Certificatul medical

de dat il dam, dar il mai terminam ?
vd1
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Mar 28, 2004 9:52 pm

Certificatul medical

Postby vd1 » Thu Oct 01, 2009 8:14 pm

Hello!
Imi poate scrie cineva unde se elibereaza certificatul medical de inscriere in rezidentiat in bucuresti si ce acte trebuie sa am la mine ? Nu locuiesc in Bucuresti.Ajunge o zi de vineri ca sa rezolv?
Multumesc.

vd1
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Sun Mar 28, 2004 9:52 pm

Re: Certificatul medical

Postby vd1 » Fri Oct 02, 2009 4:17 pm

Se poate la SUB . Am terminat intr-o ora.
Bafta la toata lumea!

sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: Certificatul medical

Postby sweet katy » Fri Oct 02, 2009 5:01 pm

in toate spitalele de urgenta(pantelimon sigur),eu tot la suub mi-o fac sapt viitoare.stie cineva cand incep inscrierile?

User avatar
dudutza
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Feb 20, 2007 2:51 pm
Location: Bucuresti

Re: Certificatul medical

Postby dudutza » Fri Oct 02, 2009 5:21 pm

vd1 wrote:Se poate la SUB . Am terminat intr-o ora.
Bafta la toata lumea!

la SUUB unde? secretariat, ambulatoriu?
se plateste vreo taxa?
timbru fiscal trebuie?
multumesc frumos!

Araldq
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 11, 2005 9:55 pm
Location: Brasov
Contact:

Re: Certificatul medical

Postby Araldq » Fri Oct 02, 2009 5:28 pm

vd1 wrote:Hello!
Imi poate scrie cineva unde se elibereaza certificatul medical de inscriere in rezidentiat in bucuresti si ce acte trebuie sa am la mine ? Nu locuiesc in Bucuresti.Ajunge o zi de vineri ca sa rezolv?
Multumesc.


Iar cei din provincie, de unde isi pot obtine acest certificat? Multumesc.
Be What You Will, You Are Destiny.

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Certificatul medical

Postby gaurav_singh_md » Fri Oct 02, 2009 5:34 pm

la spit. jud./mun.

Araldq
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed May 11, 2005 9:55 pm
Location: Brasov
Contact:

Re: Certificatul medical

Postby Araldq » Fri Oct 02, 2009 5:37 pm

gaurav_singh_md wrote:la spit. jud./mun.


Multumesc!
Be What You Will, You Are Destiny.

sweet katy
junior
junior
Posts: 93
Joined: Sun Nov 16, 2008 6:11 pm

Re: Certificatul medical

Postby sweet katy » Fri Oct 02, 2009 6:13 pm

dudutza wrote:
vd1 wrote:Se poate la SUB . Am terminat intr-o ora.
Bafta la toata lumea!

la SUUB unde? secretariat, ambulatoriu?
se plateste vreo taxa?
timbru fiscal trebuie?
multumesc frumos!

30 ron parca,la ambulator;tr sa treci pe la psihiatru,medicina muncii,neurolog si asistenta sefa

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Certificatul medical

Postby invatacel » Fri Oct 02, 2009 6:33 pm

Araldq wrote:
vd1 wrote:Hello!
Imi poate scrie cineva unde se elibereaza certificatul medical de inscriere in rezidentiat in bucuresti si ce acte trebuie sa am la mine ? Nu locuiesc in Bucuresti.Ajunge o zi de vineri ca sa rezolv?
Multumesc.


Iar cei din provincie, de unde isi pot obtine acest certificat? Multumesc.


La Iasi, de la Ambulatorul Sf Spirirdon (policlinica mare)

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Certificatul medical

Postby sbarcea » Mon Oct 05, 2009 10:48 am

Ar tb sa fie o lista cu unitatile acreditate pt certif asta medical.De mine e departe SUUB si asa pierd timpul umbland sa legalizez acte ,sa platesc taxa .Acu ma mai plimb si prin tot buc pt un certificat medi8cal care nu e decat un mijloc de a mai lua niste bani de la noi

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Certificatul medical

Postby flavv30 » Mon Oct 05, 2009 11:39 am

Eu l-am facut azi la CENTRUL DE DIAGNOSTIC "VICTOR BABES"-Bucuresti
Costa 40 de lei...dureaza cam 1 ora.
Succes la examen !!!

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Certificatul medical

Postby sbarcea » Mon Oct 05, 2009 11:56 am

pe la ce ora ai fost?
tb sa umblu ca bezmeticu' sau stiu acolo ce si cum....aaaa si tb timbru fiscal?merci mult

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Certificatul medical

Postby flavv30 » Mon Oct 05, 2009 12:38 pm

Pe la 9 am ajuns...
Nu este complicat...Te duci iti iei bon de ordine...te cheama ,platesti si-ti spune unde sa te duci (la ce cabinete...)...sunt doar 2 cabinete medicale..(med. interna si psihiatrie)..Nu-ti trebuie timbru ...au ei...
Cam atat...Daca te duci maine pe la 9 si ceva intr0o ora ai scapat...
Succes..

jewelieta_iasi
senior
senior
Posts: 121
Joined: Mon Mar 17, 2008 7:19 pm

Re: Certificatul medical

Postby jewelieta_iasi » Mon Oct 05, 2009 12:59 pm

la iasi cat costa certificatul?

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Certificatul medical

Postby invatacel » Mon Oct 05, 2009 2:46 pm

Pt certificatul de eliberare , la Iasi, iti mai trebuie aceeasi cerere adresata directiunii , si pe cereera asta sa isi puna parafele medicii de la interne si psihiatrie....? asa era acum cativa ani?

User avatar
Dr.MGM
newbie
newbie
Posts: 17
Joined: Tue Feb 06, 2007 2:11 pm
Contact:

Re: Certificatul medical

Postby Dr.MGM » Mon Oct 05, 2009 7:26 pm

Pt Iasi: iti iei cererea tip de la Xeroxul din policlinica mare(pe dreapta cum intrii pe usa), te costa 10 mii, o completezi, mergi cu ea tot la parter la cabinetul nr. 6, cum intrii spre MF copii in stanga, la Neurpsihiatrie unde o sa-ti puna parafa pe ea, dupa care mergi la et 1, cum urci pe stanga, la cabinetul 152 la Medicina interna tot pt parafa. Odata luata si asta, cobori la parter in policlinica, in stanga liftului din holul mare, este o camaruta cu geamuri albastre unde intri si lasi cererea dupa ce atasezi si copia dupa buletinul de identitate la ea, platesti taxa de 100 de mii, si revii a 2-a zi dupa certificatul medical in principiu dupa ora 14. Iti recomand sa mergi mai de dimineata, cand inca le prinzi pe doamnele doftor la cafea, sa mearga mai repede treaba, ca apoi apar pacientii si mai pierzi si timp pe la usile lor. Succes! :peace:
Whatever your journey is, keep walking...

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Certificatul medical

Postby invatacel » Mon Oct 05, 2009 8:12 pm

Dr.MGM wrote:Pt Iasi: iti iei cererea tip de la Xeroxul din policlinica mare(pe dreapta cum intrii pe usa), te costa 10 mii, o completezi, mergi cu ea tot la parter la cabinetul nr. 6, cum intrii spre MF copii in stanga, la Neurpsihiatrie unde o sa-ti puna parafa pe ea, dupa care mergi la et 1, cum urci pe stanga, la cabinetul 152 la Medicina interna tot pt parafa. Odata luata si asta, cobori la parter in policlinica, in stanga liftului din holul mare, este o camaruta cu geamuri albastre unde intri si lasi cererea dupa ce atasezi si copia dupa buletinul de identitate la ea, platesti taxa de 100 de mii, si revii a 2-a zi dupa certificatul medical in principiu dupa ora 14. Iti recomand sa mergi mai de dimineata, cand inca le prinzi pe doamnele doftor la cafea, sa mearga mai repede treaba, ca apoi apar pacientii si mai pierzi si timp pe la usile lor. Succes! :peace:


mersi pt informatii...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Certificatul medical

Postby marmotul » Mon Oct 05, 2009 8:32 pm

cind mergeti la scos certificate trageti si un halat pe voi, va garantez ca merge muult mai repede treaba
qpepsi.gif

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Certificatul medical

Postby sbarcea » Tue Oct 06, 2009 7:29 am

flavv30 wrote:Eu l-am facut azi la CENTRUL DE DIAGNOSTIC "VICTOR BABES"-Bucuresti
Costa 40 de lei...dureaza cam 1 ora.
Succes la examen !!!

Merci!Bafta si tie!

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: Certificatul medical

Postby rugutzu » Wed Oct 07, 2009 12:22 pm

Exista o lista cu centrele care elibereaza acest tip de medical si este afisata la DSP Bucuresti. NUMAI CA, majoritatea acestor spitale/clinici nu iti dau toate stampilele. Dupa cum spunea cineva mai sus, iti da doar medicina muncii si psihiatrie, si la inscriere o sa va respinga dosarul. Eu mi-am facut sapt aceasta la suub si m-am si inscris, unde am intalnit persoane respinse cu certificate medicale cu 2-3 stampile. E destul de simplu la suub, in sensul ca fiind foarte multi care isi fac acolo, toti stiu ce trebuie sa faci, nu trebuie sa stai pe la cozi, sau sa iti faci vreo verificare propriu-zisa. Este mai mult o alergatura ca sa iti obtii toate stampilele (psihiatrie, neurologie, medicina interna, medicina muncii si asistenta sefa + chitanta de plata anexata), 1-2 ore maxim.
Presupun ca si la alte spitale mari, gen Colentina, V Babes, Sf Ioan etc e o situatie asemanatoare si va puteti obtine certificatul rapid.
La suub in schimb, ai avantajul ca sunt ft multe persoane care fac chestia asta aici si medicii sunt plictisiti si vor sa scape repede de tine.
Succes!

PS: N-am stat la coada dupa alti pacienti, n-am avut halat pe mine si nu m-am certat/tziganit cu nimeni in acest "proces" !
PSS: Inainte sa va duceti la spital, treceti si pe la posta si cumparati un timbru fiscal de 1 leu, obligatoriu pentru certificat. De asemenea, pentreu inscriere e nevoie de un dosar plic!
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

lucille
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Thu Feb 26, 2009 7:44 pm

Re: Certificatul medical

Postby lucille » Wed Oct 07, 2009 1:09 pm

In Bucuresti la Spit Universitar costa 40 Ron si a durat cam o ora

User avatar
dudutza
newbie
newbie
Posts: 20
Joined: Tue Feb 20, 2007 2:51 pm
Location: Bucuresti

Re: Certificatul medical

Postby dudutza » Wed Oct 07, 2009 3:52 pm

[quote="rugutzu"] .......am intalnit persoane respinse cu certificate medicale cu 2-3 stampile.

eu mi-am facut certificatul la Victor Babes si am 3 parafe : med interna, neuropsihiatrie si stampila directorului de spital. nu inteleg de ce au respins certificatele cu 2-3 stampile, din moment ce in metodologie se specifica ca trebuie sa fii apt fizic si psihic.
a fost cineva sa-si depuna dosarul si care sa aiba certificatul medical la V. Babes si sa-i fi respins dosarul?? :roll:

User avatar
rugutzu
junior
junior
Posts: 25
Joined: Thu Jul 23, 2009 12:24 pm
Location: Bucuresti

Re: Certificatul medical

Postby rugutzu » Wed Oct 07, 2009 5:49 pm

dudutza wrote:
rugutzu wrote: .......am intalnit persoane respinse cu certificate medicale cu 2-3 stampile.

eu mi-am facut certificatul la Victor Babes si am 3 parafe : med interna, neuropsihiatrie si stampila directorului de spital. nu inteleg de ce au respins certificatele cu 2-3 stampile, din moment ce in metodologie se specifica ca trebuie sa fii apt fizic si psihic.
a fost cineva sa-si depuna dosarul si care sa aiba certificatul medical la V. Babes si sa-i fi respins dosarul?? :roll:


Sunt multe lucruri care ma depasesc si pe mine! Daca ar fi sa luam ad literam ce scrie in metodologie "apt fizic", inseamna ca ar fi fost nevoie de mai multe consulturi: oftalmologie, chirurgie, venerologie etc etc. Partea cu stampila de medicina muncii o inteleg perfect, cum fiecare om care se angajeaza in domeniul public bugetar trebuie sa fie incadrat in serviciul de medicina a muncii.
Eu am dat informatiile de mai sus in ideea ca e bine sa fi pregatit decat sa ai surprize iar informatiile erau de prima mana, lucruri de care m-am lovit si eu sau altii de pe langa mine.
Fii memorabil! Esti in centrul atentiei.

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: Certificatul medical

Postby invatacel » Wed Oct 07, 2009 6:58 pm

marmotul wrote:cind mergeti la scos certificate trageti si un halat pe voi, va garantez ca merge muult mai repede treaba


eventual un halat cu ecuson, ca sa se vada si mai bine cine si ce esti...altfel, doar cu halat risti sa fi confundat cu personalul mediu sanitar...

User avatar
dr_me
senior
senior
Posts: 245
Joined: Mon Jul 03, 2006 5:36 pm

Re: Certificatul medical

Postby dr_me » Wed Oct 07, 2009 7:34 pm

rugutzu wrote:
dudutza wrote:
rugutzu wrote: .......am intalnit persoane respinse cu certificate medicale cu 2-3 stampile.

eu mi-am facut certificatul la Victor Babes si am 3 parafe : med interna, neuropsihiatrie si stampila directorului de spital. nu inteleg de ce au respins certificatele cu 2-3 stampile, din moment ce in metodologie se specifica ca trebuie sa fii apt fizic si psihic.
a fost cineva sa-si depuna dosarul si care sa aiba certificatul medical la V. Babes si sa-i fi respins dosarul?? :roll:


Sunt multe lucruri care ma depasesc si pe mine! Daca ar fi sa luam ad literam ce scrie in metodologie "apt fizic", inseamna ca ar fi fost nevoie de mai multe consulturi: oftalmologie, chirurgie, venerologie etc etc. Partea cu stampila de medicina muncii o inteleg perfect, cum fiecare om care se angajeaza in domeniul public bugetar trebuie sa fie incadrat in serviciul de medicina a muncii.
Eu am dat informatiile de mai sus in ideea ca e bine sa fi pregatit decat sa ai surprize iar informatiile erau de prima mana, lucruri de care m-am lovit si eu sau altii de pe langa mine.




la suub, de la cabinetul de MM m-au trimis direct la asist sefa, pt ca deja aveam stampila de la med interna, neuro si psihiatrie, spunandu-mi ca atat timp cat am stampila de la med interna , de la MM nu-mi mai trebuia nimic.
maine ma duc la DSP sa ma inscriu. daca imi resping dosarul va anunt.

User avatar
simonikm
junior
junior
Posts: 76
Joined: Wed Jul 02, 2008 11:58 am

Re: Certificatul medical

Postby simonikm » Thu Oct 08, 2009 2:45 pm

din cei care sa-u inscris deja spuneti-ne si noua dac ati avut probleme si daca in legatura cu ce(gen nr de stampile sau mai stiu eu ce) ca sa ne straduim sa facem actele in regula ...merci anticipat celor care vor raspunde

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Certificatul medical

Postby Velvet Underground » Thu Oct 08, 2009 3:17 pm

Eu am facut certificatul medical la SUUB ieri, mi-a luat cam o ora.
La Medicina Muncii nu am vazut sa puna stampila, trece insa un numar pe chitanta.
Apoi acolo la Ambulatoriu mai trebuie sa te duci la Interne, Neurologie, Psihiatrie si Asistenta Sefa si cam atat.
Va recomand sa apareti la Ambulator pe la ora 9, din cate am inteles la Interne incep de pe la 10.
Ah, si sa nu uitati de timbrul fiscal de 1 leu care se pune pe certificat. Nu te intreaba la SUUb nimeni de el, doar iti reamintesc ca trebuie pus.

Tot ieri am facut copie dupa CI, am platit la posta cu mandat postal taxa de 300 lei (vedeti ca mai trebuiesc inca vreo 5 lei cheltuieli de expeditie, asa ca nu veniti cu banii ficsi si e bine sa faceti o copie xerox chitanteti pe care o primiti de la posta, sa fie just in case) si am cumparat un dosar plic.

Apoi azi am fost cu adeverinta de la facultate (cea cu nota de la licenta) + copie CI + chitanta posta + certificat medical cu timbru pus la sediul DSP de pe strada Avrig (programul de lucru e de la 12 la 16).
La intrare iei o foaie pe care trebuie completata si pusa in dosar iar dosarul il duci si gata.

Daca aveti tot ce trebuie la voi, inscrierea dureaza 1 zi si ati scapat de alergatura.

User avatar
Velvet Underground
senior
senior
Posts: 480
Joined: Sat Nov 01, 2008 3:09 pm
Location: Montmartre

Re: Certificatul medical

Postby Velvet Underground » Thu Oct 08, 2009 3:24 pm

Si pentru ca nu mai pot da edit am auzit ca au fost cateva dosare respinse pentru ca nu aveau toate stampilele din cauza ca in lista aia data de ei cu unitati medicale nu toate pot pune toate stampilele necesare.
La SUUB stiam ca le au pe toate, de-aia m-am dus direct acolo, nu aveam chef de alergatura cu refacutul certificatului medical.

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Certificatul medical

Postby sbarcea » Thu Oct 08, 2009 4:38 pm

Eu am facut certif la v.babes si le-am zis ca imi mai tb si alte parafe pt ca s-ar putea sa fie probl.Ei au zis ca altele nu au su au mai facut si altora certificat asa.
Nu cred asta ,ca nu te inscrie dsp-ul daca nu ai nu stiu ce parafe ,ca totul e formal.Adik spitalele se fac ca ne consulta si mai fac un ban .
Am de gand sa fac un scandal dak ma intoarce din drum,merg
direct la manager ,nu mai stau la vorba cu tutele de la fisier.

User avatar
pinky
senior
senior
Posts: 216
Joined: Wed Jun 01, 2005 6:10 pm
Location: aici, printre voi

Re: Certificatul medical

Postby pinky » Thu Oct 08, 2009 4:41 pm

cand ai de gand sa mergi sa depui actele? Sunt curioasa daca iti zic ceva de Babes ca si eu tot acolo vreau sa merg sa il fac! Multumesc

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Certificatul medical

Postby sbarcea » Fri Oct 09, 2009 9:41 am

merg azi

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Certificatul medical

Postby flavv30 » Fri Oct 09, 2009 3:08 pm

sbarcea wrote:merg azi


Daca te duci ..sa ne zici si noua...dc ti-a respis certificatul....Sti!..si eu tot la V.Babes l-am facut..
Hai ca pe asta nu am mai auzit-o....astia sunt nebuni la cap...cum sa nu ne primeasca dosarele...! :( ...nu mai spun si de dna. care ne verifica dosarele...am o simpatie deosebita pt ea... :devil:

sbarcea
junior
junior
Posts: 39
Joined: Fri Oct 02, 2009 10:53 am

Re: Certificatul medical

Postby sbarcea » Fri Oct 09, 2009 5:15 pm

Nici nu s-a uitat la certificat ,m-a intrebat daca am toate parafele.Era sictirita rau,deh muncise mult
Eu am zis:eu stiu cate tb sa fie?

User avatar
Ciociolina
senior
senior
Posts: 307
Joined: Mon Aug 24, 2009 12:43 am
Location: City of Hell

Re: Certificatul medical

Postby Ciociolina » Sat Oct 10, 2009 8:25 am

acordati prea multa imp pt acest certif medical.
Liberate tutemet ex inferis!

flavv30
junior
junior
Posts: 78
Joined: Wed Nov 19, 2008 12:04 am

Re: Certificatul medical

Postby flavv30 » Tue Oct 13, 2009 1:14 pm

simonikm wrote:din cei care sa-u inscris deja spuneti-ne si noua dac ati avut probleme si daca in legatura cu ce(gen nr de stampile sau mai stiu eu ce) ca sa ne straduim sa facem actele in regula ...merci anticipat celor care vor raspunde


Eu am facut certificatul la V.Babes si am fost ieri ..m-am inscris...
Nu au fost probleme...nici macar nu m-a intrebat de stampile...s-a uitat in dosar...si mi-a dat ok-ul...

Succes tuturor la rezi...

steoevici
Posts: 3
Joined: Sat Oct 28, 2006 11:11 am

Re: Certificatul medical

Postby steoevici » Tue Oct 13, 2009 3:37 pm

Azi mi-am facut certificatul medical in Iasi.

Se poate face in Policlinica Spit.Sf.Spiridon. Trebuie sa faceti o cerere (pe care o cumparati de la xerox cu 1 ron desi, preturile sunt de 0.3 Ron/pag!!?) catre directorul policlinicii. Achitati taxa de 10 Ron la Registratura(parter, usa albastra), urcati cu cererea la et 1 si parafati la pshiatrie(cab 165) si medicina interna(cab 161). Coborati la parter la registratura si depuneti cererea parafata impreuna cu chitanta pentru cei 10 Ron. A doua zi dupa ora 14 se poate ridica tot de acolo.

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Certificatul medical

Postby Dr.Angel » Fri Oct 16, 2009 1:00 pm

ce bine ca exista DSPuri mai "de treaba" care nu ne streseaza cu atatea analize...........sau cu taxe de genul.........

:devil:
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

didiland11
senior
senior
Posts: 256
Joined: Wed Apr 09, 2008 12:02 am

Re: Certificatul medical

Postby didiland11 » Fri Oct 16, 2009 4:11 pm

steoevici wrote:Azi mi-am facut certificatul medical in Iasi.

Se poate face in Policlinica Spit.Sf.Spiridon. Trebuie sa faceti o cerere (pe care o cumparati de la xerox cu 1 ron desi, preturile sunt de 0.3 Ron/pag!!?) catre directorul policlinicii. Achitati taxa de 10 Ron la Registratura(parter, usa albastra), urcati cu cererea la et 1 si parafati la pshiatrie(cab 165) si medicina interna(cab 161). Coborati la parter la registratura si depuneti cererea parafata impreuna cu chitanta pentru cei 10 Ron. A doua zi dupa ora 14 se poate ridica tot de acolo.


Pt DSP Iasi,poti sa aduci certificat medical de la med muncii ca esti ”apt” sa prestezi, certificat obtinut de unde vrei, chiar din alt judet (cum a fost si cazul meu).


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests