rezident medicina de laborator !

de dat il dam, dar il mai terminam ?
sebesz
junior
junior
Posts: 37
Joined: Wed Nov 18, 2009 3:30 pm

medicina de laborator

Postby sebesz » Thu Nov 26, 2009 3:06 pm

buna! care stiti rezidenti, cu ce se mananca kestia asta, in ce consta, e banoasa, ce se face, care e relatia cu pacientu, e dificil... :?:

stalker76
junior
junior
Posts: 96
Joined: Mon May 10, 2004 9:03 pm

Re: medicina de laborator

Postby stalker76 » Thu Nov 26, 2009 3:40 pm

Pai cred ca pacientul e undeva intre lama si microscop :allright:

kali devi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Oct 19, 2009 8:39 pm

Re: medicina de laborator

Postby kali devi » Thu Nov 26, 2009 4:02 pm

M-a interesat si pe mine intr-o perioada specialitatea asta si am avut ocazia sa cunosc rezidenti si sa fac si putina practica pe laborator ca sa vad efectiv cu ce se mananca.Daca nu te deranjeaza produsele patologice de genul fecale si sputa si iti place sa cocolosesti colonii bacteriene e super.Contactul cu pacientul e redus la maxim ca doar e specialitate paraclinica.Asistentele fac recoltarile si tu esti cel care ghiceste viitorul in produsul patologic.
Pentru cei care nu vor adrenalina,nu le plac saloanele suprapopulate si nu vor garzi si urgente it's a dream come true.Nu te da nimeni in judecata pentru malpraxis.Nu-ti afecteaza viata de familie.Cerere pe piata exista slava Domnului si pe piata interna si pentru exterior.Ideal e sa ti se permita un grad mare de autonomie in alegerea consumabilelor,reactivi,etc.Depinzi de tehnica in mare masura.Daca lucrezi la un laborator privat clar n-ai alte surse colaterale de castig fata de salariu care nu e oricum de mizerie.
Daca iti place rutina,dar si senzatia de siguranta si nu alergi dupa spectacol si glorie,go for it!Daca nu,las-o altuia .

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: medicina de laborator

Postby raysa_damaris » Thu Nov 26, 2009 4:05 pm

Eu stiu pe cineva care a lucrat ca tehnician de laborator pt ca exista in afara de fiziokinetoterapie la UMF ceva ce se numeste colegiu de laborator clinic,asa ca iti pot mentiona cateva avantaje/dezavantaje ale acestei specialitati: e o specialitate mai mult preclicica in sensul ca nu prea ai de-a face direct cu pacientii,e curata si iti permite sa ai timp liber mai mult decat alte specialitati,ai sporuri destul de mari mai ales daca te specializezi pe partea de morfopatologie(unde se considera ca lucrezi in mediu toxic) si ai si posibilitatea de a lucra poate intr-o ramura care iti place in cadrul acestei specialitati:biochimie,morfopat,hemato etc pt ca din cate stiu eu la spitalul judetean din orasul meu pe sectia de laborator sunt departamente separate insa in fiecare lucreaza tot medici de laborator.Acum nu stiu exact cat de banoasa este si daca iti place sa interactionezi direct cu pacientii nu cred ca e tocmai ce ti-ai dori...insa e bine sa cantaresti toate aspectele.Cam atat stiu eu,poate iti va oferi info suplimentare si vreun rezi de pe laborator,oricum succes in alegere.
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

alinutza09
Posts: 2
Joined: Wed Dec 02, 2009 11:13 pm

rezident medicina de laborator !

Postby alinutza09 » Wed Dec 02, 2009 11:20 pm

Buna! Mai este cineva pe medicina de laborator? As vrea niste informatii de la un rezident mai mare despre programul de lucru, salariu, sporuri, beneficii, scheme etc. in curand o sa trebuiasca sa imi aleg spitalul platitor, puteti sa imi dati vreun sfat? Cam stiu cu ce se mananca domeniul asta, dar vreau mai multe detalii deoarece nu gasesc nimic satisfacator pe net decat ca e un program lejer, bani "garla" si nimic mai mult.
Multumesc anticipat! :( :rightblinky:

maryyy
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:17 pm

Re: rezident medicina de laborator !

Postby maryyy » Thu Dec 03, 2009 7:47 pm

eu am fost anul asta pe lab....nu m am putut acomoda cu spec asta si am dat din nou rezi.programul e f lejer dar daca te astepti la castiguri suplimentare nu o sa prea ai parte,vei avea doar salariu si atat....

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Riley » Thu Dec 03, 2009 9:26 pm

De ce nu te-ai putut acomoda? Ti-a lipsit clinica? Anul trecut ai ales lab pentru ca ai vrut sau ai fost nevoita?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Melania » Thu Dec 03, 2009 9:30 pm

maryyy wrote:eu am fost anul asta pe lab....nu m am putut acomoda cu spec asta si am dat din nou rezi.programul e f lejer dar daca te astepti la castiguri suplimentare nu o sa prea ai parte,vei avea doar salariu si atat....

Voi nu mai aveti bun simt deloc?
De asta ai renuntat la lab? Ca nu puteai sa iei spaga? Jalnic medic esti.

alinutza09
Posts: 2
Joined: Wed Dec 02, 2009 11:13 pm

Re: rezident medicina de laborator !

Postby alinutza09 » Thu Dec 03, 2009 9:38 pm

Pe mine nu ma intereseaza spaga, doar vreau sa aflu mai multe informatii sa nu ma duc total in ceata in prima zi de munca. Eu habar nu am unde trebuie sa ma duc in prima zi de munca. :!:

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Calico » Thu Dec 03, 2009 10:28 pm

Melania wrote:Voi nu mai aveti bun simt deloc?
De asta ai renuntat la lab? Ca nu puteai sa iei spaga? Jalnic medic esti.
Nu stiu de ce interpretezi mereu asa. Fata a zis clar ca programul era prea lejer, deci probabil voia sa munceasca mai mult. O fi cea care a semnat petitia cu "noi vrem sa muncim!"

maryyy
junior
junior
Posts: 34
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:17 pm

Re: rezident medicina de laborator !

Postby maryyy » Thu Dec 03, 2009 10:41 pm

mie mi a lipsit foarte mult clinica...ideea e ca trebuie sa ti se potriveasca ceea ce faci iar eu am ajuns la conluzia ca aceasta specialitate nu ma prinde deloc,eu fiind si o persoana foarte activa......
daca in schimb nu va place contactul cu pacientii,e o spec frumoasa.

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Melania » Thu Dec 03, 2009 10:45 pm

Nu ne-ai spus nimic despre castigurile suplimentare.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Chingachgook » Fri Dec 04, 2009 1:29 am

pai a zis
de ce nu citesti atenta?

a spus ca nu erau conform asteptarilor
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

mihosh
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Nov 16, 2009 3:33 pm
Location: bucuresti-ploiesti
Contact:

Re: rezident medicina de laborator !

Postby mihosh » Fri Dec 04, 2009 2:35 pm

Eu pentru laborator am dat,insa vroiam cu pregatire in Bucuresti si nu am mai prins decat pe Cluj.Asa ca voi reveni la anul,tot pentru laborator.Timpul liber pentru alte activitati personale si calificari este binevenit.

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: rezident medicina de laborator !

Postby adinca » Mon Dec 07, 2009 3:15 pm

maryyy wrote:eu am fost anul asta pe lab....nu m am putut acomoda cu spec asta si am dat din nou rezi.programul e f lejer dar daca te astepti la castiguri suplimentare nu o sa prea ai parte,vei avea doar salariu si atat....


Poti sa dai mai multe detalii te rog..?

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Melania » Mon Dec 07, 2009 4:02 pm

adinca wrote:
maryyy wrote:eu am fost anul asta pe lab....nu m am putut acomoda cu spec asta si am dat din nou rezi.programul e f lejer dar daca te astepti la castiguri suplimentare nu o sa prea ai parte,vei avea doar salariu si atat....


Poti sa dai mai multe detalii te rog..?

SPAGA=0 (ZERO)

adinca
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Nov 30, 2009 9:28 am

Re: rezident medicina de laborator !

Postby adinca » Mon Dec 07, 2009 4:56 pm

Melania wrote:
adinca wrote:
maryyy wrote:eu am fost anul asta pe lab....nu m am putut acomoda cu spec asta si am dat din nou rezi.programul e f lejer dar daca te astepti la castiguri suplimentare nu o sa prea ai parte,vei avea doar salariu si atat....


Poti sa dai mai multe detalii te rog..?

SPAGA=0 (ZERO)


:lol:

sunday
Posts: 1
Joined: Tue Feb 10, 2009 4:20 pm

Re: rezident medicina de laborator !

Postby sunday » Wed Dec 09, 2009 1:28 pm

Am inteles ca primul stagiu este cel de biochimie 8 luni, la fundeni. Fundeni este singurul spital in care se poate face acest stagiu?

User avatar
Mariko
junior
junior
Posts: 63
Joined: Mon Dec 01, 2008 4:05 pm
Location: Bucharest, Romania

Re: rezident medicina de laborator !

Postby Mariko » Thu Dec 10, 2009 10:31 am

mihosh wrote:Eu pentru laborator am dat,insa vroiam cu pregatire in Bucuresti si nu am mai prins decat pe Cluj.Asa ca voi reveni la anul,tot pentru laborator.Timpul liber pentru alte activitati personale si calificari este binevenit.


De ce nu incerci intai si detasarea la Bucuresti? Poate te-ar scuti de a mai da examenul, mai ales ca vrei aceeasi specialitate.
Things fall apart so that other things can fall together.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests