rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

de dat il dam, dar il mai terminam ?

Care ar trebui sa fie pragul de promovabilitate la rezidentiat ?

50%
8
10%
65%
69
84%
alta varianta (specificati in topic)
5
6%
 
Total votes: 82

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby vokuro » Sat Dec 05, 2009 3:53 pm

s-a tot spus pe aici ca si cu ochii inchisi ai putea face grilele alea si sa scoti un punctaj de promovare in conditiile metodologiei actuale..... ei bine am facut un test si am fost uluit....

am intrat pe rezitest si am clickuit la pura intamplare raspunsurile de acolo am scos un punctaj de 420
repet.... nici macar nu m-am uitat la intrebari!!!!!!!

atashez si un printscreen in caz ca nu sunt crezut pe cuvant!!!
evident carcotasii o sa spuna ca 420 nu e punctaj de promovabilitate.... insa sunt convins ca daca ai pune pe oricine care nu are nimik de a face cu medicina si ar citi crilele tot ar gasi niste raspunsuri pe care sa le bifeze corect din cultura sa generala...

Concluzile le tragetzi singuri!!!!

moderator: cu acordul lui vokuro, am creat un poll
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby vokuro » Sat Dec 05, 2009 3:56 pm

nu stiu din ce motiv imi apare o eroare la incercarea mea de a uploada respectivul printscreen "Sorry, the board attachment quota has been reached." poate ma ajuta un moderator?
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby b3 » Sat Dec 05, 2009 4:03 pm

nu se pot pune attachmenturi. poti pune poza pe http://www.imageshack.us si linkul aici
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: MS a suplimentat cu 1.500 numarul de locuri la rezidentiat

Postby vokuro » Sat Dec 05, 2009 4:08 pm

na imi cer scuze ca am incarcat imedul cu inca un topic.....
http://img189.imageshack.us/img189/6060/randomtest.jpg

asta e printscreenul de care vorbeam...

P.S. evident "concluzile" a fost o greseala de tipar ;)
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby vokuro » Sat Dec 05, 2009 4:09 pm

b3, vrei sa te hotarasti daca topicul merita pastrat ori ba?
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby b3 » Sat Dec 05, 2009 4:13 pm

scuze, ti-am zis pe pm ca l-am pus la loc :)

Bun, ceva constructiv: care ar trebui sa fie pragul de promovabilitate la rezidentiat, ca sa nu devina examenul inutil (desi util este pt departajarea pe specialitati, dar totusi si MF este specialitate, ca toate celelalte)

va rog nu va luati la cearta si aici
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby Doktorita » Sat Dec 05, 2009 4:26 pm

Am facut si noi teste pe rezitest la "nimereala" si am scos 490-500 de puncte..se discuta despre asta si inainte de examen...

User avatar
dandanaua
senior
senior
Posts: 246
Joined: Sat Apr 18, 2009 1:10 pm

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby dandanaua » Sat Dec 05, 2009 4:28 pm

Si eu l-am rugat pe un prieten ,strain chiar ,ce nu are nici o legatura cu medicina sa faca un test pe rezitest la intamplare si a scos 689 fara caterinca !
Mai stiu pe unul tufa de venetia in facultate care la rezi a facut 730 de puncte ! L-am intrebat cum ai reusit si mi-a zis clar ca nu a invatat nimic si a pus la nimereala si ca el a venit la rezi caci :" Mai exista si Dumnezeu !"
De aceea eu cred ca ex de rezi ar trebui sa aiba si o parte practica -acolo se vede ce si cum ,nu pe niste grile la rezidentiat pe care unii si multi o fac le pot nimeri la intamplare .
Dupa mine as ridica pragul de promovare la 70 % si as adauga si o parte practica la examenul de rezi neaparat !
In concluzie , putea fi pragul de promovare si 10% tot trebuia sa se asigure o forma de pregatire ulterioara PENTRU TOTI CEI PROMOVATI ca si in ceilalti ani altfel era vorba de discriminare intre generatii .

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby vokuro » Sat Dec 05, 2009 5:11 pm

pai discriminare intre generatzii ar fi si daca anul asta se da MF la toti cei promovatzi in conditiile in care anul trecut nu se dadea MF la cei promovatzi.... corecteaza-ma daca gresesc, dar din punctul meu de vedere asta ar fi o discriminare intre generatzii... :)
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby vokuro » Sat Dec 05, 2009 5:14 pm

Doktorita wrote:Am facut si noi teste pe rezitest la "nimereala" si am scos 490-500 de puncte..se discuta despre asta si inainte de examen...



da, se discuta si inainte de rezi, insa atunci se discuta in virtutea fricii dinainte si in conditiile in care atunci nu era balacareala cu MF de la 460 puncte la 610..... cred cu tarie ca acum contextul e diferit....
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby gaurav_singh_md » Sat Dec 05, 2009 6:51 pm

in loc de CS+CM numai CS. cel putin un caz clinic din fiecare tema. numai tematica, fara bibliografie ( daca vrei citesti harri+schwartz+nelson daca nu ai optiunea gherasim+angelescu+ciofu, un examen pentru medici nu pentru papagali si bulangii). 300 de intrebari in 4 ore (numai CS).
caz clinic in forma de EMQ (a la PLAB).

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby vokuro » Sun Dec 06, 2009 12:13 pm

mda, mi s-ar parea de bun simt si o proba practica....
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby gaurav_singh_md » Sun Dec 06, 2009 1:33 pm

vokuro wrote:mda, mi s-ar parea de bun simt si o proba practica....

proba practica in romania=PCR+banii

mihosh
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 16, 2009 3:33 pm
Location: bucuresti-ploiesti
Contact:

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby mihosh » Sun Dec 06, 2009 4:29 pm

e relativ rezitestul.nu ma refer la sectiunea de grile,ci la simularea de concurs de pe site-ul rezitest.am facut cateva si,desi stiam-chiar stiam-mare parte din raspunsuri m-a uimit de cateva ori cu un punctaj mic;alteori aveam punctaj uimitor de mare,desi recunosc ca eu nu sunt de peste 900.am inceput sa verific daca imi puncteaza toate grilele si am vazut ca figura ca nu am trecut prin multe sau ca am trecut prin toate(ceea ce in mod expres nu facusem).Deci,ma indoiesc de punctajele rezitest...

In ceea ce priveste rezidentiatul,consider ca ar trebui un pic mai drastic,iar modalitatea de raspuns la grile ar trebui modificata.pare mai mult concurs de umplere de cerculete cat mai perfect si se pierde punctaj in cazul in care esti presat de timp.Medicina este o meserie nobila,iar rezidentiatul trebuie sa reflecte totusi cunoastere si nu in special promovabilitate cum s-a dorit in acest an.

Korss
junior
junior
Posts: 28
Joined: Wed Nov 18, 2009 1:12 am

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby Korss » Sun Dec 13, 2009 2:40 am

mihosh wrote:e relativ rezitestul.nu ma refer la sectiunea de grile,ci la simularea de concurs de pe site-ul rezitest.am facut cateva si,desi stiam-chiar stiam-mare parte din raspunsuri m-a uimit de cateva ori cu un punctaj mic


Ai dreptate ca e relativ. O sa ziceti ca tin cu carcotasii, dar am pus si eu de sus pana jos C la CS si ACD la CM si am luat 54 puncte.... nu, nu am scris gresit (nu am mancat zerouri) - chiar 54 ca si eu credeam ca am citit gresit. :lol: sau poate n-am noroc la puse la plesneala :lol:

Si legat de proba practica la rezi - cam cum va fi obiectiva? Si cum si unde dau "practic" aprox. 4500 de candidati? Si in cat timp? Ca daca dau in paralel la toate spitalele din Bucuresti, de ex, ca sa mearga repede, atunci nu sunt testati de aceeasi comisie si automat nu mai e impartial examenul. Plus ca la "practic" ce-ar trebui sa se dea "ceva general" astfel incat sa se potriveasca si viitorului rezident in med de laborator, dar si viitorului internist si viitorului chirurg? Si nu incepeti acum cu faze de genul: "orice specialitate ai, trebuie sa stii sa recunosti anumite boli" ca dupa x ani de practica intr-o singura specialitate iti stii partea ta si cam atat, restul intra la amintiri din facultate (amintiri din copilarie). Chiar credeti ca nu s-au gandit la fel si fel de metode? Totusi cea actuala e destul de impartiala...

Problema ar fi sa nu mai schimbe legislatia de la un an la altul si sa fie aceste diferente intre generatii...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezultat grile rezitest la plezneala!!!!

Postby gaurav_singh_md » Sun Dec 13, 2009 12:10 pm

partea practica nu este asa de greu de realizat. se poate copia sistemul din anglia/SUA (OSCE/step3) cu 10-14 "stations" si un barem de corectare universal.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests