Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

odiseea spatiala
johncarmak2
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 16, 2009 7:17 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby johncarmak2 » Thu Oct 28, 2010 4:55 pm

Jonathanu wrote:Si cand te gandesti ca fac cateva sute de mii de euro cu organizarea examenului.
Unde s-or duce toti banii astia?
Simularea cu tot cu descentralizare a fost 20 ron de persoana.
Ei ce-or face cu atatia bani, unde s-or duce, or fi dat vreodata vreo explicatie de ce le trebuie jumatate din salariul unui medic rezident intr-o luna ca sa organizeze examenul?

Banii astia se duc la BOC, in bugetul consolidat. Mdea, avem ce meritam...

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby prodezbatere » Thu Oct 28, 2010 6:53 pm

O sala cu 30 de candidati ar fi in jur de 3000$ nivelul de taxe.Din aceasta suma vom plati tipul cu calculatorul cu 30$ si inca 100 $ cei 3 rezidenti care supravegheaza+chiria salii cu inca 100 $.
carioci=10 $
Caietul=1 $=30$
Transpot 30$
Comisia ex=300 $(10$ per capita );......ar un total de 600 USD restu de 2400 de unde se duc?
Chiar ma gandesc sa cer in mod oficial MS pt ce am platit aproximativ 100 $,avem acest drept!
Cine vrea sa semneze cu cu mine aceasta cerere?

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby prodezbatere » Thu Oct 28, 2010 6:59 pm

La 4000 de candidati ar fi aproximativ o jumatate de milion de USD

Jonathanu
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Thu Oct 07, 2010 10:52 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby Jonathanu » Thu Oct 28, 2010 7:24 pm

Da, am putea face o petitie prin care sa cerem sa ni se explice cheltuirea acestor bani.
La 4000 de persoane vin aproximativ 280.000 euro.
Iar dovada cea mai clara ca e f mult marita suma a fost cum am zis si post-ul de mai sus, simularea nationala.
A fost organizata exact ca un examen de rezidentiat, si a costat doar 20 ron de participant.
Si ar mai fi o chestie... de ce sa nu plateasca ministerul organizarea ex?
Chiar sunt curios cum e in straintate.. varul meu a dat in franta o sa-l intreb daca ei au trebuit sa plateasca vreun ban.. dar bine ei erau platiti inca din anul 4-5 de fac asa ca..

johncarmak2
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 16, 2009 7:17 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby johncarmak2 » Fri Oct 29, 2010 4:30 pm

prodezbatere wrote:O sala cu 30 de candidati ar fi in jur de 3000$ nivelul de taxe.Din aceasta suma vom

plati tipul cu calculatorul cu 30$ si inca 100 $ cei 3 rezidenti care supravegheaza+chiria salii cu inca 100

$.
carioci=10 $
Caietul=1 $=30$
Transpot 30$
Comisia ex=300 $(10$ per capita );......ar un total de 600 USD restu de 2400 de unde se duc?
Chiar ma gandesc sa cer in mod oficial MS pt ce am platit aproximativ 100 $,avem acest drept!
Cine vrea sa semneze cu cu mine aceasta cerere?

Ce simplu este sa dai cu presupusul ... Plata concursului nu vizeaza doar actiunile din ziua Z.
Pe rind, din ce stiu eu:
-se revizuieste celebra metodologie ,99% neschimbata de prin '907 toamna ((si) aici e bagata celebra d-na ENE din MS...)
-se fac saci cu materiale pentru sali in care se angreneaza si personal suplimentar (deci platit in consecinta)
-se fac verificari ale salilor (la fel platite, ca doar nu se duce nimeni pe gratis)
-se fac contracte se inchiriat sali
-se inchiriaza amplasarea din IZVORANI (cazare+masa 3..4 zile la circa 40..50 persoane)
-se platesc porfesorii (15..20) care au creat intrebarile
-se plateste personalul tehnic (multiplicare, colationare) din IZVORANI
-se plateste Jandarmeria (Izvorani, ziua concursului, paza lucrari pina la contestatii)
-se platesc soferii de ambulante
-se plateste firma care asigura PC, scanere
-se plateste ITC pentru modificarea softului+asistenta tehnica in ziua Z
-se platesc colaboratorii (caratorii de PC, supraveghetori, bla bla)
-se plateste 1..2 teleconferinte (prin STS)
-se plateste tipografia unde se fac grilele
-se platesc consumabilele (carioci, sirme sigilii, sigilii, pixuri,capse, hirtia din caiete,draci laci)
-se plateste personalul care asigura informatii telefonice+fax din preziua concursului pina la contestatii

si ce o mai fi de plata, ca nu mai stiu!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby b3 » Fri Oct 29, 2010 6:13 pm

La asta ma ganeam si eu dar mi-era lene sa scriu. Salile s-ar putea sa le aiba gratis, in baza unui acord MS-MEC-UMF, si Jandarmeria poate nu e platita din acelasi motiv.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
prodezbatere
junior
junior
Posts: 82
Joined: Tue Jun 29, 2010 6:28 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby prodezbatere » Fri Oct 29, 2010 7:35 pm

Toti cei care sunt bugetari si participa la aceasta sindrofie sunt platiti prin leafa lunara,si probabil ca vor primi o anumita suma pt ziua de duminca,restul sunt angajati ai statului si sunt obligati prin lege sa organezeze acest botez medical! care este o sarcina de serviciu. cnpdes era un soi de agentie de sub umbrela MS,iar in noua era a ramas tot la fel doar ca nu mai are acces direct la banii virati in cont!
In USA 100.000 $ este o avere,despre ce vb noi aici?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby Enemy » Fri Oct 29, 2010 9:03 pm

johncarmak2 wrote:
prodezbatere wrote:O sala cu 30 de candidati ar fi in jur de 3000$ nivelul de taxe.Din aceasta suma vom

plati tipul cu calculatorul cu 30$ si inca 100 $ cei 3 rezidenti care supravegheaza+chiria salii cu inca 100 $. Chiria nu exista. Rezidentii supraveghetori nu iau 100 de dolari nici in cele mai bune vise.
carioci=10 $
Caietul=1 $=30$
Transpot 30$
Comisia ex=300 $(10$ per capita );......ar un total de 600 USD restu de 2400 de unde se duc?
Chiar ma gandesc sa cer in mod oficial MS pt ce am platit aproximativ 100 $,avem acest drept!
Cine vrea sa semneze cu cu mine aceasta cerere?

Ce simplu este sa dai cu presupusul ... Plata concursului nu vizeaza doar actiunile din ziua Z.
Pe rind, din ce stiu eu:
-se revizuieste celebra metodologie ,99% neschimbata de prin '907 toamna ((si) aici e bagata celebra d-na ENE din MS...) [De ce sa se revizuiasca materia pe banii somerilor absolventi de fac? Nu vad logica
-se fac saci cu materiale pentru sali in care se angreneaza si personal suplimentar (deci platit in consecinta)
-se fac verificari ale salilor (la fel platite, ca doar nu se duce nimeni pe gratis)
-se fac contracte se inchiriat sali (salile sunt moca_
-se inchiriaza amplasarea din IZVORANI (cazare+masa 3..4 zile la circa 40..50 persoane)
-se platesc porfesorii (15..20) care au creat intrebarile
-se plateste personalul tehnic (multiplicare, colationare) din IZVORANI
-se plateste Jandarmeria (Izvorani, ziua concursului, paza lucrari pina la contestatii)
-se platesc soferii de ambulante
-se plateste firma care asigura PC, scanere (toata aparATURA it A FOST cumparata IN FIECARE AN.........-se plateste ITC pentru modificarea softului+asistenta tehnica in ziua Z
-se platesc colaboratorii (caratorii de PC, supraveghetori, bla bla)
-se plateste 1..2 teleconferinte (prin STS)
-se plateste tipografia unde se fac grilele
-se platesc consumabilele (carioci, sirme sigilii, sigilii, pixuri,capse, hirtia din caiete,draci laci)
-se plateste personalul care asigura informatii telefonice+fax din preziua concursului pina la contestatii

si ce o mai fi de plata, ca nu mai stiu!

johncarmak2
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Wed Dec 16, 2009 7:17 pm

Re: Plata supravegetorilor la rezidentiatul din 15.11.2009

Postby johncarmak2 » Sat Oct 30, 2010 7:50 am

Din moment ce metodologia se aplica doar concursului de rezidentiat, mi se pare normal sa fie platita din taxa de inscriere.
Salile or fi moca (chiria in ziua de duminica), dar trebuie asigurate serviciile de curatenie, incalzire si electrica. Cu ce bani?
Aparatura nu este cumparata. Se inchiriaza in fiecare an. Cei care au dat de mai multe ori pot confirma acest lucru- sint echipamente diferite in fiecare an.

A, si am uitat in postul anterior. Serviciul Rezidenti nu mai aduce alte venituri in timpul anului. Asa ca salariile lor trebuie asigurate tot din taxa de concurs.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests