Transfer intre spitale coordonatoare

odiseea spatiala
dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Transfer intre spitale coordonatoare

Postby dr_alexis_84 » Mon Dec 13, 2010 9:30 pm

Am o nedumerire. Exista posibilitatea sa te transferi de la un spital la altul, in acelasi centru universitar, pe aceeasi specializare?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby Iepurita » Tue Dec 14, 2010 7:09 am

Da.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

dr_alexis_84
junior
junior
Posts: 29
Joined: Fri Oct 17, 2008 11:50 am

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby dr_alexis_84 » Tue Dec 14, 2010 9:58 am

thx

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby Enemy » Tue Dec 14, 2010 4:00 pm

da, ceea ce mi se pare o alta mare prostie. Daca spitalul ala a scos un numar de locuri inseamna ca doar capacitatea aia de instruire o are, nu mai mult. Schimbul mi s-ar fi parut mai ok, dar na... - romania

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby sen » Wed Dec 15, 2010 10:57 pm

Glumesti, nu? "capacitate de instruire".. oricum nu spitalul stabileste numarul de locuri ci DSP/MS.. daca te uiti pe http://rezidentiat.info/21112010/unitatiIndrumareBucuresti.pdf o sa vezi ca locurile sunt impartite oarecum egal intre spitale.
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby Iepurita » Wed Dec 15, 2010 11:21 pm

sen wrote:Glumesti, nu? "capacitate de instruire".. oricum nu spitalul stabileste numarul de locuri ci DSP/MS.. daca te uiti pe http://rezidentiat.info/21112010/unitatiIndrumareBucuresti.pdf o sa vezi ca locurile sunt impartite oarecum egal intre spitale.




Nu chiar. Spre exemplu la unul dintre spitalele din Tm de gineco s-au facut transferuri in masa, in sensul ca au ramas cred ca 2 rezidenti noi, iar la celalalt erau vreo 6 (sa zicem) Anul asta spitalul din care au plecat primeste mai multe locuri, ca duce lipsa de rezidenti.
La DSP ni s-a spus ca se doreste sa alegem noi spitalul, dar se prea poate sa fim repartizati de catre ei, fara sa fim intrebati. Asa ca maine vedem ce se va intampla.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby sen » Wed Dec 15, 2010 11:43 pm

Ioio wrote:
sen wrote:Glumesti, nu? "capacitate de instruire".. oricum nu spitalul stabileste numarul de locuri ci DSP/MS.. daca te uiti pe http://rezidentiat.info/21112010/unitatiIndrumareBucuresti.pdf o sa vezi ca locurile sunt impartite oarecum egal intre spitale.


Nu chiar. Spre exemplu la unul dintre spitalele din Tm de gineco s-au facut transferuri in masa, in sensul ca au ramas cred ca 2 rezidenti noi, iar la celalalt erau vreo 6 (sa zicem) Anul asta spitalul din care au plecat primeste mai multe locuri, ca duce lipsa de rezidenti.
La DSP ni s-a spus ca se doreste sa alegem noi spitalul, dar se prea poate sa fim repartizati de catre ei, fara sa fim intrebati. Asa ca maine vedem ce se va intampla.


In mod evident sunt si situatii de genul asta insa, cel putin in Bucuresti, majoritatea locurilor sunt impartite in mod egal intre clinici. Oricum nu cred ca sunt rezidentii de vina ca vor sa plece dintr-un anume spital. Ca doar nu pleci dintr-un loc in care iti este bine.

Ceea ce vroiam sa zic, de fapt, este ca numarul ala de locuri nu prea are nicio treaba cu "capacitatea de instruire" deoarece spitalele pot sa ceara rezidenti pana li se acreste. Decizia tine de DSP/MS si, nu de multe ori, apar goluri ce nu sunt umplute. Inca o aiureala marca ms.ro
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby Enemy » Thu Dec 16, 2010 8:19 pm

Pai locurile alea de la ms sunt repartizate dupa necesitati (numarul de rezidenti actuali din spital). la asta ma refer prin capacitate de instruire, altfel era o lista de spitale si isi alegea fiecare ce voia nu? De asta e un clasament, de aia se aleg spitale dupa locurile disponibile, etc. Dar la noi se poate orice, iei un loc intr-un spital si te transferi aglomerand cu un loc alt spital

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby DarkComy » Thu Dec 16, 2010 9:52 pm

ma indoiesc sa ceara sectiile rezidenti la MS

User avatar
sen
junior
junior
Posts: 78
Joined: Sat Oct 09, 2004 11:49 pm
Location: Bucuresti

Re: Transfer intre spitale coordonatoare

Postby sen » Thu Dec 16, 2010 11:25 pm

DarkComy wrote:ma indoiesc sa ceara sectiile rezidenti la MS


Sunt sefi de sectie care cer rezidenti la MS. Raman cu ochii in soare ofcors
adanc scufundat in smarcul realitatii cotidiene


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests