Pe ultima suta de metri...cum cititi?

odiseea spatiala
skipone
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Dec 28, 2009 11:21 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby skipone » Thu Nov 04, 2010 2:23 pm

Dupa ce am vazut numarul de inscrisi, nu cred ca mai citesc nimic :D :D :D

rmg
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Mon Jul 02, 2007 12:10 pm
Location: BUCURESTI

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby rmg » Thu Nov 04, 2010 2:34 pm

nici eu.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Thu Nov 04, 2010 3:04 pm

Eu mai mult de 750 puncte nu cred ca voi lua, am trecut prin putina materie si nici macar nu am trecut bine. O sa citesc pana in ultima zi.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby holliday » Thu Nov 04, 2010 5:44 pm

spor la invatat!!! voi sunteti viitorul medicinii romanesti.

ps: desi nu se ingrasa porcul in ajun, cica o vorba din batrani zice ca totusi se indoapa.
aveti grija sa nu'l indopati prea tare, ca exista si efecte neplacute. (diaree/constipatie, greturi/varsaturi).

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Iepurita » Thu Nov 04, 2010 10:56 pm

md_gr wrote:Eu mai mult de 750 puncte nu cred ca voi lua, am trecut prin putina materie si nici macar nu am trecut bine. O sa citesc pana in ultima zi.




Idem, cu mentiunea ca eu sper sa fie niste intrebari usoare si sa scot un 780...bine macar ca avem dreptul ala de libera practica :mrgreen:
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Fri Nov 05, 2010 9:20 am

Totul va depinde de noi.
Oricum e pacat ca nu se da in sept, dupa licenta, poate asa invatam din timp/
Ce o fi, o fi.
Dumnezeu sa fie cu noi.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Sat Nov 06, 2010 8:36 pm

La cea din 2008 am facut 708, sper sa imi cresc punctajul cu 50 de puncte.

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Sun Nov 07, 2010 12:10 am

Mai sunt 2 saptamâni pana la Rezi...Ce facem pe ultimii 50 de m? Eu introduc grile din toată materia si recitesc cateva capitole...Cu câte capitole mergeti si care le abandonati? Spor!

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby clara_luna » Sun Nov 07, 2010 1:38 pm

Eu zic mai bine sa citesti decat sa faci grile :)

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 1:40 pm

Da, e mai bine sa citesti, eu sper sa ajung sa iau intre 750-800 puncte, in gen pun 50 de puncte pe saptamana.
Oricum ce o fi, o fi.

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby floryanna » Sun Nov 07, 2010 4:06 pm

si grile nu mai faceti deloc?mai am putin si termin de repetat.pe ce ar fi mai bine sa te axezi in ultima saptamana pe grile?sau tot pe materie,pe notiunile importante? voi ceilalti cum faceti sau ati facut? :peace:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 4:13 pm

Daca ai terminat, e mai bine sa faci grile, doar grile.
Eu nu am terminat, deci nu pot face grile sau numai grile.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Sun Nov 07, 2010 4:18 pm

Grilele te ajuta mai bine sa sedimentezi materia. Asta as recomanda cuiva ce a terminat materia, sa faca doar grile.

clara_luna
senior
senior
Posts: 152
Joined: Tue Nov 18, 2008 12:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby clara_luna » Sun Nov 07, 2010 5:20 pm

Indiferent daca a terminat materia,asta nu inseamna ca o stie perfect :) eu am mai dat rezi,si va sfatuiesc sa cititi,de cat mai multe ori,oricat ai citi nu ajungi sa stii tot,mai mult de 1 ora de grile pe zi eu consider ca e pierdere de timp...eu fac numai dupa ce imi termin norma impusa de mine pe zi,atunci mai fac si grile putin.Faceti cum considerati!

yrys
senior
senior
Posts: 112
Joined: Wed Feb 03, 2010 6:04 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby yrys » Sun Nov 07, 2010 8:56 pm

clara_luna wrote:Indiferent daca a terminat materia,asta nu inseamna ca o stie perfect :) eu am mai dat rezi,si va sfatuiesc sa cititi,de cat mai multe ori,oricat ai citi nu ajungi sa stii tot,mai mult de 1 ora de grile pe zi eu consider ca e pierdere de timp...eu fac numai dupa ce imi termin norma impusa de mine pe zi,atunci mai fac si grile putin.Faceti cum considerati!



corect, sunt de acord cu tine...eu una nu invat mare lucru din grile,sa zicem ca fixez cate ceva....insa tot mai bine reiau si citesc pt ca imi fixez mai bine materia si pe grila reusesc sa recunosc mai repede

floryanna
junior
junior
Posts: 26
Joined: Wed Sep 01, 2010 10:26 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby floryanna » Sun Nov 07, 2010 11:02 pm

Pai e perfect adevarat tot simt ca nu o stiu bine..tocmai d-asta intrebam voi cum faceti..mi se par atat de multe amanunte :(

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Iepurita » Mon Nov 08, 2010 9:06 am

Pt. licenta eu am facut doar grilele, altceva nu si am luat pste 9. Bine, e adevarat ca stiam sigur ca grilele vor fi cele de pe site. :mrgreen: Dar cum aici sunt si grile gresite, cititul cred ca e cea mai buna alegere+tests din ce ai citit la sf.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Mon Nov 08, 2010 9:53 am

Imi pare rau ca treb sa va spun ca rezitestul nu te ajuta la nimic daca nu ai inteles bine fiecare tema!Cand ajungi la stadiul in a putea povesti tema(boala) intr un limbaj ft simplu prin care intelege orice persoana,abia atunci poti sa spui ca stii materia!Grilele din rezitest sunt niste informatii medicale aruncate(multe sunt gresite) in spatiu fara o gandire logica,sunt de tip 2+2=4 insa subiectele concursului de rezidentiat au cu totul alta logica,si ele in mare parte reprezinte o plb medicala care treb judecta!Orice ar fi...bafta multa!Personal va pot spune ca am intseles materia dupa un an si jumatate,pasi mici dar siguri!

hurmuzm
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Oct 08, 2010 3:51 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby hurmuzm » Mon Nov 08, 2010 10:45 am

Sunt convins ca fiecare are metoda lui, de aceea mi se pare ca nu exista o regula universal valabila....Eu sincer de mai bine de o saptamana fac numai grile si asa voi face pana Rezi...poate e bine poate nu....voi vedea(si nu stiu materia perfect, dar pur si simplu nu mai suport sa mai vad foile alea in fata mea).

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Mon Nov 08, 2010 12:36 pm

Asa este cum spui,eu am vorbit in cazul in care vrei o anumita specialitate si un punctaj peste 750!pt doar o promovare...merge si la plisneala!

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Mon Nov 08, 2010 12:37 pm

Rezitestu imi da punctaj mai mic decat grilele de rezidentiat din anii precedenti, tind sa cred grilele ant

hurmuzm
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Oct 08, 2010 3:51 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby hurmuzm » Mon Nov 08, 2010 1:05 pm

prodezbatere wrote:Asa este cum spui,eu am vorbit in cazul in care vrei o anumita specialitate si un punctaj peste 750!pt doar o promovare...merge si la plisneala!

Si eu vorbeam de acelasi lucru.....mi-am propus sa iau peste 750....si cu metoda pe care am adoptat-o am urcat cu 100 de puncte de la simularea de rezi pana acum(comparat simulare-grile 2008). Depinde de fiecare ce si cum intelege si cum invata mai usor.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Mon Nov 08, 2010 1:42 pm

md_gr wrote:Rezitestu imi da punctaj mai mic decat grilele de rezidentiat din anii precedenti, tind sa cred grilele ant

Este normal ca pe rezitest sa ai un punctaj mai mic fata de punctajul obtinut la simularile rezi anii anteriori. Pe rezitests sunt destule intrebari cu procente-care la rezi nu prea sunt, plus unele gresite sau foarte prost formulate etc.


Revenind la ce si cum pe ultima suta de m, sunt de parere ca citit plus grile e varianta buna pentru mine. Totusi mai mult citit, grile sub 1h/zi.
Mult spor si inca putin ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby prodezbatere » Mon Nov 08, 2010 2:10 pm

In timpul cleor 4 ore de concurs nu ai decat judecata ta care depinde de ce si cum ai inteles temetica,nimic nu este valabil din grile facute sau simulari si nu stiu ce punctaje obtinute.Am trecut prin asa ceva si stiu ce va spun!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Mon Nov 08, 2010 2:49 pm

Mai mult sau mai putin judecata ta, foarte mult MEMORIA! Adica sunt fooarte putine intrebari la care chiar gandesti, in sensul ca misti niste rotite din alta arie decat cea a memoriei, cel putin asa mi s-a parut mie vazand intrebarile din ceilalti ani! Mai ales ca atunci cand nu imi amintesc exact paragraful din care a fost facuta respectiva intrebare imi mai raman doar cultura medicala generala si bunul simt medical pe care le-am acumulat in astia 6 ani dar de obicei nu se prea pupa cu baremul 100%.
Asadar spor la toceala!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

hurmuzm
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Fri Oct 08, 2010 3:51 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby hurmuzm » Mon Nov 08, 2010 2:56 pm

Corect, si de asta de acum pana la mult asteptata zi voi face doar grile, parerea mea este ca se sedimenteaza mai bine ce sper ca am acumulat pana acum. Nu incerc sa conving pe nimeni, sper doar ca mie sa-mi fie bine cu metoda asta.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Mon Nov 08, 2010 3:24 pm

Evident ca fiecare dupa cum se simte mai bine si mai sigur ;).
Oricum interesant este sa venim dupa examen cu punctajul si cu metoda aplicata pe ultima suta de m si eventual si unde am intampinat greutati in cursul ex (intrebari de logica sau de toceala). Asta pt generatiile urmatoare ;).
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby zubenelgenubi » Mon Nov 08, 2010 6:40 pm

Pe generatiile urmatoare nu le va interesa cum s-a dat rezi anul acesta, cum nu ne intereseaza nici pe noi istoria medicinei :lol: Asta eventual va fi pentru membrii forumului: "eu am facut de 5 ori grilele de pe rezitests si am luat 899 p." vs. "eu am citit materia de 3 ori si am luat 900"... Spor in continuare la toata lumea, indiferent de metoda, rezultatul conteaza!
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Mon Nov 08, 2010 7:38 pm

Merge f greu, chiar daca ai memoria buna, eu o am buna, fara metoda mai mult te incurca. Oricum vointa e cea mai importanta.

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Tue Nov 09, 2010 6:10 pm

Eu nu mai am stare... :dizzy:

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Tue Nov 09, 2010 6:19 pm

md_gr wrote:Merge f greu, chiar daca ai memoria buna, eu o am buna, fara metoda mai mult te incurca. Oricum vointa e cea mai importanta.

:shock: :shock: :shock:


Inca putin dr_h si terminam si cu asta! ultimele 2 sapt sunt cele mai grele.... :( :( pana la urma cum a ramas, mai mult grile sau citit in cazul tau? Eu sunt cu cititul.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Tue Nov 09, 2010 6:34 pm

Pai mai am cateva capitole pe care le mai citesc, le termin si sapt viitoare introduc numai grile. Mai trantesc cate un test din toata materia dar ma plictisesc pe la jumate si il termin cu greu... Cand citesc am impresia ca stiu si trec repede repede... Fac un test cu cateva grile dupa fiecare capitol ca sa ma trezesc. Am momente in care zic, hai ca se poate, o sa fie bine si momente cand imi vine sa ma dau cu capul de pereti... read2.gif

P.S. Din ce-am vazut pe rezitests, ai bagat grile nu gluma, Riley :allright:

chiribochi
junior
junior
Posts: 83
Joined: Mon Nov 16, 2009 5:24 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby chiribochi » Tue Nov 09, 2010 6:53 pm

dr_h mi-ai luat vorba din gura! exact la fel mi se intampla si mie!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Tue Nov 09, 2010 7:14 pm

dr_h wrote:Pai mai am cateva capitole pe care le mai citesc, le termin si sapt viitoare introduc numai grile. Mai trantesc cate un test din toata materia dar ma plictisesc pe la jumate si il termin cu greu... Cand citesc am impresia ca stiu si trec repede repede... Fac un test cu cateva grile dupa fiecare capitol ca sa ma trezesc. Am momente in care zic, hai ca se poate, o sa fie bine si momente cand imi vine sa ma dau cu capul de pereti... read2.gif

P.S. Din ce-am vazut pe rezitests, ai bagat grile nu gluma, Riley :allright:


Toata lumea trece prin aceleasi stari, stai linistit! Tot ce trebuie e sa mentinem ritmul pana pe 21. Spor mare la citeala si grile! ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Tue Nov 09, 2010 10:33 pm

Prietenii mei ce au dat in 2009 si au facut grilele, au luat punctaje mari, dar aceasta tehnica nu merge la toti, pt ca mi se pare plictisitoare si obositoare in comparatie cu cititul.

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Tue Nov 09, 2010 11:06 pm

Eu sincer gasesc orice metoda obositoare acum-si cititul, cand iar vad foile alea si trec la buchisit si grilele unde ma lupt cu aria memoriei. Dar strangem tare din dinti si mergem mai departe si oricum nu mai e asa mult!
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby dr_h » Tue Nov 09, 2010 11:11 pm

Eu nu mai am elan...a mai trecut o zi si n-am facut mare lucru...si iar ma enervez... :hate:

md_gr
elder
elder
Posts: 1064
Joined: Fri Apr 17, 2009 8:17 pm

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby md_gr » Tue Nov 09, 2010 11:24 pm

Ascultati melodia si la munca :)
http://www.youtube.com/watch?v=jFqi9GzKoec

FMJ
newbie
newbie
Posts: 12
Joined: Fri Dec 25, 2009 1:26 am

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby FMJ » Tue Nov 09, 2010 11:49 pm

hello.. nu-mi mai gasesc foile cu HIV.. puteti sa postati un link sa pot sa-l descarc? multumesc!

muuult spor si mai ales rabdare !!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Pe ultima suta de metri...cum cititi?

Postby Riley » Wed Nov 10, 2010 12:19 am

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-10nov ... a708d3.zip
Spor! :allright:

p.s s-a schimbat transferu la fata! iar viteza e foarte dezamagitoare sper sa fie o problema remediabila ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests