Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

odiseea spatiala
Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Mon Oct 18, 2010 10:46 pm

Salut !

Stiu pe cineva care si-a dorit o anume specializare in orasul natal (Iasi), nu a prins la rezidetiat specializarea pe Iasi insa si-a ales tot specializarea respectiva dar in alt judet.
M-am intanlit cu respectivul dupa ce a semnat pe la dsp nu stiu ce acte si imi spune ca nu conteaza ptr. el ca a prins in judetul respectiv ca oricum se transfera de acolo inapoi la Iasi.
L-am intrebat detalii insa nu a vrut sa imi zica. L-am intrebat, de asemnea, daca va fi transferat la Iasi, ce se va intampla: va pleca automat unul de aici acolo unde ar fi trebuit sa fie el sau vor ramane toti asa cum au fost dar cu unul in plus ? Mi-a zis simplu ca pe el nu il intereseaza chestia asta si chiar putin ii pasa din moment ce se vede cu sacii'n caruta.
Acest lucru s-a si intamplat si respectiva persoana nici macar nu a fost sa vada cum arata orasul in care si-a ales acea specializare. Nici macar o singura zi ! Acum este bine mersi la Iasi si face rezidentiatul pe specializarea mult dorita.
Acuma, anul asta, urmeaza sa dea rezidentiatul un alt prieten de al meu si din cate vad si asta inainteaza ideea asta cum ca isi alege ce are chef oriunde ar fi si la urma se transfera pe Iasi de unde este el si face rezidentiatul pe Iasi si nu acolo unde si-a ales.

Acuma va intreb pe voi cei care mai stiti ca eu unul sunt cam in ceata cu procedura asta:

1. Este legal asa ceva ? Scrie pe undeva prin vreun regulament ? Daca este legal atunci ce rost mai are sa isi aleaga fiecare unde sa faca rezidentiatul din moment ce chiar inainte de a-l incepe fiecare se transfera dupa cum ii tuna mintea ?

2.Presupunem ca unul asa cum am descris mai sus isi algege specializarea X in judetul Y. Inainte de a incepe rezidentiatul, respectivul se transfera din judetul Y la Iasi ca sa faca tot specializarea X dar la Iasi , ca asa are el chef. Ce se intampla in acest caz cu cei ramasi care si-au ales la Iasi din prima fara sa se transfere: unul automat este "parasutat" in judetul X in care ar fi trebuit sa fie asta care s-a transferat (si asta ptr. ca oricum ai lua-o unul este in plus) sau stau toti la gramada fara nici o problema si nu ii muta nimeni nicaieri ?

Multumesc !

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Mon Oct 18, 2010 10:49 pm

daca ai ajuns in halul asta, chiar nu trebuie sa ne mai intrebi si pe 'noi'.
pot sa te intreb si eu 2 chestii?
cand iei buletinul si pe ce lume traiesti? (poate se da mai repede in alte lumi).

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Mon Oct 18, 2010 10:54 pm

holliday wrote:daca ai ajuns in halul asta, chiar nu trebuie sa ne mai intrebi si pe 'noi'.
pot sa te intreb si eu 2 chestii?
cand iei buletinul si pe ce lume traiesti? (poate se da mai repede in alte lumi).

Poate imi explici si mie ce ai vrut tu sa zici ca nu prea te inteleg.
Mie unul nu mie se pare corect asa ceva. Ai ajuns sa faci nu stiu ce specializare in padure apoi acolo fa-o ! Nu veni tot aici unde is si eu ptr. ca nu ai acest drept ! Din punctul meu de vedere, acuma legal nu stiu cum sta treaba.
In care "hal" am ajuns ? Fii mai clar daca tot spui ceva ca sa iti poata aduce si interlocutorul argumente.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Mon Oct 18, 2010 11:07 pm

pai cand ai la conducerea tarii un carmaci de barca, ce pretentii mai ai in ro?
nu ai auzit ca in tara asta se poate orice?
daca va zic acu ca sunt care au 'picat' la rezi dar lucreaza si sunt incadrati ca rezidenti, o sa veniti repede sa ma intrebati cum se face, etc.

puneti mana si invatati si nu va mai plangeti, daca sunteti buni, nu va ia nimeni painea de la gura.
poate numai vreun caine turbat.

nu vreau sa fiu mai clar, ideea ta era cum sa te invatam sa trisezi, eu nu vreau sa te invat asta desi stiu.
oricum, nu cred ca dispui de calitatile necesare.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Mon Oct 18, 2010 11:47 pm

holliday wrote:pai cand ai la conducerea tarii un carmaci de barca, ce pretentii mai ai in ro?
nu ai auzit ca in tara asta se poate orice?
daca va zic acu ca sunt care au 'picat' la rezi dar lucreaza si sunt incadrati ca rezidenti, o sa veniti repede sa ma intrebati cum se face, etc.

puneti mana si invatati si nu va mai plangeti, daca sunteti buni, nu va ia nimeni painea de la gura.
poate numai vreun caine turbat.

nu vreau sa fiu mai clar, ideea ta era cum sa te invatam sa trisezi, eu nu vreau sa te invat asta desi stiu.
oricum, nu cred ca dispui de calitatile necesare.


Asa bre, :allright: vezi ca se poate sa explici sa inteleaga omu' ce vrei sa zici. :D

Nu, nu ti-am cerut sa imi zici cum se poate trisa. Citeste mai cu atentie si ai sa vezi ca eu am cerut altceva asa ca nu ma acuza pe nedrept:
1.Sa stiu daca chestia asta este trecuta in vreun regulament, deci LEGALA.
Din ce mi-ai raspuns se pare ca NU.

2.Vreau sa stiu ce se intampla daca unu de asta se transfera intr-un anume loc la o anume specializare: "zboara" cineva de acolo (cu sau fara voia lui) ptr. ca e cineva in plus sau raman asa cum sunt cu unu in plus ?

ATAT am vrut sa stiu. Daca stii asa de bine "procesul", poate imi raspunzi si la intrebarea a doua.

oricum, nu cred ca dispui de calitatile necesare.


Daca te referi la calitatile de trisor atunci sa stii ca ai dreptate. Eu nu am copiat niciodata spre deosebire de restul 99,99% dintre studentii la medicina.
Am zis 99,99% ptr. ca dintre toti cred ca numai eu si cu unu nu copiez. Ala fiindca e de alta religie si considera asta un pacat , iar eu fiindca mi-e frica. Poate ca daca ma 'screm' mai tare mai pot sa mai numesc inca doua sau chiar 3 persoane, dar asta asa cu indulgenta.
In schimb 'copiii minune' au numai note bune in carnet dar daca ii iei la bani marunti isi prind urechile.
Va mai intrebati cum de se intampla toate astea care se dau pe la TV in legatura cu doctorii ?
Eu zic ca nu ar trebui...(Cum se mai zice prin filmele cu shaolin: "raspunsul se afla in tine". :D )
Mai mult de atat, eu i-as lua pe toti astia care gresesc si i-as pedepsi mai aspru, nu asa cum e la noi (si asta numai de ciuda !).

Da, nu am "calitatile" necesare ! Asta-i viata !

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby gaurav_singh_md » Mon Oct 18, 2010 11:58 pm

Krisler12 wrote:
1. Este legal asa ceva ? Scrie pe undeva prin vreun regulament ? Daca este legal atunci ce rost mai are sa isi aleaga fiecare unde sa faca rezidentiatul din moment ce chiar inainte de a-l incepe fiecare se transfera dupa cum ii tuna mintea ?

2.Presupunem ca unul asa cum am descris mai sus isi algege specializarea X in judetul Y. Inainte de a incepe rezidentiatul, respectivul se transfera din judetul Y la Iasi ca sa faca tot specializarea X dar la Iasi , ca asa are el chef. Ce se intampla in acest caz cu cei ramasi care si-au ales la Iasi din prima fara sa se transfere: unul automat este "parasutat" in judetul X in care ar fi trebuit sa fie asta care s-a transferat (si asta ptr. ca oricum ai lua-o unul este in plus) sau stau toti la gramada fara nici o problema si nu ii muta nimeni nicaieri ?

Multumesc !

este legal si se intampla peste tot. sunt anumite coditii care trebuie implinite (impliniti???ii???). cauta pe site-ul de MS.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Oct 19, 2010 12:02 am

gaurav_singh_md wrote:
Krisler12 wrote:
1. Este legal asa ceva ? Scrie pe undeva prin vreun regulament ? Daca este legal atunci ce rost mai are sa isi aleaga fiecare unde sa faca rezidentiatul din moment ce chiar inainte de a-l incepe fiecare se transfera dupa cum ii tuna mintea ?

2.Presupunem ca unul asa cum am descris mai sus isi algege specializarea X in judetul Y. Inainte de a incepe rezidentiatul, respectivul se transfera din judetul Y la Iasi ca sa faca tot specializarea X dar la Iasi , ca asa are el chef. Ce se intampla in acest caz cu cei ramasi care si-au ales la Iasi din prima fara sa se transfere: unul automat este "parasutat" in judetul X in care ar fi trebuit sa fie asta care s-a transferat (si asta ptr. ca oricum ai lua-o unul este in plus) sau stau toti la gramada fara nici o problema si nu ii muta nimeni nicaieri ?

Multumesc !

este legal si se intampla peste tot. sunt anumite coditii care trebuie implinite (impliniti???ii???). cauta pe site-ul de MS.

Si se duce obligat unul din locul unde se transfera cel in cauza sa ocupe locul ramas liber dupa ce s-a transferat asta sau ramn toti asa la gramada ?

Multumesc !

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby gaurav_singh_md » Tue Oct 19, 2010 12:38 am

Krisler12 wrote:
gaurav_singh_md wrote:
Krisler12 wrote:
1. Este legal asa ceva ? Scrie pe undeva prin vreun regulament ? Daca este legal atunci ce rost mai are sa isi aleaga fiecare unde sa faca rezidentiatul din moment ce chiar inainte de a-l incepe fiecare se transfera dupa cum ii tuna mintea ?

2.Presupunem ca unul asa cum am descris mai sus isi algege specializarea X in judetul Y. Inainte de a incepe rezidentiatul, respectivul se transfera din judetul Y la Iasi ca sa faca tot specializarea X dar la Iasi , ca asa are el chef. Ce se intampla in acest caz cu cei ramasi care si-au ales la Iasi din prima fara sa se transfere: unul automat este "parasutat" in judetul X in care ar fi trebuit sa fie asta care s-a transferat (si asta ptr. ca oricum ai lua-o unul este in plus) sau stau toti la gramada fara nici o problema si nu ii muta nimeni nicaieri ?

Multumesc !

este legal si se intampla peste tot. sunt anumite coditii care trebuie implinite (impliniti???ii???). cauta pe site-ul de MS.

Si se duce obligat unul din locul unde se transfera cel in cauza sa ocupe locul ramas liber dupa ce s-a transferat asta sau ramn toti asa la gramada ?

Multumesc !

este transfer, nu schimbi de locuri. raman toti. de obicei obtii detasare mai intai si dupa aia transfer. in primul rand trebuie aprobare de la sef de sectie de unde vrei transfer si de la sef de sectie de unde esti transferat. dupa aia circ la MS prin DSP. poti sa ai toate documentele de pe planeta dar daca nu ai aprobare de la sefii de sectie nu poti sa faci transfer.

vanessa80
junior
junior
Posts: 66
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:18 am
Location: IASI

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby vanessa80 » Tue Oct 19, 2010 9:17 am

Unde gasesc care sunt conditiile pt transfer? Un link? :help:

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Tue Oct 19, 2010 10:10 am

acum intelegi crisler ce ziceam? taci si faci daca vrei sa obtii ceva. in niciun caz nu faci public anumite chestii, pentru ca or sa vrea acum toti sa se 'transfere'.
off, copiii astia 8)

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Oct 19, 2010 12:41 pm

holliday wrote:acum intelegi crisler ce ziceam? taci si faci daca vrei sa obtii ceva. in niciun caz nu faci public anumite chestii, pentru ca or sa vrea acum toti sa se 'transfere'.
off, copiii astia 8)

Gata am inteles acuma ce ai vrut sa zici !
Sa stearga dracu' cineva tot topicul asta ca am inteles ce trebuia sa inteleg si acuma nu vreau sa se creeze 'transferuri' in masa, plus ca nici eu nu sunt de acord cu asa ceva. Pur si simplu daca de atat ai invatat, de atata sa ai parte si cu asta basta !
Cum ziceam, poate se incumeta cineva sa stearga acest topic.

Multumesc !

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Tue Oct 19, 2010 12:53 pm

prea tarziu te-ai desteptat :)

deja sunt 500 de cereri in curs, am auzit eu la un prieten care are alt prieten in minister.

aldraq
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 13, 2008 4:33 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby aldraq » Tue Oct 19, 2010 4:00 pm

lasa mai sa nu stearga nimeni topicul :P sa afle toti nu? si asa pe tine nu te intereseaza aspectul pt ca esti corect maxim :D

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Iepurita » Tue Oct 19, 2010 4:17 pm

Krisler12 wrote:
holliday wrote:acum intelegi crisler ce ziceam? taci si faci daca vrei sa obtii ceva. in niciun caz nu faci public anumite chestii, pentru ca or sa vrea acum toti sa se 'transfere'.
off, copiii astia 8)

Gata am inteles acuma ce ai vrut sa zici !
Sa stearga dracu' cineva tot topicul asta ca am inteles ce trebuia sa inteleg si acuma nu vreau sa se creeze 'transferuri' in masa, plus ca nici eu nu sunt de acord cu asa ceva. Pur si simplu daca de atat ai invatat, de atata sa ai parte si cu asta basta !
Cum ziceam, poate se incumeta cineva sa stearga acest topic.

Multumesc !



exact, sa fie cat mai multi medici frustrati si ciufutzi care sa scuipe inainte sa de buna ziua! da' pana cand?
numai in sistemul lu' peste in germania, elvetia, am mai auzit asemea aberatii , sa-ti dea unde vrei , ca sa faci bine. Dar na, noi nu suntem penibili ca aia ...cat ai invatat, aia sa faci. :lol:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Oct 19, 2010 8:11 pm

Ioio wrote:
Krisler12 wrote:
holliday wrote:acum intelegi crisler ce ziceam? taci si faci daca vrei sa obtii ceva. in niciun caz nu faci public anumite chestii, pentru ca or sa vrea acum toti sa se 'transfere'.
off, copiii astia 8)

Gata am inteles acuma ce ai vrut sa zici !
Sa stearga dracu' cineva tot topicul asta ca am inteles ce trebuia sa inteleg si acuma nu vreau sa se creeze 'transferuri' in masa, plus ca nici eu nu sunt de acord cu asa ceva. Pur si simplu daca de atat ai invatat, de atata sa ai parte si cu asta basta !
Cum ziceam, poate se incumeta cineva sa stearga acest topic.

Multumesc !



exact, sa fie cat mai multi medici frustrati si ciufutzi care sa scuipe inainte sa de buna ziua! da' pana cand?
numai in sistemul lu' peste in germania, elvetia, am mai auzit asemea aberatii , sa-ti dea unde vrei , ca sa faci bine. Dar na, noi nu suntem penibili ca aia ...cat ai invatat, aia sa faci. :lol:


Aberatiile fiind care ?

Eu nu te-am acuzat ca tu in special ai 'utilizat' metode necinstite. Pe de alta parte ai fi putut sa spui ca si tu esti printre putinii cinstiti, asa cum mai toti uita care ce a facut si cum a facut dupa ce termina facultatea, dar na , tu singura ai vrut sa fii de cealalata parte a baricadei.

Zau asa, care sunt aberatiile de care vorbesti ?
Golaniile care se fac in Romania sau faptul ca pot numi foarte putini care merg pe munca cinstita ?

Eu frustrat ?!... Da ! Sunt frustrat, chiar daca vrei sa nu fii un frustrat la un moment dat tot devii. Cu totii suntem niste frustrati !

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Iepurita » Tue Oct 19, 2010 8:35 pm

Mai citeste o data mesajul meu, vad ca nu ai inteles nimic din el.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Oct 19, 2010 8:45 pm

Ioio wrote:Mai citeste o data mesajul meu, vad ca nu ai inteles nimic din el.

L-am mai citit o data si sa stii ca e cu doua intelesuri. Din moment ce l-ai negat pe cel pe care l-am urmat eu, inseamna ca e cel de-al doilea. Adica tii cu mine ! :D :allright:
Scuze, dar asta e, se poate intelege si una dar si alta, acuma depinde de fiecare cum il citeste.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Oct 19, 2010 8:48 pm

aldraq wrote:lasa mai sa nu stearga nimeni topicul :P sa afle toti nu? si asa pe tine nu te intereseaza aspectul pt ca esti corect maxim :D

Oi fi eu "corect maxim" asa cum zici dar vreau sa fie si restu' la fel ca mine. Ori mergem toti la razboi, ori nu mai mergem.:D

aldraq
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 13, 2008 4:33 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby aldraq » Tue Oct 19, 2010 9:01 pm

Krisler12 wrote:
aldraq wrote:lasa mai sa nu stearga nimeni topicul :P sa afle toti nu? si asa pe tine nu te intereseaza aspectul pt ca esti corect maxim :D

Oi fi eu "corect maxim" asa cum zici dar vreau sa fie si restu' la fel ca mine. Ori mergem toti la razboi, ori nu mai mergem.:D


numai prostii merg la razboi :devil: altii isi scot livret militar cu inapt :allright: :allright: :allright:

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Oct 19, 2010 9:13 pm

aldraq wrote:
Krisler12 wrote:
aldraq wrote:lasa mai sa nu stearga nimeni topicul :P sa afle toti nu? si asa pe tine nu te intereseaza aspectul pt ca esti corect maxim :D

Oi fi eu "corect maxim" asa cum zici dar vreau sa fie si restu' la fel ca mine. Ori mergem toti la razboi, ori nu mai mergem.:D


numai prostii merg la razboi :devil: altii isi scot livret militar cu inapt :allright: :allright: :allright:


Corect si asta, dar la tragerea foloaselor inaptii sunt tot inapti si ptr. a primi foloasele.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Iepurita » Tue Oct 19, 2010 9:17 pm

mesajul era ironic referitor la ce ai scris tu. mai exact , rezidentiatul e un ***** din simplul motiv ca nu cuantifica ce stii tu din medicina, ci cat de tare esti in memorie.
ori sa spui ca fiecare sa ia ceva ce va face tot restul vietii pe baza unui examen cu care multi medici nu sunt de acord (din aceleasi motive), e o prostie, si totodata este raspunsul la intrebarea "de ce medicul ala s-a purtat asa urat cu mine?".
ca sistemul sanitar din germania, elvetia samd care e peste al nostru de un infinit de ori este si total opus, acolo iti alegi ce vrei sa faci si macar o faci bine si cu placere.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby VoxEgo » Wed Oct 20, 2010 5:27 am

Ha ha, iar intreaba krisler chestii si lumea ii raspunde.
the Earth is flat

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Wed Oct 20, 2010 11:50 am

Ioio wrote:ca sistemul sanitar din germania, elvetia samd care e peste al nostru de un infinit de ori este si total opus, acolo iti alegi ce vrei sa faci si macar o faci bine si cu placere.

insa sa nu va asteptati ca aici sunt cainii cu covrigi in coada sau invers.
aici e de munca un te taiat frunza la caini.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Wed Oct 20, 2010 12:56 pm

holliday wrote:
Ioio wrote:ca sistemul sanitar din germania, elvetia samd care e peste al nostru de un infinit de ori este si total opus, acolo iti alegi ce vrei sa faci si macar o faci bine si cu placere.

insa sa nu va asteptati ca aici sunt cainii cu covrigi in coada sau invers.
aici e de munca un te taiat frunza la caini.


De munca ??? :shock:

A fost o colega de-a mea, cu o bursa Erasmus, in Italia. Pe chirurgie acolo nu e ca aici:
aici programul este de la 7 pana pe la 14 si ceva maxim 15:00 dar de fapt peste tot "sefu' " isi bate joc de ei si ii tine la spital de dimineata de la 7 pana seara la 7 si asta fara comentarii ca tu trebuie sa stai pana la 14-15 si nu pana la 19 ca el e sefu' si faci ce ii taie lui capu' si stai acolo chiar daca nu intri in nici o operatie nimica si chiar daca tocmai ai venit dintr-o garda.
Acolo treaba sta altfel: vin toti de dimineata dar nu se incepe raportu' ca aici chiar asa cu noapte'n cap. Acolo cica vin cu totii de pe la 7-8 si incep sa-si bea cafeaua, stau la taclale si abia mai incolo pe la 9 se face raportul. Dupa care se fac maxim 2 operatii (si numai daca e sa se prelungeasca operatia pe care au inceput-o ,peste terminarea programului normal ca mai stau si peste program in rest pleaca cu totii acasa (exceptand pe cel care face de garda) si o iau de la capat a doua zi dimineata.
Ce vrei mai greu de atat ? :lol:
*Nu stiu daca e chiar pana la 14 sau pana 15 dar stiu pe cineva al carui frate lucreaza ca si chirurg in SUA si acolo se face doar 7 ore program, probabil ca tot asa o fi si aici.

Asa ca nu stiu unde o fi mai mult de munca: aici sau acolo ? Eu zic ca tot aici, un argument ar fi programul, un altul ar fi ca acolo pac nu stii o chestie gata faci RMN, aici tre' sa stii chestia fiindca ori nu ai RMN ori ai dar nimeni nu isi permite, rezulta de aici ca mai trebuie sa mai consumi si niste calorii in plus atunci cand iti storci creierul cu un caz de asta mai problematic si nu cu unul de tip sablon.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Velvet Underground » Wed Oct 20, 2010 1:42 pm

Am colegi pe diferite chirurgii aici in Bucuresti care au programe gen 7-8 dimineata pana la 6-7 seara aproape zilnic,plus ca se mai duc si in weekend.
Deci...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Iepurita » Wed Oct 20, 2010 1:53 pm

Holliday, aici la unul din spitalele de ginecologie un preiten de-al meu, rezident in anul 3 ajunge dimineata la 8 fara ceva la raport, daca are timp isi ia cafeaua. Cand are chiuretaje face chiuretajele (a facut si 12 intr-o zi) , consulta pacientele care vin la el, intra in operatie, trebuie sa stea dupa doctorii care vor sa ii ajute, face foi, iesiri, concedii, asista nasteri daca are el sau daca are un dr mai mare si ala n-are chef.
In medie face 7 garzi pe luna, evident neplatite, poate fi chemat noaptea la spital sa opereze din diverse motive ce tin de dr care e de garda.


La ortopedie medicul cu care fac eu garzile are zilnic minimum 4 operatii, plus consulturi.

Eu cand mergeam la chir oncologica vara, cand erau in concediu unii rezidenti ajungeam acolo dimineata la 7 jumate si veneam acasa pe la 5 dupa masa, ca toata ziua scriam foi, iesiri, mergeam la consulturi cu medicii si intram in sala.

Prin urmare de multe ori nu inteleg cand cineva din afara spune "aici muncesti, nu ca in Romania" :lol:
Sunt de acord ca sunt si pers. miserupiste care isi petrec timpul la lucru fara sa faca ceva productiv, e un paradox ca aia inca lucreaza, dar grosul munceste pe branci, cu un salariu de toata jena, in niste conditii de toata jena.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Wed Oct 20, 2010 2:30 pm

Ioio wrote:Prin urmare de multe ori nu inteleg cand cineva din afara spune "aici muncesti, nu ca in Romania" :lol:
.


citeaza-ma te rog, unde am zis eu asta?
voiam doar sa nu plecati pe ideea ca aici sunt caini cu covrigi in coada.

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Iepurita » Wed Oct 20, 2010 3:19 pm

Holliday, din "aici e de munca, nu de taiat frunza la caini" am dedus ca aia care merg acolo se presupune ca taie frunza la caini.
Nu era doar legat de mesajul tau, am auzit asta de multe ori pana acum. :)
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Velvet Underground » Wed Oct 20, 2010 4:04 pm

Nu, se intelege ca in Romania toti taie frunza la caini :)

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby holliday » Wed Oct 20, 2010 5:04 pm

ei na, va simteti cu musca pe caciula. exact ce voiam.
:devil:
damn, ar trebui sa nu mai vorbesc in parabole sau citate pentru ca apoi o sa intelegeti ca aveti nu stiu ce sub caciula.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby gaurav_singh_md » Wed Oct 20, 2010 7:47 pm

Ioio wrote: pers. miserupiste

:lol: :lol: :lol:

Ultimate Daimyo
junior
junior
Posts: 26
Joined: Thu Nov 18, 2010 2:44 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Ultimate Daimyo » Mon Nov 29, 2010 6:25 pm

Ioio wrote:Eu cand mergeam la chir oncologica vara, cand erau in concediu unii rezidenti ajungeam acolo dimineata la 7 jumate si veneam acasa pe la 5 dupa masa, ca toata ziua scriam foi, iesiri, mergeam la consulturi cu medicii si intram in sala.

Prin urmare de multe ori nu inteleg cand cineva din afara spune "aici muncesti, nu ca in Romania"


Adica, dacă
1. Ioio
2. se duce la un stagiu
3. si sint multi in concediu
Inseamna ca
1. un individ
2. intr-un anumit context
3. o scurta perioada de timp
este de ajuns pentru a explica cum in Romania se munceste frate.

Pe de alta parte, rautaciosii ar putea remarca cum te lamentezi pentru o data cind ai avut si tu niste zile mai incarcate fata de alte tari in care pauza de la prinz este singura pauza a rezidentului care ar program pina la 6 (fara statul in plus) fata de Ioio care la 5 e deja acasa cu grisuletul in farfuriuta. Sigur te poti compara? Nu ma intelege gresit, nu ii depling pe cei care muncesc - fiecare dupa cum isi asterne asa doarme cica. Dar nici ca ai avut aproape o saptamina in care ai pierdut somnicul de dupa-amiaza si gata stim noi ca nu e mare sfiriala ce fac aia din alte parti. Stiu, exagerez, sa fi fost doua saptamini pina a venit cineva cu care sa iesi si tu la o tigare intre doua externari.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Nov 30, 2010 3:25 pm

Ultimate Daimyo wrote:
Ioio wrote:Eu cand mergeam la chir oncologica vara, cand erau in concediu unii rezidenti ajungeam acolo dimineata la 7 jumate si veneam acasa pe la 5 dupa masa, ca toata ziua scriam foi, iesiri, mergeam la consulturi cu medicii si intram in sala.

Prin urmare de multe ori nu inteleg cand cineva din afara spune "aici muncesti, nu ca in Romania"


Adica, dacă
1. Ioio
2. se duce la un stagiu
3. si sint multi in concediu
Inseamna ca
1. un individ
2. intr-un anumit context
3. o scurta perioada de timp
este de ajuns pentru a explica cum in Romania se munceste frate.

Pe de alta parte, rautaciosii ar putea remarca cum te lamentezi pentru o data cind ai avut si tu niste zile mai incarcate fata de alte tari in care pauza de la prinz este singura pauza a rezidentului care ar program pina la 6 (fara statul in plus) fata de Ioio care la 5 e deja acasa cu grisuletul in farfuriuta. Sigur te poti compara? Nu ma intelege gresit, nu ii depling pe cei care muncesc - fiecare dupa cum isi asterne asa doarme cica. Dar nici ca ai avut aproape o saptamina in care ai pierdut somnicul de dupa-amiaza si gata stim noi ca nu e mare sfiriala ce fac aia din alte parti. Stiu, exagerez, sa fi fost doua saptamini pina a venit cineva cu care sa iesi si tu la o tigare intre doua externari.


Ce ? Pana la 6 stai ca rezident peste hotare ??? Eu credeam ca au un program mai omenesc nu ca aici (dar aici omenesc e doar teoretic ptr. ca practic tot trebuie sa stai pana la 6-7 seara)... :(

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Calico » Tue Nov 30, 2010 4:08 pm

Krisler12 wrote:Ce ? Pana la 6 stai ca rezident peste hotare ??? Eu credeam ca au un program mai omenesc nu ca aici
Ce e asa de greu de inteles ca nu exista Spitalul Peste Hotare care are un anumit program??!!! Ca exista, tari, provincii, spitale, specialitati si ca programul difera de la caz la caz?!

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Iepurita » Tue Nov 30, 2010 4:12 pm

Ultimate Daimyo wrote:
Ioio wrote:Eu cand mergeam la chir oncologica vara, cand erau in concediu unii rezidenti ajungeam acolo dimineata la 7 jumate si veneam acasa pe la 5 dupa masa, ca toata ziua scriam foi, iesiri, mergeam la consulturi cu medicii si intram in sala.

Prin urmare de multe ori nu inteleg cand cineva din afara spune "aici muncesti, nu ca in Romania"


Adica, dacă
1. Ioio
2. se duce la un stagiu
3. si sint multi in concediu
Inseamna ca
1. un individ
2. intr-un anumit context
3. o scurta perioada de timp
este de ajuns pentru a explica cum in Romania se munceste frate.

Pe de alta parte, rautaciosii ar putea remarca cum te lamentezi pentru o data cind ai avut si tu niste zile mai incarcate fata de alte tari in care pauza de la prinz este singura pauza a rezidentului care ar program pina la 6 (fara statul in plus) fata de Ioio care la 5 e deja acasa cu grisuletul in farfuriuta. Sigur te poti compara? Nu ma intelege gresit, nu ii depling pe cei care muncesc - fiecare dupa cum isi asterne asa doarme cica. Dar nici ca ai avut aproape o saptamina in care ai pierdut somnicul de dupa-amiaza si gata stim noi ca nu e mare sfiriala ce fac aia din alte parti. Stiu, exagerez, sa fi fost doua saptamini pina a venit cineva cu care sa iesi si tu la o tigare intre doua externari.




Papushe, cand vrei sa arati ce mari cojones ai mai intai fa-ti un pustiu de bine si vezi ce scoti din cutiuta. In rest e ok :lol: N-ai inteles nimic, da' e bine ca esti mare jmecher
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Krisler12 » Tue Nov 30, 2010 5:58 pm

Image

:D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat: transferul = incorect, dar legal ???

Postby Riley » Tue Nov 30, 2010 6:40 pm

:shock: :shock: :shock:
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests