Spitale platitoare Iasi

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Thu Dec 03, 2009 12:18 am

care sunt spitalele platitoare in iasi si pe care e mai "convenabil" sa il alegem?

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Thu Dec 03, 2009 2:02 pm

Nimeni?:d

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Fri Dec 04, 2009 11:14 am

Stie cineva cand trebuie sa ne prezentem pentru semnarea contractului de munca sau cum se procedeaza de fapt? Am sunat azi la dsp iasi si mi-au spus ca nu la ei se semneaza contractul, la ei nu se face decat repartizarea pe clinici. Atunci unde te duci sa faci contractul daca nici nu sti spitalul care te plateste? Pe foaia de la teleconferinta zice ca intre 7 si 15 dec se semneaza contractul de munca, iar apoi pe 16 dec se face repartitia pe clinici "pe baza adeverintei eliberate de unitatea sanitara cu care s-a incheiat contract individual de munca pe durata determinata sau nedeterminata".... :what:

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Fri Dec 04, 2009 11:21 am

Pot sa iti spun cum a fost anul trecut. Au postat pe siteul dspiasi un comunicat in care se specificau 2 zile in care urma sa se aleaga spitalul platitor. Erau ore diferite in functie de specialitati. Anul asta se pare ca nu stie nimeni nimic in legatura cu asta. Cred ca nu ne ramane decat sa asteptam...

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Fri Dec 04, 2009 11:35 am

Sunt un pic confuza, pentru ca pe foaie scrie una, adica trebuie sa inchei contractul si sa vii cu el la repartitie, sau poate se refereau numai la cei ce si-au luat si post? Pe mine cei de la dsp m-a pus sa vorbesc cu spitalul de urgenta "sf ioan" pentru ca doar acolo se face ce am ales eu. Doamna de acolo mi-a zis nu au primit nimic in acest sens si ca contractul (scuze de cacofonie) se semneaza oricand pana la data de 1 ian 2010. Eu nu am facut facultatea la iasi si nici nu cunosc pe nimieni la medicina de la iasi. :help:

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Fri Dec 04, 2009 11:50 am

Eu voi merge luni sa intreb la dsp. Poate ma lamuresc mai bine. Din cate imi zici tu fiecare trebuie sa mergem la un anumit spital platitor si sa semnam contractul. Oare ei chiar nu pot anunta ce si cum?

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Fri Dec 04, 2009 12:05 pm

Eu am numai loc, nu si post. Poate ca datele de 7-15 dec se refera la cei ce si-au luat si post si trebuie sa se duca la spitalele respective pentru contractele de munca. Problema e ca pe foaia de la repartitie nu e nimic spus clar, cei numai cu loc trebuie sa faca ...... iar cei cu loc si post trebuie sa faca ....... Pe mine m-au pus sa vorbesc cu spitalul "sf ioan" pentru ca doar acolo se face specialitatea mea in iasi, deci cred ca ala e spitalul platitor. Dar spitalul platitor il afli dupa repartitie care e pe 16 dec. In fine, sper ca cei de la dsp se vor trezi si vor anunta pe site-ul ala ametit ce trebuie sa facem.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Fri Dec 04, 2009 12:21 pm

Pe 16 alegem spitalul unde facem rezi...acesta poate fi diferit de spitalul platitor. La Iasi nu au fost posturi, doar locuri. Cred ca tu ai ales plastica sau ortopedie...de asta o sa faci la Sf. Ioan.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 12:54 pm

Vesti de la dsp iasi...pentru ca lumea sa nu mai faca drumuri inutile...se va afisa in zilele urmatoare pe siteul www.dspiasi.ro ziua cand vom veni pentru alegerea spitalului platitor si a clinicii si coordonatorilor de rezidentiat (cel mai probabil 15 sau 16 decembrie). In ce priveste actele necesare trebuie sa vedem ce ne va cere fiecare spital.

alex21
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Nov 29, 2008 8:41 pm

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby alex21 » Mon Dec 07, 2009 7:11 pm

Si pana pe 15 trebuie sa mai facem ceva formalitati?

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby VoxEgo » Mon Dec 07, 2009 7:15 pm

Azi la dsp iasi mi s-a spus sa ma duc la spitalul platitor sa aflu ce acte imi trebuie. Totusi, eu nu mi-am ales inca spitalul platitor (desi fiind vorba de psihi, intuiesc eu care e ala :P). Doamnele de acolo tot insistau ca nu se stie repartitia finala (whatever that is). Ar fi fost greu sa se anunte ceva pe site?
the Earth is flat

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 7:25 pm

Pana nu stim spitalul platitor nu prea avem ce face. Am intrebat de analizele medicale necesare si mi s-a raspuns ca depind de spital. In rest e nevoie de copii xerox dupa C.I., certificat de casatorie (unde e cazul), adeverinta de absolvire, cartea de munca (daca aveti), cod IBAN (nu stiu daca la o banca anume sau oriunde-ma mai interesez). Din cate am inteles nu e nici o graba cu acest dosar (cel putin asa a zis doamna de acolo).

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Mon Dec 07, 2009 9:50 pm

Sa nu uit... cei care aveti specialitati care se fac intr-o singura clinica (gen chirurgie cardiaca, plastica, psihiatrie, pneumologie...etc) puteti merge sau intreba telefonic la spitalele respective daca ei stiu mai multe... La DSP nu au ajuns listele ce ne confirma in rezidentiat.

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Wed Dec 09, 2009 7:04 pm

S-a afisat si la noi ceva...in sfarsit!!!
www.dspiasi.ro

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby VoxEgo » Wed Dec 09, 2009 7:27 pm

Acolo sunt precizate doua date - 15 si 16 noiembrie, dar dupa programul lor pe ore ar trebui sa termine intr-o zi. Weird.
the Earth is flat

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Wed Dec 09, 2009 7:34 pm

Am observat...dar cred ca 15 e pentru spitalul platitor si 16 pt coordonator si clinica. Ar fi fost dificil sa faca 2 documente ;))

alex21
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Nov 29, 2008 8:41 pm

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby alex21 » Wed Dec 09, 2009 11:00 pm

Este cineva dintre voi pe gineco?

iulia24
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Dec 10, 2009 10:56 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby iulia24 » Thu Dec 10, 2009 10:58 am

da eu sunt :)

alex21
newbie
newbie
Posts: 8
Joined: Sat Nov 29, 2008 8:41 pm

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby alex21 » Fri Dec 11, 2009 9:12 am

Buna iulia24. Stii cumva care spital ar fi mai convenabil pt gineco? Cuza-Voda sau Elena-Doamna?

iulia24
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Dec 10, 2009 10:56 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby iulia24 » Fri Dec 11, 2009 1:04 pm

sal! eu am facut gineco la cuza voda si era ok...acum nu stiu cum o sa se poarte cu rezidentii cred ca depinde si la cine cazi! elena doamna e un spital cam vechi dar sa nu te astepti ca la cuza voda sa fie nou:))

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Thu Dec 17, 2009 10:42 pm

taxa pt carnetul de rezident cand se plateste la iasi? si dupa repartitia de pe 15 dec ce mai trebuie sa facem (in afara de mersul la spitalul repartizat si de vorbitul cu coordonatorul de stagiu)?

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Thu Dec 17, 2009 10:47 pm

si ce imi puteti spune despre spitalul sf ioan si despre cei de acolo (chiru plastica), pt ca nu am facut faculta in iasi.... dupa ce am vazut in ce hal arata cladirea si imprejurimile m-am cam deprimat...

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Thu Dec 17, 2009 11:12 pm

mad_hatter wrote:taxa pt carnetul de rezident cand se plateste la iasi? si dupa repartitia de pe 15 dec ce mai trebuie sa facem (in afara de mersul la spitalul repartizat si de vorbitul cu coordonatorul de stagiu)?

taxa o poti plati si mai incolo. din cate am inteles carnetele se dau prin primavara...

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Thu Dec 17, 2009 11:16 pm

mad_hatter wrote:si ce imi puteti spune despre spitalul sf ioan si despre cei de acolo (chiru plastica), pt ca nu am facut faculta in iasi.... dupa ce am vazut in ce hal arata cladirea si imprejurimile m-am cam deprimat...

pai...cam asa arata...asta e. echipa de chirurgie plastica e ok.am facut practica de vara acolo.seful e prof stamate...rezidentii au mult de munca, mult de invatat...

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Thu Dec 17, 2009 11:28 pm

tocmai am vazut la stiri ca a cazut tavanul acestui minunat spital. din cate am inteles la ei upu inseamna o baraca? ce bataie de joc! si eu sunt din moldova, dar sincer mi-e cam rusine in momentul asta. la cluj nu am intalnit sectii improvizate in baraci. Doamne in ce tara traim! si nici nu cred ca exista vreo sansa sa termine cladirea noua pana termin eu rezidentiatul!

User avatar
anne_marie
junior
junior
Posts: 68
Joined: Thu Dec 03, 2009 12:07 am

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby anne_marie » Thu Dec 17, 2009 11:32 pm

cred ca este spitalul cel mai "jalnic" din iasi daca as putea sa zic asa. mai rau este ca deserveste intreaga moldova. nu au existat interese pentru modernizarea acestuia. restul spitalelor s-au descurcat cum au putut. si corpul nou...cred ca e in constructie de vreo 10 ani.

User avatar
VoxEgo
senior
senior
Posts: 192
Joined: Thu Jan 29, 2004 1:10 pm
Location: your mind
Contact:

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby VoxEgo » Sat Dec 19, 2009 4:06 pm

@mad_hatter
Daca nu esti fata o sa fie ok pe chir plastica la Stamate.
the Earth is flat

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Sat Dec 19, 2009 5:25 pm

VoxEgo wrote:@mad_hatter
Daca nu esti fata o sa fie ok pe chir plastica la Stamate.

asta e o intrebare retorica? evident ca sunt fata, crezi ca un baiat ar fi atata de mofturos? Iar eu sper ca nu o sa am treaba prea multa cu profu stamate.... sper sa ajung cumva la confu pieptu, sper.

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Spitale platitoare Iasi

Postby mad_hatter » Sat Dec 19, 2009 6:38 pm

@VoxEgo
si pana la urma la ce te-ai referit ca daca nu sunt fata va fi ok? oricum ma asteptam ca pe sectiile chirurgicale sa se faca aluzii si sa intalnesc un grad ridicat de misoginism. si stiu ca vor fete bune pe chirurgie, da bune ca sa se dea medicii la ele. ce-si face omul cu mana lui....


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests