PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby optimus » Mon Jul 27, 2009 3:19 pm

SECŢIUNEA a 2-a
Rezidenţiatul pe locuri

Art. 16. - (1) Admiterea în rezidentiatul pe locuri se face prin concurs national organizat de catre Ministerul Sănătăţii la nivelul celor sase universitati de medicina şi farmacie: Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Târgu Mureş şi Timişoara, în sesiune unica, în trimestrul IV al fiecarui an.
REST IN PEACE!

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby optimus » Mon Jul 27, 2009 3:26 pm

http://emedic.ro/Legislatie/412.htm

Intregul articol aparut azi 27.07.
REST IN PEACE!

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Maks » Mon Jul 27, 2009 4:58 pm

1.se va da pe post?
2.pe ce criterii se vor repartiza participantii la examen pe centre universitare?

parerea voastra

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby optimus » Mon Jul 27, 2009 5:16 pm

Probabil fiecare se va inscrie in centrul universitar in care va dori sa dea sau care e mai aproape de el.E o tara libera.
REST IN PEACE!

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby marmotul » Mon Jul 27, 2009 8:31 pm

se vor face minarii la greu...
qpepsi.gif

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby sandman » Mon Jul 27, 2009 9:19 pm

Si pana acum nu se faceau? E oricum un pas important pentru absolventii care nu se vor mai deplasa cu turma pana in Bucuresti. Pentru unii inseamna o economie de bani, pentru Bucuresti insemna o mare afacere.
Life is good

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby optimus » Mon Jul 27, 2009 10:05 pm

Ca bine zici sandman.Acum vor fi stresati pilosii de la bucale ca intra si pilele din alte orase in functiune si le scad sansele la odraslele lor astfel... :mrgreen: :mrgreen:
Lasand la o parte gluma foarte bine ca se organizeaza pe centre.Era si normal avand in vedere ca totul se descentralizeaza in toate ministerele.Scutesc astfel pe foarte multi candidati de cheltuieli si stres in plus .Una e sa vii din Arad la Timisoara de ex,si alta e sa vii din Arad la bucuresti.Cine a invatat se poate c**a pe pile si pilosi indiferent unde da.Pardonati expresia. :devil:
REST IN PEACE!

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Chingachgook » Mon Jul 27, 2009 10:50 pm

sandman wrote:Si pana acum nu se faceau?


nu se faceau


sandman wrote: pentru Bucuresti insemna o mare afacere.


fraaaaaaate.

pentru cine era afacerea?
pentru sindicatul hotelierilor?

eu de ex cand am dat examen am fost la cj desi sunt din bucuresti. nu m-am atacat ca ma streseaza drumul.

se dadea in centrele astea mari pentru ca erau singurele care aveau logistica necesara.

vad din ce in ce mai pregnant sindromul provincialului "pilosii din bucuresti".

@marmotu

din cate stiu eu ai dat pe post. explica-mi o faza a procesului unde se puteau face manariile astea de care vorbesti.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby marmotul » Tue Jul 28, 2009 7:08 am

kooksee wrote:
sandman wrote:
@marmotu

din cate stiu eu ai dat pe post. explica-mi o faza a procesului unde se puteau face manariile astea de care vorbesti.


marmotul wrote:se vor face minarii la greu...


eu vorbeam de viitor, nu de trecut...fraate, chiar ai nevoie de ochelari
si daca se da in x centre de acum incolo rezi cred ca nu mai e nevoie sa evidentiez eu 'gaurile' din sistemul de securitate
qpepsi.gif

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby marmotul » Tue Jul 28, 2009 7:11 am

kooksee wrote:fraaaaaaate.

pentru cine era afacerea?
pentru sindicatul hotelierilor?


aici mai e vorba si de taxa aia de inscriere deloc mica. se aduna si ceva bani din chestia asta in contul dsp bucuresti
qpepsi.gif

User avatar
sandman
senior
senior
Posts: 296
Joined: Wed Apr 19, 2006 5:31 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby sandman » Tue Jul 28, 2009 7:11 pm

kooksee wrote:nu se faceau

fraaaaaaate.

pentru cine era afacerea?
pentru sindicatul hotelierilor?

eu de ex cand am dat examen am fost la cj desi sunt din bucuresti. nu m-am atacat ca ma streseaza drumul.

se dadea in centrele astea mari pentru ca erau singurele care aveau logistica necesara.

vad din ce in ce mai pregnant sindromul provincialului "pilosii din bucuresti".


In primul rand nu suntem frati. Mai usor cu apelativele astea. Daca nu poti vorbi civilizat mai bine nu postezi. Daca nu poti judeca obiectiv, mai bine nu o face. Da, era o afacere pentru hotelieri, nu pentru sindicate. Fa un mic calcul cat costa o camera de hotel decenta, drumul si apoi fa inmultirea, daca stii matematica. Si nu, nu e vorba de nici un sindrom, inceteaza sa mai faci etichetari, diagnosticari si generalizari de genul asta, pentru ca altfel s-ar putea si altii sa te eticheteze. E doar o judecata obiectiva. Se poate discuta si relaxat pe tema asta. Taxa de care spunea marmotul, intr-adevar e mare si se stie ca in Bucuresti nu s-au prea stresat cu conditiile oferite candidatilor. Ei tind sa fie "practici".
Life is good

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Chingachgook » Wed Jul 29, 2009 1:14 am

sandman wrote:

In primul rand nu suntem frati. Mai usor cu apelativele astea. Daca nu poti vorbi civilizat mai bine nu postezi. Daca nu poti judeca obiectiv, mai bine nu o face. Da, era o afacere pentru hotelieri, nu pentru sindicate. Fa un mic calcul cat costa o camera de hotel decenta, drumul si apoi fa inmultirea, daca stii matematica. Si nu, nu e vorba de nici un sindrom, inceteaza sa mai faci etichetari, diagnosticari si generalizari de genul asta, pentru ca altfel s-ar putea si altii sa te eticheteze. E doar o judecata obiectiva. Se poate discuta si relaxat pe tema asta. Taxa de care spunea marmotul, intr-adevar e mare si se stie ca in Bucuresti nu s-au prea stresat cu conditiile oferite candidatilor. Ei tind sa fie "practici".


da era o afacere pentru hotelieri.

ttp://www.hotelbucharest.ro/

pe siteul asta la o prima strigare sunt vreo 6000 de locuri. nu intram in amanunte ca oricum jumatate din aia care dau rezi stau pe la rude si prieteni, ca unii stau la garsoniere si apartamente in regim hotelier sau ca unii erau pur si simplu din bucuresti

hotelierul sef al bucurestiului are fir direct cu florian popa si l-a rugat sa organizeze un rezi la bucuresti.

fac etichetari ori decat ori observ acelasi pattern comportamental.



urmeaza sa imi spui ca era o afacere si pentru SNCFR, nu?
:lol:

taxa a acoperit caietele , chiria spatiilor calculatoarele si plata supraveghetorilor. sigur ca a fost un management prost si se putea si mai bine ( a demonstrat o data victor comparativ cu stepurile). sa crezi ca dsp-ul s-a imbogatit din banii aia mi se pare ori prostie ori rea credinta.

marmotul e pe pajiste cu banuielile lui cu trisatul. in loc de 2 centre sunt 6, sunt curios in care dintre ele crede el ca se pot face combinatiile. si mai ales cum?

ce mi se pare de remarcat e faptul ca astia care fac acum management sanitar si organizeaza concursuri sunt o emanatie a absolventilor umf de acum cativa ani. adica unii ca voi, care nu vad nimic in spatiu si care nu au auzit in viata lor de management al resurselor. care cred ca rezi se organizeaza in bucuresti din cauza unei suste cu hotelierii nu ca pur si simplu e o baza logistica mai mare (amfiteatre, supraveghetori, etc).

rezidentiatul asta are multe hibe. din pacate vad ca va legati numai de aiureli. daca se da in mai multe centre, e clar se sunteaza sistemul. daca nu se da iar e nasol, de ce sa imi misc eu quru pana la bucuresti, vreau sa se dea la mine in Crevedia.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby marmotul » Wed Jul 29, 2009 12:11 pm

kooksee wrote:marmotul e pe pajiste cu banuielile lui cu trisatul. in loc de 2 centre sunt 6, sunt curios in care dintre ele crede el ca se pot face combinatiile. si mai ales cum?

ma mir ca nu te duce mintea la un lucru atit se simplu:
sa vedem: cind se da numai in buc- e o comisie care face si alege subiectele- sa zicem ca acolo se pot face ceva minarii- dar doar la nivel inalt-pentru nepotu, nepoata-etc etc. apoi subiectele alea sunt treimise la multiplicat, cu putin timp inainte de examen- si aici consider eu hiba din sistem- daca faci rost de subiecte chiar si cu o ora inainte de ex tot e suficient sa ai un avantaj- aici nu e nevoie decit sa il cunosti pe baiatu de la xerox...mai ales daca e din domeniu iti poate da un telefon sa iti zica- vezi ba boule ca la intrebarile complement simplu pui asa- abcsdcdrfhs;mh;nms,g;mkf--etc etc- pina la urma folosesti un hands-free- ca abcde-urile astea sunt super-simplu de transmis.- cam astea ar fi minariile din sistem.
acum, daca sunt 6 centre e muult mai simplu: comisia de la buc scoate subiectul cistigator la ora x- pe de o parte il da la multiplicat pentru cei din buc- unde se pot face chestiile de mai sus iar pe de alta parte le trimite in tara prin fax, sa zicem, sau orice alt mijloc.
cele 6 centre primesc subiectele(inca 6 puncte slabe in sistem) si apoi le dau si ei la xeroxat...bineinteles ca chestia asta dureaza ceva, ca doar suntem in rominia...cei de la buc si din tara probabil vor trebui sa inceapa examenul in acelasi timp, caci asa e etic- asta inseamna ca din momentul in care e tras lozul cel mare de comisie si pina ajunge pe masa imbulinatorului nu mai trece o ora ca pina acum ci vreo 3 ore. si ghici ce se pot intimpla in alea 3 ore, mai ales ca acum, din 5-15 persoane cite ar putea vedea subiectele in intervalul asta de timp ajung acum vreo 50-100(cei ce trimit subiectele, cei ce le primesc, cei ce manipuleaza multiplicatoarele, cei ce ambaleaza subiectele in saci...) ...

sau, poate ca este doar o alta teorie a 'constipatiei' si ma insel eu, si toate sunt bune si frumoase si corecte, ca doar rromini suntem cu totii nu?
qpepsi.gif

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Chingachgook » Wed Jul 29, 2009 1:13 pm

marmotul wrote:aici nu e nevoie decit sa il cunosti pe baiatu de la xerox...



si pe aia din echipele de jandarmi care pazesc foile. sau tu crezi ca e o secretara care se plimba pe holuri cu un teanc de caiete de examen?

cu o ora inainte sa vina subiectele oricum cam trebuie sa fii in sala pentru instructaj, etc. nu poti sa stai cu niste grile pe care tocmai le-ai primit sa le cauti prin harison. ori iti vin deja rezolvate?

handfree-ul e o iluzie. numai cine nu a trecut prin rezi isi poate imagina ca in linistea aia de cavou, unde trebuie sa ai parul legat, stai tu cu microcasca in ureche. eventul ii soptesti aluia sa repete ca nu ai inteles ultima litera.
rezi se sunteaza dar nu la examen. a fost faza cu preparatorii (cea mai scumpa si cea mai jenanta dupa parerea mea). urmeaza transferul "in sus". iei spm si cu niste spagi prin minister te duci pe ce specializare vrei. ultima gaselnita e rezi pe post. dai intr-un judet unde nu e concurenta (stim foarte bine ce concurenta a fost anul trecut), iei ceva mai rasarit si pe urma te descurci cu aia unde ar fi trebuit sa mergi dupa rezi (neetic dar realizabil).
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Maks » Wed Jul 29, 2009 1:55 pm

eu nu am incredere in kooksee asta. pare asa sigur pe el. parca ar umbla cu lucruri necurate de stie atatea.

jandarmi, program, spagi la minister si rezi pe post gaselnita. prin ce cercuri te invarti?

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Chingachgook » Wed Jul 29, 2009 3:17 pm

eu in locul tau remarcam chestia cu spm-ul.

ma invart in niste triunghiuri, nu in cercuri
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Maks
senior
senior
Posts: 219
Joined: Wed May 06, 2009 2:19 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Maks » Wed Jul 29, 2009 4:12 pm

chiar crezi ca ma tin de gainari

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby marmotul » Wed Jul 29, 2009 8:05 pm

Maks wrote:chiar crezi ca ma tin de gainari

bey gainarule... :D
qpepsi.gif

User avatar
dr_agc
junior
junior
Posts: 73
Joined: Wed Jan 14, 2009 5:46 pm
Contact:

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby dr_agc » Sat Aug 01, 2009 8:55 pm

sa se dea in centre si nu in bucuresti??? sincer nu prea cred ca medicina generala va da rezi in centre....probabil medcina dentra si faramacia va da in centre si nu in bucuresti...
si daca se da in centre eu acuma ce sa fac cu biletul de avion pentru bucuresti??? :?

MrBlue
newbie
newbie
Posts: 18
Joined: Wed Sep 07, 2005 2:09 am
Location: Constanta
Contact:

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby MrBlue » Sun Aug 02, 2009 10:38 pm

Manarii ... aranjamente ... centre ... este clar ... aveti ceva timp liber, as fi avut si eu daca ma apucam din timp de invatat. :roll: In legatura cu proiectul de lege ... dupa cum spuneam e un "proiect", m-am interesat la minister (nu va spun cum) si sunt 2 situatii: se va da sub forma de OUG si atunci se va aplica imediat (foarte foarte putin probabil) sau va deveni lege undeva prin martie-mai 2010 daca va trece fara probleme prin toate etapele legislative. Asa ca, parerea mea este ca anul acesta se va merge pe legea deja existenta (OG 12/2008 + legea 179/2008) la acest rezidentiat. Daca aveti ceva informatii din ceva surse de incredere legate de acest proiect de lege chiar as fi curios.

Spor la treaba si multa bafta in nioembrie.
Life sux, and then u die!

Cristianu
newbie
newbie
Posts: 24
Joined: Sun Mar 23, 2008 11:58 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Cristianu » Mon Aug 03, 2009 1:34 am

"Absolventii facultatilor de medicina promotia 2010 si ulterioare au acces la formarea prin rezidentiat specialitatea de familie in baza unei metodologii aprobate prin HG" ...mai e si subliniat...

Imi explica si mie cineva fraza asta? Adica cei care termina anul viitor vor intra in rezidentiat pe med de familie fara examen? sau cum?
Si alta chestie... pana in 2005 se dadea libera practica absolventilor cu licenta, acum din 2010 intra in rezi fara examen, dar cu cei care au terminat dupa 2005 si inainte de 2010 ce se face?? Absolventii astia nu au terminat tot studiile alea?
Poate imi explica si mie cineva pe indelete... :|

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby d'Arc » Mon Aug 03, 2009 1:55 pm

n-are nimeni ce sa-ti explice pana nu apare "metodologia aprobata prin HG". pana una alta rez fara examen nu va fi decat daca asa se va mentiona acolo. oricum, nimic nou sub soare, e bataie de joc. de parca absolventii '05 - '10 ar fi fost recrutati de la sere pe post de figuranti :hate: ...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby b3 » Sun Aug 23, 2009 5:55 pm

de pe grupul yahoo al ssmb:
Stimati colegi

Ministerul Sanatatii a lansat spre dezbatere publica ordonanta privind organizarea si finantarea rezidentiatului in Romania. Termenul oficial de trimitere a propunerilor era 3 august, dar in urma discutiilor avute cu reprezentantii ministerului, FASMR (Federatia Asociatiilor Studentilor in Medicina din Romania) va trimite luni 24 august 2009 o serie de propuneri de modificare a acestei ordonante.

In ciuda timpului scurt, va solicitam pe aceasta cale atentia pentru analiza acestui document si in masura in care doriti sa inaintati propuneri de modificare a lui, va rugam sa ne trimiteti prin e-mail pana duminica, 23 august, orele 20:00 comentariile si propunerile voastre pe adresa contact @ fasmr . ro

Atasat acestui mail veti gasi o scurta prezentare a FASMR precum si textul ordonantei, care poate fi consultat si la adresa (http://www.ms.ro/proiecte-acte-normative.php?pag=1 ).

Va multumim

Bogdan Covaliu
Presedinte FASMR 2008/9

E-mail: presedinte @ fasmr . ro
Tel: +40740.989.491
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Rash » Tue Aug 25, 2009 1:13 pm

Mie mi se pare ***** cu perje ce incearca ei sa faca.Mi-am expus pozitia si pe grupurile pe unde a ajuns citatul de mai sus.Sa vezi ce punctaje or sa se ia la Timisoara si la Craiova,facultati unde mai mult de jumatate dau bani ca sa iasa in fata si prostii care invata iau maxim 7.Cu cat imprastii informatia secreta,cu atat or sa fie mai multi dispusi in toate "centrele de traditie" sa o manipuleze corespunzator.
Primum non nocere!

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Aurora boreala » Wed Aug 26, 2009 9:46 am

Rash wrote:Mie mi se pare ***** cu perje ce incearca ei sa faca.Mi-am expus pozitia si pe grupurile pe unde a ajuns citatul de mai sus.Sa vezi ce punctaje or sa se ia la Timisoara si la Craiova,facultati unde mai mult de jumatate dau bani ca sa iasa in fata si prostii care invata iau maxim 7.Cu cat imprastii informatia secreta,cu atat or sa fie mai multi dispusi in toate "centrele de traditie" sa o manipuleze corespunzator.


Poate vrei sa explici un pic... :!:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby optimus » Wed Aug 26, 2009 10:52 am

REST IN PEACE!

User avatar
Rash
senior
senior
Posts: 125
Joined: Sat Mar 25, 2006 11:58 pm
Location: Unde este termopane...termopane!

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Rash » Wed Aug 26, 2009 12:15 pm

Pare dragut asa la prima vedere din comunicat,vom vedea la anul ce se va intampla cu dispozitiile lor.
@Aurora:ce ai subliniat tu cu rosu e scris in romaneste,dar uite,o sa dau si o explicatie,ca sa nu zica nimeni de mine ca sunt eu nevolnic si acuz degeaba.Colega la Timisoara,de nivel mediu....numai 5 si 6.Copiii cu bani 9 si 10.Coleg la Craiova....care invata de rupe.Anul trecut la un examen,nu spun care, i se spune:imi pare rau ca nu pot sa iti dau 9 ca mai sunt de dat vreo 3,dar sa stii ca meritai 10.A primit 7.Nu sunt nebun si nici nu am nimic cu nimeni,dar asa cum nu sunt de acord cu hands-free-ul la examene cand exista top 400,nici cu trisatul cand e vorba de vieti omenesti nu-s de acord.Si ma refer la ale noastre, nu ale pacientilor.
Primum non nocere!

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby optimus » Wed Aug 26, 2009 12:23 pm

Pilosii,indiferent unde se va da examenul tot vor "rezolva" problema chiar daca vin din alt oras.E cam greu sa se fraudeze rahatul asta de examen,mai ales in ziua de azi cand nu-si mai risca pielea prea multi .Teme-te de corectitudinea examenului la anul daca se da INTERVIU.Atunci e mai rau.
REST IN PEACE!

User avatar
Laurentziu
senior
senior
Posts: 244
Joined: Tue Aug 11, 2009 8:32 pm
Location: Bucuresti

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Laurentziu » Wed Aug 26, 2009 1:34 pm

nu cred ca s-au gandit astia cum sa-l fraudeze prin interviu. e cel putin e prea batator la ochi.
the punisher

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Chingachgook » Wed Aug 26, 2009 1:45 pm

Rash wrote:Colega la Timisoara,de nivel mediu....numai 5 si 6.Copiii cu bani 9 si 10.Coleg la Craiova....care invata de rupe.Anul trecut la un examen,nu spun care, i se spune:imi pare rau ca nu pot sa iti dau 9 ca mai sunt de dat vreo 3,dar sa stii ca meritai 10.A primit 7.


legende urbane.

din mometul in care se iese din sala de examen exista tendinta de a inflori lucrurile si de trage spuza pe turta proprie.

cel putin la exemplul de la craiova sunt convins ca proful a facut misto de el (daca chiar asa a fost discutia)
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Aurora boreala » Wed Aug 26, 2009 2:33 pm

Rash wrote:Pare dragut asa la prima vedere din comunicat,vom vedea la anul ce se va intampla cu dispozitiile lor.
@Aurora:ce ai subliniat tu cu rosu e scris in romaneste,dar uite,o sa dau si o explicatie,ca sa nu zica nimeni de mine ca sunt eu nevolnic si acuz degeaba.Colega la Timisoara,de nivel mediu....numai 5 si 6.Copiii cu bani 9 si 10.Coleg la Craiova....care invata de rupe.Anul trecut la un examen,nu spun care, i se spune:imi pare rau ca nu pot sa iti dau 9 ca mai sunt de dat vreo 3,dar sa stii ca meritai 10.A primit 7.Nu sunt nebun si nici nu am nimic cu nimeni,dar asa cum nu sunt de acord cu hands-free-ul la examene cand exista top 400,nici cu trisatul cand e vorba de vieti omenesti nu-s de acord.Si ma refer la ale noastre, nu ale pacientilor.


Limba romana inca o inteleg... :allright: ...nu trebuie sa-ti faci griji!
Ti-am cerut o explicatie pentru ca oarecum banuiam ca vei da un asemenea raspuns, insa pot sa spun cu certitudine ca am terminat la Craiova si niciun prof nu mi-a motivat vreo nota asa. Cand am stiut f bine am luat nota buna, cand nu, am picat.
As fi insa tare curioasa sa stiu despre cine este vorba...

Nici eu nu sunt de acord cu metodele neortodoxe de promovare, insa lucrurile nu stau asa de ieri de azi ci de ani buni...
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby b3 » Wed Aug 26, 2009 3:04 pm

cele mai "tari" chestii din comunicatul asta mi se par alea ca oferim acum sansa tuturor absolventilor sa se specializeze, de parca da, toti absolventii si merita sa se specializeze, la cat de serioasa e selectia in facultate si aia cu examenul de specialitate care va fi foarte serios (peste cativa ani va deveni iesirea la pensie un examen f serios, daca o tot impingem asa...).

Ma intreb daca toata treaba asta va avea urmari pt absolventii 2009 care nu iau rezi anul asta. La modul ca se aplica doar pt absolventii 2010, desi nu prea cred ca are cum.

ps: daca vreti sa continuati discutia in contradictoriu despre care facultate e mai cu motz mutati-va si voi pe Facultatea, era un topic pe acolo
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Calico » Wed Aug 26, 2009 3:23 pm

b3 wrote:ps: daca vreti sa continuati discutia in contradictoriu despre care facultate e mai cu motz mutati-va si voi pe Facultatea, era un topic pe acolo

Exagerezi. Discutia avea legatura cu tema.

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby d'Arc » Thu Aug 27, 2009 2:19 am

Rash wrote:cand e vorba de vieti omenesti .... ma refer la ale noastre, nu ale pacientilor.

din secunda in care ai intrat la medicina, ultima viata care conteaza, dupa cea a boschetarilor, e a ta.
tu ce ai invatat in facultatea aceea, totusi???

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Calico » Thu Aug 27, 2009 2:31 am

dr_bang wrote:din secunda in care ai intrat la medicina, ultima viata care conteaza, dupa cea a boschetarilor, e a ta.
tu ce ai invatat in facultatea aceea, totusi???

Adica ce vrei sa zici, ca viata unui boschetar valoreaza mai putin decat a altui pacient?
Ar trebui sa-ti fie rusine!

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby b3 » Thu Aug 27, 2009 1:06 pm

tot de pe grupul yahoo al ssmb

Buna,

Aveti atasat documentul transmis de Federatia Asociatiilor Studentilor in Medicina din Romania (din care SSMB face parte) autoritatilor competente cu privire la proiectul de ordonanta pentru rezi.

Se pare ca se va schimba fundamental de la anu.

Succes :)

Oana
Delegat FASMR pe probleme de rezi

ps: vedeti si asta

http://www.ms.ro/comunicate-de-presa.php?com=1769


attachmentul

În atenția persoanelor şi instituțiilor interesate,


Vă rugăm să consideraţi în activitatea instituţiilor pe care cu onoare le conduceţi faptul că ideea creşterii continue a calităţii invăţământului şi a actului medical este o preocupare comuna a factorilor implicaţi ce ar trebui să fie şi o prioritate permanentă.

Analizând proiectul Ordonanței cu privire la organizarea şi finanțarea rezidențiatului am constatat premisele unui management corespunzător desfăşurării şi admiterii în programele de rezidențiat pe care îl salutăm.

Federația noastră propune spre dezbatere câteva modificări ale proiectului în discuție, aceste puncte de vedere fiind în concordanță cu principiile sociale, de performanță şi de transparență atat de necesare în acest proces.

Astfel solicităm:

- completrea Art. 3, al. 1 cu următoarele: Admiterea în rezidențiat se face numai prin concurs national organizat de către Ministerul Sănătății şi Ministerul Educației, Cercetării şi Inovării. Admiterea în rezidențiat a cadrelor didactice din învățământul universitar din domeniul sănătate se face în aceleaşi condiții ca pentru orice alt absolvent al învățământului medico- farmaceutic.
- introducerea la Art. 3 unui al. 4 care să specifice: Orice modificare în metoda de organizare a admiterii, a bibiografiei şi a altor specificații conexe legate de rezidențiat vor fi aduse la cunoştiința potențialilor candidați cu cel puțin 12 luni inainte.
- modificarea Art. 5, al. 1 cu următoarele: Preparatorii universitari medici, medici dentişti şi farmacişti admişi în rezidențiat prin examen național efectuează pregătirea în rezidențiat în afara normei didactice de bază şi sunt remunerați pentru această activitate.
- modificarea Art. 5, al. 2 astfel încât sa fie în concordanță cu al. 1
- modificarea Art. 7 după cum urmează: Pe perioada pregatirii în rezidentiat, medicii rezidenti nu pot accesa specializarea pentru dobândirea unei alte specialităţi în afara celei de bază
- clarificarea Art. 6, al. 1: examenul de intrare în rezidențiat va fi regional, asemănător admiterii în facultate?
- clarificarea Art. 6, al. 2: se revine la împărțirea admiterii pe grupe de specialități, respectiv specialități chirurgicale, medicale, medicină de familie, medicină de laborator?
- completarea Art. 17, al.1 cu următoarele: numărul şi amplasarea posturilor scoase la concursul de rezidențiat atât pe post cât şi pe loc vor fi publicate cu cel puțin 6 luni înaintea examenului
Solicităm de asemenea ca în documentele ulterioare publicării prezentei ordonanțe sa se aibă în vedere armonizarea numărului, duratei şi a curiculei specialităților în care se organizează pregătire prin rezidențiat cu cele general acceptate în Uniunea Europeană. De asemenea, legat de fişa postului pentru rezidenți, solicităm transparență şi rapiditate în procesul de întocmire; prea mulți rezidenți se ocupă cu scrisul de foi prin spitale, în loc să efectueze proceduri.
Date despre posturile din unitățile spitaliceşti scoase la concurs, precum şi contractul general ar trebui aduse la cunoştința candidaților înainte de atribuirea acestor posturi pentru informarea şi decizia corectă a acestora.

La final vă prezentăm principiile noastre ce ne-au condus la redactarea prezentului document:

- intrarea în rezidențiat trebuie să aibă aceleaşi reguli pentru toată lumea. Şuntarea examenului național de admitere prin admiterea ca preparatori universitari este o posibilitate ce trebuie întreruptă; cum poate o persoană care nu a reuşit să promoveze examenul de rezidențiat să predea medicină studenților? Suntem de acord, însă, cu schimbarea specialității în care cadrele universitare admise în rezidențiat prin concurs se pregătesc.
- preparatorul şi asistentul universitar prestează două tipuri de servicii în două intervale orare distincte şi este normal să fie remunerați pentru ambele activități. Aceste două categorii de cadre universitare sunt cel mai aproape de studenți şi responsabile de abilitățile clinice deprinse în timpul facultății şi o asemenea măsură va incuraja prezența în sistemul universitar a medicilor foarte buni.
- având în vedere ca Facultățile de Medicină organizează examenul de licență în Septembrie, şi pe tot parcursul anului VI se studiaza multe discipline importante, iar în Noiembrie are loc examenul de rezidențiat, absolventul are nevoie de un bun management al timpului personal; cunoaşterea din vreme a rigorilor pe care trebuie să le îndeplinească vine în intâmpinarea acestei nevoi. De aceea, o publicare cu 12 luni înainte a reglementărilor legate de admiterea în rezidențiat este de dorit.
- a fi medic presupune o viață întreagă de educație medicală continuă; îngrădirea la obținerea de competențe şi la alte forme de studiu este o încălcare gravă acelor mai elementare principii. Modificarea Art. 7 este imperios necesară cu eliminarea termenului “orice formă de învățământ” şi cu exemplificarea clară a ceea ce este imposibil de urmat în paralel cu rezidențiatul, şi anume, alt rezidențiat. Participarea la cursuri, obținerea de competențe în timpul liber al rezidenților ar trebui încurajată pentru creşterea performanței sistemului sanitar românesc.

Vă mulțumim!



Bogdan Covaliu
Preşedinte FASMR

Oana Tudorache
Supervising Council FASMR

0729147746
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby 187.92a » Thu Aug 27, 2009 1:10 pm

are dreptate b3, nu are leg. ceea ce nu este neaparat rau. are si topicul o viata a lui, si b3 daca erai prin promotiile 2003-2006 mai era ceva, dar acum cred ca ai putea vbi singura despre astea faara sa te inteleaga nimeni. eu unul m-am amuzat copios. ca si chestie: sigur ca se va aplica si pentru 2009 care nu iau in 2010, cum altfel? ce mi s-a parut cel mai tare este ca lumea crede ca uite fac si astia din minister ceva bun, o sa ne folosim CV-urile de la comunicarile uly. ma voi tavali de ras. fara rautate sau altceva, mi se pur si simplu demential de amuzant, nu ca-s rezident, dar si daca eram martian cred ca gaseam chestia asta delicioasa :lol: :lol:

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby b3 » Thu Aug 27, 2009 2:09 pm

trident wrote:si b3 daca erai prin promotiile 2003-2006 mai era ceva, dar acum cred ca ai putea vbi singura despre astea faara sa te inteleaga nimeni.


eu n-am inteles ce-ai vrut sa zici in fraza asta :D

chestia cu cv-ul la interviu e frumoasa dar foarte naiva pentru Romania. Nu-mi place sa prespun ca un lucru va merge prost doar pentru ca e posibil sa mearga prost (si ma enerveaza toate mecanismele de stopare a fraudei care sunt sacaitoare pentru oamenii corecti, ca smecherii se descurca oricum), dar interviu pt alegerea specialitatii, in sistemul sanitar romanesc... Probabil vor fi unii sefi de sectie ce isi vor lua rezidenti pe bune, ca vor oameni pregatiti in sectia lor, asa cum sunt si acum unii care nu accepta specialist pe post platit, ci pe criteriul competentei (am auzit povesti, sper sa fie un procent >0.0001 :D ).
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42713
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby Calico » Thu Aug 27, 2009 4:33 pm

b3 wrote:Nu-mi place sa prespun ca un lucru va merge prost doar pentru ca e posibil sa mearga prost

e o diferenta mare intre posibil si probabil

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: PROIECT de Ordonanţă privind organizarea şi finanţarea rezid

Postby b3 » Thu Aug 27, 2009 5:36 pm

^ faci doar o lectie de semantica sau nu mi-ai citit tot paragraful sa vezi ca se subintelege si probabilul ?
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests