Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

odiseea spatiala
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Krisler12 » Sat Nov 27, 2010 10:02 pm

Salut !

[nu mai stiu intrebarea exact, am cautat-o insa nu o mai gasesc, dar o voi reda din memorie]
1. Referitor la tratamentul TBC, despre streptomicina (aminoglicozid) se pot spune urmatoarele:

a) un raspuns oarecare; (gresit)
b) alt raspuns gresit;
c) alta prostie;
d) provoaca lezarea nervului optic;
e) o alta varianta de raspuns; (CORECTA)

In Harison, daca deschidem la pagina cu pricina vom vedea ca este scris ca aminoglicozidele bla, bla, bla pot produce lezarea nervului optic.
Evident ca este o greseala si ca de fapt acolo ar trebui sa fie scris otic si nu optic.

Am avut asta la un examen (nu ni s-a zis ca e CS sau CM) si eu am bifat doar varianta e.
Dupa ceva timp am inceput sa ma contrazic cu un coleg fiindca el zicea ca e si varianta d corecta fiindca asa scrie in Harison.

Acuma, daca cineva dintre voi ar avea asta la rezidentiat, ce ar trebui sa bifeze ca raspuns corect: doar e sau si d ?
Sa se gandeasca la faptul ca aia care or fi facut grilele ptr. rezidentiat au observat ca acolo in harison e o greseala si sa nu bifeze si varianta d sau sa creada ca aia care s-au ocupat de grile le-au luat asa ca berbecii si habar n-au ca varianta d e gresita fiindca in Harison e gresit ?
Presupunem ca ati avea la examenul de rezidentiat o asemnea intrebare.
Cum veti raspunde ?

Multumesc !

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Krisler12 » Sat Nov 27, 2010 10:38 pm

:?: :|

schnauzer
elder
elder
Posts: 1255
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:53 am

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby schnauzer » Sat Nov 27, 2010 11:45 pm

Ai dreptate.
La gravida cica da leziuni la nervul 8 la bebe.
Deci probabil ca si la adult.
Altfel ar fi teratogen pe nervul 2.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Riley » Sat Nov 27, 2010 11:46 pm

la acest examen (rezi) iei EXACT ce scrie in bibliografie-fie ca e corect fie ca e gresit pentru ca se corecteaza STRICT (repet STRICT) dupa bibliografie. Deci iei si optic desi e vorba de nervul VIII in propozitie de fapt (greseala de traducere). NU sta nimeni din comisie sa gandeasca prea mult.Si da, se fac intrebari din greseli de traducere din pacate :(
Cine gandeste si despica firul in patru prea mult are riscul cel mai mare sa greseasca! Din pacate asta e mentalitatea pe care trebuie sa o ai (evident numai in cazul nenorocirii asteia de examen-dupa e bine sa si GANDESTI).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

bugs3479
Posts: 4
Joined: Tue Nov 23, 2010 10:10 am

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby bugs3479 » Tue Nov 30, 2010 10:53 pm

in final chiar a picat o grila cu o chestia dintr-asta, cea cu transmiterea autozomal dominanta a sindromului de cromozom X fragil, de la epilepsii. macar a fost un singur punct pierdut, era mai dureros sa fi fost la complement simplu.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Iepurita » Tue Nov 30, 2010 10:55 pm

bugs3479 wrote:in final chiar a picat o grila cu o chestia dintr-asta, cea cu transmiterea autozomal dominanta a sindromului de cromozom X fragil, de la epilepsii. macar a fost un singur punct pierdut, era mai dureros sa fi fost la complement simplu.



Ce-a fost la aia? ca nu mai stiu
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Riley » Tue Nov 30, 2010 11:25 pm

era intrebarea aia cu epilepsiile care se transmit autozomal dominant si normal ca sdr X fragil nu are cum sa fie autozomal dominant dar daca in Ciofu scrie asa e litera de lege :(
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby md_gr » Tue Nov 30, 2010 11:26 pm

Da, iei cum scrie in Ciofu, nici acum nu stiu daca am luat punctajul maxim. :lol:

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Allay » Tue Nov 30, 2010 11:58 pm

Eu sigur am gresit-o pe asta... dupa redusele mele cunostiinte imi amintesc ca sdr X fragil sta la baza autismului si se transmite, evident, sex-linkat, nici decum autozomal. Ar putea fi dominanta pentru ca citisem undeva ca se manifesta si la sexul feminin chiar daca e afectat doar un cromozom X, dar cu o simptomatologie mai redusa decat la sexul masculin.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby gaurav_singh_md » Tue Nov 30, 2010 11:59 pm

Krisler12 wrote:Salut !

[nu mai stiu intrebarea exact, am cautat-o insa nu o mai gasesc, dar o voi reda din memorie]
1. Referitor la tratamentul TBC, despre streptomicina (aminoglicozid) se pot spune urmatoarele:

a) un raspuns oarecare; (gresit)
b) alt raspuns gresit;
c) alta prostie;
d) provoaca lezarea nervului optic;
e) o alta varianta de raspuns; (CORECTA)

In Harison, daca deschidem la pagina cu pricina vom vedea ca este scris ca aminoglicozidele bla, bla, bla pot produce lezarea nervului optic.
Evident ca este o greseala si ca de fapt acolo ar trebui sa fie scris otic si nu optic.

Am avut asta la un examen (nu ni s-a zis ca e CS sau CM) si eu am bifat doar varianta e.
Dupa ceva timp am inceput sa ma contrazic cu un coleg fiindca el zicea ca e si varianta d corecta fiindca asa scrie in Harison.

Acuma, daca cineva dintre voi ar avea asta la rezidentiat, ce ar trebui sa bifeze ca raspuns corect: doar e sau si d ?
Sa se gandeasca la faptul ca aia care or fi facut grilele ptr. rezidentiat au observat ca acolo in harison e o greseala si sa nu bifeze si varianta d sau sa creada ca aia care s-au ocupat de grile le-au luat asa ca berbecii si habar n-au ca varianta d e gresita fiindca in Harison e gresit ?
Presupunem ca ati avea la examenul de rezidentiat o asemnea intrebare.
Cum veti raspunde ?

Multumesc !

ototoxicity is a well known efect secundar of streptomycin. the romanian translation of harri has at least 3 translation errors per chapter.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby Riley » Wed Dec 01, 2010 12:06 am

Allay wrote:Eu sigur am gresit-o pe asta... dupa redusele mele cunostiinte imi amintesc ca sdr X fragil sta la baza autismului si se transmite, evident, sex-linkat, nici decum autozomal. Ar putea fi dominanta pentru ca citisem undeva ca se manifesta si la sexul feminin chiar daca e afectat doar un cromozom X, dar cu o simptomatologie mai redusa decat la sexul masculin.

Daca gandesti prea mult gresesti. Eu tin minte ca am intalnit o grila asemanatoare pe rezitests pe care evident am gresit-o si dupa m-am dus sa vad tintit ce scria in text!
Last edited by Riley on Wed Dec 01, 2010 12:07 am, edited 1 time in total.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Care ar fi raspunsul corect la aceasta intrebare ?

Postby gaurav_singh_md » Wed Dec 01, 2010 12:07 am

Allay wrote:Eu sigur am gresit-o pe asta... dupa redusele mele cunostiinte imi amintesc ca sdr X fragil sta la baza autismului si se transmite, evident, sex-linkat, nici decum autozomal. Ar putea fi dominanta pentru ca citisem undeva ca se manifesta si la sexul feminin chiar daca e afectat doar un cromozom X, dar cu o simptomatologie mai redusa decat la sexul masculin.

it is x linked dominant. :allright:


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests