Rezidentiat 2009

de dat il dam, dar il mai terminam ?
User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Rezidentiat 2009

Postby wolu » Wed Nov 05, 2008 1:20 pm

SAlutare tuturor...cei care stiti ceva noutati despre rezi-u din 2009,va rog spuneti-ne si noua! tot circula zvonuri ca se modifica bibliografia,ca se scoate Harrison si se baga ceva varianta de Angelescu??? vreau sa stiu si eu o treaba,ca m-as apuca de citit,dar sa nu o fac pe degeaba! va multumesc..

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby cog1983 » Wed Nov 05, 2008 1:25 pm

Eu spun ca daca te apuci de invatat din 15 decembrie cand se anunta bibliografia, ajunge... Acum mai bine stai si termina-ti lucrarea de diploma(cu totul, inclusiv legat) ca sa nu mai ai treaba la vara.
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
gaurav_singh_md
elder
elder
Posts: 862
Joined: Wed Sep 03, 2008 2:58 pm
Location: Timisoara

Re: Rezidentiat 2009

Postby gaurav_singh_md » Wed Nov 05, 2008 5:39 pm

bibliografia si tematica will be the same for 2009..... maybe it will change in 2010.

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby paulstraistaru » Wed Nov 05, 2008 9:23 pm

eu chiar sunt curios sa vad daca se tine cineva de cuvant si anunta pe 15 decembrie. si ce anume or sa anunte. ca asta era o treaba pe care o promisesera la negocieri.

User avatar
dr_
elder
elder
Posts: 511
Joined: Sat Dec 02, 2006 4:48 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby dr_ » Wed Nov 05, 2008 9:26 pm

Nu sunt capabili astia sa schimbe materia intr-o luna.

User avatar
paulstraistaru
senior
senior
Posts: 100
Joined: Mon Oct 13, 2008 6:43 pm
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby paulstraistaru » Wed Nov 05, 2008 9:30 pm

din cate tin eu minte n-au zis ca schimba materia, aia era pentru mai incolo. oricum, ei nu sunt in stare s-o schimbe nici pentru 5 ani d-acu' incolo... orisicum viitorul NU suna bine chiar deloc.

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby Aurora boreala » Thu Nov 06, 2008 7:38 pm

paulstraistaru wrote:din cate tin eu minte n-au zis ca schimba materia, aia era pentru mai incolo. oricum, ei nu sunt in stare s-o schimbe nici pentru 5 ani d-acu' incolo... orisicum viitorul NU suna bine chiar deloc.



:priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest: :priest:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
ildottore
senior
senior
Posts: 143
Joined: Wed Nov 02, 2005 8:15 pm
Location: Timisoara
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby ildottore » Thu Nov 06, 2008 8:11 pm

wolu wrote:SAlutare tuturor...cei care stiti ceva noutati despre rezi-u din 2009,va rog spuneti-ne si noua! tot circula zvonuri ca se modifica bibliografia,ca se scoate Harrison si se baga ceva varianta de Angelescu??? vreau sa stiu si eu o treaba,ca m-as apuca de citit,dar sa nu o fac pe degeaba! va multumesc..



e posibil... si pe mine ma intereaseaza ca anu asta.... nu stiu zau ce o sa fac:))
I don't need your attitude... I've got my own..

dr.mirabela
junior
junior
Posts: 78
Joined: Thu Oct 23, 2008 12:55 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby dr.mirabela » Thu Nov 06, 2008 8:35 pm

wolu wrote:SAlutare tuturor...cei care stiti ceva noutati despre rezi-u din 2009,va rog spuneti-ne si noua! tot circula zvonuri ca se modifica bibliografia,ca se scoate Harrison si se baga ceva varianta de Angelescu??? vreau sa stiu si eu o treaba,ca m-as apuca de citit,dar sa nu o fac pe degeaba! va multumesc..




inca nu te-ai apucat de invatat??/ in locul tau m-as apuca imediat ca doar vei fi rasplatit pentru munca ta asa cum se cuvine! qshatter.gif :daz: .....glumeam
daca se afiseaza in dec cum au promis poti sa te apuci atunci ca ai timp destul. cat despre schimbatul materiei nu stiu cine se agita acum inainte de alegeri si imediat dupa pana pe 15 dec. dar daca tot ai exces de zel, poti sa citesti si tu din harri , in general clinica ca daca vor schimba ceva schimba cartile si nu temele si ce e schimbat in harri 16 sunt macanismele,genetica, tratametul si eventual investigatiile,semiologia e aceeasi.
spor la treaba!
If you are first you are first. If you are second you are nothing.

User avatar
wolu
senior
senior
Posts: 172
Joined: Mon Jun 12, 2006 8:07 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby wolu » Sat Nov 15, 2008 12:33 am

dr.mirabela wrote:
wolu wrote:SAlutare tuturor...cei care stiti ceva noutati despre rezi-u din 2009,va rog spuneti-ne si noua! tot circula zvonuri ca se modifica bibliografia,ca se scoate Harrison si se baga ceva varianta de Angelescu??? vreau sa stiu si eu o treaba,ca m-as apuca de citit,dar sa nu o fac pe degeaba! va multumesc..




inca nu te-ai apucat de invatat??/ in locul tau m-as apuca imediat ca doar vei fi rasplatit pentru munca ta asa cum se cuvine! qshatter.gif :daz: .....glumeam
daca se afiseaza in dec cum au promis poti sa te apuci atunci ca ai timp destul. cat despre schimbatul materiei nu stiu cine se agita acum inainte de alegeri si imediat dupa pana pe 15 dec. dar daca tot ai exces de zel, poti sa citesti si tu din harri , in general clinica ca daca vor schimba ceva schimba cartile si nu temele si ce e schimbat in harri 16 sunt macanismele,genetica, tratametul si eventual investigatiile,semiologia e aceeasi.
spor la treaba!


noh bun,mai poci respira pana in decembrie atunci! om vedea pe atunci DACA se va afisa ceva! anyway ms mult..

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Rezidentiat 2009

Postby mad_hatter » Wed Nov 19, 2008 11:55 pm

Cel mai probabil nu se va schimba deoarece nu au alternative la bibliografie. poate doar din subiecte. oricum lumea a inceput sa invete de mult. deja s-a ajuns in stadiul de "venit la scoala cu subiectele pt rezi si citit in timpul cursurilor". :hammer:

mihaelag
junior
junior
Posts: 45
Joined: Sun Mar 13, 2005 5:33 pm
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby mihaelag » Sun Nov 23, 2008 6:06 pm

http://www.rezidentiat.net/forum/viewtopic.php?f=6&t=13
Nu stiu de unde au informatiile astea dar se pare ca nu vor schimba nimic pt 2009.

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby dr_dr » Sun Nov 23, 2008 6:11 pm

mad_hatter wrote:Cel mai probabil nu se va schimba deoarece nu au alternative la bibliografie. poate doar din subiecte. oricum lumea a inceput sa invete de mult. deja s-a ajuns in stadiul de "venit la scoala cu subiectele pt rezi si citit in timpul cursurilor". :hammer:



scuze de 2 posturi :mrgreen:
Last edited by dr_dr on Sun Nov 23, 2008 6:15 pm, edited 1 time in total.
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
dr_dr
elder
elder
Posts: 869
Joined: Thu Oct 02, 2008 11:04 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby dr_dr » Sun Nov 23, 2008 6:14 pm

mad_hatter wrote:Cel mai probabil nu se va schimba deoarece nu au alternative la bibliografie. poate doar din subiecte. oricum lumea a inceput sa invete de mult. deja s-a ajuns in stadiul de "venit la scoala cu subiectele pt rezi si citit in timpul cursurilor". :hammer:


Anul VI e asa frumos pacat... :D O sa le treaca cheful in curand...apoi serenade..etc.... :wink:
Nimeni nu e destul de inteligent ca sa poata convinge pe un prost ca e prost :)

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby ANKKON » Sun Nov 30, 2008 4:43 pm

hmmm....nu cred ca se va schimba ceva....sunt prea ocupati cu constituiera noului guvern ...:D

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009

Postby reimus » Wed Dec 03, 2008 2:19 am

Pt a schimba materia ar trebui sa se implice si sa le pese (in orice mod, dar sa le pese)...
Si la cate orgolii si ambitii sunt, maxima modificare va fi o editie mai recenta, temele/titlurile sunt convins ca nu se vor schimba...

User avatar
snowtrekker
senior
senior
Posts: 121
Joined: Wed Feb 18, 2004 12:19 am
Location: sala de disectie

Re: Rezidentiat 2009

Postby snowtrekker » Wed Dec 03, 2008 3:22 am

mad_hatter wrote:Cel mai probabil nu se va schimba deoarece nu au alternative la bibliografie. poate doar din subiecte. oricum lumea a inceput sa invete de mult. deja s-a ajuns in stadiul de "venit la scoala cu subiectele pt rezi si citit in timpul cursurilor". :hammer:

am avut si eu destui dastia la scoala..chiar erau inaintea mea cu cititul..terminasera materia prima data cu cateva saptamani inainte de mine, iar la sfarsit..au fost un mare fass!!
Shut up & drive

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby 187.92a » Wed Dec 03, 2008 9:51 am

cog1983 wrote:Eu spun ca daca te apuci de invatat din 15 decembrie cand se anunta bibliografia, ajunge... Acum mai bine stai si termina-ti lucrarea de diploma(cu totul, inclusiv legat) ca sa nu mai ai treaba la vara.


Invata tot materia aia, cumpara-ti lucrarea de diploma ca altfel te va tracasa tot anul (am simtit pe pielea mea ce inseaman s-o fac pe bune), muta-te in serie cu spitale usoare, cand vine tematica ai deja ceva citit si-ti faci tactica si purcezi la treaba.
pana atunci, invata linsitit teme mici.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby cog1983 » Wed Dec 03, 2008 10:06 am

trident wrote:
cog1983 wrote:Eu spun ca daca te apuci de invatat din 15 decembrie cand se anunta bibliografia, ajunge... Acum mai bine stai si termina-ti lucrarea de diploma(cu totul, inclusiv legat) ca sa nu mai ai treaba la vara.


Invata tot materia aia, cumpara-ti lucrarea de diploma ca altfel te va tracasa tot anul (am simtit pe pielea mea ce inseaman s-o fac pe bune), muta-te in serie cu spitale usoare, cand vine tematica ai deja ceva citit si-ti faci tactica si purcezi la treaba.
pana atunci, invata linsitit teme mici.

Eu mi-am terminat lucrarea de diploma in primul semestru al anului 6 si in vara n-am avut decat sa o copertez si sa imi fac prezentarea in power-point (lucruri care se puteau face de asemenea in iarna). Si mi-am facut-o singura... Asa ca am dat un sfat avizat, nu era cazul sa ma contrazici :wink:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby 187.92a » Wed Dec 03, 2008 10:09 am

ba da.
desi nu te-a conrazis nimeni, e pb ta daca te simti asa.
nu intotdeauna depinde de tine sa-ti termini lucrarea, ci de coordonator care poate fi cu capul in nori, ocupat, etc.
asa ca mai bine o cumperi.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby cog1983 » Wed Dec 03, 2008 10:10 am

trident wrote:ba da.
desi nu te-a conrazis nimeni, e pb ta daca te simti asa.
nu intotdeauna depinde de tine sa-ti termini lucrarea, ci de coordonator care poate fi cu capul in nori, ocupat, etc.
asa ca mai bine o cumperi.

De aceea poti sa iti ALEGI coordonatorul :wink:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

cocolino2
junior
junior
Posts: 35
Joined: Thu Aug 07, 2008 2:34 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby cocolino2 » Wed Dec 03, 2008 10:11 am

http://rezidentiat2009.blogspot.com/
Cat de curand fac si subiectele extrase din carti in format .doc

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby 187.92a » Wed Dec 03, 2008 10:12 am

dada, ca stii tu dinainte cat de disponibil e ala sau ce perioada va avea ala in iarna sau in vara.
bine. imi mentin parerea, nu vad de ce ne-amc erta, eui zic s-o cumpere, scapa rapid, tu zici s-o faca, asta e.

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby Aurora boreala » Wed Dec 03, 2008 11:54 am

trident wrote:dada, ca stii tu dinainte cat de disponibil e ala sau ce perioada va avea ala in iarna sau in vara.
bine. imi mentin parerea, nu vad de ce ne-amc erta, eui zic s-o cumpere, scapa rapid, tu zici s-o faca, asta e.


Si eu sunt tot de partea cumparatului lucrarii, din pacate! :roll:

Eu mi-am facut singura lucrarea, pentru ca am avut eu un fix cu gastro si am avut si un coordonator foarte dragut, numai ca intre timp, omul a devenit rector si in principiu mai plecat pe alte meleaguri fiind bagat in multe proiecte de cercetare, congrese etc.

Asa ca am avut un stress maxim, pana in ziua examenului (implicit toata vara :hate: ) gandindu-ma daca o sa fac impresie buna pana la urma cu lucrarea mea si astfel sa obtin o nota buna. :roll: A iesit foarte bine in final, poate mult peste asteptarile mele :mrgreen:

Desi nu sunt de acord cu lucrarile cumparate, totusi recomand (in masura posibilitatilor fiecaruia) pentru ca asta te scapa sigur de eventuale comentarii nedorite sau o nota mai mica si astfel atentia ta va fi indreptata asupra materiei de rezi (zic eu :devil: )!!!
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
drzuzu
senior
senior
Posts: 140
Joined: Fri Nov 21, 2008 6:01 pm
Location: cuca macaii
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby drzuzu » Wed Dec 03, 2008 3:57 pm

trident wrote:dada, ca stii tu dinainte cat de disponibil e ala sau ce perioada va avea ala in iarna sau in vara.
bine. imi mentin parerea, nu vad de ce ne-amc erta, eui zic s-o cumpere, scapa rapid, tu zici s-o faca, asta e.


Trident are dreptate. Depinde foarte mult de coordonator. Eu mi-am luat lucrarea din anul 5, la inceputul anului 6 o aveam terminata, dar cum coordonatorul meu nu prea a avut timp de mine, abia prin iunie, dupa sesiunea de vara an 6, am reusit sa termin studiul de caz si sa o dau la copertat. Nu mai zic ca prezentarea in power point am finalizat-o (ultimile retusuri) cu o seara inaintea sustinerii lucrarii. Deci.....depinde de coordonator.
"Poti zidi o lume-ntreaga, poti s-o sfarmi, orice ai spune, peste toate o lopata de tarana se depune..."

User avatar
ANKKON
senior
senior
Posts: 157
Joined: Sun May 15, 2005 5:38 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby ANKKON » Wed Dec 03, 2008 9:19 pm

pana cand ar trebui sa se afiseze subiectele?anul trecut cand s-au afisat?

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby cog1983 » Thu Dec 04, 2008 10:29 am

ANKKON wrote:pana cand ar trebui sa se afiseze subiectele?anul trecut cand s-au afisat?

Anul acesta am inteles ca trebuie sa se afiseze pana prin 15 decembrie (in urma negocerilor cu ministrul).
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby d'Arc » Thu Dec 04, 2008 11:02 am

ca veni vorba de lucrare: si eu zic s-o cumparati. eu am muncit ca animalul la lucrarea mea 7 luni de zile, timp in care puteam invata pentru rez. la ce mi-a folosit? atata ca stiu cum se face, dar asta se poate afla de la colegii care au trecut prin ea.

User avatar
cog1983
elder
elder
Posts: 1015
Joined: Fri Sep 05, 2008 12:37 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby cog1983 » Thu Dec 04, 2008 11:06 am

Si apoi ii criticam pe cei care scriu cartile din care trebuie sa invatam ca le copiaza de la altii :roll:
Simtul umorului e o dovada de inteligenta

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby d'Arc » Thu Dec 04, 2008 11:09 am

asta-i altceva, cog. cand scrii o carte, o scrii ca ai ceva de spus. daca nu.... n-are rost. Pentru cv se poate corecta o lucrare de-a unui prof si te trece coautor. si macar dormi cu sufletul curat ca n-ai plagiat. zic eu. :peace:

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby 187.92a » Thu Dec 04, 2008 11:12 am

sigur ca am dreptate. si oricum toata lumea ia 10, e o peirdere de timp si o teapa.
unii o dau si cu .ppt in pretul ala :)
si nu uitati: lucrarile muncite de voi sunt o ienpuizabila sursa de venit pt altii, care o vand si o revand.
sunt curios cum arata a mea la reeditare.. :shock: 2007, 2008
asadr bafta la rezi 2009. si grupa e foarte importanta,m sa nu trebuiasaca sa calci prea des pe la spital.
nu uitati: in anul VII nu mai e bursa, nu merita stresul :)

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby d'Arc » Thu Dec 04, 2008 11:12 am

am si un exemplu: hematologia dupa care am invatat eu: Delia Mut Popescu. La curs ni s-a recomandat o carte, autor "nu spui cine, persoana importanta", care nu era decat un rezumat de prost gust al cartii de baza, si cartea nici macar nu era trecuta in bibliografie, s-o fi gandit academicul autor ca-s prostuti de felu lor studentii si veci n-or gasi originalul. Iaca l-am gasit si am ramas cu un gust amar.

User avatar
187.92a
addicted
addicted
Posts: 47429
Joined: Fri Dec 10, 2004 7:59 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby 187.92a » Thu Dec 04, 2008 11:13 am

dr_bang wrote:: Delia Mut Popescu. La curs ni s-a recomandat o carte, autor "nu spui cine, persoana importanta",


ti-e frica ca e pe forum? :shock:

User avatar
Aurora boreala
senior
senior
Posts: 223
Joined: Wed Aug 06, 2008 10:46 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby Aurora boreala » Thu Dec 04, 2008 12:01 pm

trident wrote:sigur ca am dreptate. si oricum toata lumea ia 10, e o peirdere de timp si o teapa.
unii o dau si cu .ppt in pretul ala :)
si nu uitati: lucrarile muncite de voi sunt o ienpuizabila sursa de venit pt altii, care o vand si o revand.
sunt curios cum arata a mea la reeditare.. :shock: 2007, 2008
asadr bafta la rezi 2009. si grupa e foarte importanta,m sa nu trebuiasaca sa calci prea des pe la spital.
nu uitati: in anul VII nu mai e bursa, nu merita stresul :)



Eu o sa raman cu o multumire sufleteasca...lucrarea mea a fost si va ramane doar a mea!!! :devil:
La gastro in fiecare an au alte teme pentru lucrari de licenta fiindca aici chiar se fac lucrarile!
Unde se cumpara...exista aceeasi tema cativa ani la rand editata,reeditata,rereediatata!!! :green:

In fine...cine poate,oase roade!!! :peace:
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun!

http://www.youtube.com/watch?v=a4eav7dF ... re=related

User avatar
iulia`
Posts: 4
Joined: Tue Dec 02, 2008 3:16 pm

Re: Rezidentiat 2009

Postby iulia` » Thu Dec 04, 2008 4:21 pm

cog1983 wrote:
ANKKON wrote:pana cand ar trebui sa se afiseze subiectele?anul trecut cand s-au afisat?

Anul acesta am inteles ca trebuie sa se afiseze pana prin 15 decembrie (in urma negocerilor cu ministrul).



Si ce se intampla daca nu se afiseaza? :) Alt guvern, alt ministru..

mad_hatter
newbie
newbie
Posts: 16
Joined: Tue Nov 13, 2007 9:35 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Rezidentiat 2009

Postby mad_hatter » Thu Dec 04, 2008 10:22 pm

Daca nu se afiseaza pe 15 dec (si parerea mea este ca nu, noii guvernanti vor fi prea ocupati cu impartirea ciolanului), se zvoneste (deja zvonurile astea sunt calcatoare pe nervi) ca va ramane "din oficiu" aceeasi tematica. Oricum nu mai e mult pana atunci. We shall see!

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009

Postby reimus » Thu Dec 04, 2008 11:45 pm

Fratilor, nu merita sa va ucideti nervii si timpul cu lucrarea de diploma. Chiar nu conteaza la nimic, trust me... In ziua examenului aia nu s-au stresat deloc, erau super-plictisiti, cred ca innebuneam daca mi-o faceam singur (e cam trist sa constati ca ai pierdut o gramada de timp si aia nici macar nu se uita, nici nu intreaba nimic). Si ca sfatul sa fie complet, incercati sa va luati pe preclinic, nu te mai freci prin spitale dupa cazuri clinice etc... E cel mai simplu asa. Eu am avut-o pe preclinic (nu spun care catedra) si am primit-o si batuta la calculator. A trebuit doar sa mai inser cateva imagini cu comentariul aferent... Prezentarea in PPT mi-a luat 2 zile sa o concep... Speech-ul l-am facut de 9 minute (nu m-am incadrat in cele 7 minute recomandate de coordonatorul meu). Iar ad-hoc l-am injumatatit cand am vazut ca aia n-aveau rabdare nici macar 10 minute cu fiecare absolvent... N-am apucat sa expun nici macar jumatatea aia ca mi-au si multumit... Asa ca lasati-ma cu facutul lucrarii de unul singur. Nu merita, nici ca timp nici ca bani... Gandeste-te asa: te cheama coordonatorul la ora X... Ai intarziat, te-ai infipt intr-un taxi... 20 RON minim... Daca repeti povestea de cateva ori, deja ai ajuns la o suma frumusica. Oricum de dat ceva o sa dai, chiar daca e munca ta (o atentie, ceva)... Daca coordonatorul e femeie si te duci si cu flori de cateva ori, martisoare etc, ai scos-o deja la 100 euroi...
Asa ca mai bine sa scapi lejer si fara batai de cap.
Cat despre partea etica a problemei: ala care n-o sa ia nici o spaga toata viata, adica nici macar o plasa de mere, sa vorbeasca... Si care n-o sa dea nici un medical pe naspa si care n-o sa primeasca nimic de la nici o firma de medicamente...
Insa asta se poate declara la sfarsitul vietii de medic, nu la inceputul ei... Si daca o sa fie cineva capabil sa jure ca nu a facut nimic din toate astea, o sa ma inclin in fata lui...

User avatar
d'Arc
elder
elder
Posts: 1377
Joined: Tue Oct 07, 2008 1:18 am

Re: Rezidentiat 2009

Postby d'Arc » Thu Dec 04, 2008 11:49 pm

trident wrote:
dr_bang wrote:: Delia Mut Popescu. La curs ni s-a recomandat o carte, autor "nu spui cine, persoana importanta",


ti-e frica ca e pe forum? :shock:


da

reimus
senior
senior
Posts: 116
Joined: Fri Oct 24, 2008 10:21 am
Location: Bucuresti

Re: Rezidentiat 2009

Postby reimus » Thu Dec 04, 2008 11:54 pm

Si ca sa termin ideea: deja am facut prima debarasare dupa rezidentiat: lucrarea mea de diploma zace intr-o cutie pe balcon... Sunt convins ca la a doua debarasare o sa zboare pe ghena... Ocupa cam mult loc si oricum o am in format electronic...
A doua certitudine este ca la fel s-ar fi intamplat si daca o faceam de unul singur... Chiar daca, probabil, as fi avut o strangere de inima ca a fost munca mea. Strangere de inima tot am avut: ca au fost, totusi, banii mei... :-))

folositorul
senior
senior
Posts: 119
Joined: Sat Sep 24, 2005 12:00 pm
Contact:

Re: Rezidentiat 2009

Postby folositorul » Fri Dec 05, 2008 1:30 am

Aurora boreala wrote:In fine...cine poate,oase roade!!! :peace:


word

evident ca e mai usor sa n-o faci decat sa o faci.
eu am facut-o. si am terminat-o in ultimele zile. am muncit ceva, dar nu enorm. nu s-a rupt vreun anevrism. si mi-a placut. si am fost multumit ca in timpul prezentarii toti comisarii au tacut si-au urmarit.
pentru examen conteaza mai putin ce pui intre coperti. conteaza doar cum vinzi produsul. daca o faci din preclinic si nu implica ceva histo sau anato pui doar cateva grafice si e cat se poate de plictisitor.
cu totul altceva e sa pui un san la 3 saptamani postoperator dupa o interventie cu minim invaziva :D
when the goin' get's tough, the tough get's goin'!


Return to “Rezidentiat 2009”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest