Cand semnam cu spitalul platitor?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby animis » Sun Nov 29, 2009 12:44 pm

Daca stie cineva cum a fost anul trecut........ dureaza mai mult de o zi toata treaba?

dr.olaf
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Thu Jul 17, 2008 7:08 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby dr.olaf » Sun Nov 29, 2009 1:53 pm

cand mi a venit mie randul a fost un fel de pauza si am vb cu tantile alea de la dsp.
mi s-a zis ceva de alegerea centrului de preagatire in 14 dec si pe 18 sa mergem la dsp pentru alegerea spitalului platitor.
nu stiu dc datile astea sunt doar pt anumite specialitati sau pt toate, dar ideea este ca ar trebui sa avem o lista cu spitalele unde ne putem alege, nu?

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Enemy » Sun Nov 29, 2009 2:55 pm

centrul de pregatire l-ai ales la repartitie.

pe 14 se alege spitalul platitor, pe 16-17-18 se alege spitalul specialitatii de baza.

daca va uitati mai bine pe repartitie scrie acolo despre toate astea, trebuie doar belit ochiu'

stima!

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby animis » Sun Nov 29, 2009 3:38 pm

Am luat post si spitalul platitor e cam deeeeeparteeee. Asa ca de asta vreau sa stiu ce si cum cat mai exact.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Enemy » Sun Nov 29, 2009 3:49 pm

eu stiu ca spitalul platitor nu e ala la care ai post. Banii ii iei de la unul din cele 4 spitale platitoare din BUC (daca ai centru de pregatire in Bucuresti)

Nu sunt 100% sigur

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby animis » Sun Nov 29, 2009 3:56 pm

Daca ai post sigur spitatul platitor e ala la care ti-ai luat postul.
Ca de aici apare problema daca nu te prezinti la post dupa rezi, ca ei iti platesc.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby ikujjj » Sun Nov 29, 2009 5:47 pm

Enemy wrote:eu stiu ca spitalul platitor nu e ala la care ai post. Banii ii iei de la unul din cele 4 spitale platitoare din BUC (daca ai centru de pregatire in Bucuresti)

Nu sunt 100% sigur


stii gresit. lasati presupunerile si aparentele informatii utile care mai mult incurca si asteptati ziua in care va fi comunicata oficial, ori pe http://www.perfmed.ro la sectiunea rezidenti, ori pe http://www.rezidentiat.info toata povestea.
pana una alta vedeti ce faceti cu cartile de munca, dosarul medical, cazierul, copii legalizate dupa diplome, buletin, certificat de casatorie unde este cazul, platiti taxele pentru carnetul de rezident si log-book (sunati la cnpds sau intrati pe site).

daca esti rezident cu post, spitalul platitor este cel unde ai post.
daca esti rezident cu loc de pregatire, esti platit de un spital din centrul universitar unde te pregatesti.

succes!

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby marie2009 » Sun Nov 29, 2009 6:38 pm

animis wrote:Am luat post si spitalul platitor e cam deeeeeparteeee. Asa ca de asta vreau sa stiu ce si cum cat mai exact.

animis, tu ce ai luat pana la urma?
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby marie2009 » Sun Nov 29, 2009 6:41 pm

ikujjj wrote:...
...pana una alta vedeti ce faceti cu cartile de munca, dosarul medical, cazierul, copii legalizate dupa diplome, buletin, certificat de casatorie unde este cazul, platiti taxele pentru carnetul de rezident si log-book (sunati la cnpds sau intrati pe site).

succes!

Apropos de acest mesaj, va rog cei care stiti din anii trecuti, sa ne indrumati si pe noi. De exemplu eu stiam ca trebuie sa merg in per. 7-15 dec. la Centrul de Pregatire pt. a ma inscrie la DSP. Acolo se presupune ca trebuie sa duc un anumit dosar?

Care sunt pasii pt. cei care au ales post?

Multumesc!
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby animis » Sun Nov 29, 2009 6:45 pm

DA marie am luat orto pe post si ma tot ingrozesc de ce citesc.
Vad ca si te-ai gandit sa dai la anu sa iei pe post, dar ce faci platesti anu asta, te-ai informat?
Citeste ca am pus in alt topic ce si cat ar trebui sa platim si zi-mi cam ce crezi.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby ikujjj » Sun Nov 29, 2009 8:03 pm

A. pentru cei care au ales loc:
- ai ales spitalul platitor din centrul universitar la repartitie deja cand ai ales si locul;
- la dsp sau la cnpds vei alege clinica/spitalul indrumator de baza care nu e neaparat unul si acelasi cu spitalul platitor: exemplu, in bucuresti sunt 4 spitale platitoare de rezidenti (suub, sf.ioan, sf.pantelimon, floreasca) poti fi platit de suub si sa fii rezident de chir.cardiaca la fundeni.
- odata ce ai hartia care zice ca esti rezident, ti-ai ales spitalul platitor, ai si primul stagiu repartizat, ai si clinica de baza (unde se face de obicei primul stagiu din specialitatea aleasa), urmeaza dosarul de angajare;
2. actele din postarile de mai sus; (nu uitati de card)
3. runos spital platitor;

B. pentru cei care au ales post:
- aceiasi pasi cu o singura exceptie - e nevoie de cel putin 2 drumuri la spitalul unde e postul, la runos-ul de acolo cu hartiile de angajare.
succes!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Enemy » Sun Nov 29, 2009 9:26 pm

ikujjj wrote:A. pentru cei care au ales loc:
- ai ales spitalul platitor din centrul universitar la repartitie deja cand ai ales si locul;



Referitor cu indusul lumii in eroare, am spus ca nu sunt 100% sigur, in schimb tu vorbesti la sigur


Ia zi ce spital ti-ai ales la repartitie mestere, atunci cand ai ales locul?

Se face intalnire separata pentru asta, sa stii si tu

Succesuri

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby dr_rossi46 » Mon Nov 30, 2009 1:54 pm

am si eu o intrebare joi plec din tara si sunt curioasa daca poate altcineva sa se prezinte in locul meu la repartitia pe spitale (si sa-i fac o procura)? si daca pana pe 5 ianuarie cand ma intorc e nevoie pe undeva de diploma de medic si alte acte in original?
Mentionez ca am nevoie de ele in uk.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Enemy » Mon Nov 30, 2009 2:40 pm

te duci la verificarea identitatii la GMC?:P

Depinde de fiecare spital in parte ce acte vor la angajare. In principiu ti-ar trebui.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby ikujjj » Mon Nov 30, 2009 2:48 pm

Enemy wrote:
ikujjj wrote:A. pentru cei care au ales loc:
- ai ales spitalul platitor din centrul universitar la repartitie deja cand ai ales si locul;



Referitor cu indusul lumii in eroare, am spus ca nu sunt 100% sigur, in schimb tu vorbesti la sigur


Ia zi ce spital ti-ai ales la repartitie mestere, atunci cand ai ales locul?

Se face intalnire separata pentru asta, sa stii si tu

Succesuri


tovarase inginer, permiteti sa raportez, cand am ales eu specialitatea erau la repartitie si cateva doamne de la cnpds care imediat pe adeverinta au scris si spitalul platitor pe care l-am ales chiar atunci! singurele chestii pe care le-am ales intr-o alta zi au fost clinica "de baza" si implicit primul stagiu in cazul specialitatii mele.
cat despre modul de exprimare, ma bucur ca nu te cunosc si cam atat!

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Enemy » Mon Nov 30, 2009 2:53 pm

Ei, acu se face altfel, suntem la rezidentiat 2009 din cate observ nu?

tu ai inceput-o primul

Numai bine!

breki
junior
junior
Posts: 98
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:42 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby breki » Mon Nov 30, 2009 4:40 pm

Eu am fost la TG-Mures la repartitie, si nu am ales nimic in afara de specialitate pe loc.

Probabil in Bucuresti sau altundeva e diferit :?:

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby dr_rossi46 » Mon Nov 30, 2009 6:10 pm

pe sit. dsp-ului scrie ca pt bucuresti alegera spitalului platitor se face pe 14 decembrie in amfiteatrul spitalului universitar de urgenta intre orele 10:00 si 16:00 sper sa mai clarifice ceva. dar ce nu-am inteles cand se face alegerea spitalului pt stagiul de baza? si cand se semneaza contractul?

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby b3 » Mon Nov 30, 2009 6:19 pm

dr_rossi46 wrote:pe sit. dsp-ului scrie ca pt bucuresti alegera spitalului platitor se face pe 14 decembrie in amfiteatrul spitalului universitar de urgenta intre orele 10:00 si 16:00 sper sa mai clarifice ceva. dar ce nu-am inteles cand se face alegerea spitalului pt stagiul de baza? si cand se semneaza contractul?


ia citeste tu hartia aia pe care ti-au dat-o la repartitie...
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby dr_rossi46 » Mon Nov 30, 2009 8:33 pm

ai dreptate pe hartia aia scrie altceva. ah m-am saturat de tara asta, sper in viitor sa o vad doar in poze.

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Enemy » Mon Nov 30, 2009 8:53 pm

.

unic_jul1980
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri Oct 05, 2007 5:01 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby unic_jul1980 » Mon Nov 30, 2009 9:01 pm

dr_rossi46 wrote:am si eu o intrebare joi plec din tara si sunt curioasa daca poate altcineva sa se prezinte in locul meu la repartitia pe spitale (si sa-i fac o procura)? si daca pana pe 5 ianuarie cand ma intorc e nevoie pe undeva de diploma de medic si alte acte in original?
Mentionez ca am nevoie de ele in uk.


Salut,

Si eu locuiesc in UK si anul asta ma gandeam sa ma inscriu la GMC.Problema e ca nu am rezidentiatul luat(l am promovat dar nu am prins loc) si nu stiu ce sanse am sa ma inscriu si care ar fi beneficiile, nu as vrea sa arunc cateva sute de lire inutil doar ca sa fiu inscris la ei.Daca ai mai multe informatii si vrei poate imi raspunzi si mie.
Eu l am trimis email dar inca nu mi au raspuns.
faptul ca ai luat rezidentiatul te ajuta la ceva acolo atat timp cat nu l ai terminat in tara?

User avatar
dr_rossi46
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Thu Nov 26, 2009 10:56 am

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby dr_rossi46 » Mon Nov 30, 2009 9:15 pm

te ajuta doar daca ai de gand sa lucrezi acolo. eu am luat rezi si am ales ATI loc bucuresti. plec la anu pe post de rmo dar asta prin iulie. Eu actele nu le folosesc pt inscriera in GMC ci pt blue card. parerea mea mai bine iti gasesti ceva printr-un spital si dupa te inregistrezi daca nu vrei sa cheltui bani aiurea.

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby marie2009 » Tue Dec 01, 2009 1:04 pm

animis wrote:DA marie am luat orto pe post si ma tot ingrozesc de ce citesc.
Vad ca si te-ai gandit sa dai la anu sa iei pe post, dar ce faci platesti anu asta, te-ai informat?
Citeste ca am pus in alt topic ce si cat ar trebui sa platim si zi-mi cam ce crezi.


Am cautat acel topic, dar nu am gasit, asa ca iti raspund aici (cu scuzele de rigoare pt off-topic!):

Eu am luat deja pediatrie pe post. La anul vreau sa mai dau ca sa obtin pediatrie pe loc. Daca obtin punctaj bun, ma voi duce sa reziliez contractul "pe post" si voi plati cele 4 luni cat am fost platita (ca eu atat cred ca prind pana voi naste). Mi-a explicat sotul cum e cu plata. Cica in final se va ajunge la a plati o suma egala cu dublul salariului pe luna X nr. de luni. Asta din cauza ca in afara de salariul pe care il primim in mana, mai trebuie platite si taxele, impozitele si asigurarile care ni se retin din cel brut. Plus de-asta mai trebuie inapoiati si banii pe care ii cheltuie spitalul platitor. Ma refer la impozitele si asigurarile platite de spital pt fiecare angajat. A facut sotul un calcul si cam asa ajunge de inapoiat: dublul salariului luat. As vrea sa imi dai un link cu ce ai scris la celalalt topic, ca sunt curioasa si de varianta ta. Poate e mai vesela... Mersi.

PS: Mie inca mi-e greu sa-mi pun ordine in ganduri. Asa tare m-am bucurat ca am prins specialitatea incat acum nu ma mai pot concentra deloc. Mi-e greu sa compilez informatiile legate de drumurile pe care le am de facut... care e primul: la DSP unde am ales centrul de pregatire? Apoi la spitalul platitor? E o nebuloasa...
Poate mai corespondam si pe PM... mai ales ca si tu ai pe post si deci teoretic ai de facut aceeasi pasi ca mine.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby alina_ok » Tue Dec 01, 2009 1:10 pm

adica primul stagiu trebuie facut obligatoriu in centrul pe care l-ai ales? pe mf am inteles ca se face 6 luni de mf. nu se poate face detasare?
khabi kushi khabie gham...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby gaurav_singh_md » Tue Dec 01, 2009 3:05 pm

animis wrote:DA marie am luat orto pe post si ma tot ingrozesc de ce citesc.
Vad ca si te-ai gandit sa dai la anu sa iei pe post, dar ce faci platesti anu asta, te-ai informat?
Citeste ca am pus in alt topic ce si cat ar trebui sa platim si zi-mi cam ce crezi.

si eu vroiam orto dar cand am vazut ca au ramas numai posturi (si alea in moldova si oltenia) am luat chir toracica. sper ca ai luat la moinesti/zarnesti/radauti/tecuci, these were ok hospitals. success.

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby animis » Tue Dec 01, 2009 3:17 pm

marie2009 wrote:
animis wrote:DA marie am luat orto pe post si ma tot ingrozesc de ce citesc.
Vad ca si te-ai gandit sa dai la anu sa iei pe post, dar ce faci platesti anu asta, te-ai informat?
Citeste ca am pus in alt topic ce si cat ar trebui sa platim si zi-mi cam ce crezi.


Am cautat acel topic, dar nu am gasit, asa ca iti raspund aici (cu scuzele de rigoare pt off-topic!):

Eu am luat deja pediatrie pe post. La anul vreau sa mai dau ca sa obtin pediatrie pe loc. Daca obtin punctaj bun, ma voi duce sa reziliez contractul "pe post" si voi plati cele 4 luni cat am fost platita (ca eu atat cred ca prind pana voi naste). Mi-a explicat sotul cum e cu plata. Cica in final se va ajunge la a plati o suma egala cu dublul salariului pe luna X nr. de luni. Asta din cauza ca in afara de salariul pe care il primim in mana, mai trebuie platite si taxele, impozitele si asigurarile care ni se retin din cel brut. Plus de-asta mai trebuie inapoiati si banii pe care ii cheltuie spitalul platitor. Ma refer la impozitele si asigurarile platite de spital pt fiecare angajat. A facut sotul un calcul si cam asa ajunge de inapoiat: dublul salariului luat. As vrea sa imi dai un link cu ce ai scris la celalalt topic, ca sunt curioasa si de varianta ta. Poate e mai vesela... Mersi.

PS: Mie inca mi-e greu sa-mi pun ordine in ganduri. Asa tare m-am bucurat ca am prins specialitatea incat acum nu ma mai pot concentra deloc. Mi-e greu sa compilez informatiile legate de drumurile pe care le am de facut... care e primul: la DSP unde am ales centrul de pregatire? Apoi la spitalul platitor? E o nebuloasa...
Poate mai corespondam si pe PM... mai ales ca si tu ai pe post si deci teoretic ai de facut aceeasi pasi ca mine.




Eu nu te inteleg deloc. Spui ca vei lucra 4 luni pt ca dupa vine bebe ok. Daca citesti ordin 1146/28.06.2007 o sa vezi ca rezidentiatu tau se prelungeste cu lunile in care esti in concediu medical. Deci practic tu la anu o sa platesti probabil doar 4 luni (nu sunt sigur) la spitatul unde ai postul iar daca dai rezi iar si iei loc ti se vor recunoaste doar alea 4 luni. Asa ca tu in 2011 incepi rezi pe pediatrie loc cu 4 luni recunoscute (pt. care dai si banii inapoi) de anu anterior.
IN alta ordine de idei intre 7-15.12 mergem unde avem post sa semnam si in 16.12 la ora 9 ne prezentam la centrul de pregatire.

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Dr.Jol » Tue Dec 01, 2009 5:21 pm

se poate sa nu semnezi cu spitalul in caz de rezi pe post?

User avatar
Ganryu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Feb 27, 2004 11:50 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Ganryu » Wed Dec 02, 2009 2:41 am

Am intrebat pe cineva de la DSP si nu platesti doar 4 luni sau cat ai fost pe rez cu post ci suma intreaga, indiferent de cand renunti. E foarte posibil ca tanti sa imprastie vrajeli pentru ca a mai spus ca esti taxat si daca nu te duci sa semnezi cu spitalul dupa ce ai luat rez pe post. Mi se pare absurd din moment ce nu ai semnat nimic da' la noi tot e posibil.
A te considera pe tine ca diferit de alti oameni este rau, dar este corect sa speri ca nu vei ramane mereu asemanator oamenilor obisnuiti.
(Yoshida Shoin)

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Chingachgook » Wed Dec 02, 2009 2:45 am

Ganryu wrote:a mai spus ca esti taxat si daca nu te duci sa semnezi cu spitalul dupa ce ai luat rez pe post.


:)

2 cuvinte
es clus
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Ganryu
newbie
newbie
Posts: 6
Joined: Fri Feb 27, 2004 11:50 pm
Contact:

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Ganryu » Wed Dec 02, 2009 2:49 am

Asa am zis si eu, bine totusi ca nu m-am bagat in rahatu' cu postu' ca nu cred sa mai iasa cineva fara muuuuulte eforturi din el.
Sacali astia de la minister oricum, locuri putine, prag de promovare mai jos... liber la bataie pe posturi. Nu-mi vine sa cred ca s-au luat toate.
A te considera pe tine ca diferit de alti oameni este rau, dar este corect sa speri ca nu vei ramane mereu asemanator oamenilor obisnuiti.

(Yoshida Shoin)

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby rezidante » Wed Dec 02, 2009 8:26 am

Dr.Jol wrote:se poate sa nu semnezi cu spitalul in caz de rezi pe post?


Multa prostie doamne la repartitie.......multi dintre cei care au luat pe post vor renunta si vor sta acasa,nu era mai bine un loc oarecare si mai dai la anul?....figuri..Dar, poate altii chiar au vrut acel post si din cauza acelor prosti,nu au putut sa ia postul respectiv.Asa s a intamplat si anul trecut.Un sfat :daca nu va convine postul nu faceti nimic, pur si simplu stati acasa,nu se intampla nimic.La anul vor fi posturi si in Buc., de unde au fugit altii de pe acele posturi din cauza programului infernal.Atentie mare la posturi,daca nu esti din jud respectiv nu are rost se te complici!!Bafta la anul :allright:

Dr.Jol
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Nov 11, 2009 3:19 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby Dr.Jol » Wed Dec 02, 2009 1:29 pm

marie2009 wrote:
ikujjj wrote:...
...pana una alta vedeti ce faceti cu cartile de munca, dosarul medical, cazierul, copii legalizate dupa diplome, buletin, certificat de casatorie unde este cazul, platiti taxele pentru carnetul de rezident si log-book (sunati la cnpds sau intrati pe site).

succes!

Apropos de acest mesaj, va rog cei care stiti din anii trecuti, sa ne indrumati si pe noi. De exemplu eu stiam ca trebuie sa merg in per. 7-15 dec. la Centrul de Pregatire pt. a ma inscrie la DSP. Acolo se presupune ca trebuie sa duc un anumit dosar?

Care sunt pasii pt. cei care au ales post?

Multumesc!


Dosarul medical se face la un cabinet de medicina muncii? Ce trebuie sa contina exact?
Acele taxe cand le platim?

Multumesc. Sper totusi sa se afiseze undeva frumos, sa nu ne luam dupa preupuneri.

marie2009
senior
senior
Posts: 116
Joined: Mon Oct 05, 2009 9:03 pm

Re: Cand semnam cu spitalul platitor?

Postby marie2009 » Thu Dec 03, 2009 9:11 am

animis wrote:IN alta ordine de idei intre 7-15.12 mergem unde avem post sa semnam si in 16.12 la ora 9 ne prezentam la centrul de pregatire.

Se pare ca eu cam incurcasem borcanele. Aveam senzatia ca intai trebuie sa merg la centrul de pregatire. Asadar, ramane sa merg sa semnez intai contractul. Multumesc mult pt. info.

Cat despre returnarea banilor, stiu sigur ca trebuie sa returnezi strict banii cheltuiti de spitalul platitor (asta inseamna cam dublul sumei pe care o primesti tu in mana - cu tot cu impozite, asigurari de sanatate, etc) in perioada cat ai fost salariat. Ce nu stiu este daca voi plati doar cele 4 luni sau si restul (adica toata perioada pana la renuntarea la contract in cazul ca iau pe loc la anu')? Dar asta deja nu mai conteaza.
Solidara cu cei care vor ca MF sa se bage la cerere de anul acesta, nu de la anul -cum a promis deja MS.
http://www.petitieonline.ro/petitie-p38884059.html


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests