conteaza notele ?

odiseea spatiala
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Mon Nov 15, 2010 10:12 pm

Strang ciurucuri, dar le upgradeaza si le transforma in medici buni.
Hai sa fim seriosi, la noi nu se vrea sistemul asta cu interviu de frica pilelor si relatiilor. Ceea ce este ironic, ca eu pana acum nu am auzit de nici un fiu de medic sau om plin de bani care sa fie pe ceva gen MF, epidemio etc. Toti sunt chirurgi, ginecologi, neurochirurgi, cardiologi.
Sa fie perioada de proba de 6 luni, daca nu esti bun, daca nu ti se potriveste te orientezi spre altceva, nu persisti in greseli si frustrari.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Tue Nov 16, 2010 12:18 am

"pe principiul eu nu am auzit nu exista"


eu as fi mai temperat cu afirmatii din astea, mai ales cand esti din timisoara si nu prea ai cum sa auzi chestii. lucrurile interesante nu acolo se intampla

fata lui streinu cercel ala de il vezi tu la tv a fost colega cu mine pe mefe
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby b3 » Tue Nov 16, 2010 12:20 am

pai acum nu e infectionista ? a doua spec ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mariac81 » Tue Nov 16, 2010 12:22 am

Ioio wrote:Ma uit cu mila la nemti, elvietieni, francezi si ceilalti, ei nu au un sistem asa bun ca noi care sa inlature "rebuturile" :lol:


mi-a spus o profesoara de la umft ca ea si alti medici din tara vor sa schimbe grilele astea absurde cu unele care sa evalueze cat stii, nu cat memorezi. poate m-am molipsit de la ea.
Si nu, Maria, ca sa fiu un chirurg bun nu trebuie sa stiu din ce clasa face parte amiodarona, ce incidenta era la HDS in 1920 si cat e acum sau ca scaunul de la salmonele e exploziv. Nu mai spun de toate genele si porcariile si stadializarile.
Singura modalitate prin care ar dispare "rebuturile" ar fi un examen practic. acolo ar fi adevarata distractie. Sau macar ca in Franta.


nu prea ai prins ideea, dar in fine, fiecare invata cat vrea si ce vrea.
mi se pare simplist sa zici ca sunt chirurg deci toata medicina interna nu-mi trebuie.
nu trebuie sa stii toate stadializarile dar ca sa iau exemplul tau, da, mi se pare normal sa stie din ce clasa e amiodarona.

nu cred ca daca intrebi un chirurg incidenta HDS o sa o stie, dar sigur a stiut cand trebuia. asta incerc sa-ti spun. ca sunt etape peste care nu ar trebui sarit. ideea nu e ce trebuie sa stii ca si chirurg, ideea e ca pana ajungi sa faci o mica particica din medicina trebuie sa stii din toate. asta inseamna sa fii medic, de asta ne batem toti cu pumnul in piept ca vai suntem doctori.

In fine,
la ce te referi cand zici 'ca in franta"

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21858
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: conteaza notele ?

Postby Melania » Tue Nov 16, 2010 12:22 am

Streina-Cercel fi MF si doctorand/preparator pe infectioase.

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mariac81 » Tue Nov 16, 2010 12:33 am

si sa fim seriosi, cate intrebari la rezi sunt de genul incidenta la 1800 toamna?

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: conteaza notele ?

Postby zubenelgenubi » Tue Nov 16, 2010 12:43 am

Ioio, imi pare rau, dar nu prea ai dreptate, decat intr-un procent de 20, poate 30%, cand vrei sa sari peste etape ca sa devii chirurg de renume! Urmand acest rationament, pentru a deveni foarte bun pe o specialitate, ar trebui sa omiti ani din facultate, pentru ca sunt o gramada de inutilitati in curricula (carui chirurg i-ar trebui sa invete biofizica, biochimie, info medicala, genetica :? si lista poate continua). In felul acesta, ar putea sa intre in sala de operatii mana a 2-a si apoi, cu putina bunavointa, mana 1, dupa... 1 an de facultate!!! S-ar face economii la buget, s-ar economisi timp, si ar iesi rezidenti chirurgi (dar si de alte specialitati) de o valoare incontestabila, cu, probabil, 3 ani de "medicina" la activ. Ulterior, ar da un "rezidentiat" practic ce ar consta in rezolvarea unei ocluzii venita in urgenta la 2 noaptea, cu peritonita purulenta si tot tacamu... si ar fi declarat: medic rezident pe chirurgie (beton, nu?) Oare ce ar crede el ca inseamna deficit congenital de sucraza-izomaltaza? Sau, ar sti sa evalueze clinic o GN streptococica de-aia simpla de tot?
Asta imi aduce aminte de un caz prezentat intr-un numar din National Geographic (parca), in care se vorbea despre un negru (originar din Africa de Sud), care lucra intr-un spital ca... om bun la toate... dar care isi manifesta un real interes pentru ceea ce se petrecea in sala de operatii. Si asa, mai in gluma mai in serios, a fost lasat sa intre in sala, sa arunce cu privirea, si intr-un final sa opereze!!! Tipul s-a dovedit un talent nativ, a ajuns sa opereze on a daily basis si dupa zeci de ani devenise chiar un fel de consultant!
O sa caut candva articolul sa il postez aici, in cazul in care unii sunt sceptici in momentul de fata referitor la povestea scrisa de mine.
Ioio, ce parere ai? Totul e relativ, insa eu zic sa ne bazam totusi pe chestii absolute, cum ar fi acest examen de duminica.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 1:29 am

n-ai m ce sa upgradezi la ciurucuri, ca softul tot ala este. doar ca ii pui sa faca chestii noi si par si ei medici buni. in realitate sigur ca sunt la acelasi nhivel, ca doar nu le pune alt creier in cap si in mod evident nu exista vreo metoda prin care invata aia ceva, sa zici domle dar ii invata.
in fine, dezvoltam aldata.

este o aroganta :) sa spui ca notele nu conteaza si ca tu te apreciezi mai bine (eu stiu pe una care voia chirurgie si pt ca era simpatica o baga un chirrug in seama- aia era totusi doar simpatica si ala voia doar , nu e ca ava aia vreun talent. )
numai prin faptul ca te vad de-a lungul vremii zeci de profi si asistenti faptulc a toti au o aprere de 7-8-9 despre tine arata ca esti loserul loserilor.
aa, si da: am obs la astia care nu prea le au ca au cate o materie la care au facut ei ceva mai bine sau unde au fost apreciati (am vazut si aprecieri d-astea, dubioase) si zic ca acolo se preda misto si ca ei vor sa faca chestia aia. etc. etc.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 8:21 am

kooksee wrote:"pe principiul eu nu am auzit nu exista"


eu as fi mai temperat cu afirmatii din astea, mai ales cand esti din timisoara si nu prea ai cum sa auzi chestii. lucrurile interesante nu acolo se intampla

fata lui streinu cercel ala de il vezi tu la tv a fost colega cu mine pe mefe



Si acum ce e ? Ce anume poate sa fie mai interesant in bucuresti, Beius sau Constanta, din pctul asta de vedere?


Se pare ca nu s-a inteles...
Ce e Amiodarona am invatat in timpul facultatii, eu ma refeream la clasele de la tuburarile de ritm.
Tot ce invat pt. rezi am invatat in timpul facultatii, diferenta este ca la examenele din facultate am invatat logic, si stiu si acum, iar aici sunt intrebari facute doar ca sa fie. Sunt sigura ca toate detaliile inutile intr-un an vor disparea.
Zubenel, sa inteleg ca cei care sunt chirurgi in Germania nu sunt medici buni? Ca ei au sarit peste examenul asta al nostru.
Confunzi rezidentiatul cu facultatea.


Trident, exemple care sa te contrazica ai in jurul tau peste tot.
Inteleg parerea ta si de unde vine, dar am obosit. :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

mariac81
junior
junior
Posts: 81
Joined: Fri Nov 21, 2008 3:49 pm

Re: conteaza notele ?

Postby mariac81 » Tue Nov 16, 2010 8:50 am

ma terminati cu invatatul asta logic fata de tocit. eu nu stiu ce facultate ati facut voi dar multe, multe notiuni din medicina se memoreaza, aa...ca poti sa ti le explici, ca intelegi de ce sunt asa bine, dar tot la tocit ajungi. si stadializarile la cancere sunt f logice daca stii anato si biocel sunt la mintea cocosului, dar tot le tocesti

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 9:17 am

mariac81 wrote:ma terminati cu invatatul asta logic fata de tocit. eu nu stiu ce facultate ati facut voi dar multe, multe notiuni din medicina se memoreaza, aa...ca poti sa ti le explici, ca intelegi de ce sunt asa bine, dar tot la tocit ajungi. si stadializarile la cancere sunt f logice daca stii anato si biocel sunt la mintea cocosului, dar tot le tocesti



Toceala inseamna sa inveti ceva pe de rost fara sa iti folosesti logica.
Stadializarile nu le stiu nici medicii pe de rost asa ca mi se pare absurd sa i se ceara unuia care vrea ATI stadializarile de la toate tipurile de cancer, si in fctie de asta sa ia sau sa nu ia ATI (asta=toceala).
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Tue Nov 16, 2010 9:44 am

Ioio wrote:
mariac81 wrote:ma terminati cu invatatul asta logic fata de tocit. eu nu stiu ce facultate ati facut voi dar multe, multe notiuni din medicina se memoreaza, aa...ca poti sa ti le explici, ca intelegi de ce sunt asa bine, dar tot la tocit ajungi. si stadializarile la cancere sunt f logice daca stii anato si biocel sunt la mintea cocosului, dar tot le tocesti



Toceala inseamna sa inveti ceva pe de rost fara sa iti folosesti logica.
Stadializarile nu le stiu nici medicii pe de rost asa ca mi se pare absurd sa i se ceara unuia care vrea ATI stadializarile de la toate tipurile de cancer, si in fctie de asta sa ia sau sa nu ia ATI (asta=toceala).


nu dar in felul asta il triezi


altfel daca nu are memorie cum garantezi ca mai incolo retine toate microgramele alea pe care trebuie sa le bage la oameni pe vena?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 10:10 am

Bine, eu ma opresc aici cu discutia. :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 11:45 am

Ioio wrote:Toceala inseamna sa inveti ceva pe de rost fara sa iti folosesti logica.
Daca tu ai trecut prin facultatea asta fara sa si tocesti, inseamna ca n-ai facut-o cum trebuie.

Ioio wrote:Stadializarile nu le stiu nici medicii
Ai sa razi. A, da, poate chirurgii prosti. Apropo, stii bancul cu ce e un studiu dublu orb, nu? Incepe sa mi se para din ce in ce mai real.

Si nu stiu de ce ai dat exemplul asta cu amiodarona. Asta ti se pare greu de memorat, clasele de antiaritmice? Si amiodarona e un medicament esential, totusi, nu e vorba de orice *** care nu se mai foloseste de nu stiu cand.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 11:59 am

mie mi se pare mai mult decat de bun simt ( asta ca sa nu fiu rea ) ca fiecare medic, indiferent de ce apecialitate are, sa stie o baza din toate ! sa stie si chirurgul cand i s-o sufoca unu in pat si l-o aude harjaind cam ce ar trebui sa faca pana ajunge medicu' de garda de pe medicala acolo pe salon, ar trebui si medicu' de garda de pe medicala sa nu mai foloseasca atat de des expresia " sa vina totusi si un chirurg sa puna o mana pe burta asta "...de partea care tine de medicina de urgenta nici nu mai are rost sa intru in discutie, fiecare medic, nu conteaza ca e ATI-st sau pe medicina muncii macar BLS-ul ar trebui sa-l cunoasca n-a zis nimeni ca intubari si alte alea, dar macar BLS, ca'n puii mei, si-n materia asta de ***** ce o avem pt duminica scrie ca atunci cand a instalat SCR-ul tb sa te misti cu talent frate, nu sa stai cu mainile in san sa-i ceri si parerea asistentei daca "asta totusi mai respira" si apoi sa o pui sa se duca in capatul celalalt al culoarului sa sune 5 etaje mai jos sa vina un medic de la UPU, timp in care tu stai cu mainile in san si te uiti la ala de se face tot mai vanat, ca altceva nu stii ce sa faci ca doar esti oftalmoloaga ! ( si asta e chestie cu care m-am confruntat )

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 12:03 pm

dar revenind la topic, la cum se dau notele in tara asta in ziua de azi, NU, NU AR TREBUI SA CONTEZE ! chiar deloc !
sau credeti ca daca dom' profesor era bine dispus si "numai zambet" si dupa nici doua intrebari mi-a dat 10, asta ar trebui sa conteze in fata colegei mai putin cu prezenta care nu si-a primit decat 9 ca asta cam era nota lui maxima

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 12:04 pm

a, nu contest, am avut si profi care isi faceau cu adev datoria dar am intalnit si o gramada care...te durea mintea frate

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 12:18 pm

Nu stiu cum de dai tu tot timpul exemple de-astea de oftalmologi, cardiologi tampiti. In general oameni care au luat note mai bune ca tine. Asta desigur ca nu are legatura cu invidia sau frustrarea, ci cu faptul ca notele (sau rezi) nu au legatura cu valoarea medicului. Ba ar putea fi chiar invers proportionale din exemplele tale.

Oricum in afara de urgentisti fara de care pamantul nu s-ar putea roti, majoritatea sunt niste tampiti, cardiologii si oftalmologii care nu stiu sa faca un BLS, psihiatrii si dermatologii care nici macar nu sunt medici in realitate, profesorii care... dar ne si doare mintea sa vorbim de ei, frate.
Si voi ce altceva mai faceti in afara de faptul ca aplicati niste protocoale pe care le poate invata si o maimuta?

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Iepurita » Tue Nov 16, 2010 12:44 pm

larisa2000 wrote:mie mi se pare mai mult decat de bun simt ( asta ca sa nu fiu rea ) ca fiecare medic, indiferent de ce apecialitate are, sa stie o baza din toate ! sa stie si chirurgul cand i s-o sufoca unu in pat si l-o aude harjaind cam ce ar trebui sa faca pana ajunge medicu' de garda de pe medicala acolo pe salon, ar trebui si medicu' de garda de pe medicala sa nu mai foloseasca atat de des expresia " sa vina totusi si un chirurg sa puna o mana pe burta asta "...de partea care tine de medicina de urgenta nici nu mai are rost sa intru in discutie, fiecare medic, nu conteaza ca e ATI-st sau pe medicina muncii macar BLS-ul ar trebui sa-l cunoasca n-a zis nimeni ca intubari si alte alea, dar macar BLS, ca'n puii mei, si-n materia asta de ***** ce o avem pt duminica scrie ca atunci cand a instalat SCR-ul tb sa te misti cu talent frate, nu sa stai cu mainile in san sa-i ceri si parerea asistentei daca "asta totusi mai respira" si apoi sa o pui sa se duca in capatul celalalt al culoarului sa sune 5 etaje mai jos sa vina un medic de la UPU, timp in care tu stai cu mainile in san si te uiti la ala de se face tot mai vanat, ca altceva nu stii ce sa faci ca doar esti oftalmoloaga ! ( si asta e chestie cu care m-am confruntat )


O intrebare, ca sunt intrigata: toate astea le inveti doar pentru rezi? In timpul facultatii nu?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: conteaza notele ?

Postby 187.92a » Tue Nov 16, 2010 3:02 pm

ca sa facem pace:



notele mari conteaza pt ala care le au, daaa?
pt toti ceilalti exista "lasa ca eu am fler", "lasa ca eu invat logic", "lasa ca eu am facut garzi" etc.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 4:29 pm

da Ioio ai dreptate, astea sunt notiuni cu care vii de pe bancile facultatii

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 4:37 pm

Si cum examenul de rezidentiat e un examen care trebuie sa testeze:
notiunile cu care vii de pe bancile facultatii
si nu:
notiunile pe care trebuie sa le acumulezi in timpul rezidentiatului
...

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 4:38 pm

MumaPadurii wrote:Nu stiu cum de dai tu tot timpul exemple de-astea de oftalmologi, cardiologi tampiti. In general oameni care au luat note mai bune ca tine. Asta desigur ca nu are legatura cu invidia sau frustrarea, ci cu faptul ca notele (sau rezi) nu au legatura cu valoarea medicului. Ba ar putea fi chiar invers proportionale din exemplele tale.

Oricum in afara de urgentisti fara de care pamantul nu s-ar putea roti, majoritatea sunt niste tampiti, cardiologii si oftalmologii care nu stiu sa faca un BLS, psihiatrii si dermatologii care nici macar nu sunt medici in realitate, profesorii care... dar ne si doare mintea sa vorbim de ei, frate.
Si voi ce altceva mai faceti in afara de faptul ca aplicati niste protocoale pe care le poate invata si o maimuta?

tu ai tupeu rau de tot, ca sa nu zic obraznica ! am spus eu pe undeva ca ar fi cardiologii tampiti ?a, ca asta
o fi in mintea ta si ca defapt pe tine te roade frustrarea, asta e altceva, dar nu incerca sa imi pui mie in carca astfel de afirmatii
ma intrebi de unde vin cu exemple d'astea ? da tu pe ce lume traiesti ? sau zaci prin vreun cabinet de unde nu prea ai contact cu alte specialitati sau cu spitalul ? pt ca impresia asta mi-o lasi.a, si imi mai lasi impresia ca ma cunosti si undeva roade un pic invidia, altfel nu vad de ce la cea mai scurta afirmatie a mea sari cu o mie de comentarii si toate care mai de care mai rautacioase.
sunt curioasa, ce specialitate ai ? pt ca eu fac afirmatii bazate pe fapte reale, nu pe chestii auzite si nici pe frustrari. si da, pot da numeroase exemple pt ca in postura in care ma aflu ajung sa iau contact foarte des cu toate sectiile din spital, mai mult decat orice alta sectie ( poate doar, defapt nu poate, chirurgia cu ATI-ul ).

oricum ai fost inspirata sa iti alegi nick-name-ul..mumo, n-are rost sa ma justific in fata ta pt nici o afirmatie pe care o fac, dar daca ar trebui sa incep acum sa-ti dau exemple...cred ca ies si colegii din examen si eu tot nu as termina de insirat.
n-am zis ca-s eu desteapta, dar nici ala care prescrie supozitor p.o nu poate fi catalogat undeva mai sus de nivelul marii

warning

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 4:42 pm

tu stai si comentezi in fata calculatorului dar nu tu ai fost chemata sa resuscitezi un pacient la 2 noaptea ( undeva in provincie ) si cand a ajuns colega mea sus pe sectia de chirurgie a gasit omu in pat, cu lumina stinsa in salon, cu cearceafu acoperit si rezidenta o intreba foarte cretina " are cam 15-20 min de cand e asa, credeti ca se mai poate face ceva?" . da, bineinteles, sa-l coborati la anatomie patologica

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 4:46 pm

si cum ziceam si alta data BLS = basic life support. pai daca nici atat nu poti pretinde de la un medic, apoi ce mama masii de medicina ai pretentia ca ai cunoaste ! mai zicea cineva pe aici, sa fii un bun chirurg nu inseamna doar sa stii sa tai, presupune un pic mai mult de atat. sau vreti sa va spun reactia Prof. Irinel Popescu cand dimineata la raport a intrebat cum se trateaza un EPA si toti rezidentii lui taceau ? pt a doua zi au avut de invatat, asta dupa multa...luata

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 4:50 pm

trident wrote:ca sa facem pace:



notele mari conteaza pt ala care le au, daaa?
pt toti ceilalti exista "lasa ca eu am fler", "lasa ca eu invat logic", "lasa ca eu am facut garzi" etc.

dar pana la urma, pt cine ne punem noi problema daca ar conta ? ca pt mine personal conta foarte tare sa am 10, imi gadila orgoliul :devil:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 4:58 pm

larisa2000 wrote:nici ala care prescrie supozitor p.o nu poate fi catalogat undeva mai sus de nivelul marii

cardiologul sau oftalmologul?
Iti cam place sa-ti "cataloghezi" colegii, nu? Mai ales pe-aia care s-au dovedit la un moment dat mai destepti.

larisa2000 wrote:dar daca ar trebui sa incep acum sa-ti dau exemple...cred ca ies si colegii din examen si eu tot nu as termina de insirat.
Da, sunt sigura ca ai multe exemple cu oameni care au luat note mai mari ca tine, dar desigur, sunt mult, mult mai prosti. Cred ca le colectionezi.

larisa2000 wrote: sau zaci prin vreun cabinet de unde nu prea ai contact cu alte specialitati sau cu spitalul ?
Pai daca sunt unii mai inteligenti care practica medicina frumos si comod din cabinet, de ce sa fim invidiosi pe ei si sa-i luam cu de-astea ca "zac"? Stiu ca e stresant pe urgente (am lucrat si o sa lucrez in urgente mai mult decat crezi tu), dar daca asta ai ales sa faci inseamna ca:

- ori n-ai putut mai mult. Si atunci iti inteleg frustrarea.
- ori ai putut mai mult, dar asta ai vrut. Si atunci ar trebui sa fii multumita cu alegerea ta si in cazul asta nu-ti inteleg frustrarea si invidia fata de cei ce au avut inspiratia sau au putut sa-si aleaga alte specialitati mai... comode.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 5:09 pm

sincer cred ca esti cu capu' . una-doua hop "frustrare" ! tu vad ca esti ghidata de asa ceva, ai senzatia ca fiecare e frustrat de ceva. o fi, nu zic nu, ca nu fac afirmatii in numele altora, dar pe mine nu m-ai citit, deci departe de tine psihologia, n-ai talent !
ca sa te linistesti ( psihic ), am ales urgenta pt ca asta am vrut intotdeauna sa fac si imi place ceea ce fac, imi place cu adevarat; oricum med de urg nu poti face daca nu iti place, asta e clar !
ce nu-mi place este felul in care aleg altii sa isi faca meseria, altii care vin la munca, la "scarbici " cum obisnuiesc sa se exprime , intr-o mare lehamite si cu o mare durere'n c..si asta nu tine de vreo specialitate anume, asta tine de om . sau crezi ca nu exista urgentisti an mic de rezi din gura carora nu auzi decat "m-am saturat in p...mea " pai daca te-ai saturat deja, reorienteaza-te ! e inadmisibil sa te saturi de o specialitate din anum 1- de rezidentiat ! pai pan' la pensie ce faci frate..in fine, asta e alta poveste
si revenind, p.o prescrisese medicul de familie, asta asa, sa fii tu linistita ca primesti cate un raspuns la toate; acelasi medic de familie care ii explicase ca i se inroseste si o mananca degetul pe care isi pune inel de aur, sau incheietura mainii in locul bratarii, ca ar avea lipsa de calciu. vesnica decadere !

warning

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 5:13 pm

cat depre inteligenta de a practica medicina intr-un cabinet...ohoo, esti total deplasata. cred ca fiecare face ramura medicinii care i se potriveste ! inteleg ca cei ce stau cu orele in sala de chirurgie sunt prosti ? ca stau acolo de cand apune soarele si pana rasare ( cum sunt cei de pe cardio-vasculara )? sau cei de pe ATI- care le asigura suportul tot timpul asta ? deci ei sunt prosti, nu ? ca nu au fost atat de inteligenti cat sa practice o medicina in cabinet..
hmmm, interesant, acum imi dau seama ca daca chirurgii sunt prosti, apoi anatomo-patologii sunt chiar tampiti, ca aia nici nu lucreaza in cabinet si nici cu "pacienti vii". deci cam asta e opinia ta. repet, interesant !!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: conteaza notele ?

Postby pc7 » Tue Nov 16, 2010 5:16 pm

larisa2000, decat sa-ti palngi colegii pe imed, si dupa rezi sa-ti plangi tie de mila ca n-ai avut timp de invatat, nu mai bine meri la citit?

si daca tot cunosti medici acre fac greseli ce te opreste sa le faci palngere la colegiu?
Life's not fair, get used to it

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 5:16 pm

nu stiu de ce dar imi lasi impresia ca esti rezidentul la care s-a tipat din plin, rezidentul pt care seful a fost scos din pepeni ca ar putea ajunge sa dea cu subsemnatul pt tampeniile facute de tine
sper sa ma insel ( desi citesc oamneii mult mai bine decat tine ), si sper s-o fac pt binele celor din jurul tau

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 5:20 pm

pc7 wrote:larisa2000, decat sa-ti palngi colegii pe imed, si dupa rezi sa-ti plangi tie de mila ca n-ai avut timp de invatat, nu mai bine meri la citit?

si daca tot cunosti medici acre fac greseli ce te opreste sa le faci palngere la colegiu?

ai dreptate ! mai bine il citesc pe H. decat pe mumapadurii
sa fac plangere la colegiu ? ha, pai mie imi sare in cap muma ca am indraznit sa-mi exprim opinia, d'apoi sa mai si fac ceva oficial. oricum, nu as face-o niciodata, poate ca e bine asa sau poate ca nu, dar nu as face niciodata asa ceva. daca ar fi implicat cinveva din familia mea, atunci da, dar o greseala majora nu rahaturi d'astea , dar altfel nu ( si aici unii o sa ma comenteze, stiu )

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 5:23 pm

larisa2000 wrote:cat depre inteligenta de a practica medicina intr-un cabinet...ohoo, esti total deplasata. cred ca fiecare face ramura medicinii care i se potriveste ! inteleg ca cei ce stau cu orele in sala de chirurgie sunt prosti ? ca stau acolo de cand apune soarele si pana rasare ( cum sunt cei de pe cardio-vasculara )? sau cei de pe ATI- care le asigura suportul tot timpul asta ? deci ei sunt prosti, nu ? ca nu au fost atat de inteligenti cat sa practice o medicina in cabinet..
hmmm, interesant, acum imi dau seama ca daca chirurgii sunt prosti, apoi anatomo-patologii sunt chiar tampiti, ca aia nici nu lucreaza in cabinet si nici cu "pacienti vii". deci cam asta e opinia ta. repet, interesant !!

:shock: Asta ai inteles... pentru ca....?
Cum ziceam, pentru aplicarea unor protocoale nu-i nevoie de prea multa gandire logica. Din fericire, ti-ai ales specialitatea potrivita.

Ok, inteleg ca esti mai desteapta decat cam tot ce misca dintre colegii tai, specialitatea ta sau nu, chiar si pentru "majoritatea profesorilor" ai un adanc dispret. Asta desigur e un comportament normal si sunt eu dusa cu capul (oare o fi frumos sa ne jignim asa?).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 5:30 pm

larisa2000 wrote:nu stiu de ce dar imi lasi impresia ca esti rezidentul la care s-a tipat din plin, rezidentul pt care seful a fost scos din pepeni ca ar putea ajunge sa dea cu subsemnatul pt tampeniile facute de tine
sper sa ma insel ( desi citesc oamneii mult mai bine decat tine ), si sper s-o fac pt binele celor din jurul tau

Tu oricum ai impresia ca toti ceilalti sunt tampiti, deci stiu de ce iti las impresia asta. :)
Repet, oare e frumos sa ne jignim asa colegii sau partenerii de discutie, o fi asta dovada unui comportament normal?

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: conteaza notele ?

Postby larisa2000 » Tue Nov 16, 2010 5:40 pm

nu ma cred nici mai desteapta si nici pe cei din jur nu i-am facut tampiti. astea au fost DOAR cuvintele tale !
si cu asta am incheiat orice discutie cu tine ! impropriu zis discutie, ca eu zic una tu afirmi ca as fi zis alta, tu traiesti in lumea ta, cu afirmatiile si cu ideile tale preconcepute...a, si cu frustrarile, caci asta te macina defapt

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: conteaza notele ?

Postby Calico » Tue Nov 16, 2010 5:41 pm

larisa2000 wrote:a, si cu frustrarile, caci asta te macina defapt

:lol:
nu, nu, eu am zis prima

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: conteaza notele ?

Postby chiribochi » Tue Nov 16, 2010 6:12 pm

muma padurii ca de obicei isi face aparitia in preajma examenului de rezidentiat ca sa scoata lumea din sarile!
esti o persoana foarte frustrata...imi pare rau sa spun asta...

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: conteaza notele ?

Postby dr_h » Tue Nov 16, 2010 6:19 pm

Mie imi place MumaPadurii cu toate ca citesc posturile voastre printre randuri ca sunt prea lungi, dar e amuzant :peace:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: conteaza notele ?

Postby Chingachgook » Tue Nov 16, 2010 9:59 pm

chiribochi wrote:muma padurii ca de obicei isi face aparitia in preajma examenului de rezidentiat ca sa scoata lumea din sarile!
esti o persoana foarte frustrata...imi pare rau sa spun asta...


nu doar frustrata dar si limitata
:lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
burlan
junior
junior
Posts: 38
Joined: Fri Mar 02, 2007 1:52 pm

Re: conteaza notele ?

Postby burlan » Tue Nov 16, 2010 10:04 pm

trident, pentru tine nota 9 e nota de loser?


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests