Intre timp...

odiseea spatiala
User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Intre timp...

Postby b3 » Mon Nov 22, 2010 5:22 pm

Daca va plictisiti pe acasa puteti sa va duceti la politie sa va scoateti cazierul. E valabil 30 de zile (sau 90?) si dureaza cateva ore ca trebuie platita o taxa la Posta, trebuie timbru fiscal si e si coada la Politie, unde se elibereaza in aceeasi zi.
Va trebuie la dosarul pentru contractul de munca de la spitalul platitor.

Pentru cei care n-au depus actele de somaj, daca pe adeverinta de licenta scrie 1 octombrie, mai aveti timp pana pe 1 decembrie sa o faceti (trebuie in termen de 60 de zile de la absolvire). Va da banii de somaj pe luna decembrie si, daca spitalul platitor va fi la >50km de adresa din buletin, va mai da niste bani. Info pe topicul de somaj viewtopic.php?f=18&t=10962
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Intre timp...

Postby DarkComy » Mon Nov 22, 2010 5:33 pm

de cand este nevoie de cazier pentru angajare? anul trecut nu s-a cerut la sf pantelimon.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Intre timp...

Postby pc7 » Mon Nov 22, 2010 5:55 pm

numai la inscrierea la colegiu se cere cazier, la angajare nu, s-au modificat legile?
Life's not fair, get used to it

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Intre timp...

Postby zubenelgenubi » Mon Nov 22, 2010 6:06 pm

Trebuie neaparat sa ne inscriem in colegiu?

Sau haideti mai bine sa facem o schema cu toti pasii ce trebuie urmati in saptamanile ce vin, si aici ma refer sub aspect birocratic.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intre timp...

Postby b3 » Mon Nov 22, 2010 6:20 pm

la Floreasca au vrut si cazier

inscrierea in Colegiu nu e obligatorie. In anul 3, cand poti sa faci garzi platite, am inteles ca ar fi obligatoriu sa te inscrii in colegiu, sa-ti faci asig de malpraxis si sa iti iei cod de parafa, dar nu stiu cat de adevarat e. Ar fi logic dintr-un punct de vedere, complet ilogic din altul, in fine. Ideea e ca in anul 1 nu e obligatoriu. Te poti inscrie in caz ca iti trebuie vreo hartie daca vrei sa pleci pe afara, desi, din nou, si aici am auzit ca iti poti lua hartie si daca nu esti membru (certificate de good standing - daca nu esti membru zice ca n-ai avut nici o problema de care sa stie ei :) ).

In afara de contractul cu spitalul si repartitiile alea din 2-3 zile distincte alte probleme birocratice nu mai sunt.

Pt contract se pierde o zi sau mai mult ca la spital se fac si analize (unele spitale fac pe gratis, altele te pun sa platesti - legal trebuie gratis, legea obliga angajatorul sa plateasca analizele de angajare), trebuie sa treci pe la medicina muncii si parca si psihiatrie, instructaj la protectia muncii, infectii nozocomiale. Sper ca mi-am amintit tot.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Intre timp...

Postby larisa2000 » Mon Nov 22, 2010 10:49 pm

inscrierea in Colegiu nu e obligatorie. In anul 3, cand poti sa faci garzi platite, am inteles ca ar fi obligatoriu sa te inscrii in colegiu, sa-ti faci asig de malpraxis si sa iti iei cod de parafa, dar nu stiu cat de adevarat e. Ar fi logic dintr-un punct de vedere, complet ilogic din altul, in fine. Ideea e ca in anul 1 nu e obligatoriu. Te poti inscrie in caz ca iti trebuie vreo hartie daca vrei sa pleci pe afara, desi, din nou, si aici am auzit ca iti poti lua hartie si daca nu esti membru (certificate de good standing - daca nu esti membru zice ca n-ai avut nici o problema de care sa stie ei ).
inscrierea in Colegiu nu este obligatorie. totusi o sa ai surpriza sa vezi in fiecare luna pe fluturasul de salariu niste bani opriti pt colegiu, desi tu nu esti inscris ! :allright: In schimb in momentul in care ajungi sa faci garzi platite este obligatoriu sa te inscrii in Colegiu. si partea cea mai interesanta : pt inscriere va trebui sa duci o adev de la spital care sa dovedeasca ca ai platit pt ei in tot timpul ce a trecut ! mama masii de treaba, deci ei iti opresc automat, pt ca asa se face ( ce exprimare o mai fi si asta !! ) dupa care te pun pe tine sa scoti adev ca asa s-a intamplat ! so stupid !!!!!
si tot pt garzi e nevoie de malpraxis, dar de cod de parafa nu !

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Intre timp...

Postby larisa2000 » Mon Nov 22, 2010 10:58 pm

eu m-am scos tare de tot la partea cu codu' de parafa, ca eu am fost prima ( cred ) generatie care nu a mai primit cod de parafa ca si rezident. si nu stiu daca mai tineti voi minte dar acu vreo4 veri a fost nebunia aia mare in Buc cu canicula cu lipsa personalului la Ambulanta, de i-a venit ideea inteligenta Dlui ministru de atunci sa ia tot urgentisii si sa-i bage pe salvari. am fost prima zi, termometrul de la Unirii arata 47 grade, in masina cred ca erau 57, AC nu exista pe vremea aia in dotare. am avut vreo 9 cazuri in 6 ore ( ceea ce e mult ) si d'alea naspa cu IMA, AVC avort spontan in mijlocul strazii cu soc hemoragic...ce mai, eu rezident an II doar cu sofer pe masina de resuscitare nedotata nici macar cu branule ! seara eram cu insolatie d'aia ca la carte ! si pun mana pe tel sa o sun pe direct. SAMB sa-i zic ca eu nu mai calc la ambulanta cand primesc telefon ca "trebuie sa gasim o solutie "sa imi fac cat mai repede rost de cod de parafa ca altfel nu mai am voie sa lucrez! serios??!!! nu gasesc si nici nu vreau sa caut vreo solutie !
si de atunci am zis ca imi voi lua cod doar dupa ce imi dau specialitatea sa nu mai am parte iar de vreo surpriza placuta !

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Intre timp...

Postby larisa2000 » Mon Nov 22, 2010 10:59 pm

merge greu imed-ul, mai are un pic si iese fum...s-a incins rau :D

yryna85
junior
junior
Posts: 41
Joined: Sun Nov 15, 2009 9:40 pm

Re: Intre timp...

Postby yryna85 » Tue Nov 23, 2010 12:15 am

Cand se face contractul cu spitalul?

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Intre timp...

Postby md_gr » Tue Nov 23, 2010 12:16 am

Gata, rezi l-am luat, intre timp mai trebuie sa facem copii.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Intre timp...

Postby b3 » Tue Nov 23, 2010 12:33 am

larisa2000 wrote:inscrierea in Colegiu nu este obligatorie. totusi o sa ai surpriza sa vezi in fiecare luna pe fluturasul de salariu niste bani opriti pt colegiu, desi tu nu esti inscris ! :allright: In schimb in momentul in care ajungi sa faci garzi platite este obligatoriu sa te inscrii in Colegiu. si partea cea mai interesanta : pt inscriere va trebui sa duci o adev de la spital care sa dovedeasca ca ai platit pt ei in tot timpul ce a trecut ! mama masii de treaba, deci ei iti opresc automat, pt ca asa se face ( ce exprimare o mai fi si asta !! ) dupa care te pun pe tine sa scoti adev ca asa s-a intamplat ! so stupid !!!!!
si tot pt garzi e nevoie de malpraxis, dar de cod de parafa nu !


viewtopic.php?f=18&t=10590

Noi am hotărât să ii primim în CMR, dar s-a întâmplat ca cei angajaţi la spital, automat să li se oprescă cotizaţia, noi am discutat şi am concluzionat că legal este să fie primiţi în CMR la cerere, dar în nici un caz automat.


Este o aberatie sa ti se ceara plata cotizatiei din urma, daca nu esti obligat sa fii membru al colegiului de la angajarea ca rezident. E un abuz al colegiilor judetene daca cer ca in acea adeverinta sa scrie ca "s-a oprit cotizatia de la angajare". Acolo trebuie sa scrie ca "spitalul va opri cotizatia incepand cu data inscrierii in colegiu", sau "cu data eliberarii prezentei" (in idee ca in luna in care ceri adeverinta de la spital te si inscrii in colegiu. Spitalele fac si ele un abuz daca iti opresc aia 5 lei desi nu esti membru. Poti face cerere sa iti raspunda in scris in baza carei legi/regulament iti opresc banii, ca tu nu esti membru al colegiului si consideri nejustificata oprirea cotizatiei. Cand vrei sa te inscrii in colegiu faci cerere sa inceapa sa-ti opreasca. Nu stiu daca merita 2 hartii si sa te certi cu vreo tanti care o ignora intr-o prima faza pentru 60 lei/an, dar ca principiu... Oricum mai enervant e ca iti opresc 10 lei pt "CCM", adica pt sindicatul care iti negociaza contractul colectiv de munca. Si asta e legal, se pare.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests