Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
Carnivale
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon May 19, 2008 5:31 pm

Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Carnivale » Sun Nov 29, 2009 1:41 am

Exista vreo sansa sa schimbi ce ai ales ? Daca in urma constrangerilor de moment ai ales ceva(chirurgie generala) si ai vrea sa schimbi cu ... orice altceva ce inca mai era disponibil atunci (laborator , neonato etc.) , si gasesti omul dispus sa faca schimbul cu tine , merge ?

Multumesc de raspuns .

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Doktorita » Sun Nov 29, 2009 1:48 am

Din cate stiu e relativ usor sa te muti de la o specialitate chirurgicala la una medicala...motive sunt destule...alergie la manusi chirurgicale, varice, "raul" de sange :) etc..se face cu o cerere insotita de acte doveditoare etc..si este acceptata mai ales daca specialitatea dorita se mai putea alege la pucntajul respectiv..adica nu incerci sa fentezi pe nimeni :)
Multa bafta!!...atat stiu poate primesti sfaturi mai concrete totusi.

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby folositorul » Sun Nov 29, 2009 1:54 am

mda, mai era cineva anul trecut care a zis ca nu poate face alergologie ca trebuie sa stea prea mult in picioare. a fost intampinat cu replici foarte serioase.
tu esti de apreciat, mai ales ca probabil era cineva doritor de o pozitie chirurgicala pe care tu ai luat-o, amenintat cu ghilotina. nici nu vreau sa ma gandesc ce pateai daca alegeai altceva.
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

Carnivale
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon May 19, 2008 5:31 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Carnivale » Sun Nov 29, 2009 9:26 am

Multumesc de raspunsuri, sper sa primesc si unul mai concret dar oricum apreciez .

Inteleg ca sarcasmul tau e "folositor" in unele situatii ca sa-ti subliniezi punctul de vedere dar este gratuit si nenecesar in cazul de fata . Am fost sincer cu o afirmatie . "Constrangerile" sunt percepute evident subiectiv, cred ca am dreptul sa-mi para rau de ceva fara sa ma justific; dealtfel si si scris ca accept si sa fac schimb daca se poate si vrea cineva .

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby ikujjj » Sun Nov 29, 2009 9:34 am

Carnivale wrote:Exista vreo sansa sa schimbi ce ai ales ? Daca in urma constrangerilor de moment ai ales ceva(chirurgie generala) si ai vrea sa schimbi cu ... orice altceva ce inca mai era disponibil atunci (laborator , neonato etc.) , si gasesti omul dispus sa faca schimbul cu tine , merge ?

Multumesc de raspuns .


raspunsul e : nu ti-e rusine?

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby gaurav_singh_md » Sun Nov 29, 2009 10:09 am

Carnivale wrote:Exista vreo sansa sa schimbi ce ai ales ? Daca in urma constrangerilor de moment ai ales ceva(chirurgie generala) si ai vrea sa schimbi cu ... orice altceva ce inca mai era disponibil atunci (laborator , neonato etc.) , si gasesti omul dispus sa faca schimbul cu tine , merge ?

Multumesc de raspuns .

poti sa renunti dar nu poti sa schimbi. scrie f. clar pe site-ul ca alegere facuta este finala si nu poti sa schimbi.

alexa_doc
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 05, 2008 5:02 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby alexa_doc » Sun Nov 29, 2009 2:51 pm

Specialitatea aleasa se poate schimba pe motive medicale (daca exista astfel de motive), dupa cateva luni efectuate. Se trimite un dosar la minister, dureaza 2-3 luni. Detalii despre ce contine dosarul puteti obtine la minister- resurse umane, rezidenti. Trebuie rabdare.. raspund fte greu la telefon doamnele si trebuie sa insistati sa vi se explice detaliile. Dar se poate!

alexa_doc
junior
junior
Posts: 40
Joined: Sat Apr 05, 2008 5:02 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby alexa_doc » Sun Nov 29, 2009 2:58 pm

Desigur..ai dreptul sa soliciti doar specialitati care mai erau disponibile pt punctajul respectiv (locuri). Toate acestea se aplica pt cei care sunt rezidenti pe loc.

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby flavv30 » Sun Nov 29, 2009 3:17 pm

Are dreptate gaurav_singh_md NU mai poti schimba!scrie foarte clar pe site-ul de rezi!
Anul trecut s-a putut dar anul asta vad ca au schimbat si scrie clar ca "OBTIUNEA ALEASA ESTE DEFINITIVA".

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Enemy » Sun Nov 29, 2009 3:20 pm

obtiunea:)

pariu ca nu scrie asta?

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby flavv30 » Sun Nov 29, 2009 3:26 pm

Da !ai dreptate am gresit!..tocmai am venit de la teleconferinta si nu am fost atenta!Trebuia sa scriu optiunea!
Oricum pentru cei care NU ,stiu refeitor la subiect,scrie"Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este definitiva, nefiind permisa schimbarea acesteia"

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Krisler12 » Sun Nov 29, 2009 3:33 pm

Ma gandesc ca poate s-ar putea schimba in urmatoarea situatie:
Sa zicem ca esti acolo in sala cand trebuie sa alegi si, dupa ce ai ales, dupa vreo 2-3 minute , timp in care nu au reusit sa isi aleaga decat vreo 2 (si eventual daca vezi ca tocmai specialitatea ta a ales-o unu dintre ei si tu nu ai observat ca era inca neocupat locul), in drum catre iesire, zici mai intai ca vrei sa ii iei aluia specialitatea ca tu ai vrut de fapt aia si n-ai fost atent, apoi simulezi imediat niste crize de epilepsie si poate reusesti asa sa ti-o schimbi. :D Altfel nu vad cum ! (exceptand tot felul de pile si alte golanii romanesti). :D
Nu ?Serios acuma voi ce ziceti: daca face unu asa ii da dreptul sa isi realeaga ?
Last edited by Krisler12 on Sun Nov 29, 2009 3:36 pm, edited 1 time in total.

User avatar
pc7
elite
elite
Posts: 10934
Joined: Fri Apr 01, 2005 8:07 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby pc7 » Sun Nov 29, 2009 3:36 pm

flavv30, de ce n-ai mai stat la teleconferinta, nu mai sunt locuri?
Life's not fair, get used to it

Enemy
elder
elder
Posts: 1141
Joined: Fri Sep 12, 2003 5:41 pm
Contact:

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Enemy » Sun Nov 29, 2009 3:36 pm

Oricum pentru cei care NU ,stiu :)

hai, ca, v-am lasat, succesuri!
:P

Krisler12
senior
senior
Posts: 352
Joined: Mon Oct 12, 2009 9:04 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Krisler12 » Sun Nov 29, 2009 3:39 pm

flavv30 wrote:Da !ai dreptate am gresit!..tocmai am venit de la teleconferinta si nu am fost atenta!Trebuia sa scriu optiunea!
Oricum pentru cei care NU ,stiu refeitor la subiect,scrie"Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este definitiva, nefiind permisa schimbarea acesteia"

ce ti-ai ales si cu ce punctaj ?

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby flavv30 » Sun Nov 29, 2009 3:44 pm

pc7 wrote:flavv30, de ce n-ai mai stat la teleconferinta, nu mai sunt locuri?

O sa ma duc iar pe la ora 17.00
Am plecat pt ca eu sunt undeva la pozitia 3000 si abia erau la 2001.Am zis ca nu are rost sa stau 2-3 ore degeaba acolo.
Oricum nu cred ca prind ceva.Sunt destul de "agitati"sa prinda ORICE.
In sala ca Craiova a fost cineva care a ales POST si dupa 30 de minute si-a dat seama ce a facut!Nu stia care-i treaba cu postul/locul etc.A zis ca o sa renunte .

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby flavv30 » Sun Nov 29, 2009 3:46 pm

Krisler12 wrote:
flavv30 wrote:Da !ai dreptate am gresit!..tocmai am venit de la teleconferinta si nu am fost atenta!Trebuia sa scriu optiunea!
Oricum pentru cei care NU ,stiu refeitor la subiect,scrie"Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este definitiva, nefiind permisa schimbarea acesteia"

ce ti-ai ales si cu ce punctaj ?


Nu am ales inca!Am 603 puncte.Nu stiu dc sunt sanse.
Daca nu prind nimic care sa-mi convina prefer sa stau un an pe bara si sa mai dau o data.
Bafta celor care inca mai spera la ceva!
Feliictari celor care au prins postul sau locul dorit!

Joy
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Sun Nov 29, 2009 6:46 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Joy » Sun Nov 29, 2009 7:05 pm

Se poate schimba specialitatea aleasa pe motive medicale.Stiu caz concret care si-a schimbat specialitatea dupa vreo cateva luni de stagii, cu una care era ca si punctaj sub prima celei alese initial.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42413
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Calico » Sun Nov 29, 2009 7:16 pm

flavv30 wrote:Anul trecut s-a putut dar anul asta vad ca au schimbat si scrie clar ca "OBTIUNEA ALEASA ESTE DEFINITIVA".
[...]
Oricum pentru cei care NU ,stiu refeitor la subiect,scrie"Se atentioneaza candidatii ca optiunea exprimata in cadrul audioconferintei este definitiva, nefiind permisa schimbarea acesteia"

Ei, lasa, ca asa se poate spune si ca in regulamentul rezidentiatului scrie clar ca poti alege o specialitate in limita locurilor/posturilor, dar tot s-au gasit oameni care sa nu inteleaga asta. Iti suna cunoscut?

Oricum mie mi se pare nedrept faptul ca anul trecut s-a putut schimba specialitatea aleasa, dar anul asta nu se mai poate. Vad premisele unei petitii.

ikujjj
senior
senior
Posts: 243
Joined: Thu Nov 06, 2008 6:05 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby ikujjj » Sun Nov 29, 2009 7:53 pm

huh?!? petitie? iar? unde, cine, cum, cand?
glumeam...
asta cu schimbatul specialitatii alese e la fel de tampita ca si criteriul de selectie in sine...ce sa mai...
rock'n'roll :peace:

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby folositorul » Tue Dec 01, 2009 1:06 am

omule, alegerea o faci cu capul pe umeri si nu neaparat in sala (asta ar fi chiar de preferat). iti faci o lista cu prioritati si alegi ce ti-a ramas in lista, fara dubii, remuscari si-alte cele. e suficienta presiune pe parcursul urmaririi si incerci sa elimini tot ce e stresant in plus.
my 2 cents
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

Afranius
newbie
newbie
Posts: 15
Joined: Fri May 23, 2008 10:05 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Afranius » Tue Dec 01, 2009 2:31 pm

ce sa mai schimbi ma? du'te rep med..stai acasa..ia somaj..eu am somaj o luna..m'a dus capu sa ma gandesc ce fac daca nu iau rezi,m'am gandit la posibilitati dinainte..nu mi'as fi luat ceva ce nu vroiam..ar trebui o lege in plus..cine si'a ales specialitate, sa mearga pe ea, sa nu mai poata da rezi..

Carnivale
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Mon May 19, 2008 5:31 pm

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Carnivale » Tue Dec 01, 2009 2:57 pm

Nu ma plang , nu a fost solutie de avarie, am avut lista cu ce vreau si era pe lista . Intrebam cu caracter de informare mai mult si sub influenta unui regret minim, de moment .

SabinaS
newbie
newbie
Posts: 19
Joined: Sat Sep 05, 2009 1:09 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby SabinaS » Thu Dec 03, 2009 3:00 am

Se poate schimba - stiu cazuri care au reusit, unele fara relatii, altele cu. Stiu chiar un caz care a schimbat cu o specialitate care se luase cu punctaj mai mare (se banuieste ca a reusit cu "networking"-ul de rigoare, nu pe cai clasice). Motivele au fost intotdeauna medicale.

psihopupaza
junior
junior
Posts: 28
Joined: Sat Dec 05, 2009 11:02 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby psihopupaza » Tue Dec 08, 2009 6:09 pm

De fapt e mai subtila treaba.......motivele au fost pilele........la nivel inalt. Se scrie destul de clar ca odata aleasa specialitatea nu mai poti schimba (cel putin anul asta, pana acum putai schimba cu specialitati cu punctaj mai mic decat al tau ).

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby b3 » Tue Dec 08, 2009 7:30 pm

scrisul destul de clar se refera la schimbarea in timpul teleconferintei, si e bagata din 2008. Inainte de 2008 puteai sa alegi cardio, fiind al 7-lea pe tara, si cand se ajungea pe la pozitia 2014 sa vii si sa zici ca tu esti ala de la pozitia 7 si te-ai razgandit si ai vrea MF, moment in care se elibera locul de cardio si il putea lua ala de la pozitia 2015. La asta se refera alegerea "definitiva". Cauta orice lege legata de rezidentiat si vezi daca se mai mentioneaza pe undeva.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

mamalui
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:06 am

schimbare specialiate?!

Postby mamalui » Fri Dec 18, 2009 1:24 am

eu am luat farmaclogie clinica la iasi si la vreau sa ma transfer la c-ta dar nu exista indrumator de rezidentiat aici. pot oare sa ma transfer pe o alta specialitate? :D
Da-mi Doamne rabdare dar mai repede ca n-am timp sa astept!

mamalui
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Fri Dec 18, 2009 1:06 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby mamalui » Fri Dec 18, 2009 3:34 pm

sau sa fac schimb cu cineva care vrea sa plece din c-ta la iasi!
:)
Da-mi Doamne rabdare dar mai repede ca n-am timp sa astept!

vokuro
junior
junior
Posts: 93
Joined: Mon Feb 25, 2008 3:27 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby vokuro » Sat Dec 19, 2009 2:02 pm

adica , teoretic, e inca posibil sa ma transfer de pe MF pe chirurgie toracica, de exemplu? :)
Verum est, quod legitur, fronte capillata, sed plerumque sequitur occasio clavata.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Chingachgook » Sat Dec 19, 2009 4:58 pm

da
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Melania
addicted
addicted
Posts: 21859
Joined: Wed Apr 06, 2005 2:46 am

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Melania » Sat Dec 19, 2009 5:01 pm

kooksee wrote:da

...dar trebuie sa fii fraier sa faci asta.

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby folositorul » Sun Dec 20, 2009 1:42 am

normal
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!

monelique
Posts: 2
Joined: Wed Dec 23, 2009 1:41 pm

schimbarea specialitatii rezidentiat 2009

Postby monelique » Wed Dec 23, 2009 2:00 pm

Se mai poate schimba specialitatea in primele 6 luni de rezidentiat?
Am auzit ca in alti ani se putea schimba cu o specialitate mai de jos.
Sunt rezidenta pe nefrologie Bucuresti vreau Pediatrie.

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: schimbarea specialitatii rezidentiat 2009

Postby vampyblue » Fri Dec 25, 2009 12:10 am

teoretic anul asta nu se mai poate...da si tu un telefon la minister, dar prin ianuarie cand se mai lamuresc lucrurile...bafta!

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Cum mai poti schimba specialitatea aleasa ?

Postby Ciociolina » Thu Dec 31, 2009 1:32 pm

se poate. depinde ce cati bani si relatii ai.
Liberate tutemet ex inferis!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests