Stagiul de baza vs. stagiul principal

de dat il dam, dar il mai terminam ?
elenah
Posts: 2
Joined: Thu Dec 03, 2009 1:18 am

Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby elenah » Mon Dec 14, 2009 8:46 pm

Pt rezidentii din specialitati medicale (dar nu med interna) care trebuie sa inceapa cu stagiul de med interna, este posibil sa schimbam ordinea cu care incepem, adica sa incepem cu stagiul principal? Cum tb procedat - se vb cu coord de rezidentiat?

Sau se poate sa fii teoretic incadrat in stagiul de med interna, iar practic sa mergem la stagiul principal? Stiu destul de multi in specialtiati chirurgicale care ar tb sa inceapa cu chir gen, dar de fapt de la chir generala isi iau doar pontajul, pe cand ei sunt la stagiul principal. Imi imaginez ca s-ar putea si la med interna. Stiti cumva care spitale pt stagiul de medicina interna ar accepta asta?

Multumesc mult anticipat!

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby Mariko » Tue Dec 15, 2009 1:43 pm

Cel putin inca de anul trecut a ramas valabil faptul ca toti rezidentii, indiferent de specialitate, incep cu stagiul de baza (sau principal). Abia dupa efectuarea acestuia se poate schimba ordinea celorlalte stagii, dar numai a celor din anul in curs.
Things fall apart so that other things can fall together.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby Enemy » Tue Dec 15, 2009 2:49 pm

Tu crezi ca degeaba sunt puse stagii in rezidentiat? Daca era mai benefic sa faci doar specialitatea de baza nu mai puneau si alte stagii...

Sa traiti bine!

clivia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Dec 11, 2008 2:36 pm

Re: Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby clivia » Tue Dec 15, 2009 2:58 pm

Am si eu o intrebare referitoare la primul stagiu: ne alegem noi unde sa il facem? In cazul in care nu ne alegem noi, cine decide unde se face: dsp-ul sau coordonatorul de rezidentiat?

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby Mariko » Tue Dec 15, 2009 3:13 pm

Primul stagiu se face la unitatea de indrumare pe care ti-o alegi la CNPDS (daca ai ales Bucuresti), sau la DSP judetean. Repartitia se face in ordinea descrescatoare a punctajelor de la concurs, pe baza listei afisate pe www.rezidentiat.info
Things fall apart so that other things can fall together.

clivia
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Dec 11, 2008 2:36 pm

Re: Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby clivia » Tue Dec 15, 2009 3:27 pm

Multumesc! Si cand se alege primul stagiu? In ziua alegerii coordonatorului sau dupa 1 ianuarie?

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: Stagiul de baza vs. stagiul principal

Postby Mariko » Tue Dec 15, 2009 3:33 pm

Incepe la 1 ianuarie, uita-te pe tabelul publicat sa vezi cat dureaza la fiecare specialitate. Cand se face repartitia pe centrele de indrumare ti se da si repartitia pe stagiu. Cel putin asa a fost, in cazul situatiei actuale de la CNPDS nu stiu exact ce se va intampla.
Things fall apart so that other things can fall together.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests