Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

odiseea spatiala
User avatar
karmania
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Wed May 21, 2008 12:23 am
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby karmania » Wed Dec 01, 2010 8:13 pm

Stiti cumva care sunt analizele obligatorii pentru angajare? Se pot face oriunde in tara? sau daca urmeaza sa lucrezi in bucuresti, trebuie musai din bucuresti?
Multumesc!

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Wed Dec 01, 2010 11:25 pm

practic, ce analize se cer?
copro, rx, sifilis si atat?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby 187.92a » Wed Dec 01, 2010 11:51 pm

cum copro? :shock: :shock:

... Hiv? asa cereau intr-o vreme

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby b3 » Thu Dec 02, 2010 1:01 am

hiv cica doar la chirurgicale

nu vi le faceti inainte ca nu e sigur ca le accepta. de obicei se fac la spitalul angajator. la floreasca sunt gratis pt cei care urmeaza sa se angajeze, la fel ca si certificatele a5 cand o sa mai aveti nevoie de ele (de ex la colegiu). de altfel asa zice si legea, ca angajatorul trebuie sa plateasca analizele de angajare si medicina muncii. incercati sa cereti mai multi in scris chestia asta la spitalul unde va angajati, cautati legea in rezidentiat 2009
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Thu Dec 02, 2010 1:02 am

bine, mersi.
sper ca e valabil si in cluj.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby md_gr » Thu Dec 02, 2010 1:03 am

Da, mi-am facut acum un an HIV, a iesit negativ. :lol: As muri de ras daca mi-ar iesi pozitiv, m-as intreba de unde :lol: Dar nimic nu e imposibil, acum un an am avut un rezultat FP la VHC.
Numai la Floreasca e gratuit, la altele nu, nasol.

User avatar
VladG
junior
junior
Posts: 33
Joined: Sun Nov 21, 2010 7:30 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby VladG » Thu Dec 02, 2010 1:38 pm

md_gr wrote:Da, mi-am facut acum un an HIV, a iesit negativ. :lol: As muri de ras daca mi-ar iesi pozitiv


Ai un simt al umorului foarte macabru :lol:

Din cate am inteles eu, adeverintele pentru aptitudinea de munca ar trebui sa fie la fel peste tot. Eu unul am sunat la spital si am intrebat ce analize trebuie sa fac si mi s-a spus sa merg la medicina muncii ca cei de acolo stiu ce sa faca. Deci pe sistem, pasam responsabilitatea la altcineva.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby 187.92a » Thu Dec 02, 2010 3:45 pm

nu ai inteles ce a vrut sa zica, ai extras din context. "As muri de ras daca mi-ar iesi pozitiv, m-as intreba de unde ". adica s-a ocupat cu invatatul pt rezidentiat, care i-a ocupat tot timpul. eu asa inteleg, ca nu a fost supusa unor manevre invazive in ultimul an.


eu nu stiu CE se intampla daca analizele nu ies bune. concret, ce anume. te poate discrimina sa nu te angajeze? eu stiu ca nu.
analizele le stie orice spital platitor, se nfac an de an, an de an, suna la alt spital plutitor daca acolo unde ai sunat nu se stie.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby zubenelgenubi » Thu Dec 02, 2010 4:31 pm

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce inseamna "Ordin de confirmare in rezidentiat" si ce inseamna "Dispozitie de repartizare", si de unde le primim pe astea? Cica ar trebui la spitalul platitor, la angajare... :? Multumesc
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby 5-FU » Thu Dec 02, 2010 8:35 pm

are idee cineva care e numarul de telefon sau adresa la car tre sa trimitem scrisoarea aceea in caz de incompatibilitate? catre minister trebuie dar stie cineva detaliile? postati va rog cei care au facut chestia asta deja. multumesc

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Thu Dec 02, 2010 10:37 pm

nu stiu cat de corect este

MINISTERUL SĂNĂTĂŢII
DIRECŢIA GENERALĂ PENTRU POLITICI DE SĂNĂTATE
ŞI RESURSE UMANE
Str. Cristian Popişteanu nr.1-3, cod 010024, Bucureşti, ROMANIA
Tel. (4021)3072598; Fax (4021)3072601
e-mail: dirru@ms.ro

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Thu Dec 02, 2010 11:43 pm

eu am primit un alt numar de fax de la un tip care a trimis cererea zilele trecute: 021 3072 671.
e de pe situl ministerului sanatatii.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 12:05 am

zubenelgenubi wrote:Ma poate lamuri si pe mine cineva ce inseamna "Ordin de confirmare in rezidentiat" si ce inseamna "Dispozitie de repartizare", si de unde le primim pe astea? Cica ar trebui la spitalul platitor, la angajare... :? Multumesc


Ordin de confirmare in rezidentiat e o hartie care ti se va elibera de la minister in urma unei cereri, da' mai incolo. Nr. ordinului va fi mentionat si pe carnetul de rezident.

Dispozitia de repartizare este probabil hartia primita la repartitie, aia ca esti confirmata rezidenta pe specialitatea x. Ori aia, ori aia ca ai ales spitalul platitor x.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Fri Dec 03, 2010 12:07 am

ina_doc wrote:eu am primit un alt numar de fax de la un tip care a trimis cererea zilele trecute: 021 3072 671.
e de pe situl ministerului sanatatii.


nu strica sa trimiti in doua locuri deodata. ce postasem eu nu se gaseste pe site-ul ms, nu le merge sectiunea, dar am gasit mai multe documente cu respectivul antet. numarul pe care il ai tu tine de relatii publice.

Relaţii cu publicul
COMPARTIMENTUL RELATII PUBLICE
e-mail: dirrp@ms.ro
tel: 021 3072 524
fax: 021 3072 671

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Fri Dec 03, 2010 12:57 am

e asa de imensa cladirea de la minister incat nu se poate plimba un fax la biroul potrivit? nu cred. riscul este sa nu functioneze faxul.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby zubenelgenubi » Fri Dec 03, 2010 1:32 pm

b3 wrote:
zubenelgenubi wrote:Ma poate lamuri si pe mine cineva ce inseamna "Ordin de confirmare in rezidentiat" si ce inseamna "Dispozitie de repartizare", si de unde le primim pe astea? Cica ar trebui la spitalul platitor, la angajare... :? Multumesc


Ordin de confirmare in rezidentiat e o hartie care ti se va elibera de la minister in urma unei cereri, da' mai incolo. Nr. ordinului va fi mentionat si pe carnetul de rezident.

Dispozitia de repartizare este probabil hartia primita la repartitie, aia ca esti confirmata rezidenta pe specialitatea x. Ori aia, ori aia ca ai ales spitalul platitor x.



Mersi b3, raman dator. :wink:
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

luchym84
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Sat Mar 20, 2010 6:46 pm
Contact:

Re: PRIMII PASI DUPA CE AM LUAT REZI

Postby luchym84 » Fri Dec 03, 2010 3:12 pm

DarkComy wrote:daca ai ales o specialitate cu centru de pregatire in bucuresti, atunci pe 13 dec se vor alege spitalele platitoare in cadrul SUUB (vei primi o hartie catre spitalul platitor). cu hartia primita pe 13 dec mergi la spitalul platitor chiar in ziua respectiva si te vei interesa de acte.

Te-as ruga te rog sa imi spui de unde ai informatia de mai sus referitoare la data de 13, si cat de sigura e.
Eu nu stau momentan in Bucuresti si pentru mine e ff important sa stiu exact cand trebuie sa vin.
Multumesc anticipat!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 3:55 pm

de pe siteul DSP www.dspb.ro

http://www.dspb.ro/diverse/20101130-anunt-rezidenti.pdf

este doar pentru cei care au ales centrul universitar bucuresti !
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: PRIMII PASI DUPA CE AM LUAT REZI

Postby DarkComy » Fri Dec 03, 2010 7:02 pm

luchym84 wrote:
DarkComy wrote:daca ai ales o specialitate cu centru de pregatire in bucuresti, atunci pe 13 dec se vor alege spitalele platitoare in cadrul SUUB (vei primi o hartie catre spitalul platitor). cu hartia primita pe 13 dec mergi la spitalul platitor chiar in ziua respectiva si te vei interesa de acte.

Te-as ruga te rog sa imi spui de unde ai informatia de mai sus referitoare la data de 13, si cat de sigura e.
Eu nu stau momentan in Bucuresti si pentru mine e ff important sa stiu exact cand trebuie sa vin.
Multumesc anticipat!


Anuntul s-a facut pe toata perioada repartitiei din 27-28.11.2010 de catre personalul DSP, fiind mentionat inclusiv pe adeverintele eliberate la repartitie. E o informatie 100% sigura.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby clara_luna » Fri Dec 03, 2010 8:06 pm

b3 wrote:
zubenelgenubi wrote:Ma poate lamuri si pe mine cineva ce inseamna "Ordin de confirmare in rezidentiat" si ce inseamna "Dispozitie de repartizare", si de unde le primim pe astea? Cica ar trebui la spitalul platitor, la angajare... :? Multumesc


Ordin de confirmare in rezidentiat e o hartie care ti se va elibera de la minister in urma unei cereri, da' mai incolo. Nr. ordinului va fi mentionat si pe carnetul de rezident.

Dispozitia de repartizare este probabil hartia primita la repartitie, aia ca esti confirmata rezidenta pe specialitatea x. Ori aia, ori aia ca ai ales spitalul platitor x.

Acest ordin de confirmare nu il primim cumva pe 16 cand mergem pt obtinerea stagiului?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 8:22 pm

Nu, acolo primiti "repartitia pe clinica indumatoare" sau "repartitia pe stagiu".

Ce ati primit la repartitia pe specialitate de saptamana trecuta e "repartitia pe specialitate". Asta trebuie sa o aveti la voi cand alegeti spitalul platitor; nu-mi amintesc daca si cand alegeti clinica.

Ce primiti (in Bucuresti, nu stiu in alte parti) pe 13 decembrie este "repartitia pe spital platitor". Asta trebuie dusa la spitalul platitor si acolo va face o copie, pun pe ea stampila si scriu "conform cu originalul" si cu ea va duceti la repartitia pe clinica (dar uneori nu e neaparat necesara).

Ce primiti pe 15-17 decembrie (probabil, nu s-a anuntat nimic cred) este "repartitia pe clinica indrumatoare/stagiu". Asta are doua parti. Cu una va duceti la clinica unde o sa faceti stagiile :) si cu cealalta la spitalul platitor (ii informeaza ca sunteti la clinica x si de acolo o sa primiti pontaj, pe care trebuie sa-l duceti lunar la spitalul platitor pt salariu). Hartie similara cu asta veti primi apoi la fiecare schimbare de stagiu (care se face in str. George Vraca, pe langa Cismigiu), cu acelasi traseu.

Nu cred ca au vreun nume oficial toate hartiile astea, dar asa e cel mai usor de explicat. Este posibil ca la DSPurile judetene sa dea mai putine hartii, pentru ca alegerea spitalului platitor si a clinicilor e in aceeasi zi (?), si oricum am inteles ca exista un singur spital platitor/judet. In Bucuresti sunt 4 si de aici mai multe hartii.

"Ordinul de confirmare in rezidentiat" am zis mai sus ce e, si foloseste la inscrierea in colegiul medicilor.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby clara_luna » Fri Dec 03, 2010 9:12 pm

Da,dar acesti ordin cand il primim?eu stiu ca tot in luna decembrie l-am primit :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby b3 » Fri Dec 03, 2010 10:37 pm

Intreaba la minister. Se primeste doar in urma unei cereri depusa la registratura ministerului.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby elenam_elena » Sat Dec 04, 2010 12:14 am

eu am avut spitalul platitor Sf Pantelimon si il voi lua si acum, cand voi incepe noua specialitate. Vi-l recomand... salariile nu sunt mai mici (cum a fost la Floreasca), cu bonurile n-am avut niciodata probleme, de fiecare data cand am avut nevoie de vreo adeverinta, am sunat sa anunt si ziua urmatoare a fost gata, doamnele de acolo sunt f dragutze...

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby larisa2000 » Sat Dec 04, 2010 12:40 am

trident wrote:
ikujjj wrote:dar oare vor fi toti? si cei pe loc si cei pe post? sau separat?


presupun ca cei cu postul nu au ce spital platitor sa aleaga, adica vor fi angajati de spit unde au post.

vom fi si noi acolo. intradevar, suntem cu spital platitor=spitalul la care avem postu, dar in zilele alea nu se alege numai platitorul, se alege si indrumatorul si cel in care urmeaza sa faci stagiul de inceput. plus ca, de ex, eu fost posturi scoase la Budimex. din cate stiu eu ala nu e spital indrumator, asa ca daca ar fi luat cineva postu acolo tb sa se prezinte la CNPDS sa-si aleaga si spitalul indrumtor

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby larisa2000 » Sat Dec 04, 2010 12:42 am

md_gr wrote:Da, mi-am facut acum un an HIV, a iesit negativ. :lol: As muri de ras daca mi-ar iesi pozitiv, m-as intreba de unde :lol: Dar nimic nu e imposibil, acum un an am avut un rezultat FP la VHC.
Numai la Floreasca e gratuit, la altele nu, nasol.

ba eu n-am dat nici un ban. doar pt avizul psihiatric, dar acolo pt ca nu avem psihiatrie in spital si am fost la Policlinica unde am platit taxa oficiala de consultatie

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Sat Dec 04, 2010 7:01 pm

elenam_elena wrote:eu am avut spitalul platitor Sf Pantelimon si il voi lua si acum, cand voi incepe noua specialitate. Vi-l recomand... salariile nu sunt mai mici (cum a fost la Floreasca), cu bonurile n-am avut niciodata probleme, de fiecare data cand am avut nevoie de vreo adeverinta, am sunat sa anunt si ziua urmatoare a fost gata, doamnele de acolo sunt f dragutze...


cel mai bine va alegeti spitalele in functie de cat de aproape sunt de casa pentru ca e un chin plimbatul pontajelor si umblatul dupa bonuri sau adeverinte de la spital atunci cand in stai in partea opusa a orasului. traim in secolul 21 si nu exista e-mail sau fax. cel mai convenabil se ajunge la floreasca si universitar pentru ca .... sunt relativ aproape de centru, avem metrou, autobuz si chiar troleu sau tramvai la putin peste 100m. la sf. pantelimon ajunge doar tramvaiul sau puteti incerca o lunga plimbare, traversand un parc, de la statia de metrou nicolae grigorescu. la sf. ioan se ajunge doar cu autobuzul.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby 187.92a » Sat Dec 04, 2010 8:37 pm

nu conteaza, pt ca de obicei duce unul pontajele pt toata sectia etc.
e nasol daca tu ai l;a sf ioan si ailalti la flroeasca, toti :)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 7:42 pm

trident wrote:nu conteaza, pt ca de obicei duce unul pontajele pt toata sectia etc.
e nasol daca tu ai l;a sf ioan si ailalti la flroeasca, toti :)


imediat ma sacrific pentru pontajele si bonurile altora :evil: poate accept de cateva ori dar bunul samaritean are si el limitele sale. am un coleg care s-a nimerit cu o asemenea belea pe capul lui, si dupa 3 luni nu mai raspundea la telefon sau se dadea ocupat cu diverse.

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Sun Dec 05, 2010 10:37 pm

cat poate fi de greu sa-ti misti fundu o data pe luna ca sa ai siguranta ca ti-ai dus singur pontajul de paine? se sta la coada, solicita intelect, nu-ti dau voie angajatele de la salarii? hai sa-i duci unei prietene sau colegilor in timpul stagiilor mai lungi, dar asa imi fac treaba singura. zic si eu, nu stiu cum se procedeaza in general. :?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Sun Dec 05, 2010 10:47 pm

sunt doua probleme: 1. distanta 2. programul. de distanta nu prea avem ce comenta, insa cand vine vorba de program, foarte multe birouri RUNOS lucreaza in intervalul orar 07:30-15:30, adica acelasi program cu al rezidentilor.

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Sun Dec 05, 2010 11:01 pm

asta nu stiu, voi vedea.

nu exista varianta unui delegat al spitalului in care faci stagiul, tu si toti ceilalti colegi rezidenti, care sa le duca la spitalul platitor? sau astea sunt deja basme. :)

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby b3 » Sun Dec 05, 2010 11:17 pm

unele spitale accepta sa-l trimiti pe fax. cei mai multi rezidenti fac cu schimbul, duce unul pt toti.

si legat de program, sa fim seriosi.. o zi /luna reusesti sa scapi de la spital la ora 13, indiferent cat de aglomerat este si cat de indispensabil esti pe sectie. In fond cel putin o data pe luna sunt simpozioanele pharma, pt care se goleste sectia de doctori :D Lipsesti de acolo si te duci sa-ti duci pontajul :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Mon Dec 06, 2010 12:52 am

ina_doc wrote:asta nu stiu, voi vedea.

nu exista varianta unui delegat al spitalului in care faci stagiul, tu si toti ceilalti colegi rezidenti, care sa le duca la spitalul platitor? sau astea sunt deja basme. :)


eventual sa incheie un contract cu o firma de curierat :lol: cel mai comod este prin fax sau cum zice si b3, nu are sens sa fim mai catolici decat Papa, o zi pe luna ne sacrificam si noi :(

P.S. No disrespect to catholics

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Mon Dec 06, 2010 12:57 am

:lol: o trimitem prin e-mail si e si mai bine, si mai sigur.

5-FU
junior
junior
Posts: 64
Joined: Fri Sep 10, 2010 1:54 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby 5-FU » Thu Dec 09, 2010 3:02 pm

dupa formele de incadrare, ce mai e de facut? se asteapta pana pe data de 16 sa elibereze dsp-ul adeverinta si sa ne repatizeze pe stagii?
cine stie, va rog postati

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby DarkComy » Thu Dec 09, 2010 5:35 pm

va trebui sa mai platim o taxa la cec pentru logbook, curriculum de pregatire si carnetul de rezident, anul trecut a fost 75 RON. chitanta o prezentam la repartitia spitalelor, impreuna cu o xerocopie dupa cartea de identitate si dovada angajarii (adeverinta eliberata de unitatea angajatoare din care sa reiasa ca am incheiat contract individual de munca pe durata determinata sau nedeterminata). toate informatiile vor aparea probabil ca si in anii trecuti pe siteul www.rezidentiat.info. pana atunci mai bine va uitati pe lista spitalelor de anul trecut (pe www.rezidentiat.info) ca sa stiti cam pentru ce spitale puteti opta. se alege in ordinea punctajului.

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Thu Dec 09, 2010 7:42 pm

daca deja am carnet de rezident, mai platesc pentru inca unul? am file libere cat pentru tot rezidentiatul.

nu inteleg, chitanta (daca ar trebui sa mai platesc inca o data taxa pentru curricula) e obligatoriu sa o avem cand ne depunem dosarul de angajare? intreb pentru ca orasul cluj e mare si mi-ar fi mai avantajos sa o am platita de acasa.
Last edited by ina_doc on Thu Dec 09, 2010 7:44 pm, edited 1 time in total.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby md_gr » Thu Dec 09, 2010 7:44 pm

Am o intrebare, contractul de angajare in cat timp trebuie sa il facem, ca eu nu sunt in Buc, si trebuie sa fac drumuri acsa ca sa fac rost de acte?

ina_doc

Re: Primii pasi dupa ce am ales specialitatea

Postby ina_doc » Thu Dec 09, 2010 8:31 pm

ina_doc wrote:daca deja am carnet de rezident, mai platesc pentru inca unul? mersi.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests