conteaza notele ?

odiseea spatiala
User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 3:02 am

burlan wrote:notele eu cred ca reprezinta doar interesul individului ,nu si valoarea lui ,


ei uite ca eu stiu zeci de colegi/e care isi dadeau interesul in strofocari deplorabile si nu scoteau cine stie ce note.

burlan wrote:notele eu cred ca reprezinta doar interesul individului ,nu si valoarea lui ,pentru ca invatatul la medicina nu implica nimic creativ,ci doar memorarea unor date.


ma bucura ca si cei care nu stiu sa scrie (vezi spatiul dinainte de virgula :) ) au pareri despre cat conteaza notele :D :D :peace:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 8:58 am

Trident, mai las-o balta cu gramatica si ortografia ca ai si tu niste monstruleti in mesaje de care nu spui nimic. Si nu, nu ii voi cauta acum sa iti arat si da, sunt sigura ca toate gerselile au fost voite sau sunt greseli din cauza tastaturii. :))


Burlan, memorare e la anato, la fizpat spre exemplu, daca nu intelegi mecanismele si nu o iei logic degeaba memorezi (bine, nu degeaba, ca sunt unii care trec numai tocind, dar intelegi ideea).
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Sat Nov 13, 2010 4:07 pm

unde mai pui ioio ca unii nu stiu sa puna virgula nici in semnatura


si acolo s-or fi grabit?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sat Nov 13, 2010 4:10 pm

Ioio wrote:daca nu intelegi mecanismele si nu o iei logic degeaba memorezi (bine, nu degeaba, ca sunt unii care trec numai tocind, dar intelegi ideea).


asta este alta mare frustrare a studentului slab (asa, in general).
prima este ca notele oricum nu conteaza.
a doua: ca aia care iau note mari (care, desigur, nu conteaza) nu invata logic, ci tocesc :D
a treia este aia cum ca aia au note mai mari ca sunt din Bucuresti si nu tb sa invete in conditii vitrege cu altii in camin etc, etc.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 5:30 pm

Mama mi-a zis ca daca vrei sa intelegi ceva, trebuie sa stii acel ceva.
Notele conteaza. Cand inveti, iei note mari (in linii mari).

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sat Nov 13, 2010 6:59 pm

trident wrote:
Ioio wrote:daca nu intelegi mecanismele si nu o iei logic degeaba memorezi (bine, nu degeaba, ca sunt unii care trec numai tocind, dar intelegi ideea).


asta este alta mare frustrare a studentului slab (asa, in general).
prima este ca notele oricum nu conteaza.
a doua: ca aia care iau note mari (care, desigur, nu conteaza) nu invata logic, ci tocesc :D
a treia este aia cum ca aia au note mai mari ca sunt din Bucuresti si nu tb sa invete in conditii vitrege cu altii in camin etc, etc.



Nu este o frustrare a studentului slab, este o realitate. Sunt oameni care tocesc fara sa inteleaga ceea ce tocesc. Din aceasta cauza unul dintre cei mai buni profesori de la UMFT ne-a spus ca la examen nu vrea sa auda domnisoarele cum ii insira toate valorile din tabele si ne-a povestit cum de multe ori pers. care tocesc si sunt intrerupte cand isi spun poezia raman fara cuvinte, se fastacesc, sperie etc. A subliniat(scuze, kooksee ca am apasat space-ul atat de lung dupa punct) ca el vrea sa intelegem materia, nu doar sa o tocim.Presupun ca nu o fi si asta un student frustrat.
Si in incheiere, cand citesti ceva incearca sa nu o mai iei atat de personal, sau macar sa citesti cu atentie, vei vedea ca am scris "sunt unii", prin urmare aceste cuvinte si paranteza aceea erau niste indicii numa' bune ca sa iti dai seama ca nu am facut o generalizare ci am descris mai multe categorii.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sat Nov 13, 2010 7:00 pm

Mie nu mi-a tras-o viata, :mrgreen:
SUnteti oameni seriosi.
Nu am ce cauta.
Notele conteaza. Dar e relativ.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 5:05 am

da, sunt de toate felurile. unii mananca senvisuri altii fructe.
indiferent insa, contele arata o gramada de chestii, dintre chestii evidentiindu-se adaptabilitatea la cerinte. asta nu o poate nega nimeni, 10 inseamna fulfilment al ceritnelor la nivel perfect.
inseamna identificarea cerintelor, fixarea obiectivelor, trasarea planului, etapizare si tot, MUNCA, multa mUNCA (a se retine, cel care ia zece nu invata dopar dublu cat cel care ia 5 - pe peincipiul bai eu am trecut si am invatat o ora, ala care a luat zece a invatat doua ore) si ulterior delivrenta muncii, livrarea produsului finit intr-o forma adaptata cerintelor. este cebva extrem de complex si nu vreau sa va rapesc timpul cu asta. trebuie sa faci parte din elita ca sa intelegi. :peace: :peace: :peace: glumesc.
dar asa este :) momentul de maximum este cand simti ca examinatorul regreta ca nu exista zece plus :)


intr-un topic viitor putem vbi despre impuscarea notelor ca si sport, daca vreti. cred ca ar trebui omologat.
incepand de la disciplina, alimetnatie :) , abilitati naturale si dobandite, orarul de odihna, o gramada de chestii interesante.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 9:03 am

Momentul de maximum este cand te si felicita pt. nota, ca 10 pot sa ia multi, dar felicitari nu.
Si ca sa iti dau exemplu: la endocrine aveam o profa care era la fel de zambitoare ca si CHo din The Mentalist (daca n-ai vazut serialul mna....). la examen in loc de practic dadea un test de 60 de grile, totul sau nimic. Cea mai mare nota din istorie a fost 8. Colega mea de grupa e superdesteapta si pe langa asta are si o memorie de elefant. A luat 10 la test, a facut totul perfect. la examenul oral au fost mai multi care au luat 10, dar ea a fost singura pe care profa mai putin si o imbratisa, i-a spus sa mearga la ei pe sectie, sa isi faca acolo licenta si daca vrea sa dea pe endocrine bla bla bla, alte laude, bla bla bla.
Pt. mine conta mai mult cand primeam si o "aplauze" pe langa nota mare.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 9:49 am

Ioio nu stii de grilele negative ale lui Zagrean, :lol:, noi fiind prima generatie de sacrificiu.
Conteaza notele.
Cum zice Trident arata adaptabilitate.
Seria noastra era laudata ca fiind cea mai buna din an, asta mi se pare relativa.
Cred ca ar fi trebuit sa ne pupe in f*** pt cat de buni suntem si cat de grozavi suntem. Sa ne iubeasca.


PS: Am multe colege si colegi in seria ca calega ta.
PPS: Te p*** pe felicitari, degeaba le iei cand alea raman doar acolo.
PPPS: Cred ca ar fi fost mai fericita daca ar fi fost facuta frumoasa.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 3:58 pm

este obositor sa citesc atatea exemple punctuale pt ca nu va place sa operati la nivel de concept ca fva e frica de genralizare.
s-a stabilit ca notele conteaza in sensul ca arata extrem de multe lucruri.
daca voi credeti in continuare ca garzile dn studentie conteaza nu vreau sa va contrazic. sigur, orice fraierici cu doua maini si mai ales doua picioare poate merge la 100 d garzi, adica asta nu inseamna nimic. dar again, nu vreau sa contrazic pe nimeni. :)
mi-aduc aminte ca am inceput facultatea cu un 10 la genetica care trebuia sa fie 10+...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 4:32 pm

md_gr wrote:

PS: Am multe colege si colegi in seria ca calega ta.
PPS: Te p*** pe felicitari, degeaba le iei cand alea raman doar acolo.
PPPS: Cred ca ar fi fost mai fericita daca ar fi fost facuta frumoasa.


Wow, inseamna ca la voi in serie au terminat cu 9,98 multi, nu gluma :lol: La noi a fost doar ea, si in cealalta serie buna o fata care a terminat cu 10.
Poate tu mictionezi pe felicitari, eu le prefer pe alea decat o nota buna. A contat mai mult decat 7 de 10 cand un dr. mi-a complimentat mintea, si mai mult decat 100 de 10 cand altul mi-a oferita o operatie. Mana 1.
PPPS: nu, nu crezi bine. Dupa cum am spus, era o profa in varsta. :lol:

Poti sa nu mai spui la fiecare mesaj ca notele conteaza, am inteles :D
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 4:47 pm

Ioio wrote:A contat mai mult decat 7 de 10 cand un dr. mi-a complimentat mintea, si mai mult decat 100 de 10 cand altul mi-a oferita o operatie. Mana 1


pai de unde stii, ai luat 100 de zece sa stii ce misto e? :)
am inteles ca ar fi ilegal ce spui tu acolo. unde s-a intamplat asta?

cred ca discutia era daca notele conteaza in devenirea ta ca dr, gen, daca ele au valoare, nu daca ele conteaza pt tine si despre valoarea pe care tu le-o atribui :D :D :D
hihi

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 6:14 pm

Oh, Trident, esti obositor, zau :)
Nu am gasit pana acum sa fie lauda ilegalitate, imi poti explica tu ?

daca asta e discutia, nu, notele nu conteaza absolut deloc in meseria de medic...nici in aia de inginer sau de economist.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Sun Nov 14, 2010 6:40 pm

te-au laudat ca intri mana 1


aia e ilegalitatea
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 6:41 pm

In seria mea sunt destui cu medii mare, nu stiu daca 9.98. Dar pe langa :lol:
PPPPPPPPPPPPPPPPs:Mie mi-a zis o profesoara ca sunt dragalasa.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: conteaza notele ?

Postby clara_luna » Sun Nov 14, 2010 6:43 pm

Fara cuvinte :lol:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Sun Nov 14, 2010 6:45 pm

Ioio wrote:Nu am gasit pana acum sa fie lauda ilegalitate, imi poti explica tu ?


:shock: :shock:
lauda nu este ilegalitate.
un student care opereaza un om ca mana 1 este ILEGAL. probabil ca ne minti, altfel presupun ca ar trebui sesizate autoritatile. zi ca ai exagerat, totusi. asta nu este lucru de shaga mai.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Sun Nov 14, 2010 6:46 pm

Da, notele conteaza :peace:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 9:00 pm

trident wrote:
Ioio wrote:Nu am gasit pana acum sa fie lauda ilegalitate, imi poti explica tu ?


:shock: :shock:
lauda nu este ilegalitate.
un student care opereaza un om ca mana 1 este ILEGAL. probabil ca ne minti, altfel presupun ca ar trebui sesizate autoritatile. zi ca ai exagerat, totusi. asta nu este lucru de shaga mai.



Medicul este langa tine tot timpul, si daca intra cineva in timpul oepratiei tot nu stie care ce face. N-ai intrebat procedura ca sa si intelegi despre ce era vorba. ;)
Tinand cont de faptul ca se face practica in spital din anul 1, poti ajunge in anul 6 cu ceva experienta. Nu era un transplant de cord, btw :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mariac81 » Sun Nov 14, 2010 9:29 pm

Ioio wrote:

Medicul este langa tine tot timpul, si daca intra cineva in timpul oepratiei tot nu stie care ce face.



Sincer, daca ai fost mana I (desi ilegal) felicitari. Imi place explicatia, o fi ilegal dar daca intra cineva dadeai repede bisturiul medicului si nu se prindea nimeni ca e ilegal. Mi se pare gandire sanatoasa de medic. Hotul neprins negustor cinstit

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Sun Nov 14, 2010 9:58 pm

Nu, n-am fost pt. ca pacientul era pe alta sectie si oricum nu as fi acceptat, nu era o procedura pe care sa fiu stapana.
Pai intr-o operatie e mana 1 si mana 2 +/-3 . Mana 1 face, mana 2 ajuta. cand mana 1 are incredere in ajutor, mana 2 imparte treburile cu 1-le. Dupa aia mana 1 lasa pe mana 2 sa faca ceva mic, ceva mai mare si tot asa pana ajunge mana 2 sa fly solo.
Prin urmare, intr-o operatie cand intri 2 poti afce si ce face 1-le.
la o cezariana spre exemplu poate scoate copilu' si mana 2, poate face surjet-ul mana 2 samd, task-urile se impart in fctie de potenta mainilor. Cand un student intra mana 2 sau 3, de unde incepe sa fie ilegal ce face in operatie?
Despre asta era vorba.
Stiu studenti care au operat mana 1 in anul 6, dupa ce au avut un nr de operatii in care au fost si dupa ce dr s-a convins ca pot.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
soricel
elder
elder
Posts: 851
Joined: Thu Apr 22, 2010 12:19 pm

Re: conteaza notele ?

Postby soricel » Sun Nov 14, 2010 10:04 pm

of, ioio, las-o asa. sa stearga cineva chestiile de dinainte.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby b3 » Sun Nov 14, 2010 10:53 pm

Desigur discutia este despre operatii pe manechine sau porci, cum vedem in Grey's Anatomy ;)
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 12:43 am

da, insit ca Ioio sa isi aduca aminte ca nu era o operatie reala, inteleg ca asta a spus Ioio. nu conteaza cine era acolo, are dreptate maria81

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Mon Nov 15, 2010 1:06 am

ce credeti, o sa ne radem peste vreo 3 luni cand ne va explica ioio ce misto e pe mefe si ca ea oricum nu voia altceva?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 1:17 am

:) .. poate pt ca femeile nu sunt acceptate in salile de operatie din RO, gen?
referitor la note, eu am obs ca cei care aveau note mari la fac au fost si rezidenti buni. desi acolo nu mai exista departajari, cel putin pana la specailitate.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 8:21 am

kooksee wrote:ce credeti, o sa ne radem peste vreo 3 luni cand ne va explica ioio ce misto e pe mefe si ca ea oricum nu voia altceva?



Doamne fereste! :lol: Dar sunt sanse mari sa iau absolut orice, inclusiv epidemio daca trebe. Doar ca va fi temporar, in vara imi iau zborul.
MF am spus ca e faina de nu stiu cate ori, dar inteleg de ce intr-o tara ca a noastra e vazuta asa cum e vazuta. Si ce vreau iarasi am spus. Oricum, mersi de gandul bun.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: conteaza notele ?

Postby md_gr » Mon Nov 15, 2010 9:51 am

Eu am fost mana intai cand a trebuit sa disec gaina pt a o pune in oala. Operatia a fost un succes, gaina a murit.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 12:39 pm

deci dear kooksee nu ai intees: daca suntem buni la chirurgie ca asa credem facem chirurgie. daca sistemul romanesc ne respinge cca si super incapabili intr-un concurs corect noi insistam si ne facem chirurgi in afara, nu-i nicio problema.

pt ca notele nu conetaza, conteaza ce crede fiecare despre sine.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 1:10 pm

trident wrote:deci dear kooksee nu ai intees: daca suntem buni la chirurgie ca asa credem facem chirurgie. daca sistemul romanesc ne respinge cca si super incapabili intr-un concurs corect noi insistam si ne facem chirurgi in afara, nu-i nicio problema.

pt ca notele nu conetaza, conteaza ce crede fiecare despre sine.



Esti cam limitat in gandire cateodata. Asta e singura posibilitate pe care ai gasit-o? De la un om care are o parere atat de buna despre el ma astept la mai mult. mai ales ca ai avut numai 10...
Si chiar crezi tu ca notele conteaza in cariera ta de medic? :lol:
Concursul e corect, dar nu este eficient.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 2:59 pm

Ioio wrote:Concursul e corect, dar nu este eficient.

ba da, mai curata ograda de ciurucuri :)

Ioio wrote:Esti cam limitat in gandire cateodata

stiu, nu e o jignire.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 3:17 pm

trident wrote:
Ioio wrote:Concursul e corect, dar nu este eficient.

ba da, mai curata ograda de ciurucuri :)



Se pare ca nu intelegi ce inseamna eficient.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 6:25 pm

eficienta consta in facptul ca rejecteaza rebuturile si pastreaza valorile. oricine stie asta. rezidentiatul este ceva serios.

odata o fata care arata super misto dar nu foarte bine pregatita mi-a spus ca ea este mai buna de medic decat oricine pt ca pacientii o cauta tot timpul (ca medic, serios, adica ii si trata, nu era totalmente proasta) si pun pariu ca ea crede ca rezi nu e eficient pentru ca nu tine cont de asepctul fizci, asa cum aia care pica si se cred mari chirurgi ca li s-a dat voie sa stea in nsite garzi se plang ca nu se tine cont de talentul lor nemaipomenit.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 8:15 pm

trident wrote:eficienta consta in facptul ca rejecteaza rebuturile si pastreaza valorile. oricine stie asta. rezidentiatul este ceva serios.



:lol: da :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 8:54 pm

da, mai intreaba si pe aici pe forums avezi daca nu am dreptate!

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mariac81 » Mon Nov 15, 2010 9:28 pm

Ioio wrote:
trident wrote:eficienta consta in facptul ca rejecteaza rebuturile si pastreaza valorile. oricine stie asta. rezidentiatul este ceva serios.



:lol: da :lol:


are dreptate trident. daca e pasiunea ta chirurgia inveti si faci tot pana ajungi chirurg, nu ajunge sa stai in cateva garzi unde e misto, cunosti doctori auzi bancuri de chirurg si faci si ceva medicina (unii mai mult altii mai putin - nu asta e ideea)
Ba frate, vreau sa tai oameni atunci fac tot ce se poate pentru asta (ma duc in garzi, asist la nspe mii de operatii dar citesc si IRA si LES ca deh, asta e trebuie facute, poate ma ajuta candva sau nu dar daca asta tb ca sa devin chirug asta fac) ca e viata unui om in joc, nu merge doar cu jumatati. eu asta as vrea ca pacient, cineva care a facut tot ce se putea sa devina medic
poate e relativ rezidentiatul, poate ai invatat dar ai racit si nu iei punctaj bun - se intampla, dar daca nu poti sa te descurci in conditiile stresului unui examen, daca nu reusesti sa te motivezi sa inveti cele 1000 de pagini atunci poate nu e de tine medicina, nu oricine care se uita la dr house si ii place e facut sa fie medic.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 9:33 pm

are dreptate maria.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 10:03 pm

Ma uit cu mila la nemti, elvietieni, francezi si ceilalti, ei nu au un sistem asa bun ca noi care sa inlature "rebuturile" :lol:


mi-a spus o profesoara de la umft ca ea si alti medici din tara vor sa schimbe grilele astea absurde cu unele care sa evalueze cat stii, nu cat memorezi. poate m-am molipsit de la ea.
Si nu, Maria, ca sa fiu un chirurg bun nu trebuie sa stiu din ce clasa face parte amiodarona, ce incidenta era la HDS in 1920 si cat e acum sau ca scaunul de la salmonele e exploziv. Nu mai spun de toate genele si porcariile si stadializarile.
Singura modalitate prin care ar dispare "rebuturile" ar fi un examen practic. acolo ar fi adevarata distractie. Sau macar ca in Franta.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Mon Nov 15, 2010 10:04 pm

au aparate mai bune, organizare mai buna dar din pacate strang multe ciurucuri in ro si alte tari est-europene. nu numai, nu generalizez. adica si din alte tari.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests