Ce alegeti?

odiseea spatiala

Ce alegeti?

Cardio
5
5%
Gastro
2
2%
Nefro
1
1%
Dermato
4
4%
Legala
3
3%
Infectioase
1
1%
ATI
7
8%
Anatomopat.
4
4%
Chirurgie gen.
7
8%
Gineco
12
13%
Orto
4
4%
Plastica
4
4%
Laborator
1
1%
Pediatrie
8
9%
Psihiatrie
6
7%
ORL
2
2%
Oftalmo
3
3%
Nch
0
No votes
Endocrine
2
2%
Interne
9
10%
DZ
0
No votes
Urgente
4
4%
Maxilo
3
3%
 
Total votes: 92

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Ce alegeti?

Postby Iepurita » Thu Nov 11, 2010 3:54 pm

Ce vreti sa va alegeti? Lasand la o parte punctajul de care depinde totul. Si in ce orase?
Just checking out the competition :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: Ce alegeti?

Postby skipone » Thu Nov 11, 2010 4:04 pm

Restul nu conteaza? :)) Gen.. radio? :P

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce alegeti?

Postby Iepurita » Thu Nov 11, 2010 4:35 pm

Nu le-am scris pe toate, dar de asta chiar imi pare rau ca am uitat, se anunta concurenta :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Thu Nov 11, 2010 5:01 pm

Daca ar fi sa am punctaj, dar nu o sa am :lol:, as alege Legala sau Neurologie. Astea mi-au placut mult. De fapt si Psihi si Pedi mi-au mai placut.

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby anncush » Thu Nov 11, 2010 5:20 pm

Buna idee, Ioio, cu poll-ul :allright:

Eu nu vreau decat pediatrie Bucuresti, multumesc :D
Asta chiar si daca, presupunand prin absurd, as avea un supeeer-punctaj, tot pediatrie Bucuresti as alege. Sincer nu ma tem la rezi decat de cei care nu stiu ce vor sa aleaga, iar la repartitie vor merge la drift...

Spor la invatat in continuare si sa luati ce va doriti! :wink:
Slowly getting less stupid :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Thu Nov 11, 2010 5:26 pm

La mine in serie cred ca maj se vor cardiologi, :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce alegeti?

Postby 187.92a » Thu Nov 11, 2010 5:32 pm

iti propun ca exercitiu de amuzament si relaxare pt scurtele momente de acest gen sa ii scrii pe toti pe o foaie si in dreptul fiecaruia specilaitatea mult dorita.
iti promit ca daca faci asta vei avea 5 ani extrem de amuzanti dupa aia, cand te vei intalni cu fostii colegi si iti vor spuen ca spec asta pe cre sunt e ceea ce a dorit inototdeauna etc.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce alegeti?

Postby Chingachgook » Thu Nov 11, 2010 8:41 pm

maxilo sibiu daca o sa am punctaj
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Ce alegeti?

Postby kcuf_di » Thu Nov 11, 2010 8:59 pm

Pe sanatace publica si management se platesc garzile?
cse kestie

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby Riley » Thu Nov 11, 2010 9:00 pm

kcuf_di wrote:Pe sanatace publica si management se platesc garzile?

:shock: :shock: exista GARZI pe SPM?????
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce alegeti?

Postby 187.92a » Thu Nov 11, 2010 9:02 pm

nu. se merge de 3 ori/sapt la scoala si se sta la birou.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Ce alegeti?

Postby zubenelgenubi » Thu Nov 11, 2010 9:55 pm

Si cat e sporul? 8)

Ioio, excelenta ideea ta cu poll-ul, inca putin si vom spune ca esti varianta feminina a lui Mark Zuckerberg, dar trebuia sa te gandesti mai devreme! :wink:
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: Ce alegeti?

Postby skipone » Fri Nov 12, 2010 7:30 pm

Riley, tu ce optiuni ai? :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby Riley » Fri Nov 12, 2010 10:05 pm

Laborator in Bucuresti nimic mai mult ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

iahim
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Thu Jun 03, 2010 7:38 pm

Re: Ce alegeti?

Postby iahim » Sat Nov 13, 2010 12:08 am

vrei sa zici ca daca iei 800 de puncte iti alegi laborator?????????

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby Riley » Sat Nov 13, 2010 11:22 am

exact! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce alegeti?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 11:35 am

...ce s-a mai ales de medicina din pasiune pe criza asta, acuma daca mama/tata are cabinet de medicina muncii alegi m muncii,d aca are MF alegi MF< daca are de interna alegi interna, etc si zici ca iti place.


:)

nu ma refer la cineva anume, evident, ci doar constatam eu asa, dinc e stiu si eu.. :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 11:52 am

In ziua de azi lumea e practica.
Ai 2 sanse ca sa faci ceva cu medicina: preiei afacerea parintilor sau faci ceva ce iti place, ca numai cu pasiune si cu munca, poti face ceva bun.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce alegeti?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 1:17 pm

trident wrote:...ce s-a mai ales de medicina din pasiune pe criza asta, acuma daca mama/tata are cabinet de medicina muncii alegi m muncii,d aca are MF alegi MF< daca are de interna alegi interna, etc si zici ca iti place.


:)

nu ma refer la cineva anume, evident, ci doar constatam eu asa, dinc e stiu si eu.. :lol:




Daca ai nota mare alegi cardio, ca toti cred ca esti dastept, daca-ti place psihiatria alegi ceva de interne, ca sa nu spuna altii ca esti fraer, daca alegi MF pt. ca iti place automat esti prost... exact, ce s-a ales de medicina asta in Romania...

E trist ca in loc sa faca ce isi doresc multi fac altceva, hence medici frustrati.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce alegeti?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 1:22 pm

Uitasem : s-a facut un poll pe fb la cei din anul meu, din Tm. N-au participat multi, dar 7 vor psihiatrie, 8 gineco, 5 cardio,4 imagistica, 2 endocrine, 3 ATI si 2 dermato. In rest cate un vot.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby Riley » Sat Nov 13, 2010 2:00 pm

Ioio wrote:
trident wrote:...ce s-a mai ales de medicina din pasiune pe criza asta, acuma daca mama/tata are cabinet de medicina muncii alegi m muncii,d aca are MF alegi MF< daca are de interna alegi interna, etc si zici ca iti place.


:)

nu ma refer la cineva anume, evident, ci doar constatam eu asa, dinc e stiu si eu.. :lol:




Daca ai nota mare alegi cardio, ca toti cred ca esti dastept, daca-ti place psihiatria alegi ceva de interne, ca sa nu spuna altii ca esti fraer, daca alegi MF pt. ca iti place automat esti prost... exact, ce s-a ales de medicina asta in Romania...

E trist ca in loc sa faca ce isi doresc multi fac altceva, hence medici frustrati.



exact ;) :allright: :allright:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby b3 » Sat Nov 13, 2010 2:23 pm

la simularea de rezi parca au cerut si 5 optiuni, n-au mai facut public rezultatul ? care au fost cele mai dorite specialitati ?

trident, iar generalizezi. Nu toti aleg specialitatea parintilor, pe acelasi principiu toti ar trebui sa faca medicina si sunt o groaza care au facut ase, drept sau chiar n-au facut facultate. Iar cei care o aleg mi se pare normal sa faca asa, pentru ca daca asta vad in familie, inconstient vor fi atrasi de specialitatea respectiva. Copiii de brutari, invatatori, preoti, afaceristi nu urmeaza tot meseria parintilor ? Discutia e la fel de aiurea ca aia cu ti-au dat mami si tati/bunicii apartament in Bucuresti (pt bucuresteni). Ce ar trebui sa faci, sa pleci la Cluj sa stai cu chirie ? :)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

hurmuzm
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Oct 08, 2010 3:51 pm

Re: Ce alegeti?

Postby hurmuzm » Sat Nov 13, 2010 2:33 pm

b3 wrote:la simularea de rezi parca au cerut si 5 optiuni, n-au mai facut public rezultatul ? care au fost cele mai dorite specialitati ?

trident, iar generalizezi. Nu toti aleg specialitatea parintilor, pe acelasi principiu toti ar trebui sa faca medicina si sunt o groaza care au facut ase, drept sau chiar n-au facut facultate. Iar cei care o aleg mi se pare normal sa faca asa, pentru ca daca asta vad in familie, inconstient vor fi atrasi de specialitatea respectiva. Copiii de brutari, invatatori, preoti, afaceristi nu urmeaza tot meseria parintilor ? Discutia e la fel de aiurea ca aia cu ti-au dat mami si tati/bunicii apartament in Bucuresti (pt bucuresteni). Ce ar trebui sa faci, sa pleci la Cluj sa stai cu chirie ? :)

Rezultatele de la simulare sunt pe site: rezidentiat.sscr.ro (dupa mine nu au nicio relevanta, dar de curiozitate le gasesti acolo).

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby b3 » Sat Nov 13, 2010 2:38 pm

nu clasamentul. Eu as fi vrut sa vad o statistica bazata pe optiunile exprimate inainte de simulare. Care au fost cele mai dorite, care a fost a 5a optiune, ce n-a vrut nimeni.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce alegeti?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 2:45 pm

da b3, probabil corect ar fi fost (ca sa hu generalizez):

...ce s-a mai ales de medicina din pasiune pe criza asta, acuma ce am observat la din ce in cei mai multi, fara a spune la toti: daca mama/tata are cabinet de medicina muncii alegi m muncii,d aca are MF alegi MF< daca are de interna alegi interna, etc si zici ca iti place.

foarte itenresant, ghid de imbulinare.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 2:58 pm

Nu imi vine sa cred ca am ajuns sa ii dau dreptate lui Trident :lol:
Da, cred ca alegem ca asta e la moda, rar o facem ca o vrem.
Sincera sa fiu, as fi un pediatru bun, dar imi e frica de specializarea asta, sunt atat de fragili copiii. De fapt as fi pediatru bun ca am lipici la copii.
Iar as fi un psihiatru bun, pt ca nu sunt cea mai intreaga persoana la cap.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby b3 » Sat Nov 13, 2010 3:14 pm

^ ce-ai zis :shock: *isi ia popcorn si asteapta sa treaca psihiatrii pe aici*

nu trident, tot nu e ok, pentru ca sugerezi ca aceia din ce in ce mai multi doar sustin ca le place, si de fapt nu le place, dar o fac doar pt ca mama si tata etc. . Eu ziceam ca le place, tocmai pt ca au pe mama sau pe tata la care au vazut. In ideea ta cu ce s-a ales de medicina, eu sunt de parere ca sunt multi care aleg in functie de ce e la moda sau de ce se ia in general cu punctajul obtinut, uneori fara sa fi calcat vreodata pe o sectie de specialitatea respectiva (in studentie nu prea-ti dai seama despre ce e vorba), si dup-aia se plang ca nu asta au vrut sa faca.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce alegeti?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 3:37 pm

...ce s-a mai ales de medicina din pasiune pe criza asta, acuma ce am observat la din ce in cei mai multi, fara a spune ca la toti: daca mama/tata are cabinet de medicina muncii alegi m muncii,d aca are MF alegi MF< daca are de interna alegi interna, etc si zici ca iti place.

nu e nimic gesit, sunt mai mujlti dintr-astia in lumea mea in 2010 decat in 2009 decat in 2008 etc, deci din ce in c emai multi,. nu induc nimic, nu sugerez etc.

copii, luti-va ce este la moda ca nu degeaba este la moda.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 5:26 pm

Eu cred ca daca iei ceva la moda si esti varza, nu o sa stii niciodata ce vei face pt ca nu iti place, nu te duce capul, esti lenes etc., e o mare greseala. Cel mai bine e sa iei ceva ce iti place si iti va aduce si un venit bun.
Daca te aflii in cei 20% care sunt cei mai buni, banii o sa vina. Trebuie sa fii bun spre foarte bun.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce alegeti?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 7:01 pm

md_gr wrote:Nu imi vine sa cred ca am ajuns sa ii dau dreptate lui Trident :lol:
Da, cred ca alegem ca asta e la moda, rar o facem ca o vrem.
Sincera sa fiu, as fi un pediatru bun, dar imi e frica de specializarea asta, sunt atat de fragili copiii. De fapt as fi pediatru bun ca am lipici la copii.
Iar as fi un psihiatru bun, pt ca nu sunt cea mai intreaga persoana la cap.



Eu din fericire aleg ce vreau sa fac, nu ce e la "moda". Dar tu de ce nu iti alegi pediatria? Daca tot iti place?
La psihiatrie nu mi se pare argumentul taman bun. :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 7:03 pm

Mi-e frica sa nu ranesc copiii, dar as fi un pediatru bun.
Sunt destul de empatica si de intuitiva.
Acum ma laud singura.
:lol:

icoana
junior
junior
Posts: 29
Joined: Sun Oct 10, 2010 9:33 am

Re: Ce alegeti?

Postby icoana » Sat Nov 13, 2010 7:46 pm

md_gr wrote:Sincera sa fiu, as fi un pediatru bun, dar imi e frica de specializarea asta, sunt atat de fragili copiii. De fapt as fi pediatru bun ca am lipici la copii.


Daca vrei pedi, alege-ti fara ezitari. Copiii doar par foarte fragili, chiar si cei foarte mici sunt robusti si isi revin foarte repede dupa diverse probleme medicale. Hai sa-ti dau un exemplu de incurajare: am avut gripa toamna asta si am "bolit" vreo 7 zile. Bebe a luat si el de la mine si l-a tinut vreo 2-3 zile :lol:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Ce alegeti?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 9:06 pm

Poate asa voi face.

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: Ce alegeti?

Postby soricel » Sat Nov 13, 2010 10:30 pm

md_gr wrote:Mi-e frica sa nu ranesc copiii, dar as fi un pediatru bun.
Sunt destul de empatica si de intuitiva.
Acum ma laud singura.
:lol:

ia-ti mah pedi daca asta vrei si daca te tine nota. mie mi-e si mi-a fost frica de copiii bolnavi, tocmai pe chestia sa nu le fac rau. in toata frica asta a mea m-am trezit intr-un departament de urgente pediatrice numai eu si o asistenta. mi-a fost groaza si mi-e si acuma uneori, dar se dovedeste ca astia micii chiar sunt oarecum tari. plus a nu-s mincinosi si inventivi ca adultii iar daca mint te prinzi imediat. si de obicei minciuna lor nu e ca sa le faci o mie de teste, ci ca sa se bage in seama, valabil mai tare la cei cu parinti aiurea.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby Riley » Sat Nov 13, 2010 11:41 pm

Foarte important e ca atunci cand te gandesti la specializarea pe care vrei sa o urmezi este sa realizezi ca vei face respectiva specializare toata viata (nu 4-5 ani, ci toata viata). Pana acum am facut alegeri in viata noastra pe termen scurt si mediu: am dat la liceul X, profilul cutare, am dat la medicina (aici am mai ingustat aria). Alegerea pe care o sa o facem in cateva sapt va fi sigur influentata si de punctaj-categoric-insa mai mult decat atat e bine sa constientizam ce facem. Din ce am inteles si din anii trecuti, la conferinta aia se produc fenomene incredibile, absolventi care isi schimba opinia dupa cum bate vantul prin sala. Asa ca e bine sa reflectam foarte bine in perioada dintre rezi si conferinta (pana atunci reziul ar trebui sa fie preocuparea nr 1 si implicit Harri si compania) iar cei nehotarati/indecisi chiar sa mearga in vizita pe anumite sectii. Pana la urma pentru specializarea pe care o vom alege am muncit atata vreme. Inutil sa spun ca e bine sa avem mai multe optiuni intrucat daca cumva se termina locurile inaintea noastra sa nu iei ceva "la plezneala". Sau cel putin asa vad eu lucrurile.
Sigur nimic nu e fara cale de intors, intotdeauna poti da din nou rezi si sa iei alta specialitate sau sa faci alte viraje prin variate metode, dar aici e alta discutie.
Mult succes!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce alegeti?

Postby Chingachgook » Sun Nov 14, 2010 12:10 am

ce frumos le zici


ca un om mare
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce alegeti?

Postby Riley » Sun Nov 14, 2010 12:22 am

Nu pretind ca ce spun eu e o axioma, pur si simplu e rationamentul pe care l-am facut eu pentru alegerea specialitatii. L-am impartasit si aici dupa ce am vazut discutia de mai sus cu criteriile pentru pediatrie/psihiatrie.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Ce alegeti?

Postby ares/tm » Sun Nov 14, 2010 9:43 am

majoritatea celor care dau rezi habar n-au cu ce se mananca anumite specialitati
recunosc, eu, de exemplu, am ales gineco pt ca suna bine....a ajuns sa-mi si placa, dar am avut colege care au renuntat dupa 2 luni
i can resist everything except temptation

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce alegeti?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 12:01 pm

ares/tm wrote:majoritatea celor care dau rezi habar n-au cu ce se mananca anumite specialitati
recunosc, eu, de exemplu, am ales gineco pt ca suna bine....a ajuns sa-mi si placa, dar am avut colege care au renuntat dupa 2 luni



Unde esti? La Bega sau Odobescu? :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Bender
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Sun Nov 23, 2008 11:02 pm

Re: Ce alegeti?

Postby Bender » Sun Nov 14, 2010 12:57 pm

multi gunoieri pe aici!... :lol: [apropo de ce vorbeam acum cateva saptamani, cum ca medicina interna ar fi lada de gunoi]
This is the worst kind of discrimination! The kind against me!!!


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests