Transferuri

odiseea spatiala
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transferuri

Postby Chingachgook » Tue Nov 23, 2010 7:09 pm

eu cred ca sunt

ma enervez instant cand vad plangaciosi "dar voi nu stiti prin ce am trecut eu"
nu te gandesti ca poate si altii fac sacrificii?
ca poate locul ala pe care l-ai luat tu cu gand sa te transferi apoi il voia un amarat din localitate si din caua acestui fapt el a ajuns la arad sau mai stiu eu unde?

de unde stii tu mai multe despre lumea medicala decat mine avand in vedere ca habar nu ai cine sunt?
tipul asta de argumentatie il ai peste tot?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Transferuri

Postby b3 » Tue Nov 23, 2010 7:45 pm

incercati sa nu mai folositi "tu" in urmatoarele replyuri, ca sa evitati atacul la persoana...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

sandreea
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 17, 2010 10:29 am

Re: Transferuri

Postby sandreea » Tue Nov 23, 2010 7:52 pm

scuze daca am lezat pe cineva vorbind la per tu.....dragutule nu mai continua cu nervii ca nu are rost...si va doresc sa ajungeti in arad sa vedeti ce oameni adevarati sint in spitale.....

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transferuri

Postby Chingachgook » Tue Nov 23, 2010 7:57 pm

b3 wrote:incercati sa nu mai folositi "tu" in urmatoarele replyuri, ca sa evitati atacul la persoana...



ai o intepretare personala asupra atacului la persoana, am inteles
da-mi insa voie sa vorbesc cu tu cu cine vreau eu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

icoana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Oct 10, 2010 9:33 am

Re: Transferuri

Postby icoana » Tue Nov 23, 2010 8:00 pm

sandreea wrote:Nu cred ca esti tu in masura sa judeci argumentele emotionale ale altcuiva. Esti si foarte curios pe deasupra....daca sint din Bucuresti, crezi ca am facut facultatea la Paris? Nu traiesc in lumea reala medicala pentru ca am lucrat dupa facultate numai in sistem administrativ, am renuntat la rezidentiat, pentru ca nu puteam sa imi asigur traiul in gazda din salariul meu de rezident. Si cunosc lumea medicala doar prin prisma controlului pe care il faceam. Crede-ma ca stiu mai multe decat tine.
Si acum, m-am constientizat la "batranete'' care este lumea aia reala medicala si vreau sa o iau serios de la zero, asa pentru sufletul meu.... ah....iar o sa crezi ca ma tin de chestii emotionale....
Si nu am spus ca am facut 800 de puncte ci aproape 800 de puncte....uneori o diferenta de 10-20 puncte poate sa fie suficienta ca sa nu prinzi specialitatea dorita si in localitatea dorita.
Nu mai discutati in contradictoriu oameni buni....atata incrancenare in forum...atatea demonstratii si argumente ca sa se arate care este mai tare.
Este atat de placut sa vezi topicuri de incurajare....bravo Riley..si cuvinte frumoase...informatii care iti sint de ajutor.

Bravo, Andreea! Imi plac oamenii inteligenti care spun lucrurilor pe nume si stiu si sa-i aprecieze pe cei care merita.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Transferuri

Postby b3 » Tue Nov 23, 2010 8:03 pm

nu e vorba de "per tu" ci ca atunci cand zici "tu ce-ai facut" "nu mai spune tu" etc. e foarte usor s-o virezi spre cearta si atacuri la persoana (sau sa se simta celalalt etc...). In fine, discutati cum doriti.

Eu sunt de acord cu kooksee, am zis asta si anul trecut cand am realizat cum e cu transferurile (in sensul ca le obtine cam oricine, pt orice motiv, in functie de cheful rectorilor). Nu mi se pare normal sa existe transferuri, pentru nici un motiv. Legea la noi zice ca pt motive intemeiate, dar sunt aproape sigura ca spiritul legii a fost ceva de genul daca te casatoresti prin anul 3 de rezi, daca ti se imbolnavesc parintii, chestii de genul, neprevazute. Asta fiind si motivul pt care se da transfer abia din anul 3. In nici un caz pt situatia cand ai ales stiind foarte bine ca nu vrei sa te duci in alt centru universitar. Asa ca eu as scoate cu totul transferurile si, in cazul in care ai avea vreun necaz, asta e, dai din nou rezidentiatul si-ti alegi loc in orasul in care trebuie. Sau faci intrerupere o perioada, sau te intelegi cu proful etc. .
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Transferuri

Postby gaurav_singh_md » Tue Nov 23, 2010 8:03 pm

sandreea wrote:Am sot, copil, parinti pensionari, in Bucuresti. Cum locurile din Bucuresti se termina primele-asa banuiesc (toti au senzatia ca ce mari doctori vor fi in capitala), imi pun problema sa iau orice oriunde si apoi sa incerc sa revin acasa. Nu pot sa stau departe de familie si nu am finantele necesare sa stau in gazda.

daca
1. sotul tau lucreaza in Buc,
2. copii se duc la scoala acolo,
3. parintii sunt bolnavi si tu esti singura care are grija de ei,
4. ai o locuinta in numele tau in buc,
atunci poti sa depui acte pentru detasare si sigur obtii. dupa acea depui acte pentru transfer si ai sanse mari sa obtii. centrele precum brasov, sibiu, craiova, constanta si arad dau transfer mai usor. timisoara, cluj, tg. mures, iasi nu prea. daca ai PCR sau banii poti sa iei transfer de oriunde la oriunde.

sandreea
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 17, 2010 10:29 am

Re: Transferuri

Postby sandreea » Tue Nov 23, 2010 8:51 pm

b3 sa stii ca nici mie nu imi plac pilele si abuzurile de transfer fara motiv...daca aveam pile nu renuntam la vremea aceea la rezidentiat si imi transferam nenorocitul de post la locul de domiciliu....si nu am nici acum pile....parca nu as mai suporta inca odata sa renunt....ca am mai ramas doar cu ultimul neuron.... :lol:

Bafta tuturor la repartitie!

Va propun sa nu ne mai legam unii de altii, sa nu mai fie atatea discutii in contradictoriu si sa ne incurajam unii pe altii, mari si mici, in asa fel incat forumul acesta sa fie ceva placut, nu ceva care te face sa oftezi atunci cand 2 MEDICI se improasca cu noroi....crezand ca sint detinatorii adevarului absolut.

dmv
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 12, 2010 9:55 am

Re: Transferuri

Postby dmv » Tue Nov 23, 2010 9:10 pm

yrys wrote:
dmv wrote:Iasiul acorda transferul in anul III la toata lumea. Pana atunci detasare. Cunosc si colegi care au primit transferul in anul I, dar aveau domiciliu stabil, sot/sotie, cu copil in Cluj.

..si eu cunosc colegi care au sot,familie ...si nu li sa dat nici macar detasare din Iasi
grija mare la IASI..


Eu am primit detasare. Am primit aprobare din Iasi de la prorectorul Ungureanu in anul I,iar dupa ce au avut loc alegeri, am primit aprobare de la dna prorector Stamatin. Nu vreau sa zic ca a fost usor (am mers la clinica dnei prof. Stamatin ca sa-i obtin aprobarea, in mod normal cererea trebuia depusa la prorectorat), dar s-a putut. Oricum, mai intai trebuie acordul prof. coordonator de rezidentiat (la mine nu a fost problema, in afara de faptul ca a fost nemultumit de alegerea mea). Prin asta nu recomand Iasiul daca vreti sa va detasati , mai ales daca stiti ca ar fi probleme pe o anumita specialitate.

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Transferuri

Postby canci » Tue Nov 23, 2010 9:28 pm

Intrebare:daca in centrul unde am terminat nu s-au scos posturi pe specialitatea pe care o vreau si iau in alt centru,ma pot transfera/detasa?Nu tin sa fentez sistemul sau ceva de genul :mrgreen: eu dau la anu' si stiu ca se anunta schimbari mari dar m-am uitat pe ce locuri au fost scoase in ultimii 3 ani si in centrul meu pustietate pe ce vreau eu :( Stiu ca am si un examen de trecut intre timp da' imi tot gasesc motive de ingrijorare asa. :D

sissy21
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Sat Aug 01, 2009 9:29 pm

temp

Postby sissy21 » Tue Nov 23, 2010 10:34 pm

floryanna wrote:798 oare as prinde gastro sau cardio in ordinea asta in ceea ce priveste preferinta.si dc as lua in alt centru stie cineva dc poti obtine usor detasari pe specialitatile astea?Multumesc si felicitari tuturor !



daca vrei transfer hai la cluj, sau ia un loc la Timisoara sau centre mici gen' Sibiu, eu asa am luat tapa la tg mures nu mi s-a dat transferul si am stat un an acasa si anul trecut am ales Clujul, acolo e mult mai OK

Dr_orto
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Dec 01, 2009 2:55 pm

Re: Ce s-a luat cu ce punctaj in 2009 / Ce prind anul asta ?

Postby Dr_orto » Tue Nov 23, 2010 11:56 pm

sissy21 wrote:
floryanna wrote:798 oare as prinde gastro sau cardio in ordinea asta in ceea ce priveste preferinta.si dc as lua in alt centru stie cineva dc poti obtine usor detasari pe specialitatile astea?Multumesc si felicitari tuturor !



daca vrei transfer hai la cluj, sau ia un loc la Timisoara sau centre mici gen' Sibiu, eu asa am luat tapa la tg mures nu mi s-a dat transferul si am stat un an acasa si anul trecut am ales Clujul, acolo e mult mai OK

nu stiu de Cluj, dar la Timisoara vino doar daca vrei detasari, nu si transfer pentru ca nu se prea dau.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42412
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Transferuri

Postby Calico » Wed Nov 24, 2010 12:35 am

sandreea wrote:am reusit sa fac un punctaj aproape de 800 de puncte, pe care sincer tu nu cred ca l-ai facut. Daca l-ai facut, felicitari!
Nu, eu am depasit 800, mersi de felicitari. Dar nu cred ca are relevanta, b3 are dreptate, nu vad de ce trebuie sa recurgem la argumente personale, e doar o discutie teoretica.

Toti avem familie, copii, parinti. Nimeni nu obliga pe nimeni sa se duca in alt oras. Daca stii ca nu poti sa-ti alegi decat Bucurestiul, ca e singura ta optiune, inveti pana iei ce vrei. Nu, nu e etic sa alegi un loc stiind ca nu vrei sa ramai acolo. Nu condam pe nimeni pentru ca o face, fiecare ne urmam interesul, insa nu se poate pretinde ca ai dreptul la transfer si ca cei care nu vor sa ti-l dea sunt rai. A pretinde asta e o atitudine nesimtita si din pacate caracteristica romanilor (scuzati cliseul). Am ajuns sa consideram ca ni se cuvine spaga, ca ni se cuvin transferurile, ca ni se cuvine totul.

Si eu am familie, de ce e corect sa fac si treaba celui care a plecat, de ce sa nu ajung la ore normale acasa? Sau o fi corect pentru cei care si-au ales un anumit loc crezand ca vor lucra doar 4 in acea sectie, sa se trezeasca ca de fapt sunt 7-8 si n-au loc unii de altii? Nu stiu daca porcaria asta cu transferurile mai e valabila si in alta tara, dar ma indoiesc.

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: Ce s-a luat cu ce punctaj in 2009 / Ce prind anul asta ?

Postby floryanna » Wed Nov 24, 2010 11:52 am

Dr_orto wrote:
sissy21 wrote:
floryanna wrote:798 oare as prinde gastro sau cardio in ordinea asta in ceea ce priveste preferinta.si dc as lua in alt centru stie cineva dc poti obtine usor detasari pe specialitatile astea?Multumesc si felicitari tuturor !



daca vrei transfer hai la cluj, sau ia un loc la Timisoara sau centre mici gen' Sibiu, eu asa am luat tapa la tg mures nu mi s-a dat transferul si am stat un an acasa si anul trecut am ales Clujul, acolo e mult mai OK

nu stiu de Cluj, dar la Timisoara vino doar daca vrei detasari, nu si transfer pentru ca nu se prea dau.

eu una nu cred ca m-as descurca dc nu as obtine detasare,toata viata mea e in alta parte ,prieteni, viitorul sot toti si cred ca as suferi un soc sa nu ma lase nici macar sa ma detasez. :( in ceea ce priveste gastro mi-a placut mult in facultate si ulterior am avut si lucrarea tot pe gastro si a inceput sa imi placa mai tare. oscilez intre ea si cardio asta dc pana la pozitia mea mai raman astea ,daca nu trebuie sa mai ma gandesc :roll: .
as lua sibiul ca e aproape dar mi-a raspuns cineva mai sus ca dau greu detasari si transfer ca e un centru mic si nu vor sa isi piarda rezidentii.. :roll:

dadi
Posts: 3
Joined: Wed Nov 24, 2010 1:30 pm

legat de transferuri

Postby dadi » Wed Nov 24, 2010 1:44 pm

Buna!
Am si eu o intrebare...as vrea pedi dar la rezidentiat am luat 696...deci nu stiu daca o sa prind pe BucurestI. Ma interesa care sunt centrele de unde poti pleca pleca usor. O varianta am inteles ca este Constanta...dar in rest nu am reusit sa aflu mai nimic. Va multumesc!

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Ce s-a luat cu ce punctaj in 2009 / Ce prind anul asta ?

Postby DarkComy » Wed Nov 24, 2010 1:45 pm

floryanna wrote:eu una nu cred ca m-as descurca dc nu as obtine detasare,toata viata mea e in alta parte ,prieteni, viitorul sot toti si cred ca as suferi un soc sa nu ma lase nici macar sa ma detasez. :( in ceea ce priveste gastro mi-a placut mult in facultate si ulterior am avut si lucrarea tot pe gastro si a inceput sa imi placa mai tare. oscilez intre ea si cardio asta dc pana la pozitia mea mai raman astea ,daca nu trebuie sa mai ma gandesc :roll: .
as lua sibiul ca e aproape dar mi-a raspuns cineva mai sus ca dau greu detasari si transfer ca e un centru mic si nu vor sa isi piarda rezidentii.. :roll:


cardio poti face si de pe medicina interna, daca iti iei la suub clar vei face numai cardio :rightblinky:

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: legat de transferuri

Postby chiribochi » Wed Nov 24, 2010 1:46 pm

eu sunt de la craiova si iti pot spune cu certitudine ca acolo dau transferuri! e posibil sa dea si galati transferuri fara probleme!

dadi
Posts: 3
Joined: Wed Nov 24, 2010 1:30 pm

Re: legat de transferuri

Postby dadi » Wed Nov 24, 2010 1:54 pm

Multumesc!

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: Ce s-a luat cu ce punctaj in 2009 / Ce prind anul asta ?

Postby floryanna » Wed Nov 24, 2010 4:58 pm

DarkComy wrote:
floryanna wrote:eu una nu cred ca m-as descurca dc nu as obtine detasare,toata viata mea e in alta parte ,prieteni, viitorul sot toti si cred ca as suferi un soc sa nu ma lase nici macar sa ma detasez. :( in ceea ce priveste gastro mi-a placut mult in facultate si ulterior am avut si lucrarea tot pe gastro si a inceput sa imi placa mai tare. oscilez intre ea si cardio asta dc pana la pozitia mea mai raman astea ,daca nu trebuie sa mai ma gandesc :roll: .
as lua sibiul ca e aproape dar mi-a raspuns cineva mai sus ca dau greu detasari si transfer ca e un centru mic si nu vor sa isi piarda rezidentii.. :roll:


cardio poti face si de pe medicina interna, daca iti iei la suub clar vei face numai cardio :rightblinky:

probabil ca ai dreptate numai ca eu nu vorbesc de bucuresti aici din pacate :(

Ultimate Daimyo
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Nov 18, 2010 2:44 pm

Re: Transferuri

Postby Ultimate Daimyo » Sat Nov 27, 2010 8:51 pm

sandreea wrote:Inainte sa vorbesti, ar trebui sa cunosti viata unui om care a fost plin de ghinioane.

Repede! Repede! Alta meserie. Altfel mai ai in fata niste ani de rezidentiat, apoi examen de specialitate, cautarea unui post, poate si niste procese de malpraxis. Asa ca mai bine te pui pe invatat cit te mai tin puterile si dai in vara la o alta facultate.

sandreea wrote: Mi se pare ca am fost extrem de politicoasa cand am pus intrebarea si nu meritam un asemenea tratament de raspuns,

Clar trebuie sa tii seama de sfatul de mai sus. Stai sa vezi pacientii.

sandreea wrote: mai ales ca sint cu peste 10 ani mai in varsta decat voi copilasii care iesiti de pe bancile scolii ("copilasii"- o spun in sens admirativ).

Ntz, 10 ani si abia ai scos atit? Cit ti-ar fi luat pentru punctaj maxim?

sandreea wrote: Iar ca fapt divers, la vremea mea am fost sef de promotie si sint mandra ca dupa 12 ani de la finalul facultatii (cand nu mai ai numarul complet de neuroni ca un tanar de 25 de ani),

Oare ce-or fi facut la rezidentiat astia care aveau medii mai mici ca tine?

sandreea wrote: am reusit sa fac un punctaj aproape de 800 de puncte, pe care sincer tu nu cred ca l-ai facut.

E bine ca stii cit au facut altii. Crezi ca poti sa iti folosesti puterile si pentru a zice cit o sa faca cei care o sa dea la anu'? Simt o ocupatie tare manoasa, acum ca acea caracatita de la spanioli s-a retras din bisnis.

sandreea wrote:Daca l-ai facut, felicitari!
Mi-am pus intrebarea cu transferul, pentru ca sint din Bucuresti si nu imi permit luxul sa stau in gazda in alta localitate, desi mi-as dori asta.

Medicina e meserie scumpa. Nu e pentru toti. De aia altii dau la alte facultati.

sandreea wrote: Este o mizerie ce se intampla in Bucuresti in spitale. In prea putine cazuri este dispus sa ti se arate ceva, oricat de silitor ai fi.

Vezi ca daca te culci cu profu' iti arata si altele...

sandreea wrote:Daca imi asiguri tu cazare domnisoara sau domnisorule Muma Padurii, iti dau bucuroasa Bucurestiul pe orice localitate din tara, pentru ca cei din provincie sint cu mult mai mult bun simt decat cei din Bucuresti.

Casa de vara la Neptun nu?

sandreea wrote: Eu intru in categoria alora nascuti din tata in fiu in Bucuresti din pacate.

Fac un studiu personal in timpul liber despre cei cu operatii de schimbare de sex, iti pot trimite un chestionar despre cum era viata inainte sa fi devenit femeie?

sandreea wrote:Mai multa concentrare pe invatat iti doresc, Muma Padurii, si rusinica ca te iei de o intrebare pur informativa........

Asta cu intrebarea informativa m-a dat sincer pe spate.

warning

HLN
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Dec 07, 2009 2:49 pm

Re: Transferuri

Postby HLN » Sat Nov 27, 2010 11:27 pm

Este cineva cu anatomie patologica ,la bucuresti,interesat sa faca schimb cu anapat iasi?Incerc,nu pierd nimic,asa ca atacati-ma............dar cu blandete.

misha
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Wed Aug 11, 2010 11:02 am

Re: Transferuri

Postby misha » Sun Nov 28, 2010 9:31 am

Buna!
Ce stiti despre transferuri de la Oradea la Cluj pe ortopedie?
Eu am luat endocrinologie pe Cluj si sotul meu a luat ortopedie pe Oradea. El are domiciliul stabil in Cluj. Stiti cumva daca se aproba transferurile, iar pana atunci daca poate primi o detasare?
Multumesc!

sandreea
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 17, 2010 10:29 am

Re: Transferuri

Postby sandreea » Sun Nov 28, 2010 9:53 am

Micutule frustrat (UltimateDaimyo) ai probleme grave de personalitate ca sa diseci ceea ce spune in om si sa comentezi impertinent. Pana una alta eu am o specialitate si am luat alta mai buna in Bucuresti. Probleme de malpraxis nu am avut in cei cativa ani cat am lucrat in Franta, stai linistit. Tu esti la repartitie acum si te uiti cu disperare ca nu mai ajumge medicina de familie? Nici o problema, foloseste sfatul pe care mi l-ai dat mie:fa operatie de schimbare de sex si culca-te cu proful poate obtii ceva.....

warning

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transferuri

Postby Chingachgook » Sun Nov 28, 2010 3:18 pm

sandreea wrote:Micutule frustrat (UltimateDaimyo) ai probleme grave de personalitate ca sa diseci ceea ce spune in om si sa comentezi impertinent. Pana una alta eu am o specialitate si am luat alta mai buna in Bucuresti. Probleme de malpraxis nu am avut in cei cativa ani cat am lucrat in Franta, stai linistit. Tu esti la repartitie acum si te uiti cu disperare ca nu mai ajumge medicina de familie? Nici o problema, foloseste sfatul pe care mi l-ai dat mie:fa operatie de schimbare de sex si culca-te cu proful poate obtii ceva.....

warning


tanti (ca am auzit ca esti cu 10 ani mai in varsta ca mine) acolo in franta ai invatat sa folosesti "stai linistit"?

din ce pozitie spui matale (asta e tot forma de respect) "probleme grave de comportament"?


eu unul sunt convins ca ai sa te transferi. ai bagajul de nesimtire necesar acestui lucru.


baga mare.


warning
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Atolica
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 09, 2008 5:36 pm
Contact:

Re: Transferuri

Postby Atolica » Sun Nov 28, 2010 5:28 pm

gaurav_singh_md wrote: daca ai PCR sau banii poti sa iei transfer de oriunde la oriunde.


PCR=?

Pile Cu Renume cumva? :lol:

Atolica
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 09, 2008 5:36 pm
Contact:

Re: Transferuri

Postby Atolica » Sun Nov 28, 2010 5:31 pm

misha wrote:Buna!
Ce stiti despre transferuri de la Oradea la Cluj pe ortopedie?
Eu am luat endocrinologie pe Cluj si sotul meu a luat ortopedie pe Oradea. El are domiciliul stabil in Cluj. Stiti cumva daca se aproba transferurile, iar pana atunci daca poate primi o detasare?
Multumesc!


Oradea acorda relativ usor detasare si ulterior transfer. Prietena-mea e in situatia sotului tau.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Transferuri

Postby gaurav_singh_md » Sun Nov 28, 2010 5:32 pm

Atolica wrote:
gaurav_singh_md wrote: daca ai PCR sau banii poti sa iei transfer de oriunde la oriunde.


PCR=?

Pile Cu Renume cumva? :lol:

pile cunostiinte relatii

sandreea
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 17, 2010 10:29 am

Re: Transferuri

Postby sandreea » Sun Nov 28, 2010 6:48 pm

Puiutule, problemele de comportament apar atunci cand te bagi in seama fara motiv la o chestie care nu te priveste. Daca nu poti sa raspunzi la o intrebare nu inteleg de ce sa dai cu pumnul. Poti sa o ignori. Tanti este un termen utilizat pentru bunicute, deci nu este cazul. Eu va inteleg pe cei care va bagati in seama, este un fel de joc al diferentelor de varste''hai sa i-o zicem babei asteia''. Sa stii ca inaintarea in varsta este o boala care se ia....si o sa iti primesti si tu binemeritate aplauze peste 10 ani, stai linistit......si daca ai stii ce repede trece timpul.......
Nu ma transfer nicaieri, o sa fim colegi in Bucuresti daca binevoiesti sa vii la stagii. Vreau sa fac cu pasiune o specialitate pe care trebuia sa o iau data trecuta...

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transferuri

Postby Chingachgook » Sun Nov 28, 2010 6:55 pm

sandreea wrote:Puiutule, problemele de comportament apar atunci cand te bagi in seama fara motiv la o chestie care nu te priveste. Daca nu poti sa raspunzi la o intrebare nu inteleg de ce sa dai cu pumnul. Poti sa o ignori. Tanti este un termen utilizat pentru bunicute, deci nu este cazul. Eu va inteleg pe cei care va bagati in seama, este un fel de joc al diferentelor de varste''hai sa i-o zicem babei asteia''. Sa stii ca inaintarea in varsta este o boala care se ia....si o sa iti primesti si tu binemeritate aplauze peste 10 ani, stai linistit......si daca ai stii ce repede trece timpul.......
Nu ma transfer nicaieri, o sa fim colegi in Bucuresti daca binevoiesti sa vii la stagii. Vreau sa fac cu pasiune o specialitate pe care trebuia sa o iau data trecuta...



da' daca ma priveste?
daca din cauza unora ca tine ce incearca sa se transfere pe naspa s-a ajuns aici?
cand unul incearca sa triseze nu mi se pare o problema de ignorat


avand in vedere ca habar nu ai cati am mi se par distractive povetele tale de gospodina sfatoasa

si nu, nu cred ca o sa ne vedem la stagiu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

sandreea
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Wed Nov 17, 2010 10:29 am

Re: Transferuri

Postby sandreea » Sun Nov 28, 2010 7:03 pm

Nu incercam sa trisez, transferul este o forma legala daca este motivata. Chiar imi puneam problema cat mai sint chiriile in alte orase in eventualitatea in care eram nevoita sa raman acolo. Pentru ca nu sint genul care umbla cu 'atentii'' ca sa isi atinga scopul.
Sa cresti mare indiferent de varsta...

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: Transferuri

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 9:43 pm

Treaba cu veridicitatea transferului e irelevanta. b3 mi s-au luat urgentele de pe un oras cu 20 de pozitii in fata mea si am fost nevoit sa aleg in alta parte. bineinteles ca acum as vrea transfer sau macar o detasare in orasul in care am terminat facultatea, unde am amici, unde cunosc spitalele, strazile, treburile, si toate astea in conditiile in care nu am "motive palpabile" gen casa, nevasta sau alte porcarii care nu-si au rostul. Spui ca i-am luat locul nu stiu cui, dar respectivul poate trebuia sa mai faca vreo cateva grile bune ca sa-mi ia el mie locul nu? pana la urma punctajul(chiar si fraudat si furat cum a fost el) decide cine si unde alege.
In conditiile astea, sariti si voi cu niste motive de transfer, in afara de luat in amplasare, buletin si casatorie, dar care sa conteze...
b3 nu trebuie sa consideri interventia mea ca fiind nociva, dar avem alte puncte de vedere in ceea ce priveste problema transferurilor.

Atolica
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 09, 2008 5:36 pm
Contact:

Re: Transferuri

Postby Atolica » Sun Nov 28, 2010 9:46 pm

Doamne cata ura aveti in voi.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transferuri

Postby Chingachgook » Sun Nov 28, 2010 10:07 pm

5-FU wrote: dar avem alte puncte de vedere in ceea ce priveste problema transferurilor.



ai niste crapaturi in logica

nu e ca si cum am fi pe versanti diferiti in aceeasi problema


tu incerci sa fortezi legea.

foarte nasol ca ti-a luat aia locul (desi in termeni de punctaj real a luat mai mult ca tine)

invata la anul si ia unde doresti
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: Transferuri

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 10:18 pm

era sa rad...
nu cred ca iti spusesem ceva tie, oricum interventia ta era binevenita daca scoteai pe gura(tastele) aia ceva util topicului.
Nu fortez nici o lege, ca doar nu am de gand sa fac ceva ilegal dar pur si simplu e greu de inteles de ce trebuie motiv pentru un transfer, detasare orice ar fi. Asta e, in orice cerere, nu conteaza pentru ce o faci, trebuie sa bagi motiv palpabil, e adevarat. Observ ca ai un limbaj cam agresiv cu oricine spune ceva ce nu-ti convine dar ghici ce, lumea nu se invarte in jurul tau kooksee, si sfatul tau de a pune mana pe nush ce carte nu-si are rostul si e total irelevant in problema de fata. Nu te priveste pe tine ce daca am pus sau nu mana pe carte, desi din momentul in care am ajuns unde sunt, probabil ca am pus...
Da-mi solutii, nu iti bate joc, topicul se refera la transferuri, nu se refera la altceva. E clar ca nu putem fi de acord in multe probleme(cred) dar nu te-am atacat cu nimic, doar imi expuneam punctul de vedere in legatura cu topicul, care din intamplare se numeste TRANSFERURI. mersi mult

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Transferuri

Postby schnauzer » Sun Nov 28, 2010 10:21 pm

Tare ciudat transferul
Nu inteleg
In fine,sper ca la anul o sa fie descentralizat,unde dai acolo te primesc si gata

Sau...nu ma intereseaza.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Transferuri

Postby Chingachgook » Sun Nov 28, 2010 10:23 pm

topicul putea sa se numeasca si heroina
nu are nimic de-a face titlul cu legalitatea



transferurile sunt pentru cazuri foarte serioase, desi dupa parerea mea nu ar trebui sa se acorde deloc.


stiai din momentul teleconferintei unde te duci asa ca nu veni acuma ca un copil de gradinita ca tu nu stii strazile in orasul ala si vrei inapoi acasa
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: Transferuri

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 10:30 pm

Da stiam unde ma duc, dar am fost nevoit sa aleg acolo. In fine treaba cu cunoasterea si "strazile"... nu-s copil, si daca nu se poate altfel, voi ramane unde am prins si asta e, de murit n-am sa mor. Dar asta nu inseamna ca trebuie si sa-mi convina chestia asta. De ce spui ca nu ar trebui permise transferurile in conditiile in care zeci si zeci de rezidenti se transfera masiv, pe motive care mai de care credibile sau nu? Tie ti-ar conveni sa pleci de unde lucrezi in prezent in alt oras ?? E adevarat, e si vorba de putina comoditate la mijloc, recunosc, dar nimeni nu ma opreste sa nu incerc... Eu n-am motive serioase, si nici n-am sa mint in cererea de transfer, n-am sa inventez nimic, pur si simplu o fac cum stiu mai bine si o depun. Acum daca dsp-ul o accepta sau nu, e treaba lor.

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Transferuri

Postby schnauzer » Sun Nov 28, 2010 10:38 pm

AR FI FOST FRUMOS SA SE DEA POSTURI CU NR EGAL PESTE TOT.Si daca n-ai prinsi asta e,nu sa mergi sa iei locul altcuiva din Brasov,de ex,si dupa aia sa apari taman acasa la tine,mandru.
Nu.
Detasarea/transferul e oglinda haosului ce domneste in tara asta.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transferuri

Postby Iepurita » Sun Nov 28, 2010 10:41 pm

5-FU wrote:era sa rad...
Observ ca ai un limbaj cam agresiv cu oricine spune ceva ce nu-ti convine

Ce ironie, citind asta mi-am amintit de interventia ta si de o discutie avuta cu tine in care nu te plangeai cand erai de partea cealalta a baricadei :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: Transferuri

Postby 5-FU » Sun Nov 28, 2010 10:44 pm

o da... da chiar tu lipseai... mai luam un warn amandoi? :)
Acum pe bune am postat ca sunt interesat de problema asta, nu ca sa ma iau la contre cu tine sau altcineva. ai ceva util de spus despre motive si transferuri, ok. Nu ai si iar te-a luat grandomania de ureche... lasa-ma si mai fa si altceva...


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests