Metode de invatare

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
_laurentiu_
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Mar 10, 2009 12:15 pm

Metode de invatare

Postby _laurentiu_ » Tue Mar 10, 2009 1:02 pm

din experienta mea va sugerez sa va faceti conspecte pe care sa le invatati la perfectie.

sau, un amic a prelucrat in word materia, pastrand doar esentialul si organizand un pic informatiile punand linioara inainte de fiecare varianta a unui aspect enumerat/clasificat. a intrat printre primii 150.

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42656
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Metode de invatare

Postby Calico » Tue Mar 10, 2009 2:54 pm

Ii respect pe cei care reusesc sa-si conspecteze materia inainte de un examen (mai ales rezidentiat) si sa ia si o nota buna. Eu n-am putut niciodata. Bineinteles, asta inseamna sa va apucati de invatat cu mult timp inainte.

User avatar
_laurentiu_
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Mar 10, 2009 12:15 pm

Re: Metode de invatare

Postby _laurentiu_ » Tue Mar 10, 2009 3:15 pm

conteaza mult modul in care iti organizezi materia, ptr ca in forma in care este in carte e greu de asimilat conform cerintelor examenului.

@muma: e nevoie de vreo 3 luni ca sa faci conspectele, dar eu zic ca merita. iar in momentul asta nu e tarziu, daca sarim cateva capitole mari care nu "renteaza" sa fie invatate la perfectie

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Metode de invatare

Postby Chingachgook » Tue Mar 10, 2009 4:10 pm

laurentiu pe ce esti rezident?
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Metode de invatare

Postby cog1983 » Wed Mar 11, 2009 11:27 am

_laurentiu_ wrote:conteaza mult modul in care iti organizezi materia, ptr ca in forma in care este in carte e greu de asimilat conform cerintelor examenului.

@muma: e nevoie de vreo 3 luni ca sa faci conspectele, dar eu zic ca merita. iar in momentul asta nu e tarziu, daca sarim cateva capitole mari care nu "renteaza" sa fie invatate la perfectie

Uite, mie de exemplu nu mi se pare ca sunt capitole care "nu renteaza" sa fie invatate. Mai ales cele mari. Eu, de exemplu, am inteles mult mai bine si mai clar ce scria la cancerul de colon care era considerat "subiect mare" decat la tumorile genitale benigne care aveau 3 pagini. Si crede-ma ca am retinut mai mult din primul decat din cel de-al doilea. Si mai sunt cateva subiecte mari care merita invatate mai bine decat cele mici. Asa ca eu n-as imparti materia pe subiecte mari si subiecte mici... sau subiecte care merita sau care nu merita citite pt ca s-ar putea sa ai surprize.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42656
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Metode de invatare

Postby Calico » Wed Mar 11, 2009 6:30 pm

Uite, mie de exemplu nu mi se pare ca sunt capitole care "nu renteaza" sa fie invatate. Mai ales cele mari.

Ba daaaaa...
Eu m-am prezentat la rezidentiat cu urmatoarele subiecte necitite: IRC, AVC, infectii cai respiratorii copii, arsuri, cancerul de colon. Pur si simplu n-am mai avut timp sa le citesc. Si avand in vedere ca oricum nu au fost decat vreo 4 intrebari din fiecare, dintre care la jumatate oricum am raspus corect din ce mai stiam din faculate, nici nu s-ar fi meritat sa-mi pierd timpul cu ele in detrimentul altora.

Daca aveti timp, invatati tot. Insa daca sunteti in criza de timp si nu puteti sa invatati tot, mai bine sa nu puneti accentul pe subiectele mari. E pur si simplu matematic: daca am de ales intre a invata un subiect de 30 de pagini (din care nu pica decat 4 intrebari) sau 3 subiecte de 10 pagini (din care pica 12 intrebari), mai bine invat subiectele mici.

Carym24
newbie
newbie
Posts: 7
Joined: Wed Nov 26, 2008 1:59 pm
Location: ro

Re: Metode de invatare

Postby Carym24 » Wed Mar 11, 2009 7:13 pm

Din cate am vazut la Top rezolvitori pe rezitests sunt multi care fac punctaje mari mari...peste 90%...cred ca concurenta va fi mai stransa anul asta :peace: bravo celor care s-au apucat deja de invatat serios!!! :allright:

User avatar
_laurentiu_
junior
junior
Posts: 41
Joined: Tue Mar 10, 2009 12:15 pm

Re: Metode de invatare

Postby _laurentiu_ » Wed Mar 11, 2009 9:09 pm

eu am zis de subiectele mari ca si parere personala, tinand cont ca eu am inceput mai devreme cu conspectele. vedeti si voi care e ritmul pe o luna si asa va dati seama daca veti continua cu conspectele. oricum nu e nicio pierdere daca conspectati doar cateva. va ajuta foarte mult, daca sunt bine facute. dar dupa cum am zis trebuie invatate la perfectie.

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Metode de invatare

Postby ildottore » Wed Mar 11, 2009 11:02 pm

invatati ca e un examen greu, dar nu imposibil.
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Metode de invatare

Postby marmotul » Thu Mar 12, 2009 6:01 pm

_laurentiu_ wrote:eu am zis de subiectele mari ca si parere personala, tinand cont ca eu am inceput mai devreme cu conspectele. vedeti si voi care e ritmul pe o luna si asa va dati seama daca veti continua cu conspectele. oricum nu e nicio pierdere daca conspectati doar cateva. va ajuta foarte mult, daca sunt bine facute. dar dupa cum am zis trebuie invatate la perfectie.

si eu mi-am facut un caiet cu rezumate: definitii, cifre, chestii mai importante, etc etc, in general chestii ce trebuiau invatate pe de rost.in ultima saptamina inainte de rezi mi-am folosit memeoria de scurta durata pt a invata chestiile alea.
chiar mi-a folosit
qpepsi.gif

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Metode de invatare

Postby dr_ » Thu Mar 12, 2009 6:55 pm

Sunt total impotriva conspectelor. Pur si simplu pt ca in cazul unor capitole trebuie sa copiezi integral capitolul cand faci conspectul. :green: :lol:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Metode de invatare

Postby marmotul » Thu Mar 12, 2009 8:20 pm

dr_ wrote:Sunt total impotriva conspectelor. Pur si simplu pt ca in cazul unor capitole trebuie sa copiezi integral capitolul cand faci conspectul. :green: :lol:

tu nu pricepi insasi conceptul de REZUMAT.
qpepsi.gif

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Metode de invatare

Postby dr_ » Thu Mar 12, 2009 8:23 pm

Tu nu pricepi ca la rezi te poate intreba ORICE. Intr-un rezumat poti sa omiti multe.

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Metode de invatare

Postby Chingachgook » Thu Mar 12, 2009 8:40 pm

la rezi nu te poate intreba orice.
stiu ca asa e folclorul, si u tot asa am crezut :P
un rezumat bine facut acopera tot subiectul utilizand mai putin spatiu.
accent mare pe enumerari
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Metode de invatare

Postby dr_ » Thu Mar 12, 2009 9:03 pm

kooksee wrote:la rezi nu te poate intreba orice.


Ai vazut grilele CM de anul trecut? :devil:

bebica
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Aug 27, 2006 4:06 am

Re: Metode de invatare

Postby bebica » Fri Mar 13, 2009 10:33 am

Eu sunt unul care a luat rezi-ul acum cativa ani,pe o pozitie intre primii 200.Am invatat la perfectie subiectele mici,si am avut cateva mari(ex.AVC) de care nu m-am atins.Sfatul meu e sa nu pierdeti timpul cu subiectele mari si grele;mai bine sa stiti subiecte mici si multe.Oricum,din subiectele mari,au picat si intrebari simple,le stiam din facultate,nu era cazul sa tocesc zile intregi pentru ele.
Marea majoritate a intrebarilor sunt de bun simt;sunt si unele cu dichis ,dar relativ putine,facute sa departajee primele locuri.Depinde ce vreti:sa luati primii reziul,sau doar sa-l luati.
Nu cele 10 intrebari din 4-5 subiecte mari neinvatate va fac sa picati rezi,fiti siguri!
Spor la invatat si bafta la examen!

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Metode de invatare

Postby rezidante » Fri Mar 13, 2009 2:47 pm

[quote="bebica"]Eu sunt unul care a luat rezi-ul acum cativa ani,pe o pozitie intre primii 200.Am invatat la perfectie subiectele mici,si am avut cateva mari(ex.AVC)

[b]Foooarte frumos,insa ma intreb!,pe unde ai ajuns azi ,tu care ai fost printre primii 200 ieri??[/b]

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42656
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Metode de invatare

Postby Calico » Fri Mar 13, 2009 4:05 pm

Ce conteaza unde a ajuns?
Poate s-a reprofilat, poate e arhitect acum, ce relevanta are?
Important pentru acest topic e ce-a facut la rezi si cum a invatat.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Metode de invatare

Postby dr_dr » Fri Mar 13, 2009 4:28 pm

dr_ wrote:
kooksee wrote:la rezi nu te poate intreba orice.


Ai vazut grilele CM de anul trecut? :devil:


ce au asa deosebit grilele CM de anul trecut fata de cele din 2007,2006,...etc?
poate sunt mai usoare dar in rest?
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Metode de invatare

Postby rezidante » Fri Mar 13, 2009 5:15 pm

MumaPadurii wrote:Ce conteaza unde a ajuns?
Poate s-a reprofilat, poate e arhitect acum, ce relevanta are?
Important pentru acest topic e ce-a facut la rezi si cum a invatat.


1.Ca la orice ex,daca nu ai inteles f bine despre ce este vb in subiectul studiat,inseamna ca ai muncit degeaba!
2.Daca ai puterea sa scanezi f bine,probabil ca vei fi un bun medic Scaner toata viata ta!!
3.Daca ai o memo buna si un creiras care reuseste sa faca conexiuni bune,te vei descurca in viata
4.Inru cat ex ul este sub forma de grile,e musai sa intelegi bine ce iti spune fiecare sub si sa poti povesti si unei babe incat sa o faci se te inseleaga si ea pe tine(baba)

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Metode de invatare

Postby rezidante » Fri Mar 13, 2009 5:15 pm

MumaPadurii wrote:Ce conteaza unde a ajuns?
Poate s-a reprofilat, poate e arhitect acum, ce relevanta are?
Important pentru acest topic e ce-a facut la rezi si cum a invatat.


1.Ca la orice ex,daca nu ai inteles f bine despre ce este vb in subiectul studiat,inseamna ca ai muncit degeaba!
2.Daca ai puterea sa scanezi f bine,probabil ca vei fi un bun medic Scaner toata viata ta!!
3.Daca ai o memo buna si un creiras care reuseste sa faca conexiuni bune,te vei descurca in viata
4.Inru cat ex ul este sub forma de grile,e musai sa intelegi bine ce iti spune fiecare sub si sa poti povesti si unei babe incat sa o faci se te inteleaga si ea pe tine(baba)

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42656
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Metode de invatare

Postby Calico » Fri Mar 13, 2009 5:40 pm

rezidente wrote:
MumaPadurii wrote:Ce conteaza unde a ajuns?
Poate s-a reprofilat, poate e arhitect acum, ce relevanta are?
Important pentru acest topic e ce-a facut la rezi si cum a invatat.


1.Ca la orice ex,daca nu ai inteles f bine despre ce este vb in subiectul studiat,inseamna ca ai muncit degeaba!
2.Daca ai puterea sa scanezi f bine,probabil ca vei fi un bun medic Scaner toata viata ta!!
3.Daca ai o memo buna si un creiras care reuseste sa faca conexiuni bune,te vei descurca in viata
4.Inru cat ex ul este sub forma de grile,e musai sa intelegi bine ce iti spune fiecare sub si sa poti povesti si unei babe incat sa o faci se te inteleaga si ea pe tine(baba)


A.Ce din ce a zis bebica ti-a sugerat tie ca nu a inteles ce a invatat?
B.Subiectul era "metode de invatat pentru rezidentiat", nu "metode de a deveni medici mai buni". E o mare diferenta.
C.Pentru rezidentiat citesti informatii depasite, uneori contradictorii, pe care le inveti ca sa poti sa iei specialitatea dorita. Pentru tine inveti din alte carti.

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Metode de invatare

Postby rezidante » Fri Mar 13, 2009 6:18 pm

A.Ce din ce a zis bebica ti-a sugerat tie ca nu a inteles ce a invatat?
B.Subiectul era "metode de invatat pentru rezidentiat", nu "metode de a deveni medici mai buni". E o mare diferenta.
C.Pentru rezidentiat citesti informatii depasite, uneori contradictorii, pe care le inveti ca sa poti sa iei specialitatea dorita. Pentru tine inveti din alte carti.[/quote]

inca o data repet(asa cum zice Boc)nu te obilga nimeni sa fii un medic mai bun sau mai putin bun,si crede ma ca e musai sa ai o baza solida de informatii solide!ca sunt ele depasite sau nu! si tin sa te anunt ca nu vei practica in romania medicina de ultima generatie,caci si practica din rom e depasita cu 20 de ani!!pe de alta parte la acel ex de rezidentiat mai bine de 50% dintre candidati nu depasesc pragul,si asta e o rusine mare(dpmdv)ma intreb,ce au pazit timp de 6 ani???

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42656
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Metode de invatare

Postby Calico » Fri Mar 13, 2009 6:39 pm

rezidente wrote:inca o data repet(asa cum zice Boc)nu te obilga nimeni sa fii un medic mai bun sau mai putin bun,si crede ma ca e musai sa ai o baza solida de informatii solide!ca sunt ele depasite sau nu! si tin sa te anunt ca nu vei practica in romania medicina de ultima generatie,caci si practica din rom e depasita cu 20 de ani!!pe de alta parte la acel ex de rezidentiat mai bine de 50% dintre candidati nu depasesc pragul,si asta e o rusine mare(dpmdv)ma intreb,ce au pazit timp de 6 ani???

Si ce legatura are asta cu discutia noastra despre metodele de invatare?
Materia pentru rezi nu e o "baza solida de informatii solide".

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Metode de invatare

Postby marmotul » Fri Mar 13, 2009 8:28 pm

ma, nu mai are rost sa ma complic cu capete de astea opace. dr_; rezidante si care mai sunteti, invatati cum vreti voi, da numa invatati. si atit. faceti rezumat, faceti ce vreti voi si gata.
chiar m-am plictisit de dat sfaturi de tocit. cred ca mi-am facut norma de ajutat, pentru cit am fost si eu ajutat. bafta la rezi
qpepsi.gif

User avatar
rezidante
senior
senior
Posts: 466
Joined: Sun Jan 25, 2009 4:26 pm
Location: Kandahar

Re: Metode de invatare

Postby rezidante » Fri Mar 13, 2009 8:35 pm

Materia pentru rezi nu e o "baza solida de informatii solide".[/quote]

cereti anularea ex de rezi si se se faca medici de tip 3 la legatura,fiecare invata cat vrea sa stie! :D

User avatar
Calico
addicted
addicted
Posts: 42656
Joined: Tue Mar 16, 2004 12:27 pm

Re: Metode de invatare

Postby Calico » Fri Mar 13, 2009 8:39 pm

Un contraargument foarte intelept si plin de relevanta.
Spuneai ceva de conexiuni logice?

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Metode de invatare

Postby dr_dr » Fri Mar 13, 2009 8:41 pm

rezidante wrote:
inca o data repet(asa cum zice Boc)nu te obilga nimeni sa fii un medic mai bun sau mai putin bun,si crede ma ca e musai sa ai o baza solida de informatii solide!ca sunt ele depasite sau nu! si tin sa te anunt ca nu vei practica in romania medicina de ultima generatie,caci si practica din rom e depasita cu 20 de ani!!pe de alta parte la acel ex de rezidentiat mai bine de 50% dintre candidati nu depasesc pragul,si asta e o rusine mare(dpmdv)ma intreb,ce au pazit timp de 6 ani???


ti s-a deschis apetitul de filozofie
aia 50% care nu trec pragu' sunt aia 50% pe care ii baga faculatile cu cinci la taxa si 6 ani se distreaza...
rusine de ce? ca statul le-a oferit sansa sa fie licentiati ..?
baza solida ramane din facultate nu dupa ce inveti harrison si altele.. :roll:
nu practicam in romania medicina de ultima generatie pt ca asa vrea ministerul nu pt ca nu avem oameni capabili
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Metode de invatare

Postby dr_ » Fri Mar 13, 2009 9:28 pm

marmotul wrote:ma, nu mai are rost sa ma complic cu capete de astea opace. dr_; rezidante si care mai sunteti, invatati cum vreti voi, da numa invatati. si atit. faceti rezumat, faceti ce vreti voi si gata.
chiar m-am plictisit de dat sfaturi de tocit. cred ca mi-am facut norma de ajutat, pentru cit am fost si eu ajutat. bafta la rezi


Discutam si noi la modul general - nu e nevoie sa te oftici.
Eu am dat rezi anul trecut si am avut succesuri depline. Daca stateam sa fac conspecte cred ca mai degraba as fi avut esece.

bebica
junior
junior
Posts: 99
Joined: Sun Aug 27, 2006 4:06 am

Re: Metode de invatare

Postby bebica » Fri Mar 13, 2009 9:51 pm

Intreba cineva unde am ajuns...In strainatate,ca multi din din generatia mea.Ca medic,desigur,nu ca arhitect.Si astora care m-au angajat se pare ca nu le pasa ce subiecte am citit pt rezi si cat am inteles din ele.Ma mai si platesc binisor,cam de 8-9 ori cat as fi luat in Romania.Dar probabil asa sunt occidentalii astia,fraieri...
Alte intrebari?

P.S.Eu doar am vrut sa ofer o varianta pentru mine eficienta de a promova un examen de tip rezi,nu sa fac filozofia batului de chibrit sau,Doamne fereste,sa scihimb bunele deprinderi ale celor constiinciosi.Ideal e,desigur sa intelegi si apoi sa stii TOATA materia.Metoda mea era pentru comozi,presati de timp,etc.Ceva de genul cartii aleia"Interpretarea rapida a ECG-ului",cred ca o stiti cu totii(cartea).

In rest,multa bafta!Sunt fericit macar ca de examenul ala stupid de rezi am scapat :D ...

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Metode de invatare

Postby ildottore » Sun Mar 15, 2009 2:16 am

dr_dr wrote:
dr_ wrote:
kooksee wrote:la rezi nu te poate intreba orice.


Ai vazut grilele CM de anul trecut? :devil:


ce au asa deosebit grilele CM de anul trecut fata de cele din 2007,2006,...etc?
poate sunt mai usoare dar in rest?


indiferent de intrebari, intradevar la rezi poate pica ORICE
I don't need your attitude... I've got my own..

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Metode de invatare

Postby swiss » Sun Mar 15, 2009 2:49 am

ildottore wrote:indiferent de intrebari, intradevar la rezi poate pica ORICE

Din alea 50 de subiecte...nu chiar orice...

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Metode de invatare

Postby ildottore » Mon Mar 16, 2009 11:01 pm

holliday wrote:
ildottore wrote:indiferent de intrebari, intradevar la rezi poate pica ORICE

Din alea 50 de subiecte...nu chiar orice...



sunt intrebari si intrebari, si usoare si grele, dar la alea grele pot fi facute grile din toate cacaturile(inclusiv subsoluri de pagina)
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Metode de invatare

Postby ildottore » Mon Mar 16, 2009 11:01 pm

holliday wrote:
ildottore wrote:indiferent de intrebari, intradevar la rezi poate pica ORICE

Din alea 50 de subiecte...nu chiar orice...



sunt intrebari si intrebari, si usoare si grele, dar la alea grele pot fi facute grile din toate cacaturile(inclusiv subsoluri de pagina)
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
ares/tm
elder
elder
Posts: 949
Joined: Tue May 09, 2006 8:13 am
Location: timishoara

Re: Metode de invatare

Postby ares/tm » Sun Mar 22, 2009 2:47 pm

metoda cea mai buna: te apuci de invatat cam din....aprilie
10 ore pe zi
sex de 2 ori pe zi, pt a se sedimenta materia
2 beri minim pe zi
stii, daca ai lichid mult in creier, parca intra mai bine materia.....si la final, alegi o porcarie de specialitate
bafta
i can resist everything except temptation

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Metode de invatare

Postby Chingachgook » Sun Mar 22, 2009 3:31 pm

ares/tm wrote:sex de 2 ori pe zi,
[..]
daca ai lichid mult in creier, parca intra mai bine materia.....
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Doll
elder
elder
Posts: 876
Joined: Mon Aug 01, 2005 6:59 pm
Location: valley of the dolls
Contact:

Re: Metode de invatare

Postby Doll » Sun Mar 22, 2009 5:27 pm

sex cu cineva sau cu el/ea insusi? :roll:

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Metode de invatare

Postby marmotul » Mon Mar 23, 2009 7:56 pm

Doll wrote:sex cu cineva sau cu el/ea insusi? :roll:

asta nu conteaza. in schimb berile tre sa fie neaparat de calitate ca altfel iti scade lichidu din greier
qpepsi.gif

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Metode de invatare

Postby ildottore » Mon Mar 23, 2009 9:01 pm

marmotul wrote:
Doll wrote:sex cu cineva sau cu el/ea insusi? :roll:

asta nu conteaza. in schimb berile tre sa fie neaparat de calitate ca altfel iti scade lichidu din greier



merge si niste stropgel de pruna :green:
I don't need your attitude... I've got my own..

User avatar
marmotul
elite
elite
Posts: 8640
Joined: Wed Apr 23, 2008 12:22 pm

Re: Metode de invatare

Postby marmotul » Mon Mar 23, 2009 10:00 pm

ildottore wrote:
marmotul wrote:
Doll wrote:sex cu cineva sau cu el/ea insusi? :roll:

asta nu conteaza. in schimb berile tre sa fie neaparat de calitate ca altfel iti scade lichidu din greier



merge si niste stropgel de pruna :green:

nu ca ala te moleseste. berea are propietatea de a te face sa te scoli des din scaun\fotolu\pat pentru a urina. sculindu-te des, nu mai adormi, si mai faci si miscare, ceea ce oxigeneaza greieru. deci berea face bine la rinichi, greier, muschi, si in plus iti antrenezi mina cu care faci sex tinind cutia de bere :D
qpepsi.gif


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests