Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

odiseea spatiala
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Iepurita » Mon Nov 22, 2010 12:13 pm

Mi-am comparat raspunsurile cu grila de pe net. Am vazut ca am avut anulate intrebari, ca punctajul e cu 10 sutimi mai mare decat cel luat acolo.
Si mai trist este ca am gresit din cauza ca nu am citit cu atentie intrebarea sau raspunsul...dar na, e tipic :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby elenam_elena » Mon Nov 22, 2010 1:39 pm

da, au fost ceva mai grele ca anul trecut si unele dintre ele interpretabile... ma asteptam la un test cel putin la fel de ok ca anul trecut..

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Calico » Mon Nov 22, 2010 4:28 pm

Ioio wrote:Si mai trist este ca am gresit din cauza ca nu am citit cu atentie intrebarea sau raspunsul...dar na, e tipic
De ce e mai trist, greseala e greseala. Cu siguranta ca pe pacient nu-l intereseaza daca ai uitat bisturiul in el din neatentie sau din nestiinta.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby clara_luna » Mon Nov 22, 2010 4:29 pm

Asta asa este :lol:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Iepurita » Mon Nov 22, 2010 4:33 pm

MumaPadurii wrote:
Ioio wrote:Si mai trist este ca am gresit din cauza ca nu am citit cu atentie intrebarea sau raspunsul...dar na, e tipic
De ce e mai trist, greseala e greseala. Cu siguranta ca pe pacient nu-l intereseaza daca ai uitat bisturiul in el din neatentie sau din nestiinta.


Da, e ai dreptate. Alte nuante n-ai gasit, nu?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby anncush » Mon Nov 22, 2010 5:19 pm

anncush wrote:
cristinaiorga2008 wrote:Acum dupa ce a trecut ce a fost mai greu , poate scaneaza cineva caietul cu grile si il ataseaza pe forum.


Sigur. Arunc si eu un ochi peste grila master sa duc sadismul pana la capat dupa care ma ocup sa "curat" raspunsurile de pe caietul meu de grile [ceea ce va dura ceva ca am fost cam ... messy :))] si il scanez si-l pun mai pe seara pe forum. Asta daca nu e altcineva mai rapid decat mine cu toate treburile astea :)


Gata! Am revenit :)
Am sters raspunsurile mele ca sa puteti rezolva fara sa fiti influentati de insemnarile mele - arata chiar onorabil de curat caietul acum :)) Este varianta B, iar grila master o gasiti pe rezidentiat.info

http://www.fileshare.ro/12448621145

Spor :allright:
Slowly getting less stupid :)

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Krisler12 » Mon Nov 22, 2010 5:59 pm

anncush wrote:
anncush wrote:
cristinaiorga2008 wrote:Acum dupa ce a trecut ce a fost mai greu , poate scaneaza cineva caietul cu grile si il ataseaza pe forum.


Sigur. Arunc si eu un ochi peste grila master sa duc sadismul pana la capat dupa care ma ocup sa "curat" raspunsurile de pe caietul meu de grile [ceea ce va dura ceva ca am fost cam ... messy :))] si il scanez si-l pun mai pe seara pe forum. Asta daca nu e altcineva mai rapid decat mine cu toate treburile astea :)


Gata! Am revenit :)
Am sters raspunsurile mele ca sa puteti rezolva fara sa fiti influentati de insemnarile mele - arata chiar onorabil de curat caietul acum :)) Este varianta B, iar grila master o gasiti pe rezidentiat.info

http://www.fileshare.ro/12448621145

Spor :allright:


Multumim mult ! Asteptam si restul variantelor. :o

Apropo, daca se da pe variante si variantele sunt diferite, de unde stim ca aia care vor avea o anume varianta nu vor fi avantajati sau din contra dezavantajati ptr. ca varianta respectiva are niste intrebari cu un alt grad de dificultate decat celelalte ? :?:
Nu ar fi mai corect sa se dea tuturor aceleasi grile ? Eu asa zic...

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby anncush » Mon Nov 22, 2010 6:05 pm

Cu placere!

LOL :) Sunt ACELEASI subiecte pt toata lumea doar ca este amestecata ordinea grilelor in cele 4 variante - de ex. grila nr 1 la var A este grila nr 7 la var B, grila nr 26 la var C si grila 198 la var D.[ca idee, nu ca asta ar fi corespondenta reala] :allright: Deci nu trebuie sa mai scaneze nimeni nimic
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 6:25 pm

gaurav_singh_md wrote:
clara_luna wrote:In legatura cu grilele date intr-adevar foarte nasoale,sunt de acord cu Riley,grila cu tratament LMC m-a secat de tot,stiam tema si au dat din afara paginilor aflate in tematica,probabil se va anula,dar nu ne incalzeste cu nimic,am ierdut puncte la ea :)
Si din tabele la greu,deci la greu :)

daca stii absolut tot (etio, path, semne/simp, evolutia, factori de prog etc.) despre o boala nu este f. greu sa ghicesti felul in care tratezi boala respectiva.

nu, nu ai cum sa stii ce ne-a intrebat pe noi decat daca invatai paragraful sau aveai noroc.
Aia cu tratamentul la LMC transplant era evidenta!
In schimb factorii de prognostic favorabili ai transplantului alogenic ori ii stii ori nu. Cu logica si noroc-mai ales noroc!! scoteai grila.
Iar grilele NU au fost in mare masura logice, au incercat ei sa "indulceasca" toceala aia cu pseudo cazuri clinice dar mai rau au facut-te bagau in ceata mai mult.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 6:27 pm

Si mie mi-au iesit 4 puncte mai mult la corectarea cu grila master, probabil o bulina prost facuta la CS.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

egret@
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2010 12:37 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby egret@ » Mon Nov 22, 2010 7:35 pm

Tema ref. la sarcina mi s-a parut cea mai “varza de varza” dintre toate poate si pt. faptul ca are extrem de multe exprimari “aiuritoare”; uterul suprasimfizar la inceputul lunii a II-a e o aberatie , nici macar nu trebuie sa ai notiuni de medicina pt. a-ti da seama ca-i o tampenie , astea-s lucruri pe care le afli si-n tramvai !…orice gospodina de la piata , cu clase cat trenul , rade in hohote cand aude asa ceva !…cand am vazut respectiva aberatie data la simulare am zis “lasa , atat I-a dus capul pe astia , or fi niste neica nimeni , in fond e o simpla simulare , ce conteaza , bani sa iasa “…in schimb sa bagi asemenea “notiune de notiune” intru-un examen national de asemenea amploare care se vrea a fi cat se poate de serios…nici nu stiu cum sa cataloghez acest gest…impertinenta ?…prostie crasa ?…ma intreb daca are si niste cunostinte de medicina personajul care a propus intrebarea asta (de fapt raspunsul asta) sau daca e doar ignorant !…sa nu care cumva raspunsul sa fie mai departat de 2 randuri fata de intrebare !…nici nu stiu ce-o fi in capul astora care organizeaza examenul asta , ne cred niste robotei care memoreaza toate prostiile ?… nu conteaza ca sunt greseli cat casa , “asa scrie in carte asa tre’ sa spunem” !…mi s-a parut si o lipsa de fair play sa pui doar 2 raspunsuri , pune frate macar 3 acolo , sa nu fiu obligat sa bifez tampenia , pierd un punct (dar nu pe toate 5) , sa nu-mi tremure carioca in mana si sa nu-mi arunc demnitatea la cos !…va rog sa ma scuzati pt. compunerea asta "violenta" !

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby anncush » Mon Nov 22, 2010 8:04 pm

Sunt curioasa daca s-au depus contestatii si mai ales daca se vor aproba aceste posibile contestatii :roll: Am vazut ca maine pe la pranz apare grila master definitiva.
Slowly getting less stupid :)

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby DarkComy » Mon Nov 22, 2010 8:25 pm

Riley wrote:nu, nu ai cum sa stii ce ne-a intrebat pe noi decat daca invatai paragraful sau aveai noroc.
Aia cu tratamentul la LMC transplant era evidenta!
In schimb factorii de prognostic favorabili ai transplantului alogenic ori ii stii ori nu. Cu logica si noroc-mai ales noroc!! scoteai grila.
Iar grilele NU au fost in mare masura logice, au incercat ei sa "indulceasca" toceala aia cu pseudo cazuri clinice dar mai rau au facut-te bagau in ceata mai mult.


aceasta comisie nu prea a stiut ce vrea ... intrebari ridicole impreuna cu intrebari interpretabile, intrebari formulate sub forma unor cazuri clinice, dar cu raspunsuri evidente pentru care nici nu trebuia sa citesti tot tot tot ce prezentau ei. la mintea mea simpla, logic ar fi ca aceasta comisie sa stabileasca in ce fel sa fie formulate intrebarile astfel incat acestea sa fie clare, usor de inteles, nu interpretabile si nu ghicitori "oare ce vor ei sa raspund? oare la ce s-au gandit". oricare dintre noi se astepta la mai mult de la acesti oameni pentru ca nu vorbim aici de niste neica nimeni. unii dintre ei ne vor fi sefi de sectie.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 22, 2010 9:06 pm

Riley wrote:
gaurav_singh_md wrote:
clara_luna wrote:In legatura cu grilele date intr-adevar foarte nasoale,sunt de acord cu Riley,grila cu tratament LMC m-a secat de tot,stiam tema si au dat din afara paginilor aflate in tematica,probabil se va anula,dar nu ne incalzeste cu nimic,am ierdut puncte la ea :)
Si din tabele la greu,deci la greu :)

daca stii absolut tot (etio, path, semne/simp, evolutia, factori de prog etc.) despre o boala nu este f. greu sa ghicesti felul in care tratezi boala respectiva.

nu, nu ai cum sa stii ce ne-a intrebat pe noi decat daca invatai paragraful sau aveai noroc.
Aia cu tratamentul la LMC transplant era evidenta!
In schimb factorii de prognostic favorabili ai transplantului alogenic ori ii stii ori nu. Cu logica si noroc-mai ales noroc!! scoteai grila.
Iar grilele NU au fost in mare masura logice, au incercat ei sa "indulceasca" toceala aia cu pseudo cazuri clinice dar mai rau au facut-te bagau in ceata mai mult.

the bone marrow transplant won't do jack if the disease is in an advanced state, and people over 65 aren't considered good donors for anything. this was a common sense question.
more troublesome is if ANYONE can tell me what the fufu are "grupuri" (>10 % grupuri) in the sepsis CS. (i know that they are talking about 'coz i have the book in english, but the person who came up with the question didn't think that it might be a bad translation???)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 9:10 pm

Sigur ca variantele d si e erau common sense. Dar eu am luat si a si b pt ca poate scria si aia in Harrison-la cate aberatii sunt in tematica aia nu era exclus. De unde sa stiu eu ce scrie si ce nu daca in tematica nu era si tratamentul-asta era ideea.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

egret@
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Oct 31, 2010 12:37 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby egret@ » Mon Nov 22, 2010 9:32 pm

Din pacate prea multi sunt “neica nimeni” , e adevarat spoiti cu tone de diplome , atestate , doctorate …dar tot neica nimeni…am avut onoarea sa cunosc cativa profesori la ale caror cursuri era o crima sa lipsesti , nu te indurai sa iei notite , nici nu era cazul…era o placere sa asculti expuneri clare , frumoase , cursive , nici vorba de “foi ajutatoare” sau “poticneli” ; sunt destul de multe capitole , pasaje din tematica facute “bors”…e simplu sa-ti dai seama de valoarea unui om din modul in care se exprima…cand iti face praf un curs ca nu stii care-i inceputul si care-i sfarsitul sigur exista o relatie directa dintre borsul din exprimare si cel din cap !…eu nu cred in “genii” care nu sunt capabile sa prezinte decent informatia !…si catelul meu intelege tot dar se exprima mai greu !

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 22, 2010 9:44 pm

Riley wrote:Sigur ca variantele d si e erau common sense. Dar eu am luat si a si b pt ca poate scria si aia in Harrison-la cate aberatii sunt in tematica aia nu era exclus. De unde sa stiu eu ce scrie si ce nu daca in tematica nu era si tratamentul-asta era ideea.

if we follow this reasoning then the CPK-MM question should definitely be cancelled. (there is absolutely no mention of CPK-MM in the cardiac markers part of AMI and in fact i don't think it is mentioned anywhere in Harrison's 14th ed.) there is CK, CKMB, CKMB1 and CKMB2.
of course we can debate that we should know about the different isoenzymes of CK as we have all studied medicine, but the fact remains that "CPK-MM" is not mentioned anywhere in the relevant "tema" of Harri 14th ed.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 9:55 pm

daca te referi la intrebarea aia cu pseudo cazul clinic cu CK-MM de fapt se face referire la CK-MM din IRA unde la un moment dat spune cauze de hiperK , hiperPO4, hiperuricemie si cresteri de CK-MM-deci era din tematica.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby elenam_elena » Mon Nov 22, 2010 10:34 pm

da, la asta se referea intrebarea..

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 22, 2010 10:38 pm

Riley wrote:daca te referi la intrebarea aia cu pseudo cazul clinic cu CK-MM de fapt se face referire la CK-MM din IRA unde la un moment dat spune cauze de hiperK , hiperPO4, hiperuricemie si cresteri de CK-MM-deci era din tematica.

CPK-MM
:lol: and i didn't read IRA anyway.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Mon Nov 22, 2010 10:55 pm

bun, si nu inteleg acum de ce ai subliniat P-ul ala: pt ca am scris eu gresit (in limbajul medicilor frecvent se zice CK-MM si nu CPK-MM pt ca e mai usor de pronuntat), pentru ca in Harrison e oricum gresit (creatininkinaza scrie-si de fapt e creatinfosfokinaza), ca in intrebare era CPK-MM cand in Harrison scrie altfel sau ca intrebarea e contestabila pt ca nu e din materie? :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Bogdan_DD » Mon Nov 22, 2010 11:10 pm

Si voi va legati de o intrebare din 200, CK MM MB intervale de timp, etc. Who gives a ***?. Ma rog, eu nu vreau cardio. Iar alea din leucemii erau de common sense, alegeai transplantul inclusiv pt ca suna bine :). Mie mi-au placut herniile, na.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 22, 2010 11:41 pm

Riley wrote:bun, si nu inteleg acum de ce ai subliniat P-ul ala: pt ca am scris eu gresit (in limbajul medicilor frecvent se zice CK-MM si nu CPK-MM pt ca e mai usor de pronuntat), pentru ca in Harrison e oricum gresit (creatininkinaza scrie-si de fapt e creatinfosfokinaza), ca in intrebare era CPK-MM cand in Harrison scrie altfel sau ca intrebarea e contestabila pt ca nu e din materie? :shock: :shock:

in the question it is CPK MM (using an acronym not mentioned anywhere).... :lol: i am kidding. the question is ok. i just hope i don't lose 9 points on the CML questions.

User avatar
Heimdallr
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 06, 2006 2:44 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Heimdallr » Mon Nov 22, 2010 11:59 pm

Eu am apreciat totusi pseudo cazurile clinice (cum bine le numeste Riley). Nu prea iti solicitau gandirea clinica dar au fost bine venite, te face sa crezi ca poate poate lucrurile se mai si schimba in ceea ce priveste rezidentiatul asta si formatul lui. Cine stie ? poate or sa schimbe si bibliografia ! :shock:
The truth will set you free, but first it will piss you off.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Riley » Tue Nov 23, 2010 12:02 am

Nu cred ca se vor accepta contestatiile, si in anii trecuti au fost contestate intrebari care nu erau din materie si nu s-a schimbat nimic!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby soricel » Tue Nov 23, 2010 12:03 am

gaurav_singh_md wrote:hope i don't lose 9 points on the CML questions.

tu dai rezi in fiecare an? ce specialitate vrei sa prinzi?

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby elenam_elena » Tue Nov 23, 2010 12:20 am

Faptul ca ne-au dat pseudocazurile alea ma face sa ma gandesc ca cei care au facut intrebarile s-au cam inspirat din rezitests, ma gandeam si la restul intrebarilor interpretabile..numai in rezitests gasesti asa ceva...:)

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby gaurav_singh_md » Tue Nov 23, 2010 2:09 am

soricel wrote:
gaurav_singh_md wrote:hope i don't lose 9 points on the CML questions.

tu dai rezi in fiecare an? ce specialitate vrei sa prinzi?

vreau sa fiu medic "complet" - competent in toate specilitatiile... :lol:

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Cum vi s-au parut grilele ? & Grilele acestea vs. rezitest ?

Postby Krisler12 » Tue Nov 23, 2010 1:15 pm

Heimdallr wrote:Eu am apreciat totusi pseudo cazurile clinice (cum bine le numeste Riley). Nu prea iti solicitau gandirea clinica dar au fost bine venite, te face sa crezi ca poate poate lucrurile se mai si schimba in ceea ce priveste rezidentiatul asta si formatul lui. Cine stie ? poate or sa schimbe si bibliografia ! :shock:


Vrei mai multe carti ? :D
Daca l-ar face totusi ceva in genul celor de la USMILE (adica fiecare intrebare sa fie un caz clinic) parca ar fi mult mai calumea si mai logic.

--------------------------------------------
Am inteles ca nu stiu cat la suta din nota maxima obtinuta de priul candidat aflat in fruntea listei. Adica daca ala a luat 800 se face X% din 800 si asta va fi limita inferioara sub care restul vor fi decalarati respinsi.
Ce se va intampla in cazul in care primul ar obtine punctajul maxim posibil iar restul, de la al doilea in jos au note mult mai mici si, folosind regula asta de stabilire a limitei inferioare, vor fi admisi doar foarte putini ?


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests