Ce specialitate am ales la repartitie?

odiseea spatiala
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby 187.92a » Wed Dec 01, 2010 4:23 pm

andrady wrote:Inainte sa stiu ce va lua prietenul meu la repartitie m-am gandit ca schimb cu el daca mi se pare prea grea.
se poate asa ceva? schimba, ma refer?

nu stiu daca e ok sa se priveasca lucrile la maniera a fost rau acolo stagiul din facultate. nu e musai sa fie la fel in rezidentiat.
doi: sfatul meu este sa mergeti la spitalele respective sa intrati sa vedeti cu ochii vostri cum sta treaba. ati putea avea niste clues. apoi puteti intreba rezidentii de acolo cum e"fratioare, te scalvageste astia? e bine, e rau? care dr e mai bun? se invata sau nu?"
eu asa am facut, recomand cu caldura aceasta metoda :wink:

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby ikujjj » Wed Dec 01, 2010 4:36 pm

bun sfat.
ok, te duci afli de dr.x, dr.y, vrei sa lucrezi cu ei, dar un oarecare prof./conf./ pe scurt, sef, iti zice sec "nu, tu lucrezi cu dr.z si mai vedem dup-aia."
asta pe scurt, si evident dupa ce te-ai dus ca berbecu' cu hartia de stagiu de baza de peste 6 luni sa zicem (cand formalizarea este dificila si trebuie muuuulte PRC) :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby 187.92a » Wed Dec 01, 2010 4:40 pm

pai eu dau doar sfaturi bune.

nu, poti merge si vbi cu dr ala si il si simti ce gen e, daca va veti intelege sau nu, etc. si intebidaca se poate sa faci cu el, ca ai auzit minuni de el, etc. si vezi ce zice, no.
daca iti va spune ca nu tine de el, e clar. dar pe udne am fost eu se mai intreba cand se adunau prima data toti rezidentii " are cineva vreo preferinta?"

asa macar afli ce sanse ai sa faci cu X sau Y. daca am sansa 10% sa fac cu X care super ok dar 90% sansa in alta parte sa fac cu Y care e bun dar nu asa un, faci rapid o matrice decizionala si gata. :)

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby ikujjj » Wed Dec 01, 2010 4:44 pm

inseamna ca eu chiar am avut ghinion (si nu doar o data :peace: )
lasa ca mi-am schimbat norocul acum. (singur)

comatti_
junior
junior
Posts: 50
Joined: Sun Nov 21, 2010 10:47 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby comatti_ » Wed Dec 01, 2010 6:16 pm

Radio imagistica al 3 lea................Abea astept sa incep

dr.razvan
Posts: 1
Joined: Wed Dec 01, 2010 7:37 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby dr.razvan » Wed Dec 01, 2010 7:51 pm

Tasha wrote:
razek wrote:Am ales cardiologie in Timisoara. Imi puteti da cateva informatii despre specialitatea si centrul ales? Pros & cons...

Conf Lighezan e un superom. Nu stiu daca poti alege, dar daca ai de ales intre el si profa Avram, mergi pe mana Conf Lighezan.
Astia doi sunt cam la cutite, deci ai grija.
Conf Lighezan e in "cercul de elite" (Vintila, DD Ionescu, Vinereanu, etc) si e "doar" conf, profa nu prea si de aici raca.
Centrul de cardio de la TM oricum e fain, e o alegere buna.


Si eu sunt viitor rezident cardiolog, am facut cu prof Avram la fel ca si cu Conf Lighazan. Iti impartasesc parerea in ceea ce il priveste pe dr Lighezan insa vin si cu completarea ca profa este si ea foarte de treaba. Pare dura, se comporta putin mai rece uneori insa daca vede ca iti dai interesul te ajuta si iti arata de toate. Eu faceam garzi in timpul studentiei la judetean si ma vazut de multe ori pe acolo incat ma lua cu ea la vizite, imi explica poate mai mult ca la un rezident cu acte in regula, imi explica imaginea echo, pe scurt as alege-o cu ochii inchisi, dar nu cred ca se poate

andrady
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jul 11, 2009 8:38 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby andrady » Wed Dec 01, 2010 10:44 pm

Dap Trident se poate face schimbul de specialitati intre 2 persoane care-si doresc fiecare specialitatea celuilalt. Am auzit de persoane care s-au aruncat mai sus decat trebuia si au luat gineco sau oftalmo la repartitie, au vazut ca nu se descurca si au schimbat cu alti indivizi cu nevoie de afirmare care luasera specialitati mai usurele la repartitie pt ca atat le permisese punctajul. Am vazut pe forumuri anunturi gen: am specialitatea X si as vrea specialitatea Y, cine vrea sa schimbe cu mine sa ma contacteze. Am auzit ca se poate face si cerere la minister in decursul primelor 6 luni pt schimbarea specialitatii daca se constata incompatibilitate; caz in care se suplimenteaza un loc intr-o alta specialitate pe care o doreste rezidentul respectiv si care s-a luat pe pozitiile inferioare pozitiei lui in clasament la repartitie. Nu stiu clar alineatul legii care spune asta dar mi-au confirmat mai multi. Personal mi se pare cam SF treaba asta. Adica ministerul e obligat sa repare boacanele tuturor rezidentilor care n-au stiut in ce se baga cand au ales la repartitie? Si la cat de indecisi sunt colegii nostrii chiar cred ca ar fi probleme. Era parca unul la repartitie care dupa ce s-a interesat daca mai exista nefro la TgM si a aflat ca mai exista a zis: ”Multumesc, atunci vreau chiru cardiovasculara la Bucuresti” :shock: :?: Daca nu vroiau doar s-o faca pe interesantii cam nasol de ei pe viitor.
Eu am vrut doar sa fug de medicina interna si toate specialitatile care se aseamana, ca sunt o groaza de alte specialitati in care doctorii chiar daca au alta titulatura tot medicina interna fac. Daca am reusit asta sunt multumita si n-o sa mai incerc sa schimb.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby pc7 » Wed Dec 01, 2010 10:53 pm

toata lumea il lauda pe prof lighezan, dar intrebarea mea este cat sta dansul efectiv in spital si cat se ocupa de rezident?
Life's not fair, get used to it

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby Chingachgook » Wed Dec 01, 2010 11:08 pm

andrady wrote:Dap Trident se poate face schimbul de specialitati intre 2 persoane care-si doresc fiecare specialitatea celuilalt. Am auzit de persoane care s-au aruncat mai sus decat trebuia si au luat gineco sau oftalmo la repartitie, au vazut ca nu se descurca si au schimbat cu alti indivizi cu nevoie de afirmare care luasera specialitati mai usurele la repartitie pt ca atat le permisese punctajul. Am vazut pe forumuri anunturi gen: am specialitatea X si as vrea specialitatea Y, cine vrea sa schimbe cu mine sa ma contacteze. Am auzit ca se poate face si cerere la minister in decursul primelor 6 luni pt schimbarea specialitatii daca se constata incompatibilitate; caz in care se suplimenteaza un loc intr-o alta specialitate pe care o doreste rezidentul respectiv si care s-a luat pe pozitiile inferioare pozitiei lui in clasament la repartitie. Nu stiu clar alineatul legii care spune asta dar mi-au confirmat mai multi. Personal mi se pare cam SF treaba asta. Adica ministerul e obligat sa repare boacanele tuturor rezidentilor care n-au stiut in ce se baga cand au ales la repartitie? Si la cat de indecisi sunt colegii nostrii chiar cred ca ar fi probleme. Era parca unul la repartitie care dupa ce s-a interesat daca mai exista nefro la TgM si a aflat ca mai exista a zis: ”Multumesc, atunci vreau chiru cardiovasculara la Bucuresti” :shock: :?: Daca nu vroiau doar s-o faca pe interesantii cam nasol de ei pe viitor.
Eu am vrut doar sa fug de medicina interna si toate specialitatile care se aseamana, ca sunt o groaza de alte specialitati in care doctorii chiar daca au alta titulatura tot medicina interna fac. Daca am reusit asta sunt multumita si n-o sa mai incerc sa schimb.



terminati bai cu prostiile ca nu se poate schimba

faptul ca ai vazut anunturi pe forumuri (chiar si aici pe imed erau) nu inseamna nimic

schimburile se fac cu pile/bani/ sau motive serioase. si numai in jos.
stim toti ca sunt si in sus dar aia sunt in alta liga
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby 187.92a » Wed Dec 01, 2010 11:57 pm

andrady wrote:Dap Trident se poate face schimbul de specialitati intre 2 persoane care-si doresc fiecare specialitatea celuilalt. Am auzit de persoane care s-au aruncat mai sus decat trebuia si au luat gineco sau oftalmo la repartitie, au vazut ca nu se descurca si au schimbat cu alti indivizi cu nevoie de afirmare care luasera specialitati mai usurele la repartitie pt ca atat le permisese punctajul. Am vazut pe forumuri anunturi gen: am specialitatea X si as vrea specialitatea Y, cine vrea sa schimbe cu mine sa ma contacteze.


:D ca-n aia de pe iutub, nu shtiu!, cine vrea sa schimbe sa apeleze la mine, nu shtiu :)

iti dai seama cum ar fi, eu de exemplu as da rezi in fiecare an si as lua super punctaj (logic) si apoi as vinde specialitatea altora, mai 'normali'. ( :lol: )
serios, ar fi o super industrie de genul asta.
sigur ca daca nu te califici pt oftalmo nu poti sda faci oftalmo in locul unuia care ia oftalmo :)
si acum 5 ani circula totusi zvonul asta, cu specialitatile intershanjabile.
eu cred totusi ca nu.

andrady
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sat Jul 11, 2009 8:38 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby andrady » Thu Dec 02, 2010 1:33 pm

Tare clipul cu telecomandatii de pe youtube. :)
Am zis si eu ca probabil ar fi nebunie generala daca s-ar putea asa ceva. Dar probabil persoanele de care am auzit eu erau ”in alta liga”, cum zicea kooksee. Tipa care luase oftalmo si schimbase oricum cica era proasta seriei dar o chema bine, tatal ei deputat ceva (asa a prins specialitatea), probabil ca tot de aia s-a putut si transferul. Romania este o adevarata tara a posibilitatilor pt unii, se rescaneaza grile fara martori si se fac multe alte chestii.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby 187.92a » Thu Dec 02, 2010 3:31 pm

andrady wrote:Tipa care luase oftalmo si schimbase oricum cica era proasta seriei dar o chema bine, tatal ei deputat ceva (asa a prins specialitatea), probabil ca tot de aia s-a putut si transferul. Romania este o adevarata tara a posibilitatilor pt unii, se rescaneaza grile fara martori si se fac multe alte chestii.


hai cu povestile :) , ddadadada. poevsti de adormit spiritul critic.
nu se pot schimba intre doi rezidenti specialitatile ca pe haine.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ce specialitate am ales la repartitie?

Postby pc7 » Thu Dec 02, 2010 3:44 pm

pai daca tot i-a aranjat specialitatea de ce nu i-a aranjat-o direct in orasul dorit, sa nu se mai streseze cu transferul?
Life's not fair, get used to it


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests