Viaţa la medicină - întrebări şi răspunsuri

Voi ce intrati lasati orice speranta
User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby începătorul » Sat May 14, 2011 10:01 pm

Din ambiţie prostească? E de datoria noastră să-i punctăm cu bun simţ şi responsabilitate că viaţa bate telenovelele medicale americane de succes.
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 8:42 am

kooksee wrote:e oarecum jenant ca la 17 ani jumate sa vorbesti despre principii de viata.
mai ales pe aici :P


sper sa nu dai bir cu fugitii si sa ne vedem pe imed si peste cativa ani.

Te referi la mine ??
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re:

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 8:42 am

Im wrote:Vrei sa vezi ce scandalizat se va da, ca nu suntem uameni buni, medici buni (spre deosebire de el) daca îl trimitem la plimbare cu lectiile lui sforaitoare cu tot ?

Nu te supara dar la cine te referi ???
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re:

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 8:56 am

Im wrote:Vrei sa vezi ce scandalizat se va da, ca nu suntem uameni buni, medici buni (spre deosebire de el) daca îl trimitem la plimbare cu lectiile lui sforaitoare cu tot ?

amice tu vorbeste sa n-adormi . Nu ma cunosti nu te cunosc asa ca tineti parerile pentru tine :D
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 8:57 am

stoica_paul91 wrote:
kooksee wrote:e oarecum jenant ca la 17 ani jumate sa vorbesti despre principii de viata.
mai ales pe aici :P


sper sa nu dai bir cu fugitii si sa ne vedem pe imed si peste cativa ani.

Te referi la mine ??

Nu stiu de unde ai dedus tu ca am 17 ani jumate
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 8:58 am

vlad s. wrote:Neurochirurgia, eheeei, un vis, pentru că capul e cel mai nobil organ. Şi trebuie să fii extrem de deştept ca să operezi pe creier, pentru că şi creierul e deştept. Proctologia e groaznică, pentru că se ocupă de fund, care nu e nobil. Ca să operezi pe fund, trebuie să fii doar niţel mai deştept ca un fund. O dată, un coleg mi-a făcut o glumă proastă, mi-a prezentat un tip, zicea că e prieten de-al lui, şi eu am dat mâna cu el. Colegul între timp s-a stricat de râs; l-am întrebat ulterior ce naiba avea, şi mi-a spus că "prietenul" era ... proctolog. M-am spălat pe mâna aia de 100 de ori cu Domestos.

Da sincer mi se pare o specializare pentru aia care vor sa faca o gramada de bani din "mizerie " si e ciudata :D :)) .
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 9:02 am

începătorul wrote:
Oana93 wrote:Eu cred ca voi alege chirurgia (neuro sau generala)



De ce să renunţi în anul II sau III de rezidenţiat în neurochirurgie sau să devii un chirurg generalist mediocru când poţi deveni un medic pediatru excelent? O să-ţi reconsideri opţiunile după ce intri la facultate. :wink:

NU cred ca o sa devii un chirurg generalist mediocru depinde doar de tine . Si sincer daca devii medic pediatru trebuie sa fii foarte foarte bun pt ca acolo ai grija de omuleti care eu toata viata inainte . :D
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Chingachgook » Sun May 15, 2011 10:48 am

stoica_paul91 wrote:NU, cred ca o sa devii un chirurg generalist mediocru, depinde doar de tine .



ti-am eu corectat putin punctuatia
si eu cred ca fata de mai sus va deveni un chirururg mediocru. s-a discutat deja pe acest forum ca fetele nu pot fi buni chirurugi. o dovada e si faptul ca termenul nu are forma de feminin. (bune chirurge?!?!?!)


sigur ca eram ironic cand am spus ca ai 17 ani jumate. de fapt ai 20. (nascut in 1991). la scoala de medicina inveti sa gandesti si sa extragi informatii pretioase din lucruri aparent nesemnificative.

la tine ma refeream cand sper sa nu fugi de pe acest forum. ar fi foarte interesant sa vedem ce crezi prin anul 3. cand si daca treci de neuroanatomie.

mi se pare o specializare pentru aia care vor sa faca o gramada de bani din "mizerie " si e ciudata


asta chiar nu o inteleg.
cam cum crezi tu ca opereaza un proctolog? si ce inseamna "mizerie"? mizeria aia e parfum chanel no5 fata de vreo infectie cu anaerobi.


sunt de acord cu tine, ca sa fii pediatru trebuie sa fii foarte bun. in aceeasi idee, ca anatomopatolog sau legist poti sa fii ultimul prost. pacientii oricum au murit deci nu prea mai conteaza. iar oncologii sunt penultimii pe aceasta scala. pacientii lor mai au cateva luni (maxim cativa ani) deci nu putem spune, nu-i asa?, ca mai au toata viata inainte.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Oana93 » Sun May 15, 2011 10:53 am

începătorul wrote:
Oana93 wrote:Eu cred ca voi alege chirurgia (neuro sau generala)



De ce să renunţi în anul II sau III de rezidenţiat în neurochirurgie sau să devii un chirurg generalist mediocru când poţi deveni un medic pediatru excelent? O să-ţi reconsideri opţiunile după ce intri la facultate. :wink:


Imi pierd rabdarea ffff repede in preajma copiilor. deci pediatria e exclusa :)

Si legat de ce e scris cu bold&rosu, stiu si eu asta.


începătorul wrote:Din ambiţie prostească? E de datoria noastră să-i punctăm cu bun simţ şi responsabilitate că viaţa bate telenovelele medicale americane de succes.


Hmm...ai dreptate.
P.S. Grey's Anatomy, Scrubs, Dr. House, E.R s.a.m.d. nu m-au influentat cu nimic. medicina e prea simpla in serialele astea.

kooksee wrote:si eu cred ca fata de mai sus va deveni un chirururg mediocru. s-a discutat deja pe acest forum ca fetele nu pot fi buni chirurugi. o dovada e si faptul ca termenul nu are forma de feminin. (bune chirurge?!?!?!)

.


Kooksee, deocamdata nu te contrazic, mai vedem peste vreo 12 ani :)

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Dmndash » Sun May 15, 2011 12:05 pm

nu are cum sa vi se para neurochirurgia frumoasa pentru ca n-ati interactionat nici 1% cu ce inseamna ea
Sistemul nervos din carte? pai cate pagini are? 10-20? Neuroanatomia mea de anu asta are vreo 400 si ceva...si asta e doar un fleac :lol:
ah da.in serial, vine neurochirurgu (care mereu e cel mai frumos personaj) pac pac operatie pe creier si pacientu e ca nou. In viata reala, la noi cel putin...sa fim seriosi :lol:

o sa vedeti ce va place pe parcurs. Sa faceti preclinicu, sa faceti stagiile....si la urma urmei o sa alegeti dupa nota de rezidentiat

eu am intrat in facultate chitita pe psihiatrie. Un an jumate mai tarziu si m-am razgandit complet :lol: . Momentan vreau endocrine sau urologie...dar si asta e schimbator. Doar pentru ca mi-a placut in practica la nefrologie nu inseamna ca m-as descurca pe urologie...
pana in anu 6 o sa tot schimbati specializari in capul vostru.
Ideal ar fi doar sa va hotarati pe ce ramura vreti : chirurgie sau medical. Daca e chirurgie sa faceti din timp work-shopuri sa va fie mai usor.
Momentan....axati-va pe invatat sa intrati...ca dupa aia.... :peace:
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

ioana_c
senior
senior
Posts: 160
Joined: Tue Dec 14, 2010 8:25 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby ioana_c » Sun May 15, 2011 5:38 pm

începătorul wrote:Din ambiţie prostească? E de datoria noastră să-i punctăm cu bun simţ şi responsabilitate că viaţa bate telenovelele medicale americane de succes.



Ai dreptate,eu am cativa colegi de clasa care vor sa dea la medicina doar pt ca au vazut un serial cu medici.Cred ca ati observat si voi ca visul a 90% din tineri este sa devina neurochirurgi,nu inteleg de ce.....daca mai apoi isi schimba optiunea.


Eu momentan nu sunt hotarata ce sa fiu,sunt putin atrasa de medicina de urgenta sau de oncologie...oricum de orice in afara de ginecologie,pediatrie si chirurgie.

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 7:26 pm

kooksee wrote:
stoica_paul91 wrote:NU, cred ca o sa devii un chirurg generalist mediocru, depinde doar de tine .



ti-am eu corectat putin punctuatia
si eu cred ca fata de mai sus va deveni un chirururg mediocru. s-a discutat deja pe acest forum ca fetele nu pot fi buni chirurugi. o dovada e si faptul ca termenul nu are forma de feminin. (bune chirurge?!?!?!)


sigur ca eram ironic cand am spus ca ai 17 ani jumate. de fapt ai 20. (nascut in 1991). la scoala de medicina inveti sa gandesti si sa extragi informatii pretioase din lucruri aparent nesemnificative.

la tine ma refeream cand sper sa nu fugi de pe acest forum. ar fi foarte interesant sa vedem ce crezi prin anul 3. cand si daca treci de neuroanatomie.

mi se pare o specializare pentru aia care vor sa faca o gramada de bani din "mizerie ".

da ai dreptate scz daca am reactionat asa aiurea nu sunt "acid" de fel dar mi se parea ca te iei de mine ::D
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

stoica_paul91
junior
junior
Posts: 57
Joined: Mon Nov 01, 2010 11:06 am
Location: Pitesti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby stoica_paul91 » Sun May 15, 2011 7:27 pm

Dmndash wrote:nu are cum sa vi se para neurochirurgia frumoasa pentru ca n-ati interactionat nici 1% cu ce inseamna ea
Sistemul nervos din carte? pai cate pagini are? 10-20? Neuroanatomia mea de anu asta are vreo 400 si ceva...si asta e doar un fleac :lol:
ah da.in serial, vine neurochirurgu (care mereu e cel mai frumos personaj) pac pac operatie pe creier si pacientu e ca nou. In viata reala, la noi cel putin...sa fim seriosi :lol:

o sa vedeti ce va place pe parcurs. Sa faceti preclinicu, sa faceti stagiile....si la urma urmei o sa alegeti dupa nota de rezidentiat

eu am intrat in facultate chitita pe psihiatrie. Un an jumate mai tarziu si m-am razgandit complet :lol: . Momentan vreau endocrine sau urologie...dar si asta e schimbator. Doar pentru ca mi-a placut in practica la nefrologie nu inseamna ca m-as descurca pe urologie...
pana in anu 6 o sa tot schimbati specializari in capul vostru.
Ideal ar fi doar sa va hotarati pe ce ramura vreti : chirurgie sau medical. Daca e chirurgie sa faceti din timp work-shopuri sa va fie mai usor.
Momentan....axati-va pe invatat sa intrati...ca dupa aia.... :peace:

da ai dreptate ramane de vazut astea sunt doar ganduri vise bla bla bla ms de sfat
No one becomes a good doctor before he fills a churchyard

User avatar
CosminM
Posts: 4
Joined: Mon Mar 28, 2011 5:10 pm

Re: Nedumerire

Postby CosminM » Thu May 26, 2011 5:48 pm

Ca tot am topicul facut, sa nu mai fac altu, rocomandati`mi si mie niste carti bune cu teste pentru admitere la medicina si un site sa comand online. Multumesc :)
Instig la cultura nu doar sa duci sticla la gura !

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Nedumerire

Postby Oana93 » Fri May 27, 2011 7:28 am

CosminM wrote:Ca tot am topicul facut, sa nu mai fac altu, rocomandati`mi si mie niste carti bune cu teste pentru admitere la medicina si un site sa comand online. Multumesc :)


ia-le pe cele de la facultate. cea de chimie nu s-a schimbat de cativa ani...

legat de cea de bio, cea de anul asta mi se pare foarte prost facuta... incearca sa gasesti carti din anii trecuti...

MrStud wrote:Salut,

pentru cei care dati admitere acum sau la anul m-am gandit sa va fac un cadou inainte de Paste, asa ca va atasez la linkul de mai jos o arhiva auto-extractiva cu cartile pt admitere si subiectele.
http://www.4shared.com/get/t-4eEeb_/2011.html
parola este paulescu

Continutul:
- Biologie - Teste Admitere 2011.pdf
- Chimie Organica - Teste Admitere 2011.pdf
- Subiecte examen iul2010 bio-chim.pdf
- Avizier Admitere 15apr2011

Precizari:
- am fost azi la Medicina la CarolDavila si am pozat ce era la avizier. scuze ca nu se vede prea bine, dar asta e camera la mobil :)
- am cumparat cele 2 carti pt pregatire admitere 2011, cea de chimie este 51 lei, cea de bio 31 lei. avea si de fizica.
- am luat si setul de subiecte data in vara trecuta (5 lei). variantele erau identice, doar schimbate ordinea in grile.

Observatii:
- v-am scanat cele 3 materiale de mai sus. rog sa le impartiti colegilor/prietenilor vostri doritori pe mail, eventual adminii sa dea acest mesaj si in alte topicuri de pe forum daca e cazul.
- le-am arhivat cu parola si sub anonimat pt a nu avea probleme cu autorii...
- cartile sunt scanate format A4 alb-negru dupa xeroxare, sunt lizibile si printabile. asa ca nu merita pt cei care nu le-ati luat deja, mai ales cei din provincie, sa mai faceti investitii in asa ceva.
- in cartea de chimie sunt la final si subiectele din anii trecuti, inclusiv cu rezolvarile [chiar si pt cele de 2010, dar in alta ordine]
- daca va e mai usor de retinut, cartea apare si pe http://admiteremedicina.4shared.com unde dati click pe fisier.

Sper ca veti aprecia investitia facuta, ca bani&timp, si ca va veti folosi de acestea cu cap.

toate bune,
Manu - student prin alta parte, cine stie poate coleg peste 1 an :)


culegerile de grile de anul asta le gasesti aici, scanate. sunt si subiectele date la admitere anul trecut.

si, in legatura cu timpul, daca te pui serios pe treaba, nu ai cum sa nu termini materia in 2 ani.

succes! :)

User avatar
CosminM
Posts: 4
Joined: Mon Mar 28, 2011 5:10 pm

Re: Nedumerire

Postby CosminM » Sat May 28, 2011 8:02 pm

Multumesc, eu vreau o culegere ceva gen nu vreau materiale pe pc:)
Instig la cultura nu doar sa duci sticla la gura !

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby MaVeriK » Sun May 29, 2011 11:43 pm

e maxim de amuzant forumu' asta :))))) in special partea asta pre-med . Ce imi place cand ii aud cu neurochirurgia ... plus ca e maxim de misto neuro asta .. iti mor aproape toti pacientii .. ai multa satisfactie ca medic ... plus ca e extrem de usor sa gasesti un post si pe neurochirurgie si pe cardio-vascular dupa ce termini rezidentiatul , cam 0,0000000001 % deci e f bine . :D . Ma da voi cum va ganditi la specializarile astea ? care suna mai frumos ? care e prin seriale sau cum ? Nici macar daca esti anu 3-4 nu ai cum sa ti dai seama ca inca n ai trecut prin stagii calumea
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Nedumerire

Postby Oana93 » Mon May 30, 2011 9:31 am

CosminM wrote:Multumesc, eu vreau o culegere ceva gen nu vreau materiale pe pc:)


e mai simplu sa o scoti la imprimanta decat sa mergi pana in Bucuresti (daca nu locuiesti acolo) si sa iti iei culegerile de la facultate. Nu e nici asa costisitor.

Alte culegeri nu stiu sa iti recomand, eu doar pe astea le folosesc :)

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Mon Jul 04, 2011 7:24 pm

MaVeriK wrote:e maxim de amuzant forumu' asta :))))) in special partea asta pre-med . Ce imi place cand ii aud cu neurochirurgia ... plus ca e maxim de misto neuro asta .. iti mor aproape toti pacientii .. ai multa satisfactie ca medic ... plus ca e extrem de usor sa gasesti un post si pe neurochirurgie si pe cardio-vascular dupa ce termini rezidentiatul , cam 0,0000000001 % deci e f bine . :D . Ma da voi cum va ganditi la specializarile astea ? care suna mai frumos ? care e prin seriale sau cum ? Nici macar daca esti anu 3-4 nu ai cum sa ti dai seama ca inca n ai trecut prin stagii calumea

E bine in orice caz sa pleci cu o idee in cap despre o specialitate pe care ai vrea sa o faci....ca nu stii de unde sare iepurele si chiar urmezi la rezi specialitatea aia....normal ca trecand prin stagii dai cu nasu' de fiecare lucru in parte dar...e bine sa fii cat de cat orientat.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: De ce dati la medicina? Cum e in timpul facultatii?

Postby Lysthenon » Mon Jul 04, 2011 7:31 pm

Alexandra1827 wrote:Am 17 ani, sunt in clasa a 11-a si deja a venit timpul sa ma gandesc pentru o cariera. Mi s-a spus ca mi s-ar potrivi cariere precum actoria, avocatura/judecatorie, cariera in domeniul publicitatii, ceva diferit de ceea ce implica medicina. Insa avand in vedere ca am anumite aptitudini comunicative, compasiune, optimism, ambitie, perseverenta am considerat ca as putea da la medicina. Mama si bunica mea au fost implicate in medicina, prima fiind medic veterinar, cealalta asistenta si practic munca lor mi-a influentat si mie viziunea despre aceasta meserie. M-am mai orientat catre medicina si datorita satisfactiilor la nivel social si material pe care un doctor le obtine, bineinteles dupa aproximativ 10 de ani de studiu, chiar mai multi. Totusi mai am inca timp sa ma razgandesc sau sa-mi continui pregatirea. As dori cateva sfaturi cu privinta la motivele pentru care trebuie sa dai la aceasta facultate, la ce se face in timpul facultatii si daca ai timp liber, deoarece am auzit ca invatatul ocupa foarte mult timp. Cum sunt profesorii?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile la intrebarile mele. :)

Motivele pentru care sa dai la aceasta facultate?...Hmmm...daca nu vrei familie....casa ta sa fie in regim hotelier....vrei bani putini pentru munca enorma depusa....si ai un dram de nebunie atunci ai cateva motive.Glumesc...exista specializari care iti permit sa ai o familie :D.Referitor la invatat si timp liber...totul depinde de tine si de cat timp aloci pentru asa ceva, dar in orice caz nu este ceva imposibil sa ai timp liber.

User avatar
Dmndash
senior
senior
Posts: 296
Joined: Mon Oct 05, 2009 4:48 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Dmndash » Mon Jul 04, 2011 11:24 pm

eu nu pot sa inteleg asta cu "orientatul"
cum te orientezi? vezi ce suna mai interesant?

sunt sigura ca sunt oameni care vor clar sa faca specialitatea X si sunt atat de hotarati si neclintiti incat ies cu specialitatea X....dar de ce as vrea dinainte sa ma fac ORL de exemplu? pe ce criteriu m-as baza?ca-mi plac urechile?
What would you prefer--a doctor who holds your hand while you die or who ignores you while you get better?

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Tue Jul 05, 2011 8:35 am

Dmndash wrote:eu nu pot sa inteleg asta cu "orientatul"
cum te orientezi? vezi ce suna mai interesant?

sunt sigura ca sunt oameni care vor clar sa faca specialitatea X si sunt atat de hotarati si neclintiti incat ies cu specialitatea X....dar de ce as vrea dinainte sa ma fac ORL de exemplu? pe ce criteriu m-as baza?ca-mi plac urechile?

Mai umbli si tu printr-o garda...mai vezi un caz...si iti zici " asta as putea face" sau " nu as fi in stare sa fac asta" sau " nu imi place " .Sau esti adepta invatatului 6 ani de zile strict materie, altceva nu ma intereseaza, iar la rezidentiat ma uit lung la tabela de marcaj si imi zic ...hmmm..ia sa vedem ce vreau eu sa devin.Odata ce iti stabilesti un tel vei lupta pt acela.In functie de ce vrei sa devii cam in masura aceea vei invata pentru rezi.Nu toti fac asa intr-adevar..dar dc sa nu te "orientezi" mai din timp? Hac! Parerea mea!

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42842
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Calico » Wed Jul 06, 2011 2:55 pm

Lysthenon wrote:
Dmndash wrote:eu nu pot sa inteleg asta cu "orientatul"
cum te orientezi? vezi ce suna mai interesant?

sunt sigura ca sunt oameni care vor clar sa faca specialitatea X si sunt atat de hotarati si neclintiti incat ies cu specialitatea X....dar de ce as vrea dinainte sa ma fac ORL de exemplu? pe ce criteriu m-as baza?ca-mi plac urechile?

Mai umbli si tu printr-o garda...mai vezi un caz...si iti zici " asta as putea face" sau " nu as fi in stare sa fac asta" sau " nu imi place " .Sau esti adepta invatatului 6 ani de zile strict materie, altceva nu ma intereseaza, iar la rezidentiat ma uit lung la tabela de marcaj si imi zic ...hmmm..ia sa vedem ce vreau eu sa devin.Odata ce iti stabilesti un tel vei lupta pt acela.In functie de ce vrei sa devii cam in masura aceea vei invata pentru rezi.Nu toti fac asa intr-adevar..dar dc sa nu te "orientezi" mai din timp? Hac! Parerea mea!


Nene, aici e sectiunea PRE-med, era vorba de aia care vor sa se faca neurochirurgi din clasa a XI-a, nu de studentiul la medicina care a fost in garzi si i-a placut o anumita specialitate.

later edit: pentru rezi incepi sa inveti cu maxim 6 luni inainte, deci nu vad ce rost are argumentul asta in discutie...

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Cron0s » Sun Jul 10, 2011 10:58 am

Asta e o discutie tare amuzanta, chiar uitasem cum era perioada asta :)

Toti ne uitam la cate un serial medical, ooau, Shepard asta ce smecher e, si e neurochirurg. Eu asta vreau sa fac. (ah, si mai erau asa numiti "cool guys" care aveau frati deja la medicina, si stiau ei cu ce se mananca si cum sunt examenele,ei nu is fac iluzii dinastea "prostesti", dar asta e alta discutie)
Cert e ca inainte sa intri la medicina habar nu ai cu ce se mananca mai exact fiecare specialitate, si singurele chestii pe care le sti sunt medicina interna, neurochirurgie si urgente (toata paleta de ep Grey's,E.R, Scrubs etc).
Daca m-as intreba pe mine cu 5 ani in urma, ce parere am despre urologie, as zice ca am auzit ca ala se ocupa cu penisul, eu nu as vrea asa ceva. Ca sa nu mai zic ca habar nu as avea de imunologie si alergologie. Si acuma dupa atatia ani, imi dau seama ca aproape orice specialitate are ceva cu care sa te atraga, si chiar daca nu seamana cu ce vezi la televizor, poti sa faci performanta si sa fi o somitate in domeniu, ca o sa fi recunoscut doar pe specialitatea ta, si putin in afara. Cel putin asa le explicam alor mei cand imi facea Hemato si ATI-ul cu ochiu si ei imi ziceau ca lumea aude doar de chirurgi, ca restul nu sunt cinestie ce.

E bine mereu sa ai un scop si sa tintesti undeva, nu sa arunci la intamplare. Vrei sa fi neurochirurg, foarte bine, ai vazut ca pare importanta si grea si tintesti undeva sus, te ajuta ca o sa vrei sa inveti din greu sa ajungi acolo. Dar pe drumul asta al tau ai sa vezi ca asa cum Shepard ti-a starnit admiratia, asa o sa ai si un prof sau profa care o sa te faca sa te gandesti ce bestiala e Imuno, sau Hemato, Onco...etc. Atunci o sa ai momentul in care o sa-ti dai seama ca tot ce ai zis cu atata inflacarare acum cativa ani, erau niste chestii zise din naivitate si ignoranta. Crezi ca nu exista proctologi premiati si cu zeci de articole publicate, vanati de mari spitale ?(si aici ma refer la nivel medical, nu ce vede "satul")


PS: Am inteles ca Shepard ala dupa sez 8 se retrage, sa vedeti atunci ce scade procentajul viitorilor neurochirurgi pre-med.

Edit: Asta e pentru userul cu avatarul lui nenea Shepard.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Thu Jul 14, 2011 6:40 am

Aveti dreptate.M-a cam luat valul si am uitat ca e sectiune pre-med.Oricum...nu stiu altii dar eu am ales sa fac medicina din clasa a 6-a dar nu am plecat cu vreo specialitate anume in cap.

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby MedRx » Thu Jul 14, 2011 7:27 am

Daca ai fost un elev istet,vei fi un medic istet de bun!
Daca ai fost un elev prost,vei fi un medic prost de bun!

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22120
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Melania » Sat Jul 16, 2011 10:48 am

Cred ca o sa devin un medic neamtz.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Sat Jul 16, 2011 4:24 pm

Melania wrote:Cred ca o sa devin un medic neamtz.

Si Romania cui o lasam?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 22120
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Melania » Mon Jul 18, 2011 9:48 am

medicilor romani, evident.

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Mon Jul 18, 2011 11:37 am

Melania wrote:medicilor romani, evident.

Care..medici romani....ca majoritatea pleaca...au aceste ganduri inca de la admitere :))

User avatar
începătorul
elder
elder
Posts: 640
Joined: Wed Jan 05, 2011 10:16 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby începătorul » Fri Jul 22, 2011 10:13 am

Nu şi eu! :wink:

Oare pentru domnul neurochirurg stoica_paul91 admiterea de anul acesta a avut sorţi de izbândă? :D
Contemplarea propriei tale inimi este un fapt profund emoţionant şi tulburător. Contemplarea propriului tău suflet este o perpetuă, dureroasă tulburare.

Nichita Stănescu, Fiziologia poeziei

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Oana93 » Fri Jul 22, 2011 5:42 pm

și eu sunt curioasă. m-am uitat pe liste și nu l-am văzut..

User avatar
Alexandra1827
junior
junior
Posts: 61
Joined: Sat Mar 05, 2011 3:29 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Alexandra1827 » Fri Jul 22, 2011 8:42 pm

@ Cron0s
Am citit printre randurile tale ca Shepherd o sa plece dupa sezonul 8. De unde stii? Nu vreau sa devin neurochirurg, doar imi place mult serialul. :D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42842
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Calico » Sat Jul 23, 2011 12:04 am

Pentru ca se indragosteste de Cristina si are o aventura fulgeratoare cu ea, dar intamplator afla Burke care tocmai se intoarsese din autoexilul lui in Tibet, unde dupa multa meditatie ajunsese la concluzia ca totusi Cristina este femeia vietii lui si era gata sa se insoare cu ea. Auzind de cei doi, acesta are o criza de nervi si il pocneste pe Derek care pica si se loveste serios la cap facand o hemoragie cerebrala. Cum el era singurul neurochirurg din lume calificat sa intervina in acest tip de situatii, nu este nimic de facut, Derek e in coma si lumea e disperata. Sloan il omoara pe Burke si apoi intra la inchisoare unde isi schimba porecla din McSteamy in McSoapy. Meredith nu poate s-o ierte pe Cristina pentru tot raul pe care l-a provocat si toata seria va duce o lupta interioara intre prietenia dintre ele doua si iubirea pentru Derek, sfarsind prin a deveni alcoolica. Amandoua se culca cu Alex. Bailey devine directorul spitalulu si in sfarsit poate sa isi lase barba. Cand Derek se trezeste miraculos din coma la sfarsitul seriei, se vede ca a ramas cu un deficit motor la mana dreapta si nu mai poate opera, asa ca nu-i mai ramane decat sa se retraga si sa se dedice celei de-a doua pasiuni, gradinaritul. Oare va reveni in seria 9?

User avatar
Cron0s
junior
junior
Posts: 59
Joined: Wed Apr 30, 2008 9:48 pm

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Cron0s » Sat Jul 23, 2011 8:40 am

Si tu ai citit scenariul din sez 8 ?

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Sun Jul 24, 2011 2:50 pm

Oana93 wrote:și eu sunt curioasă. m-am uitat pe liste și nu l-am văzut..

Era un stoica paul pe acolo.

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Oana93 » Sun Jul 24, 2011 2:55 pm

Da, e..și culmea: a fost cu mine în sală.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Chingachgook » Sun Jul 24, 2011 3:04 pm

si parea la fel de incoerent ca si pe forum?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Lysthenon
junior
junior
Posts: 91
Joined: Mon Jul 04, 2011 6:34 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Lysthenon » Sun Jul 24, 2011 4:54 pm

Oana93 wrote:Da, e..și culmea: a fost cu mine în sală.

"Ca sa vezi...ce mica e lumea..cateva mese distanta".

User avatar
Oana93
elder
elder
Posts: 548
Joined: Wed Jul 21, 2010 12:05 pm
Location: București
Contact:

Re: Ce medici credeti ca o sa deveniti ???

Postby Oana93 » Mon Jul 25, 2011 8:45 am

Părea, nu părea, habar n-am. Nici nu știu cine e. Și cu siguranță nu e același cu renumitul Shepherd, de la avatarul lui. Who knows?


Return to “Pre-med”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests