ce specialitate NU vrem .............

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

ce specialitate NU vrem .............

Postby animis » Mon Oct 19, 2009 12:22 am

Daca tot discutam despre ce am vrea sa luam hai sa vedem si ce specialitate nu si de ce.
Eu nu as lua de ex medicina interna deoarece cunosc unul dintre motive ar fi si faptul ca, cunosc o d-na dr. de interne care imi povesteste ca la ea vin pacienti, ii consulta si inainte sa plece pacientii cer si trimitere catre cardiologie sau te mai miri ce alte specialitati, asta deoarece multi pacienti vad medicul de interne ca si pe un medic de familie un pic mai bine pregatit, adica stie de toate dar nimic bine.
Pe de alta parte nu epidemiologie, igiena,management si sanatate publica pt. ca nu prea vad nimic interesant in specialitatile astea.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby swiss » Mon Oct 19, 2009 12:40 am

ai de capul meu...
inca nu esti la medicina, asa-i?

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Calico » Mon Oct 19, 2009 1:12 am

holliday wrote:ai de capul meu...
inca nu esti la medicina, asa-i?

:)

animis wrote:Eu nu as lua de ex medicina interna deoarece cunosc unul dintre motive ar fi si faptul ca, cunosc o d-na dr. de interne care imi povesteste ca la ea vin pacienti, ii consulta si inainte sa plece pacientii cer si trimitere catre cardiologie sau te mai miri ce alte specialitati, asta deoarece multi pacienti vad medicul de interne ca si pe un medic de familie un pic mai bine pregatit, adica stie de toate dar nimic bine.

1.Intre "faptul ca" si "cunosc" virgula e in plus. Daca tii neaparat sa eviti cacofonia, reformuleaza. Virgula nu face decat sa inrautateasca situatia.
2."Prestanta" fiecarei specialitati are o importanta chiar asa de mare pentru tine?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Chingachgook » Mon Oct 19, 2009 2:00 am

cand esti clasa 11- are
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby flavv30 » Mon Oct 19, 2009 12:41 pm

animis wrote:Eu nu as lua de ex medicina interna deoarece cunosc unul dintre motive ar fi si faptul ca, cunosc o d-na dr. de interne care imi povesteste ca la ea vin pacienti, ii consulta si inainte sa plece pacientii cer si trimitere catre cardiologie sau te mai miri ce alte specialitati, asta deoarece multi pacienti vad medicul de interne ca si pe un medic de familie un pic mai bine pregatit, adica stie de toate dar nimic bine.

1.Intre "faptul ca" si "cunosc" virgula e in plus. Daca tii neaparat sa eviti cacofonia, reformuleaza. Virgula nu face decat sa inrautateasca situatia.
2."Prestanta" fiecarei specialitati are o importanta chiar asa de mare pentru tine?[/quote]

Este cazul sa-ti vezi de treaba ta si sa nu mai faci comentarii!!!!!!!!!!!!!!..
Tu nu inveti???...aaaa..!am uitat...ai o parere foarte buna despre tine.Se vede dupa comentariile pe care le tot faci...Adica esti numai pe criticat..un comentariu bun nu faci....E cazul sa-ti vezi de lungul nasului si sa ne lasi sa discutam intre noi.NU TE MAI BAGA DACA NU VI SI TU CU O IDEE SAU CU UN SFAT MAI BUN.
Pentru cei care nu stiu si in mod exceptional pentru tine !!!Acest site este sa ne ajutam intre noi nu sa ne criticam.Destul suntem batjocoriti si ne batem ca niste prosti pe locuri putine si multa munca.
Parerea mea!Daca erai asa de desteapta/destept erai rezident si nici nu-ti mai pasa de acest site!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Chingachgook » Mon Oct 19, 2009 12:46 pm

da
esti o floare, esti un crin,
esti nisipul cel mai fin


sau praf, mai pe scurt
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby flavv30 » Mon Oct 19, 2009 12:46 pm

1.Intre "faptul ca" si "cunosc" virgula e in plus. Daca tii neaparat sa eviti cacofonia, reformuleaza. Virgula nu face decat sa inrautateasca situatia.
2."Prestanta" fiecarei specialitati are o importanta chiar asa de mare pentru tine?[/quote]
[/b]
[/b]

Este cazul sa-ti vezi de treaba ta si sa nu mai faci comentarii!!!!!!!!!!!!!!..
Tu nu inveti???...aaaa..!am uitat...ai o parere foarte buna despre tine.Se vede dupa comentariile pe care le tot faci...Adica esti numai pe criticat..un comentariu bun nu faci....E cazul sa-ti vezi de lungul nasului si sa ne lasi sa discutam intre noi.NU TE MAI BAGA DACA NU VI SI TU CU O IDEE SAU CU UN SFAT MAI BUN.
Pentru cei care nu stiu si in mod exceptional pentru tine !!!Acest site este sa ne ajutam intre noi nu sa ne criticam.Destul suntem batjocoriti si ne batem ca niste prosti pe locuri putine si multa munca.
Parerea mea!Daca erai asa de desteapta/destept erai rezident si nici nu-ti mai pasa de acest site!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Chingachgook » Mon Oct 19, 2009 12:50 pm

da
esti o floare, esti un crin,
esti nisipul cel mai fin


sau praf, mai pe scurt
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Tasha
elite
elite
Posts: 5477
Joined: Sat Apr 29, 2006 2:23 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Tasha » Mon Oct 19, 2009 1:54 pm

Mai Kooksee, nu le mai strica ma miutza verbala puradeilor de liceu. Si-au facut si ei topic, si vii tu sa le strici joaca.
Sexy chicken.

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby animis » Mon Oct 19, 2009 2:33 pm

Imi pare rau sa va dezamagesc dar sunt rezident pe MF. Anul trecut am luat ce o mai ramas asa ca anul acesta sper sa pot sa fac o alegere mai buna. Dea asta si topicul ma gandeam ca poate mai aflam lucruri noi legate de specialitatile la care putem spera. Dar vad ca aici conteaza forma si nu fondul asa ca nu aveti decat sa va legati de greseli gramaticale ca pt voi o fi si asta un site de romana. Poate eu ma exprim ca unul din clasa 11-1 dar voi mai sus de gradinita nu cred ca sunteti.
Toate bune! Si daca dati rezi asa ca sa prindeti orice mai bine stati acasa, ca o sa ingrosati randu si la anu (cum fac si eu de altfel anu asta pt ca nu imi convine MF).

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Calico » Mon Oct 19, 2009 2:53 pm

flavv30 wrote:
mumapadurii wrote:1.Intre "faptul ca" si "cunosc" virgula e in plus. Daca tii neaparat sa eviti cacofonia, reformuleaza. Virgula nu face decat sa inrautateasca situatia.
2."Prestanta" fiecarei specialitati are o importanta chiar asa de mare pentru tine?
Este cazul sa-ti vezi de treaba ta si sa nu mai faci comentarii!!!!!!!!!!!!!!..
Tu nu inveti???...aaaa..!am uitat...ai o parere foarte buna despre tine.Se vede dupa comentariile pe care le tot faci...Adica esti numai pe criticat..un comentariu bun nu faci....E cazul sa-ti vezi de lungul nasului si sa ne lasi sa discutam intre noi.NU TE MAI BAGA DACA NU VI SI TU CU O IDEE SAU CU UN SFAT MAI BUN.
Pentru cei care nu stiu si in mod exceptional pentru tine !!!Acest site este sa ne ajutam intre noi nu sa ne criticam.Destul suntem batjocoriti si ne batem ca niste prosti pe locuri putine si multa munca.

Nu e vina mea ca te crezi tu atat de "batjocorita" si ca simti te bati "ca proasta" pentru niste locuri putine, incat nu mai poti suporta nici o replica in contradictoriu, mai ales ca nu iti era adresata tie. Daca vrei un forum fara critici, poate ar fi mai bine sa intri pe "miresici.ro".

Nu am de gand sa-ti dau exemple cu toate posturile in care am avut comentarii pozitive, oricum, cel putin in cazul de fata cred ca am fost ontopic si pertinenta, in comparatie cu tine care ai fost agresiva si fara nici o legatura cu topicul.

Parerea mea!Daca erai asa de desteapta/destept erai rezident si nici nu-ti mai pasa de acest site!

Ia uite cine militeaza pentru pace si duiosie, dar cu o fraza jigneste toti userii de pe imed... ntz, ntz, ntz.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Chingachgook » Mon Oct 19, 2009 3:10 pm

domnisoara animis pe forumul asta conteaza forma nu fondul.

nu stiu de unde ai aflat tu ca ar fi altfel.
macar scuza aia patetica cu "ma grabeam si am tastatura proasta" sa fi incercat-o.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42586
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Calico » Mon Oct 19, 2009 3:10 pm

animis wrote:Dar vad ca aici conteaza forma si nu fondul asa ca nu aveti decat sa va legati de greseli gramaticale ca pt voi o fi si asta un site de romana.

:lol: E usor sa zicem vorbe mari. Daca pentru tine ar conta atat de mult fondul si atat de putin forma, nu te-ar impresiona atat ce cred pacientii despre medicul internist!

Nu cred ca ai inteles ca pentru mine (si banuiesc ca si pentru restul) ideea pe care ai zis-o era problema, nu gramatica.

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby swiss » Mon Oct 19, 2009 7:31 pm

hienele dom'le...ca hienele au sarit pe biata fata. :)

Doktorita
senior
senior
Posts: 213
Joined: Sun Nov 16, 2008 3:54 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Doktorita » Mon Oct 19, 2009 7:49 pm

Eu nu vreau medicina legala ca am avut probleme digestive in timpul stagiului :)) ....asta ca sa revenim la topic.

dr.Luz
junior
junior
Posts: 70
Joined: Tue Aug 25, 2009 9:53 am

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby dr.Luz » Mon Oct 19, 2009 9:32 pm

ofta...pt mine e f urata...cel mai scarbos lucru pe care l-am vazut in 6 ani de medicina a fost o injectie retrobulbara...groaznic :help:
aaa...bineinteles ca nu-mi pot pune picaturi in ochi :lol:

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby rugutzu » Mon Oct 19, 2009 11:14 pm

Doktorita wrote:Eu nu vreau medicina legala ca am avut probleme digestive in timpul stagiului :)) ....asta ca sa revenim la topic.


Sper sa nu ajungi sa fii obligata sa iei ML, ar fi o tragedie! La cat de multe locuri restante sunt sunt la legala... :D
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

sanda800
junior
junior
Posts: 38
Joined: Sun Oct 18, 2009 8:58 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby sanda800 » Tue Oct 20, 2009 11:15 am

Eu nu vreau gineco nici daca s-ar da fara examen...nu sunt de acord cu avortul.

User avatar
Bu-Maruta
junior
junior
Posts: 42
Joined: Tue Jan 13, 2009 6:03 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Bu-Maruta » Tue Oct 20, 2009 1:13 pm

mie sincer mi-a displacut profund dermatologia, n-as face-o nici sa mi-o dai fara rezi :). cand vedeam "trebile" alea purulente si curgatoare imi venea sa vars. era si frumos...cand nu aveam cazuri ni se aducea atlasul cu imagini "graitoare". plus ca tanti doctor dupa ce palpa toate scarboseniile pamantului isi tot dadea cu mana pe fata fara a se spala . horror....
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.
Oscar Wilde

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Lizz22 » Tue Oct 20, 2009 8:28 pm

daca ar trebui sa sustin din nou examenul de rezidentiat,nu mi-as alege in ruptul capului medicina de urgenta-pur si simplu nu ma vad facand asta...nu ma reprezinta.
ii admir pe toti cei care fac specialitatea asta,mai ales daca o fac si bine...dar doar atat!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby b3 » Tue Oct 20, 2009 8:42 pm

aa m-am prins, asta e topicul unde zicem de rau de specialitatile pe care le vrem, ca sa facem concurenta sa-si reconsidere optiunea :p
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

minichoix
junior
junior
Posts: 27
Joined: Wed Mar 12, 2008 2:43 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby minichoix » Tue Oct 20, 2009 8:57 pm

eu nu mi-as mai lua mf, as lua ORICE, chiar urgente :D

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby dr_dr » Tue Oct 20, 2009 9:04 pm

topicul asta imi aduce aminte de o fosta colega care tot anul 6 a spus ca ea isi ia derma si derma si derma...
in final si-a ales psihiatrie infantila :shock: desi putea sa isi ia si derma si derma si derma :roll: :lol: :lol: :lol:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby rezidante » Tue Oct 20, 2009 9:51 pm

dr_dr wrote:topicul asta imi aduce aminte de o fosta colega care tot anul 6 a spus ca ea isi ia derma si derma si derma...
in final si-a ales psihiatrie infantila :shock: desi putea sa isi ia si derma si derma si derma :roll: :lol: :lol: :lol:


Tare..リラックス

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby didiland11 » Tue Oct 20, 2009 11:38 pm

oncologie.

betaguy
Posts: 4
Joined: Tue Oct 20, 2009 11:06 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby betaguy » Wed Oct 21, 2009 4:09 pm

igiena, epidemiologie, mf, dermat, legala, management, farmacologie, hematologie, oncologie, ftizio
nu cred ca-mi raman prea multe optiuni ))

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby 999 » Thu Oct 22, 2009 8:58 am

pediatrie sau medicina de familie

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Ciociolina » Thu Oct 22, 2009 9:11 pm

stati mah sa luati rezi mai intai. o sa placa orice specializare dc aveti sub 700 de puncte.
Liberate tutemet ex inferis!

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby animis » Fri Oct 23, 2009 12:09 am

Anul trecut s-a luat chirurgie generala cu 680, deci si sub 700 a mai ramas cate ceva fain (pt. mine); pacat ca eu am avut cam mult sub 700.
Oricum anul asta cred ca vor fi mai mari punctajele avand in vedere ce se pregateste la anu; asa ca nu stiu daca mai ma pot raporta la ce a fost anul trecut.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Velvet Underground » Fri Oct 23, 2009 12:18 am

Si anume ce se pregateste la anul? Si ce legatura are cum va fi la anul cu punctajele de anul asta?
Am inteles ca cel mai probabil tot grila ramane la anul.

Lizz22
elder
elder
Posts: 552
Joined: Thu Aug 09, 2007 11:55 am
Contact:

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Lizz22 » Fri Oct 23, 2009 9:56 am

animis wrote:Anul trecut s-a luat chirurgie generala cu 680, deci si sub 700 a mai ramas cate ceva fain (pt. mine); pacat ca eu am avut cam mult sub 700.
Oricum anul asta cred ca vor fi mai mari punctajele avand in vedere ce se pregateste la anu; asa ca nu stiu daca mai ma pot raporta la ce a fost anul trecut.


Eu am convingerea ca punctajele nu vor fi mai mari...ci,din contra,mai mici.
De la an la an punctajele sunt mai mici.invatamantul universitar din Romania nu se mai bazeaza demult pe calitate,ci pe cantitate.Nu conteaza daca e multi si prosti :peace: !
Pentru anul viitor,practic, nu se pregateste nimic...astia abia au fost in stare sa pregateasca pentru anul asta (locurile si posturile care trebuiau scoase cu 6 luni inainte au fost scoase cu 6 saptamani inainte!).

User avatar
animis
senior
senior
Posts: 117
Joined: Mon Nov 17, 2008 12:58 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby animis » Fri Oct 23, 2009 10:11 am

pai de la anu se fac interviuri pe spitale; deci sistemul PCR va functiona in toata splendoarea lui.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby Velvet Underground » Fri Oct 23, 2009 11:21 am

Presupunand ca se fac interviuri pe spitale de la anul (desi se zice ca nu va fi asa), de ce din cauza asta punctajele de anul asta vor fi mai mari?
Nu vad legatura cauza-efect.
Punctajele vor fi mai mari anul asta daca unii candidati vor fi mai bine pregatiti.

User avatar
999
senior
senior
Posts: 120
Joined: Wed Sep 09, 2009 11:46 pm

Re: ce specialitate NU vrem .............

Postby 999 » Fri Oct 23, 2009 12:07 pm

Ciociolina wrote:stati mah sa luati rezi mai intai. o sa placa orice specializare dc aveti sub 700 de puncte.

nici nu se pune problema ca nu o sa iau rezi..
tu asa gandeai cand ai luat rezi?
inainte de toate sa ai punctaj mare si apoi sa iei ce vrei?
pe mine ma motiveaza sa-mi aleg ce specialitate vreau si pt asta sa am un punctaj corespunzator.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests