Cum e sa fii stagiar?

de dat il dam, dar il mai terminam ?
silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Cum e sa fii stagiar?

Postby silvia_flore » Sat Jan 24, 2009 1:10 pm

Ciao.Am si eu cateva intrebari si poate ma ajutati cu niste raspunsuri.Cum e la stagiatura,cate ore pe zi va tine in spital si ce anume faceti,cei care fac in spitale si nu pe UPU?Ati putut sa va alegeti voi sectia pe care sa fceti acest an sau ati fost repartizati de directiune?Multumesc de pe acum.Sa aveti un weckend placut.

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby drzuzu » Sat Jan 24, 2009 8:01 pm

silvia_flore wrote:Ciao.Am si eu cateva intrebari si poate ma ajutati cu niste raspunsuri.Cum e la stagiatura,cate ore pe zi va tine in spital si ce anume faceti,cei care fac in spitale si nu pe UPU?Ati putut sa va alegeti voi sectia pe care sa fceti acest an sau ati fost repartizati de directiune?Multumesc de pe acum.Sa aveti un weckend placut.


De repartizat...te repartizeaza ei pe ce sectie au ei nevoie. Cand termini treaba, atunci pleci. Programul normal e pana la ora 13, dar poti pleca si la 3-4 daca nu-ti termini treaba. De facut, faci foi (internari/externari), consultatii, mergi la vizita, mai iei o tensiune, mai dai un calmant.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

User avatar
danhia
elite
elite
Posts: 4297
Joined: Sat Oct 29, 2005 8:56 pm
Location: The Royal Ascot Brigade

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby danhia » Sun Jan 25, 2009 12:25 pm

Nu inteleg aia cu cand termini treaba atunci pleci.
Esti platit un nr de ore atatea stai indiferent ca termini sau nu. Tb doar sa prioritizezi adecvat, sunt sarcini care pot fi oricand amanate.
Red Apple

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby silvia_flore » Sun Jan 25, 2009 12:47 pm

Nu te supara ca intreb,dar tu pe ce sectie esti?Eu am colege care vor altceva decat pe interne si li s-a spus ca e posibil,inca nu au inceput propiu-zis activitatea pt ca nu nu s-a finalizat partea cu actele pt angajare...insa ma gandesc ca depinde unde anume faci stagiatura si cat de deschisi sunt oamenii de acolo.Nu e vorba de lipsa de interes sau de rea vointa insa cred ca stagiatura e doar o solutie temporara pt toti cei care vor sa incerce din nou la rezi,asa ca toata lumea isi doreste un program rezonabil,nu?O zi buna

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby silvia_flore » Sun Jan 25, 2009 12:56 pm

Si inca ceva...am tot vazut oameni pe aici plangandu-se ca nu li s-a aprobat de la inceput stagiatura intr-un spital din Bucuresti...sa fim seriosi,la voi e nedrept?In toate orasele din restul tarii,cei care vor sa faca stagiatura sunt nevoiti sa faca naveta la zeci de kilometrii de casa,fie ploaie,fie frig,pt ca nu li se permite altfel...voi faceti nota discordanta,sunteti lasati sa faceti in Bucuresti si tot va plangeti ca e nedrept?Nu ar fi corect sa se aplice regula pt toti sau credeti ca cei din ,,provincie,, sunt mai prejos de voi?Oricum nu li s-au dat sanse celor cu rezi neluat sau care au luat nota de promovare insa nu au mai avut ce sa aleaga,decat sa dispara pana in noiembrie anul urmator sau aceasta ,,practica asistata,,...dar nu au ce face,nu?Traim in Romania si in afara sistemului,nu putem sa ne folosim concret diploma pt care am facut o facultate.Oricum spor la invatat celor care mai dau rezi si multa rabdare si perseverenta,celor care se chinuie sa mai faca si naveta pt a fi stagiari.

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby drzuzu » Sun Jan 25, 2009 2:36 pm

danhia wrote:Nu inteleg aia cu cand termini treaba atunci pleci.
Esti platit un nr de ore atatea stai indiferent ca termini sau nu. Tb doar sa prioritizezi adecvat, sunt sarcini care pot fi oricand amanate.


Fiecare e liber sa faca ce vrea! Mie nu-mi place sa las lucrurile de pe o zi pe alta. Ma aglomerez si nu vreau. Prefer sa stau peste program si sa-mi termin tot ce am de facut pe ziua respectiva.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby drzuzu » Sun Jan 25, 2009 2:38 pm

silvia_flore wrote:Nu te supara ca intreb,dar tu pe ce sectie esti?


Eu sunt pe oncologie. Nu stiu daca o poti schimba sau nu, dar deocamdata imi place aici.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby drzuzu » Sun Jan 25, 2009 2:46 pm

silvia_flore wrote:Si inca ceva...am tot vazut oameni pe aici plangandu-se ca nu li s-a aprobat de la inceput stagiatura intr-un spital din Bucuresti...sa fim seriosi,la voi e nedrept?In toate orasele din restul tarii,cei care vor sa faca stagiatura sunt nevoiti sa faca naveta la zeci de kilometrii de casa,fie ploaie,fie frig,pt ca nu li se permite altfel...voi faceti nota discordanta,sunteti lasati sa faceti in Bucuresti si tot va plangeti ca e nedrept?Nu ar fi corect sa se aplice regula pt toti sau credeti ca cei din ,,provincie,, sunt mai prejos de voi?Oricum nu li s-au dat sanse celor cu rezi neluat sau care au luat nota de promovare insa nu au mai avut ce sa aleaga,decat sa dispara pana in noiembrie anul urmator sau aceasta ,,practica asistata,,...dar nu au ce face,nu?Traim in Romania si in afara sistemului,nu putem sa ne folosim concret diploma pt care am facut o facultate.Oricum spor la invatat celor care mai dau rezi si multa rabdare si perseverenta,celor care se chinuie sa mai faca si naveta pt a fi stagiari.


Va compatimesc pe voi, cei care faceti naveta pt a face "practica asistata". Stiu ca sunt norocoasa pt ca imi pot face " practica asistata" in Bucuresti. Eu nu m-am plans de nedreptate, ci doar am vrut sa evidentiez lipsa de organizare si comunicare care exista inte ASP-uri, spitale si minister. Incet se misca lucrurile la noi in tara....

Mult spor si bafta!
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby silvia_flore » Sun Jan 25, 2009 4:28 pm

Referirile mele erau in general,nu am numit pe nimeni,n-am vrut sa te simti atacata,sorry.Multumesc foarte mult pt raspunsuri.M-ai ajutat sa-mi fac o parere despre cum e in alte parti la stagiatura.Bafta si tie in tot ceea ce faci.

oprea_22
junior
junior
Posts: 32
Joined: Mon Dec 01, 2008 1:29 am
Location: bucuresti

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby oprea_22 » Sun Jan 25, 2009 6:15 pm

e super!decat sa stai acasa sa faci o depresie pana in noiembrie.eu am gasit un colectiv super care m-a primit cu bratele deschise si chiar mi-am ales sectia.programul e de la 8 la 15.

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby rezid » Sun Jan 25, 2009 10:48 pm

idem.. practica asistata si supravegheata, :D idem naveta.., idem "colectiv" placut, program maleabil :allright:
e :allright:

silvia_flore
junior
junior
Posts: 31
Joined: Tue Nov 18, 2008 11:53 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby silvia_flore » Mon Jan 26, 2009 12:48 am

Ma bucur ca ati nimerit bine si ati dat peste oameni intelegatori. :) Poate eu si colegii ce asteptam sa incepem munca propiu-zisa avem un pic de noroc ,macar sa fie ok si la noi.Multumesc mult pt lamuriri.Sa aveti o saptamana cat mai usoara.

User avatar
alina_ok
elder
elder
Posts: 609
Joined: Fri Oct 17, 2008 10:09 pm

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby alina_ok » Mon Jan 26, 2009 12:49 pm

bravo voua, ca ati reusit macar cu practica. eu fac practica pe mine pana in noiembrie, sunt singurul meu pacient....a ba nu mai este si mama si fratele meu. si ei sunt " pacientii" mei. si fac practica nesupravegeata, ca sunt mai smechera......... si nu fac nici naveta. ca nu ma mai primeste nicaieri. cica sunt rezidenti peste tot. mai mult numeric, fizic nu e nici unul. dar ce sa fac? asta e sistemul de sanatate romanesc. si ma mai uit la irealitatea tv si vad ca doctorii sunt de vina ca merge nasol sistemul. pana in noiembrie daca nu ajung la spitalul de glumeti sigur ma reprofilez.........ma fac maturatoare de starda, ca acolo nu merge prost sistemul si nu este nici autoritate publica sau minister care sa faca anchete, care sa se termine cu concedieri in masa si cu nume terfelite prin noroi. bafta la invatat si spor la lucru :peace:
khabi kushi khabie gham...

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby Dr.Angel » Fri Feb 20, 2009 12:44 pm

stiu un caz/fost coleg de fakulta/ care e stagiar pe undeva printr-un orasel m mik, care are casa/apartam ANL/cu cablu TV si net/ plus masa asigurata.pe langa asta salar.lumea se poarta super cu ei/sunt m multi/iar dr -ce-i drept putini ii indruma si ajuta cum pot.deci o duce cu mult m bine k mine in spital de oras mare, de trebuie sa fug dupa fiecae medic sa-mi explice una alta :hate:



silvia_flore wrote:Ma bucur ca ati nimerit bine si ati dat peste oameni intelegatori. :) Poate eu si colegii ce asteptam sa incepem munca propiu-zisa avem un pic de noroc ,macar sa fie ok si la noi.Multumesc mult pt lamuriri.Sa aveti o saptamana cat mai usoara.
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

revoltataaa
junior
junior
Posts: 62
Joined: Fri Oct 03, 2008 11:05 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby revoltataaa » Sat Feb 21, 2009 4:40 pm

Ai uitat sa specifici tara in care locuieste colegul tau :(

User avatar
Dr.Angel
senior
senior
Posts: 209
Joined: Sat Oct 18, 2008 11:22 am

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby Dr.Angel » Sun Feb 22, 2009 6:05 pm

Paradoxal Ro-mania....... :devil: ......
revoltataaa wrote:Ai uitat sa specifici tara in care locuieste colegul tau :(
Savantii au ajuns la concluzia ca cele mai multe vitamine se gasesc in farmacie

rezid
junior
junior
Posts: 85
Joined: Sat Oct 18, 2008 4:38 pm

Re: Cum e sa fii stagiar?

Postby rezid » Sun Feb 22, 2009 8:52 pm

:allright: :allright: :allright: si eu stiu pe cineva exact la fel! o fi aceeasi persoana? :lol: :lol: :wink:


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests