Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

odiseea spatiala
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 10:49 am

Salut !

Vreau sa fac un studiu statistic folosind excel si am nevoie de urmatoarele informatii:

1. Vreau sa stiu ptr. fiecare rezident de pe fiecare specializare cat e durata pregatirii. (6 ani, 9 ani etc. Cat ? )
2. Vreau sa stiu detalii referitoare la salariul acestuia: gen salariu intreg dar si sporuri in caz ca primeste si cat primeste.

De unde as putea lua aceste informatii ?

Multumesc anticipat !

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby rox » Sat Dec 04, 2010 10:56 am

ce fel de studiu? care e scopul? obiectivele cercetarii? metoda? ce urmaresti sa obtii? ce vrei sa faci cu rezultatele?
de la ms probabil ai putea lua aceste informatii
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 12:02 pm

rox wrote:ce fel de studiu? care e scopul? obiectivele cercetarii? metoda? ce urmaresti sa obtii? ce vrei sa faci cu rezultatele?
de la ms probabil ai putea lua aceste informatii


Dar nu e vreun site ceva de unde sa iau astea ?

Obiectivele ? Metoda ? ...
Vreau eu sa vad cam cu au evoluat optiunile celor care si-au ales la rezidentiat ceva anume, corelat cu numarul de ani de pregatire si cu salariul primit.



Scopul ar fi sa ma pot orienta si eu mai bine asupra a ceea ce ar trebui sa tintesc.


Acest topic m-a facut sa vreau sa fac asta:
viewtopic.php?f=40&t=11468

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby zubenelgenubi » Sat Dec 04, 2010 12:10 pm

Durata rezidentiatului "dupa taiere"

1 Alergologie si imunologie clinica 5 ani 4 ani - 1 an
2 Anestezie si terapie intensiva 5 ani 5 ani
3 Boli infectioase 5 ani 4 ani - 1 an
4 Cardiologie 6 ani 5 ani - 1 an
5 Dermatovenerologie 5 ani 4 ani - 1 an
6 Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice 5 ani 4 ani - 1 an
7 Endocrinologie 5 ani 4 ani - 1 an
8 Expertiza medicala a capacitatii de munca 4 ani 3 ani - 1 an
9 Farmacologie clinica 4 ani 4 ani –
10 Gastroenterologie 5 ani 4 ani - 1 an
11 Genetica medicala 5 ani 4 ani - 1 an
12 Geriatrie si gerontologie 5 ani 4 ani - 1 an
13 Hematologie 5 ani 4 ani - 1 an
14 Medicina de familie 3 ani 3 ani –
15 Medicina de urgenta 5 ani 5 ani –
16 Medicina interna 5 ani 5 ani –
17 Medicina muncii 4 ani 4 ani –
18 Medicina sportiva 5 ani 4 ani - 1 an
19 Nefrologie 5 ani 4 ani - 1 an
20 Neonatologie 5 ani 4 ani - 1 an
21 Neurologie 5 ani 4 ani - 1 an
22 Neurologie pediatrica 5 ani 4 ani - 1 an
23 Oncologie medicala 5 ani 5 ani –
24 Pediatrie 5 ani 5 ani –
25 Pneumologie 5 ani 4 ani - 1 an
26 Psihiatrie 5 ani 4 ani - 1 an
27 Psihiatrie pediatrica 5 ani 4 ani - 1 an
28 Radioterapie 5 ani 4 ani - 1 an
29 Recuperare, medicina fizica si balneologie 5 ani 4 ani - 1 an
30 Reumatologie 5 ani 4 ani - 1 an
31 Chirurgie cardiovasculara 7 ani 6 ani - 1 an
32 Chirurgie generala 6 ani 6 ani –
33 Chirurgie orala si maxilofaciala 5 ani 5 ani –
34 Chirurgie pediatrica 6 ani 5 ani - 1 an
35 Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva 6 ani 5 ani - 1 an
36 Chirurgie toracica 6 ani 5 ani - 1 an
37 Chirurgie vasculara 5 ani 5 ani –
38 Neurochirurgie 7 ani 6 ani - 1 an
39 Obstetrica-ginecologie 5 ani 5 ani –
40 Oftalmologie 5 ani 4 ani - 1 ani
41 Ortopedie pediatrica 6 ani 6 ani –
42 Ortopedie si traumatologie 6 ani 5 ani - 1 an
43 Otorinolaringologie (ORL) 5 ani 4 ani - 1 an
44 Urologie 5 ani 5 ani –
45 Anatomie patologica 5 ani 4 ani - 1 an
46 Epidemiologie 4 ani 3 ani - 1 an
47 Igiena 4 ani 3 ani - 1 an
48 Medicina de laborator 5 ani 4 ani - 1 an
49 Medicina legala 5 ani 4 ani - 1 an
50 Medicina nucleara 4 ani 4 ani –
51 Radiologie - imagistica medicala 5 ani 4 ani - 1 an
52 Sanatate publica si management 4 ani 4 ani –
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby kcuf_di » Sat Dec 04, 2010 12:17 pm

Omule, fara suparare, fa ceva cu timpul tau liber, trec 6 ani si tot iti alegi specializari fara sa ai minim de idee ce inseamna vreuna dintre ele. Iar daca vrei bani, lasa-te acum de medicina si fa orice altceva, banii nu te vor tine pasionat.
cse kestie

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby rox » Sat Dec 04, 2010 12:26 pm

pai daca ai scris "studiu statistic" m-am gandit ca faci asa ceva, nu ca esti doar curios sa vezi ce si cum. ala nu mai e studiu statistic, dupa cum probabil ca deja stii de la mcs.
in fine.... nu prea poti sa vezi nimic din ceea ce iti doresti tu sa afli cu un asemenea "studiu" din 2 motive: unul ar fi ca optiunile variaza de la generatie la generatie (uneori destul de mult chiar) si al doilea ar fi ca majoritatea studentilor care termina medicina are deja o optiune (sau doua sau trei, intr-o ordine) in cap si pe aia o tinteste, in functie de mai multe specificatii (mai pe scurt nu toata lumea se orienteaza dupa sporuri ca astea-s ceva ce azi exista si maine nu, si nici dupa nr de ani de pregatire). daca primul de pe tara ia medicina de familie asta nu inseamna ca aia trebuie sa faci si tu, sper ca realizezi asta, nu?

cum crezi tu ca dintr-un tabel cu repartitia poti sa iti dai seama "cum au evoluat optiunile celor care si-au ales la rezidentiat ceva anume"? ar trebui eventual sa ii cauti pe unii care si-au ales acum x ani si sa ii intrebi cum au evoluat, ca evolutia presupune desfasurare in timp.

dupa cum ti-am spus, poti sa primesti aceste informatii de la ministerul sanatatii, probabil, daca le soliciti. daca le astepti mura-n gura de pe net.... mai ai de asteptat. plus ca nu poti sa fii niciodata sigur cat de adevarat e ceea ce scrie pe un site sau intr-un ziar.
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 2:57 pm

rox wrote:pai daca ai scris "studiu statistic" m-am gandit ca faci asa ceva, nu ca esti doar curios sa vezi ce si cum. ala nu mai e studiu statistic, dupa cum probabil ca deja stii de la mcs.
in fine.... nu prea poti sa vezi nimic din ceea ce iti doresti tu sa afli cu un asemenea "studiu" din 2 motive: unul ar fi ca optiunile variaza de la generatie la generatie (uneori destul de mult chiar) si al doilea ar fi ca majoritatea studentilor care termina medicina are deja o optiune (sau doua sau trei, intr-o ordine) in cap si pe aia o tinteste, in functie de mai multe specificatii (mai pe scurt nu toata lumea se orienteaza dupa sporuri ca astea-s ceva ce azi exista si maine nu, si nici dupa nr de ani de pregatire). daca primul de pe tara ia medicina de familie asta nu inseamna ca aia trebuie sa faci si tu, sper ca realizezi asta, nu?

cum crezi tu ca dintr-un tabel cu repartitia poti sa iti dai seama "cum au evoluat optiunile celor care si-au ales la rezidentiat ceva anume"? ar trebui eventual sa ii cauti pe unii care si-au ales acum x ani si sa ii intrebi cum au evoluat, ca evolutia presupune desfasurare in timp.

dupa cum ti-am spus, poti sa primesti aceste informatii de la ministerul sanatatii, probabil, daca le soliciti. daca le astepti mura-n gura de pe net.... mai ai de asteptat. plus ca nu poti sa fii niciodata sigur cat de adevarat e ceea ce scrie pe un site sau intr-un ziar.


Vreau sa vad urmatorul lucru cu "studiul" meu statistic:
Inainte era o tendinta sau "o moda" daca vrei sa-i spui, ca acei studenti care au luat nota mare la rezidentiat sa isi aleaga chirurgia. Cu timpul, treaba s-a cam schimbat astfel ca aia care au note mai mari isi aleg acuma pe medicale (legala, cardio, gastro etc.).
Vreau sa vad cum au influentat modificarile facute in salariu si respectiv in durata pregatirii ca rezident, optiunile celor care luau notele cele mai mari.
Normal ca ptr. un studiu ca la carte ar trebui sa am si detalii despre salariu si durata pregatiriii in rezidentiat cat si cum au fost si in anii anteriori. Dar, in caz ca nu o sa fac rost de ele ma pot multumi zicand ca nu am de gand sa fac chiar un studiu medical sau cine stie ce mare chestie stiintifica.
Oricum, datele ma pot ajuta sa vad cam cum s-au orientat cei de anul acesta in alegerea specializarii.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 2:59 pm

zubenelgenubi wrote:Durata rezidentiatului "dupa taiere"

1 Alergologie si imunologie clinica 5 ani 4 ani - 1 an
2 Anestezie si terapie intensiva 5 ani 5 ani
3 Boli infectioase 5 ani 4 ani - 1 an
4 Cardiologie 6 ani 5 ani - 1 an
5 Dermatovenerologie 5 ani 4 ani - 1 an
6 Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice 5 ani 4 ani - 1 an
7 Endocrinologie 5 ani 4 ani - 1 an
8 Expertiza medicala a capacitatii de munca 4 ani 3 ani - 1 an
9 Farmacologie clinica 4 ani 4 ani –
10 Gastroenterologie 5 ani 4 ani - 1 an
11 Genetica medicala 5 ani 4 ani - 1 an
12 Geriatrie si gerontologie 5 ani 4 ani - 1 an
13 Hematologie 5 ani 4 ani - 1 an
14 Medicina de familie 3 ani 3 ani –
15 Medicina de urgenta 5 ani 5 ani –
16 Medicina interna 5 ani 5 ani –
17 Medicina muncii 4 ani 4 ani –
18 Medicina sportiva 5 ani 4 ani - 1 an
19 Nefrologie 5 ani 4 ani - 1 an
20 Neonatologie 5 ani 4 ani - 1 an
21 Neurologie 5 ani 4 ani - 1 an
22 Neurologie pediatrica 5 ani 4 ani - 1 an
23 Oncologie medicala 5 ani 5 ani –
24 Pediatrie 5 ani 5 ani –
25 Pneumologie 5 ani 4 ani - 1 an
26 Psihiatrie 5 ani 4 ani - 1 an
27 Psihiatrie pediatrica 5 ani 4 ani - 1 an
28 Radioterapie 5 ani 4 ani - 1 an
29 Recuperare, medicina fizica si balneologie 5 ani 4 ani - 1 an
30 Reumatologie 5 ani 4 ani - 1 an
31 Chirurgie cardiovasculara 7 ani 6 ani - 1 an
32 Chirurgie generala 6 ani 6 ani –
33 Chirurgie orala si maxilofaciala 5 ani 5 ani –
34 Chirurgie pediatrica 6 ani 5 ani - 1 an
35 Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva 6 ani 5 ani - 1 an
36 Chirurgie toracica 6 ani 5 ani - 1 an
37 Chirurgie vasculara 5 ani 5 ani –
38 Neurochirurgie 7 ani 6 ani - 1 an
39 Obstetrica-ginecologie 5 ani 5 ani –
40 Oftalmologie 5 ani 4 ani - 1 ani
41 Ortopedie pediatrica 6 ani 6 ani –
42 Ortopedie si traumatologie 6 ani 5 ani - 1 an
43 Otorinolaringologie (ORL) 5 ani 4 ani - 1 an
44 Urologie 5 ani 5 ani –
45 Anatomie patologica 5 ani 4 ani - 1 an
46 Epidemiologie 4 ani 3 ani - 1 an
47 Igiena 4 ani 3 ani - 1 an
48 Medicina de laborator 5 ani 4 ani - 1 an
49 Medicina legala 5 ani 4 ani - 1 an
50 Medicina nucleara 4 ani 4 ani –
51 Radiologie - imagistica medicala 5 ani 4 ani - 1 an
52 Sanatate publica si management 4 ani 4 ani –


Multumesc frumos !

"dupa taiere" :lol:

Si salariul fiecaruia ??? Am nevoie si de ala...

Multumesc !

User avatar
rox
elder
elder
Posts: 836
Joined: Sat Apr 29, 2006 3:29 pm
Location: bucuresti
Contact:

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby rox » Sat Dec 04, 2010 3:05 pm

moda cu chirurgia din trecut venea din raca proverbiala dintre chirurgi si internisti si faptul ca primii erau mai cu mot pentru ca nea' gheorghe de la tara avea mai mare respect pentru "domnu' doctor care m-a operat" (operatia era ceva important, semnificativ, maret), decat pentru "doctora aia care mi-a dat buline si a dat din gura". intre timp s-a mai desteptat lumea si civilizat si romania si s-au mai schimbat lucrurile.

sunt sigura ca deja stii ca cele mai mari sporuri si salarii le au ml si mortopat, deci ce zici, te bagi? ca restul sunt nesemnificative prin comparatie ;)
In odaia stramta,
Pe un pat diform,
Zac strivit in perne
De un pumn enorm.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 3:22 pm

rox wrote:moda cu chirurgia din trecut venea din raca proverbiala dintre chirurgi si internisti si faptul ca primii erau mai cu mot pentru ca nea' gheorghe de la tara avea mai mare respect pentru "domnu' doctor care m-a operat" (operatia era ceva important, semnificativ, maret), decat pentru "doctora aia care mi-a dat buline si a dat din gura". intre timp s-a mai desteptat lumea si civilizat si romania si s-au mai schimbat lucrurile.

sunt sigura ca deja stii ca cele mai mari sporuri si salarii le au ml si mortopat, deci ce zici, te bagi? ca restul sunt nesemnificative prin comparatie ;)


Eu vreau sa le pun pe toate in ordine si sa le analizez si apoi sa le iau pe rand de la cea mai "tare" la cea mai nedorita si sa ma intreb cam asa: cutare specializare durata atata, salariu atata, la rezidentiat pana acuma si-au ales cam cei de prin primele x locuri. As alege-o sau nu ?
Daca raspunsul e nu ptr. ca pur si simplu nu imi place sau nu imi convine o anume chestie, trec la urmatoarea din lista si fac la fel.
E mai bine sa te gandesti dinainte decat sa stai sa te gandesti exact atunci cand te intreaba si sa zici nu asta... ba nu asta... nu, nu , ba nu, asta !... dupa cateva secunde... nu astalalta. Si apoi, dupa ce intr-un final ti-ai ales una si au scapat si aia de tine, sa te intrebi daca nu cumva ai facut o alegere gresita si daca nu cumva trebuia sa iti fi ales cutare ca era mai bi9ne si pe ici si pe dincolo.
De fapt, am vazut chiar pe acest forum cum cineva daduse rezidentiatul si luase cu o nota mare si apoi, dupa ceva timp, s-a gandit ca a facut o alegere gresita (ca isi alesese medicina de laborator) si ca de fapt ar fi trebuit sa isi aleaga altceva. (si asta cand nici macar nu incepuse sa practica deloc ca si rezident !)
=> Eu zic ca e mai bine sa stii ce vrei dinainte ptr. ca pe urma poate fi prea tarziu.
Asta e de fapt tot scopul acestor date pe care le cer eu.

Cat despre ml si morfopat...
Nu stiu ce sa zic, din cate vad tocmai astea mai nasoale is mai bine platite, sper totusi sa gasesc ceva care sa fie si frumoasa si bine platita.
Daca as alege, nu stiu... Unii si-au dat cu parerea sfatuindu-ma ca e mai bine sa iti alegi de astea bine platite (acele persoane nu au facut medicina si nu lucreaza in sistemul medical) ca altfel ei considera ca degeaba mai faci 6 ani de facultate si apoi sa ai un salariu de rasul curcilor. Una din acele persoane mi-a zis ca daca ar fi pe ml si-ar avea de taiat nush ce cadavru cica ptr. banii aia isi pune masca si nu numai ca il taie dar il si toaca marunt si il da prin masina ca pe umplutura de sarmale.
Asta caut eu: o portita de scapare :D , adica sa fac ceva si care sa imi placa dar si ptr. care sa fiu platit calumea.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 3:23 pm

rox wrote:sunt sigura ca deja stii ca cele mai mari sporuri si salarii le au ml si mortopat, deci ce zici, te bagi? ca restul sunt nesemnificative prin comparatie ;)


As vrea totusi sa stiu si detalii despre sporuri si salarii si la celelalta specializari. :wink:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Riley » Sat Dec 04, 2010 6:16 pm

Krisler12 wrote:
rox wrote:moda cu chirurgia din trecut venea din raca proverbiala dintre chirurgi si internisti si faptul ca primii erau mai cu mot pentru ca nea' gheorghe de la tara avea mai mare respect pentru "domnu' doctor care m-a operat" (operatia era ceva important, semnificativ, maret), decat pentru "doctora aia care mi-a dat buline si a dat din gura". intre timp s-a mai desteptat lumea si civilizat si romania si s-au mai schimbat lucrurile.

sunt sigura ca deja stii ca cele mai mari sporuri si salarii le au ml si mortopat, deci ce zici, te bagi? ca restul sunt nesemnificative prin comparatie ;)


Eu vreau sa le pun pe toate in ordine si sa le analizez si apoi sa le iau pe rand de la cea mai "tare" la cea mai nedorita si sa ma intreb cam asa: cutare specializare durata atata, salariu atata, la rezidentiat pana acuma si-au ales cam cei de prin primele x locuri. As alege-o sau nu ?
Daca raspunsul e nu ptr. ca pur si simplu nu imi place sau nu imi convine o anume chestie, trec la urmatoarea din lista si fac la fel.
E mai bine sa te gandesti dinainte decat sa stai sa te gandesti exact atunci cand te intreaba si sa zici nu asta... ba nu asta... nu, nu , ba nu, asta !... dupa cateva secunde... nu astalalta. Si apoi, dupa ce intr-un final ti-ai ales una si au scapat si aia de tine, sa te intrebi daca nu cumva ai facut o alegere gresita si daca nu cumva trebuia sa iti fi ales cutare ca era mai bi9ne si pe ici si pe dincolo.
De fapt, am vazut chiar pe acest forum cum cineva daduse rezidentiatul si luase cu o nota mare si apoi, dupa ceva timp, s-a gandit ca a facut o alegere gresita (ca isi alesese medicina de laborator) si ca de fapt ar fi trebuit sa isi aleaga altceva. (si asta cand nici macar nu incepuse sa practica deloc ca si rezident !)
=> Eu zic ca e mai bine sa stii ce vrei dinainte ptr. ca pe urma poate fi prea tarziu.
Asta e de fapt tot scopul acestor date pe care le cer eu.

Asta caut eu: o portita de scapare :D , adica sa fac ceva si care sa imi placa dar si ptr. care sa fiu platit calumea.


Sigur dar cel mai bine este sa te si duci pe sectiile respective sa vezi daca CHIAR e de tine specializarea respectiva. Evident ca nu treci prin toate ci doar prin cele pt care ai tu afinitate-sa zicem ca nu te vezi pe chirurgii le excluzi din start si daca ai vreo inclinatie spre medicale sa te plimbi pe acolo. Sau daca preferi paraclinicile sa te duci intr-un lab de imagistica, de anatomie patologica centrul de epidemiologie, laborator etc. Nicio statistica din lume nu poate face asta pentru tine. Pentru ca din povestile altora nu prea iti dai seama. Degeaba ai tu ditamai sporul la ML sau morfopat daca nu te vezi facand asta. E posibil ca de acasa inainte sa alegi sa zici "da, domnule, ma pot adapta si la asta"-(doar de dragul sporului) si dupa un anumit numar de luni sa regreti pentru ca nu esti multumit.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Iepurita » Sat Dec 04, 2010 6:32 pm

Krisler, Nu te decizi chiar acolo , pe loc, cand te intreaba "aia".
Orice om normal in facultatea asta a avut materii preferate. La alea unii s-au dus in garzi, practica de vara sau in timpul lor liber pt. a vedea daca e frumoasa, daca le place samd.
Dupa asta au asteptat sa vada nota de la rezidentiat si dupa asta au facut o lista. Cu mici exceptii efectiv toti oamenii care merg la repartitie au un top 3-5-10 in cap si isi aleg specialitatea in fctie de topul ala.
Nu pot sa spun de altii, dar eu am ales 3 care mi-au placut la nebunie si din astea 3 am ales rational ordinea.
Asa ca intelege, sa vii aici si sa ne pui ca tu vrei sa-ti alegi viitoarea meserie (adica ce se presupune ca vei face toata viata) in functie de ce alegeri au facut altii, de salariu si de anii de rezi e ... :shock: In loc sa freci menta facand tabelul ala mai bine te-ai duce in garzi.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 6:50 pm

Ioio wrote:Krisler, Nu te decizi chiar acolo , pe loc, cand te intreaba "aia".
Orice om normal in facultatea asta a avut materii preferate. La alea unii s-au dus in garzi, practica de vara sau in timpul lor liber pt. a vedea daca e frumoasa, daca le place samd.
Dupa asta au asteptat sa vada nota de la rezidentiat si dupa asta au facut o lista. Cu mici exceptii efectiv toti oamenii care merg la repartitie au un top 3-5-10 in cap si isi aleg specialitatea in fctie de topul ala.
Nu pot sa spun de altii, dar eu am ales 3 care mi-au placut la nebunie si din astea 3 am ales rational ordinea.
Asa ca intelege, sa vii aici si sa ne pui ca tu vrei sa-ti alegi viitoarea meserie (adica ce se presupune ca vei face toata viata) in functie de ce alegeri au facut altii, de salariu si de anii de rezi e ... :shock: In loc sa freci menta facand tabelul ala mai bine te-ai duce in garzi.


Bun, ai 3-5-10 optiuni in cap, dar daca optiunile alea or sa se termine pana ajungi tu sa iti alegi ?
Ce faceai daca pateai asa ?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Iepurita » Sat Dec 04, 2010 6:56 pm

Krisler12 wrote:
Ioio wrote:Krisler, Nu te decizi chiar acolo , pe loc, cand te intreaba "aia".
Orice om normal in facultatea asta a avut materii preferate. La alea unii s-au dus in garzi, practica de vara sau in timpul lor liber pt. a vedea daca e frumoasa, daca le place samd.
Dupa asta au asteptat sa vada nota de la rezidentiat si dupa asta au facut o lista. Cu mici exceptii efectiv toti oamenii care merg la repartitie au un top 3-5-10 in cap si isi aleg specialitatea in fctie de topul ala.
Nu pot sa spun de altii, dar eu am ales 3 care mi-au placut la nebunie si din astea 3 am ales rational ordinea.
Asa ca intelege, sa vii aici si sa ne pui ca tu vrei sa-ti alegi viitoarea meserie (adica ce se presupune ca vei face toata viata) in functie de ce alegeri au facut altii, de salariu si de anii de rezi e ... :shock: In loc sa freci menta facand tabelul ala mai bine te-ai duce in garzi.


Bun, ai 3-5-10 optiuni in cap, dar daca optiunile alea or sa se termine pana ajungi tu sa iti alegi ?
Ce faceai daca pateai asa ?



Logic, mai dadeam o data rezi-ul. Imi alegeam din cele ce ramaneau ceva care imi place si anul urmator dadeam rezidentiatul. Sau plecam in alta tara si imi alegeam ce imi place.In functie de punctaj stii cate optiuni sa ai in top
editat.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby DarkComy » Sat Dec 04, 2010 7:40 pm

Krisler12, eu am ales o specialitate lejera, cu perioada de pregatire redusa, doar 5 ani, care imi va ocupa putin timp liber, dar care imi va aduce mari beneficii financiare inca din perioada rezidentiatului astfel ca imi voi deschide rapid un cabinet propriu si voi avea chiar si un ML in garajul vilei din Snagov. Stii la ce specialitate ma refer, nu? Ei bine te-ai inselat, e vorba de chirurgie toracica :D :D :D Sper ca te-ai prins ca e vorba de o gluma. Daca vei alege specialitatile in functie de durata de pregatire cea mai mica si beneficiile cele mai multe, atunci nu vei face mare branza in medicina. Cel mai bine iti pui in ordinea preferintelor toate cele 50 specialitati de la rezidentiat si vei alege in functie de ce a mai ramas. Daca esti pornit clar pe o specialitate sau mai multe si nu accepti compromisuri, atunci stai acasa un an si dai din nou rezi pana vei lua ce iti doresti. Just make sure its what u want. Eu acum trei ani eram pornit pe o chestie insa mai tarziu am realizat ca imi placea doar acea parte pe care o presta medicul pe langa care stateam, adica doar o mica parte din ce insemna specialitatea respectiva. O specialitate trebuie sa o percepi prin ochii tai, nu ai altora.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 7:51 pm

uau, vrei sa compari doua distributii si sa vezi daca diferenta data de modificarea salariilor este semnificativa. sunt curios ce prag de semnificatie vei lua? ma indoiesc ca o sa-ti iasa, dar oricum sucees!

a, si am uitat: e aiurea ca nu ar arata ce vrei tu, etc, orium s-a modificat sii durata, am niste dubii ca te pricepi as analizezi datele astea. (mai ales atasta vreme cat nu-ti gasesti info necesare pe gioagal)

Iuda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Nov 21, 2010 5:55 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Iuda » Sat Dec 04, 2010 8:08 pm

Krisler ti-am recomandat cele de mai sus pentru ca, evident, nu ai o viata proprie. Singura ta ambitie e sa ajungi un doctor reputat si totodata plin de bani. Pana aici de acord cu tine.

Dar de aici pana la a umple topicul Rezidentiat 2010 cu cel putin 10 subtopicuri mai mult sau mai putin destepte e cale lunga. Tu vrei reteta succesului,acea specialitate care sa te ajute sa treci peste toate frustrarile de pana acum. Ei bine, asta e decizia ta. Oricat ai incerca,nimeni n-o sa poata gandi si pune in balanta pentru tine.

Sunt curios in ce an esti. Ai mai fost intrebat si pe alte topicuri si de fiecare data ai evitat raspunsul.

Daca vroiai bani si faima,de ce nu te-ai facut fotbalist ?
Deschide-ti inima pentru autopsie.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 8:30 pm

Krisler, faci bine ce faci, nu te lasa doborat de chestiile astea. :)

Foarte bine ca vrea sa invete de la cei mari, bravo lui!

Iuda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Nov 21, 2010 5:55 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Iuda » Sat Dec 04, 2010 8:40 pm

Dar oare chiar nu isi da seama ca majoritatea il iau la misto ?

Trident ai grija,tocmai ai devenit cel mai bun prieten al lui,in curand te va cauta acasa. :peace: Sociopatii astia...
Deschide-ti inima pentru autopsie.

HLN
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Mon Dec 07, 2009 2:49 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby HLN » Sat Dec 04, 2010 8:40 pm

Krisler,nu erai tu pe anapat?Oricum o sa castigi mai mult ca altii :D.Numai bine!

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 8:55 pm

Iuda wrote:Trident ai grija,tocmai ai devenit cel mai bun prieten al lui,in curand te va cauta acasa. :peace: Sociopatii astia...
:shock:

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 8:59 pm

Iuda wrote:Krisler ti-am recomandat cele de mai sus pentru ca, evident, nu ai o viata proprie. Singura ta ambitie e sa ajungi un doctor reputat si totodata plin de bani. Pana aici de acord cu tine.

Dar de aici pana la a umple topicul Rezidentiat 2010 cu cel putin 10 subtopicuri mai mult sau mai putin destepte e cale lunga. Tu vrei reteta succesului,acea specialitate care sa te ajute sa treci peste toate frustrarile de pana acum. Ei bine, asta e decizia ta. Oricat ai incerca,nimeni n-o sa poata gandi si pune in balanta pentru tine.

Sunt curios in ce an esti. Ai mai fost intrebat si pe alte topicuri si de fiecare data ai evitat raspunsul.

Daca vroiai bani si faima,de ce nu te-ai facut fotbalist ?


Nu sunt bun la fotbal si nici nu imi sa ma uit nici la TV la meciurile de fotbal. Ptr. mine aia sunt doar niste idioti care bat o minge. M-as uita la meciuri, sincer, dar asta numai daca as paria sau daca as fi patron de echipa de fotbal asa cum e Becali ptr. ca atunci ma priveste in mod direct, atunci ma intereseaza.

Imi cer scuze ptr. replica de mai inainte insa sa stii ca nici a ta nu a fost chiar fair play.

De unde si pana unde ai dedus tu ca nu am viata personala si ca vreau bani doar ca sa se uite femeile la mine ? Chiar sunt curios. :D

Eu vreau bani si sunt de parare ca daca ai bani esti si realizat numai ca nu ii vreau ca sa am gagici/femei si alte chestii de astea, ii vreau doar ca sa am o viata fericita si cu tot ceea ce imi doresc. Daca ai bani iti poti ideplini orice dorinta pe cand daca nu ai nu iti ramane decat sa rabzi. Daca ai bani poti incalca si legea si nimeni nu iti face nimic. Bani = putere = fericire = TOT ce pote cineva sa vrea de la viata ! Asta inseamna ptr. mine treaba asta.

Dar de aici pana la a umple topicul Rezidentiat 2010 cu cel putin 10 subtopicuri mai mult sau mai putin destepte e cale lunga.

Ce ? Se umple baza de date sau care e problema ? :D

Tu vrei reteta succesului,acea specialitate care sa te ajute sa treci peste toate frustrarile de pana acum.

Nu stiu daca am "frustrari" asa cum zici tu... Poate ca am dar am ca orice om. Oricum, din ce se vede peste tot, cei care au bani conduc lumea si nu aia care is faliti. :allright:
Un exemplu: stiu pe unu care era un falit, nimeni nu il baga in seama prea tare. La un moment dat a facut el niste chestii ca s-a trezit cu bani. Automat toti au inceput sa il "vada", sa il respecte, mai mult chiar ii raspundeau tot ei primii la salut chiar si daca ei erau mai in varsta decat el, pe cand, inainte, nici nu ii raspundeau daca ii saluta.
Tot la fel unu care are bani daca se duce la primarie cu o treaba automat el ajunge sa fie primul servit chiar daca tu stateai deja acolo la rand si erai inaintea lui. Totul se rezolva ! :D

Nu stiu daca intelegi prea bine ce vreau sa spun, astea nu sunt frustrari, sunt niste exemple (poate nu prea reusite) din care tu ar trebui sa intelegi ca banii iti fac viata mai usoara si mai frumoasa. Atat !

Ei bine, asta e decizia ta. Oricat ai incerca, nimeni n-o sa poata gandi si pune in balanta pentru tine.

Ca sa te lamuresc mai bine:
eu nu vreau sa imi aleg specialitatea cea mai banoasa dintre toate. Vreau sa aleg una sau sa imi fac o lista care sa fie oarecum echilibrate din punctul de vedere a trei aspecte:
1. sa imi placa;
2. gradul de solicitare in munca (una e sa muncesti de la 7 la 7 si una e sa muncesti de la 9 la 12 , am dat un exemplu);
3.banii;
Toate sunt importante.
Scopul acestor intrebari puse de mine este sa ma hotarasc si sa imi fac o lista buna dinainte ca sa nu regret mai tarziu si sa fac topic atunci cum ca "deja am ales cutare, oare e buna ? Ma gandesc sa o schimb..." Daca te uiti deja incep sa apara topicuri pe forum cu unii care si-au ales cutare chestie si apoi se intreaba daca e buna. Nu as vrea sa fiu in situatia asta.

Cum a mai zis cineva: fiecare are dininte in cap ce ii place.
Dar ce faci in urmatoarele situatii:
1. Ceea ce iti place tie deja se ocupa atunci la teleconferinta.
Mai dai o data anul urmator, ok, e si asta o solutie dar ptr. cat timp ? Stiu pe cineva care a tot dat rezidentiatul vreo 5 - 6 ani la rand pana a prins pe chirurgie (tocmai cand asta a inceput sa nu mai aiba cautare).

2. Ce faci in situatia in care ai in cap cateva care iti plac si toate iti plac la fel de mult ? Nu e normal ca in aceasta situatie sa fii ochi si urechi si sa iei in calcul si restul avantajelor/dezavantajelor cum ar fi: salariu si nr. de ore de munca etc. ? Eu zic ca da, si asta e si scopul acestor intrebari.
Last edited by Krisler12 on Sat Dec 04, 2010 9:00 pm, edited 1 time in total.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby zubenelgenubi » Sat Dec 04, 2010 8:59 pm

Krisler: La modul la care s-au ales unele specialitati de catre unii anul acesta si in fiecare an, cred ca statistica pe care vrei sa o faci va fi plina de erori.
Daca ai fi vrut sa te convingi singur, trebuia sa mergi de curiozitate la teleconferinta sa auzi cu urechile tale rasturnarile de situatie de acolo, sa intelegi ca nu tine totul de ceea ce isi doreste cu adevarat un absolvent vreme de 6 ani, ci si de inspiratia de moment. Sunt destui cei care au ales influentati de colegi, ca acum sa doreasca schimbarea specialitatii.
Am realizat personal ceea ce mi se spunea de cei care trecusera prin aceasta in anii anteriori, ca repartitia e o loterie.

Foaaaarte in mare, accentul s-a pus pe ramurile de interne, in defavoarea chirurgiei.

Nu recomand sa alegeti o specialitate numai pentru ca e banoasa, decat in cazul in care nu aveti absolut nici o idee ce v-ar atrage cu adevarat. 8)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 9:01 pm

Krisler12 wrote:Eu vreau bani si sunt de parare ca daca ai bani esti si realizat numai ca nu ii vreau ca sa am gagici/femei si alte chestii de astea, ii vreau doar ca sa am o viata fericita si cu tot ceea ce imi doresc. Daca ai bani iti poti ideplini orice dorinta pe cand daca nu ai nu iti ramane decat sa rabzi. Daca ai bani poti incalca si legea si nimeni nu iti face nimic. Bani = putere = fericire = TOT ce pote cineva sa vrea de la viata ! Asta inseamna ptr. mine treaba asta.
Krisler12 wrote:ot la fel unu care are bani daca se duce la primarie cu o treaba automat el ajunge sa fie primul servit chiar daca tu stateai deja acolo la rand si erai inaintea lui. Totul se rezolva ! :D

Nu stiu daca intelegi prea bine ce vreau sa spun, astea nu sunt frustrari, sunt niste exemple (poate nu prea reusite) din care tu ar trebui sa intelegi ca banii iti fac viata mai usoara si mai frumoasa. Atat !


da, chiar se schimba generatiile. bravo. IN SFARSIT!

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby md_gr » Sat Dec 04, 2010 9:11 pm

N-am dat la medicina pt bani, nu zic ca nu vreau sa traiesc bine, dar nu asta e primul motiv pt care vreau medicina.
Daca vrei bani, faci altceva.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sat Dec 04, 2010 9:12 pm

trident wrote:
Krisler12 wrote:Eu vreau bani si sunt de parare ca daca ai bani esti si realizat numai ca nu ii vreau ca sa am gagici/femei si alte chestii de astea, ii vreau doar ca sa am o viata fericita si cu tot ceea ce imi doresc. Daca ai bani iti poti ideplini orice dorinta pe cand daca nu ai nu iti ramane decat sa rabzi. Daca ai bani poti incalca si legea si nimeni nu iti face nimic. Bani = putere = fericire = TOT ce pote cineva sa vrea de la viata ! Asta inseamna ptr. mine treaba asta.
Krisler12 wrote:ot la fel unu care are bani daca se duce la primarie cu o treaba automat el ajunge sa fie primul servit chiar daca tu stateai deja acolo la rand si erai inaintea lui. Totul se rezolva ! :D

Nu stiu daca intelegi prea bine ce vreau sa spun, astea nu sunt frustrari, sunt niste exemple (poate nu prea reusite) din care tu ar trebui sa intelegi ca banii iti fac viata mai usoara si mai frumoasa. Atat !


da, chiar se schimba generatiile. bravo. IN SFARSIT!

Cum adica ? In ce sens se schimba din punctul tau de vedere si de ce esti asa de multumita de chestia asta ?

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby md_gr » Sat Dec 04, 2010 9:13 pm

S-au gasit 2 pers asemanatoare :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 9:14 pm

Sunt multumita pt ca in sfarsit lumea incepe sa vbeasca despre asta, sa lase vrajeala aia cu medicina adevarat, etc. Nu in totalitate, dar asa, icnet-incet, se misca lucruiule.
Sunt foarte bucuroasa.
mdgrk aveam sperante de la tine pana ai inceput s-o dai p-aia ca nu iei spaga. am fost dezamagita! :)

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby kcuf_di » Sat Dec 04, 2010 9:29 pm

Cum plec fetelor, cum va puneti iar pe barfa. :lol: :lol:
cse kestie

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby md_gr » Sat Dec 04, 2010 9:30 pm

Tridente, se pare ca nu ai inteles la ce ma referam.

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Allay » Sat Dec 04, 2010 11:44 pm

Krisler12, tu ai senzatia ca salariul sau spaga te ajuta sa te imbogatesti? Probabil ca tu inca mai crezi ca oamenii bogati ai Romaniei au afaceri de succes si ca parlamentarii au bani pentru ca au salariul mare.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Iepurita » Sun Dec 05, 2010 12:18 am

trident wrote:Sunt multumita pt ca in sfarsit lumea incepe sa vbeasca despre asta, sa lase vrajeala aia cu medicina adevarat, etc. Nu in totalitate, dar asa, icnet-incet, se misca lucruiule.
Sunt foarte bucuroasa.
mdgrk aveam sperante de la tine pana ai inceput s-o dai p-aia ca nu iei spaga. am fost dezamagita! :)


MNoa, ai incuract nickurile? :lol:

Krisler, intelege si tu ca nu iti poti alege in functie de ce le place altora.
Am mai zis ca am avut pe lista 3 care imi placeau la fel de mult si puteam sa imi aleg oricare dintre ele. Daca nu prindeam una dina stea 3 mai dadeam o data. Si din astea 3 am ales rational, adica sa te gandesti la ceva ce ai putea sa faci dupa terminarea rezidentiatului spre exemplu. Nu conteaza ce-i place lu mama, tata, catelul sau purcelul, conteaza ce iti place tie. Si daca tu ai resurse pre exemplu sa faci gastro si dupa ce termini sa-ti deschizi un cabinet e foarte bine(daca esti si bun, ca daca nu, e degeaba). Daca nu ai bani de asta sau sa-ti cumperi un loc in spital gandeste-te la celelate care iti plac la fel de mult. e normal sa te gandesti SI la bani, dar doar TU alegi.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

ina_doc

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby ina_doc » Sun Dec 05, 2010 5:02 pm

Allay wrote: tu ai senzatia ca salariul sau spaga te ajuta sa te imbogatesti? Probabil ca tu inca mai crezi ca oamenii bogati ai Romaniei au afaceri de succes si ca parlamentarii au bani pentru ca au salariul mare.


tu nu ai auzit de spaga de 100 milioane de pe gineco. :lol: pe luna, nu pe an. :allright:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Iepurita » Sun Dec 05, 2010 5:13 pm

ina_doc wrote:
Allay wrote: tu ai senzatia ca salariul sau spaga te ajuta sa te imbogatesti? Probabil ca tu inca mai crezi ca oamenii bogati ai Romaniei au afaceri de succes si ca parlamentarii au bani pentru ca au salariul mare.


tu nu ai auzit de spaga de 100 milioane de pe gineco. :lol: pe luna, nu pe an. :allright:


Mama surogat, nu? :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Allay » Sun Dec 05, 2010 6:02 pm

ina_doc wrote:
Allay wrote: tu ai senzatia ca salariul sau spaga te ajuta sa te imbogatesti? Probabil ca tu inca mai crezi ca oamenii bogati ai Romaniei au afaceri de succes si ca parlamentarii au bani pentru ca au salariul mare.


tu nu ai auzit de spaga de 100 milioane de pe gineco. :lol: pe luna, nu pe an. :allright:



ce pacat ca nu imi plac vaginele

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sun Dec 05, 2010 6:51 pm

Ioio wrote: Daca nu ai bani de asta sau sa-ti cumperi un loc in spital gandeste-te la celelate care iti plac la fel de mult. e normal sa te gandesti SI la bani, dar doar TU alegi.


Sa-mi cumpar un loc in spital ??? :shock: Ce dracu' ? Eu credeam ca numai cabinetele ptr. medicii de familie se rezolva asa,... sa inteleg ca pana si locurile in spital se cumpara ? :shock: Chiar si daca is bun ??? Dar daca is BUN de sa le dau ceata la toti, atunci tot trebuie sa il cumpar ??? Eu stiam ca parca locul se castiga prin concurs, ce dracu'... Nu ma mai joc :((

Zici ca daca nu am bani sa imi cumpar loc in spital sa ma gandesc la altceva care imi place la fel de mult. La ce ? Mai exact, daca nu e in spital ci e la un cabinet al unei policlinici de stat , pai acolo ca si pe mf , nu se cumpara cabinetele ? Pe de alta parte restul ar fi in spital: sa inteleg ca peste tot se cumpara ?

Asa, de curozitate, cam care ar fi pretul ? Trebuie sa ai si pile ca sa ti-l poti cumpara sau e de-ajuns doar sa ai banii ?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 7:16 pm

Tu vorbesti serios? Nu pot sa cred ca esti pe bune. Parca nu ai trai in Romania, tzara tuturor posibilitatilor daca ai cu ce. Cei care cunosc raspunsurile la intrebarile tale nu vor sa atraga atentia asupra manevrelor de acest gen, astfel ca nu iti vor raspunde, iar cei care totusi iti raspund nu pot recurge la astfel de manevre, dar au auzit de cineva care a reusit. Nu peste tot vei intalni astfel de practici deci hai sa nu generalizam. Daca esti bun atunci nu ai de ce sa iti faci probleme. Chiar daca nu ai loc in spital, sunt o multime de clinici si cabinete private pe piata sau poti sa pleci din tara. Tu vezi-ti de invatat, vezi-ti de rezidentiat, si mai vezi dupa ce ajungi specialist.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby b3 » Sun Dec 05, 2010 8:22 pm

In policlinici pentru alte specialitati nu se cumpara, nu exista cadru legal. Poate se da o spaga la DSP, casa, ceva, dar nu se cumpara legal ca cele de MF.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Am nevoie de urmatoarele informatii ptr. un studiu statistic

Postby Krisler12 » Sun Dec 05, 2010 9:08 pm

b3 wrote:In policlinici pentru alte specialitati nu se cumpara, nu exista cadru legal. Poate se da o spaga la DSP, casa, ceva, dar nu se cumpara legal ca cele de MF.



legal ?! :?:


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests