Transferuri

odiseea spatiala
mary1983
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 29, 2010 5:45 pm

Re: Transferuri

Postby mary1983 » Tue Dec 14, 2010 12:42 pm

pentru cei din Bucuresti: de la care din urmtoarele spitale(respectiv coordonator de rezidentiat) se obtine detasare(transfer pe viitor) mai usor pe specialitatea RIM: 1.Institutul Clinic Fundeni; 2.SUUB; 3.Spitalul Clinic Coltea; 4.Spitalul Clinic de Urgenta ''Sf Ioan''.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transferuri

Postby Iepurita » Sat Dec 18, 2010 10:06 am

Veste proasta pt. cei cu transferuri: in TM nu se va accepta nimic
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Transferuri

Postby MedRx » Sat Dec 18, 2010 10:17 am

pt ca majoritatea rezidentilor sunt din alte orase decat Timisoara 75% iar candidatii din jud Timis nu au obtinut punctaje mari.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transferuri

Postby Iepurita » Sat Dec 18, 2010 10:58 am

MedRx wrote:pt ca majoritatea rezidentilor sunt din alte orase decat Timisoara 75% iar candidatii din jud Timis nu au obtinut punctaje mari.



De unde ai scos ideea?
Nu asta e motivul :rightblinky:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

alemed
Posts: 3
Joined: Mon Nov 29, 2010 3:27 pm

Re: Transferuri

Postby alemed » Sat Dec 18, 2010 11:34 am

nici Tgm nu da transfer! desi ca se stia asta dinainte (am vazut discutii pe forum), dar s-au gasit unii mai curajosi care au ales tgm si cd li s-a zis la repartitie ca nu se dau transferuri, au inceput sa se agite......
S-a specificat la repartitia din 16 ca se accepta transerul numai din anul 3, sau detasare in primul an, dar numai pt motive bine intemeiate (sot, sotie sau reintregire de familie)
Totusi probabil mf va da transferurile, cel putin asa a fost anul trecut!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Transferuri

Postby pc7 » Sat Dec 18, 2010 12:12 pm

Ioio wrote:Veste proasta pt. cei cu transferuri: in TM nu se va accepta nimic


nimic, adica nici detasare? si de unde stii??
Life's not fair, get used to it

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Transferuri

Postby MedRx » Sat Dec 18, 2010 1:53 pm

Ioio wrote:
MedRx wrote:pt ca majoritatea rezidentilor sunt din alte orase decat Timisoara 75% iar candidatii din jud Timis nu au obtinut punctaje mari.



De unde ai scos ideea?
Nu asta e motivul :rightblinky:

intreaba la DSP Timis,eu nu scot nimic din burta! sau pe Dna Simona de la personal din spitalul jud.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transferuri

Postby Iepurita » Sat Dec 18, 2010 2:03 pm

pc7 wrote:
Ioio wrote:Veste proasta pt. cei cu transferuri: in TM nu se va accepta nimic


nimic, adica nici detasare? si de unde stii??


Mi-a zis un prieten ca asa s-a decis la sedinta cu profii din facultate(cei implicati). Fara transferuri in primii 2 ani.
Detasari in cazurile cu motive serioase probabil se vor da, i-am spus respectivului ca o fata de pe gineco vrea detasare pt. ca e casatorita insarcinata si cu doctoratul pe rol in alt oras si a spus ca si astea sunt motive care se pot "desfiinta": de ce a ales Tm stiind toate astea? Dar na, acum depinde si de pilele fiecaruia.


MedRx, toti colegii mei din Tm au luat in Tm, exceptand unul la Sibiu, unul la Oradea(dar se intoarce), si cativa la Arad.
De la mine de pe gineco toti care au facut in Tm facultatea raman in TM, au mai venit vreo5-6 din alte orase, una singura stiu ca vrea sa plece.
Normal ca nu sunt toti timisoreni, ca nu au fost 350 de timisoreni in facultate.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

MedRx
senior
senior
Posts: 330
Joined: Wed Dec 01, 2010 12:49 pm

Re: Transferuri

Postby MedRx » Sat Dec 18, 2010 3:01 pm

Nu pot sa spun decat:jos palaria pentru tot personalul cu care am intrat in contact din Timisoara! Cei de la DSP,cei din spitalul jud.Oameni de inalta tinuta!

Rmfb
Posts: 2
Joined: Sat Dec 18, 2010 7:51 pm

Re: Transferuri

Postby Rmfb » Sat Dec 18, 2010 8:12 pm

sal! sunt rezident anI pe recuperare medicina fizica si balneologie in centrul Bucuresti si vreau sa ma detasez in centrul Iasi (an 2011). Daca vrea cineva sa vina in centrul Bucuresti pe recuperare sa ma contacteze la 0742014043.

raindrop
Posts: 3
Joined: Sun Nov 28, 2010 11:14 pm

Re: Transferuri

Postby raindrop » Wed Dec 22, 2010 9:50 pm

Ioio wrote:Veste proasta pt. cei cu transferuri: in TM nu se va accepta nimic

timisoara accepta transferuri, insa nu le da :D
am fost si am vb cu dna mazare, nu e nicio problema pentru cei care vor sa vina in timisoara. de plecat e mai greu.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transferuri

Postby Iepurita » Wed Dec 22, 2010 11:00 pm

raindrop wrote:
Ioio wrote:Veste proasta pt. cei cu transferuri: in TM nu se va accepta nimic

timisoara accepta transferuri, insa nu le da :D
am fost si am vb cu dna mazare, nu e nicio problema pentru cei care vor sa vina in timisoara. de plecat e mai greu.


da, la asta ma refeream, ca nu se accepta transferarui= nu se da ok pt. ele.
Am auzit acum asta si de pe sectie de la Gineco.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
canci
elder
elder
Posts: 548
Joined: Mon Oct 18, 2010 8:20 pm

Re: Transferuri

Postby canci » Thu Dec 23, 2010 10:30 am

Imi cer scuze de offtopic dar am o mare nelamurire si poate stie cineva mai bine ca mine,exista si transfer catre centru neuniversitar? adica orasel<50.000 de loc fara umf,facultate de medicina,nu pe medicina de familie. De vreo saptamana ma tot contrazic cu cineva,eu am zis ca nu se poate. :roll:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Transferuri

Postby DarkComy » Thu Dec 23, 2010 2:48 pm

rezidentii nu se pot pregati decat in centre universitare sub indrumarea unui conducator/indrumator/coordonator de rezidentiat. ca este de acord indrumatorul lui de rezidentiat si indrumatorul de stagiu ca el sa isi faca stagiul pe specialitatea X intr-un spital orasenesc, asta e treaba lor, dar nu e vorba de transfer in acest caz, nici macar de detasare, ci de o manevra. in schimb pe MF este posibil ca rezidentul sa isi desfasoare stagiul de baza pe MF in cadrul unui cabinet din judetul X (care nu are centru de pregatire) dar care este arondat centrului universitar Y.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Transferuri

Postby zubenelgenubi » Sat Dec 25, 2010 3:42 pm

daca am aprobarea celor 2 coordonatori, avizele universitatilor si dosarul depus la dsp pentru DETASARE, eu unde imi incep lucrul de la 1 ianuarie? in centrul A, de unde ma voi detasa in cateva saptamani, sau in centrul B, unde se presupune ca voi fi detasat??? nu de alta, dar nu prea are sens sa incep intr-o parte si apoi sa schimb.

Craciun Fericit tuturor!!! :)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

corina85
Posts: 3
Joined: Fri Oct 08, 2010 6:36 pm

Re: Transferuri

Postby corina85 » Sat Dec 25, 2010 5:25 pm

Exact aceeasi intrebare am si eu, ca persoana precedenta...Eu nu am inca avizul de la dsp...il primesc pe 3 ianuarie...si am inteles ca, cu toate avizele astea trebuie sa depun mai intai dosarul la minister...si dupa sa vad ce zice ministerul... dar sincer...eu dupa ce primesc avizul de la dsp ma duc la serviciu in centrul in care vreau sa ma detasez...pentru ca e clar ca voi primi si acordul ministerului.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests