Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

odiseea spatiala
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Wed Dec 08, 2010 1:15 am

cine vrea sa-si faca petitie contra e invitat sa deschida un nou topic :) va rog nu va certati iar, mi-a ajuns anul trecut :) 1-2 mesaje sunt ok, argumentatii pe mai multe pagini nu. Faceti topic nou de contra-petitie daca vreti.

cseke e avocat, teoretic stie ce zice, desi a mai dat chifle in trecut. Amuzant gasesc ca acum nu mai e de acord cu metodologia pe care chiar el a semnat-o acum cateva luni :D
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ploaia
Posts: 3
Joined: Wed Dec 08, 2010 10:35 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ploaia » Wed Dec 08, 2010 10:44 am

Sincera sa fiu nu cred ca o sa rezolvam nimic nici cu mama avocatilor:))).Nenorocitii si-au lasat portita de iesire...sper totusi sa se gandeasca intr-un final si la noi si sa ne dea ceea ce cerem.Singurul lucru pe care il putem face e sa mergem intr-un nr mai mare la bucuresti nu cum au fost ieri 4 persoane.Hai sa facem ceva pt noi,caci daca nu o facem pt ei o sa fie perfect

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Wed Dec 08, 2010 10:59 am

Cititi va rog ordonanta 18/2009.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Wed Dec 08, 2010 12:10 pm

Am vb cu dl. Raed Arafat si mi-a spus ca ministrul Cseke Attila nu este de acord cu suplimentarea locurilor ,din moment ce 150 de posturi scoase la concurs au ramas libere.Singura solutie ar fi sa cerem suplimentarea cu aceste posturi si cu doar vreo100 pe med de familie.El considera ca noi vrem sa plecam din tara si de aceea nu ne inscriem pe posturi.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby kathalinna » Wed Dec 08, 2010 1:05 pm

de ce numai cu 100 locuri e mf? sa se suplimenteze ca toti cei care au promovat ex sa aiba loc cred ca asa e corect pt toti!!

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Wed Dec 08, 2010 1:31 pm

S-ar putea sa nu suplimenteze deloc.Va convine mai bine asa?? Orice suplimentare e binevenita.Sa nu stam un an acasa.Eu ma gandesc sa cer 200 de mf ,numai atatea s-ar putea sa ne dea, plus cele 150 de posturi care au ramas libere.

ploaia
Posts: 3
Joined: Wed Dec 08, 2010 10:35 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ploaia » Wed Dec 08, 2010 1:36 pm

nu cred ca o sa ne dea posturile pt ca s-ar ridica ceilati care au luat mf si poate vroiau urgente deci ...hai totusi sa cerem suplimentarea pe mf si doar daca e posibil sa ne dea si posturile

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Wed Dec 08, 2010 8:26 pm

Asta-seara ,orele 21 ,pe realitatea tv,invitat,dl ministru Cseke Attila

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 09, 2010 11:20 am

Cer ajutorul tuturor colegilor pt un nou memoriu in baza ordonanatei 18/2009 si a metodologiei de rezidentiat.Am nevoie de cat mai multe semnaturi cu nume prenume,punctaj obtinut,locul pe care se afla,nr si serie de BI sau CI. NU VOR SA NE SUPLIMENTEZE LOCURILE.Este ultima sansa.Marti as dori sa fiu din nou la Bucuresti.Cine are datele de contact ale prof.Astarastoaie,este rugat sa ma contacteze.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby kathalinna » Thu Dec 09, 2010 11:56 am

a spus aseara ceva ministrul sanatatii despre suplim locurilor??? de unde stiti ca nu se vor suplimenta??

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 09, 2010 12:36 pm

Din discutiile cu domnul Raed Arafat si cu directorul de resurse umane al Ministerului Sanatatii,dl Cocos.

kathalinna
junior
junior
Posts: 94
Joined: Wed Dec 08, 2010 1:01 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby kathalinna » Thu Dec 09, 2010 1:19 pm

cred ca asteapta sa se termine toate reaprtitiile si probabil atunci vor lua o hotarare...

auratus
Posts: 2
Joined: Tue Nov 30, 2010 6:45 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby auratus » Thu Dec 09, 2010 1:20 pm

rosebuds wrote:Din discutiile cu domnul Raed Arafat si cu directorul de resurse umane al Ministerului Sanatatii,dl Cocos.

penru cei care sunt din centrul universitar Oradea si vor sa fie trecuti pe lista pentru minister va rog luati legatura cu gavriliu adrian nr. telefon 0728062997 sau mail adriangavriliu1978@gmail.com
am nevoie de nume prenume ,initiala tatalui ,pozitie ocupata in clasament, punctaj, nr. si serie de buletin .
am nevoie de aceste date pana luni .
mersi.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 09, 2010 1:29 pm

Ma bucur sa cunosc din ce in ce mai multe persoane linistite cu privire la viitorul lor.Daca nu va intereseaza aceste locuri si visati la taramuri de poveste,nu-i nicio problema:noi ni le dorim.Ar fi bine sa stim pe cate persoane ne putem baza si cati isi doresc aceste locuri.Asa ca va rog ,fiecare centru universitar sa aiba cate-un reprezentant,sa faca un tabel cu nume ,prenume,initiala tatalui,nr si serie de buletin,pozitie si punctaj obtinut,cu semnaturi si sa mi le trimita.Va multumim.

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby i.ioana84 » Thu Dec 09, 2010 1:54 pm

Ideea voastra, cei cu petitia pentru suplimentarea locurilor este cel putin penibile. Voi ati sustinut un examen, la care s-au scos la concurs vreo 2740 locuri, plus vreo 450 posturi, n-ati fost in stare sa luati un punctaj care sa va permita macar sa va alegeti un loc de MF, iar acum va duceti cu jalba in protap la Minister ca sa va dea si voua locuri de MF. In Metodologia Rezidentiatului scrie clar ca vor promova cei cu punctaj de minim 60% din punctajul primului concurent si ca toti candidatii considerati promovati isi vor alege locuri si posturi IN LIMITA CELOR SCOASE LA CONCURS. Asa ca lasati cerseala, puneti mana pe carte sau, mai bine, plecati din tara in alte locuri unde credeti voi ca sunteti asteptati cu bratele deschise. Dar, de fapt, voi nu cersiti aceste locuri de MF-isti ca sa va spetiti cu munca in spitalele patriei si sa invatati pe branci pt a deveni, la sfarsitul celor 3 ani de rezi, niste medici de MF foarte buni. Voi vreti sa va dea ministerul niste banuti in fiecare luna (vreo 750 ron), iar voi sa stati acasa cu scopul de a invata mai mult si mai bine pt Rezi 2011... Jenant!!!!!

ratusca_maro
Posts: 2
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:49 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ratusca_maro » Thu Dec 09, 2010 2:13 pm

Cine face lista pentru cei din centrul universitar cluj?

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 09, 2010 2:16 pm

i.ioana,esti libera sa crezi ce vrei.Am mentionat mai sus ca acest topic nu este pt cei care judeca si se plictisesc acsa,ci pt cei in aceeasi situatie.Nu am timp si nici nervii necesari sa stau sa ascult parerile unor frustrati
ratusca_maro wrote:Cine face lista pentru cei din centrul universitar cluj?
Daca nu face nimeni liste la Cluj suna-ma pe mine.

ratusca_maro
Posts: 2
Joined: Thu Dec 09, 2010 1:49 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ratusca_maro » Thu Dec 09, 2010 2:27 pm

rosebuds , multumesc, ti-am trimis datele mele pe mail.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Thu Dec 09, 2010 2:49 pm

ok, am inteles, puteti sa cereti orice in petitii. oricat de aiuritor ar parea.

e dreptul vostru



dar trebuie sa fii complet tampit (nu e o jignire betrei, vorbesc impersonal) sa ii dai unui necunoscut cnp-ul, seria si nr de buletin.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

ploaia
Posts: 3
Joined: Wed Dec 08, 2010 10:35 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby ploaia » Thu Dec 09, 2010 2:52 pm

nu a cerut nimeni cnp-ul

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 09, 2010 3:22 pm

Nu cerem nimic ''aiuritor''.Exista niste legi si regulamente,dragii mei.In ceea ce priveste cnp-ul.nu-l ce4re nimeni.Daca vrei sa-ti faci cont pe anumite site-uri sau sa te inscrii in anumite concursuri,unii iti cer seria si nr de buletin.....Mai documentati-va inainte de a ataca.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Chingachgook » Thu Dec 09, 2010 3:25 pm

da bai, sunt siteuri care iti cer ce zici tu.
numai ca sunt inregistrate ca operatori de date personale. ceea ce nu e cazul aici.

de unde stiu eu ca neica nimeni ala caruia ii dau datele nu face jmecherii cu ele.
imi dai cuvantul de onoare sau ce?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

laurentiu_med
Posts: 3
Joined: Fri Oct 08, 2010 10:35 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby laurentiu_med » Thu Dec 09, 2010 8:36 pm

Cine face lista in centrul univ. Tg. Mures?

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Thu Dec 09, 2010 9:39 pm

laurentiu_med wrote:Cine face lista in centrul univ. Tg. Mures?


In Tg Mures este Lakatos Miklos Zsolt.

freexander
junior
junior
Posts: 31
Joined: Mon Oct 05, 2009 10:48 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby freexander » Thu Dec 09, 2010 11:29 pm

kooksee wrote:...in sufletul meu raman roman si nu pot sa raman indiferent la tentativele repetate de a nenoroci de tot medicina romaneasca...
:lol: ce-am mai ras la faza asta

sunt o gramada de motive pentru care medicina si sistemul de sanatate din Romania e asa cum e (adika varza!) si se stie bine ca pestele de la cap se impute nu te la coada ... s-a trezit acum justitiarul din tine sa se lege de o mana de oameni care doar isi cer dreptul de a-si continua pregatirea medicala dupa 6 ani de facultate (chiar nu vad ce tentativa de a nenoroci medicina romaneasca e asta !!) ... si apropo daca zici ca iti chiar pasa de medicina romaneasca si lasandu-i la o parte pe astia mici cu cu cerinta lor legitima de a se suplimenta locurile (in trecut oricum intrau toti care nu luau rezi in sistem pt ca se facea stagiatura), ce altceva mai faci tu pt a oprii nenumaratele tentative de nenorocire a medicinii romanesti ? stand cumva intr-un hamac si dand "lectii despre lume si viata" ?!

kooksee wrote:...nadajduiesc sa ma intorc la un moment dat (ca investitor poate) si nu vreau sa am de-a face cu tot felul de persoane intrate in sistem pe langa bariera. daca nu ai facut macar 600 de puncte nu ai nici inteligenta, nici memorie, nici fler medical, nici cunostinte medicale...

nu contest ca nu exista si astfel de persoane (nu cred ca e cazul aici) dar pana la urma tot cei valorosi, competenti, eficienti etc raman in sistem ... si oricum atunci cand o sa te intorci in tara ca investitor o sa stii cu siguranta sa-i alegi pe cei capabili cu care sa lucrezi (una din metode e sa-i intrebi daca au facut mai mult de 600 de puncte la rezi :D )
kooksee wrote:...tupeul si nesimtirea nu se numara la calitati...


dar ipocrizia unde se numara ?!! pai cum vrei tu sa faci pe ala justitiarul, corectul cand chiar in semnatura ce o ai la profil faci aluzie la fentarea unui anume sistem de catre tine

When I was young my mother would send me down to the corner store with 1$ and i would come back with 5 bags of potatoes, 3 pints of milk, 2 loaves of bread, a hunk of cheese, a box of tea and 6 eggs.You can't do that now. Too many la naiba security cameras

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby md_gr » Fri Dec 10, 2010 9:17 pm

Cred ca de data asta kooksee a avut dreptate, pana la urma a fost un concurs.
Eu va urez bafta, dar voi nu ati castigat un drept, o sa il primiti.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Dec 10, 2010 9:51 pm

Nici unul dintre noi nu se crede mai destept decat este.Chiar suntem constienti de propia valoare.Nu am deschis topicul asta pt a fi judecati.Si nu cred ca sunt in masura niste straini sa ne aprecieze.I se poate intampla oricui.Au fost ani in care s-a intrat cu 419 si altul cu 460 pe mf.Sunt totusi 6 ani de medicina,iar acum suntem nevoiti sa stam acasa.A fost mult timp si multi bani investiti in facultatea asta.Eu consider ca meritam aceste locuri de mf.In ultimii 5 ani s-au tot suplimentat.Numai noi nu avem dreptul?Ganditi-va bine inainte de a posta... Nu ne cunoasteti,nu stiti cat de inteligenti sau cat de prost pregatiti suntem.Mai bine cititi o carte,uitati-va la un film bun.Eu nu inteleg de ce va pierdeti vremea cu niste ''rebuturi'' ca noi.E loc pt fiecare in lumea asta si pacientii sunt liberi sa aleaga. Sper sa fie ultimul post de genul asta.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Fri Dec 10, 2010 9:53 pm

Va rog toti cei care trebui sa imi trimiteti semnaturi si datele sa luati legatura cu mine cel tarziu pana luni la orele 12.Marti vreau sa fie depus un nou memoriu si vreau sa-mi fac o idee despre cati dintre noi sunt interesati de suplimentare.

razi
senior
senior
Posts: 358
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:29 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby razi » Sat Dec 11, 2010 11:52 am

Cand era Rezidentiatul impartit pe ramuri (medicala, chirurgicala, etc) erau si atunci scandaluri- lumea pica examenul cu 800 pct, dar nu am auzit pe nimeni sa spuna atunci ca merita un loc pe o specialitate doar pentru ca a obtinut punctaj de promovare (si vb de 800 de pct nu de 500). Eu nu am nicio problema cu voi, dar nu mai spuneti ca vi se cuvine un loc pe mf doar pentru ca ati terminat 6 ani de medicina. Avem acum mari chirurgi sau mari internisti care au dat de 3-4 ori examenul si nu au luat nu pentru ca erau prosti ci pentru ca le-a lipsit un pct sa prinda si ei ceva...si nu s-a suplimentat atunci nimic ci au invatat si au dat in anul urmator.( nu a fost cazul meu asa ca nu va luati de mine, eu eram inca studenta pe atunci dar aveam colegi mai mari care treceau prin asa ceva).Sa termini facultatea nu ar trebui sa-ti garanteze si un loc,caldut pentru viitor, ar trebui totusi un fel de selectie dat fiind faptul ca examenul de admitere in facultate nu mai e ce-a fost, dar stiu ca toti credeti ca sunteti foarte buni dar ati avut o zi proasta atunci.....parerea mea.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Sat Dec 11, 2010 1:43 pm

rosebuds wrote:Eu consider ca meritam aceste locuri de mf.In ultimii 5 ani s-au tot suplimentat.


Daca si doriti mf si vreti sa ramaneti pe mf, nu doar pt salariu un an. In 2008 nu s-a suplimentat.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby Riley » Sat Dec 11, 2010 1:46 pm

Exact la asta ma gandeam si eu.
E an de criza, banii de la buget sunt din ce in ce mai putini, bugetul sanatatii e oricum si asa mic, pt suplimentarea a 1000 de locuri pe MF ar trebui cam 7-8 miliarde de lei vechi pe luna in plus (cat inseamna 7-8 milioaneX1000). Cred ca in primul rand din cauza asta ministrul nu mai doreste suplimentarea. Ganditi-va ca investeste niste bani in instruirea unor rezidenti care oricum anul viitor mai dau reziul sau vor cu totul altceva decat MF. Nu mi se pare oricum normal sa se suplimenteze locurile tocmai privind din aceasta prisma si din prisma faptului ca dintotdeauna MF este o supapa cand de fapt ar trebui sa fie baza oricarui sistem medical sanatos. Bafta multa fie ca veti fi rezidenti, fie ca mai dati o data la anul (caz in care spor la citit).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Sat Dec 11, 2010 2:02 pm

nici macar cei care ocupa locurile MF scoase in mod normal la rezidentiat, nu se gandesc la a ramane pe MF, cu atat mai putin cei de pe locurile suplimentate. ar trebui reduse si mai mult locurile MF de la anu, iar in loc de suplimentare, sa fie reintrodusa stagiatura pentru a nu se pierde contactul cu sistemul medical. MF nu este o specialitate proasta, poti excela profesional si poti castiga sume importante indiferent ce spun altii, cine vrea poate, insa oferta locurilor la rezidentiat nu are legatura cu cererea in randul absolventilor ... anul trecut au fost aproape 400 de rezidenti pe MF, cu tot cu suplimentare. oare cati vor fi cei care vor trece in anul II incepand cu 1.01.2011 ... cred ca mai putin de 80.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Sat Dec 11, 2010 2:23 pm

^ vrei sa spui 800 initial + cati au vrut suplimentare din restul de 1500 promovati :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby DarkComy » Sat Dec 11, 2010 3:35 pm

400 pe bucuresti cu suplimentare

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby yrys » Sat Dec 11, 2010 5:50 pm

DarkComy wrote:400 pe bucuresti cu suplimentare

400 si un pik....am colegi care nu au reusit sa obtina ce si-au propus si prefera sa ramana in continuare pe Mf decat sa schimbe cu ceva ce nu le-ar aduce prea mari satisfactii...consider ca nu trebuie sa schimbi doar de dragul de a schimba,ca la noi e prost inteleasa aceasta specialitate ,e problema unora.....si eu as fi procedat la fel daca nu obtineam anul asta ceea ce-mi doream :D

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sat Dec 11, 2010 7:12 pm

Incepand cu sesiunea de rezidentiat 2010, absolventii facultatilor de medicina au acces la pregatirea in vederea obtinerii specialitatii medicina de familie, prin selectie, in baza unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului sanatatii
Pentru inscrierea la concursul de rezidentiat pe locuri si posturi, precum si pentru selectia in rezidentiatul de medicina de familie se percepe o taxa, al carei cuantum se stabileste prin ordin al ministrului sanatatii.
(1) Rezidentiatul se organizeaza in urmatoarele forme: pe locuri, pe posturi si prin selectie pentru medicina de familie si are o durata cuprinsa intre 3 si 7 ani, in functie de specialitate.
(2) Pregatirea in rezidentiat reprezinta un proces continuu de pregatire teoretica si practica, fiind normata ca activitate didactica doar activitatea de pregatire in rezidentiat efectuata de catre cadrele didactice universitare, in conformitate cu numarul orelor de curs si de aplicatii din curriculumul aprobat.
(3) Cifra de scolarizare a rezidentilor se aproba anual prin ordin comun al ministrului sanatatii si al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii.
Toate art se gasesc in Ordonanta 18/2009

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sat Dec 11, 2010 7:15 pm

Art. 3. -
(1) Ministerul Sanatatii organizeaza admiterea in rezidentiatul pe locuri si pe posturi, prin concurs national, iar admiterea in rezidentiatul in medicina de familie, prin test de selectie, pe baza unei metodologii aprobate prin ordin comun al ministrului sanatatii si al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii.
(2) Rezultatele concursului national de rezidentiat pe locuri si pe posturi, precum si rezultatele selectiei pentru rezidentiatul in medicina de familie se confirma prin ordin al ministrului sanatatii, iar cei care promoveaza concursul sau selectia, dupa caz, devin rezidenti in specialitatea respectiva

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby b3 » Sun Dec 12, 2010 3:45 am

ord 18/2009 ? care se aplica/nu se aplica, ca teoretic e inca in discutii prin comisiile din CDep ? Dar practic cica rezi 2009 si 2010 s-au organizat in baza ei ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sun Dec 12, 2010 8:49 am

Din cate am inteles ord 18/2009 este inca in vigoare.Nu exista alta care s-o inlocuiasca,si nici n-a fost abrogata.

rosebuds
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Nov 29, 2010 10:05 am

Re: Se suplimenteaza locurile la rezidentiat 2010? petitie

Postby rosebuds » Sun Dec 12, 2010 3:43 pm

b3 wrote:
rosebuds wrote:Eu consider ca meritam aceste locuri de mf.In ultimii 5 ani s-au tot suplimentat.


Daca si doriti mf si vreti sa ramaneti pe mf, nu doar pt salariu un an. In 2008 nu s-a suplimentat.

Majoritatea chiar isi doresc.Multi au cabinete de la parinti,rude ,etc...


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests