Sa ma apuc de acum de invatat?

odiseea spatiala
mikey7
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Thu Jun 03, 2010 3:54 pm

Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby mikey7 » Sun Jun 06, 2010 7:41 pm

Salutare!
Termin anul 5 si ma gandeam sa ma apuc din vara de citit pt rezi.. Poate ca e cam devreme, dar vreau o specialitate care e foarte vanata :)
Se zvoneste cumva ca se schimba programa? Cand ar trebui sa se anunte oficial programa pt 2011?

Thanks!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Riley » Mon Jun 07, 2010 11:40 am

Nici nu stim bine cu 2010 ce se intampla si deja te gandesti la 2011? S-ar zice ca se va schimba dar asta cu schimbatul e de nu stiu cati ani si pana la urma tot cu harri 14&co am ramas.Probabil ca se va afla anul viitor materia. Eu zic sa te bucuri de vacanta de vara, o sa ti-o strici sigur pe aia din 2011 cu toceala.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby b3 » Tue Jun 08, 2010 12:09 am

mai bine te gandesti ce iti este neclar din ce ai invatat pana acum (parti din cardio, din nefro, din fiziologie, din imunologie etc.) si incerci sa le mai clarifici. Unele lipsuri din facultate nu mai ai timp sa le repari de acum incolo si iti poate fi de folos si cand inveti pentru rezidentiat (sau orice altceva medical), ca sa nu mai stai sa te chinui sa intelegi ceva ce n-ai inteles din prima.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Tue Jun 08, 2010 6:58 pm

mikey7 wrote:Salutare!
Termin anul 5 si ma gandeam sa ma apuc din vara de citit pt rezi.. Poate ca e cam devreme, dar vreau o specialitate care e foarte vanata :)
Se zvoneste cumva ca se schimba programa? Cand ar trebui sa se anunte oficial programa pt 2011?

Thanks!



Invata de pe acum, macar 10-15 subiecte. Nu te chinui, dar asa, cat sa le stii.
Nu peirde timpul acum, de ce sa pierzi specialitatea mult dorita pentru o vacanta?
In plus, nu te oprste nimeni sa mergi undeva frumos.
Gandeste-te bine.
Imi vei multumi mai tarziu.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Wed Jun 09, 2010 12:46 am

si cred ca sfatul meu are greutate pt ca am luat dermatologie, a treia cotata pe medicale, si am avut un pucntaj in primii 200, care-mi permitea orice (in afara de locurile de gastro).

b3, tu ce mare specialitate ai luat si ce punctaj ai facut, n-as mai da sfaturi. sau as da, dar oare ele sunt oportune?

trebuie sa ajutam colegii de forum, nu sa ii invatat stramb.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby didiland11 » Wed Jun 09, 2010 3:05 pm

Dupa ce mi-am facut concediul, m-am apucat de invatat in vara dintre anii 5-6. Si nu mi-a parut rau, rezultatul fiind unul foarte bun.
Si daca te tii de treaba, prin vara anului 6 chiar iti vei putea permite o mini vacanta (in cazul meu 3x4zile) in timp ce restul colegilor nu vor mai fi avut unghii de ros.
Daca nu te trage inima, macar licenta sa o ai la gata.
Succes!

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Krisler12 » Wed Jun 09, 2010 9:45 pm

Deja e prea tarziu !

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Wed Jun 09, 2010 10:24 pm

Ba nu. Este numai bine pentru un rezultat de exceptie!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby b3 » Thu Jun 10, 2010 12:02 am

eu am luat exact ce mi-am dorit, nu stiu ce aberezi pe aici. sfatul era dat in ideea ca poate se schimba totusi materia pt rezi 2011 si n-ar avea sens sa invete harrison 14 de pe acum, dar ar avea sens sa isi umple eventualele goluri, chestie care l-ar ajuta si cand ar invata harrison 14 si orice altceva. nu vad nimic rau in sfatul asta. ma mir ca nu i-ai pus sa caute pe forum si metoda trident daca esti asa grijuliu cu colegii mai mici.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 12:37 am

B3, sigur ca sfatutile nu au nicio greutate daca tu ai obtinut un punctaj mic. Pot sa spui o marja de punctaje in care te-ai incadrat? Sa stie tinerii daca te iau drept model.
Eu am auzit ca ai luat un punctaj nu tocmai bun, ceea ce s-ar putea sa nu te recomande ca si sfatuitor.

Exista intr-adevar si metoda trident, dar daca citeai atent ea se adreseaza in special celor care nu au timp sa invete toata materia.

un medic bun stie ce astrategie sa alaega si cand anume
strategia trident, desi infailibila pana in acest moment, este conceputa pentru alte cazuri decat al acestui student.


facysem si programul care iti arata de loc prindeai si pe ce specialitate, ce mai, frumos, frumos.=idee ciordita de reiset.ro

tinerii sa invete ca nu strica, la malul marii, la un munte, intr-un trensa u autocar...2-3 teme nu strica nimanui.
vezi fi in avantaj fata e ceilalti colegi. acum este momentul,
imi veti multumi, o sa sa vedeti.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby b3 » Thu Jun 10, 2010 12:53 am

unde ai auzit, pe surse ? :lol: care era placa ta preferata ? sa n-o dam in chestii personale sau asa ceva ? la rezi conteaza punctajul doar in masura in care iti permite sa iei ceea ce ti-ai dorit. pe cel cu 880 de puncte nu-l incalzeste cu nimic daca isi dorea cardio si ultimul loc s-a luat la 882 puncte.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 7:35 am

b3 wrote:la rezi conteaza punctajul doar in masura in care iti permite sa iei ceea ce ti-ai dorit.


:lol: :lol:
A_HAHHA!
"nu trebuie s ai gip, ajunge si-un logan, dar sa-ti faci treaba cu el" :D
nu-i adevarat. punctajul arata intr-o masura considerabila si clasa celui care il obtine.
daca iti doresti med de urgenta si iei un punctaj mizerabil nu iti poti permite sa dai sfaturi unuia care vrea sa faca performanta.


nu o dau in personale, imi cer scuze realmente daca. eu pur si simplu cred ca sfaturile unora care au luat punctaje mai mari sunt mai importante decat ale altora care au luat punctaje insignifiante, asta ca si principiu.

daca esti cel mai prost din clasa nu poti da sfaturi despre pregatirea pentru olimpiada, nu-i asa?

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Krisler12 » Thu Jun 10, 2010 10:14 am

Inca o chestie de care ar trebui sa tina cont:
-avand in vedere ca tot mai multi medici pleaca peste hotare si ca aici este nevoie de medici, rezulta ca poate ne vor lasa astia de la minister sa facem cate doua trei specializari de-o data (gratis) si eventual sa si profesam pe ele cand terminam sau, daca scoatem un punctaj bun la rezidentiat, poate iesim direct profesori. :D :lol:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby b3 » Thu Jun 10, 2010 1:34 pm

lol, trident, asa cum daca esti olimpic la romana nu poti da sfaturi pentru olimpiada de matematica. your point ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 2:13 pm

da, poate unii se pricep la pescuit.

am explicat mai sus ce vreau sa spun.
sfaturile unora nu valoreaza doi bani. recomand sa se puna si punctajele la sfarsitul sfaturilor, sa nu mai fie lumea indusa in eroare :"nu invata, satul asta il dau dupa ce am luat 950 de puncte", sau "dupa ce am luam 300 de puncte".

eu zic: conteaza si cine da sfaturile.

sa se poata oamenii orienta, pentru binele lor.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Enemy » Thu Jun 10, 2010 2:46 pm

Nu ajuta cu nimic tocitul din vara anului 5. Te distrezi cat mai ai timp liber, nu il umpli cu tocitul. Eventual te duci in clinica unde ai vrea sa ajungi si te familiarizezi cu colectivul, mai faci garzi, etc.
Te apuci de invatat prin ianuarie-februarie anul 6. Pana prin mai trebuie sa citesti materia cu atentie si sa o termini.
In mai reiei a2a oara. la sfarzitul lui iulie termini a 2a oara. apoi reiei de cate ori mai poti (de cat mai multe ori cu atat mai bine). Spre sfarsit lasi subiectele mari la o parte, si te concentrezi pe subiectele mici pe care trebuie sa le stii impecabil.
Incepand cu citirea a3a faci teste la fiecare capitol de pe rezitests. In ultima luna inainte de rezi faci teste din toata materia. Unde vezi ca nu stii iei si aprofundezi.
In ultima saptamana cauti subiectele din ultimii 2 ani date la examen si le faci exact in conditii de examen (printezi o foaie cu buline si te apuci de imbulinat - 4 ore). Apoi te corectezi si vezi la ce nivel esti. Sansa sa iei cam acelasi punctaj si la rezi este foarte mare +/- 20 puncte.

Succesuri!:P


*am sustinut rezi 2009 ~ 840 pct

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 2:53 pm

asa, da!

eu am luat mai multe puncte (atunci cand rezidntiatul era mai greu, cu750 d puncte nu prindeai nimic) si eu mi-am dorit tot anul VI sa fi invatat din vacanta de dupa anul V.
eu cred ca este foarte bine sa inveti cat mai din pripa, pt ca numai asa iti poti sedimenta niste notiuni. altfel, in anul VI esti presat de timp, si decat sa te chinui un an, mai bine inveti lejer, incet, tihnit, din pripa.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 3:00 pm

nu cred ca are rost sa citesti alte carti cand de fapt Harri este ce trebuie sa citesti (ok, iti poti umple niste goluri-care daca ai fi fost silitor nu ar fi existat) (si 2: nu citi alte carti, iti umpli niste goluri (?!) dar pierzi reziul si ajungi Doamne-fereste vreun medic de familie!), si nici sa te duci doua luni garda pe vreo sectie, pt ca 1: puteai sa fi facut asta in taote celelalte vacante si 2. de ce sa te duci in garzile altora in anul 6 cand te poti duce dupa ce iei reziul in garzile tale ani intregi de-ti vine rau/ te saturi? :shock:

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Enemy » Thu Jun 10, 2010 3:43 pm

din pripa inseamna din graba:P

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42632
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Calico » Thu Jun 10, 2010 3:59 pm

A fost o discutie pe forum referitor la "din pripa". Are mai multe intelesuri. A se vedea aici:
viewtopic.php?f=4&t=9160&p=209000&hilit=pripa#p209000

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 5:29 pm

Enemy wrote:Nu ajuta cu nimic tocitul din vara anului 5. Te distrezi cat mai ai timp liber, nu il umpli cu tocitul. Eventual te duci in clinica unde ai vrea sa ajungi si te familiarizezi cu colectivul, mai faci garzi, etc.


Eu nu patrnund logica asta.
Te familiarizezi cu colectivul? :shock:

inteleg sa termini anul V si sa pleci in vacanta, asta da.
si sa citesti cateva teme: trei la mare, doua in tren, doua la munte, doua in tren, ai terminat o sfert de materie sau p-acolo.
asa da.
o vacanta frumoasa.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Enemy » Thu Jun 10, 2010 5:32 pm

tu cand te duci pentru prima data undeva te baga toti in seama de parca te-ar fi asteptat sa vii de zeci de ani si acum uite ca a venit binecuvantarea si pentru ei, hai sa se puna toti pe treaba sa te invete pe tine?

cam asta era logica.
Sistemul ideal pe care vrei tu sa il invoci nu exista in ro.


trident wrote:inteleg sa termini anul V si sa pleci in vacanta, asta da.
si sa citesti cateva teme: trei la mare, doua in tren, doua la munte, doua in tren, ai terminat o sfert de materie sau p-acolo.
asa da.
o vacanta frumoasa.



o vacanta in care tocesti nu e frumoasa, caci materia de rezi asta este, toceala creierului.
La mare te duci la plaja, la munte faci drumetii, adica te relaxezi. La scoala sau acasa inveti.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 5:37 pm

nu ai inteles.
deci: ce poti face mai bine pentru avenirul profesional: sa inveti ca sa POTI ajunge unde vrei sau sa kissass pe sectie ca sa te bage in seama cand o fi sa vii?

deci sa sacrifici o vacanta ca sa ai o prima zi frumoasa pe sectie, sa te faci ca esti deja prieten cu aia? :roll:

fara misto, chiar tu spuneai ca daca nu inveti nu ajungi unde vrei, ziceai pe undeva.
nu pot sa cred ca tu chiar crezi ce spui acu,.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Enemy » Thu Jun 10, 2010 5:40 pm

Ma refer la stiinta pe specialitatea respectiva, bineinteles. Pb cu familiarizarea cu colectivul face parte din asta. N-ai cum sa pretinzi ca vrei sa inveti de la cineva daca in prealabil nu il cunosti.
Nu ma refer la pierdutul timpului la cafele cu doctorii, ci practica in mod activ. Sunt multe clinici din Bucuresti unde studentii intra la sala si sunt lasati sa faca multe lucruri practice, as putea spune unul din putinele avantaje ale medicinei romanesti.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 5:53 pm

:shock:
in cursa pentru specialitatea dorita, ce spui tu este fix zero.


ce vine dupa, e altceva. poti face ce spui tu DUPA rezi, o luna intreaga inainte de a incepe stagiul, timp berechet. o luna in plus in minus este fix pix, de parca daca nu ai cunoaste colectivul nu te-ai putea lipi dupa cateva luni de alt medic decat cel cu care lucrezi, oricum efrotul ar fi mai mic etc etc
jur ca mi se pare foarte lipsit de sens ce spui, desi cred ca recunosc intrucatva un anumit gen de entuziasm orb pe care parca il aveau si niste colegi de-ai mei, din pacate nu cei mai straluciti.


la fel de bine ar putea sa mearga in orasul din Franta sau Germania in care vor pleca in timpul sau dupa rezidentiat, sa se cunoasca cu viitorii colegi, nu? daca tot e vacanta.
si pe drum sa citeasca niste teme, evident :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 6:01 pm

sa ma exprim sa se inteleaga de catre tot poporul:

exista cateva limitante in devenirea profesionala.
-PRIMA SI CEA MAI IMPORTANTA LIMITANTA IN DEVENIREA PROFESIONALA ESTE ADMITEREA IN REZIDENTIAT

restul (colegi, sectie, etc) sunt cel mult secundare
astas daca ar fi sa le acceptam ca si limitante, ceea ce este oarecum fortat (intrucat chestiile astea sunt extrem de maleabile/le schimbi tu pe ele, nu ele pe tine- ceea ce nu se poate spune despre admiterea in rezi)---poti schimba indrumatorul, chiar si spitalul, te poti imprieteni cu asistentle, etc- astea sunt categoria non-probleme)

sa noteze cineva asta. mersi.

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Krisler12 » Thu Jun 10, 2010 9:03 pm

1.Cum ati invatat: citind o data materia originala si facand rezumate sau de fiecare data numai originalul ?
2.De fiecare data ati facut si grile sau ati citit si atat iar grilele le-ati facut la ultima citire ?

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby 187.92a » Thu Jun 10, 2010 10:31 pm

Krisler12 wrote:Cum ati invatat: citind o data materia originala


citind o data materia in original.
nu am facut grile de fiecare data ca ma plictiseau. *pe bune)

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21991
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Melania » Thu Jun 10, 2010 11:03 pm

trident wrote:-PRIMA SI CEA MAI IMPORTANTA LIMITANTA IN DEVENIREA PROFESIONALA ESTE ADMITEREA IN REZIDENTIAT

lol

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Krisler12 » Fri Jun 11, 2010 8:46 am

trident wrote:
Krisler12 wrote:Cum ati invatat: citind o data materia originala


citind o data materia in original.

si apoi ? ti-ai facut rezumate pe care le-ai tot citit si recitit sau ai citit doar o data si cu asta basta ?
Nu e mai bine sa citesti de fiecare data originalul fara sa iti faci rezumate ?

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17803
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Sa ma apuc de acum de invatat?

Postby Phat Skidz » Fri Jun 11, 2010 9:56 am

didiland11 wrote:Si daca te tii de treaba, prin vara anului 6 chiar iti vei putea permite o mini vacanta (in cazul meu 3x4zile) in timp ce restul colegilor nu vor mai fi avut unghii de ros.


Io în niciun caz nu m-aş fi privat de vacanţă după anul 6. Şi nu una de 3-4 zile, ci una adevărată. Şi nu, nu m-am apucat în vara dintre anii 5-6, ce idee. Vacanţa nu este un element de lene, vacanţa e un lucru IMPORTANT pentru randamentul muncii. Economia lumii nu a declinat, ci a crescut de când s-au introdus concediile plătite.

Şi nu m-am apucat cu 1 an înainte (!), ci cu vreo 4 luni (începând foarte leger şi intensificând exponenţial pe măsură ce mă apropiam de termen), dintr-un motiv foarte simplu: era o materie oribil tradusă, plină de greşeli, şi nu simţeam nevoia să o consolidez, ci doar să o stăpânesc cât să dau un examen ce nu conţine decât grile de gradul 1 (cele care se referă la litera cărţii) şi nu presupune nicio integrare logică. Cred că dacă începeam mai devreme muream de plictiseală. E adevărat că ştiam că vreau psihiatrie şi îmi trebuia un punctaj decent, dar nu din ăla de cardio. Pe de altă parte, recunosc, din cauză de plictiseală, niciodată nu aş putea să iau rezidenţiatul la nivel de cardio (şi de ce aş vrea aşa ceva, brrr, Doamne fereşte)

Acuma, fiecare cu sistemul lui, ce să zic. Unii poate se simt mai bine dacă învaţă cu 1 an înainte şi se privează masochist de toate plăcerile vieţii, s-ar putea chiar să meargă. La polul opus, o colegă de-a mea, un excelent psihiatru, a învăţat doar cu 3 săptămâni înainte. (Avea altă specialitate, mai bine cotată dar de care se plictisise - plictiseala, cel mai groaznic lucru.)
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests