corespunzator cel putin mediei 5."

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Thu Jul 26, 2007 4:08 pm

min 50? nu ma face sa rad :D in fiecare an e min 5 si se intra si cu 2 si cu 3

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Jul 26, 2007 4:09 pm

serios? or fi 5 puncte nu 50 :D

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Postby cosmina-gabriela » Thu Jul 26, 2007 4:10 pm

:lol: e regula nescrisa

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Thu Jul 26, 2007 4:14 pm

in mod normal ar trebui sa se intre cu min 5, dar e o fff mare foame d bani :D

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jul 26, 2007 5:35 pm

dorutzu wrote:40. si 20 nu am apucat sa le trec pe foaie. mi-a luat foaia si gata.


mitul asta exista dintotdeauna. eu stiu de el de prin '96-'97.
variante: eu stiam dar nu am putut sa ma concentrez. le-am rezolvat pe toate pe ciorna dar nu am avut timp sa le transcriu. le-am rezolvat pe ciorna dar cand le-am transcris am decalat cu una. le-am rezolvat ep ciorna, mi-am scos 2 minute ochelarii sa ma relaxez, i-am pus pe ciorna si au focalizat razele soarelui si s-a aprins ciorna. au gresit la corectat. a gresit calculatorul la corectat. etc.

ps. dorutzu- zi sar'mana si fugi si inscrie-te la ase. peste vreo 5 ani o sa cauti forumul asta sa ne multumesti.
Last edited by Chingachgook on Thu Jul 26, 2007 5:41 pm, edited 1 time in total.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jul 26, 2007 5:39 pm

serp wrote:oricum, ura, s-a terminat.


aiurea, abia acum incepe.
felicitari ca ai intrat si fii atent:
balaurii aia de la anatomie vor incerca sa va sperie. nu punetzi botul.
toata lumea vi se va adresa cu "domnul doctor" - E LA MISTO. e unul dintre cele mai distractive lucruri sa vezi modificarile de atitudine (uneori greu sesizabile- dar cu atat mai amuzante). nu sunt ipocrit, toti am trecut prin asta.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Jul 26, 2007 6:05 pm

esti cam suparat pe viata... nici celelalte facultati nu-s cine stie ce... ce crezi ca la arhitectura ori la drept e viata mai usoara? o fi fiind, da tot munca e.
macar ca doctor ai o viata mai interesanta. si nu, nu vreau sa-mi zici ce scarboasa si tendentioasa e. decat sa faci contracte 14 ore pe zi ca avocat, fara nicio substanta ; sa scrii tabele pana-ti cad ochii drept contabil; sa stai printre muncitori puturosi, in praf, toata ziulica, ca un domn arhitect ce te numesti... e mai bine.

asa greu cum e... te mai si miri ca sunt mai putini candidati decat numarul d locuri. la ce reclama proasta fac medicinistii. ma rog

hai, baga mare, zi-mi cum e viata naspa, cum mori in carti, cum spitalele-s pline de paduchi, cum n-ai perspective dupa si cum o sa-mi schimb parerea dupa ce intru pe usa.
asa a facut un coleg de-al meu. a incercat sa ma convinga 2 ani s anu dau la medicina. e greu... e naspa... e de ***. el a dat la romano-americana "sa faca bani". frectie la picior de lemn. m-am imunizat.

nu e entuziasm. sunt enervat ca niciunul nu e mandru de ceea ce face. in aceashi masura ai putea sa te duci tu la ase. ciudate tenditele astea masochiste. te poti retrage oricand.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Postby Enemy » Thu Jul 26, 2007 6:19 pm

punctajele sunt mari sau nu se stie?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Thu Jul 26, 2007 7:50 pm

ma serp tata,
eu vorbeam serios.
conserva-ti energia ca o sa iti trebuiasca. cam prin decembrie asa o sa inveti la anatomie si biochimie cat nu ai invatat tot liceul si admiterea la un loc.
nu am vrut sa zic ca viata de doctor e naspa (bine, poate asa pana la 40 de ani :P) si "felicitari " ala era sincer.

neaparat sa ii urmaresti evolutia colegului de la romano-americana. sa vezi asa, cam cand tu vei fi anul 6 si el e angajat de 3 ani cam care e statusul socio-economic. bafta mare si sa mai dai din cand in cand pe forum.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

iwtbas
Posts: 4
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:50 am

Postby iwtbas » Thu Jul 26, 2007 8:22 pm

eu am luat 82 de puncte si am intrat la buget ! mi s-au parut cam multe probleme la chimie dar in rest zic ca a fost bine :D

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Jul 26, 2007 8:43 pm

de unde stii? nu s-au facut listele inca

iwtbas
Posts: 4
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:50 am

Postby iwtbas » Thu Jul 26, 2007 8:46 pm

pai am vazut ca scria mai sus d o medie d 70-80 si atunci....si din c am auzit si eu d la ceilalti colegi c punctaje au luat .

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Thu Jul 26, 2007 8:52 pm

Oo cam devreme... oricum bravo, si eu cred c-ai intrat :D

iwtbas
Posts: 4
Joined: Wed Oct 11, 2006 10:50 am

Postby iwtbas » Thu Jul 26, 2007 8:54 pm

ms la fel :wink:

User avatar
kalice
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Oct 15, 2006 4:19 pm

Postby kalice » Thu Jul 26, 2007 10:00 pm

hey...felicitari pana acuma celor care si-au anuntat pctj pe forum;)) in special serp ...si eu speram sa iau peste 90 dar am luat 85:) oh well...aveti idee cand se afiseaza listele finale?

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Fri Jul 27, 2007 8:44 am

@kookse:
eu nu am spus aia cu gandul de a ma plange pentru ca orice om normal isi da seama ca dak din 80 am facut 40 din 100 nu puteam sa iau 9. nu am zis eu ca am invatat de 9. si nu vad de ce atata enervarepe tine. nu e treaba fiecaruia ce face? ii lasi sa se convinga. pentru ca oricum dak nu intru la taxa dau la anu iar.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
Marilu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 26, 2007 9:25 pm

S-a terminat...sau acum inecepe:P...

Postby Marilu » Fri Jul 27, 2007 10:59 am

Si eu am luat tot 85:)...felicitari tuturor!Am fost aseara la facultate, tocmai plecau cei care au facut listele si au zis ca ultima medie MG la buget e 68...Listele am inteles ca se afiseaza azi intre 2 si 3.

User avatar
victor
elder
elder
Posts: 1761
Joined: Sun Jul 06, 2003 8:22 am
Contact:

Postby victor » Fri Jul 27, 2007 2:21 pm


User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Re: S-a terminat...sau acum inecepe:P...

Postby lazarosa » Fri Jul 27, 2007 2:36 pm

Marilu wrote:Si eu am luat tot 85:)...felicitari tuturor!Am fost aseara la facultate, tocmai plecau cei care au facut listele si au zis ca ultima medie MG la buget e 68...Listele am inteles ca se afiseaza azi intre 2 si 3.



what ?? :shock: cu 68 puncte esti la buget? ... :hate:

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Fri Jul 27, 2007 2:57 pm

am fost azi si am vb cu cineva si mi-a zis sa imi depun cererea ca intru cu 4 la taxa chiar si cu mai putin. deci se pare ca raman si eu.
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Fri Jul 27, 2007 3:21 pm

"cu 4 la taxa chiar si cu mai putin"....asta inseamna cu 40 de puncte sau 4 la media aia ponderata? ca la fac scrie ca trebe sa fie minim 5 media ponderata (80% nota de admitere 20% media de bac) :question:
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

User avatar
dorutzu
senior
senior
Posts: 146
Joined: Mon Jan 29, 2007 11:13 pm
Location: undeva

Postby dorutzu » Fri Jul 27, 2007 3:29 pm

ma nu stiu care e media ponderata sau chestii d-astea da atata stiu ca imi zise aia ca intru. eu am mers azi de dimineata la rectorat ca nu stiam unde trebe facuta cererea si acolo, in timp ce vorbeam cu portaru a aparut o doamna (portaru mi-a zis in momentu ala ca daca vreau sa vorbesc cu cineva ea ar fi persoana). I-am explicat situatia. si mi-a zis sa depun cererea la facultate ca o sa intru la taxa. chiar daca aveam nota mai mica cica oricum intram.

Acum cam asta e tot ce pot sa iti zic. Ce si tu ai luat nota mica?
"Ce nu te omoara te face mai puternic!"

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Fri Jul 27, 2007 4:58 pm

sunt curios daca cineva care n-a fost in stare sa invete pt admitere va trece de primu an. in acelashi timp, daca ai 4 si faci medicina... o sa dai mai tarziu unui pacient un tratament de 4? o mai fi in viata dupa? pe semne ca unu cu 6 scapa bisturiu o data. ala cu 4 de mai multe ori.

te miri de sistem.

User avatar
exe
senior
senior
Posts: 154
Joined: Thu Dec 28, 2006 1:11 pm

Postby exe » Fri Jul 27, 2007 6:00 pm

cum sa nu treaca d anul 1? :)) spunea cineva mai d mult p forumul asta k tre sa fi retardat sa nu treci anu sau sa nu vi la examene si chiar are dreptate. dupa c au grija sa bage spaima in studenti, la sf profii se roaga d voi sa treceti

User avatar
Marilu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 26, 2007 9:25 pm

Postby Marilu » Fri Jul 27, 2007 6:02 pm

Dap, e oficial, s-au afisat la facultate si ultima medie e intr-adevar 68...Nu stiu daca generatia asta e atat de slaba sau subiectele au fost mai grele ca in alti ani...si eu sunt tare bulversata.Ieri eram convinsa ca nu intru si azi m-am trezit in prima jumatate...Subiectele mi s-au parut un pic mai grele ca anii trecuti, cel putin la chimie...se poate sa fie de vina si subiectivitatea totusi:P...Bine ca s-a terminat!!! :angel:

User avatar
Marilu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 26, 2007 9:25 pm

Re: S-a terminat...sau acum inecepe:P...

Postby Marilu » Fri Jul 27, 2007 6:51 pm

l4z4r0s4 wrote:
Marilu wrote:Si eu am luat tot 85:)...felicitari tuturor!Am fost aseara la facultate, tocmai plecau cei care au facut listele si au zis ca ultima medie MG la buget e 68...Listele am inteles ca se afiseaza azi intre 2 si 3.



what ?? :shock: cu 68 puncte esti la buget? ... :hate:


Eu am 85, dar cu 68 s-a intrat la buget... :P

User avatar
tzi-tzi
junior
junior
Posts: 60
Joined: Mon Feb 26, 2007 4:53 pm

Postby tzi-tzi » Fri Jul 27, 2007 8:10 pm

dorutzu wrote:ma nu stiu care e media ponderata sau chestii d-astea da atata stiu ca imi zise aia ca intru. eu am mers azi de dimineata la rectorat ca nu stiam unde trebe facuta cererea si acolo, in timp ce vorbeam cu portaru a aparut o doamna (portaru mi-a zis in momentu ala ca daca vreau sa vorbesc cu cineva ea ar fi persoana). I-am explicat situatia. si mi-a zis sa depun cererea la facultate ca o sa intru la taxa. chiar daca aveam nota mai mica cica oricum intram.

Acum cam asta e tot ce pot sa iti zic. Ce si tu ai luat nota mica?



merci pt raspuns. eu nu am dat anu asta dar am pe cineva in situatia asta si de asta intrebam. :rightblinky:

si pt serp: nu te mai agita atat ca nu tine totu de nota. poate tu preferi un doctor cu 10 pe linie dar care, atunci cand ii pui un bisturiu in mana, nu stie ce sa faca cu el, in schimb invata o carte in 20 de minute. relaxeaza-te papusel, ca nu tine de nota ci de PRACTICA....MEDICINA inseamna PRACTICA. iar rezultatele de acum, de la admitere, nu reflecta cat de bun doctor o sa fii peste 6 ani si sper sa-si dea seama de asta toti cei care au dat acum admiterea...si cei care au luat 94 de puncte si cei cu nota 4.
lucrurile fara masura nu dureaza mult.

cobi
Posts: 3
Joined: Wed Aug 16, 2006 11:45 pm

Postby cobi » Fri Jul 27, 2007 8:20 pm

:?: p net nu se afiseaza si clasamentul cu note :-s?

User avatar
serp
junior
junior
Posts: 65
Joined: Wed Mar 07, 2007 4:26 pm

Postby serp » Fri Jul 27, 2007 8:24 pm

tzi-tzi wrote:
dorutzu wrote:ma nu stiu care e media ponderata sau chestii d-astea da atata stiu ca imi zise aia ca intru. eu am mers azi de dimineata la rectorat ca nu stiam unde trebe facuta cererea si acolo, in timp ce vorbeam cu portaru a aparut o doamna (portaru mi-a zis in momentu ala ca daca vreau sa vorbesc cu cineva ea ar fi persoana). I-am explicat situatia. si mi-a zis sa depun cererea la facultate ca o sa intru la taxa. chiar daca aveam nota mai mica cica oricum intram.

Acum cam asta e tot ce pot sa iti zic. Ce si tu ai luat nota mica?



merci pt raspuns. eu nu am dat anu asta dar am pe cineva in situatia asta si de asta intrebam. :rightblinky:

si pt serp: nu te mai agita atat ca nu tine totu de nota. poate tu preferi un doctor cu 10 pe linie dar care, atunci cand ii pui un bisturiu in mana, nu stie ce sa faca cu el, in schimb invata o carte in 20 de minute. relaxeaza-te papusel, ca nu tine de nota ci de PRACTICA....MEDICINA inseamna PRACTICA. iar rezultatele de acum, de la admitere, nu reflecta cat de bun doctor o sa fii peste 6 ani si sper sa-si dea seama de asta toti cei care au dat acum admiterea...si cei care au luat 94 de puncte si cei cu nota 4.


pastreaza-ti apelativele pt tine. zi-le papusel rudelor.

adryiana
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed May 02, 2007 2:22 pm

Postby adryiana » Fri Jul 27, 2007 9:32 pm

hello.. am intrat si eu la stoma si nu gasesc nicaieri o informatie clara in ceea ce priveste inmatricularea. la celelalte facultati se face in 48 de ore de la afisarea listelor, dar la medicina cum e ?

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Postby lazarosa » Fri Jul 27, 2007 9:44 pm

eu inca sunt bulversata....68 mah,68?? :shock:

:married:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Postby Chingachgook » Fri Jul 27, 2007 9:52 pm

serp,
medic o sa fii cel mai devreme peste 9 ani.
nici nu stii cat se mai schimba oamenii in 9 ani. te intelegem ca ai luat 95 si ca te consideri putin superior celorlalti. as putea sa iti ofer aci niste comparatii dar nu stiu daca le intelegi :P.
de ex daca pici examenul la semio o sa fii sau nu un internist bun? daca iei 4 la farmaco in anu 3 si apoi abia treci in restanta ai dreptul (moral) sa mai prescrii vreodata vreun medicament? ca daca nu le-ai stiut atunci...

si inca un lucru- invatatul pentru admitere nu are nicio legatura cu invatul de dupa. vorbim in decembrie.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

jess
junior
junior
Posts: 54
Joined: Sat Dec 02, 2006 7:47 pm

Postby jess » Fri Jul 27, 2007 10:59 pm

vad ca pe site-ul facultatii s-au afisat listele cu cei admisi si respinsi la mg, farma si stoma, dar nu inteleg de ce nu au pus aia si mediile cu care au intrat 'bobocii'...

vreau si eu sa fac niste comparatii cu cele de anul trecut :twisted:

adryiana
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed May 02, 2007 2:22 pm

Postby adryiana » Fri Jul 27, 2007 11:00 pm

jess wrote:vad ca pe site-ul facultatii s-au afisat listele cu cei admisi si respinsi la mg, farma si stoma, dar nu inteleg de ce nu au pus aia si mediile cu care au intrat 'bobocii'...

vreau si eu sa fac niste comparatii cu cele de anul trecut :twisted:


mult mai putin pregatiti
cica au fost grele subiectele :shock:

User avatar
lazarosa
senior
senior
Posts: 411
Joined: Tue Feb 06, 2007 7:44 pm
Contact:

Postby lazarosa » Fri Jul 27, 2007 11:13 pm

cand nu esti pregatit orice ti se pare greu...
au tot vazut ca se poate intra usor la medicina si nu au mai pus burta pe carte...atata tot

adryiana
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Wed May 02, 2007 2:22 pm

Postby adryiana » Fri Jul 27, 2007 11:19 pm

probabil ca nu sunt constienti la ce se "inhama"
pe mine ma surprinde cu cata seninatate spun unii : "40 pct....asta nu inseamna k tre sa dai din nou. ai intrat la taxa "

User avatar
Marilu
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Mar 26, 2007 9:25 pm

Postby Marilu » Sat Jul 28, 2007 10:58 am

Cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc...probabil si subiectele au fost putin mai grele decat anul trecut pentru ca totusi, imi vine greu a crede ca exista asa o mare discrepanta intre doua genratii atat apropiate dar intr-adevar, candidatii au fost cam slab pergatiti, pentru ca eu sunt constienta ca ar fi trebuit sa invat mult mai mult si am luat 84, ma intreb, cei cu 68 cat au invatat...


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests