Rezidentiat 2009 - modificari

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Chingachgook » Mon Mar 02, 2009 3:07 am

ce e simpatic cu astia care sunt la primul post e ca ei cred ca aici e o gasca de oameni care stie toate amanuntele si le tine la secret pana intreaba unul.
iti dai seama ca daca era ceva cat de cat urlau imediat pe 5 topicuri simultan.
nu am nimic personal cu tine drjan, ideea e sa citesti cam ce s-a scris si iti faci o idee dspre cum e cu informatiile si cu zvonurile
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby b3 » Tue Mar 03, 2009 5:39 pm

Si eu vroiam sa intreb acelasi lucru cu DrJan si sa pun linkul ala :roll: Nu e zvon, e direct din gura calului, cum zice anglosaxonul, poate interpretarea e zvon. Bazac e fascinant, jumatate din ce zice in interviul ala este foarte bine, sper sa-i iasa, jumatate este complet paralel. Il intreaba reporterul de ce au unii medici salariu de 1000 RON si Bazac raspunde ca n-are nici un medic salariu 1000 RON, ca el stie din statisticile lui ca MINIM are rezidentul 1900 RON, plus sporuri si garzi. Sa inteleg ca grila aia de salarizare din oct 2008 a medicilor e o balarie si rezidentul de an 1 nu are salariul de baza minim 1.019 RON ? Si toti care tipa pe aici pe forum mint, si mint si ca nu primesc sporurile si fac garzi neplatite ?

In final zice si ca pana la rezidentiatul din noiembrie vrea sa schimbe modul de desfasurare al rezi. Adica schimba rezi 2010 si vrea sa faca asta pana in noiembrie ca sa nu existe discutii ca n-a schimbat din timp ? Vrea sa schimbe modul cum se face repartitia si structura rezi pt cei care incep dupa ce dau exam in 2009, dar exam il lasa asa ? A aruncat si el o piatra... Si ca de obicei o sa incercam sa o scoatem prin proteste cu 15 oameni dupa ce apare decizia finala in monitorul oficial, pana atunci nu se face lobby, nu se discuta, nu se implica nimeni, sa nu starnim panica si zvonuri. :roll:
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby optimus » Tue Mar 03, 2009 5:58 pm

Aseara pe tvr1 a fost invitat nea Bazac si printre altele ,a repetat aberatia cum ca rezidentii din ani mici au salariul de 1900RON...Si-au inceput apoi sa curga telefoanele in care i se spunea clar ca este prost informat.Si atunci a incercat s-o dreaga,cum ca sunt UNII rezidenti care au salariul de 1900 in functie de specialitatea lor.Vai de mama noastra.. :mrgreen:
REST IN PEACE!

natalia
Posts: 2
Joined: Tue Mar 03, 2009 8:23 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby natalia » Tue Mar 03, 2009 8:39 pm

salut,baieti si fete
sunt din republica moldova si mi-as dori sa ajung la rezidentiat in Romania... am inteles ca admiterea se efectueaza in baza unei testari si am vazut ca sunt afisate 50 de teme...testele sunt doar pe baza acelor teme???

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Riley » Tue Mar 03, 2009 9:17 pm

b3 wrote:Si eu vroiam sa intreb acelasi lucru cu DrJan si sa pun linkul ala :roll: Nu e zvon, e direct din gura calului, cum zice anglosaxonul, poate interpretarea e zvon. Bazac e fascinant, jumatate din ce zice in interviul ala este foarte bine, sper sa-i iasa, jumatate este complet paralel. Il intreaba reporterul de ce au unii medici salariu de 1000 RON si Bazac raspunde ca n-are nici un medic salariu 1000 RON, ca el stie din statisticile lui ca MINIM are rezidentul 1900 RON, plus sporuri si garzi. Sa inteleg ca grila aia de salarizare din oct 2008 a medicilor e o balarie si rezidentul de an 1 nu are salariul de baza minim 1.019 RON ? Si toti care tipa pe aici pe forum mint, si mint si ca nu primesc sporurile si fac garzi neplatite ?

In final zice si ca pana la rezidentiatul din noiembrie vrea sa schimbe modul de desfasurare al rezi. Adica schimba rezi 2010 si vrea sa faca asta pana in noiembrie ca sa nu existe discutii ca n-a schimbat din timp ? Vrea sa schimbe modul cum se face repartitia si structura rezi pt cei care incep dupa ce dau exam in 2009, dar exam il lasa asa ? A aruncat si el o piatra... Si ca de obicei o sa incercam sa o scoatem prin proteste cu 15 oameni dupa ce apare decizia finala in monitorul oficial, pana atunci nu se face lobby, nu se discuta, nu se implica nimeni, sa nu starnim panica si zvonuri. :roll:


Eu cred ca nici macar ei nu stiu ce vor sa faca. Dar in mod normal nu mai au voie sa schimbe nimic pt 2009 pt ca a aparut deja metodologia,tematica, etc nu? Probabil ca se refera la 2010 ( :( ) si vor sa faca ceva din timp-dar la ce se refera acest "ceva" nimeni nu stie. Eu sper doar sa nu aflam prin aprilie-mai 2010 cine stie ce minunatie.
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby b3 » Wed Mar 04, 2009 1:05 am

Pai rezi 2009 ca examen poate foarte bine sa ramana la fel, desi din cate stiu eu metodologia nu s-a publicat inca, doar bibliografia. Dar asta este doar examenul de intrare in rezidentiat din noiembrie 2009.

Bazac cand zice rezidentiat se poate referi foarte bine la cei 3-5 ani de rezidentiat propriu-zis, asta sa fie marea modificare. Cumva ce ziceam eu aici ?

Nu vreau sa starnesc panica, vreau doar sa vad ca nu sunt singura care vad chestiile astea si ca nu ne trezim in iulie cu masuri care ne dezavantajeaza.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Chingachgook » Wed Mar 04, 2009 1:33 am

b3 wrote: vreau doar sa vad ca nu sunt singura care vad chestiile astea si ca nu ne trezim in iulie cu masuri care ne dezavantajeaza.


aceeasi imbecilitate din fiecare an.

b3 daca o fi sa se schimbe ceva se schimba pentru toti.
renuntati la mentalitatea asta de loser, era dezavantajos daca unii stiau inaintea altora.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby b3 » Wed Mar 04, 2009 2:00 am

Ne dezavantajeaza pe toti ideile ministrului pentru ca din declaratia de pe Realitatea, din interviul din Adevarul si din zvonurile de luna trecuta eu inteleg ca vrea sa introduca stagiatura obligatorie 2 ani in rural (poate cu anumite criterii de selectie) pentru absolventii de medicina, alegerea spitalului in care sa faci rezidentiat pe baza unui interviu cu seful de sectie/prof/"tutore" si alte astfel de idei. Pentru care consider ca trebuie consultati si studentii, rezidentii, medicii, nu e o decizie pe care sa o ia ministrul si echipa lui de capul lor si noi sa ne trezim prea tarziu.

M-am saturat de decizii stupide si nemodificabile venite "de sus" pentru care daca sunt consultati studentii asta presupune de fapt consultarea unui reprezentant al studentilor care actioneaza de capul lui, fara sa-i intrebe pe ceilalti reprezentanti si fara ca informatia si intrebarea sa ajunga si la prostime.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Chingachgook » Wed Mar 04, 2009 5:23 am

deci daca se ajunge si la noi ca in tarile civilizate la interviu nu e bine
daca se consulta studentii nu e bine ca se consulta doar reprezentantii lor.
stagiatura nu e buna (desi alte tari de ex uk) o au
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...

User avatar
Riley
elder
elder
Posts: 1704
Joined: Sun Mar 12, 2006 9:57 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Riley » Wed Mar 04, 2009 1:10 pm

b3 wrote:Ne dezavantajeaza pe toti ideile ministrului pentru ca din declaratia de pe Realitatea, din interviul din Adevarul si din zvonurile de luna trecuta eu inteleg ca vrea sa introduca stagiatura obligatorie 2 ani in rural (poate cu anumite criterii de selectie) pentru absolventii de medicina, alegerea spitalului in care sa faci rezidentiat pe baza unui interviu cu seful de sectie/prof/"tutore" si alte astfel de idei. Pentru care consider ca trebuie consultati si studentii, rezidentii, medicii, nu e o decizie pe care sa o ia ministrul si echipa lui de capul lor si noi sa ne trezim prea tarziu.

M-am saturat de decizii stupide si nemodificabile venite "de sus" pentru care daca sunt consultati studentii asta presupune de fapt consultarea unui reprezentant al studentilor care actioneaza de capul lui, fara sa-i intrebe pe ceilalti reprezentanti si fara ca informatia si intrebarea sa ajunga si la prostime.


In mod normal asemenea modificari ar trebui supuse unei dezbateri publice (deci si prostimea ar trebui sa fie informata) unde ne vom face cunoscut si punctul nostru de vedere. Sau e democratie doar cu numele?
As for the destiny... all I know is that even when destiny really wants to accomplish something, it can't do it alone. You still have to show up. You still have to build a bridge... to the one you love

Passion mothers greatness

swiss
elite
elite
Posts: 4133
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:54 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby swiss » Wed Mar 04, 2009 2:04 pm

Riley wrote:In mod normal asemenea modificari ar trebui supuse unei dezbateri publice (deci si prostimea ar trebui sa fie informata) unde ne vom face cunoscut si punctul nostru de vedere. Sau e democratie doar cu numele?

Uau , Riley ai fi uimit de ce democratie prost inteleasa e la noi.
Sper sa-mi iasa cat mai repede actele, ca sa nu mai am treaba cu legislatia asta interpretabila din tara.
Punctul vostru de vedere conteaza numai atunci cand e spus in strada de mai mult de 100 de persoane.
Ascultati bine ce zic, nu o sa cada nimic din cer...cand e vorba de bani.
Injuraturi, "pumni in gura", epitete negative, etc... e posibil sa primesti din senin...

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby b3 » Wed Mar 04, 2009 6:15 pm

kooksee wrote:deci daca se ajunge si la noi ca in tarile civilizate la interviu nu e bine
daca se consulta studentii nu e bine ca se consulta doar reprezentantii lor.
stagiatura nu e buna (desi alte tari de ex uk) o au


deci daca se ajunge si la noi la interviu inainte sa devenim tara civilizata si fara pile si relatii nu, nu e bine
daca se consulta studentii atunci cand reprezentarea e doar de fata nu, nu e bine ca se consulta doar reprezentantii lor.
stagiatura nu e buna (desi alte tari de ex uk o au - daca stii tu) daca se va impune absolventilor de facultate in halul in care se face acum facultatea sa plece singuri de capul lor la tara, fara sa fie supravegheati. daca se face sub supraveghere n-am nimic impotriva.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
razvan.f
senior
senior
Posts: 462
Joined: Wed Mar 16, 2005 12:13 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby razvan.f » Wed Mar 04, 2009 6:33 pm

Dar cati bani iei in UK pentru stagiatura? Cati bani se dau la noi? Ce fac aia in UK in stagiatura (care este nivelul de dotare a cabinetelor sau spitalelor din provincie) si ce am face noi?
Eu cred ca de aia nu ar merge la noi masura asta.
Iar chestia cu interviul cred ca ar fi dezastruoasa la noi si nici nu cred ca mai trebuie sa argumentez asta.

User avatar
b3
elite
elite
Posts: 4122
Joined: Fri Jul 25, 2003 2:22 pm
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby b3 » Wed Mar 04, 2009 9:33 pm

N-o bagati pe asta cu banii in ecuatie, ca vine Bazac si zice la tv si in comunicate ca da sporuri de rural si prime de instalare si casa si sprijin de la primarie care de fapt sunt doar pe hartie. Neoficiala. Ca nu e prost sa scrie asta in contract (el sau cine o fi angajatorul). Si chiar daca scrie si nu se face si-l dai in judecata te plimba de te innebuneste. Citeam in interviul din Adevarul ca l-au dat in judecata medicii de la Slatina, au castigat, si acum ministerul a facut recurs. Si oamenii aia ce fac intre timp, sunt someri? Si asteapta sa castige procesul (si il vor castiga, intr-un final), sa li se dea inapoi posturile si salariile din urma ? Dar tu ca stagiar ce o sa faci, nici bani de avocat sa-l dai in judecata nu ai.
Pentru fiecare doctor exista alt doctor egal si de sens opus - ceea ce explica de ce gasesti atat de usor experti care sa se contrazica total unii pe altii.
Ce este un forum ? | Vreau o tara ca afara

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby dr_dr » Thu Mar 05, 2009 11:25 am

kooksee wrote:deci daca se ajunge si la noi ca in tarile civilizate la interviu nu e bine
daca se consulta studentii nu e bine ca se consulta doar reprezentantii lor.
stagiatura nu e buna (desi alte tari de ex uk) o au


kooks noi nu suntem o tara civilizata.
nepotismul inca e in floare avem aici la cluj niste cazuri minunate si cred ca nici voi in bucuresti nu deceti lipsa
mai inati sa ne civilizam si apoi interviul
stagiatura e foarte buna dar supravegheata. cu totii stim cat de bine se invata la noi intara. pacientii au devenit al draqului de rai , pana si de carcotasi am fost luati la misto ca suntem shpagari :|
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby dr_ » Sun Mar 08, 2009 6:02 am

Ce se intampla daca iau rezi pe post... dar in anul 4 sau 5 ma las de specialitatea respectiva si iau rezi pe altceva?
Sunt obligat sa ii despagubesc?

User avatar
optimus
senior
senior
Posts: 251
Joined: Sat Apr 09, 2005 11:51 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby optimus » Sun Mar 08, 2009 12:02 pm

Pai cand iei pe post,automat faci un contract cu spitalul respectiv cum ca dupa rezi mergi la ei.Deci esti legat de acel spital,chiar daca esti rezident in centru universitar la inceput.Probabil ca acest lucru echivaleaza cu renuntarea la postul respectiv ,indiferent de motiv.Deci cu siguranta baietii te vor obliga la despagubiri.
REST IN PEACE!

ileana1938
Posts: 2
Joined: Sun Mar 08, 2009 8:56 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby ileana1938 » Sun Mar 08, 2009 9:19 pm


Alexandru Ungureanu
junior
junior
Posts: 37
Joined: Sat Dec 13, 2008 10:21 pm

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Alexandru Ungureanu » Thu Mar 19, 2009 8:12 am

Salut! imi cer scuze daca va voi adresa o intrebare mai ciudata, dar stiti ca circula foarte multe zvonuri, iar metodologia de rezi pentru 15 noiembrie nu s-a publicat inca si conform prevederilor protocolului semnat anul trecut ministerul isi rezerva dreptul de a modifica modul de desfasurare cu pana la 6 luni anterior datei de examen. :roll: Exiasta oare posibilitatea ca rezi din noiembrie sa nu se mai dea cu grile ci in varianta clasica, precum se da testul de selectie pentru admitere in rezi cu timp partial pe mf de pe 22 martie (10 intrebari din cele 50 de teme in 2 ore)? :shock:
Eu cred ca e aproape imposibil sa inveti la punct si virgula materia si apoi sa o reproduci cat mai exact in scris.
:help:

User avatar
Chingachgook
addicted
addicted
Posts: 23561
Joined: Wed Nov 26, 2003 6:34 pm
Location: in hamac

Re: Rezidentiat 2009 - modificari

Postby Chingachgook » Thu Mar 19, 2009 10:13 am

e practic imposibil
ar extrem de greu de corectat, ar dura mult mai mult, ar trebui o gramada de oameni si ar fi circ la contestatii. macar asa, vezi pe monitor cate puncte faci si aia e.
Sunt cel mai pașnic om din lume. Dorințele mele sunt: o căsuță modestă, un pat bun si o gradina cu pomi. Iar dacă Domnul Dumnezeu ar vrea să mă facă într-adevăr fericit, as vedea spânzurați în acești pomi șase sau șapte din dușmanii mei...


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests