acte angajare

odiseea spatiala
User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

acte angajare

Postby dr2og » Tue Nov 30, 2010 2:14 pm

stie cineva ce acte ai nevoie pentru dosarul de angajare ?
in bucuresti de la dsp mi s-a spus telefonic ca sunt 4 spitale care fac angajarile ,dar nu stia sa mi le zica care sunt...voi ce stiti??

trompica
Posts: 3
Joined: Wed Oct 29, 2008 8:33 pm

Re: acte angajare

Postby trompica » Tue Nov 30, 2010 6:19 pm

spitale platitoare Bucuresti: Sp.Sf Ioan, Sp.Universitar de Urgenta Bucuresti(SUUB), Sp. Floreasca si Sp. Sf. Pantelimon

ina_doc

Re: acte angajare

Postby ina_doc » Tue Nov 30, 2010 9:58 pm

xerox dupa diploma si buletin
cartea de munca/ adeverinta
certificat MM (?)
analize medicale
cazier dupa caz.

asa am gasit undeva pe forum, nu mai stiu unde.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 02, 2010 7:54 pm

copie CI
copie certificat nastere
copie certificat de casatoru (dupa caz)
copie certificat de nastere copil (dupa caz)
copie diploma de licenta sau adeverinta
original si/sau copie repartitie DSPMB
certificat medicina muncii (analize incluse)

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: acte angajare

Postby schnauzer » Thu Dec 02, 2010 8:32 pm

Cazier ??

Dupa caz?
Nu pentru toate lumea trebuie?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Thu Dec 02, 2010 10:36 pm

unele spitale cer cazier, altele nu.

ina_doc

Re: acte angajare

Postby ina_doc » Thu Dec 02, 2010 11:40 pm

imi poate spune cineva daca dosarul se depune dupa ce primim repartitia la spitalul platitor /sau/ depunem dosarul, primim o adeverinta si cu ea ne prezentam la dsp? :? dar de unde stiu la care spital platitor depun dosarul? am ametit! ma simt din nou boboc! :o

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Fri Dec 03, 2010 12:02 am

1. mergi mai intai la repartitia DSP unde iti alegi spitalul platitor (primesti o hartie)
2. mergi la spitalul platitor (predai hartia primita anterior) si inchei contractul (primesti alta hartie)
3. mergi la repartitia tinuta de MS pentru alegerea spitalelor (predai hartia primita la punctul 2) in care sa facem pregatirea in specialitatea aleasa (primesti vreo 3 hartii)
4. din hartiile primite la punctul 3 predai: o hartie la spitalul platitor, o hartie la spitalul in care vei face pregatirea in specialitatea aleasa, o hartie pentru spitalul in care vei desfasura primul stagiu ca medic rezident care poate diferi de spitalul ales pentru pregatirea in specialitatea aleasa


nu traim in secolul 21 :devil: nu avem e-mail, scaner sau telefoane mobile

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 12:07 am

unele spitale o sa va ceara pt angajare o hartie pe care n-o puteti obtine decat dupa angajare. da, este exact atat de stupid pe cat suna. nu-mi amintesc acum care era hartia. poate totusi le-a trecut din anii trecuti.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ina_doc

Re: acte angajare

Postby ina_doc » Fri Dec 03, 2010 12:49 am

DarkComy wrote:1. mergi mai intai la repartitia DSP unde iti alegi spitalul platitor (primesti o hartie)
2. mergi la spitalul platitor (predai hartia primita anterior) si inchei contractul (primesti alta hartie)
3. mergi la repartitia tinuta de MS pentru alegerea spitalelor (predai hartia primita la punctul 2) in care sa facem pregatirea in specialitatea aleasa (primesti vreo 3 hartii)
4. din hartiile primite la punctul 3 predai: o hartie la spitalul platitor, o hartie la spitalul in care vei face pregatirea in specialitatea aleasa, o hartie pentru spitalul in care vei desfasura primul stagiu ca medic rezident care poate diferi de spitalul ales pentru pregatirea in specialitatea aleasa


nu traim in secolul 21 :devil: nu avem e-mail, scaner sau telefoane mobile

dar avem forumul imedului!! pftiu! :D
acum cum se face acolo unde n-avem minister:

glumesc, am inteles. multumesc.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Fri Dec 03, 2010 1:11 am

avertisment !!! sa va faceti multe xeroxuri color dupa toate hartiile primite de la: repartitiile DSP (cea din 27-28 nov si 13 dec), spitalul platitor, repartitia MS si dupa adeverinta de diploma. nu se stie unde va mai trebuiesc.

elira2
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon Nov 22, 2010 11:19 am

Re: acte angajare

Postby elira2 » Fri Dec 03, 2010 3:12 pm

ok. si certificatul medical cand se face? dupa repartitia dsp ma gandesc....! am inteles ca e cv tipizat....!cum mai e si cu asta...?

giorgi_girl
Posts: 4
Joined: Mon Nov 29, 2010 11:02 am

Re: acte angajare

Postby giorgi_girl » Fri Dec 03, 2010 3:24 pm

deci pana in 13 nu tre facem nimik?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Fri Dec 03, 2010 7:07 pm

elira2 wrote:ok. si certificatul medical cand se face? dupa repartitia dsp ma gandesc....! am inteles ca e cv tipizat....!cum mai e si cu asta...?


certificatul medical poate fi adus si dupa semnarea contractului, timp fiind pana pe 3.01.2011 cand incepeti treaba sau chiar si mai tarziu.

giorgi_girl wrote:deci pana in 13 nu tre facem nimik?


te relaxezi pentru ca greul abia de atunci incepe

demonel
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Feb 22, 2008 1:31 am

Re: acte angajare

Postby demonel » Sat Dec 04, 2010 7:28 pm

Daca am deja carte de munca, ce se intampla? se poate face transfer sau trebuie dusa neaparat cartea de munca la spitalul angajator? la ce data trebuie sa-mi inchei socotelile cu vechiul angajator? cand trebuie dusa cartea de munca? :help:

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Sat Dec 04, 2010 7:49 pm

Angajatorul iti va elibera cartea de munca si o duci tu la spital. In conditiile in care vei fi incadrat de la 1 ianuarie cu o norma de 7 ore/zi, cartea ta de munca trebuie sa stea la spital si o vei aduce atunci cand poti, nu uita insa sa specifici la angajare ca ai deja una si ca o vei aduce. Daca vrei sa muncesti si in alta parte, mi se pare ca nu poti fi incadrat pe mai mult de 2 ore/zi la al doilea angajator, dar partea asta cel mai bine o intrebi la RUNOS.

demonel
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Feb 22, 2008 1:31 am

Re: acte angajare

Postby demonel » Sat Dec 04, 2010 9:04 pm

merci :allright:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: acte angajare

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 9:09 pm

va mai exista carte de munca? :shock:

mikim
Posts: 4
Joined: Thu Oct 01, 2009 7:59 am

Re: acte angajare

Postby mikim » Sun Dec 05, 2010 9:51 am

dr2og wrote:stie cineva ce acte ai nevoie pentru dosarul de angajare ?
in bucuresti de la dsp mi s-a spus telefonic ca sunt 4 spitale care fac angajarile ,dar nu stia sa mi le zica care sunt...voi ce stiti??


poti sa vezi si spitalul unde te angajezi, ce acte cere pentru incheierea contractului, perioada etc..

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 7:29 pm

trident wrote:va mai exista carte de munca? :shock:



tu chiar ai crezi in anunturile cum ca se trece la "cartea de munca electronica" ? poate sa imi zica oricine din guvern ca serverele sunt protejate prin nush ce tehnologii si firewall-uri si ca au acces doar cateva persoane, atata timp cat serverele NASA, FBI si CIA pot fi sparte de amuzament, atunci orice server poate fi spart. mai e o chestie, daca cineva introduce gresit datele azi, te poti trezi peste 30 ani fara sa poti contesta nimic din moment ce nu ai niste hartii la indemana. ungurii s-au intors la cartile de munca dupa o aventura similara cu cele electronice. la noi inca e la moda "plimbatul hartiilor".

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: acte angajare

Postby clara_luna » Sun Dec 05, 2010 8:02 pm

DarkComy wrote:copie CI
copie certificat nastere
copie certificat de casatoru (dupa caz)
copie certificat de nastere copil (dupa caz)
copie diploma de licenta sau adeverinta
original si/sau copie repartitie DSPMB
certificat medicina muncii (analize incluse)

Astea sunt sigur toate?si in locul cartii de munca trebuie o adeverinta sau nu?banuiesc ca oricum asta nu e perfect valabil pentru toate spitalele din tara :)

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte angajare

Postby zubenelgenubi » Sun Dec 05, 2010 8:36 pm

Judeteanul din Arad cere:
- dispozitie de repartizare
- copie diploma licenta
- 2 copii CI
- copie certif nastere
- copie certif casatorie
- copie certif nastere copii sub 14 ani
- dosar medical:
- antecedente de la medicul de familie
- VDRL
- Rx
(cu acestea se merge la medicul de med. muncii)
- carte de munca (dupa caz); cine nu a mai lucrat trebuie sa dea o declaratie scrisa ca nu are carte de munca
- cont la o anume banca (cu care lucreaza spitalul)
- ordin de confirmare in Rezidentiat

Judeteanul din Oradea cere:
- copie CI
- copie + original diplome de Bac si de licenta
- cazier!!!
- curriculum vitae
- ordin de confirmare
- fisa de la medicina muncii
- copie + orig. certif de nastere
- 2 poze tip buletin
- cont la banca (alta)
- carte de munca (pentru cine a lucrat)

Deci, precum vedeti, exista unele diferente, deci, cel mai bine este sa va interesati personal la Resurse Umane ca sa nu faceti drumuri degeaba.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 8:45 pm

pentru cei care nu aveti carduri de debit sau conturi pentru incasarea salariului, in momentul in care va angajati veti primi de la spital si un formular pentru deschiderea unui cont (automat si card) la o banca preferata de spital. ex: transilvania, brd, ing etc
cei care au deja un card de debit sau un cont la banca X, vor comunica numarul de cont.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte angajare

Postby zubenelgenubi » Sun Dec 05, 2010 8:47 pm

Cele doua de mai sus cer sa ai deja cont in momentul angajarii.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 9:00 pm

in bucuresti, dosarul medical cu aprobarea medicului de medicina muncii si contul de la banca se aduc ulterior semnarii contractului. evident ca una scrie pe lista cu actele necesare si alta este realitatea. consultul de medicina muncii, analizele de laborator si alte invetsigatii le faci dupa ce primesti o hartie oficiala (sau o adresa) de la spitalul platitor pentru ca, dupa cum scrie si in lege, angajatorul suporta costul analizelor, cel putin asa se face in bucuresti. din moment ce angajatorul nu ti-a platit/efectuat analizele, tu nu ai cum sa mergi la medicul de medicina muncii inainte pentru a fi declarat apt 8)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 9:07 pm

zubenelgenubi wrote:Cele doua de mai sus cer sa ai deja cont in momentul angajarii.


partea cu banca si contul, eu cam stiu cum functioneaza plata salariilor in spitale si in scoli. aceste institutii primesc banii intr-un cont deschis la banca X, iar la sfarsit de luna prefera sa faca plata prin on-line banking folosind un fisier excel. daca angajatii lor au conturi la aceeasi banca, totul se face super simplu, dar daca au conturi prin alte banci, inseamna ca trebuia sa ia fiecare angajat la rand. eu zic sa intrebi direct la spital la RUNOS "preferati o banca anume?"

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Sun Dec 05, 2010 11:13 pm

Asta daca vrei sa le usurezi lor munca, dar nu inseamna ca nu-ti poti alege orice banca vrei. S-a mai discutat si in alti ani.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte angajare

Postby zubenelgenubi » Mon Dec 06, 2010 12:07 am

DarkComy: Cat imi dai daca vin saptamana viitoare si zic ca nu mi-au trebuit analize? 8)
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Mon Dec 06, 2010 12:45 am

Analizele sunt doar pentru a obtine avizul celor de la medicina muncii, dar poti sari etapa analizelor si sa aduci direct avizul 8) daca stii pe cine trebuie of course

ina_doc

Re: acte angajare

Postby ina_doc » Mon Dec 06, 2010 12:48 am

analizele se fac dupa ce faci contractul si incepi munca.

ina_doc

Re: acte angajare

Postby ina_doc » Mon Dec 06, 2010 1:10 am

avizul obtinut in alt oras de la MM nu e valabil?

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: acte angajare

Postby golanulstelist » Mon Dec 06, 2010 1:10 am

Analizele sunt din cate imi amintesc de la epidemio o etapa a testarii sanatatii populatie, la angajare, casatorie si deces (nu am putut sa nu o pun si pe ultima) :)). Oricum se fac dupa angajare, acum marele of va fi plimbarea din spital in spital, deaia e si practic sa alegeti spitale apropiate intre ele si de casa.

ina_doc

Re: acte angajare

Postby ina_doc » Mon Dec 06, 2010 1:14 am

cine tine cont de faptul ca unii si-au facut analizele anul trecut cand s-au angajat, iar acum ori te iradiezi degeaba, ori sifilis a fost tratat sau oxiurii nu mai sunt endemici?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Mon Dec 06, 2010 1:56 am

daca anul trecut a fost pe medicala si anul asta a trecut pe chirurgie, posibil sa fie nevoie de niste analize suplimentare la dosarul preexistent. in bucuresti se cere pentru medicala AgHBs si Ac anti HVC, iar la chirurgie e nevoie in plus de HIV. de sifilis si Rx nu am auzit in capitala. mi se parea normal sa fie o chestie standardizata, aatat in privinta analizelor cat si a documentelor, dar observ ca fiecare serviciu RUNOS face cum pofteste.

golanulstelist
senior
senior
Posts: 264
Joined: Sat Sep 30, 2006 10:36 am

Re: acte angajare

Postby golanulstelist » Mon Dec 06, 2010 2:26 am

In tara se face sifilis si Rx, care teoretic sunt obligatorii la orice angajare. Hep B,C si HIV suna interesant pt Bucuresti, mai ales ca HIV se face cu consimtamant si alte alea. Daca nu se face Rx si sifilis e o problema insa. Si daca ai o hep C sau B ce se intampla? nu te lasa sa tai?


PS. Pe logica asta la ml ce imi face? Un control agro-zoo-boo?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Mon Dec 06, 2010 4:47 am

Rx se face si in Bucuresti. De sifilis nu-mi amintesc. Cel mai dragut mi s-a parut ca n-au cerut adeverinta de la medicul de familie, au considerat suficient sa declari pe proprie raspundere ca n-ai boli cronice si neuropsihice.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: acte angajare

Postby DarkComy » Mon Dec 06, 2010 11:21 am

partea cu bolile neuropsihice s-a rezolvat prin certificatul medical A5 folosit pentru inscrierea la concursul de intrare in rezidentiat :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby Riley » Mon Dec 06, 2010 1:29 pm

b3 wrote:Rx se face si in Bucuresti. De sifilis nu-mi amintesc. Cel mai dragut mi s-a parut ca n-au cerut adeverinta de la medicul de familie, au considerat suficient sa declari pe proprie raspundere ca n-ai boli cronice si neuropsihice.


:) Pai acum suntem medici si ne dam si noi seama nu? :lol:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: acte angajare

Postby zubenelgenubi » Mon Dec 06, 2010 3:51 pm

una este sa declari ca nu ti s-a pus nici un diagnostic pana acum de catre alt medic, si alta e sa declari ca nu te consideri... :lol:
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: acte angajare

Postby b3 » Mon Dec 06, 2010 6:58 pm

pai declari ca nu esti in evidenta nicaieri cu asa ceva, nu ca nu te consideri. ceea ce arata cat de mult le pasa pe cine angajeaza. si intre momentul inscrierii la rezi si angajare sunt totusi 3 luni si o perioada intens anxiogena :p
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests