AVC-uri=anatomie+toceala

odiseea spatiala
gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

AVC-uri=anatomie+toceala

Postby gadget_1981 » Tue Jan 19, 2010 4:36 pm

pentru AVC-uri ai nevoie de : Netter, Sobotta, Sinelnikov si mai ales Ranga care nu e la fel de usor de gasit.Daca are cineva Ranga in format electronic il rog sa mi-l trimita si mie sau sa posteze un link pentru toata lumea.

alexxxandru
senior
senior
Posts: 106
Joined: Tue Jul 29, 2003 6:00 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby alexxxandru » Tue Jan 19, 2010 8:16 pm

gadget_1981 wrote:pentru AVC-uri ai nevoie de : Netter, Sobotta, Sinelnikov si mai ales Ranga care nu e la fel de usor de gasit.Daca are cineva Ranga in format electronic il rog sa mi-l trimita si mie sau sa posteze un link pentru toata lumea.


eu v-as sugera sa lasati naibii aveceu' si infectiile respiratorii la copil(alea de 50 si ceva de pag) si sa invatati restu de teme. puteti sa luati peste 800 si daca nu invatati 10 teme, insa sa stiti perfect restu de 40. eu la rezi am facut 3 din 4 intrebari din avece fara sa citesc nimic. prietena mea a facut peste 860 fara 4 teme citite, iar eu aproape de 800 fara 2 teme. conteaza cum si ce invatati.
bafta.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby gaurav_singh_md » Tue Jan 19, 2010 8:42 pm

daca ai inceput de acum sa citesti nu este "intelligent" sa lasi subiecte. citeste tot. ai timp sa citesti tot materialul cel putin de 5-6 ori.

alexxxandru
senior
senior
Posts: 106
Joined: Tue Jul 29, 2003 6:00 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby alexxxandru » Tue Jan 19, 2010 8:46 pm

gaurav_singh_md wrote:daca ai inceput de acum sa citesti nu este "intelligent" sa lasi subiecte. citeste tot. ai timp sa citesti tot materialul cel putin de 5-6 ori.


m-ai spart. inteligent e sa inveti cat mai tintit si cu efort cat mai putin ca sa iei punctaj cat mai mare. asta conteaza ca sa iei ce vrei. in rezidentiat o sa inveti de o sa-ti iasa pe nas.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby gaurav_singh_md » Tue Jan 19, 2010 9:32 pm

alexxxandru wrote:
gaurav_singh_md wrote:daca ai inceput de acum sa citesti nu este "intelligent" sa lasi subiecte. citeste tot. ai timp sa citesti tot materialul cel putin de 5-6 ori.


m-ai spart. inteligent e sa inveti cat mai tintit si cu efort cat mai putin ca sa iei punctaj cat mai mare. asta conteaza ca sa iei ce vrei. in rezidentiat o sa inveti de o sa-ti iasa pe nas.

sunt numai 50 de subiecte - 850 pagini (approx.). daca ai 2 luni sau mai putin atunci tre sa gandesti la "alternate plans". oricum subiectele sunt un fel de "most common diagnoses".

gadget_1981
newbie
newbie
Posts: 11
Joined: Mon Jan 18, 2010 5:49 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby gadget_1981 » Fri Jan 22, 2010 5:20 pm

poate aveti dreptate cu cititul "tintit" dar eu sunt la medicina militara si pentru mine 800 puncte sunt egale cu zero.cu 800 iau mf sau in cel mai fericit caz urgente si sincer nu ma vad stand 12 ore in picioare la SMURD ca Raed nu te lasa sa stai jos :).asa ca eu trebuie sa invat TOT.deci,ink o data,daca aveti careva Ranga in format electronic v-as fi recunoscator.spor la invatat!

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby Riley » Fri Jan 22, 2010 5:24 pm

Nu cred ca exista in format electronic. Poate ai noroc pe la anticariate! Bafta si don't panic ;)
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby 187.92a » Sat Jan 23, 2010 2:09 am

eu nu cred ca isi permite cineva sa piarda 10-15 puncte de la AVC care puncte pot constitui o diferenta care sa decida soarta celui mai important examen!
Personal cred ca trebie invatat tot, fara a lasa teme neinvatate. Tintind sus (950) se obtine un punctaj mai bun decat daca de la inceput tintim nu stiu ce strategie.
Ce vreau sa zic:
Nu stiu cine v-a zis voua despre strategii dintr-astea, dar suntem medici trebuie sa invatam cat mai mult si cat mai bine, si asta in folosul pacientilor nostri, nu neaparat pentru un examen!!
N-am mai auzit asa ceva: sa lasi lucruri neinvatate!
Suna foarte ciudat asta cu lasatul temelor, ca sic and cineva ar spune "sa dam putin rezidentiat".
Cum spunea cineva odata, AVC-ul face diferenta intre cei care iau rezidentiatul si cei care il pica.

alexxxandru
senior
senior
Posts: 106
Joined: Tue Jul 29, 2003 6:00 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby alexxxandru » Sat Jan 23, 2010 8:13 am

cu o tema necitita nu cazi rezidentiatul. si chiar nu cred ca o tema face diferenta. diferenta o fac cei 6 ani(cu mici exceptii).
sa inteleg ca nu mai sustii "metoda trident"? :)

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby 187.92a » Sat Jan 23, 2010 3:47 pm

mm, nu sh despre ce vorbesti.
daca lasi teme neinvatate, o faci desigur pe riscul tau.
eu sunt de parere ca medicii trebuie sa stie cat mai mult, nu sa le stea mintea la suntat examene.

alexxxandru
senior
senior
Posts: 106
Joined: Tue Jul 29, 2003 6:00 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby alexxxandru » Sat Jan 23, 2010 8:54 pm

trident wrote:mm, nu sh despre ce vorbesti.
daca lasi teme neinvatate, o faci desigur pe riscul tau.
eu sunt de parere ca medicii trebuie sa stie cat mai mult, nu sa le stea mintea la suntat examene.


nu-ti mai aduci aminte de celebra metoda de invatat? aia cu doar 200 de pag? ma uimesti.
uite am scormonit prin arhiva si am gasit o parere un pic diferita fata de aveceuri.

trident wrote:btw, pana invatzati un avc nu mai bine bagatzi rapid 10-12 teme mici?


trident wrote:cred ca vorbele de genu "n-ai inceput in primavara teazpa asta e" nu-si au locul. e dovedit ca invatzand temele mici calumea poti scoate punctaje cu care sa bati la c** pe aia de-au frecat-o cu AVC-uri si Intoxcatii inca din iarna.
stii ce mi-a zis o colega cand i-am zis cum am de gand sa fac? mi-a zis ca diferentele intre aia care vor lua rezi si cei care nu vor lua este tocmai AVC-ul, eventual si genomul. foarte increzatoare. venise din R*.****** sa-si depuna lucrarea de dipl la secretariat si facea grile din rahitism pe autobuz. stii c e face acum?
tot grile din rahitism


da sunt de acord ca medicii trebuie sa stie cat mai mult, insa prima data trebuie sa iei rezi-ul ca sa ajungi pe ce vrei, iar ca sa faci asta trebuie sa inveti cu cap - iar asta nu cred ca inseamna sa suntezi examenul.
fiecare cu strategia lui de invatat.
bafta.

magellan
junior
junior
Posts: 58
Joined: Thu Mar 13, 2008 6:44 pm

Re: AVC-uri=anatomie+toceala

Postby magellan » Mon Jan 25, 2010 2:49 pm

gadget_1981 wrote:pentru AVC-uri ai nevoie de : Netter, Sobotta, Sinelnikov si mai ales Ranga care nu e la fel de usor de gasit.Daca are cineva Ranga in format electronic il rog sa mi-l trimita si mie sau sa posteze un link pentru toata lumea.



http://rapidshare.com/files/275996860/r ... entral.zip

Nu l-am downloadat, eu am atlasul, dar sper sa fie ok....


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests