rezitests sau grile la prima vedere

de dat il dam, dar il mai terminam ?
mada_alintata
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:03 pm

rezitests sau grile la prima vedere

Postby mada_alintata » Sat Nov 07, 2009 4:05 pm

Ma poate lamuri si pe mine cineva ce procent din grilele de la rezidentiat sunt si pe rezitests si cate sunt facute "special" pt exam de rez?

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Sat Nov 07, 2009 4:09 pm

0% ?
Pot aparea asemanari pentru ca se fac din aceasi materie pana la urma, dar grilele de pe rezitest uneori sunt gresite, formulate aiurea, scrise agramat, includ multe date irelevante...

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sat Nov 07, 2009 4:10 pm

Adevarat ce spui tu dar totusi au fost chiar si anul trecut la rezi intrebari ce s-au regasit si pe rezitest,putine ce-i drept insa au fost...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Sat Nov 07, 2009 4:13 pm

Da, dar asta pentru ca sunt unele pasaje din care n-ai cum sa compui prea multe grile si orice ai face ies cam la fel.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sat Nov 07, 2009 4:19 pm

Probabil ca e cum spui...pe de alta parte grilele de pe rezitest sunt totusi utile,te ajuta sa fixezi anumite chestii,sunt in genul celor de la rezi si intamplator sau nu iti serveste sa iti faci o idee si in privinta punctajului pe care il poti scoate,macar asa aproximativ...Dar asta e doar parerea mea,fiecare cu metoda lui :allright:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

kali devi
newbie
newbie
Posts: 13
Joined: Mon Oct 19, 2009 8:39 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby kali devi » Sat Nov 07, 2009 4:20 pm

Teoretic toate grilele de examen sunt noi-noute,ca doar de aia se intruneste o comisie speciala pentru alcatuirea subiectelor.Practic,facand toate grilele de exercitiu de pe rezitests iti poti imbunatati performantele la examen .In fond pe aceleasi informatii nu se pot face o infinitate de grile.Invariabil,unele grile de examen o sa semene cu cele de pe Rezitests.Nu cred insa ca fara o parcurgere temeinica a materiei si bazandu-te doar pe teste memorate poti sa faci mai mult de 650 de puncte. :peace:

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sat Nov 07, 2009 4:28 pm

De acord.Plus ca e aiurea ,nu stiu cum ai putea sa memorezi mecanic grilele fara sa fi parcurs si inteles materia...Dar in orice mai exista si exceptii :shock: ...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_h » Sat Nov 07, 2009 5:11 pm

grilele de pe rezitests sunt un amalgam de grile dintre cele propuse acum cativa ani din care s-au dat atunci la examen,nu mai stiu exact anul parca 2004,grile ce s-au dat la examenele din anii trecuti si o mica parte propuse de utilizatori.e o forma de a-ti fixa materia si a exersa pentru examen.fiind foarte multe acopera in mare parte toata materia.eu dupa fiecare capitol pe care l-am invatat am facut si un set de grile,ba varianta cu punctaj,ba cea de vizualizezi raspunsul cu mouse-ul.cand am repetat faceam din toate capitolele repetate.de luni pana la examen o sa introduc numai grile din toata materia.sper sa fie bine ca deja nu mai am stare.voi cum sunteti?succes tuturor.

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby didiland11 » Sat Nov 07, 2009 5:32 pm

1.Grilele care s-au dat in 2007 si 2008 puteau sa fie adaugate dupa examen pe rezitests si astfel sa-ti para cunoscute sau identice.
2.Din cap ”Afectiunile pleurei...” desi sunt app 350grile, la doar cateva pagini din Harry, nu cuprind decat jumatate de materie.
3.Pe rezitests, la unele intrebari apar si raspunsuri kilometrice, care nu se regasesc la examen.
4.Intr-adevar, poti observa ca stilu-ti de invatat ”sare” peste unele amanunte care ti se par putin importante, dar care se pot regasi la examen; poti sa inveti sa te dai cu capul de monitor inca de acasa pentru ca nu ai citit ”nu/cu exceptia” din enunt. In general vad rezitestul ca un exercitiu bun, daca nu pierzi prea mult timp cu el.Anul trecut am scos la exam cu 60pct mai putin decat acasa.
Hai bagati, mai e puuuutin. Succes noua!

mada_alintata
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:03 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby mada_alintata » Sat Nov 07, 2009 5:35 pm

si eu am inceput sa fac tot teste din toate capitolele, pana acum repetand si facand grilele dupa fiecare capitol. De asta ma gandeam...mai "pierd" timpul cu testele sau ma mai uit pe o parte din teme...

User avatar
dr_h
senior
senior
Posts: 172
Joined: Wed Aug 19, 2009 6:55 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_h » Sat Nov 07, 2009 5:53 pm

clar acele grile au fost adaugate dupa examen.exceptie fac cele 12000 de grile care au fost propuse pt examenul din 2004 cand din ele s-au dat 200 de au luat multi punctaj maxim pt ca le-au invatat pe de rost.poate va amintiti cazul.de atunci s-a renuntat la varianta cu grile propuse.intrebarile de la examen vor fi la prima vedere.grilele sunt exercitiu.eu cand invatam un capitol si eram foarte sigur pe el,cand ma apucam de grile imi dadeam seama ca aveam multe lacune pe care le acopeream aprofundand prin recitirea pasajului din materie..si tot nu sunt sigur pe mine si tot am emotii,..ufff

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_agc » Sat Nov 07, 2009 8:28 pm

pentru uni vor fi grile la prima vedere..pentru alti nu.. :peace:

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby diagnostic » Sat Nov 07, 2009 9:21 pm

intrebare pentru cei care au dat rezi : punctajul obtinut la teste pe rezitest cat de bine poate sa prezica ce punctaj vei obtine la examen? la voi cum a fost? :o mai mult sau mai putin?
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

mada_alintata
newbie
newbie
Posts: 14
Joined: Mon Nov 17, 2008 11:03 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby mada_alintata » Sat Nov 07, 2009 10:10 pm

dr_agc wrote:pentru uni vor fi grile la prima vedere..pentru alti nu.. :peace:



de asta sunt convisa :wink: intrebarea era pentru cei care si-au batut un pic capul cu examenul asta... si f buna intrebarea cu punctajele...deci...daca sunteti draguti cei care au dat rez-ul...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby gaurav_singh_md » Sat Nov 07, 2009 10:53 pm

adaugati intre 50 si 100 de puncte la scor final de pe rezitest.

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby 999 » Sat Nov 07, 2009 10:59 pm

rezitest ajuta sa stai cat mai mult conectat pe net, cu messu' deschis.
deci ajuta, pe altii.
daca chiar vrei sa inveti, inveti ce trebuie si te 'descurci' cumva la examenul vietii. Nu e decat un examen, pe care-l mai poti da de cateva ori, deci nu va mai tot stresati atat.
Cica am auzit ca persoanele stresate dau randament cu 23,45 % mai putin decat o persoana miserupista.

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby diagnostic » Sat Nov 07, 2009 11:14 pm

999 wrote:Cica am auzit ca persoanele stresate dau randament cu 23,45 % mai putin decat o persoana miserupista.


perfect de acord cu tine, dar ce sa fac cu simpaticul meu care isi face de cap? sa iau un betablocant, ceva :lol: chiar as vrea din tot sufletul sa ma stresez mai putin, ca tahicardia ma epuizeaza.
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

diagnostic
newbie
newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 15, 2008 8:37 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby diagnostic » Sat Nov 07, 2009 11:16 pm

gaurav_singh_md wrote:adaugati intre 50 si 100 de puncte la scor final de pe rezitest.

aoleo, si cei care scot 99 % din top rezolvitori o sa faca si mai mult ?! :hate:
Tot ceea ce te inconjoara este ceea ce ai atras. Primesti ceea ce esti.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Sun Nov 08, 2009 2:27 am

999 wrote:Cica am auzit ca persoanele stresate dau randament cu 23,45 % mai putin decat o persoana miserupista.

Depinde de gradul de stres. Pana la un anumit punct e benefic.
Mie imi creste randamentul si pofta de invatat cu 1,34% pentru fiecare zi care e mai aproape de examen (calculat incepand cu ultimele 3 luni inainte de examen).

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sun Nov 08, 2009 4:06 pm

Ca tot era vorba de sres si emotii...pe mine ma streseaza mai mult cei din jurul meu care dau si ei rezi si se poarta ca si cand cu acest examen s-ar incheia viata...e adevarat ca e foarte important si toti ne dorim un deznodamant fericit...insa se mai intampla sa fie si altfel...Daca stau si ma tot gandesc ca nu o sa stiu,ca si din ce am invatat nu mai imi amintesc toate amanuntele,ca nu voi scoate mai mult de 600 de puncte...probabil ca multi dintre voi aveti aceste ganduri si e naspa... :mrgreen:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby rugutzu » Sun Nov 08, 2009 5:11 pm

raysa_damaris wrote:Ca tot era vorba de sres si emotii...pe mine ma streseaza mai mult cei din jurul meu care dau si ei rezi si se poarta ca si cand cu acest examen s-ar incheia viata...e adevarat ca e foarte important si toti ne dorim un deznodamant fericit...insa se mai intampla sa fie si altfel...Daca stau si ma tot gandesc ca nu o sa stiu,ca si din ce am invatat nu mai imi amintesc toate amanuntele,ca nu voi scoate mai mult de 600 de puncte...probabil ca multi dintre voi aveti aceste ganduri si e naspa... :mrgreen:


Multumim ca ne-ai amintit. Trecusem peste gandurile astea dar acum le-ai pus intr-o alta lumina!:P Glumesc. Fiecare se descarca de stres cum poate/stie mai bine. Nu trebuie sa tinem cont de toate vorbele cum nu orice zboara se si mananca.
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr_agc » Sun Nov 08, 2009 5:16 pm

raysa_damaris wrote:Ca tot era vorba de sres si emotii...pe mine ma streseaza mai mult cei din jurul meu care dau si ei rezi si se poarta ca si cand cu acest examen s-ar incheia viata...e adevarat ca e foarte important si toti ne dorim un deznodamant fericit...insa se mai intampla sa fie si altfel...Daca stau si ma tot gandesc ca nu o sa stiu,ca si din ce am invatat nu mai imi amintesc toate amanuntele,ca nu voi scoate mai mult de 600 de puncte...probabil ca multi dintre voi aveti aceste ganduri si e naspa... :mrgreen:

si pe mine ma streseaza cei din jur, si pe care ii credeam prieteni si cu care timp de 6 ani ne-am sustinut ( azi mi-a zis un prieten -care da si el rezi-ei lasa ca nu iei si iti permiti sa pleci afara,deja imi zicea unde sa plec si ce conditii sunt-el nu isi permite pe motiv ca trebe sa stea langa familia lui ( ma refer la mama si tata)..si dupa un timp m-a intrebat ca ce as face daca pana la mine nu o sa mai fie locuri si numai posturi maruntele )..chiar ma intreb acuma care imi sunt prieteni din cei care dau ex de rezi - mai ales ca fiecare stim ce vrem si nu concuram pe aceeleasi specilizari.In fine..oricum prieteni adevarati ma sustin si au incredere in mine ..si la fel si eu .Asta e viata si toata viata selectam. :peace:

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby 999 » Sun Nov 08, 2009 5:19 pm

MumaPadurii wrote:
999 wrote:Cica am auzit ca persoanele stresate dau randament cu 23,45 % mai putin decat o persoana miserupista.

Depinde de gradul de stres. Pana la un anumit punct e benefic.
Mie imi creste randamentul si pofta de invatat cu 1,34% pentru fiecare zi care e mai aproape de examen (calculat incepand cu ultimele 3 luni inainte de examen).

Sa ai grija sa nu decompensezi si dupa rezi inca 3 luni, ca ar fi pacat. Vezi ca cu sevrajul nu e de glumit.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sun Nov 08, 2009 5:28 pm

[color=#BF8080]si pe mine ma streseaza cei din jur, si pe care ii credeam prieteni si cu care timp de 6 ani ne-am sustinut ( azi mi-a zis un prieten -care da si el rezi-ei lasa ca nu iei si iti permiti sa pleci afara,deja imi zicea unde sa plec si ce conditii sunt-el nu isi permite pe motiv ca trebe sa stea langa familia lui ( ma refer la mama si tata)..si dupa un timp m-a intrebat ca ce as face daca pana la mine nu o sa mai fie locuri si numai posturi maruntele )..chiar ma intreb acuma care imi sunt prieteni din cei care dau ex de rezi - mai ales ca fiecare stim ce vrem si nu concuram pe aceeleasi specilizari.In fine..oricum prieteni adevarati ma sustin si au incredere in mine ..si la fel si eu .Asta e viata si toata viata selectam. :peace:[/quote][/color]
Foarte adevarat...din pacate...La noi asa s-a intamplat anul trecut...oameni care aufacut cu doar 40-50 puncte mai mult si au mai prins ceva,ne priveau de sus,pe noi ceilalti ca na,ei erau rezidenti si noi nu...Si acum sunt falsi si ne compatimesc ca trebuie sa dam din nou rezi :mrgreen: ...De asta spuneam ca parca stresul e amplificat si de cei din jur...pe care probabil ar fi intelept sa nu-i luam in seama,eu stiu din proprie experienta ca a fost naspa dupa,ca m-am simtit lasata pe dinafara...insa viata merge inainte si mereu se gasesc solutii...
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Sun Nov 08, 2009 5:33 pm

MumaPadurii wrote:
999 wrote:Cica am auzit ca persoanele stresate dau randament cu 23,45 % mai putin decat o persoana miserupista.

Depinde de gradul de stres. Pana la un anumit punct e benefic.
Mie imi creste randamentul si pofta de invatat cu 1,34% pentru fiecare zi care e mai aproape de examen (calculat incepand cu ultimele 3 luni inainte de examen).
999 wrote:Sa ai grija sa nu decompensezi si dupa rezi inca 3 luni, ca ar fi pacat. Vezi ca cu sevrajul nu e de glumit.

Stiu, crede-ma ca am trecut prin asta. Dupa rezidentiat nu ma mai desparteam de cartea de medicina. Am citit si restul de capitole care nu erau in tematica, chiar si cuprinsul. De-abia cand am inceput sa invat si bibliografia s-au gandit cei apropiati sa-mi ia Harrisonul cu forta din mana.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Sun Nov 08, 2009 5:48 pm

raysa_damaris wrote:Foarte adevarat...din pacate...La noi asa s-a intamplat anul trecut...oameni care aufacut cu doar 40-50 puncte mai mult si au mai prins ceva,ne priveau de sus,pe noi ceilalti ca na,ei erau rezidenti si noi nu...Si acum sunt falsi si ne compatimesc ca trebuie sa dam din nou rezi ...De asta spuneam ca parca stresul e amplificat si de cei din jur...pe care probabil ar fi intelept sa nu-i luam in seama,eu stiu din proprie experienta ca a fost naspa dupa,ca m-am simtit lasata pe dinafara...insa viata merge inainte si mereu se gasesc solutii...


Nu-i frumos sa dati vina pe altii petru propiile sentimente de culpabilitate. Nu altii te streseaza, tu singura o faci. La fel cum probabil ca nu altii te priveau de sus, mai mult ca sigur tu aveai impresia asta pentru ca te simteai naspa ca nu ai luat din prima.

E foarte usor sa interpretezi gresit comportamentul unei persoane si cunosc multa lume care o face cu prea multa usurinta. Aveam o colega maestra in asta. Era groaznica. In aceeasi situatie data, mie mi se parea ca persoana X a fost ok, iar ea imi zicea apoi "ai vazut ce naspa s-a uitat la mine sau "nu-i convine asta pt ca ma invidiaza" sau "se uita de sus pentru ca are mai multi bani/note mai bune/ochii mai albastri".

Nu zic ca te porti asa, Doamne fereste, nu te cunosc, dar vorbele astea cu "unii ma priveau de sus" sau "acum sunt falsi si ma compatimesc" imi amintesc foarte mult de atitudinea ei. De multe ori sentimentele astea ca oamenii ne privesc "de sus" sunt date mai mult de sentimentele noastre de inferioritate sau de esec, decat de realitate.

Ma rog, morala fericita ar fi ca daca de cele mai multe ori toate lucrurile naspa sunt fabricate in mintea noastra, tot acolo sta si puterea sa le schimbam.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sun Nov 08, 2009 6:20 pm

Scuza-ma ,intr-adevar nu ma cunosti,deci nu ma poti compara cu alte persoane pe care le-ai stiut si prin urmare esti chiar departe de adevar.Aici nu vorbim de complexe fiindca chiar si acestea nu ar exista daca echilibrul de sine ar unor persoane nu ar fi ,,atins,, de catalogarile celor din jur.Nu ma victimizam pentru ca nu am de ce,felul in care vad eu viata,ce am realizat pana acum,tot ceea ce am...nu e si nu va fi influentat de un examen de rezidentiat.Doar descriam o realitate care chiar exista,adica remarci acide si atitudini,pe fata a unor colegi care aveau impresia ca sunt net superiori doar fiindca au reusit sa prinda ceva...Daca teoria ta e ca sufar de ,,inferioritate,, pt ca nu am luat din prima...scuza-ma ca iti spun dar chiar e o naivitate.In primul rand am promovat acest examen,din pacate pt mine nu am mai avut ce alege,ramasesera doar posturi asa ca m-am retras fara sa aleg,decizie pe care nu o regret si mi-o asum.In al doilea rand tocmai am recunoscut ca nu a fost o situatie deloc grozava,insa a trebuit sa traiesc cu ea si sa merg inainte.Insa asta nu are legatura cu faptul ca in jurul nostru sunt oameni si uneori chiar din cei la care nu ne asteptam,cum spunea colegul mai sus,carora nu le sunt straine anumite rautati gratuie si care nu pot iesi altfel in evidenta decat comparandu-se cu altii,in favoarea lor,bineinteles si care ar fi trebuit in situatia data sa fie fericiti pt reusita lor si atat,nu aveau nimic de castigat sau de pierdut din necazul sau nereusita altora...Asa hai sa nu ne mai prefacem ca nu exista invidii,arogante,egoism etc...realitatea nu e roz...si o fi existand o selectie si competitie,dar nu suntem in jungla,suntem mai evoluati de atat.
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Sun Nov 08, 2009 6:59 pm

Ok, in primul rand vreau sa fie clar, ca sa nu ma intelegi gresit:
Nu te-am comparat pe TINE cu tipa aia, pentru ca nu te cunosc si nu ai cum sa judeci un om dupa niste cuvinte de pe un forum. Dar cuvintele pe care le-ai zis mi-au adus aminte de atitudinea ei. Deci nu am zis ca tu IN GENERAL esti ca ea, era vorba doar de acest moment, de aceasta discutie si de aceste afirmatii care imi amintesc de ce zicea ea.

In al doilea rand, nu am insinuat ca tu ai ramas cu un complex de inferioriate din cauza ca nu ai luat rezi din prima. Doar ca dupa examenul respectiv banuiesc ca te-ai simtit mai naspa (ceea ce e normal) si atunci, prin prisma acestei senzatii, ai interpretat poate gresit atitudinile celor din jur.

Stiu ca exista si invidii, si arogante, si egoism... dar masura in care le vede fiecare in jurul lui depinde de ce tip de om e. Problema e ca toate lucrurile astea sunt subiective. Ceea ce tie poate sa ti se para o aroganta, poate era un moment in care omul era mai obosit sau se gandea la altceva si a zis ceva sau s-a uitat la tine intr-un fel, iar tie ti s-a parut ca te priveste de sus si de aici ai tras tot felul de concluzii. Chestiile astea sunt foarte interpretabile. Cineva care se bucura ca a luat rezi poate sa-l jigneasca fara sa vrea pe cineva care nu a luat.

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Bu-Maruta » Sun Nov 08, 2009 9:24 pm

realitatea e insa una clara....nu toti vom trece cu bine de acest examen. mai mult ca sigur din oamenii si prietenii care ne inconjoara unii vor ramane pe dinafara, poate chiar noi. insuccesul/reusita te fac egoist si iti diminua/amplifica trairile si reactiile. sa speram totusi ca vom sti sa ne comportam adecvat in oricare din taberele in care ne vom situa.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sun Nov 08, 2009 9:29 pm

Bine spus,subscriu :peace:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby gaurav_singh_md » Sun Nov 08, 2009 9:48 pm

raysa_damaris wrote:oameni care aufacut cu doar 40-50 puncte mai mult si au mai prins ceva

diferenta de 50 de puncte la rezi inseamna cel putin 500 de locuri. fiecare punct conteaza.

User avatar
raysa_damaris
senior
senior
Posts: 140
Joined: Tue Oct 27, 2009 6:37 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby raysa_damaris » Sun Nov 08, 2009 10:08 pm

Ok si asta le da dreptul sa se poarte cu aroganta?Daca un om a facut 800 de puncte sau 910 si tu 650 poti sa spui ca e o dierenta,dar sub 650 tot pe acolo era crede-ma...Adica ei au fost norocosii care au mai luat locuri si inca cateva posturi bunicele,restul a luat ce a mai prins.Si oricum discutia nu era despre diferente de punctaje ci despre atitudini...asta deranjeaza...nu,punctajul.Bravo lor ,celor care au facut aceste punctaje ,pentru ca au invatat pentru ele si o spun cu toata sinceritatea.O seara buna,tuturor si spor celor care inca mai pot sa repete :allright:
Medicina inseamna stiinta,constiinta si un strop de iubire de oameni...

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby animis » Sun Nov 08, 2009 10:10 pm

Gurav ai ajuns la 35 subiecte invatate cum ti-ai propus? Te tii de plan?
La mine planul nu merge cum am stabilit.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby gaurav_singh_md » Sun Nov 08, 2009 10:16 pm

animis wrote:Gurav ai ajuns la 35 subiecte invatate cum ti-ai propus? Te tii de plan?
La mine planul nu merge cum am stabilit.

the plan crashed and burned. acum singurul plan este sa citesc cat mai mult si cat mai repede.

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby animis » Sun Nov 08, 2009 10:26 pm

Spor la "ingrasat porcu". Eu am trecut prin 27 subiecte si la restu ceva grile. Teoretic as fi pe la 650 eu sper la 700......
Daca nu mergem inainte cu MF.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Calico » Sun Nov 08, 2009 10:29 pm

gaurav_singh_md wrote:the plan crashed and burned. acum singurul plan este sa citesc cat mai mult si cat mai repede.

damage control
asa se intampla de fiecare data

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr.Luz » Sun Nov 08, 2009 11:32 pm

animis wrote:
Gurav ai ajuns la 35 subiecte invatate cum ti-ai propus? Te tii de plan?
La mine planul nu merge cum am stabilit.

the plan crashed and burned. acum singurul plan este sa citesc cat mai mult si cat mai repede.


nici planul meu nu a mers :(

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby gaurav_singh_md » Mon Nov 09, 2009 1:58 am

dr.Luz wrote:
animis wrote:
Gurav ai ajuns la 35 subiecte invatate cum ti-ai propus? Te tii de plan?
La mine planul nu merge cum am stabilit.

the plan crashed and burned. acum singurul plan este sa citesc cat mai mult si cat mai repede.


nici planul meu nu a mers :(

al meu nu a mers ca sunt eu f.f.f.f.lenes. (si nici bibligrafia nu ma inspira)

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby dr.Luz » Mon Nov 09, 2009 3:01 am

la fel si al meu....sunt f lenesa...cand repet acum cate unul din putinele capitole invatate si vad ca pe rezitests am corectitudine de peste 90%...imi vine sa ma arunc in cap d la etaj....
dar asta e ...la anul poate ma inv minte,desi daca nu am inv in 6 ani de facultate.... :oops:
oricum a contat f mult faptul ca nush pentru c lupt...inca nush c vreau sa fac mai departe...

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: rezitests sau grile la prima vedere

Postby Velvet Underground » Mon Nov 09, 2009 10:08 am

N-am inteles, de ce iti vine sa te arunci cand vezi ca ai peste 90% corectitudine?


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 59 guests