Lege noua?

odiseea spatiala
User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Lege noua?

Postby Iepurita » Tue Sep 28, 2010 5:07 pm

Mi-a spus o colega ca a auzit ea de la cineva din "administrativ" (?!?!) ca se va da o ordonanta de urgenta prin care se va stipula ca toti cei care sunt rezidenti (sau si alte grade, habar n-am) si vor sa plece in alte tari vor trebui sa despagubeasca statul printr-o suma X , probabil echivalentul salariilor platite pana in momentul plecarii. Ca e un fel de "mishmash" ca sa impedice lumea sa plece si se va da in ianuarie (bine, prima oara a spus ca " in momentul in care vom intra in sala la rezi" , deci nu stiu prea bine :mrgreen: ).

Intrebarea mea pt. voi este daca ipotetic vorbind o astfel de lege e ... legala? Ma gandesc eu ca trebuie sa fie un contract pe care sa il semnezi, cum e cel pt. rezidentiatul pe post, unde stii la ce te inhami.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Lege noua?

Postby Enemy » Tue Sep 28, 2010 5:56 pm

de ce sa dau inapoi niste bani pentru care am muncit? Normal ca e ilegal si nu vor putea sa faca asta niciodata. Sau vor putea dar vor fi sanctionati rapid de UE. In loc sa umfle si in 2011 ca si in 2010 spitalele cu sute de rezidenti pe care trebuie sa ii plateasca mai bine ar mai mari salariile si calitatea invatamantului si poate n-or mai pleca asa de multi.

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Lege noua?

Postby Allay » Tue Sep 28, 2010 6:23 pm

Teoretic chiar daca vor, nu au cum sa restrictinoneze migratia medicilor pe teritoriul UE. Asta contravine calitatii de tara membra UE. Exista o vorba prin popor care spune ca: "Domne...pai cum sa plece medicii? Pai noi platim taxe sa ii tinem in facultate si dupa ei sa plece?" Meltenii nu au inteles inca ce inseamna sa fii in Uniunea Europeana si ca daca granitele inca mai exista la nivel administrativ, la nivel cultural s-au sters o data cu aderarea.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Lege noua?

Postby Chingachgook » Wed Sep 29, 2010 12:06 pm

caz clasic de telefon fara fir.

mi-a zis o colega ca a auzit de la nu stiu cine etc.

sunt sigur ca era vorba de rezi pe post unde dupa cum stiti semnezi un contract cu aia
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Lege noua?

Postby Iepurita » Wed Sep 29, 2010 12:23 pm

kooksee wrote:caz clasic de telefon fara fir.

mi-a zis o colega ca a auzit de la nu stiu cine etc.

sunt sigur ca era vorba de rezi pe post unde dupa cum stiti semnezi un contract cu aia



E mai clasic decat prevede legea :mrgreen:
In sensul ca a inceput asa
"am auzit ceva nasol ...
cica in momentul in care vom intra in sala la rezi ... (imi scria pe mess, deci ma gandeam ca cine stie ce se intampla)
...cand se va inchide usa ... se va da o ordonanta de urgenta...
..sa nu mai aiba voie nimeni sa plece decat daca plateste o suma mare la stat".
Eu scarpinandu-ma in cap zic ...ok, dar daca e asa atunci la repartitie nu-ti alegi nimic si pleci.
Dupa asta a spus ca in ianuarie se va da, dupa ce semnam contractele. Si nu se referea la rezi-ul pe post.
Mi-a spus ca a auzit de la unul din "administrativ" si dupa ce i-am tot spus ca nu se poate, ca nu ar fi legal, mi-a zis ca un coleg i-a zis ca altcineva i-a zis ca bla bla bla.



Zube, hai sa restrangem aria...in ce serie ai fost?
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Lege noua?

Postby Chingachgook » Wed Sep 29, 2010 1:21 pm

deci topicul pe care l-ai initiat e o tampenie
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Lege noua?

Postby Iepurita » Wed Sep 29, 2010 1:24 pm

kooksee wrote:deci topicul pe care l-ai initiat e o tampenie



Se poate, in principiu este mai mult pt. confirmare/informare.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Lege noua?

Postby b3 » Wed Sep 29, 2010 1:33 pm

Cand o sa invatati ca UMF este o pepiniera de mici zvonateci (is that a word ? Ma refer la aia care creaza si propaga zvonuri).

Informatia poate fi reala, in sensul ca a auzit de la cineva din "administrativ", adica vreo secretara plictisita de oriunde care comenta si ea cu colegele "auzi draga, iar zic astia la tv ca au plecat 2000 de mii de medici din tara... n-or mai face ceva, o lege, sa-i puna sa semneze ca daca vor sa plece sa dea banii inapoi !"
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Lege noua?

Postby Phat Skidz » Tue Oct 05, 2010 11:07 am

Ordonanța asta stă pe țeavă de multă vreme, atât Nicolaescu cât și Bazac o tot molfăiau pe la televizor, ecouri sunt și pe imed. Bineînțeles că în forma asta nu e legală și nu va trece. Îmi imaginez că se gândesc la alte formule, io ultima de care "am auzit" a fost că o să pună niște taxe nasoale pentru certificatul de conformitate. Evident, și asta e gogonată. Sunt chiar curios ce va ieși până la urmă.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Lege noua?

Postby Velvet Underground » Tue Oct 05, 2010 11:20 am

Morala: chiar daca nu vreti sa plecati acum, luati-va cat mai repede acel certificat de conformitate :D

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Lege noua?

Postby dexter65 » Tue Oct 05, 2010 11:22 am

parerea mea e ca statul ptr ca a investit in pregatirea celor care vor sa plece are dreptul sa puna taxe ptr a lua ceva inapoi (mi se pare corect). chestia asta vrea sa limiteze emigrarea medicilor si asta nu e corect. dar oricum s-ar vedea pana la urma statul are dreptate. te-am pregatit, trebuie sa dai ceva inapoi (ptr ca nu au platit doar parintii medicului impozite ci toata tara). oricum el face greseala de a pragati un nr prea mare de medici fata de puterea de absorbtie a fortei de munca. dar problema e ce se face cu banii obtinuti.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Lege noua?

Postby holliday » Tue Oct 05, 2010 11:27 am

dexter65 wrote:parerea mea e ca statul ptr ca a investit in pregatirea celor care vor sa plece are dreptul sa puna taxe ptr a lua ceva inapoi (mi se pare corect). chestia asta vrea sa limiteze emigrarea medicilor si asta nu e corect. dar oricum s-ar vedea pana la urma statul are dreptate. te-am pregatit, trebuie sa dai ceva inapoi (ptr ca nu au platit doar parintii medicului impozite ci toata tara). oricum el face greseala de a pragati un nr prea mare de medici fata de puterea de absorbtie a fortei de munca. dar problema e ce se face cu banii obtinuti.

si cum se mai face diferenta intre aia buni,care erau la stat si aia mai tampitzei,care erau l acu taxa?
hai sa fim seriosi...

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Lege noua?

Postby dexter65 » Tue Oct 05, 2010 11:29 am

nu inteleg intrebarea?

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Lege noua?

Postby Velvet Underground » Tue Oct 05, 2010 11:32 am

Cei care au platit pentru studii (cei cu taxa) au...platit pentru studiile lor.
Prin prisma acestui aspect afirmatia ta
parerea mea e ca statul ptr ca a investit in pregatirea celor care vor sa plece are dreptul sa puna taxe ptr a lua ceva inapoi (mi se pare corect).

nu e valabila.

User avatar
dexter65
senior
senior
Posts: 242
Joined: Mon Jun 14, 2010 8:08 am

Re: Lege noua?

Postby dexter65 » Tue Oct 05, 2010 11:34 am

in cazul celor care si-au platit studiile presupun ca ar trebui sa existe o derogare.

User avatar
Allay
senior
senior
Posts: 111
Joined: Sat Nov 19, 2005 2:22 am
Contact:

Re: Lege noua?

Postby Allay » Tue Oct 05, 2010 11:58 am

Lucrul pe care voi nu il stiti e ca taxa pe care o platesc cei de la facultatile de stat nu e nici o treime din cat plateste statul pentru un student la buget. Ca sa dau un exemplu: taxa 8 000 lei anual, iar universitatea primeste 20 000 de lei pe an pentru un student la buget. Prin urmare si studentul la taxa beneficiaza un pic de pe urma celui de la buget. Cifrele nu sunt exacte ci doar orientative, iar informatiile le-am obtinut in urma cu un an de la un trainning pe finantare in educatia din Romania.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Lege noua?

Postby Velvet Underground » Tue Oct 05, 2010 12:00 pm

Atunci orice absolvent al unei facultati care nu si-a platit studiile cu taxa poate intra sub incidenta unei legi precum el e obligat sa restituie bani statului daca vrea sa plece sa lucreze in strainatate, nu?
Uite, e o metoda buna de a face rost de bani.Sper ca dl. Boc ma citeste.

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Lege noua?

Postby Phat Skidz » Tue Oct 05, 2010 6:21 pm

Da, eu ca student, am profitat din plin din banii ăia. Am avut asistenţi universitari care chiar au venit la stagiu, cărţi gratis, dotare modernă, acces la jurnalele ştiinţifice importante, camere luxoase la cămin, fără gândaci! Sunt convins că şi voi! Chiar merit să plătesc dacă vreau să plec! iamwithstupid.gif
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Lege noua?

Postby burlacelul » Tue Oct 05, 2010 6:47 pm

Din cate stiu eu, invatamantul universitar in Romania e gratuit, legiferat prin constitutie. Gratuitatea nu se plateste retroactiv. Asa ca ma duc unde pot. Daca statul Roman m-a pregatit, nu sunt obligat sa raman sclav pe plantatie.

User avatar
holliday
elite
elite
Posts: 5024
Joined: Wed Jul 14, 2010 7:10 pm
Location: procrastination - retras in vizuina tapirului
Contact:

Re: Lege noua?

Postby holliday » Tue Oct 05, 2010 6:55 pm

mai mare tampenie nu ar exista.
noroc ca politicienii nu's foarte atenti la tertipuri d'astea, sunt mai atenti cum sa fure mai mult, dar neaparat mai repede!

User avatar
dr2og
junior
junior
Posts: 57
Joined: Tue Mar 30, 2010 11:34 am

Re: Lege noua?

Postby dr2og » Tue Oct 05, 2010 7:05 pm

Velvet Underground wrote:Atunci orice absolvent al unei facultati care nu si-a platit studiile cu taxa poate intra sub incidenta unei legi precum el e obligat sa restituie bani statului daca vrea sa plece sa lucreze in strainatate, nu?
Uite, e o metoda buna de a face rost de bani.Sper ca dl. Boc ma citeste.


domane fereste de asa ceva...poate le trazneste prin cap sa mai dam inapoi si banii din bursa care am luat-o... :devil: ..dar nu ar avea un temei legal sa faca asa ceva...bine ca noi am scapat...dar nu se stie ce vor face pe viiitor.. :devil:

zubenelgenubi
senior
senior
Posts: 272
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:17 pm
Location: dupa blocurile gri

Re: Lege noua?

Postby zubenelgenubi » Tue Oct 05, 2010 10:51 pm

Velvet Underground wrote:Morala: chiar daca nu vreti sa plecati acum, luati-va cat mai repede acel certificat de conformitate :D


Certificatul de conformitate are vreo perioada de valabilitate sau este "pe viata"? (intrebarea probabil e stupida, dar, presupunand ca se percepe o taxa, nu vreau sa dau banii degeaba, daca va fi sa plec peste 7 ani, sa zicem...) :?
Your "best"? Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen.

User avatar
Bogdan_DD
senior
senior
Posts: 470
Joined: Mon Mar 27, 2006 5:58 pm
Location: Bucuresti

Re: Lege noua?

Postby Bogdan_DD » Wed Oct 06, 2010 12:26 am

daca ai terminat dupa 2007 nu-ti trebuie certificatul, doar diploma

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Lege noua?

Postby Velvet Underground » Wed Oct 06, 2010 7:46 am

Iti trebuie si certificatul de buna practica sau cum naiba se numeste.
Cel mai bun prieten al meu din facu pleaca in UK si si l-a luat prin aprilie (s-a dus sa si-l faca de prin ianuarie). Noi am terminat anul trecut.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests