Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

odiseea spatiala

Care este cea mai potrivita ptr. mine ?

a. Cardiologie
2
8%
b. Gastroenetrologie
4
15%
c. Chirurgie vasculara
2
8%
d. altceva (Ce anume ?)
18
69%
 
Total votes: 26

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Sat Jun 05, 2010 12:46 pm

Salut !

Nu stiu ce sa imi aleg, insa am in cap urmatoarele trei specializari. M-am gandit sa va zic la fiecare avantajele si dezavantajele asa cum le vad eu iar voi cei care puteti sa imi spuneti ce mi s-ar portrivi mai bine din astea trei.
Vreau numai la Iasi, descrierea este facuta din ce am vazut/ineles eu de la Iasi. Acum care se pricepe si chiar lucreaza pe una dintre aceste trei ramuri chiar il rog sa intervina.

A. Asta este descrierea a ceea ce am vazut eu la Iasi, vreau sa imi aleg una dintre acestea, numai la Iasi. De asta v-as ruga sa ziceti voi care mi s-ar portivi cel mai bine dintre astea trei.
B.Ce parere aveti despre aceste trei specializari peste hotare: bani, ore de munca , viata personala ?

NOTA: Nu le-am enumerat in ordinea preferintelor ci pur si simplu aleator.
1.Cardiologie:
-=>AVANTAJE:
*este ravnita (nu stiu de ce);
*este destul de frumoasa;
*cica ar fi banoasa (?) (desi cei pe care i-am vazut eu acolo nu pareau sa aiba cine stie ce bani...)
*este pauza de masa;

-=>DEZAVANTAJE:
*eu vreau doar la Iasi sa profesez ca medic si nu in alt oras si din cate am vazut, aici sunt cam multi cardiologi si nu cred ca mai este loc nici macar ptr. unu singur...
*colegii sunt de treaba insa superiorii se cred buricu' Pamantului iti vorbesc de sus si te trateaza cam cu dispret, din cauza lor cred ca ai putea chiar sa faci ulcer gastric->cancer gastric-> MOARTE ! :lol: (si nu e de ras deloc, stiu pe cineva care era pe chirurgie si s-a transferat la Bucuresti si acolo a facut exact traseul asta de la ulcer si pana la moarte (se poate sa fi sarit peste cancer, nu stiu sigur).
*risc mare ptr. pacient, in caz ca poti gresi un ritm sau ceva ai patit-o, plus ca trebuie sa nu iti scape nici un suflu sau orice zgomot orcat de fin; (ce dracu' se intampla daca faci otita si iti slabeste auzul ?)
*garzi care pot fi si usoare dar de obicei nu e chiar asa;
*programul rezidentilor este respectat (?) insa se pare ca la garzi nu ai liber a doua zi;
*este foarte posibil ca viata personala este oarecum afectata de cea profesionala;
*probabil ca o sa trebuiasca sa iti iei stetoscop de ala scump (Litman).
*unii rezidenti par sa fie cam afectati de la stres (desi majoritatea arata bine am vazut doi sau trei care au si fire de par alb (destul de multisoare));
---------------

2.GASTROENTEROLOGIE:
-=>AVANTAJE:
-ravnita;
-banoasa;(nimeni nu zice nici ca ar fi dar nici ca nu ar fi, dar "efectele" se vad)
-mult mai usoara decat cardiologia si poate tot la fel sau chiar mai frumoasa (acuma depinde: cardiologia poate fi mai frumoasa dar la cat e de grea se poate sa iti scape "placerea");
-garzile sunt mai usoare (inainte nici nu se faceau garzi);
-programul rezidentilor este respectat;
-riscuri mult mai putine, aproape zero;
-viata e viata si nu trebuie sa fii casatorit cu spitalul;
-superiorii sunt foarte de treaba, foarte amabili comparativ cu cei de la cardiologie;
-rezidentii arata tineri si frumosi, voiosi, nimeni nu are nici un stres;
-nu am auzit dar ma gandesc ca au timp sa manance;

-=>DEZAVANTAJE:
- posibil sa castigi mai putin decat un cardiolog;
-bolile nu prea variaza: te cam saturi de hepatite/ciroze/ulcer;
-se scot foarte putine locuri la concurs comparativ cu cardiologia;
-pare sa fie deja "inflatie" de gastroenetrologi (pe Iasi) tot la fel cum e si la cardiologi pe Iasi;

3.Chirurgie vasculara:
-=>AVANTAJE:
-colegii, personalul, superiorii, chiar si profesorii sunt foarte de treaba, foarte amabili, iti raspund la salult, vorbesc frumos, exact ca si cum toti s-ar cunoaste de-o viata si s-ar fi salvat unul pe altul de la moarte;
-meseria pare simpla nu te confrunti cu o asa mare diversitate de boli;
-rezidentii sunt tratati calumea, profesorul vorbeste frumos, e de treaba, e foarte amabil, sta de ei sa ii invete, sa le arate etc. etc. etc.
-operatiile sunt destul de frumoase (exceptii mai jos);

-=>DEZAVANTAJE:
-se prea poate sa nu ai timp sa mananci sau daca ai , ai doar sa inghiti ceva in fuga;
-salariul se prea poate sa fie cam mic, poate cel mai mic dintre cele 3 specialtati;
-toti rezidentii au parul carunt;
-inainte nu se faceau garzi dar acum se fac si este foarte posibil ca a doua zi nu esti liber (nu stiu sigur);
-imi plac toate operatiile care se fac cu exceptia a doua lucruri:
-nu prea imi plac astea de varice: mi se par asa de banale si plictisitoare si chiar enervante;
-nu prea imi plac amputatiile: ma fac sa ma gandesc ca desi rezultatul este tot unu in favoarea pacientului, el iti vine la tine cu un doau picioare si inapoi pleaca doar cu unu; (pare asa cam deprimant, te face sa te simti cam nasol...);
-la vizita, cand se curata operatiile etc. etc. etc. si are cate unu un deget de ala la care ii pica unghia si tu trebuie sa ii iei unghia cu o pensa ( e foarte deranjant, eu mai degraba i-as taia degetul cu totul decat sa ii iau unghia, am asa o senzatie ca atunci cand scartie unu cu unghia pe tabla la scoala);
-risc ptr. pacient este insa nu poate fi decat din vina pacientului si nu din nestiinta doctorului;
-risc ptr. doctor exista: am vazut la operatii ca medici isi schimba manusile periodic, unul mi-a zis (din alta parte) ca cica trece sangele prin manusa si tu trebuie sa fii atent cand a trecut sa ti le schimbi ptr. ca daca pacientul are vreo boala cu transmitere sanguina este foarte probabil sa o iei si tu prin microleziunile pielii. Rezulta de aici ca poti muri nevinovat ca pana la urma de unde stii tu cand a trecut sangele, logic e ca atunci cand a trecut ceva timp sau cand vezi ca manusa s-a facut cam transparenta de la atata sange, ce ne facem insa cu sangele care a trecut pana atunci ?
-Ce se intampla cand te tai la un deget acasa la bucatarie sau te zgarii in ceva ? Mai operezi ?
-este vorba sa se introduca utilizarea radiatiilor X la stentari si alte chestii=> risc ptr. medic, la 40-50 de ani poate sa moara de cancer;
-la inceput era o singura specialitate numita chirurgie cardiovasculara sau nu , ca nu inteleg ?... vad ca acum este chirugie cardiaca si chirurgie vasculara;
-in strainatate exista specializarea asta sau este la un loc cu cea de chirurgie cardiovasculara ?
-cam putine locuri...(mai putine decat la gastro, insa se poate intra si cu o nota mai mica la rezidentiat);

Multumesc !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Chingachgook » Sat Jun 05, 2010 2:12 pm

pai atseapta sa treci inatai de anul 2


*este pauza de masa;


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


aici sunt cam multi cardiologi si nu cred ca mai este loc nici macar ptr. unu singur...



poti oricand sa calci unul cu masian si se elibereaza un loc

superiorii se cred buricu' Pamantului iti vorbesc de sus si te trateaza cam cu dispret, din cauza lor cred ca ai putea chiar sa faci ulcer gastric->cancer gastric-> MOARTE



replica asta ma face sa cred ca esti inca in liceu

daca erai macar anul 1 exprimarea era
ulcer gastric - cancer gastric- existus

risc mare ptr. pacient, in caz ca poti gresi un ritm sau ceva ai patit-o


probabil ca o sa trebuiasca sa iti iei stetoscop de ala scump (Litman).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

alexxxandru
senior
senior
Posts: 106
Joined: Tue Jul 29, 2003 6:00 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby alexxxandru » Sat Jun 05, 2010 11:06 pm

wwwooowwwww :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

aia cu pauza de masa si stetoscopu sunt geniale.

-risc ptr. pacient este insa nu poate fi decat din vina pacientului si nu din nestiinta doctorului
- asta ar trebui pusa la semnatura

mai bine termina de citit botanica si zoologia si mai vezi tu pe parcurs.

User avatar
cosmina-gabriela
elder
elder
Posts: 1871
Joined: Sat Dec 03, 2005 9:35 pm
Location: unde nu creste iarba
Contact:

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby cosmina-gabriela » Sat Jun 05, 2010 11:46 pm

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
......
Posts: 1
Joined: Wed May 19, 2010 8:34 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby ...... » Sun Jun 06, 2010 8:38 am

ulcer gastric -> operatie -> cancer de bont -> exitus

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Iepurita » Sun Jun 06, 2010 9:07 am

Are you real?!?!?!?!??!?!
In ce an esti?
Am vrut sa vad ce ai scris la gastro , ca sunt indragostita de ramura asta ... cum sa spui mai ca riscurile sunt zero ?Sau ca garzile sunt usoare? Sa te vad cat e de usor cand iti vine o HDS cu hemoglobina 4 , tot agitat , ati-ul nu-l sedeaza si tu te lupti cu endoscopul sa vezi cate varice are si cate sangereaza.
Mai vroiam sa scriu , da' pe bune ca nu are rost.
daca gandesti asa mai bine ia o pauza si te relaxezi putin , te gandesti la ceva ce chiar iti place , nu iti alegi in functie de pauza de masa si cat de tare poti sa gresesti.
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
MaVeriK
senior
senior
Posts: 105
Joined: Tue Feb 23, 2010 5:07 pm
Location: pe o banca in mijlocul marii....

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby MaVeriK » Sun Jun 06, 2010 1:44 pm

hahhahahahha , chiar tare


Krisler12 e cel cu topicul despre rezidentiatul in SUA cu " 14 intrebari " ala e si mai amuzant.

Observ ca sunt multi astfel de " potentiali chirurgi de nivel mondial " pe Imed .

Cea mai tare chestie pe care am citit o pe forumul asta a fost acum cateva luni cand o tipa ( tot asa , mai ceva ca irinel popescu urma sa devina ) intreba daca are sanse sa devina un chirurg bun pt ca " nu mi s a facut scarba atunci cand am vazut cadavrele in sala de disectie " si MumaP i a raspuns " da pai la examen proba e sa bei o galeata de voma , deci ai sanse " .
Sa cumparam de undeva oglinzi in care sa ne vedem cum suntem visati de ceilalti

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby 187.92a » Sun Jun 06, 2010 1:48 pm

Ioio wrote:Are you real?!?!?!?!??!?!


"are you for real?"

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Sun Jun 06, 2010 1:55 pm

@Ioio:
Sa te vad cat e de usor cand iti vine o HDS cu hemoglobina 4 , tot agitat , ati-ul nu-l sedeaza si tu te lupti cu endoscopul sa vezi cate varice are si cate sangereaza.

Si ? Cati ai vazut pana acuma sa vina ? :D
Astia de obicei se rezolva la UPU si li se pune o sonda de aia hemostatica. Nu vor veni la gastro in starea aia decat cu picioarele inainte.Tu la gastro ii prinzi gata stabilizati.

cum sa spui mai ca riscurile sunt zero ?

Normal, riscuri sunt, dar daca e sa luam "mot a mot" si un dermatolog ar putea spune ca are si el rsicuri si daca stai sa te gandesti are drepate: nici nu stii cum se poate confrunta cu o buba de aia fioroasa pe care, daca nu o poate tine bine in frau, poate omori juma' de oras. Este si acolo risc de ce sa nu recunoastem. :D Peste tot este risc. :D
Dar eu ma refer la riscuri de alea care te tin cu sufletu la gura si iti bate inima ca si cum ai dezamorza o bomba , nu riscuri de astea posibile si teoretice.

Sau ca garzile sunt usoare?

Una e sa fii pe o specializare in care iti vin urgente pe banda rulanda si una e sa iti vina o urgenta cand si cand , cand ai "ghinon". Eu adevarat: e greu ! (sa nu dormi acasa)

te gandesti la ceva ce chiar iti place , nu iti alegi in functie de pauza de masa si cat de tare poti sa gresesti.

Mie astea trei chiar imi plac ! Mie nu imi este frica sa nu gresesc (cu atat mai putin eu, poate cei care invata de se rup, dar nu eu). Am zis ca sa iau si astea in calcul ptr. ca oricat de bun ai fi, i se poate intampla oricui, chiar si celor bine pregatiti, ca de oboseala, diferite necazuri, sa greseaca. Ideea este nu ca ma feresc de asta, ca sa as putea sa imi aleg sa lucrez la legala acolo toti sunt "calmi", ci ca nu as vrea sa stau in tensiune maxima si sa mor la 30-40 de ani.
Vreau si eu ceva cum toti va doriti: bani multi, risc putin, munca putina sau deloc si concediu permanent. (toti va doriti asta, unii recunoasteti, altii nu)

@kooksee:
daca erai macar anul 1 exprimarea era
ulcer gastric - cancer gastric- existus


Uite iti spun eu acuma: se zice "exitus" si nu "existus".
Si inca ceva: zici "exitus" cand te referi la pacient si/sau vorbesti de fata cu pacientul. Cand te referi la tine sau la cineva legat sentimantal de tine , spui "moarte".
De ce ?
Pacientul se poate sa nu stie ce e ala "exitus" (poate sa creada ca vreo vreo alifie ceva).In plus, fiind un cuvant care nu se foloseste chiar asa de des de catre oricine, chair daca stie ce inseamna, nu ii va crea un asa de mare stres , asa cum va avea cand va auzi cuvantul "moarte".
probabil ca o sa trebuiasca sa iti iei stetoscop de ala scump (Litman).

Hai sa-ti explic:
Cand iti alegi ceva trebuie sa iei in calcul si cum te afecteaza la portofel. daca ai bani si eventual si masini scumpe nu cred ca mai conteaza chestia asta, dar daca stai mai prost cu banii trebuie sa te interesezi si de astea ptr. ca una e sa ai un stetoscop de 30RON si alta e sa fii nevoit sa dai 800 si chiar 2000 RON pe un simplu stetoscop.
Tot la fel cum la chirurgie nu stiu de care trebuie sa stii daca trebuie sa iti cumperi tu nu stiu ce intreumente si cat te costa ele sau daca le primesti de-a gata din spital.
Mai gandeste-te si ai sa vezi ca ce am luat eu in calcul are explicatie si nu am scris asa la misto.
@alexxxandru:
aia cu pauza de masa si stetoscopu sunt geniale.

Pentru mine conteaza daca mai am timp sa mai si respir in timpu' serviciului sau daca trebuie sa fiu in priza nonstop 24 de ore pe zi , 7 zile din 7. Eu vreau sa am si viata mea personala nu vreau sa ma omor ptr. niste bani. La urma urmei si la cati bani iti da in Romania, asta se poate chema pedeapsa. Eu insa nu am omorat pe nimeni asa ca nu am de ce sa fiu pedepsit. Pot la fel de usor sa fac bani daca vreau si din altceva decat din medicina. Eu vreau sa practic medicina de placere nu sa muncesc cat mai mult si la stres maxim, ca sa fie placere trebuie sa ai timp sa o simti.
Unora nu va convine ce am scris la avantaje sau la dezavantaje dar va zic eu sigur ca daca ar lipsi ceva din ce am scris acolo la avantaje , tare ati mai tipa si ati fi nemultumiti, tot la fel cum
v-ar placea sa dispara ce am scris la dezavantaje. Rezulta de aici ca tot eu am dreptate. Poate m-am exprimat eu mai copilareste dar daca stati sa va ganditi vedeti ca stiu eu ce stiu.

Uitasem: acuma veti sari care mai de care sa ziceti ca pe specializarea cutare (in cea in care lucrati) sunt cele mai multe riscuri si tot acolo sunt si cele mai grele garzi si asa mai departe.
Toti aveti si avem dreptate ! :D

PS: Aia cu buba chiar poate exista, va las pe voi sa va bateti capu' de care buba ar putea fi. :D

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby pc7 » Sun Jun 06, 2010 2:09 pm

- upu nu are treaba cu endoscopul
- bubele care omoara juma de oras tin de alta specialitate nu de derma
- Krisler12 e clona pusa pe caterinca?
Life's not fair, get used to it

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Riley » Sun Jun 06, 2010 2:32 pm

Eu cred ca cel mai bine iti gasesti singurel/ica raspunsurile la intrebari mergand prin stagii, luand pulsul la cald pentru ca vazand cum vorbesti si ce exemple dai se pare ca nu prea ai facut asta. Sa stii ca si pe medicale (adica nu pe specializarea urgente) e destul de stresant (face EPA, puseu de HTA si mai stiu eu ce alte urgente medicale) la care trebuie sa stii sa ai reactie, nu mai vorbesc cand ai de urmarit bolnavi cronici care se decompenseaza din te miri ce. Medicina nu este o meserie "curata" si nelipsita de stres indiferent de ramura pe care ai lucra. Acum depinde de fiecare cum isi controleaza si cum percepe acest stres.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby peyton » Sun Jun 06, 2010 2:46 pm

ehm... medicina de urgenta nu e spec. medicala? sau e exceptia?

una din zilele in care imed-ul e chiar util. :D

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Riley » Sun Jun 06, 2010 2:55 pm

M-am exprimat eu prost (ar fi trebuit sa spun "in afara de urgente"). Urgentele fac parte din medicale, eu asa stiam.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Calico » Sun Jun 06, 2010 3:05 pm

Acum exagerati si voi. Omul n-a zis ca o anumita specialitate nu e deloc stresanta, doar ca sunt unele mai stresate si unele mai putin stresante, ceea ce e adevarat.
Cred ca principala lui problema e de exprimare, lucru pentru care-i recomand chirurgia vasculara, unde trebuie sa vorbeasca mai putin.

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby peyton » Sun Jun 06, 2010 3:21 pm

mersi de lamurire, Riley.

Krisler, sincer acum... ce an esti?
stagiile alea nu sunt puse degeaba acolo, iar daca nu ai trecut prin ele nu trebuie inca sa iti faci cine stie ce griji... pana la alegerea specializarii mai e o gramada.

am auzit ca unele stagii sunt prea scurte pentru a-ti face o idee decenta de spec. respectiva si mai sunt puse si prin ani mari.
e cam naspa aici dar te poti duce on your own pe sectii sa vezi ce si cum. cred ca s-a mai spus asta.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42589
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Calico » Sun Jun 06, 2010 3:28 pm

Eu cred ca s-a dus si asta e impresia cu care a ramas.

burlacelul
elder
elder
Posts: 658
Joined: Tue Nov 18, 2008 1:40 am

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby burlacelul » Sun Jun 06, 2010 3:38 pm

As spune ceva dar nu cred ca are rost. Omul nostru vrea doar sa fie apreciat . Eu cred ca e capabil sa le faca pe toate si sa ii faca pe toti.

bya_bee
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Mon Nov 16, 2009 2:22 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby bya_bee » Sun Jun 06, 2010 8:09 pm

cred k ti se potriveste cel mai bine psihi...si la socola o sa te primesca cu bratele deschise. gandeste-te!

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 11019
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby pc7 » Sun Jun 06, 2010 11:41 pm

unanimitate pe imed! de necrezut!

daca puneai si varianta cu renuntatu la medicina, cred ca toti o votam pe aia
Life's not fair, get used to it

peyton
senior
senior
Posts: 351
Joined: Tue Mar 10, 2009 10:24 pm
Location: where the grass is always greener
Contact:

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby peyton » Sun Jun 06, 2010 11:43 pm

am presupus ca asta era varianta d. :D

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby 187.92a » Mon Jun 07, 2010 9:27 am

hehe.

"la Iasi sau peste hotare" :D

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Mon Jun 07, 2010 11:47 am

Eu am intrebat frumos si am descris situatia asa cum o percep eu, care e si realitatea in mare parte, dar vad ca sunt pe aici multi mistocari fara alta ocupatie decat sa se afle in vorba.
Luati si puneti mana pe o carte ca veti avea iarasi restante ! [Referitor la astia mistocari !]

Referitor la mine , va zic sigur ca va pot da lectii la toti in materie de medicina iar cei care sunteti mai mari nu va mai umflati asa in pene ca nu ati fost voi la varsta mea mai buni ca mine (nu ati fi fost nici la degetu' meu mic poate).

Cei care vreti sa stiti in ce an sunt nici nu o sa aflati. Motivul: nu sunt interesat de relatii amoroase facute pe internet ! :D

@bya_bee: pe mine se prea poate sa ma primeasca socola cu bratele deschise, dar ca medic. Ce-i drept m-as duce acolo numai daca as sti ca vii sa te tratez. :devil:

Vad ca din toti numai MumaPadurii ( si inca cativa foarte putini) are capacitatea de a citi si a intelege un text scris. Restul nu ati priceput nimic. E vina mea, imi pare rau si imi cer scuze: de alta data voi scrie fraze mai scurte, eventual doar propozitii simple. :D
Na ca iar am dat-o in bara din acest punct de vedere !

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Chingachgook » Mon Jun 07, 2010 11:51 am

Krisler12 wrote:va zic sigur ca va pot da lectii la toti in materie de medicina



dar de gramatica nu ne dai?


:lol:
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Mon Jun 07, 2010 11:53 am

kooksee wrote:
Krisler12 wrote:va zic sigur ca va pot da lectii la toti in materie de medicina



dar de gramatica nu ne dai?


:lol:

Ce e gresit ?

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Jun 07, 2010 11:54 am

Deci de-aia erau fetele de pe imed asa nelinistite în ultima vreme :?:
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Chingachgook » Mon Jun 07, 2010 11:57 am

Krisler12 wrote:
kooksee wrote:
Krisler12 wrote:va zic sigur ca va pot da lectii la toti in materie de medicina



dar de gramatica nu ne dai?


:lol:

Ce e gresit ?


corect era "va pot oferi lectii la toti"
eu votez ca esti in liceu
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Phat Skidz
dɥɐʇ sʞıpz
Posts: 17799
Joined: Sun Jul 06, 2003 9:51 am

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Phat Skidz » Mon Jun 07, 2010 2:29 pm

Da ce aveţi frate cu omu? El vrea şi el ca toată lumea bani mulţi şi muncă deloc, doar că e sincer. Uite, alţii sunt îndrăgostiţi de o ramură sau de alta, vi se pare mai normal? În plus pare destul de la curent cu viaţa de rezident, ştie de exemplu că la cardiologie nu ai liber a doua zi după gardă. Ştie de asemenea că un cardiolog are salariul mult mai mare decât un gastroenterolog. În acelaşi timp e empatic faţă de pacient, îl doare şi pe el când îi amputează piciorul. Deci dacă puteţi să răspundeţi la obiect, bine, dacă nu, nu ştiu de ce vă râdeţi.
SUNT BOȘOROGUL IMEDULUI

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Mon Jun 07, 2010 4:33 pm

vlad s. wrote:Da ce aveţi frate cu omu? El vrea şi el ca toată lumea bani mulţi şi muncă deloc, doar că e sincer. Uite, alţii sunt îndrăgostiţi de o ramură sau de alta, vi se pare mai normal? În plus pare destul de la curent cu viaţa de rezident, ştie de exemplu că la cardiologie nu ai liber a doua zi după gardă. Ştie de asemenea că un cardiolog are salariul mult mai mare decât un gastroenterolog. În acelaşi timp e empatic faţă de pacient, îl doare şi pe el când îi amputează piciorul. Deci dacă puteţi să răspundeţi la obiect, bine, dacă nu, nu ştiu de ce vă râdeţi.


Multumesc mult pentru sustinere ! In sfarsit cineva care a si citit ce am scris (se pare ca majoritatea cititul provoaca somn -stiu pe cineva cu o problema ca asta si poate o au si unii de aici :D ).

Deci dacă puteţi să răspundeţi la obiect, bine, dacă nu, nu ştiu de ce vă râdeţi.

Unii se cred prea experimentati in toate si atotstiutori si orice intrebare li se pare hilara si penibila.
(Asta se pare a fi sentimenul general de doctor implinit in Romania. Asta si cel in care tratezi pacientul de sus.)

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Mon Jun 07, 2010 4:39 pm

kooksee wrote:corect era "va pot oferi lectii la toti"


Iar eu am scris: "va pot da lectii la toti".

"a da" este sinonim cu "a oferi". Utilizarea unui sinonim sau a altui sinonim nu constituie o greseala. Daca ziceai
"corect este <<va pot da lectii tuturor>>"
mai era o chestie. :)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Chingachgook » Mon Jun 07, 2010 5:03 pm

aia nu e greseala

e corect "va dau la toti"
e sinonim cu va dau tuturor. si din cate stiu utilizarea unui sinonim sau a altui sinonim nu constituie o greseala.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Im
elite
elite
Posts: 3643
Joined: Fri Nov 28, 2003 3:42 pm

Postby Im » Mon Jun 07, 2010 5:20 pm

tuturora ?
Singura durere suportabilă e durerea altora.

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby kcuf_di » Mon Jun 07, 2010 6:01 pm

Lasa-i Krisler ca nu stie ei ce zic, se rad de tine aiurea. Mai intreaba ce nu stii.
cse kestie

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Mon Jun 07, 2010 6:19 pm

kooksee wrote:aia nu e greseala

e corect "va dau la toti"
e sinonim cu va dau tuturor. si din cate stiu utilizarea unui sinonim sau a altui sinonim nu constituie o greseala.

Tocmai te-ai contrazis singur sau mi se pare mie ? :D :allright:

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Iepurita » Sun Jun 13, 2010 2:40 pm

Krisler12 wrote:@Ioio:
Sa te vad cat e de usor cand iti vine o HDS cu hemoglobina 4 , tot agitat , ati-ul nu-l sedeaza si tu te lupti cu endoscopul sa vezi cate varice are si cate sangereaza.

Si ? Cati ai vazut pana acuma sa vina ? :D
Astia de obicei se rezolva la UPU si li se pune o sonda de aia hemostatica. Nu vor veni la gastro in starea aia decat cu picioarele inainte.Tu la gastro ii prinzi gata stabilizati.

cum sa spui mai ca riscurile sunt zero ?


Dar eu ma refer la riscuri de alea care te tin cu sufletu la gura si iti bate inima ca si cum ai dezamorza o bomba , nu riscuri de astea posibile si teoretice.

Sau ca garzile sunt usoare?

Una e sa fii pe o specializare in care iti vin urgente pe banda rulanda si una e sa iti vina o urgenta cand si cand , cand ai "ghinon". Eu adevarat: e greu ! (sa nu dormi acasa)


PS: Aia cu buba chiar poate exista, va las pe voi sa va bateti capu' de care buba ar putea fi. :D




Aia cu buba este un ulcer varicos rupt, a venit o femeie in Upu care a murit din cauza asta.

Sarind peste , trebuie sa te intreb eu pe tine cate garzi ai facut la gastro sau unde le-ai facut , ca eu am fost in multe , si doar in una singura nu s-a intamplat nimic notabil .
In rest , varice rupte , ulcere sangerande , ciroze decompensate.
Fa cateva garzi la un spital de urgenta si ai sa vezi cum si cat dormi in garzi.

Nu stiu unde ai vazut tu la o hematemeza sa se puna sonda :lol: Se face gastroscopie , ca sa vezi de unde curge si daca nu poti face altceva montezi o sonda cu balonas pe care oricum o tii doar cateva ore.
In care specializare iti vin urgentele "pe banda"? Te asigur ca nu exista asa ceva , poti avea garzi in care sa nu fie nimic si poti avea garzi in care sa fie plin.
Tu la gastro nu ii prinzi stabilizati , ca e urgenta , adica unu' sangereaza ca dracu , vine in urgenta , si zboara la gastroscopie , nu il stabilizeaza nimeni in urgente , ca mai intai trebuie sa opreasca sangerarea.
Inteleg ca nu ai facut nici o garda la gastro , sau daca ai facut a fost gol si de atunci traiesti cu impresia asta gresita .
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

User avatar
kcuf_di
senior
senior
Posts: 320
Joined: Thu Dec 04, 2008 2:02 pm
Location: SG

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby kcuf_di » Sun Jun 13, 2010 5:13 pm

Poate a facut garda la ambulatorul de gastro.
cse kestie

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Iepurita » Sun Jun 13, 2010 9:18 pm

kcuf_di wrote:Poate a facut garda la ambulatorul de gastro.


:lol:
Eu cred ca n-a facut nici macar acolo.
Oricum nu stiu de ce naiba ne agitam , omul ne da lectii de medicina cand vrem noi . Eu vreau sa o ascult pe aia cu sonda cu balonas bagata in urgente si dupa aia trimis stabilizat la gastro. ca in Tm e alta procedura
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Krisler12 » Mon Jun 14, 2010 12:21 am

Ioio wrote:
kcuf_di wrote:Poate a facut garda la ambulatorul de gastro.


:lol:
Eu cred ca n-a facut nici macar acolo.
Oricum nu stiu de ce naiba ne agitam , omul ne da lectii de medicina cand vrem noi . Eu vreau sa o ascult pe aia cu sonda cu balonas bagata in urgente si dupa aia trimis stabilizat la gastro. ca in Tm e alta procedura


Eram la UPU intr-o garda si este adus unu' de asta care nu bea apa, cu ciroza, varice esofagiene , bla, bla, bla. Ala avea HDS din cauza varicelor esofagiene care s-au spart. Iti zic ca nimeni nu a fugit din UPU sa cheme un gastroenterlog sa-i faca endoscopie ca sangera ala ca dracu'. Ce s-a facut ? S-a luat o sonda de aia care se baga pe gura sau pe nas (nu ii mai stiu acuma numele) si care o data ajunsa in esofag se umfla si astfel comprima varicele esofagiene ca sa nu mai sangere. Metoda este foarte eficienta ca de altfel asa l-au si stabilizat pe ala urmand ca apoi sa il trimita la gastro sa il "repare" cum trebuie (sa rezolva cazul "la rece" cum se zice).
Exact asa a decurs toata treaba fara a avea nimeni nevoie de vreun gastroenterolog.
Cei care s-au opcupat de el in UPU sunt medici pe urgente si nicidecum de la alte specializari veniti sa faca de garda la UPU.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby 187.92a » Mon Jun 14, 2010 1:19 am

Krisler12 wrote:S-a luat o sonda de aia care se baga pe gura sau pe nas (nu ii mai stiu acuma numele) si care o data ajunsa in esofag se umfla si astfel comprima varicele esofagiene ca sa nu mai sangere


blackmore-senstaken ii spune.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Chingachgook » Mon Jun 14, 2010 1:45 am

hai ma nu il intrerupe cu amanunte din astea minore
am inteles toti la ce se referea


zi krizler in continuare, nu te lasa perturbat
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Iepurita
elite
elite
Posts: 3692
Joined: Sat Dec 12, 2009 1:28 pm

Re: Ce mi s-ar potrivi cel mai bine la Iasi sau peste hotare ?

Postby Iepurita » Mon Jun 14, 2010 10:39 am

Sa inteleg ca asta ai vazut tu si ai tras concluzia ca gastro e usoara si nu faci mai nimic? :lol:
E ok si asa. Cand am facut garzi la plastica nu am prins nici un ars la urgente. Ce viata faina au aia , nu trebuie sa munceasca deloc. Cam asa ceva e ce ai spus tu .
In fine , trecand peste toate cele , gastro este grea , cu stres , cu garzi dracoase si urgente date naibii.
O lasi sau o tai de pe lista?

Uite aici ceva interesant :


Tratament: sclerozare sau banding în urgenta, în conditii extreme – compresiune cu sonda
Blackmore, chirurgical – transectie esofagiana la cazuri selectate, în urgenta amânata

Si protocolul:

http://www.jurnaluldechirurgie.ro/jurna ... linHDS.pdf
obstetrix wrote:in anul I nu poti face cezariana mana 1, sunt multe care trebuie sa le stii:tipuri de incizii, cum sa tii pensele, cum sa le desfaci, sa iti folosesti ambele maini in orice mom, sa stii nodurile in orice conditii, ce sa ceri de la instrumentara


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 36 guests