La cati ani dupa absolvire ne putem inscrie in rezidentiat?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
revoltataaa
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:05 am

La cati ani dupa absolvire ne putem inscrie in rezidentiat?

Postby revoltataaa » Fri Sep 25, 2009 7:33 am

Auzisem candva ca dupa mai mult de 5 ani de la absolvirea facultatii nu mai ai dreptul sa intri in rezidentiat.

Vad ca in metodologia din MO spune ca se pot inscrie la rezidentiat candidatii care au diploma de licenta sau echivalent. Atat.

Sunt alte acte/legi care au amanunte suplimentare sau e clar ca indiferent cand ai terminat facultatea si orice ai facut in acest timp (fara legatura cu domeniul medical) daca vrei rezidentiat...esti bine primit?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: La cati ani dupa absolvire ne putem inscrie in rezidentiat?

Postby dr_dr » Fri Sep 25, 2009 9:07 am

din cate stiu eu nu mai exista limita
mai bine intreaba pe cineva de la dsp
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
vampyblue
senior
senior
Posts: 117
Joined: Sat Feb 16, 2008 12:39 am

Re: La cati ani dupa absolvire ne putem inscrie in rezidentiat?

Postby vampyblue » Fri Sep 25, 2009 10:44 am

nu stiu textul unei legi, dar cunosc o absolventa de mg de prin 2000 daca nu cumva 1999, care vrea sa dea rezi anul asta si care nu a mai dat rezi si nici nu a profesat pana acum. Se gandea sa dea si anul trecut dar a renuntat pana la urma..oricum putea sa se inscrie fara nici un impediment din partea dsp-ului...daca nu s-au razgandit astia intre timp...bafta la examen! :)

User avatar
invatacel
junior
junior
Posts: 86
Joined: Sun Jun 14, 2009 1:40 pm

Re: La cati ani dupa absolvire ne putem inscrie in rezidentiat?

Postby invatacel » Fri Sep 25, 2009 2:58 pm

revoltataaa wrote:Auzisem candva ca dupa mai mult de 5 ani de la absolvirea facultatii nu mai ai dreptul sa intri in rezidentiat.

Vad ca in metodologia din MO spune ca se pot inscrie la rezidentiat candidatii care au diploma de licenta sau echivalent. Atat.

Sunt alte acte/legi care au amanunte suplimentare sau e clar ca indiferent cand ai terminat facultatea si orice ai facut in acest timp (fara legatura cu domeniul medical) daca vrei rezidentiat...esti bine primit?


nu exista limita de varsta....atata timp cat te tin puterile si mintea iti merge bine poti da rezidentiatul...am colegi mult mai in varsta rezidenti anul 1...la 40 de ani, deci au mai mult de 5 ani de cand au terminat facultatea.


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests