Statistica rezultate

odiseea spatiala
Dr_orto
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Dec 01, 2009 2:55 pm

Statistica rezultate

Postby Dr_orto » Thu Nov 18, 2010 10:38 pm

Dupa examen daca vreti sa va notati punctajele si sala (e important sa specificati sala cat mai exact, inclusiv Facultatea de unde aveti datele) din care le aveti ca sa facem statistica sa vedem cum stam. Anul trecut s-a facut si a fost 98% precisa (cel putin pt mine). Avand in vedere ca anul trecut s-a afisat clasamentul doar joi a fost interesat de stiut dinainte cam pe ce pozitie ma aflu. Astept.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby Riley » Fri Nov 19, 2010 12:05 am

Exact asta am sugerat si eu :allright: :allright:
Acum mai ramane sa se si ocupe cineva cu statistica in ziua respectiva ;).
Eu m-am gandit sa vorbesc dinainte cu supraveghetorii ca atunci cand se corecteaza o grila sa anunte punctajul ca sa il pot nota. Sau cel putin la sfarsit sa imi zica punctajele ca sa le pot nota si posta! ;)
Bafta multa la invatat si spor!

Iar la postare sa le punem unele sub altele pentru a fi mai usor de dat copy-paste ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Statistica rezultate

Postby Iepurita » Fri Nov 19, 2010 4:54 pm

Am facut acum un test si am avut 770. Vreau sa pastrez rezultatul asta pt. statistica, se poate? :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Dr_orto
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Dec 01, 2009 2:55 pm

Re: Statistica rezultate

Postby Dr_orto » Fri Nov 19, 2010 8:51 pm

Daca primesc informatiile in forma usor de preluat in excell (unele sub altele) fac eu statistica.
Spor.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby Riley » Fri Nov 19, 2010 8:54 pm

Dr_orto wrote:Daca primesc informatiile in forma usor de preluat in excell (unele sub altele) fac eu statistica.
Spor.

:allright: :allright: :allright:
multumim!!!! pai sper ca asa va fi ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby b3 » Fri Nov 19, 2010 10:22 pm

corectarea se face cu toata lumea in sala si se zice punctajul destul de tare, deci aveti cum sa notati. Doar sa fiti atenti mai multi ca sa le prindeti pe toate, ca in general dupa primele 20 de grile corectate incepe agitatia ("aoleu ce punctaje mari/mici")
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Statistica rezultate

Postby zubenelgenubi » Fri Nov 19, 2010 10:28 pm

Nu stiu de ce, dar eu parca incep sa simt fiorul examenului... lucru pe care l-am amanat de cateva saptamani incoace, considerand drept inutila agitatia. Ei, acum nu mai merge! Nu cred ca voi mai intra aici decat dupa examen, deci va doresc, tuturor, multa bafta!
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby Riley » Fri Nov 19, 2010 11:06 pm

b3 wrote:corectarea se face cu toata lumea in sala si se zice punctajul destul de tare, deci aveti cum sa notati. Doar sa fiti atenti mai multi ca sa le prindeti pe toate, ca in general dupa primele 20 de grile corectate incepe agitatia ("aoleu ce punctaje mari/mici")

multumim b3 pt sfaturi. E bine ca se striga punctajele, la ce exmaene am participat acum cu corectare pe loc (exclus rezi) nu se zicea nimic.
Da, normal ca incepe agitatia, de fapt se continua si ajunge la apogeu atunci. Daca punctejele sunt mari nu e bine, daca sunt mici iar nu e bine, oricum o dai nu e bine :(.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

temp

Postby i.ioana84 » Sun Nov 21, 2010 5:02 pm

Stiti cumva cand se afiseaza pe site-ul oficial al Rezidentiatului clasificarea finala a candidatilor?

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby DarkComy » Sun Nov 21, 2010 5:03 pm

pana vineri se afiseaza. asa a fost si anul trecut.

i.ioana84
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Sun Nov 21, 2010 3:50 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby i.ioana84 » Sun Nov 21, 2010 5:28 pm

Cei care au dat examenul de Rezidentiat din partea Ministerului Justitiei, Ministerului Apararii, Ministerului de Interne, Ministerului Educatiei si candidatii straini vor alege tot din cele 2740 de locuri sau ei au alte locuri, separate?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby b3 » Sun Nov 21, 2010 5:29 pm

au separate. La repartitie se va spune "xulescu, ministerul ... , nu alege". Cand se va afisa clasamentul final va scrie in dreptul lor de la ce minister sunt si ii veti putea scoate de la calcul.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mony221
senior
senior
Posts: 164
Joined: Tue Nov 21, 2006 6:21 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby mony221 » Sun Nov 21, 2010 6:09 pm

SE pare ca sunt destul de multe note peste 730 mai asteptam postari si evident caietul de grile scanat!

Iuda
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Sun Nov 21, 2010 5:55 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby Iuda » Sun Nov 21, 2010 6:13 pm

...si o marturie din partea protagonistilor imed-isti de anul asta.
Deschide-ti inima pentru autopsie.

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby DarkComy » Sun Nov 21, 2010 6:16 pm

cel mai bine asteptam pana apare clasamentu oficial pentru ca si anul trecut am incercat sa ma orientez dupa o statistica a forumistilor si lucrurile nu au mers cum speram. celor care se iau dupa punctajele de anul trecut, le recomand sa se lase de sportul asta pentru ca sunt diferente mari de la an la an. exemplu: in 2008 punctajul 716 era pe la pozitia 800+ .... in 2009 la pozitia 1400+ .... anul asta poate 1800 sau chiar 2000 :| :| :| :|

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby b3 » Sun Nov 21, 2010 6:29 pm

nu conteaza asta, pentru ca statistica nu se face asa. Anul trecut a fost buna metoda.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Statistica rezultate

Postby dr_h » Sun Nov 21, 2010 7:05 pm

Anul trecut statistica a fost f aproape de rezultatele finale, prin urmare cei care se pricep si ar putea sa o realizeze ne-ar oferi o orientare aproximativa.

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

temp2

Postby dr_me » Mon Nov 22, 2010 12:17 am

Am facut eu o centralizare a punctajelor in excel.. gasiti fisierul aici. http://dl.transfer.ro/transfer_ro-22nov ... 74d3e3.zip
Pe masura ce se vor mai posta si alte sali, cu dorinta de a nu se repeta, o sa updatez fisierul.

User avatar
lordazazel
newbie
newbie
Posts: 9
Joined: Fri Oct 01, 2004 12:32 am
Location: Bucuresti

Re: Punctaje partiale pe sali

Postby lordazazel » Mon Nov 22, 2010 2:01 am

O centralizare cu datele postate pina la ora 21 pe forum. Aveti si un grafic orientativ. Daca doriti sa il reactualizati, va rog!

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-22nov ... 6ae1e7.zip

Dr_orto
newbie
newbie
Posts: 22
Joined: Tue Dec 01, 2009 2:55 pm

Re: Statistica rezultate

Postby Dr_orto » Mon Nov 22, 2010 5:46 am

http://www.fileshare.ro/12432926129.4
Aici ar trebui sa il gasiti.
Vedeti ca are o formula de calcul. Cititi instructiunile si va calculeaza pozitia finala estimata in clasament. Eficienta 95%. Bafta.

Atolica
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Jul 09, 2008 5:36 pm
Contact:

Re: Statistica rezultate

Postby Atolica » Tue Nov 23, 2010 1:54 am

Sa moara capra lu vecinu de inteleg cum naiba functioneaza xlsu ala.

Explica te rog aici!

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Statistica rezultate

Postby prodezbatere » Tue Nov 23, 2010 7:05 am

Oare poate cineva sa spuna cati candidati sunt
intre 800 si 900
intre 700 si 800
si in final cei intre 900 si 924
efectiv aceste statistici ma au sarmalizat la cap!

asteroid
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Mon Oct 05, 2009 12:05 am

Re: Statistica rezultate

Postby asteroid » Tue Nov 23, 2010 8:27 am

pai e simplu Atolica de folosit. acolo unde scrie sa inlocuiesti pozitia 400 pui pozitia la care te afli tu in tabel, sa zicem 200, si dai enter si el calculeaza. Atat :)

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: Statistica rezultate

Postby floryanna » Tue Nov 23, 2010 11:19 am

pai aia e regula de trei simpla cred ca am retinut bine de la mate;)) numai ca eu nu cred ca are precizie prea mare pentru ca punctajele pot varia destul de mult.parerea mea e ca este orientativa pana joi :peace:

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Statistica rezultate

Postby Dr.Jol » Tue Nov 23, 2010 7:30 pm

Cu cat numarul de punctaje centralizate este mai mare..cu atata valoarea statistica creste. De exemplu daca se aduna 500 note deja inseamna 10% din punctaje..devine foarte puternic statistic in momentul respectiv. Aberatiile statistice nu isi au locul aici.

Ca si exemplu..pentru un studiu care sa se poate extrapola la intreaga populatie a romaniei cu o precizie suficient de mare este de aproximativ 4000-5000 de subiecti...;)

Intr-adevar..problema poate sa apara din corectitudinea punctajelor comunicate...dar daca e asa, sunt convins ca mai degraba sunt comunicate cele mai mari (se retin mai usor).

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Statistica rezultate

Postby prodezbatere » Tue Nov 23, 2010 7:39 pm

Poveste asta cu statistica de fata imi suna precum un studiu nerandomizat,este adevarat ca sondajul este facut intr o cohorta insa cu informatii incerte,surse nesigure si incomplete.Prin urmare studiul este lovit de nulitate!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Statistica rezultate

Postby Chingachgook » Tue Nov 23, 2010 7:52 pm

cum adica nerandomizat?
:shock:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Statistica rezultate

Postby prodezbatere » Tue Nov 23, 2010 8:05 pm

adica a mancat ceapa si s a dus pe plaja!

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Statistica rezultate

Postby Dr.Jol » Tue Nov 23, 2010 8:10 pm

ma rog...

Deci..sa zicem ca ne intereseaza pentru 4300 de oameni...ei..locul 2150 o sa aibe intre 690 si 700 de puncte. ramane sa asteptam si sa vedem.

@prodezbatere ca sa dezbatem putin...privit radical, da ai dreptate, dar pe de alta parte...totusi..sunt adunate mai mult de 25% din note, deci oricat de incomplete ar fi...totusi...sunt foarte multe note. Daca faic o histograma, vei vedea ca exista si o distributie normala a punctajelor...neisgure...doar daca se vrea o dezinformare..dar mergand pe principiul ca oricum a trecut, si ca oricum o sa se afle exact nu vad rostul, incomplete..da..am zis si eu din primul post ca exista aceasta posibilitate...dar nu suficient incat sa afecteze semnificativ.

In alta ordine de idei...aici se face doar un studiu descriptiv...ei..un studiu descriptiv nu are cum sa fie lovit de nulitate (de fapt niciun studiu nu poate, deoarece chiar daca nu atinge semnificatia statistica tot demonstreaza ceva ;) )

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Statistica rezultate

Postby Chingachgook » Tue Nov 23, 2010 8:14 pm

eu cred ca doar i-a placut sintagma "lovit de nulitate" nu ca intelege ceva din statistica
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Statistica rezultate

Postby prodezbatere » Tue Nov 23, 2010 8:21 pm

am spus lovit de nulitate in raport cu rezultatul care poate obtinut si nu din puncte de vedere tehnic!daca ne gandim la situatia bizara de anul trecut unde au fost 16 candidati cu 750..nu prea mai merge!Un alt punct slab este acela ca nu stim nr celor cu puncatj peste 800.daca ai 150 de oameni intre 800 si 924,situatia se schimba radical! versus 800!
acum discutam la modul general caci pana joi nu moare nici capra!

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Statistica rezultate

Postby DarkComy » Tue Nov 23, 2010 8:30 pm

voi realizati ca ce facem noi acum este ridicol ? in conditiile in care primim clasificarea la 4 zile de la concurs voi tot vreti sa ne stresam cu o statistica ? la ce ajuta ? cei sub 750 puncte isi fac sange rau gandindu-se ca nu vor prinde o specialitate buna, iar restul jubileaza gandindu-se cat de bine stau. intelegeam sa faceti o statistica daca ar fi durat cateva saptamani, luni de zile pana la rezultate, dar PENTRU 4 ZILE AMARATE voi chiar tineti sa va certati/contraziceti/jignti ? aiurea rau. eu ma duc sa beau o bere. bafta

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Statistica rezultate

Postby Chingachgook » Tue Nov 23, 2010 8:34 pm

inutil post ai mai scris

statistica asta ii ajuta pe aia care au puncatj ok sa se gandeasca cam ce specialitati pot alege. sigur ca nu merge cu o precizie de 100% dar e bien sa fii relativ orientat cand ajungi la doamna cu microfonul
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Statistica rezultate

Postby Dr.Jol » Tue Nov 23, 2010 8:35 pm

daca ne gandim la situatia bizara de anul trecut unde au fost 16 candidati cu 750..nu prea mai merge
ba da..merge...adica de ce nu ar merge? a..ca locul exact..nimeni nu a spus ca se vrea sa se stie locul exact, dar o aproximatie foarte buna se poate obtine fara nicio problema. Clar nu se poate exact..ar fi nevoie de mult mai multe date, date care nu sunt disponibile in momentul de fata pentru muritorii de rand.

Un alt punct slab este acela ca nu stim nr celor cu puncatj peste 800.daca ai 150 de oameni intre 800 si 924,situatia se schimba radical! versus 800!
aici iar nu inteleg... daca te referi cumva ca apar din senin foarte multi cu un anumit punctaj..iti garantez ca nu se va intampla asa ceva (eventual la punctaje mici..pentru ca erau neinteresante poate). Vor aparea automat, dar mai mult ca sigur se vor respecta proportiile care sunt in momentul de fata..de aici si posibilitatea de a extrapola spre rezultatele finale.


@Darkcomy...contraziceri sunt..sunt normale, sunt firesti si ele ne ajuta sa ne dezvoltam (mai aflam cate ceva de cele mai multe ori din argumentele celorlalti) cat despre jigniri si alte alea..sunt convins ca nu exista. Spor la bere!!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby Riley » Tue Nov 23, 2010 9:11 pm

treaba asta cu statistica e foarte buna, sigur nu e 100% corectitudine si nici nu ar avea cum. Evident, nu stim daca lotul pe care l-am avut este un esantion pt populatia care a dat rezi. Dar ce pot spune cu siguranta este ca in toate salile (sau in majoritatea) au fost punctaje din toata gama-nu au fost aglutinari numai de punctaje mari sau numai foarte mici-asta ochiometric atunci cand am aranjat datele obtinute de mine si de colegii care mi le-au dat. Adica oriunde era unul peste 900 sau cel putin 890, dupa mai scadea pe la 880,870 dupa multi intre 700 si 800 cum cred ca este tendinta anul asta,etc.
Te orientezi si nu iti faci sperante desarte spunand-ah, am 750 poate sunt in prima mie (am dat un exemplu nu stiu daca se aplica in cazul nostru). Plus ca te gandesti la mai multe optiuni-poate vroiai cardio Buc, dar esti dispus sa te muti si in Sb sau vrei neaparat sa ramai in Buc dar nu ai punctaj si atunci te gandesti la interne etc.

Bafta multa tuturor la repartitie si evident spor la bere! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Statistica rezultate

Postby zubenelgenubi » Tue Nov 23, 2010 9:17 pm

Concret, ce punctaj ar trebui sa aiba, conform acestei statistici, locul 2740, sau, presupunand toata lumea vrea in primul rand sa prinda altceva decat MF (spun, presupunand), atunci care ar fi punctajul pentru locul 2300?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby Riley » Tue Nov 23, 2010 9:30 pm

concret pt 2700 pozitia in statistica este 645 cu 657 de puncte
concret pt 2300 pozitia in statistica este 550 cu 683 de puncte
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Statistica rezultate

Postby zubenelgenubi » Tue Nov 23, 2010 9:54 pm

Am inteles. Ai cumva si baza de date actualizata sa o postezi din nou pe forum? Ma refer la fisierul "statistica rezi.xls"? Mersi fain.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Statistica rezultate

Postby Riley » Tue Nov 23, 2010 10:23 pm

As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests