Transferuri

odiseea spatiala
JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Transferuri

Postby JhB » Sat Jan 09, 2010 1:43 am

pai nu-i asta? :wink:
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

georgian
junior
junior
Posts: 70
Joined: Thu Oct 16, 2008 10:51 pm

Re: Transferuri

Postby georgian » Sat Jan 09, 2010 12:20 pm

Asta e topicul pentru transferuri...Apropo cam pe cand va trebui sa facem rost de semnaturile pentru transfer? Cand se depune dosarul.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Transferuri

Postby alina_ok » Sat Jan 09, 2010 12:25 pm

georgian wrote:Asta e topicul pentru transferuri...Apropo cam pe cand va trebui sa facem rost de semnaturile pentru transfer? Cand se depune dosarul.

dar de ce nu mergi acuma sa vezi la dsp-ul din centrul unde vrei transferul? ca acu faci cu cerere si cu motivatie, fara nici un fel de accept d la nimeni.
khabi kushi khabie gham...

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Sat Jan 09, 2010 12:32 pm

alina_ok wrote:
georgian wrote:Asta e topicul pentru transferuri...Apropo cam pe cand va trebui sa facem rost de semnaturile pentru transfer? Cand se depune dosarul.

dar de ce nu mergi acuma sa vezi la dsp-ul din centrul unde vrei transferul? ca acu faci cu cerere si cu motivatie, fara nici un fel de accept d la nimeni.

cum adica fara nici un accept? :shock:

jubyle25
newbie
newbie
Posts: 5
Joined: Tue Jan 05, 2010 6:44 pm

Re: Transferuri

Postby jubyle25 » Sat Jan 09, 2010 2:08 pm

Newbie TE ROG lamureste-ma cum trebuie sa procedez pentru a obtine trasferul , eu vreau sa plec din Cluj si sa fac rezidentiatul la BuCURESTI nu vreau sa ma detasez , trebuie sa merg la rector in cazul in care profesorul nu vrea sa-mi acorde transferul ? ITI MULTUMESC

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Transferuri

Postby JhB » Sat Jan 09, 2010 4:24 pm

jubyle25 wrote:Newbie TE ROG lamureste-ma cum trebuie sa procedez pentru a obtine trasferul , eu vreau sa plec din Cluj si sa fac rezidentiatul la BuCURESTI nu vreau sa ma detasez , trebuie sa merg la rector in cazul in care profesorul nu vrea sa-mi acorde transferul ? ITI MULTUMESC


Permite-mi un lol intai (newbie se refera la altceva ...las ca te prinzi ). Referitor la transferuri: nu-ti trebuie semnaturile coordonatorilor ci doar acceptul universitatilor (rectorilor) celor 2 centre (Cluj si Bucuresti) + motive "serioase" pt transfer (sot/sotie, casa, copchii). Oricum in anul I e mai dificil pt ca univ Cluj primeste bani pt tine, dar cu insistente se poate
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

ag75drz
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 20, 2008 10:51 pm

Re: Transferuri

Postby ag75drz » Mon Jan 11, 2010 11:24 pm

Am citit toate mesajele postate aici din decembrie 2009. Eu astazi vin din Timisoara unde coordonatorul imi da acordul pentru transfer, dar rectorul, nu. Mi-am zis sa incerc... Vrea cineva chirurgie generala an II Timisoara? Eu doresc sa ma transfer pe Craiova si , desi sunt casatorit Timisoara nu-mi aproba sub nicio forma transferul. Daca vrea cineva sa vina in Timisoara in anul II si nu poate, poate facem schimb... Sau daca m-as duce la MS doar cu semnatura coordonatorului din TM as putea obtine transferul? (Incerc si eu sa sper ca gasesc vreo rezolvare)

:lol: Statul ocroteste familia :lol:

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Transferuri

Postby JhB » Tue Jan 12, 2010 5:05 pm

Mai bine te multumesti cu o detasare de 1 an si incearca transferul din anul 3...acum e greu si daca rectorul a zis nu, ministerul nu-ti aproba
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

ag75drz
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Thu Nov 20, 2008 10:51 pm

Re: Transferuri

Postby ag75drz » Tue Jan 12, 2010 7:00 pm

Problema e ca nici din anul 3 nu cred ca s-ar putea lua transfer de la TM (dupa cum a urlat la mine P.D. ) pentru ca ei isi pierd norma didactica cica. Asa ca nu stiu ce-mi ramane de facut. Caut insa un rezident la schimb poate asa o sa reusesc. Deci daca e cineva doritor de TM chirurgie generala (indiferent de an) astept ...
Fruncea tot frunce ramane, da'...capu'?

dmv
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 12, 2010 9:55 am

Re: Transferuri

Postby dmv » Wed Jan 13, 2010 12:14 am

georgian wrote:Asta e topicul pentru transferuri...Apropo cam pe cand va trebui sa facem rost de semnaturile pentru transfer? Cand se depune dosarul.

Dosarul se depune in perioada 25.01- 05.02; lista cu locurile disponibile va fi pe site-ul ms in 22.01.

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Transferuri

Postby JhB » Wed Jan 13, 2010 1:53 am

si metodologia a ramas aceeasi din sesiunea iunie-iulie 2009?? (adik actele necesare si motivele de rigoare)
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Transferuri

Postby rezidante » Wed Jan 13, 2010 7:52 am

:allright:

dmv
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 12, 2010 9:55 am

Re: Transferuri

Postby dmv » Wed Jan 13, 2010 1:26 pm

JhB wrote:si metodologia a ramas aceeasi din sesiunea iunie-iulie 2009?? (adik actele necesare si motivele de rigoare)

Da, a ramas aceeasi: acordurile UMF-urilor, acordul DSP din centrul in care se doreste continuarea+ motivele.

sclau
Posts: 1
Joined: Wed Jan 13, 2010 4:38 pm

Re: Transferuri

Postby sclau » Wed Jan 13, 2010 4:45 pm

dmv wrote:
georgian wrote:Asta e topicul pentru transferuri...Apropo cam pe cand va trebui sa facem rost de semnaturile pentru transfer? Cand se depune dosarul.

Dosarul se depune in perioada 25.01- 05.02; lista cu locurile disponibile va fi pe site-ul ms in 22.01.


De unde stie ms cate locuri disponibile sunt? Trimite facultatea?
Eu vreau sa ma transfer in Oradea, si cei de la facultate nu stiu unde trebuie sa trimita lista cu locuri.
De la Dsp am primit o instiintare trimisa de Cndps ca lista se trimite pana in 15 ian. Dar nu au spus unde. :(

Stie cineva unde exact se trimite? La ms? Unde la ms?

Mersi

rezi
junior
junior
Posts: 58
Joined: Tue Mar 31, 2009 2:06 pm

Re: Transferuri

Postby rezi » Thu Jan 14, 2010 3:49 pm

Intreb pe cei care au mai facut trasnferuri! Pt acordul UMF dak am cererea de transfer semnata de coordonator cu data din decembrie 2009 o mai pot folosi acum la depunerea cererii la UMF???
Multumesc.

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: Transferuri

Postby Joy » Sun Jan 24, 2010 5:29 pm

Sigur ca se poate.Si eu am semnatura coordonatorului tot din decembrie si asa am depus spre aprobare la rectorat.

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

locuri transferuri

Postby myha » Sun Jan 24, 2010 6:29 pm

stie cineva cand se afiseaza locurile disponibile pentru transferuri ? si se poate depune dosarul inainte de afisarea locurilor?ms

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Sun Jan 24, 2010 6:53 pm

Joy wrote:Sigur ca se poate.Si eu am semnatura coordonatorului tot din decembrie si asa am depus spre aprobare la rectorat.

cum trebuie trimisa pt aprobare la rectorat?nu trebuie dus la rector cu o cerere si el sa ne dea acceptul?sau cum?

crybaby
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Sun Mar 04, 2007 12:59 pm

Re: locuri transferuri

Postby crybaby » Sun Jan 24, 2010 9:32 pm

myha wrote:stie cineva cand se afiseaza locurile disponibile pentru transferuri ? si se poate depune dosarul inainte de afisarea locurilor?ms

locurile disponibile se vor afisa pe 29 ,asa au scris pe site-ul ms
iar perioada de transferuri este intre 1-12 feb,deci nu se poate pune dosarul inainte de afisarea locurilor.

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: locuri transferuri

Postby myha » Sun Jan 24, 2010 10:10 pm

crybaby wrote:
myha wrote:stie cineva cand se afiseaza locurile disponibile pentru transferuri ? si se poate depune dosarul inainte de afisarea locurilor?ms

locurile disponibile se vor afisa pe 29 ,asa au scris pe site-ul ms
iar perioada de transferuri este intre 1-12 feb,deci nu se poate pune dosarul inainte de afisarea locurilor.

multumsc

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: Transferuri

Postby Joy » Mon Jan 25, 2010 9:26 pm

Myha, sigur ca cererea este pt rector, dar se lasa la semnat doar nu trebuie vorbit personal.

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Mon Jan 25, 2010 9:29 pm

Joy wrote:Myha, sigur ca cererea este pt rector, dar se lasa la semnat doar nu trebuie vorbit personal.

pai eu credeam ca tb sa ma duc personal ,sa i zic motivele,sa incerc sa l conving :peace:

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: Transferuri

Postby Joy » Mon Jan 25, 2010 9:41 pm

Faci cum crezi tu ca e mai bine, dar ca sa vb personal e mai greu, trebuie sa te primeasca, ai de asteptat pe la usi...Eu am depus cerere la rectorat si raspunsul il primesc in 2 zile.

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Mon Jan 25, 2010 9:49 pm

Joy wrote:Faci cum crezi tu ca e mai bine, dar ca sa vb personal e mai greu, trebuie sa te primeasca, ai de asteptat pe la usi...Eu am depus cerere la rectorat si raspunsul il primesc in 2 zile.

bine,merci sa ne anunti ce rezultat primesti.si unde ai depus acum?la cel care te primeste sau de unde vrei sa pleci?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Transferuri

Postby b3 » Tue Jan 26, 2010 2:40 pm

Cred ca va intereseaza asta http://www.ms.ro/concurs.php?id=83
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

lascu_elena
newbie
newbie
Posts: 10
Joined: Tue Dec 22, 2009 10:30 am

Re: Transferuri

Postby lascu_elena » Thu Jan 28, 2010 12:29 pm

Am si eu o dilema oare pot sa depun un dosar cu toate motivele serioase pt care vreau transfer si cu 2 cereri catre rectori prin care sa cer transfer si apoi sa scriu ca nu vor sa semneze pt ca nu vor sa semneze coordonatorii ? Cred ca ar trebui sa facem si facultatea de drept pt ca astia ne incalca dreptul de a putea sa depunem un dosar.
Daca ati mai intalnit situatii similare pe la colegii mai mari astept sugestii pt rezolvare. :(

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Thu Jan 28, 2010 4:17 pm

lascu_elena wrote:Am si eu o dilema oare pot sa depun un dosar cu toate motivele serioase pt care vreau transfer si cu 2 cereri catre rectori prin care sa cer transfer si apoi sa scriu ca nu vor sa semneze pt ca nu vor sa semneze coordonatorii ? Cred ca ar trebui sa facem si facultatea de drept pt ca astia ne incalca dreptul de a putea sa depunem un dosar.
Daca ati mai intalnit situatii similare pe la colegii mai mari astept sugestii pt rezolvare. :(

dar de ce tb semnaturile coordonatorilor pt transfer?

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: Transferuri

Postby pufalina » Fri Jan 29, 2010 10:00 am

pt ca unii nu cunosc metodologia de transfer. sau..tin neaparat sa incurce. wave.gif

artefactul
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Apr 25, 2008 10:39 am
Contact:

Re: Transferuri

Postby artefactul » Fri Jan 29, 2010 10:52 am

Ba fratilor, se pare ca s-a simplificat metodologia de transferuri in sensul descentralizarii. Iti trebuie doar avizul prorectoratelor(care nu le poti obtine decat daca ai avizul coordonatorilor) si atata, aveze care se depun impreuna cu o cerere la DSP-ul unde vrei sa ajungi.

exemplu:

DOMNULE DIRECTOR,


Subsemnatul dr.……………………………………………………………………,
medic rezident anul ………. , specialitatea …………………………………………….....,
cu LOC/POST la Spitalul …………………………………………………………………,
va rog sa-mi aprobati transferul din Centrul Universitar . …………….............………... in Centrul Universitar Iasi, incepind cu data de 01.03.2010.
Motivele pentru care solicit acest transfer sunt:
………………………………………………
Ataşez următoarele documente:
…………………………………………………………………………………

Data …………………………

Semnatura…………………………


Nr.telefon ………………………….



DOMNULUI DIRECTOR COORDONATOR AL DIRECTIEI DE SANATATE PUBLICA A JUDETULUI IASI





Deci am inteles bine? voi ce ziceti?

artefactul
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Fri Apr 25, 2008 10:39 am
Contact:

Re: Transferuri

Postby artefactul » Fri Jan 29, 2010 10:53 am

pana acum avizele de la prorectorate+avizele coordonatorilor+avizele DSP-urilor trebuiai trimise impreuna cu o cerere de transfer la PERFMED. aCUM SE PARE CA E MAI SIMPLU

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Transferuri

Postby JhB » Fri Jan 29, 2010 4:02 pm

Ce intelegeti prin avizul universitatii..., respectiv facultatii...?? Trebuie avizul rectorului si al decanului, sau doar rectorul (prorectorul mai nou) ca pana acum.
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Sat Jan 30, 2010 10:59 pm

oare cand au de gand sa afiseze astia locurile alea pt transfer ?sau s au afisat si nu le am gasit eu?

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: Transferuri

Postby Joy » Tue Feb 02, 2010 11:39 am

Avizul universitatii consta in aprobarea rectorului, care nu ti-o da fara aprobarea coordonatorului.

User avatar
pufalina
newbie
newbie
Posts: 21
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:05 pm

Re: Transferuri

Postby pufalina » Tue Feb 02, 2010 6:42 pm

"Universităţile de medicină şi farmacie şi facultăţile de medicină, medicină dentara şi farmacie vor afişa la sediile acestor instituţii şi vor transmite Ministerului Sănătăţii, numărul de locuri disponibile pentru schimbarea centrului de pregătire, pentru fiecare specialitate în parte, pana la data de 29 ian.2010" :!:

oanalualin
Posts: 2
Joined: Fri Oct 05, 2007 2:45 pm
Location: Bucuresti

Re: Transferuri

Postby oanalualin » Thu Feb 04, 2010 5:25 pm

Buna! Eu am luat gineco pe Constanta si as vrea sa ma transfer pe Bucuresti (aici am apartament+sot+copil). De la Bucuresti am acceptul dar proful de la Constanta nu-mi da avizul daca nu ii aduc alt rezident la schimb... poate e cineva interesat de gineco constanta....

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Thu Feb 04, 2010 6:20 pm

a aflat cineva locurile diponibile pt transfer?

dmv
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Tue Jan 12, 2010 9:55 am

Re: Transferuri

Postby dmv » Sun Feb 07, 2010 9:06 pm

locurile disponibile pt. transferuri se gasesc pe site-urile universitatilor, eventual cauta la sectiunea rezidenti- noutati.

JhB
junior
junior
Posts: 51
Joined: Sun Apr 01, 2007 4:17 pm
Location: 13bis

Re: Transferuri

Postby JhB » Tue Feb 09, 2010 5:33 pm

Scrie pe undeva cand se afiseaza tabelul cu cei ce au primit transferul??
"Secretul fericirii nu este sa faci ceea ce-ti place,ci sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci"

myha
junior
junior
Posts: 35
Joined: Wed Nov 25, 2009 11:00 pm

Re: Transferuri

Postby myha » Tue Feb 09, 2010 10:27 pm

dmv wrote:locurile disponibile pt. transferuri se gasesc pe site-urile universitatilor, eventual cauta la sectiunea rezidenti- noutati.

......dar a primit cineva aprobarea rectorilor pt transfer?

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: Transferuri

Postby Joy » Wed Feb 10, 2010 2:58 pm

De obicei rectorii sunt de acord cu transferul.Eu cel putin nu am avut nicio problema in a obtine aprobarea lor.


Return to “Rezidentiat 2010”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests