Pe ultima suta de metri...cum cititi?

odiseea spatiala
larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 17, 2010 5:03 pm

[color=#4040FF]Pentru o regasire eficienta, va rugam sa completati in formularul de cautare de mai jos toate informatiile necesare![/color]
si mai jos....pauza ! :allright:

User avatar
SheldonCooper
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Apr 09, 2010 6:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby SheldonCooper » Wed Nov 17, 2010 5:11 pm

Poate cineva din Bucuresti sa-mi spuna cat se face de pe CA Rosetti pana la Univ. Romano-Americana? Pe harta pare cam impresionanta distanta, chiar si luand in calcul lipsa de trafic de duminica dimineata.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 17, 2010 5:17 pm

aia de pe Bd Expozitiei ? mamaaaa, da faci ceva. cu toate ca duminica dimineata nu e nebunie pe strazi. eu mi-as rezerva juma de ora maxim ( cu masina )

User avatar
SheldonCooper
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Apr 09, 2010 6:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby SheldonCooper » Wed Nov 17, 2010 5:20 pm

Da, exact pe Expozitiei ne-au pus. Eu stateam linistit ca anul trecut a fost la Fac. de Farma si acolo ajungi pe jos de pe Rosetti. Dar aici ai ceva de parcurs. Destul de enervant dar asta e. Cam tarziu sa caut alta cazare acum :P
Mersi mult de informatie :D

Alexandru11
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 17, 2010 11:22 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Alexandru11 » Wed Nov 17, 2010 5:21 pm

SheldonCooper wrote:Poate cineva din Bucuresti sa-mi spuna cat se face de pe CA Rosetti pana la Univ. Romano-Americana? Pe harta pare cam impresionanta distanta, chiar si luand in calcul lipsa de trafic de duminica dimineata.



E mult:) Ia-ti 1h pentru drum, e mai sigur...

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 17, 2010 5:23 pm

banuiesc ca iei un taxi ceva. in mod normal n-ar trebui sa faci mult ca nu mergi decat pe bulevarde mari, din piata in piata cum s-ar zice :D Universitate, Romana, Victoriei, Arc de Triumf,Presei Libere si in final Montreal.
hmmm gandeste pozitiv, ajungi la Montreal...ca Nadia cu 10 al ei ! :allright: :allright:

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 17, 2010 5:25 pm

mie daca imi e sila de vreo zona a Buc Politehnica o ocupa ! si taman acolo am ajuns :roll: . A, si de ferentari si rahova dar acolo n-aveam cum ca nu cred sa existe nici macar scoli :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Wed Nov 17, 2010 5:26 pm

Duminica dimineata nu prea e trafic prin Buc-mai ales ca pleaca lumea in weekend pe unde apuca-plus ca inca e vremea asta frumoasa afara! Cu un taxi ajungi foarte repede ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
SheldonCooper
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Apr 09, 2010 6:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby SheldonCooper » Wed Nov 17, 2010 5:29 pm

Haha, ma multumesc si cu un biet 950 :lol: :lol: :lol: daca tot e sa ne luam dupa Nadia. Numai sa nu se imparta maximul ala la toti cati vom fi acolo :lol:
Parca ma vad in dimineata examenului tot intreband taximetristul "are we there yet? are we there yet?" ca un copil cretin plecat in excursie.
Sa speram ca va fi totul bine :D Multa bafta!

PS. Culmea ca eu credeam ca ajung fie la Farma fie la Poli. Habar nu aveam de vreuna, nici cum arata si nici unde sunt, cum nu prea frecventez Bucurestiul.

sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby sweet katy » Wed Nov 17, 2010 5:34 pm

a aparut repartitia pe sali?postati va rog linkul ca la mine nu merge rizidentiat.info please

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Wed Nov 17, 2010 5:35 pm

e hai, vezi cu 950 ! nu de alta da mie imi trebuie 60% :D :D

User avatar
SheldonCooper
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Fri Apr 09, 2010 6:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby SheldonCooper » Wed Nov 17, 2010 5:40 pm

Glumeam si eu. Nu ca m-as supara dar nu cred ca ma apropii eu de asa scor. Dar daca tu ai adus vorba de Nadia... :lol:
Mult succes si sa obtii cat iti trebuie :D. Mie imi trebuie ceva mai mult de 60%, mai ales cu ce concurenta e pe la noi (Med. Dentara).

alh25
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 15, 2010 9:11 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby alh25 » Wed Nov 17, 2010 6:21 pm

intr-adevar tine mult de cum intelegi materia....si probabil daca nu incerci sa o intelegi nu reusesti sa faci fata(dat fiind ca volumul de informatii e destul de mare)...dar in acelasi timp se cer si chestii care trebuie pur si simplu memorate

rmg
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Jul 02, 2007 12:10 pm
Location: BUCURESTI

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby rmg » Wed Nov 17, 2010 9:23 pm

cum credeti ca vor fii subiectele anul acesta fata de anii trecuti?

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Wed Nov 17, 2010 9:31 pm

Subiectele nu stiu cum vor fi, dificultate asemanatoare +/-. O sa vedem duminica.

alh25
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Mon Nov 15, 2010 9:11 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby alh25 » Wed Nov 17, 2010 9:42 pm

ca dificultate....2007 difera mult de 2009....tind sa cred ca vor fi mai mult asemanatoare cu cele din 2009

rmg
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Jul 02, 2007 12:10 pm
Location: BUCURESTI

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby rmg » Wed Nov 17, 2010 9:51 pm

sa fie .
mult spor la citit.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Wed Nov 17, 2010 10:03 pm

md_gr wrote:Subiectele nu stiu cum vor fi, dificultate asemanatoare +/-. O sa vedem duminica.

Si cu dificultatea asta e interpretabil. De ex poate intreaba ceva dintr-un detaliu pe care am pus accentul eu sau l-am observat si automat mi se pare usoara. Acelasi detaliu poate sa fie omis de altcineva care automat va considera intrebarea dificila.
Sa nu mai spun de intrebari relativ usoare pe care le poti gresi pt ca nu vezi negatia sau din contra e o chestiune de subtitlu de capitol pe care nu ai observat-o niciodata etc (nu mai vezi padurea de copaci).
Asadar spor mare pe ultima suta si bafta duminica!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

kimik
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Sat Nov 28, 2009 10:42 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby kimik » Thu Nov 18, 2010 2:06 am

Ma ajuta cineva si pe mine asa ca pe ultima suta de metri... cu grilele de la rezidentiatul din 2007. (daca sunt pe aici pe undeva, sunt acunse foarte bine) De fapt eu am o versiune dar cu variantele bifate, as dori una curata daca exista - asa ca sa rulez o simulare... :| Multumesc.

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby zubenelgenubi » Thu Nov 18, 2010 8:39 am

Voi ati intalnit greseli prin grile? Ok, presupun ca raspunsul e afirmativ... Dar in Harrison? La ce dreaq vrea sa se refere cu "afazie tactila"? Reproduc textul integral: "dispraxia membrelor stangi, afazie tactila in membrele stangi" - in leziunile corpului calos.
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Thu Nov 18, 2010 10:49 am

3 zile au mai ramas.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Thu Nov 18, 2010 12:33 pm

zubenelgenubi wrote:Voi ati intalnit greseli prin grile? Ok, presupun ca raspunsul e afirmativ... Dar in Harrison? La ce dreaq vrea sa se refere cu "afazie tactila"? Reproduc textul integral: "dispraxia membrelor stangi, afazie tactila in membrele stangi" - in leziunile corpului calos.

greseli ???? hmmmm , pai sa vedem ; unul dintre criteriile de a te incadra ca MSOF este sa fii in fibrilatie ventriculara 24 h !!!!!!!! :peace: :peace: :peace: asta depaseste orice limita !
sau PaCO2 < 49 sau PaCO2>50 ! cred ca primul era totusi O2 :mrgreen:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Thu Nov 18, 2010 9:01 pm

larisa2000 wrote:
zubenelgenubi wrote:Voi ati intalnit greseli prin grile? Ok, presupun ca raspunsul e afirmativ... Dar in Harrison? La ce dreaq vrea sa se refere cu "afazie tactila"? Reproduc textul integral: "dispraxia membrelor stangi, afazie tactila in membrele stangi" - in leziunile corpului calos.

greseli ???? hmmmm , pai sa vedem ; unul dintre criteriile de a te incadra ca MSOF este sa fii in fibrilatie ventriculara 24 h !!!!!!!! :peace: :peace: :peace: asta depaseste orice limita !
sau PaCO2 < 49 sau PaCO2>50 ! cred ca primul era totusi O2 :mrgreen:

vad ca tu chiar te-ai chinuit cu peritonitele alea ;))
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Thu Nov 18, 2010 9:42 pm

Astea sunt greseli minore pe langa cele pe care le vor face candidatii la concursul din 21.11.2010. :rightblinky:

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby clara_luna » Thu Nov 18, 2010 9:50 pm

Corect :lol: :lol:

User avatar
anncush
senior
senior
Posts: 394
Joined: Mon Feb 12, 2007 9:59 pm
Location: insoritul Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby anncush » Thu Nov 18, 2010 9:55 pm

@prodezbatere: probabil ca ai dreptate, dar macar din perlele candidatilor nu se scriu tratate care sa serveasca drept bibliografie la examene nationale...
Slowly getting less stupid :)

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Thu Nov 18, 2010 9:58 pm

prodezbatere wrote:Astea sunt greseli minore pe langa cele pe care le vor face candidatii la concursul din 21.11.2010. :rightblinky:

si pana la urma greselile candidatilor vor fi fie pe neatentie fie pe necunoastere sau confuzie. Pe cand stimabilii autori aveau toate sursele bibliografice langa atunci cand au scris sau corectat si au zis ca e "bun de tipar".
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Fri Nov 19, 2010 9:52 am

2 zile ramase.

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Fri Nov 19, 2010 11:12 am

Riley wrote:vad ca tu chiar te-ai chinuit cu peritonitele alea ;))

ehei, n-ati inteles, eu ce am citit pana acum a fost mai degraba o simpla lectura ! am mai zis-o, si ziarul il citesc mai atenta :D . dar cum am avut "extrem de mult timp la dispozitie" mi-am luat si in garda cu mine ca daca aveam mai liber sa rasfoiesc, si chestia asta s-a nimerit taman in garda sa o citesc de am zis ca's prea obosita si nu vad bine ! si cand i-am aratat si sefului...ehe, a fost moment maxim !

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Fri Nov 19, 2010 4:06 pm

Daca ne gandim bine subiectele sunt gata deja.E cineva cu abilitati paranormale sau "altfel" care sa ne spună cum vor fi? :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Fri Nov 19, 2010 4:08 pm

Anul asta nu am mai vazut niciun comunicat de presa cu sub, unde i-a bagat, ca i-a pazit SRI-ul si altele :). Dar anul asta altele au prima pagina a ziarelor (si oricum nici anul trecut nu avea loc fruntas reziul).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Fri Nov 19, 2010 4:19 pm

Sunt 2 variante subiecte usoare accesibile tuturor având in vedere ca ar fi ultimul an când se da in acest mod, dând posibilitatea cat mai multor persoane sa prindă ceva chiar si MF la redistribuire sau subiecte grele cum au fost la examenul de magistratură, iar BOc o sa fie fericit ca nu tre sa dea salarii multor medici. Ca se tot plâng ca n-au bani dar nici medici destui...

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Fri Nov 19, 2010 5:11 pm

ha, ce mi-a placut asta ! ( ca taman ce am citit si eu DZ :D )
hipoglicemia ignorata determinata de hipoglicemie poate fi reversibila prin evitarea hipoglicemiei
tare rau ! imi aduce aminte de "bucura-te bucure cum s-a bucurat bucuroaia..."

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Fri Nov 19, 2010 8:21 pm

Mai rasfoiti ceva?
Incepe "Dansez pt tine!" :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Fri Nov 19, 2010 8:56 pm

Mai rasfoiesc pentru ca mi se pare ca muulte se bazeaza pe memoria de scurta si foarte scurta durata (sper doar sa mi se para).
Relaxare placuta sau spor dupa caz ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

elenam_elena
junior
junior
Posts: 61
Joined: Mon Feb 22, 2010 8:57 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby elenam_elena » Fri Nov 19, 2010 10:04 pm

daca ai inteles ce vrea sa spuna cu hipoglicemia la DZ, ce mai conteaza exprimarea?

larisa2000
senior
senior
Posts: 227
Joined: Thu Apr 21, 2005 9:09 pm
Location: bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby larisa2000 » Fri Nov 19, 2010 11:25 pm

conteaza tot ca nu ai idee ce aiurit mai vine cu vreo grila luata dupa litera cartii. pt mine nu are importanta dar pt voi ceilalti pt care fiecare punct conteaza enorm...dar mai da-i naibii cu grilele lor cu tot
ce se intampla cu examenul asta mi se pare o adev bataie de joc ! pai cum ma pui tu pe mine sa invat ceva unde este mentionat ca perspectivele producerii unui vaccin antir-rotavirus sunt bucuratoare, cand eu i-am facut acest vaccin copilului meu la varsta de 2 luni, copilul avand acum 2 ani jumate. si n-am fost printre primele mamici care si-au vaccinat copilul !
oricum, va spun ca se fac demersuri serioase pt schimbarea bibliografiei ! am un coleg, medic primar ( alta specialitate,alt spital ) care mi-a cerut sa-i dau toate tampenii gasite, sa le ataseze celor deja identificate si sa...sper sa iasa ceva, ca e adev bataie de joc

DarkComy
senior
senior
Posts: 417
Joined: Thu Nov 05, 2009 9:23 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby DarkComy » Sat Nov 20, 2010 10:28 am

larisa2000 wrote:ha, ce mi-a placut asta ! ( ca taman ce am citit si eu DZ :D )
hipoglicemia ignorata determinata de hipoglicemie poate fi reversibila prin evitarea hipoglicemiei
tare rau ! imi aduce aminte de "bucura-te bucure cum s-a bucurat bucuroaia..."


pe mine cel mai mult ma distreaza .... mittelschmerz ... m-a dus cu gandul la o melodie E-nomine "Mitternacht" :)) cum e posibil sa aflam despre "mittelschmerz" tocmai la apendicita, fara a mai exista alta mentiune in restul celor 49 teme :rightblinky: ma depaseste. oare sunt asa nebuni baietii sa dea grile cu mittelschmerz ?

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Sat Nov 20, 2010 3:21 pm

anncush wrote:@prodezbatere: probabil ca ai dreptate, dar macar din perlele candidatilor nu se scriu tratate care sa serveasca drept bibliografie la examene nationale...

Nu avem de ce sa ne suparam.in realitate este un examen(concurs) de K,caci nu te ajuta la nimic in viata ta de viitor medic.Toata baza se formeaza in facultate daca e sa vb serios.Tematica e tip 'Cancan' multe,ft multe prostii.mai ales prostia de tema 47,niste informatii aruncate despre hiper si hipot doar pt ca este scrisa CMR iar de Ciofu din Nazaret nu mai vb.Despre Harrison..aceasta traducere jenibila cu multa istorie medicala!Despre fracturi nu are sens sa mai vb ca povestea e de acum 30 de ani!
Acesta comisie de rezidentiat gandeste cu anusul,nu cred ca oamenii din ea sunt afectati de acesta bataie de joc si nici nu sut interesati daca se vor forma medici sau felceri! Nici la nivele de stagii in timpul rezidentaitului nu esti luat in serios!i doare undeva de tine si de rezidentatului tau!
Last edited by prodezbatere on Sat Nov 20, 2010 3:23 pm, edited 1 time in total.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Sat Nov 20, 2010 3:23 pm

Parerea mea e ca ar trebui sa cuprinda mai multe boli materia si sa se scrie mai putin, ca sunt multe balarii.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests